Mr J. Drijber, wethouder van Leiden, burgemeester van Middelburg Mr J. Drijber: wel blij met benoeming, maar geen „enorme promotie" HOLLANTS Oranje-Nassaugoud voor de heer P. v. d. Voort Peek&Cloppenburg Manoeuvres met „kernbommen" Kongo zit België dwars Piratenzender gevonden Weerbericht Het weer in Europa 1 5 15 I 1 VRIJDAG 13 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 OEGSTGEEST Bij koninklijk besluit is benoemd tot burgemeester van Middelburg, met Ingang van 1 november a.s., mr. J. Drijber, thans wethouder van Bedrijven, Verkeer, Huisvesting etc., te Leiden. Mr. J. Drijber is op 24 april 1924 te Malang (Oost-Java) geboren. Hij ontving lager onderwijs te Lawang en Laren (N.-H.), doorliep het gym- nasium-alpha te Hilversum en studeerde van 19451950 Nederlands-Indisch recht te Leiden, van 19501952 Nederlands recht. Hij nam aktief deel aan het studentenleven, hij was o.a. voorzitter van de Universitaire Sportraad en in het cursus-seizoen 1948-1949 praeses collegii van het Leidsch Studen tencorps. Dr. Drijber legde tweemaal doctoraal examen af: eenmaal in Indisch recht en na twee jaar avondstudie ook in Nederlands recht. In 1950 werd hij benoemd tot ad junct-secretaris van curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden en tevens tot secretaris van de Stichting Leid- se Studentenhuisvesting, in 1961 volg de zijn benoeming tot voorzitter. In 1953 werd hij verkozen tot lid van de gemeenteraad voor de fractie van de V.V.D. en als zodanig had hij zit ting in de commissies voor onderwijs, sport- en jeugdzaken, slachthuis en strafverordeningen, alsmede in de rechtskundige commissie. Tevens was hij vertegenwoordiger van de ge meente in het bestuur van de Han delsavondschool „Kennis is Macht". Voorts is mr. Drijber onder meer voorzitter van de afdeling Leiden van Volksonderwijs, voorzitter van de commissie van de Dr. van Voort- huyzenschool te Leiden voor geeste lijk gehandicapte kinderen, lid van het Bestuur van het Kleuterdagver blijf Margriet en secretaris van de 3-Octobervereniging. Prinses in huis Toen in 1956 voorbereidingen wer den getroffen voor de vestiging te Leiden van prinses Beatrix, die aan de Leidse universiteit ging studeren, viel de keus op de woning van het gezin Drijber, wonend aan het Ra penburg 45, als onderdak voor de toen nog achttienjarige prinses. In de vijf jaar van haar studietijd is prinses Beatrix in dit huis ook wer kelijk een tehuis gehad. De benoeming van mr. Drijber tot wethouder vond plaats op 1 oktober 1958, toen het getal wethouders door de raad van vier op vijf werd ge bracht. Het motief tot deze uitbrei ding was de overbelaste „portefeuil le" van enige wethouders. Mr. Drij ber werd toen belast met de afdelin gen bedrijven (waaronder ook de psychiatrische inrichting Endegeest, stond nog geen afgeronde besluiten kunnen nemen. De WD-fractie, waaruit mr. Drij ber als wethouder werd aangewezen bestaat uit de heer Hagens, 72 jaar oud, rustend inspecteur van 's Rijks belastingen, mr. Portheine, directeur van de Kon. Ned. Middenstandsbond en bestuurslid van de V.V.D., de heer Duyverman, leraar te Leiden, en de heer Zitman, rustend aannemer De opvolger van mr. Drijber in de WD-fractie zal hoogstwaarschijnlijk zijn ir. J. van Hoek, oud-directeur van Wernink's Beton N.V. te Leiden, die op de lijst van gemeenteraads- candidaten als eerstvolgende ver meld staat. Vismarkt 3 Telef. 