S)e ftjidóeSotvfccwit SOEBANDRIO VERWERPT NEDERLANDS VOORSTEL Indonesië's standpunt ongewijzigd DE STRIJD OP SCHIPHOL OM EEN RUSSISCHE VROUW Vliegtuig met mevr. vertrokken Soebandrio zegt „neen'" Negatieve houding van Djakarta Golub „Violet" maakte een zwenking Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDETS EN OMSTREKEN DINSDAG 10 OKTOBER 1961 52ste JAARGANG Telef. 2 0 9 3 5- Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 Klachten bezorging 33839 (tossen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft maandag in de Ver. Naties-Assemblée verklaard, dat een Nederlands plan om het toezicht en de ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea aan de V.N. over te dragen het vraagstuk niet zou oplossen en „niet het doel van de vrede" zou dienen. Hij zei, dat het plan niet een conflict tussen Indonesië en Nederland zou voorkomen. De kwestie zou onopgelost blijven en zou zelfs verergeren, zei hij. Minister Soebandrio noemde acht punten in „een poging om oprecht bij te dragen tot de oplossing van het geschil-West-Irian, dat te lang de betrek kingen tussen Indonesië en Nederland verstoorde". Nederland heeft dikwijls voorge steld, het internationale gerechtshof zich te laten uitspreken over de In donesische stelling, dat Nederlands Nieuw-Guinea deel uitmaakt van In donesië. Nederland is daar nog al tijd toe bereid. Indien de Indonesische stelling juist is, dat de bevolking van Ne derlands Nieuw-Guinea van mening is, dat zij deel van Indonesië uit maakt, kan zulks uit een volksstem ming blijken. Indien Indonesië dit eerlijk meent, dient het een kans 't te bewijzen met instemming te be groeten. NEDERLANDSE RESOLUTIE Nederland heeft maandag bij het bureau van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties 'n ont werpresolutie met bijbehorend memorandum ingediend, volgens welke de Algemene Vergadering be- Minister Soebrandio zei: 6. Het zelfbeschikkingsrecht mag eei? commissie van Verenig- 1. Het plan dat minister Luns op j" z«n toepassing niet worden mis- 26 september aan de Assemblée voor- bruikt en het mag met worden ge- Guinea in te stellen De samenstel legde, zou het vraagstuk niet vreed- brulk' tegen de „werkelijke belan- lmg worilt m "et midden gelaten, zaam kunnen oplossen. Sen van de bevolking van W.-Irian In de ontwerp-resolutie zijn de be- 2. Als de Nederlandse regering door omverwerping van nationale ginselen neergelegd die mr. Luns werkelijk oprecht is in haar wens onafhankelijkheid die reeds verkre- heeft uiteengezet in zijn rede van 26 haar soevereiniteitsaanspraken op te 6e? was!'- geven" moet dit worden verwei- .»Als het vraagstuk West-Irian komd als het begin van de „werke- vreedzaam moet worden opgelost, lijke oplossing van het conflict tus- ni®^ het zo^spoedig mogelijk wor sen Indonesië en Nederland". °Pgelost 3. Om deze regeling te voltooien, ,"?e Indonesische regering is was alleen de „ordelijke overdracht bereid baar aandeel bij te dragen in van het bestuur in West-Irian van e®n Poging van de V.N. om t vraag- Nederland aan de republiek Indone- stuk-West-Irian spoedig langs de sië vereist". aangegeven lijnen op te iossen, zo- 4. „Mijn* regering zou geen be- w.el wat betreft persoonlijke en tech- zwaar hebben als de V.N. zouden msche huIP als financiële bijstand" bijstaan, indien dat vereist is, in de Minister Soebrandrio zei, dat „wij verwezenlijking van zulk een plan een oplossing zoals in het plan-Luns door het instellen van een speciale werd overwogen, zullen verwerpen instantie of een speciaal gezagsor- en krachtig zullen verwer- gaan, dat namens de V.N. het orde- pen", lijk bereiken van die oplossing mo gelijk zou maker". Zelfbeschikking ,JvmISJ!±Si" ^;5e.b^eeI?.