SPEL VAN KLANK EN LICHT OP HET LEIDSE PIETERSKERKHOF Diplomatenhuwelijk in Voorhout V Circa 5700 hectaren hyacinthen, tulpen en narcissen zijn opgeplant In 1962: 7 pet. meer voor huisartsen MAANDAG 9 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA feÖaÜ!^ Zaterdag Is in Voorhout het huwe lijk voltrokken tussen Elna barones se van Hövell tot West erf li er, bijna 23 jaar oud, en de heer José Miguel Barros Franco, de 37-jarige secretaris van de Chileense ambassade in Den Haag. De getuigen bij dit huwelijk waren de ambassadeur van Chili, Luis Be nard, de tweede secretaris van de Chileense ambassade in Den Haag; Mario Silva, de tweede secretaris van de Chileense ambassade in Londen; Juan Fernandez, die een goede vriend van de bruidegom is; een broer van de bruid, Zweder baron v. Hövell tot Westerflier; mejuffrouw Petronella Kahman, een vriendin van de bruid; en jhr. R. Bicker. Na de burgerlijke huwelijksvoltrek king op 'het raadhuis van Voorhout Haarlemse kleuter bracht 7 miUe naar politiebureau Een Haarlems meiske van viereneenhalf jaar, Anneke de Droog, vond vrijdag in een straat in Haarlem-Noord een ktentas met f 7250. Onder veilige begeleiding ging het naar het hoofdbureau van po litie in de Smedestraat, waar zich even later een vijftienjarig meisje meldde, dat onthutst kwam vertellen, dat zij een tas met een heleboel geld was verloren. De gevonden en de verloren tas bleken dezelfde te zijn. Het oudere meisje was het dochter tje van de procuratiehouder van het bijkantoor van een bank te Haarlem. Het meisje had de tas naar het hoofdkantoor moe ten brengen, maar was de tas onderweg verloren. De direc tie van de bank was de kleuter uiteraard zeer erkentelijk en liet haar waardering blijken door het aanbieden van een spaarbankboekje met 100 gul den erop. vond in de parochiekerk van de H. Bartholomeus te Voorhout de kerke lijke inzegening plaats door pastoor L. J. Bresser, die ook de plechtige H. Mis opdroeg met assistentie van de zeereerw. heer Von Martels-Dan- keren, priester in Frankrijk en broer van de moeder van de bruid als dia ken, en pater J. Hermans S.J. uit Nij megen als subdiaken. De liturgische gezangen, een mis van Lorenzo Pe- rosi, werden uitgevoerd door het eigen parochiezangkoor. Onder de H. Mis hield pastoor Bresser een korte toespraak in het Frans. Vele leden van het Corps Di plomatique waren, evenals in het raadhuis, in de kerk aanwezig, w.o. de heer L. Renard, de ambassadeur van Chili bij het Nederlandse hof. Z.H. de Paus had het bruidspaar een telegrafische gelukwens doen toeko men, met de pauselijke zegen. Aan de „Tel." ontlenen we voorts nog de volgende bijzonderheden. De heer Barros is nu bijna twee jaar in Den Haag geaccrediteerd als eerste secretaris. Hij is de telg uit een bekend Chileens geslacht. „Mijn voorvaderen kwamen al in 1557 uit Spanje naar Chili en zijn daar altijd grootgrondbezitters geweest", vertel de de heer Barros mij. Zelf is hij na zijn middelbare schoolopleiding in de hoofdstad van Chili, Santiago, rech ten gaan studeren. Zijn laatste exa men deed hij toen hij nog maar net 22 jaar was. In de afgelopen zestien jaar heeft de heer Barros de Chileense belan gen op diplomatieke posten in Wash ington, Rome en Londen behartigd en twee jaar geleden werd hij naar Nederland gestuurd. ,.Ik blijf hier nog anderhalf jaar. Dan word ik weer teruggeroepen naar Santiago. Daar ga ik dan drie jaar op het departe ment van Buitenlandse Zaken wer ken, voor ik weer uitgezonden word. Waar ik dan naar toe ga? Daar houd ik mij niet mee bezig. Niemand kan zeggen hoe de wereld er in 1966 uit zal zien." Mevrouw Barros was voor haar hu welijk secretaresse op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Zij heeft in Engeland en Zwit serland op school gezeten en dit jaar was zij enkele maanden in Spanje om alvast iets van de taal te leren, die zij later in Chili zal moeten spreken. Het honorarium voor geneeskun- 1 dige hulp tot 2000 zielen per jaar jjlpBI^HBr wordt van ƒ12.85 op ƒ13.67 ge- .gfiH bracht, dat vanaf 2000 zielen van .jÉfMH ƒ9.45 op ƒ10.12. Het honorarium J voor farmaceutische hulp wordt van 4,55 tot 4.76 per ziel per jaar ver- A Overeengekomen is voorts, dat een i JH| eventuele huurverhoging in het jaar W^BBBHHHK9BHHHBm^BkL..V -3. 