21065 Zowel in Oegstgeest als in Leiderdorp is gisteren de heer P. H. M. S. van der Voort, woonachtig in eerstgenoemde gemeente, doch werkzaam bij de n.v. Steen- en kleiwarenfabriek Ouderzorg-De Ridder in Leiderdorp, ge huldigd wegens het feit dat hij veertig jaar geleden bij dat bedrijf in dienst trad. Deswege werd hem 's morgens te zijnen huize aan de Charlotte de Bourbonlaan door burgemeester Du Boeuff van Oegstgeest de gouden ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt. het slachthuis en de gemeentereini ging vallen), Huisvesting en Verkeer. In laatstgenoemde rubriek opende hij de eerste besprekingen over be tere openbaar personenvervoer te Leiden, waarover een rapport ver schenen is. Voorts bereidde hij de stichting van een vuilverbrandingsin stallatie te Leiden voor. Nog onlangs nam de heer Drijber de stichting ter hand van de actie „Opgeruimd staat netjes" te Leiden. Snelle benoeming kost hoofdbrekens Mr. J. Drijber, die met ingang van 1 november aanstaande benoemd is tot burgemeester van Middelburg troffen we vanmiddag na de B. en W.- vergadering in de marmeren gang van het stadhuis. „Ik protesteer er altijd tegen, wan neer men spreekt van een enorme promotie", aldus de wethouder. Het lijkt me een discriminatie van het werk, dat een wethouder in Leiden, stad van bijna honderdduizend in woners moet verrichten. In een col lege van B. en W. immers wordt de taak van de burgemeester door de wethouders gedeeld, zodat ieders functie eigenlijk iets van het burge- meesterlijk ambt heeft. Dit neemt niet weg' dat ik blij ben met deze benoeming, hoewel ik lang geaarzeld heb voor ik tot sollicita tie overging. Ik heb n.l. mijn wenk in Leiden altijd met zeer veel plezier gedaan, en het zal een moeilijk afscheid wor den. We vragen naar de moeilijkheden die aan de zeer korte benoemingster mijn verbonden zijn. „Ik weet nog niet hoe dat moet lopen, aldus de zucht van de heer Drijber, ik heb hier verschillende functies, maar er zal toch een rede lijke overgangstermijn gevonden moeten worden. Zo zal ik dus ook nog wel enige tijd het werk van de Centrale Stichting Studentenhuisves ting blijven verrichten, zoals er ook een redelijke termijn gevonden dient te worden voor het secretariaat van de 3 Oktobervereniging. Overigens blijkt uit de verdere loop van het gesprek, dat mr. Drijber al tijd ambitie heeft gehad voor het bur gemeestersambt en dat hij deze be noeming als burgemeester van de hoofdstad ener provincie als een eer beschoouwd. Mevrouw DrijberHalbertsma heeft zelf geruime tijd in Middelburg ge woond en ook mr. Drijber zelf is in deze stad lang geen onbekende. Me vrouw Drijber vindt het overigens zeer prettig weer in Middelburg te kunnen wonenin de burgemees terswoning op de Dam en voor de drie kinderen van het echtpaar die nog slechts aan lagere school toe zijn levert de verhuizing naar Zeeland geen problemen op. Maar dit neemt niet weg dat Lei den een aparte plaats houdt in het hart van het gezin Drijber, ook ge zien de periode waarin het in het herenhuis aan het Rapenburg gast vrijheid verleende aan de kroon prinses. Over een opvolging in de wethou ders-vacature kon de aanstaande burgemeester nog niets zeggen. Het vraagstuk heeft al wel eens deel uitgemaakt van de fractievergaderin gen, maar uiteraard heeft men, vóór er zekerheid over de benoeming be- Het bedrijf stond vroeger aan de omdat de heer Van der Voort in het Rijnhofweg in Oegstgeest en daarom openbare en kerkelijke leven van kreeg deze gemeente het eerst de Oegstgeest een vooraanstaande plaats (Advertentie) eer van een huldiging. Dit temeer, heeft vervuld. Zo was hij o.m. acht jaar lid van de gemeenteraad voor de KVP. Voorts heeft hij de gemeen te aan zich verplicht door zijn ijver bij de opbouw van de B.B. Bij de huldiging waren aanwezig de gemeentesecretarissen van Oegst geest en Leiderdorp, de heren J. Vis ser en C. Hobo, alsmede de directeur de heer C. Sweris. Vrouw, kleinkin deren en kinderen, van wie een dochter met haar man en twee kin deren speciaal voor deze gelegen heid uit Amerika waren overgeko men, woonden de huldiging bij. De familie werd ontvangen door de directeur en enige commissaris sen, onder wie de burgemeester van Leiderdorp, de heer K. v. Diepenin- gen, wethouder C. Meerburg en de heer A. Buis. deze zaterdag HERENMODE-TIP PULL-POLO SHIRTS Het is volop najaar. Het is tijd voor pull polo shirts. PsC .tipt" u met deze bijzondere Heren mode-tip. Pull-polo