59 S5 Onderwijs op Leeuwenhorst-gymnasium gericht op de mens m ONZE WOiNSPACr-TfP g W Kreymborg (9 0 Laatste fase van inwijding der gebouwen Nederlandse luchtafweer met geleide wapens Gestuurd door radar en rekenmachine Kinderen stookten vuurtje in kast Brand met explosies Moderne snelweg Utrecht-Den Bosch voltooid Glazenwasser na val overleden DINSDAG 10 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 alleen geldig woensdag 11 okt a.s. Kleuterbroekje In melton, met nylon versterkt Streep- en ruitdessins. 3 jaar nu 4.^® kl. st. p. m. Haarlemmerstr. 143, Leiden (Advertentie) Gistermiddag is de laatste schakel in de vierdaagse inwijdings plechtigheden van het klein-seminarie „Leeuwenhorst" te Noord wij kerhout geklonken met de plechtige inzegening en officiële ingebruikname van het gymnasium door mgr. M. A. Jansen, bis schop van Rotterdam. In zijn inleidende toespraak zei rector G. v.d. Poel tot de bisschop: „Monseigneur, u mag trots, dankbaar en tevreden zijn en de uit nodiging dit gymnasium in te zegenen, zal u groot genoegen ge ven". Later op de middag sprak de rector over het onderwijs op de Leeuwenhorst-school, dat sterk gericht zal zijn op de mens, doch dat gericht-zijn op de mens wordt doelbewust - door de plechtigheid van de inzegening - gedaan onder het oog van God. Deze gedachte ligt ook ten grondslag aan de beide kunstwerken: binnen een uitbeelding van da verbaasde mens temidden van de wonderen van Gods schepping en aan de buitenkant de zending van Paulus, aldus rector Van der Poel. Een gezellig onderonsje na de inze gening van het Leeuwenhorst-gym nasium. Links van mgr. M. A. Jansen staat de rector van de school, de wel- eerw. heer G. van der Poel. Aan de rechterzijde van de bisschop staan mgr. B. G. Henning, proost van het kathedrale kapittel en voorzitter van het schoolbestuur, mgr. N. Ph. J. v. Ruyven, regent van Leeuwenhorst en kanunnik en drs. W. M. I. van den Ende, een der sekretarissen van het bisdom. Schoolgebouiv ingezegend Een grote schare genodigden was maandagmiddag weer in het nieuwe seminarie rond de bisschop ver enigd. In de grote studiezaal, smaak vol versierd, hadden velen plaatsge nomen om de plechtige inzegening mee te maken, onder wie mgr. A. C. Schaaper, vicaris-generaal van het bisdom, het voltallige kathedrale ka pittel, deken E. A. M. Paap van Al phen aan den Rijn, mgr. B. G. Hen ning, voorzitter van het schoolbe stuur, de weleerw. heer H. J. Th. v. Duin als vertegenwoordiger van het Haarlemse klein-seminarie „Hage- veld" te Heemstede en vele andere geestelijken uit alle streken van het bisdom. Verder het college van burgemees ter en wethouders der gemeente Noordwijkerhout met gemeentesecre taris De Jong en oud-gemeente-se cretaris A. Pijnenburg, de architecten en de aannemers, de kunstenaars, die voor het gebouw gewerkt hebben of nog werken, mej. dr. H. van der Vliet, inspectrice van het MO, drs. E. Nicolas, conrector van het Pius X- lyceum te Amsterdam, die waarde volle adviezen met betrekking tot 't onderwijs op de school heeft gegeven, pater Patricius Mix ofm, als verte genwoordiger van de Franciscaanse scholen, het lerarencorps, de studen ten. NIET MEER ALS IN DE MIDDELEEUWEN" Na een welkomstwoord van rector G. v. d. Poel, werd de bisschop be kleed met de pontificale gewaden, ~">v Speciaal schip voor Rijnvaart waarna deze de kruisbeelden en het gebouw zegende. Rector Van der Poel hield zijn korte toespraak ter inleiding van de sprekers, waarvan als het eerste het woord voerde mgr. B. G. Henning, voorzitter van het schoolbestuur. Deze beschreef de zware tour de for ce, waarvoor het jonge bisdom Rot terdam stond vanaf het begin van zijn bestaan: de bouw van een semi narie als onmisbaar apparaat, nodig voor zijn voortbestaan. Spr. roemde de samenwerking tussen bisschop en volk van de Rotterdamse kerkge meenschap. Deze dag, aldus mgr. Henning, is de bekroning van deze krachtsinspanning. Een der grote doelen is de aan sluiting van de wetenschappelijke opleiding der priesterstudenten aan het onderwijs, gangbaar buiten het seminarie. Het gaat niet meer als in de middeleeuwen, wetenschap gedijt niet meer in een te nauwe clausuur. Dankbaar moeten we zijn en grote waardering