1962 in de honorering zal worden verwerkt zodra deze verhoging zal in Frankrijk is televisie-apparatuur ontwikkeld voor Eerste Hulp bij On- zijn ingegaan. Deze wijziging zal te gelukken. Het komt voor bij verkeersongelukken, dat de geneeskundige zijner tijd uiteraard aan het zieken- dienst niet meteen ter plaatse is. Dank zij de televisie-apparatuur wordt fondsraad ter goedkeuring worden het nu mogelijk, dat de politie aan de ziekenhuisarts om raad vraagt. Via voorgelegd. het beeldscherm tracht de arts dan zijn diagnose te stellen. Voor het teeltjaar 1960/1961 zijn bij de 10283 erkende bloembollen- kwekers opgemeten aan geplante hyacinthen 635.16.04 ha., tulpen 3876.10.13 ha., irissen 1160.01.47 ha., totaal 5671.27.64 ha. Uit deze, door het Produktschap voor Siergewassen (P.V.S.) ver strekte opgave blijkt, dat van het toegestane plantareaal dezer drie hoofdgewassen 44 ha. hyacinthen (6120 ha. tulpen (3%) en 110 ha. narcissen ongebruikt is gelaten; in totaal dus 274 h.a. of ruim 4,/s%. Het gerootste deel van de hyacin- thencultuur concentreert zich in de „oude" bollenstreek tussen Haarlem en Leiden, nl. 320.8 h.a., als tweede en derde streek gevolgd door Noord- wijk en omstreken met 166,8 ha. en de Kop van Noordholland (Juliana- dorp c.s.) met 81,9 ha. De drie groot ste tulpenteeltgebieden blijken te zijn Westfriesland (868,3 ha.), Noord- wijk en omgeving (658.4 ha.) en de oude bollenstreek (594,6 ha.). Narcis sen worden overwegend geteeld in Noordwijk en omgeving (348.1 ha.), de oude bollenstreek (330,4 ha.) en de z.g.n. Kop van Noordholland (272.9 ha.). Ruim 42 procent van de cultuur der genoemde drie hoofdgewassen vindt nog steeds plaats in de „klas sieke bollenstreek", zijnde de straat wegdorpen tussen Haarlem en Lei den, met inbegrip van de beide ste den, en de strook langs de kust van- Noordwij k tot Wassenaar, met inbe grip van de gemeenten Voorhout en Noordwijkerhout. Dit percentage geldt echter niet voor de gehele bol- lencultuur, daar van de z.g.n. bij goedgewassen, waaronder vooral ge noemd moeten worden de gladiolen, geen opmetingen bekend zijn. Deze artikelen zijn nL niet aan enig areaal gebonden. De antieke autootjes welke zondag hebben deelgenomen aan de lustrumrallye van de vijfjarige Pionier Auto- mobiel Club, de P.A.C., van Utrecht naar Zandvoort, hebben zaterdag gedefileerd voor Z.K.H. Prins Bernhard die deze mobiele historie van de automobiel zag voorbijtrekken staande op het bordes van het paleis (foto). Op de voorgrond naast de prins staat do heer J. B. Th. Hwgenholtz, directeur van hot auto-onnut in Zandvoort. De kans is groot, dat Leiden er zaterdag een traditie heeft bijgekre- gen. De Bond van Leidse Harmonie ën Fanfarekorpsen is verantwoor delijk voor die gebeurtenis, want zij heeft de Drie October Vereeniging bij het 75-jarig bestaan een even bij zonder als geslaagd geschenk aange boden: een taptoe. Op het stemmige Pieterskerkhof hebben zeven korpsen zaterdagavond voor vele honderden toeschouwers laten zien en horen, dat Leiden op muzikaal terrein heel wat mans is. En het mes sneed aan vele kanten. Immers, niet allleen kreeg de Drie October Vereeniging een stijl vol geschenk, maar daarbij konden de korpsen zich aan het publiek (en dan vooral de jeugd, die in de korp sen zo veel goeds kan doen) presen teren. Bovendien wilde men wellicht de smaak van het publiek op taptoe- gebied eens aftasten. Welnu, dat pu bliek heeft met volle teugen genoten van die show, die meer dan een uur duurde en geen enkele maal tot ver veling aanleiding gaf. Er namen zeven korpsen deel: „Trouw en Durf", „Concordia", „Nieuw Leven", „Kunst en Genoe gen", de „Postharmonie", de „R.K. Harmoniekapel" en het „Leids Poli tie Muziek Gezelschap". In dat rijtje neemt „K. en G." een aparte plaats in, want de mannen in hun smetteloos blauwe uniformen brachten alleen een show van een kwartier, die over duidelijk bewees, dat dit korps tot een zeer hoog peil is gekomen en voor niets in geheel Nederland een graag geziene gast is. Enthousiasme De start van de taptoe bracht te gelijkertijd de enige fout. De tam boers reageerden te laat op de tekens van de dirigent, de heer P. Baart. Maar dat is ook de enige voor het publiek waarneembare fout geble ven. De muzikanten hebben zich, vooral door een weldadig