shirts in zuiver wol len tricot.... vlotte, moderne modellen. Gemakkelijk: óók onder colbert te dragen. Warme na- jaarstinten75 Multi-colours 14. IN LEIDERDORP WIELRIJDSTER TE LEIDEN ERNSTIG GEWOND. Omstreeks 7 uur vanmorgen is op Hoge Rijndijk nabij de Wilhelmina- brug een wielrijdster afkomstig uit Koudekerk zeer ernstig gewond. Zy wilde ter hoogte van de Ketting straat de weg oversteken. Ondanks waarschuwingen van een bromfietser stak zij de weg over en werd door een veewagen gegrepen. Zy sloeg met haar hoofd tegen de trottoirrand en geraakte ernstig gewond. Het tweede gedeelte van de huldi ging speelde zich in de raadzaal van Leiderdorp af, omdat die gemeente de grootste aandeelhouder van de fabriek is geworden. De eerste spreker was de heer Sweris. Hij herinnerde eraan, hoe de de heer v. d. Voort op 12 oktober 1921 in dienst van het bedrijf kwam als kantoorbediende. Toen stond de fabriek nog in Oegstgeest. Als bij zonderheid vermelde spreker nog, dat op het aanmeldingsformulier stond: hij zal in alles de zijde van de directie kiezen. De jubilaris heeft de evolutie van het bedrijf meege maakt Jammer is, dat dit levens werk nu wordt afgebroken. Hierna overhandigde de heer Swe ris de jubilaris een enveloppe met (Advertentie) inhoud. Namens de Ned. Baksteen- industrie kreeg de heer v. d. Voort een oorkonde met een zilveren leg penning. Namens het personeel bood de heer C. Diseraad de jubilaris 'n televisie tafel aan. In een kort dankwoord zei de heer Britse en Amerikaanse troepen, die v. d. Voort, dat het dienen van de in Noord West-Duitsland manoeuvres gemeenschap de mens jong houdt, houden, zijn donderdag in 'n „kern- Een pijnlijke kant van de huldi- oorlog" verwikkeld geraakt. ging vond hy, de afbraak van de De verdedigende partij, die zich steenfabriek, waaraan hij nog steeds drie dagen lang teruggetrokken had zijn hart verpand heeft, voor de aanvallers, nam donderdag morgen vroeg haar toevlucht tot kernwapens. Zij „vuurde" onder meer Indonesische infiltrant werd gegrepen twee „atoomgranaten" en een corpo- omgeving van het gebouw, waar zich ralraket met een kernkop af. al een grote menigte mensen verza- Natuurlijk werden de kernwapens meld had. Het gebouw werd gron- niet werkelijk gebruikt. De soldaten dig doorzocht. Na enige tijd vond moesten echter alle handelingen ver- men de geheime zender. Naar ver richten, nodig voor een echte lance- luidt hebben de mensen die de zen- ring. Men gebruikte een speciaal ap- der bedienden kunnen ontsnappen paraat om de accuratesse van de schoten te bepalen. De corporal „trof" het hoofdkwartier van de aan vallers niet. De manoeuvres, „speer punt" gedoopt, zullen tot zaterdag duren. In Londen is bekendgemaakt, dat er in de loop van dit weekeinde Een der infiltranten van de recente Soronginfiltratie, een Indonesiër, die als telegrafist dienst deed, wordt door twee agenten voor verhoor geboeid en weggeleid. De Belgische minister van buiten- „kernbommenop Europa zullen landse zaken, Spaak, heeft donder- worden „geworpen". Het betreft hier dagmiddag in de Belgische senaat een oefening om het waarschuwings- verklaard, dat het nog niet vaststaat, systeem tegen kernaanvallen in Bel- dat België een verdere bijdrage zal gie, Engeland, Denemarken, Frank- leveren voor de financiering van de ryk, Nederland en Noorwegen te be- VN-operatie in Kongo, proeven. De „bommen" zullen alleen j. j j- bestaan als tekens op instrumenten. HlJ bet?0Sde de beantwoording De oefening zal van zaterdagmiddag e0n interpellate van een katho- tot zondagmiddag duren. l'e,k® en een liberale senator over het beleid van de VN in Kongo en Ka- tanga en de Belgische regeringspoli tiek in deze kwestie, dat „bij het eventueel betalen van de Belgische bijdrage rekening zal worden gehou den met de discriminerende politiek van de VN bij het aanwerven van De piratenzender van het rechts- Belgisch personeel", extremistische „geheime leger", de