hebben voor allen, die gewerkt hebben aan de totstandko ming van deze volwaardige en vol ledig erkende onderwijsinstelling. M«|r. Henning memoreerde daarbij vooral de steun, die ontvangen werd van het Bonaventura-lyceum te Lei den, de HBS te Lisse, het leraren korps van Hageveld en de inspectie van het MO in Noord- en Zuid-Hol land, die gunstig advies uitbracht aan het ministerie van O. K. en W. Spr. besloot met de wens, dat het gymnasium A en B zegenrijk moge werken aan de wetenschappelijke vorming van toekomstige priesters. Mej. dr. H. van der Vliet, inspec trice van het M.O., bracht haar per soonlijke gelukwensen over, waarna rector Van der Poel de plechtigheid sloot met dank te brengen aan de bisschop, de regent, conrector A. G. W. Nijs, de leraren en de studenten. De schola cantorum onder leiding van de weleerw. heer R. Kuypers, luisterde de plechtigheden op met enkele liederen, w.o. een hymne aan het H. Kruis en het aardige, kolde rieke „De Houtwurm" van Annie M. G. Schmidt, waarmee de schola uit bundig succes oogstte. Tevoren had de dirigent het laatste nummer op geestige wijze ingeleid. Het onderwijzend personeel van het gymnasium, waarvan thans vier klassen zijn bevolkt, bestaat uit 25 leraren, waarvan een tiental leken. Voor de eerste maal in de geschie denis van een seminarie is aan het lesgevend personeel ook een vrouw toegevoegd, weliswaar met een nog beperkte taak. Zij treedt n.l. op voor dr eerste klas o.m. als steun voor de prefecten. Het is niet onmogelijk, al dus vertelde ons een der leraren ge durende een gezellig onder-ons, dat op de officiële zitting volgde, dat mettertijd getracht zal worden voor bepaalde vakken bevoegde vrouwe lijke leraren aan te trekken. Een echtpaar uit Harmeien, dat voor familiebezoek in Den Haag was, is gistermiddag tijdens een wande ling door tot nu toe onbekende oor zaak bij de Voorhaven in Schevenin- gen te water geraakt en verdronken. De slachtoffers zijn de 45-jarige amb tenaar C. A. Miltenburg en diens 47-jarige echtgenote. Als onderdeel van een gordel stel lingen van geleide luchtafweer wa pens, welke gordel loopt van Noor wegen langs het ijzeren gordijn tot in Turkije, wordt heden de eerste Ne derlandse stelling officieel overge dragen. Deze Nederlandse stellig is een on derdeel van de eerste Nederlandse groep geleide wapens, zij behoort operationeel onder het bevel van het Commando Luchtverdediging Neder land, van de Koninklijke Luchtmacht. Enkele speciaal daartoe gevormde Nederlandse squadrons zijn in de Verenigde Staten voor de bediening van het geleide-wapensysteem, dat wordt aangeduid met „Nike". Met dit systeem kunnen twee soorten supersone luchtafweer-wapens tegen ver-verwijderde en hoogvliegende vijandelijke doelen worden ingezet met behulp van een combinatie van radar en rekenmachines. Zo is er de „Nike-Ajax", die een reikwijdte heeft van 16 tot 40 km en de „Nike-Hercules", die een bereik heeft tot 120 km. In totaal zal Nederland over enige tijd beschikken over twee groepen Nike-wapensystemen, met in het ge heel dan 72 lanceerinrichtingen. Het is de bedoeling, dat over eni ge jaren daaraan nog drie groepen geleide wapens ca. 3500 man bedie ningspersoneel vergen. Een bouwprogramma, dat voorziet in de bouw van huizen voor de Ne derlanders en van kampementen en dergelijke, zal een bedrag van 50 miljoen gulden vergen. Kamer uitgebrand De slaapkamer van de familie H. Bos aan de Nennestraat 22 drie hoog in Amsterdam-West is gisterochtend geheel uitgebrand. De rest van de etagewoning liep brand- en water schade op. De brand is ontstaan door dat twee kinderen van het echtpaar Bos (vier en zes jaar) een vuurtje wilden stoken in de slaapkamerkast. De enkele kranten, die zij lieten ont vlammen vonden voedsel in het houtwerk, waardoor in korte tijd de kamer in lichtelaaie stond. De brand weer bedwong het vuur met twee stralen. De familie Bos was tegen brand- en waterschade verzekerd. De schade was aanzienlijk. De Nederlandse stellingen zullen permanent bezet zijn. In vredestijd wordt er echter niet mee geschoten. Eens per jaar krijgen bedieningsper soneel en technici in de V.S. gele genheid met deze soort geleide wa pens te schieten. De Nike-Ajax kost per stuk