SUNIL SUNIL Leiden zegt Centraal Archief in Witte- poortskazerne de huur op Papoea's over Soebandrio's rede Tristan da Cunha Weerbericht Afbreken voor verbinding Galgewater- Noordeinde en weg naar viaduct-Pesthuislaan Het weer in Europa TELEVISIE: WASDAG - SÜNILDAG De heer HL L. van der Horst pauselijk onderscheiden WASDAG - SÜNILDAG pWLWTI'WWïjj DONDERDAG 12 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De heer J. M. H. Crijns, leider ora de vluchtelingen te helpen. In van het katholiek pedagogisch bu- de oorlog hebben de bewoners van reau voor het lager onderwijs, heeft Tristan da Cunha een evacuatie ge- gisteren tijdens een ontvangst in het weigerd. Slechts een klein aantal Kurhaus te Scheveningen officieel eilandbewoners heeft zich elders ge- afscheid genomen. De heer Crijns, vestigd. die 62 jaar is, wordt opgevolgd door drs. W. de Hey. Een Gustav Mahler-tentoonstel- ling zal van 20 oktober tot 15 no vember a.s. gehouden worden in het gebouw van de Openbare Bibliotheek in Den Haag, Bilderdijkstraat 1. Aanleiding tot deze zeer uitgebreide en veelzijdige expositie in klank en beeld zijn de herdenkingsjaren 1960- De uitlating van minister Soeban- 1961, waarin Mahler's"lOÖste geboör- drio in zijn rede van maandag voor tedag en 50ste sterfdag worden her- de Assemblée der V.N., dat Neder- dacht. land de Papoea's niet heeft gekend in het besluit, om West-Nieuw-Gui- nea uit te sluiten van de overdracht der soevereiniteit in 1949, heeft in Nieuw-Guinea de aandacht getrok- ken. Twee vooraanstaande Papoea's, Het Nederlandse passagiersschip heren jouwe en Kasiepo, hebben „Tjisadane is woensdag bij het onmiddellijk en op eigen initiatief De Wittepoortskazerne aan het komt via de Rijnsburger weg en ver- Noordeinde hoek Weddesteeg te Lei- volgens de route Stationsweg neemt, den gaat binnen afzienbare tijd ver- aanzienlijk zal slinken, terwijl het dwijnen, De gemeente Leiden, die verkeer voor een belangrijk deel eigenaar is van het pand, heeft de Leiden zal binnenrijden via de nog huurder, d.i. het departement van te verbreden Morssingel (westzijde), Defensie de huur opgezegd. Volgend een over het Galgewater aan te leg- jaar al dient het pand ontruimd te gen brug, over de weg door het ter- worden, maar naar wij van het hoofd rein van de Wittepoortkazerne, naar van het archievendepot, majoor het Noordeinde, met aansluitingsmo- Schepman, vernamen, heeft men nog gelijkheid op de Witte Singel of het geen idee waar men met het gehele Kort Rapenburg, archief, vien zeer omvangrijk admi nistratie, zal intrekken. Het centraal Eenrichtingsverkeer, archievendepot omvat het gehele ar chief van de landmacht. Er is echter nog een tweede re- Reden van het opzeggen -van de den, die de gemeente deed besluiten huur door de gemeente Leiden is de haast te maken met de ontruiming realisering van het nieuwe wegen- van de Wittepoortskazerne. plan, dat vooral zeer urgent is gewor- Er wordt n.l. ernstig behoefte ge- den op het punt van aansluiting met voeld aan het instellen van eenrich- het viaduct Pesthuislaan. tingverkeer in Galgewater en Noord- Dit viaduct immers zal verbonden einde, zoals ook reeds in de gemeen- worden via een snelweg met de om- teraad van Leiden is gememoreerd, legging van Rijksweg 4, de snelweg De rijweg van het Galgewater zal Den HaagAmsterdam, die zoals be- verbreed worden, door de kademuren kend een nieuw traject krijgt, ach- te verplaatsen, tengevolge waarvan ter „Het Haagsche Schouw" om. De het Galgewater een uitstekende ver- verbindingsweg naar Leiden zal tus- keersweg wordt. Een goede verbin- sen Rhijnhof en Endegeest aangeslo- ding met het Noordeinde bestaat ten worden. Het betekent, dat de gro te verkeersstroom, die Leiden binnen- eiland Nachtegaal aangekomen en gevraagd, voor radio Nieuw-Guinea heeft een begm gemaakt met de in- een uiteenzetting tj mogen scheping van de 300 bewoners van geven van de werkelijke gang van Tristan da Cunha, die dinsdag het zaken destijds, laatstgenoemde eiland hebben veria- ten in verband met een vulkanische B/lden hebbe" ze*. «esproken er uitbarsting. 