(gsso) PETROLEUM Vereniging van kinderbeschermers Weer een „Floriade" in 1972? Behaaglijk warm! Nieuwe rondweg om Den Bosch P. M. PERQUIN Export van bloemisterijprodukten gestegen televisie nieuwe ambassadeurs Statiegeld voor melkflessen verplicht "Vlu, f:',' ep»7^ VRIJDAG 13 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Toxopeus: Burgemeester van Oldenzaal heeft het keurig gedaan De minister van Binnenlandse Za ken, de heer Toxopeus, heeft geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Zwa- nikken (KVP), betreffende het optre den van de politie in de gemeente Oldenzaal tijdens de ongeregeldhe den met buitenlandse arbeidskrach ten. In zijn antwoord zegt de bewinds man, dat van eenzijdig gericht ge weld, zoals een vraag van de heer Van Zwanikken suggereerde, geen sprake is geweest. Voor zover de po litie tegen ordeverstoorders hard handig heeft moeten optreden, gold zulks, ongeacht hun nationaliteit, in de eerste plaats de agrassieve ele menten onder hen. Minister Toxopeus ontkent in zijn antwoord, dat de burgemeester van Oldenzaal het politiekorps zodanig zou hebben geïnstrueerd, dat even tuele moeilijkheden vrijwel uitslui tend met „uit elkaar slaan" moesten worden opgelost. De burgemeester heeft integendeel, zo zegt het minis teriële antwoord, opdracht gegeven het eventueel gebruik van de gummi stok te beperken tot gevallen van ernstig verzet. De minister zegt tenslotte er prijs op te stellen, te verklaren, dat de burgemeester van Oldenzaal van de beperkte middelen, welke het hoofd van de politie in een gemeente als deze ten dienste staan, een juist ge bruik heeft gemaakt. Somber beeld ontwikke ling van Den Haag Een honderdtal jeugdige leden van de Nederlandse Katholieke Aanne mers- en Patroonsbond, afdeling Den Haag, zijn gistermiddag bijeen ge weest in het Kurhaus te Schevenin- gen. De wethouder van stadsontwik keling en volkshuisvesting van Den Haag, ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel, gaf in een causerie getiteld: „Gekluisterd Den Haag" een somber beeld van de toekomst. Binnen enkele jaren zal, zo als bekend, Den Haag vol gebouwd zijn. Uitbreiding van de gemeente grenzen is tot nu toe niet mogelijk gebleken. Het aan de Tweede Kamer voorgelegde plan „Wilsveen" is, naar het oordeel van de wethouder, door het ontbreken van concrete voorstel len, op niets uitgelopen. Vóór 1980 wordt een tekort van 50.000 wonin gen voorspeld. aangekomen. Dit heeft de agent van N.V. Bureau Wijsmuller te Singapo re meegedeeld. De achttien mannen waren door de Indonesische autoriteiten van Djakarta naar Singapore gezonden. Tien dagen geleden was hun vrijla ting reeds door de Indonesische auto riteiten aangekondigd. Reeds eerder kwamen te Singapo re zeven opvarenden van de „Noord- Holland" aan, die van de sleepboot af ontvlucht waren. In Djakarta ver blijven thans nog kapitein E. Edelen- bosch en eerste stuurman W. H. Meijer. De „Noord-Holland" ligt nog te Tandjong Priok. De achttien man, die thans zijn vrijgelaten, zijn ruim drie weken lang in de buurt van Djakarta ge huisvest geweest. De kapitein en de eerste stuurman zullen zaterdagmorgen voor een bij zondere rechtbank te Djakarta moe ten verschijnen. De werkers in de kinderbescher ming willen een eigen vereniging op richten. Op vrijdagmiddag 27 okt. a.s. wordt daartoe in Amsterdam een vergadering gehouden. De vereniging wil zich ten doel stellen: verbetering der maatschap pelijke positie, behartiging materiële belangen en erkenning van het be roep, het bestuderen van de kinder bescherming als nationaal en interna tionaal probleem en het bevorderen van scholing met erkenning daarvan door bevoegde instanties; tenslotte het begrip kweken voor de positie van de aan de leden toevertrouwde jeugd. DRIE ZUSTERS MET BISSCHOP ALS CHAUFFEUR NAAR MISSIE Drie zusters van de Congregatie van O.L.Vrouw te Amersfoort zul len op 12 okt. per stoomschip Rand- fontein van de Holland-Afrika Lijn 'vertrekken naar cle missie in Nyas- saland. Deze congregatie werkt sinds 2 jaar in het missiegebied van