ongeveer 50.000; de Nike- Herculles per stuk ca. 400.000 gul den. De heden over te dragen stelling is uitgerust met Nike-Hercules-raket- ten. De fabriek „Servo" in ambt Del den aan de Goorsestraat is vannacht geteisterd door een ernstige brand, die een schade van enige tonnen heeft aangericht. De brand woedde in een geheel nieuwe afdeling van de fabriek waar siccatieven voor de bereiding van lak en vernis worden gemaakt Deze afdeling, die de modernste van haar soort ter wereld wordt genoemd, was kort tevoren in bedrijf gesteld. Doordat kerosine in brand geraak te, ontstonden telkens steekvlam men. Enkele apparaten ontploften. Donderdag a.s. wordt het sinds een jaar opgebroken weggedeelte Via- nen-Beesd sneller dan werd ver wacht officieel heropend. De gehele route Den Bosch-Utrecht heeft daar mede twee rijbanen gekregen zodat de hele route v.v. van elkaar geschei den banen heeft. Deze heropening vindt anderhalve maand eerder plaats dan gepland was. Men gaat verder de weg kruising- vrij maken. De voltooiing hiervan zal nog wel enkele jaren op zich la ten wachten. De 60-jarige glazenwasser P. W. van den Linden uit Amsterdam is gisterochtend in de Ter Haarstraat van een ladder op straat gevallen en in de loop van de ochtend aan de op gelopen «t ïstige verwondingen in het Wilhciminagafthuis overleden. De man was ter hoogte van de twee de etage van een woning aan het werk. Hij wilde van de ladder op een balkon stappen, doch het balkon hek waaraan hij zich vastklampte, knapte af. Russische vissers weigeren iedere hulp Westduitse ingenieurs hebben een schip ontworpen, speciaal bestemd voor het vervoer van ijzer van Rotterdam naar het Roergebied. Het merkwaar dige aan dit schip is, dat het geleed is uitgevoerd: vier stukken vormen het totale schip van 162 meter, dat door de geledingen uitstekend te manoeu vreren is. Het schip kan op de Rijn 4000 en op kanalen 3000 vaten vervoe ren. Een model van het vaartuig wordt op het ogenblik in Duisburg man proeven onderworpen. Kunst in het nieuwe seminarie Verschillende kunstenaars hebben gewerkt (of werken nog) aan de in- en uitwendige versiering van het gebouwen complex „Leeuwenhorst". Zo is opdracht gegeven aan glazenier Engène Laudy te Heerlen voor de kapelramen. De beschildering van de zus- terkapel is van de Amster damse kunstenaar Tony van Braght en de grote plafond schildering in de schoolhal is van Willem Thijs, eveneens uit Amsterdam. Jacques van Rhijn uit Am sterdam kreeg opdracht een relief voor de aulagevel te ver vaardigen. Frans Smeets uit Cuyck zal het toneeldoek in die aula ontwerpen. De Maastrich tenaar Piet Killaars verzorgt 'n ajourrelief in de kopgevel van het schoolgebouw. Een opdracht tot het ontwer pen van de kruiswegstaties was oorspronkelijk verstrekt aan prof. Albert Troost uit Nuenen. Volgens diens ontwerp zou mevr. M. van Rhijn uit Am sterdam wandkleden vervaar digen. Prof. Troost heeft ech ter, naar wij vernamen, de op dracht teruggegeven. Ontwerp eel in han- Utrechtse politie lost honderden inbraken in één slag op De Utrechtse politie heeft met de arrestatie van 5 Utrechtenaren een goede vangst gedaan. Enkele honder den inbraken en insluipingen wer den hiermede ineens jpgelost. Ver dacht van deze misdrijven worden de 20-jarige K., de 25-jarige M, de 29-jarige Van I, de 25-jarige De O. en de 22-jarige R. K. heeft 100 insluipingen op zijn naam staan. Hij was als bezorger van leesportefeuilles bij sommige mensen goed bekend Hier en daar kon hij zelfs soms meer dan een uur een woning onderzoeken terwijl de bewoners rustig lagen te slapen. Ook de andere knapen zijn houders van een eerbiedwaardige staat van dienst als inbreker. Het is deze lieden vooral makkelijk gemaakt .door de Bfj het Deense eiland Bornholm is een Russische treiler op de rotsen gelopen. De kapitein heeft alle aangeboden nonchalance van heel wat mensen, hulp van Deense kotters en van een Deense reddingsboot geweigerd. Hij wil waarschijnlijk wachten op twee die deuren en ramen onbewaakt Russische treilers, die op weg zijn naar de plaats van de stranding. Foto: het Russische schip in zijn hachelijke open lieten staan. positie. (telefoto)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7