°P De Nederlandse politiek, aldus de nnflfhsókelbkhefd bof f o Indonesische minister, heeft voort- hfed^n mnet bel dl nod^ id.fht d"rend het recht van zelfbeschikking S tf. <Le voor de bevolking van West-IriaS tot eed genegeerd. Aan deze bevolking is verbreking van^Sale eenhfid en noch haaI 6dddkeuring; noch haar september in de Algemene Vergade ring. tprrltnriaip i.rf Lrf TonS mening gevraagd, toen Nederland in territoriale integriteit van een land .q^q nr)njpnw iminnispprrlp pn niet te verenigen is met de doelein den en beginselen van het handvest" haar opnieuw koloniseerde en in 1952 het gebied in het koninkrijk ueii en ueginseien van nei nana vest jD„ Aan de andere kant zou Indonesië der Nederlanden opnam. met bijstand van de V.N. zich aan het beginsel houden dat „loyale In- Het is duidelijk dat de Nederland- regering het zelfbeschikkings- donesiërs van „West-Irian" volledige recht, zo zij dit ooit zal verlenen, verantwoordelijkheid voor de plaat- alleen zal toestaan aan die bewo- selijke autonomie van dat gebied ners van West-Irian, die pro-Neder- hebben. lands kunnen worden gemaakt en die worden geleid door Nederlandse ambtenaren en vaak door Neder landse militairen worden geïntimi deerd. Het gehele koloniale bestuur kan alleen door de Nederlandse mi litaire macht worden gehandhaafd, zo meende dr. Soebrandrio. NIEUW GUINEA r\E INDONESISCHE minister van buitenlandse zaken Soebandrio heeft gisteren het antwoord van zijn regering gegeven op het Nederlandse voorstel om Nederlands Nieuw-Gui nea te internationaliseren. Als men in Nederland nog een klein hoopje Foto: onder escorte van de koninklijke marechaussee begeeft mevrouw Golub zich naar het vliegtuig. Op de voorgrond adjudant F. Veldtman. Omtrent het incident op Schiphol tussen de Russische ambasa- deur en de Koninklijke Nederlandse Marechaussee, over het al of niet vertrekken van de Russische mevrouw Golub, wier man, een chemicus, politiek asyl heeft gevraagd, wordt bericht dat het Rus sische vliegtuig vannacht, na uren gewacht te hebben, met het gezelschap Russen, waaronder ook mevrouw Golub, is vertrokken. Intussen is het incident uitgegroeid tot een diplomatiek conflict, want zowel de Russische ambassadeur Ponomarenko als de Ne derlandse regering hebben protesten tegen het gebeurde ingediend. CONFLICT UITGEGROEID TOT DIPLOMATIEK INCIDENT De permanente vertegenwoordiger had, dat Djakarta deze uitweg uit de van Nederland bij de Verenigde Na- impasse zou aangrijpen om een be- ties, mr. C. W. Schiirmann, heeft vredigende houding aan te nemen, na Soebandrio's rede gezegd, het te bijv. door in te stemmen met een betreuren, dat Indonesië zo gauw en referendum onder de Papoea's - dan zonder erdere studie „een negatie- heeft Soebandrio ook dit ge- ve houding" jegens het Nederlandse 0 ringe vleugje goedgelovigheid plan heeft aangenomen. volkomen weggeblazen. Zijn antwoord komt hierop neer: „Nieuw Guinea is van ons, derhalve moet het aan ons worden overgedragen en niet aan de V.N.". Maar die praemisse „N. Guinea is van ons" is nu juist het twistpunt; dat is de juridische vraag, waarop Indonesië nog altijd weigert een uit spraak van het Internationaal Ge rechtshof te aanvaarden. Nederland is nog altijd bereid, de vraag aan wie de souvereiniteit over N. Guinea be hoort, voor te leggen aan het Inter nationaal Gerechtshof, maar Djakar ta is daartoe niet bereid. Ook een volksstemming verwerpt de Indone sische regering, want Nederland zal er wel voor zorgen (met de punt van de bajonet natuurlijk!) dat deze ten gunste van Nederland uitvalt, zegt men. Daarbij ziet men grandioos over het hoofd, dat deze volksstemming onder toezicht van de VN zou moe ten worden gehouden; dat de (vol- gels Soekarno zo bloedig onderdruk te) Papoea's dan een unieke gelegen heid zouden hebben om onder het Nederlandse „koloniale juk" uit te komen; en tenslotte, dat Nederland verklaard heeft, zich niet te zullen verzetten, wanneer zou blijken, dat