w w DE WILDE WELDOENER MARIA visie televisie MAANDAG 9 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 15 Benoemingen Bisdom Haarlem Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot kapelaan te Bakkum en zielzor ger van het Provinciaal Ziekenhuis aldaar de weleerw. heer Th. G. Brandsen en tot kapelaan te Duiven- drecht de weleerw. heer M. Warmer dam (congregatie v. Marianhill.) Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bischop van Rotterdam, heeft benoemd tot assis tent van de parochie van de H. Jo hannes de Doper in Wateringen met de opdracht de oprichting van een nieuwe parochie voor te bereiden, de zeereerw. heer P. J .M. Matthijssen, hoofd-aalmoezenier van het jeugd werk in het bisdom Rotterdam. Tot zijn opvolger als hóofd-aalmoezenier van het jeugd- en jongerenwerk in het bisdom en tot hoofd-aalmoezenier van de jeudgraad van het bisdom Rotterdam alsmede tot diocesaan aalmoezenier van de jongeren uit de middengroepen (KJM in het bisdom Rotterdam) is benoemd de zeercer- waarde heer J. B. M. Schoonebeek, die kapelaan was van de parochie van O. L. Vrouw van Fatima te 's- Gravenhage; tot kapel-an van de pa rochie van O. L. Vrouw van Fati ma te 's-Gravenhage is genoemd de weleerwaarde heer J. P. M. van der Does, die kapelaan was te Waterin gen (H. Johannes de Doper); tot kapelaan van de parochie vah O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand te Rotterdam is benoemd de weleer waarde heer A. J. Hartog, die kape laan was te 's-Gravenhage (H. Je roen); tot diocesaan aalmoezenier van de Mater Amabilisschollen in het bisdom Rotterdam, de zeereerw. heer A. J. Meijer, die diocesaan aal moezenier is van alle jongeren in het arbeidsmilieu. Een tweejarig zoontje van de familie Wijnen in Utrecht is zondag middag verdronken in de Singel langs de Musketierlaan in Utrecht. Het kind is bij het spelen te water geraakt. De vader ging gekleed in het water en bracht zijn zoontje aan de wal. Kunstmatige ademhaling baatte echter al niet meer. Algerijnse terroristen hebben za terdagavond schoten gelost in een overvol café in de Noord-Afrikaanse stad Tourcoing, hetgeen vijf hunner landgenoten het leven kostte. Vrijdag hebben de deelnemers aan de jaarlijkse rit van de „International Federation of Veteran Car Clubs" zich verzameld voor het Amsterdamse R.A.I.-gebouw. De oudste wagen, de Soame Steamcarwerd door onze fotograaf in de grote hal van de R.A.I. vereeuwigd (foto links). De auto wordt voortbewogen door stoom; het kleine stoomketeltje inspireerde de fotograaf tot een tweede foto, die ook hierbij is afgedrukt. Inbraak met explosie Drie jongens ernstig op gewond In de afgelopen nacht hebben drie Ambonese jongens, resp. 12, 14 en 16 jaar oud, ingebroken in de vuurwerk fabriek „Pyrotecnia" te Oosterwolde in Friesland. Waarschijnlijk hebben zij daarbij gebruik gemaakt van lu cifers. Het gevolg was dat één der opslagplaatsen van zgn. raketten in de lucht vloog. Alle drie de jongens kregen bij de ontploffing ernstige brandwonden en moesten naar het ziekenhuis te Assen worden overgebracht. De schade aan de fabriek, die niet verzekerd was, wordt geschat op on geveer tienduizend gulden. De jongens wonen in het niet ver van de fabriek gelegen Ambonezen kamp. Madurodam sluit recordjaar 1961 of met 1.306.92 bezoekers. Aan de hekkensluiter 1961. mr, Russell -W. Taresuit CfficitlM® BÏTÖH3' (VST die het totaal aantal bezoekers aan Madurodam op 1.306.92 bracht, heeft de directeur van de miniatuurstad, de heer C. Jungerius gisteren het fo toboek van madurodam aangeboden. (Van onze t.v.