'eeden er ,™r. d" microfoon de na- druk op, dat juist de Papoea s zelf De kapitein van de „Tjisadane aan de Nederlandse regering hebben heeft geseind, dat hij verwacht, dat verzocht, er voor te zorgen, dat de bewoners van Tristan da Cunha Westelijk Nieuw-Guinea niet bij In- op 17 oktober in Kaapstad aan land donesië zou worden gevoegd, kunnen gaan. Zij zullen daarna naar De heer Jouwe refereerde aan acht Engeland gebracht worden, in af- moties en telegrammen, die in 1949 wachting van de te nemen maatre- door Papoea's zijn aangeboden en gelen aangaande hun toekomst. verzonden aan de koningin en aan De vulkaan dï tot eruptie kwam, de „Unci", de werkcommissie van de was, naar men aannam, allang uitge- Veiligheidsraad rond de jaren 1950. doofd. De ongeveer 260 mensen na- Afschriften van deze telegrammen men in twee vissersschepen de wijk moeten aldus de heer Jouwe naar het slechts door vogels bewoon- nog aanwezig zijn in de archieven de Nachtegaaleiland, waar zij een van de V.N. moeilijke nacht hebben doorgebracht De heer Kaisiepo bevestigde de in- in hutten en geïmproviseerde onder- houd van de door de heer Jouwe ge- komens. noemde moties en telegrammen. De taws- In de verte zagen de vluchtelingen heren Jouwe, Ariks en hij hebben arMiitP*.* c v H Paaiiw nn Hmp teSen de avondhemel de rode gloed destijds als leden van de Neder- „J* JÏL wT van de werkende vulkaan die de landse delegatie in de onderhande- 7^^ huizen bedreigde, waarin zij hun he- lingen met Indonesië - een grote we ij we d in 1835 opmeuw uitg je leven gewoond hadden. rol gespeeld in de uitzondering van "e De Zuidafrikaanse autoriteiten heb- Westelijk Nieuw-Guinea van de soe- ben verklaard alles te zullen doen vereiniteits-overdracht. „Ik wil aldus Kaisiepo niet zeggen, dat de Indonesische minister van buitenlandse zaken liegt, maar wel zuigt hij alles uit zijn duim als hij zegt, dat Nederland de Papoea's afzijdig heeft gehouden van deze uit sluiting. Voor Indonesië is dit geen principiële zaak, maar een prestige kwestie. Als Indonesië de kwestie Nw-Guinea principieel ziet, dan zou het een principieel plan als dat van minister Luns toch moeten aanvaar den". (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) PLAATSELIJK MIST Droog weer met in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewol king, maar overdag hier en daar ook zonnige perioden. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. HELSINKI regen STOCKHOLM onbewolkt OSLO onbewolkt KOPENHAGEN onbewolkt bedelaarshuis. In 1826 heeft de stads en sinds 1907 voor de infanterie. Ministeriële belangstelling voor „Karei Doorman" echter niet, de Weddesteeg is te smal en dient verbreed te worden. De bebouwing van de Wittepoort kazerne vstaat bij de gemeente als „matig", deels als „slecht" aange schreven. 4 REDENEN zijn er om gebruik te maken van VAN GEELEN'S grote inruïl-actie 1. U ontvangt strakt vlot het 2e programma. 2. U bespaart de extra kosten van vervanging van de beeldbuis. 3. U krijgt vol-automatische werking voor beide programma's; bo vendien een rustig en helder beeld. 