aandoend enthousiasme uitstekend van hun taak gekweten. Dat was niet eenvou dig, want er was slechts driemaal gerepeteerd, hetgeen voor een zo gro te manifestatie te kort is. Niet geheel overtuigend waren de koralen, die door enige muzikantei. onder leiding van de heer A. van der Nagel gege ven werden. Na de (door K. en G. gevulde) pauze trad er echter verbe tering, in, die tot bezield spel leid de. Bij het optreden van de korpsen v as uiteraard wel te merken, dat de deelnemers nog onervaren zijn. Dat kwam bijvoorbeeld tot uiting in de houding van de tamboers bij het spelen van de marsmuziek. Sommi gen namen een „op-de-plaats-rust"- houding aan die storend werkte op het geheel. Het lijdt echter geen twijfel, dat bij een herhaling van deze taptoe veel meer gelet kan worden op klei ne oneffenheden, die uien nu nog niet heeft weggewerkt. Bij het begin van de taptoe sprak de voorzitter van de bond, de heer C. H. Endeveld, een openingswoord. Hij wees daarbij op de bijzonderheid, die zeven amateurkorpsen gezamen lijk een taptoe verzorgden. De voor zitter van de Drie October Vereeni ging, mr. Ph. f. de Ruyter de Wildt, dankte aan het slot van de taptoe met enige toepasselijke woorden de bestuurders van de bond en de muzi kanten. A.S. DIRECTEUR BLOEMBOLLEN KEURINGSDIENSTEN PROMOVEERT Vrijdag 13 oktober a.s. zal ir P. IC. Schenk, die bestemd is om de heer F. Limburg op te volgen als directeur van de bloembollenkeuringsdiensten aan de landbouw-hogeschool te Wa- geningen promoveren op een proef schrift, getiteld: „Biologie en bestrij ding van Urocystis Gladiolica Ainsw. op gladiolen". Promotor is prof. dr ir J. P. H. van de Want. In de door ir Schenk geponeerde stellingen wordt o.m. gezegd, dat in de kringen van de Nederlandse bloembollencultuur onvoldoende be langstelling bestaat voor de opleiding van landbouwkundig ingenieur. Een streng doorgevoerde beperking van het sortiment zal de verdere ont wikkeling van de Nederlandse sier teelt in hoge mate bevorderen, zo meent ir Schenk verder, die boven dien stelt, dat bij het winnen van cultivars van bloembollen onvoldoen de gebruik is en wordt gemaakt van de mogelijkheden, die het weten schappelijk onderzoek biedt. BEJAARDE VROUW OMGEKOMEN In de nacht van vrij dg op zater dag is de alleenwonende weduwe T. Broer-Krijgsman te Klaaswaal om het leven gekomen. Zij is 's nachts door het bed in de bedstede gezak en in de kelder te rechtgekomen. Bij deze val heeft zij haar nek gebroken. Buren hebben zaterdag familiele den van de vrouw gewaarschuwd. Bij een ondeizoek vond men de vrouw in de kelder van haar wo ning. KOLENDAMPVERGIFTIGING Gistermiddag is de 82-jarige heer B. Ebink in Heemstede door kolen dampvergiftiging om het leven ge komen. De man heeft 's middags, sa men met zijn echtgenote, getracht een nieuwe haard aan te steken. Dit lukte echter niet. Toen de vrouw, die was geen rusten, een uur later in de kamer kwam, trof zij haar echtgenoot bewusteloos aan. De man werd direct naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Later is gebleken, dat er een prop papier in de schoorsteen zat, waardoor de ka chel niet wilde branden. Herdenking stoottroepers te Beneden-Leeuwen De gesneuvelden van het regiment- stoottroepen zijn gisteren op het ere- kerkhof te Beneden-Leeuwen her dacht. Prinses Wilhelmina was ver tegenwoordigd door mej. J. Gellens. Het dodenappèl werd gehouden door generaal-majoor b.d. J. J. A. Sitsen. De herdenkingsrede werd uit gesproken door de voorzitter der „Stichting herdenking gesneuvelde stoottroepers", Sjef de Groot. Hij schetste het offer dat deze soldaten voor onze vrijheid hebben gebracht. In deze dagen van spanning, zo zei hij, is het niet alleen goed, maar zelfs noodzakelijk, dat de wereld zich rea liseert de offers die gebracht zijn om de vrijheid te heroveren. Spreker zou het wel willen uitschreeuwen: „keert terug naar de graven en beseft wat de vrede ons heeft gekost". Consult per beeldbuis De landelijke huisartsenvereniging en de organisatie van algemene zie kenfondsen hebben overeenstem ming bereikt over een verhoging van de honorering van hulp ten be hoeve van ziekenfondsverzekerden, zo deelt het centraal bestuur der L.H.V. in „Medisch Contact" mede.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6