Afscheid van Rector Sondaal op „Duinzicht Weerbericht Sint Antoniuskerk aan Boshuizerlaan thans officieel parochiekerk Het weer in Europa Verlichting Pesthuislaan Vaarwater als grens MAANDAG 9 OKTOBER 19611 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Ter gelegenheid van het afscheid van rector Sondaal droegen leerlingen van „Duinzicht" een aardig program ma voor, waarvan hier een „snap-shot". ,99 Britse trein-enthousiasten maakten rit met antieke tram Het oudste materiaal had de Rot- terdamsche Tramweg Maatschappij zaterdag van stal gehaald voor een groep van 75 Engelsen, die dit week einde speciaal naar Nederland was overgekomen om ritjes te maken op de weinige interlokale tramtrajecten, die ons land nog heeft. Een antiek stoomlocomotief je uit 1920 en vijf stokoude houten wagentjes uit 1960 vormden de combinatie, die terwille van een hobby op het RTM-station de klok enige decennia terugzette. De rit over het 46 kilometer lange traject van Voorne en Putten is voor de leden van de Britse „Railway Enthusiast's Club" beslist de traditie- volle gebeurtenis geworden, die zij zich er van hadden voorgesteld. Want de laatste stoomtractie van ons land, vier jaar geleden in de lijndiensten definitief vervangen door moderner materieel, heeft haar taak boven ver wachting goed verricht. Luid gillend met de stoomfluit, rinkelend met de trekbel en eigenwijze rookpluimen uitblazend trok de „moordenaar" de vijf wagens met enthousiastelingen proestend en hortend, maar met een aanvaardbaar gangetje van 45 km p. uur naar Spijkenisse, waar hij tijdens het waterverversen even mocht uit puffen. Voor zondag stonden bezoeken aan het Spoorweg-museum in Utrecht en aan de tramlijnen tussen Den Haag en Delft en van de residentie naar Leiden op het programma. Dode bij ontploffing in fabriek Bij een explosie in de machinefa briek Sanders aan de Bleekerstraat in Enschede, die zich vanmiddag om streeks kwart over twee heeft voor gedaan, is de negentienjarige H. Wal- kot om het leven gekomen. Het onge luk gebeurde doordat een compressor ontplofte. Er is vrij aanzienlijke scha de aangericht. Een andere werkne mer werd Ibij dit ongeluk gewond. Tottenham Hotspur- Feijenoord 1 en 15 nov. ,De wedstrijden voor de tweede ron de van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tussen Feijenoord en Tottenham Hotspur zullen op woensdag 1 en woensdag 16 november worden gespeeld, de eerste in Rotterdam, de tweede in Londen. De wedstrijd voor de inter- to tocompetitie tussen Feijenoord en Spartak Praag is op woensdag 22 no vember te Rotterdam. Alle wedstrij den worden in de avonduren ge speeld. Gisteren is op Duinzicht in in tieme kring het afscheid van Rector Sondaal gevierd. In de voormiddag was het een ge zellige bijeenkomst van de inwonen de bejaarden, die onder een kopje koffie met gebak afscheid namen van de Rector en een geschenk aan boden. 's Avonds om 7 uur waren alle in- wonenden van Duinzicht present in de toneelzaal. Door een groep meis jes werd de Rector het prachtige ge dicht „Blijdschap" van Guido Ge- zelle toegezongen. Daarna dankte een der oudste leerlin gen de Rector voor alles wat hij in deze 27 jaar van zijn verblijf op Duinzicht voor de leerlingen heeft gedaan. In haar speech werd gezin speeld op het feit dat bij eén afscheid, dat op zich altijd iets minder vreugdevols is, juist dit gedicht van de Vlaamse Priester 9 werd gekozen, maar zo zei de spreek ster, dit afscheid heeft, ondanks alles, toch voor U iets wat blijdschap en dankbaarheid jegens God geeft: im mers Duinzicht is te klein geworden voor het door Uw ijver en toewijding zo groots uitgegroeide Willibrord- apostolaat. Daarna werd nog een 16e eeuws Duits lied uitgevoerd. Na dit officiële gedeelte, waarbij een geschenk werd aangeboden, volgde een bloemenhul de van 10 der kleinste leerlingen aan de scheidende Rector. Daarmee was de overgang gevormd naar 't ge zellige gedeelte van de avond. Enkele oudste leerlingen speelden de eenacter „Hazenpeper" en daar na volgde door de leerlingen der hoogste en middelklassen gespeelde operette „Juffertje Hap". Ook deze operette was buitengewoon geslaagd. In zijn slotwoord dankte de Rec tor allereerst de Zusters voor alles wat in de 27 jaar aan goede zorgen had mogen genieten. Hij prees de geest van