4. Inruiling nu levert U een fiks bedrag op (bij de komst van het 2e programma heeft uw toestel praktisch geen inruilwaarde meer). Vooral als U het plan hebt op een groter beeldscherm over te gaan, deze 4 punten dubbel zwaar! Bel eens op of loop eens binnen om te informeren, welke inruil waarde uw toestel heeft. geeft nog steeds het HOOGSTE inruilbedrag! HAARLEMMERSTRAAT 55 TEL. 20593 LEIDEN t.o. Rex De heer Jouwe voegde hieraan toe „Wat thans bij de Papoea's tot uiting komt, is nationalisme. Wij zijn noch pro-Nederlands, noch pro-Indone sisch, wij zijn alleen pro-Papoea. Ik hoop daarom, dat de negervolken van Afrika de uitzending van een V.N.-commissie zullen steunen zelf eens komen zien, wie toch die Papoea's zijn. NEDERLANDS MEESÏ ff De Wittepoortskazerne aan het Noordeinde, hoek Weddesteeg, staat Een aantal leden van de minister- op de plaats van de voormalige raad heeft gisteren op de Noordzee stadsstalling, waar dus de paarden in een vaartocht meegemaakt aan boord gemeentelijke dienst onderdak wer- van het vlasgeschip van smaldeel V, den gebracht. In 1823 werd dit ge- H.M. vliegdekschip „Karei Doorman" b(mw al gebruikt als kazerne en. 7.. De gewapende wacht, gevormd 6 door personeel van het korps mari niers, werd door de minister-presi- dent geïnspecteerd. Na een wel- De 19-jarige Roelof Rozema komstwoord door de smaldeel-com- uit Dantumawoude (gemeente Dan- mandant en een korte uiteenzetting tumadeel) (Fr.) is gistermiddag ver over H.M. „Karei Doorman" als ongelukt, doordat de door hem be- vliegdekschip en vlaggeschip van stuurde landbouwtractor, waarachter smaldeel V, vertrok om twaalf uur een met mest geladen wagen was de „Karei Doorman" van Rotterdam gespannen, over hem heen kantel- naar zee. de. De jongeman werd ernstig ge- In verband met andere ambtsbezig- wond en overleed kort daarop, heden konden twee ministers niet tijdig embarkeren; zij arriveerden De gemeenteraad van Maas- later aan boord van de „Karei Door- bree (L.) heeft besloten tot aankoop man" per helikopter vanaf de heli- van het kasteel „d'Erp" met park te port te Rotterdam. Baarlo, thans eigendom van barones- Er werden bezoeken gebracht aan fce fl?r?^®russel-^?n5f aanko°p het brugcomplex, het vliegdek en de f ^edraS van f 65.0(H) gemoeid, hanears Ter hoogte van Hoek van Het door grachten omgevén kasteel TTniHir.^ oonon -rof civiel™ HQQo i *s dringend aan restauratie toe, waar- 88? van de kosten aanzienlijk meer dan (S-5S> helikopters een demonstratie f iqq.ooo zullen bedragen. en landden daarna aan boord. Door twee Grumman S2F-1 „Tracker" on- derzeeboot-bestrijdingsvliegtuigen werd het landen en starten op het vliegkampschip gedemonstreerd. (Advertentie) (Advertentie) Drie dagen grote pluim- veebeurs in Utrecht De Koninklijke Nederlandse Ver eniging „Ornithophilia" zal op 19, 20 en 21 oktober haar 53e jaarlijkse pluimvee-tentoonstelling houden in de Bernhardhal aan de Croeselaan te Utrecht. De pluimvee-tentoonstelling is in de loop der jaren uitgegroeid tot een internationale pluimveebeurs (de grootste van Europa), die sterk in de belangstelling staat van binnen- en buitenlandse amateur- en be roepsfokkers. In totaal zal men 4550 dieren kunnen zien, (vorig jaar 3700) waaronder 1650 konijnen. Naast de levende dieren is er ook een groot gedeelte van de beschik bare ruimte toegewezen aan de stands van voederfabrieken, broedmachines, geneesmiddelen, gemechaniseerde voedering, watervoorziening en mo derne hokken. Donderdag 19 oktober wordt de tentoonstelling geopend door prof. dr. J. G. van Manen, voorzitter van de raad van beheer van „Ornithophi lia". 