mgr. dr. J. B. Theunissen, aartsbisschop van Blantyre, onder leiding van de paters Montfortanen. De aartsbis schop zal de zusters op de zeereis ver gezellen en gezamenlijk zullen zij vanaf Kaapstad met de aartsbisschop als chauffeur per auto dwars door Zuid-Afrika naar het land en de plaats van bestemming rijden. De zusters zullen te werk worden gesteld in de aanbouw zijnde huishoudschool en tevens belast worden met de huis houding van de bisschop. De zusters zijn: zuster Amata (H. Hoekstra, ge boren te Goutum-L.); zuster Poly- carpa (A. van Duynen, geboren te Haarlem-Velzen); zuster Mariken (M. M. Harbers, geboren te Schoo- nebeek). 18 man van sleepboot „Noord-Holland" in Singapore Kapitein en stuurman morgen voor rechter Achttien van de 27 opvarenden van de zeesleepboot „Noord-Holland", die in september door de Indonesische marine tijdens hulpverlening aan een gestrand Grieks schip, werd aange houden, zijn gisteren te Singapore Wegpiraat ter zitting gevangen genomen De officier van justitie te Breda heeft gisteren ter rechtzitting een jaar gevangenisstraf met onmiddel lijke gevangenneming geëist tegen de 26-jarige H. V. uit Hilvarenbeek. Verdachte had op 17 mei met een in zeer slechte staat verkerende auto een doldrieste rit door Tilburg ge maakt. Hij negeerde stoptekens van de politie en reed door de op rood staande verkeerslichten. Toen de po litie hem tot staan had gebracht klemde hij een agent tussen de auto en het portier, liet zijn wagen in de steek en vluchtte. Na twee maanden lukte het, hem te pakken te krijgen. V. voerde aan, dat hij geen stopte kens van de politie had gezien. De rechtbank willigde de eis tot gevan genneming in en zal over twee we ken uitspraak doen. In verband met het onafhankelijk worden van Kameroen heeft de Con gregatie van Mill Hill-zusters, daar waar het nodig werd geacht haar zusters tijdelijk teruggetrokken om behandelingen te voorkomen, zoals zusters elders hebben moeten door maken. Zuster M. Canisius (mej. Kraan uit Voorschoten) ofschoon pas sinds oktober 1959 in Kameroen werkzaam is in verband met deze maatregel tijdelijk in ons land terug. In de gistermiddag in Utreeht ge houden vergadering van de vereni ging „De Nederlandse Bloemisterij" heeft de voorzitter, dr, A. J. Verhage, de vraag aan de orde gesteld of in de toekomst het houden van een in ternationale tuinbouwtentoonstelling in Nederland gewenst of noodzakelijk is. Uit de discussie bleek, dat men voor een dergelijkee manifestatie veel voelt Men achtte het noc zake lijk dat steeds opnieuw aandacht ge vraagd wordt voor het Nederlandse tuinbouwprodukt en wilde ook uit breiding van nationale tentoonstel lingen. Dr. Verhage deelde mede, dat ge zien andere in het buitenland reeds aangekondigde manifestaties, herha ling van een „Floriade" in ons land niet eerder dan in 1972 mogelijk is. Het bestuur van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" zal zich nog nader beraden op het principe besluit om in 1972 een tweede „Flo riade" te houden. Een bestuursvoor stel, om het produktschap voor sier gewassen te adviseren het teeltdecht bloemisterij per 1 januari 1962 met 7 procent te vergroten en de verdeling van deze vergroting op dezelfde wijze te doen plaats vinden over de onderscheidene zelfde grote klassen der bedrijven als in 1961, werd met algemene stemmen aanvaard. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal op woensdagen 18 en 25 oktober en op woensdag 1 no vember geen audiëntie verlenen. De 14-jarige Maria Meinderink is gisteren te Amsterdam door een ver keersongeval om het leven geko men. Het meisje dat naast haar vriendinnetje in de Linneausstraat' ter hoogte van de Vrol kstraat fiet ste werd op een tot nog toe onbe kende wyze door een vrachtauto ge grepen. Een rondweg, die veertig kilometer lang wordt en die De Binnenstad v^n Den Bosch van de grote ver keersstroom moet verlosen, zal in de komende tien jaar worden aangelegd. De kosten zijn geraamd op dertig miljoen gulden. Met de aanzet is te Vught reeds een begin gemaakt. De weg is in twee etappes geprojec