saamhorigheid in de Duin- zichtse gemeenschap en hoopte Duin zicht vanuit de verre Eikenhorst al tijd als zijn thuisfront voor geestelij ke steun bij zijn werk te mogen blij ven beschouwen. Met een spontaan „Lang zal hij le ven" werd de avond besloten. Met meer dan in onze stad gebruikelijk buitenkerkelijk feestelijk vertoon is gisteren in en rond de Sint Antoniuskerk aan de Boshuizerlaan te Leiden het feit gevierd, dat deze kerk thans officieel is verheven tot een zelf standige parochiekerk. Om zes uur klonken in de omgeving van het Vijf Meiplein tromroffels en trompetklanken. Voorafgegaan door leden van de r.k. Harmonie, jeugd verenigingen en een schare andere belangstellenden, reed in een open rijtuig de pastoor en zijn kapelaan, vergezeld van de kerkbesturen der moederparochie en der nieuwe kerk, door de straten. Een uur later trok een stoet van witte bruidjes, die de deken van Leiden en pastoor Comman deur van de pastorie aan de Churchilllaan hadden afgehaald, de stampvolle kerk binnen, onder de tonen van een door allen gezongen welkomstlied. Rector H. Sondaal, in gezelschap van de moeder-overste en de sekretaresse mej. Jos. Schermer Voest, kijkt met kennelijk genoegen naar de opvoering in „Duinzicht". Vene genodigden waren aanwe zig. Behalve de kerkmeesters van de St. Leonardusparochie, de heren Goddijn, Leicher, Noordman en De Kort, gaven onder meer blijken van belangstelling ds. H. Heule, Gerefor meerd predikant, afgevaardigden van de Nederl. Hervormde en Gerofeer- meerde gemeenten (Ds. Bouter was verhinderd), wethouder S. Menken, vertegenwoordigers van verschillen de parochiële organisaties van de jeugdbeweging van „Docos" van de R.K. Middenstandsvereniging en van de Landelijke Katholieke Bond van Melkhandelaren. In het priesterkoor hadden plaats genomen de pastoors Van Berkel en Van Rijn, resp. van de Hartebrug en de Haagweg, pastoor De Greeve, Montfortaan, de voormalige kape laan, thans pastoor Keulaerts en en kele andere geestelijken. Ook een aantal familieleden van pasoor Com mandeur was aanwezig. De liturgi sche gezangen werden uitgevoerd door het parochiële zangkoor onder leiding van de heer Van Niekerk. Toespraak van de deken - Het is vandaag voor Leiden-Zuid- West een feestdag, aldus begon de ken W. P. M. Haring zijn korte toe spraak vóór de installatieplechtig heid. Het was reeds lang noodzake lijk, dat er in deze nieuwe wijken van onze stad een nieuwe kerk moest komen, die oorspronkelijk ook de Haagweg in zich zoi opnemen. Met weemoed denken we vandaag terug aan wijlen pastoor Van Schalen, die veel voorbereidend werk heeft ver richt voor de bouw van een nieuwe parochiekerk. Later bleek, dat het beter was voor de groeiende bevol king in deze omgeving, een tweede parochie te stichten. Deze stichting nu is vandaag officieel een feit ge worden. Hierna las de deken enkele pas sages voor uit de oprichtingsbreve, die 's morgens reeds tijdens de H. Missen was voorgelezen. Bij de slotpassage van deze brief bleef de deken wat langer stilstaan en werkte daarbij het begrip „paro chiegezin" nader uit. Als parochiege zin mogen we 'geen „aparte kerk" betekenen, aldus spr. We zijn n.l. als gedoopten met alle gedoopten ver bonden, niet alléén met hen, die wo nen binnen de eigen parochiegrenzen. We vormen daarom een parochiegezin met de clerus, omdat wij aangewe zen zijn op de pastoor en zijn hel pers. Wel zijn we een met alle Leid- se katholieken, maar „aan de bron" zijn we aangewezen op de eigen kerk. Uw materiële steun is nodig om de pastoor te helpen bij zijn werk aan de opbouw van parochie en kerk. De deken besloot met de wens uit te spreken, dat er een hechte band moge groeien tussen de pastoor en de parochianen van zuid-west. Installatie Met het voorlezen van de benoe mingsbrief, eerst in het Latijn daar na in het Nederlands, nam de eigen lijke installatieplechtigheid een aan vang. Achtereenvolgens werd de pastoor volgens de daartoe voorge schreven liturgie de ambtseed afge nomen, werd her.dewitte slola omge hangen en werden de sleutek, van de kerk, de kelk, het missaal, het kasui- fel en de sleutels van het tabernakel overhandigd. Daarna leidde de deken hem naar de preekstoel, de biecht stoel en de doopvont en stelde hem voor aan de beide, reeds benoemde kerkmeesters. Ten besluite van de installatie werd het Allerheiligste uitgesteld en na het „Te Deumen het „Tan tum Ergo" gaf dë pastoor voor de eerste maal als officieel parochieher der de zegen met het allerheiligste. In een der lokalen van de St. An- toniusschool kregen de genodigden gelegenheid de pastoor en kapelaan v. d. Brom geluk te wensen. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaak te 11.15 uur). De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI 1. bew. 13 1 STOCKHOLM geh. bew. 14 12 OSLO regenbui 13 10 KOPENHAGEN h. bew. 15 11 ABERDEEN onbew. 14 6 LONDEN zw. bew. 18 13 AMSTERDAM zw. bew. 15 11 BRUSSEL onbew. 15 10 LUXEMBURG mist 14 7 PARIJS h. bew. 19 8 BORDEAUX mist 21 13 GRENOBLE h. bew. 17 8 NICE 1. bew. 22 13 BERLIJN onbew. 17 7 FRANKFORT zw. bew. 14 7 MüNCHEN onbew. 14 7 ZüRICH mist 15 7 GENèVE onbew. 17 4 LOCARNO onbew. 20 5 WENEN zw. bew. 16 11 INNSBRUCK mist 13 4 BELGRADO geh. bew. 22 14 ATHENE h. bew. 23 17 ROME onbew. 21 11 AJACCIO onbew. 21 12 MADRID 1. bew. 25 11 MALLORCA onbew. 15 LISSABON mist 23 15 De Pesthuislaan, naar het leger museum, heeft verlichting gekregen. Hiermee is een lang gekoesterde wens van de bewoners van dit wat achteraf gelegen stadsgedeelte in vervulling gegaan. Zij zijn het ge meentebestuur dankbaar voor deze belangrijke voorziening. Ook heeft de directeur van het museum, de heer A. C. Paardekoper, zich voor deze verlichting beijverd. De bewo ners hebben hem daarvoor een at tentie gezonden. PAUZE Morgen: Franciscus Borgia, t 1571. DE SCHRIK VAN ZLJN LEVEN. De naam Borgia roept allerlei on aangename herinneringen op: pauf Alexander VI (14921503), Césare en Lucrezia! Zij deugden geen van drieën. Het was overigens een def tige Spaanse familie. De heilige Bor gia, die morgen wordt herdacht, wa« hertog van Gandia en onderkoning in Spanje (van „onze" keizer Karei V) eerzaam vader van een groot ge*- zin, zeer rijk en machtig. Toen kei zerin Isabella in de bloei van haar leven gestorven was, begeleidde dè onderkoning de lijkstoet van Madrid naar Granada, waar ze zou worden bijgezet De reis was warm en ver. Bij het aanschouwen van het reedj in staat van ontbinding verkerendè lijk van de keizerin, werd Francis cus Borgia zo diep geschokt, dat hij later Jezuiet werd en een zeer ver storven leven leidde, aldus het slechte voorbeeld, door zijn pause lijke oud-oom gegeven, uitwissend, evenals de heilige paus Pius V, die in hetzelfde jaar stierf. PUZZEL De grenzen van de nieuwe parochie in Leiden zuid-west omsluiten hoofdzakelijk het gebied van de nieuw-bouw. Het was al bekend uit een pu- blikatie in dit blad, dat de Wil lem Klooslaan in het noorden de scheiding zou aangeven van de moeder- en dochterparochie. Voor het overige vólgt de grens zoveel mogelijk opvallende af scheidingen als daar zijn spoor weg en vaarwater. Het stukje, dat de Laurentius-parochie te Voorschoten moet „prijsgeven" betreft het gebied tussen de Voorschoterweg en de Vliet tot aan de Lammebrug dat overi gens onbebouwd is en ook in de toekomst onbewoond zal blijven, omdat dit bestemd is deels voor recreatie (zwembad, kano vijver, sportvelden) en deels voor de rioolwaterzuive- rings-installatie, die door de planologen aldaar is gesitueerd. Voor het overige geeft bij gaande maquette van Zuid west met de grens van de pa rochie een beeld van de toe komst. De pijl duidt het cen trum c.q. de St. Antoniuskerk, aan. Dit punt geeft zoals men ziet zeker niet wiskun dig het middelpunt van dit ge bied aan. Met het oog hierop, is het (verklaarbaar, dat reeds gedacht wordt aan de plaatsing van een kerk tussen de St An- tonius- en St Laurentiuskerk te Voorschoten, (Brief bisschop: zie pag. 5). „Pa, als u niet in mijn schoolwerk zou neuzen, dan had u zich ook niet kwaad kunnen maken". No. 533. Horizontaal: 1 uitver koop (Fr. en Z.N.), 4 meisjesnaam, 7 afzonderlijk, 9 bloem, 11 oude lengtemaat, 12 telwoord, 13 dorpje onder de Over. gem. Gramsbergen, 14 munt in Nederl. (afk.), 15 ridderte ken, 16 rangtelwoord, 17 lus, 19 win- tersportcentrum in Zwitserland L <L Graubünder Alpen. Verticaal: 1 muzieknoot, 2 concert zaal, 3 speer, 5 niet vergezeld, 6 prikkelbaar, 8 zwemvogel, 10 gek heid, 13 dierentuin, 15 stad in Noor wegen, 18 welaan. Oplossing morgenavond. PUNT

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3