3UNU.UI0B (Advertentie) Landbank N.V. koopt „Backershagen" in Wassenaar Naar het ANP verneemt heeft de Landbank N.V. te Den Haag onder hands de panden, die de republiek Indonesië in Wassenaar en Den Haag bezat, aangekocht. Het betreft het landgoed Backershagen in Wasse naar, panden aan de Brjnsessegracht in Den Haag e.d. De aangekondigde verkoop, die op 17 en 24 oktober zou geschieden, gaat derhalve niet door. Voor zijn grote verdiensten, aan de parochie van St. Pancratius te Sassenheim bewezen, werd gisteren de heer H. L. van der Horst met de pauselijke onderscheiding „Pro Ec clesia et Pontifice" begiftigd. Deze onderscheiding werd hem te zijnen huize en in aanwezigheid van zijn familie, alsmede van deputaties van verschillende comité's en commissies, waarin de juist die dag 70 jaar ge worden heer Van der Horst zitting had, uitgereikt door pastoor G. Bak ker. In «en korte toespraak belichtte hij persoon en werk van de jarige en prees hem om zijn grote ijver en werklust voor de parochie. Voor deze verdienste paste dan ook zeer terecht deze pauselijke onderscheiding, zeker nu de jarige bij het bereiken van deze hoge leeftijd de tijd gekomen achtte het aan jongeren over te laten zijn voetsporen te volgen. Nadat de pas toor de heer Van der Horst had ge complimenteerd, speldde mevr. Van dr Horst haar man het gouden ere kruis op. In zijn dankwoord voor deze hoge onderscheiding, waarmee hij zeer vereerd en blij was, wees de heer Van der Horst er op, dat hij altijd met voldoening het werk had ver richt. De heer Van der Horst was pen ningmeester van het comité kerke veiling, lid van de commissie beheer KSA-gebouw, lid van het comité kerkversiering, lid van het school bestuur „St. Antonius" en van de vereniging „St. Christoforus". Ook reed hij zieken en minder validen met zijn auto naar de kerk. ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON zwaar bew. mist mist mist mist zwaar bew. onbewolkt mist onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt mist mist mist mist licht bew. zwaar bew. half bewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt licht bewolkt onbewolkt 15 12 17 10 16 10 16 11 23 15 21 10 19 10 PAUZE Morgen: Eduard „de Belijder", ko ning van Engeland, f 1066. WAT DACHT KONING EDUARD? In de Westminster-abdij te Londen, in het koor, staat het grafmonument van Eduard de Belijder, een luister rijk monument, met een tapijt eer biedig overdekt. Wij zijn bewonderaar van de An- glikaanse liturgie, in 't bijzonder van de ten hemel juichende koorzang en van de plechtigheden in de landstaal. Wij zijn meermalen diep ontroerd geweest. Eerlijk, wij hebben er wel eens bij zitten „snotteren"! Ondanks die onverholen sympathie wandelen wij altijd getroost van de „abdij" naar de naburige „kathedraal", waar de bisschopsstoel of cathedra staat van de Roomse aartsbisschop. Want landstaal en koorzang het zijn bij komstigheden vergeleken bij „de vrede en gemeenschap" met de Rots, waarop de Kerk door Christus zelf is gebouwd. Koning Eduard dacht er ook zo over. PUZZEL Oplossing nr. 537 Horizontaal: 1 solide, 5 adé, 6 steeds, 8 no, 9 eek, 10 ons, 13 Ti, 14 Athene, 17 ode, 18 krekel. Verticaal: 2 lat, 3 idee, 4 Dee, 6 Soest, 7 Dante, 8 Ne, 11 si, 12 rede, 15 hor, 16 nek. Nr. 526. Horizontaal: 1 vlies, dun huidje b.v. van de cel wand bij plan ten, 9 meisjesnaam, 10 bekend ge bouw in Amsterdam, 11 voorzetsel, 13 jongensnaam, 15 scheik. element (afk.), 16 telwoord, 18 teken in de dierenriem, 20 Europeaan, 22 zeep water, 24 teken, 26 mens, 29 wortei, 31 muzieknoot, 32 landbouwwerk tuig, 34 schoorsteenzwart, 36 tegen slag, 37 familielid. Verticaal: 2 oude lengtemaat, 3 verkeerd, 4 berrie, 5 slede, 6 voor zetsel, 7 klinknageltje, 8 hoofddek sel, 12 vogel, 14 twaalf gros, van knopen, 17 kneep, 19 masker, 21 in wendig lichaamsdeel, 23 staafje om een rad vast te zetten, 25 scheik. element, 27 zot, 28 vruchtje, 30 ont kenning (spreekt.), 33 ga (Eng.), 35 voorzetsel. PUNT snap je het nü eindelijk eens?"

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3