de Papoea's de voorkeur aan Indo nesië geven. Het kan moeilijk redelijker. Maar redelijkheid is in de inter nationale politiek een vergeten be grip. Niet de redelijkheid maar het eigenbelang geeft de doorslag. Dat is ook de reden, waarom de communis tische landen de Indonesische aan spraken steunen; Moskou ziet een toekomst in Indonesië en derhalve steunt het alle eisen, welke Indonesië nu of in de toekomst zal stellen ten koste van niet-communistische lan den. Nederland heeft thans een resolutie bij de Ver. Naties ingediend, waarin formeel de uitzending van een Uno- commissie naar N. Guinea wordt Hoogstraat-Leiden Historische optocht in Alkmaar voorgesteld. „Kom maar eens kijken, Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de 8 oktober-vereniging het verplicht U tot niets". Wij zijn „Alkmaars Ontzet", is gisteren In Alkmaar een grote historische optocht benieuwd wie er vóór en wie er tegen gehouden. De foto laat zien hoe de Alkmaarse stedemaagd op een grote rullen stemmen. praalwagen door het oude stadje trok. Om vijf uur gistermiddag werd bekend dat de kwestie inmiddels tot een diplomatiek incident was uitge groeid. Toen liet de Sowjet-ambassa deur namelijk een aantal buiten wachtende verslaggevers naar bin nen roepen en legde met behulp van een tolk de volgende verklaring af: „Zoals u weet bevindt de Sowjet- burger Golub zich thans bij de Am sterdamse politie. Zijn vrouw, de Sowj et-burgeres Alexsjeva heeft, zo als de Nederlandse kranten reeds hebben geschreven, geweigerd haar man te volgen. Zij wil naar de Sow- jet-Unie terugkeren met een groep toeristen, die van plan was vandaag af te reizen. Maar haar paspoort be vindt zich bij de Nederlandse politie. Toen wij over dit vraagstuk met de heer Van Bruggen van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag spraken, werd ons verklaard dat mevrouw Golub haar pas terug zou worden gegeven en dat de Amster damse politie (de ambassadeur be doelde waarschijnlijk de koninklijke marechaussee) daarover orders heeft gekregen. Toen mevrouw Golub ech ter op Schiphol aankwam, speelde zich daar „een ongehoorde scène af', aldus de ambassadeur. „Inplaats van het paspoort terug te geven heeft de politie getracht mevrouw Golub vast te houden en daarbij deinsde de po litie er niet voor terug tegen het am bassadepersoneel inclusief de ambas sadeur fysiek geweld te gebruiken." NAAR DEN HAAG Om twintig minuten over vijf ver liet de Sowj et-Russische ambassa deur per auto Schiphol. Hij liet be kend maken dat hij zich naar minis ter-president De Quay in Den Haag zou begeven. Voordien had de ambassadeur zich met een protest-telegram, dat vanaf Schiphol werd verzonden, tot het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken gewend. In dit tele gram, dat in het Engels was gesteld, zette de ambassadeur ook uiteen dat er fysiek geweld tegen ambassade personeel gepleegd was en dat de politie (opnieuw wordt de konink lijke marechaussee bedoeld) de deur van het Aeroflot-kantoor bewaakte. De ambassadeur noemde dit een bijzonder ernstige zaak, die verstrek kende gevolgen kan hebben. „Wij vragen onmiddellijke teruggave van het paspoort en eisen dat ons geen haarbreed meer in de weg zal wor den gelegd," zo luidt het slot van het telegram. Nadat in het Aeroflot-kantoor dit telegram was voorgelezen, beant woordde de ambassadeur via de tolk vragen der verslaggevers. Daarbij bleef de ambassadeur op het stand punt staan dat niemand het recht had mevrouw Golub apart in een kamertje te roepen. Ook de mare chaussee niet. Men diende haar slechts terstond en in het bijzijn van ambassadepersoneel het paspoort te overhandigen. Dat de politie eist, dat zij zich zal melden en dat zij daarbij zonder be geleiding bij de politie wordt geroe pen, wekt bij mij geen vertrouwen", zo meende de ambassadeur, „boven dien