teerd. De eerste etappe omvat het wegdek VughtHintham ten oosten van Den Bosch. De weg wordt geheel kruising vrij gemaakt, hetgeen de bouw en enkele kunstwerken nood zakelijk maakt. Bij Hintham wordt de Rijksweg Den Bosch—Nijmegen gekruist door vijf bruggen en viaducten. In de tweede etappe van de werkzaamhe den zal de rondweg ten noordoosten van Den Bosch worden doorgetrok ken tot aan de brug over de Maas tij Hedel. Natuurlijk een oliehaard gestookt met... gCoiuuixi, met..» TVfP.FP WAPUTF MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Hoge Morsweg 78 - Tel. 21584-213S1 OEGSTGEEST Vlotte levering. Speciale tankauto voor de bezorging van Huisbrandolie en Petroleum voor Centrale Verwarming. JMfiaatóïj -ni *-■ weten. De waardevolle bundel zal ongetwijfeld menigeen anders doen staan tegenover de vraagstukken, zoals die ook wel in onze t.v.-rubriek aan de oi-de werden gesteld. Komende uitzendingen. Vanavond zal wel het accent worden verleend door het Franse programma, dat door NTS en NCRV wordt opgedist. Za terdag brengt de VARA twee hoog tepunten in haar ontspanningspro gramma: de quiz van Theo Eerd- mans en de terugkeer van Tom Man- ders air Dorus in Saint Germain des Prés. De t.v. op zondag begint deze keer in de vroege avond, met jour naal-overzicht, sport in beeld en een blokprogramma van de KRO. We vragen aandacht voor de documen taire over Oostpriestenhulp. Reportage over „Oostpriester- hulp". Manus van de Kamp maak te onder meer in West-Berlijn, een documentaire over de Oostpriester- hulp, die zondagavond het KRO-pro- gramma zal besluiten. De titel ..En hij vond he' slapentypeert het uitgangspunt van dit programma: zijn wij ons er in het Westen vol doende van bewust wat er op het ogenblik in de wereldgeschiedenis en met name in de verhouding Oost- West gebeurt? Is er ook in de chris telijke wereld in doorsnee voldoende begrip voor de situatie? De leider van de Oostpriesterhup, pater We- renfried van Straaten, is de gids van dit programma, waarin Ben Brans verslaggever is. Toch zijn er bepaalde zorgen De waarde van de export van Ne derlandse bloemisterijprodukten in de eerste pegen maanden van dit jaar, is met ruim zeven miljoen gulden gestegen. In de eerste negen maan den van 1961 bedroeg het exportbe drag van snijbloemen 45.440.270.— en die van bloemisterijplanten 11.541.695.samen een bedrag van 569,81.965. In de overeenkomstige periode van 1960 werd voor ƒ49.460.610.— aan bloemisterijprodukten geëxporteerd, waardoor reeds thans een stijging van 7.521.355.bereikt is. De voorzitter van ,de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij", dr. A. J. Verhage, die deze cijfers gis termiddag in Utrecht op de algemene jaarvergadering van deze vereniging bekend maakte, zei evenwel, dat de achteruitgang van de afzet naar Bel gië, Luxemburg en Engeland de ver eniging met zorgen vervult. Hierte genover staat echter dat bepaalde andere afzetgebieden, zoals Oosten rijk, Noorwegen en Finland een gro tere rol gaan spelen in de export. Dat Frankrijk nog tot de kleine af nemers van de Nederlandse bloe misterijprodukten behoort, is naar zijn mening, te wijten aan de Franse tactiek om door contingentsbeheer een volledige nakoming van de ver plichtingen, voortvloeiend uit het De tweejarige Amerikaanse Randy Gilland is gistermiddag te Bunnik voor de ouderlijke woning van het trottoir gevallen. Het kind werd overreden door een bus, die een scholier van de school voor Ame rikaanse kinderen te Zeist had thuis gebracht. De vader van het slacht offertje is gestationeerd op de vlieg basis Soesterberg. E.E.G.