Spaak verklaarde, dat hij Ham- OAS, is ontdekt, aldus is officieel in marskjoeld had gevraagd met de Algiers meegedeeld. De zender is de grootste voorzichtigheid te werk te afgelopen vier dagen, donderdag in- gaan. „De gebeurtenissen hebben zich cluis, in de lucht geweest op 'n golf- echter anders voorgedaan dan wij lengte die weinig verschilde met die hebben voorzien en dat is wel een van radio-Algiers. van mijn grootste grieven tegen de By het opsporen van de zender VN, in wier personeel ik al zeer wei- werd donderdag o.m. gebruik ge- nig vertrouwen heb. Het is met bru- maakt van helikopters. Gedurende taliteit en gebrek aan inzicht opge de tien minuten dat „radio-France", treden". zoals de OAS-zender zich noemt, in De Belgische senaat aanvaardde de lucht was, hingen vijf helikopters ten slotte een motie met 102 tegen boven de stad. 0 stemmen, waarin een goedkeuring Eén van de helikopters bleef bo- is vervat van het beleid van minister ven een groot gebouw van tien ver- Spaak en een onderzoek wordt ge diepingen hangen. Onmiddellijk werd vraagd door een internationale com- alarm geslagen. Sterke politie-een- missie naar de gebeurtenissen in Ka- heden betrokken stellingen in de tanga. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) AANHOUDEND DROOG Droog en zonnig, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAU GRENOBLE NICE BERLIJN GENEVE LOCARNO WENEN BELGRADO ROME MADRID lichL bew. 14 onbew. 15 onbew. 16 half bew. 16 half bew. 15 zwaar bew. 17 mist 17 half bew. 14 ..list 11 onbew. 20 licht bew. 24 mist 21 onbew. 23 half bew. 17 geh. bew. 20 mist 21 half bew. 20 zwaar bew. 19 licht bew. 25 onbew. 25 PAUZE Morgen: Callistus I, paus, t 222. EEN SLAAF IN DE PUT GEWORPEN. Er zijn legerscharen van mensen te zamen vele miljoenen tellende voor wie het leven geen cent waard is geweest. De ontelbare slaven en slavinnen in het verleden (en dat verleden is nauwelijks verleden tijd) die per stuk of per dozijn verkocht werden als appelen en eieren, had den een treurig bestaan. Een van hen was paus Callistus, die als slaaf ge boren werd en naderhand in de lood- mijnen van Sardinië werd gestuurd. Vrijgelaten, werd hij priester en ten slotte bisschop van Rome. Als paus had hij in de 5 jaren van zijn pon- tifikaat heftige ketterijen te veroor delen, onder veel tegenstand. Het lot van de meeste pausen in die tijd, werd ook het zijne. Hij onderging, na langdurig uithongeren en gesel- straffen, de marteldood, oneervol in een put. Toch heeft niemand van ons medelijden met hem, omdat we we ten, dat hij bij God is met al die horden nameloze slaven en slavin nen. PUZZEL 2 3 6 7 a 9 10 12 1 14 16 17 18 23 24 2b 26» 28 29 30 31 No. 532 Hor.: 1. kan men uit drinken, 4. hoon» stad in Mexico, 11. behoeftig persoon, 12. bepaalde oppervlakte bebouwd landbouwge wassen, 13. dit is (afk. Lat.), 14. twee tal, 15. muzieknoot, 17. staat meestal boven drukwerk, 18. adellijke titel op Java (afk.). 21. water in N.-Br., 23. noodzaak, 25. scheik. element (afk.), 27. rivier in N.O. Italië, 28. wiersoort, 30. telwoord, 31. eenjarig schermbloemige plant, 32. arbeidseen- heid, Vert.: 1. slag, 2. bergketen op de grens van Europa en Azië, 3. moham- med. vastenmaand (Ind.), 5. zacht, sappig. 6. slede, 7. vriend (Fr.), 8. part, 10. zot, 16. bedekte spot, 19. lengtemaat, 20. tegenstelling van dorp, 22. bijb. figuur, 23. voorzetsel, 24. werktuig. 26. meisjesnaam, 29. munt in Nederland (afk.). Oplossing no. 526 Hor.: 1. mem braan, 9. Lia, 10. Rai. 11. om, 13. Sam, 15. Ne, 16. een, 18 ram, 20. Deen, 22. sop, 24. sein, 26. man 29. peen, 31, la, 32. eg, 34. roet, 36. sof, 37. neef. Vert.: 2. el, 3. mis, 4. baar, 5. ar, 6. aan, 7. niet, 8. hoed, 12. mees, 14. mas, 17. neep, 19. mom. 21. nier, 23. pal, 25. neon, 27. nar, 28. bes, 30 nee 33. go, 35. te. PUNT ,Een waakse en intelligente hond zou aangeslagen hebben!!"

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3