heeft mevrouw Golub in dit verband haar eigen mening". Met toestemming van de ambassa deur mochten verslaggevers via de tolk vragen tot mevrouw Golub rich ten. Ondanks grote zelfbeheersing en de spanning van deze voor haar ver moedelijk zeer tragische dag, slaagde zij erin niet alleen haar tranen te bedwingen, maar zonder aarzeling uitvoerige antwoorden te geven. Wel kon men daarbij duidelijk zien dat zij zenuwachtig was. „Ik heb de wens naar het vaderland terug te keren," zo vertaalde de tolk haar eerste woorden. Herhaaldelijk naar het verlaten van haar man gevraagd, zei zij „Ik houd zeer van mijn man en ik ben er zeker van dat hij mij zal volgen. Ik heb hem een brief geschreven en ook een brief aan het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken." dit Russische kantoortje om vijf over half negen. Bij het overleg in het Aeroflot- kantoor waren behalve mevr. Golub, de procureur-generaal en de Russi sche ambassadeur, ook de chef van de Amsterdamse vreemdelingendienst en de commissaris IJ. Taconis van de rijksrecherche aanwezig. (Vervolg op pag. 3) WITTE KRUIS X DE echte PIJNSTILLER tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen, etc. De wervelstorm „Violet", die Ja pan bedreigde, heeft op het laatste ogenblik een zwenking naar het oos ten gemaakt en beweegt zich nu in noord-noordoostelijke richting over de Stille Oceaan. Het weerkundig bureau in Tokio deelde mee, dat de wervelstorm nu waarschijnlijk niet het gebied van de hoofstad zal treffen. Wel kunnen windstoten in het randgebied van de storm schade aanrichten. Maandag te middernacht plaatselij ke tijd bevond „Violet" zich op 160 km ten zuid-oosten van het eiland Hasjijo Djima. Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe, (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Omstreeks acht uur arriveerde de procureur-generaal, mr. H. R. de Zaaijer, tevens fungerend directeur van de politie, in gezelschap van commissaris Taconis van de rijks recherche en de chef van de vreem delingendienst, commissaris mr. L. van Haaren, op Schiphol. Nadat de procureur-generaal zich over de kwestie volledig had laten inlichten door luit.-kolonel H. Ellerbroek, cdt. van de vijfde divisie van de Konink lijke Marechaussee, begaf het gezel schap zich naar de in neonlicht ba dende, nog steeds door een grote menigte bezette vertrekhal. Er moest bijna vrij baan voor het gezelschap worden gemaakt, toen het naar het kamertje wandelde waar zich 's mid dags de korte veldslag had afge speeld. Maar op dit Nederlandse ter rein werd het voorgenomen onder houd met mevrouw Golub niet ge voerd. Na vijf minuten ging de deur weer open en wandelde de procureur -generaal aan het hoofd van het ge zelschap langs de passagekantoren in de vertrekhal naar het kantoor van de Aeroflot. Hier bevond zich nog steeds mevrouw Golub, nu al leen nog in gezelschap van de Rus sische ambassadeur. Het onderhoud, waarin zij er de Nederlandse autori teiten dus over kon inlichten waarom ze naar Rusland terugkeert, begon in Aanhoudend zacht De Bilt, dinsdag 10 uur Het KNMI deelt mede: In het Alpengebied is de barome ter boven 1030 mb gestegen. Het bo ven Zuid-Rusland aanwezige hoge- drukgebied heeft hierdoor een uitlo per gekregen, die zich tot over Span je uitstrekte. Langs de noordelijke rand van dit gebied met hoge baro meterstanden bewegen over de Brit se eilanden kleine toringen naar het noordoosten. Ze bewerkstelligen een vrij krachtige aanvoer van zachte lucht naar onze omgeving, het ziet er naar uit, dat deze aanvoer ook morgen nog doorgaat. Je kans op re gen blijft klein. ZON- EN MAANSTANDEN 11 Okt.: v.m. 4.20; n.m. 4.34. Hoogwaterstanden 11 Okt.: zon op 06.57; onder 17.56; maan op 08.27; onder 19.05. KORRELTJE Niet altijd zijn zorgen zo groot als e schijnen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1