-verdrag, te verhinderen. De nemarken, zo deelde dr. Verhage voorts mede, weigert categorisch de import van bloemen, hoew°l het zelf belangrijke pogingen in het werk stelt om een export op te bouwen. Voor de restricties in Frankrijk en Denemar ken vroeg dr. Verhage de aandacht van de minister van Landbouw. In de ontwikkeling in Europa, waarin gestreefd wordt naar vrijer handels verkeer, ook aan de hand van daar voor overeengekomen spelregels, wordt het, naar de mening van dr. Verhage, hoog tijd, dat deze beide landen ei toe gebracht worden om op een normale wijze aan het handels verkeer deel te nemen. Het bestuur van het bedrijfschap detailhandel in melk en melk- en zuivelpordukten heeft gisteren een verordening vastgesteld, waarbij melkverkopers verplicht kunnen worden aan hun klanten statiegeld voor de flessen in rekening te bren gen. De bedoeling is dat deze pu bliekrechtelijke regeling alleen van kracht zal worden in gebieden, waar geen bevredigende privaatrechtelijke regeling op dit punt bestaat. Een punt van discussie was, of ook aan het personeel van de melkde- taillist de verplichting to^ het in re kening brengen van statiegeld moet worden opgelegd. De vergadering be antwoordde die vraag bevestigend, nadat van de zijde van het secreta riaat was opgemerkt, dat een werk gever zich anders achter gefingeerde onwil van zijn personeel zou kunnen verschuilen. Definitief ontwerp voor Amsterdams stadhuis De erewacht bij het Paleis Huis ten Bosch in Den Haag is gisterochtend intens geïnspecteerd toen H.M. Koningin Juliana drie ambassadeurs ont ving, die haar hun geloofsbrieven aanboden. Het waren van boven naar beneden: de nieuwbenoemde ambassadeur van Urugay, Z.E. J. F. Yriart; de ambassadeur van de republiek Gabon, Z.E. G. Damas, en de ambassa deur von Nicaragua, Z.E. dr. A. M. Arguelle. (Van onze t.V.-medewerker). ,De student R". Dit spel, dat de AVRO donderdag op haar programma had gezet, was een. tv-bewerking van de békende roman „Schuld en boete" van de Russische schrijver Dostojewski. In dit stuk wordt de hoofdriguur, die uit ideële motieven een moord beging, geconfronteerd met de problemen van schuld en straf. De titelrol werd gespeeld door Coen Flink als Raskolnikoff. Met na me volwassenen zullen aan de voor stelling op het scherm deugd hebben beleefd. Regisseur Ton Lensink had zich verzekerd van een lange rij pro minente spelers die ons bijna twee uur lang hebben geboeid. Vooraf was gegaan een „Rapsodie in wit en zwart", zijnde een documentaire van een half uur over stamboekvee, het geen menigeen onder onze kijkers zal hebben verheugd. Instructie bij de KRO. In zijn jongste uitzending heeft de KRO ons getest op leergierigheid. Want bzehalve het Avondcollege Neder lands, waar de heer J. A. de Rid der zijn negentiende les afdraaide, was er voor het huiskamerpubliek een danscursus op touw gezet Eer der geschiedde iets dergelijks bij de KRO-radio, maar nu heeft men kun nen zien en daarvan leren. Er waren trouwens uitstekende paren, die Ve- leta en quick step charmant voorde den. Het was verder een aardig kijk spel met Klaas van Beeck (die ein delijk eens met zijn orkest in het beeld kon komen) en de verteller John Leddy, echtgenoot van de vroe gere omroepster Heieen van Meurs. Van instructieve aard was ook; de ontroering wekkende epiloog van een Franciscaanse missionaris, pas in het vaderland terug, om ons op de ko mende Werdmissieldag voor te be reiden. De komische opera van Menotti „De oude vrijster en de dief" zullen we maar beschouwen als een grappige toegift van de KRO, „voor rekening" van de NTS opgevoerd. Er viel wel het een en ander te ge nieten, maar de zwakke steeën ont braken evenimin. Nog eens: tien jaar NTS. We le ven in een roes van verdenken van de tienjarige NTS. Alles is wel niet van harte verlopen, maar er zijn toch ook hoogtepunten. We denken aan de terechte bekroning van het nieuws- journaal en zo juist aan het verschij nen van een feestboek onder de ti tel: „Televisie, vraagstuk, waagstuk". Deskundige personen hebben 200 bladzijden volgeschreven over heel Dit is een foto van het definitieve ontwerp, dat prof. ir. J. J. M. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter voor het nieuw veel wat de buitenstaander omtrent te bouwen Amsterdamse stadhuis hebben gemaakt. Op de voorgrond „stroomt" de Amstel Woensdag a s z^l t.v. als communicatiemiddel moet dit definitieve ontwerp in de Amsterdamse raad worden behandeld 'e,É "oensaa« »s- za'

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10