-medewerker) De Sabijnse Maagdenroof Zondagavond hebben we bij de VARA een oprechte klucht beleefd, die het genre van „Drie is teveel" verre overtreft. Het was een tele- recording van een t.v.-bewerking van het oorspronkelijke Duitse to neelwerk „De Sabijnse Maagden roof". Men heeft er drie van onze beste spelers kunnen samentreffen: Albert van Dalsum, Loudi Nijhoff en Ko Arnoldi, tegelijk met enige jongeren. De VARA, die deze uit zending verzorgde, had de Kleine Komedie in Amsterdam bestemd voor een kostelijk spel, dat ouderen zich van Jan Musch, Sophie de Vries en Oscar Tourniaire zullen herin neren. Met de mensen in de zaal zal men ook thius de kleine moeilijk heden hebben gevolgd tussen pro fessor Gollwitz en zijn vrouw Fede- rika, tussen hun dochter en haar echtgenoot en mog éêfir*hndër -paar. Dit stuk vormde een aangenaam be sluit van een avond, waarop voor 't eerste het journaal-overzicht en Sport in beeld werd gekoppeld aan luchtige ontspanning. Zaterdag bij de NCRV We hadden al eerder bericht, dat wegens de uitbreiding van tv.-zend- tijd met name het zaterdagse pro gramma uitbreiding zal ondervinden. De NCRV heeft er intussen van kun nen lusten; ze begon prompt om 3 uur met wat allerlei, om daarna over te gaan op een kinderprogram ma. Daarin heeft Martine Crefcoeur (die destijds zo ontroerend de to neelrol van Anne Frank heeft ver tolkt) alleraardigst een verhaal ver teld. Reeds om half acht zijn we de avond ingegaan en hebben toen en kele uitschieters kunnen noteren. In de rubriek Memo heeft men de over tuiging kunnen opdoen, dat het ge bruik van veiligheidsgordels in de auto niet te verwaarlozen is. Dick van Bommel stond tweemaal in dit programma, eerst met een teledisco- parade en daarna in een uurtje „Tien kaarsen voor een jarige", beide uit- zendinkjes in verband met het tien jarig bestaan van de NTS. We heb ben weer eens de vindingrijkheid van Van Bommel kunnen ervaren voor wat betreft zijn kolderiek sa menbrengen van film- en gramo- foonplatenfragmenten. Op hetzelfde ogenblik dat hij voor de KRO-radio in „Kopstukken" optrad, stond de grote Dickenskenner Godfried Bo- mans in Londen en Worcester voor het mededelen van zijn kennis, van af de bron. Literatuurliefhebers zul len van deze uitzending hebben ge noten. Aan het slot heeft Ton Lutz drie gedichten over God voorgedra gen, geïllustreerd met schetsmatige tekeningen. Konden we dat zien als een nieuwe~vorm van dagsluiting? Komende uitzendingen Vanavond bij de AVRO zal de kij ker aan de weet komen, wie tenslot te „De andere" is, raadselachtige fi guur in een detective-serie van zes filmafleveringen. Willem O. Duys zal het uitgebreid hebben over de lang speelplaat. Dinsdagavond gaat men zien hoe in het Hilversumse raadhuis de journaalprijs aan Carel Enkelaar wordt aangeboden. Wie steeds van ons heeft gelezen hoe we het NTS- journaal vinden, zal begrijpen dat we de aanstaande erkenning van harte toejuichen. Woensdag is de KRO aan bod, te beginnen met de nieuwe rubriek „t.v.-dansant", ge volgd door een komische opera, die een uur duurt en via de epiloog ein digend met een aflevering van het avondcollege Nederlands. Het toneel van donderdag is in handen van de AVRO. Vertoond wordt „De student R.", naar een gegeven van Dosto- jewskif> met Coen Flink als Raskol- nikoff in de hoofdrol. De regie is bij Ton Lensink. Kansen voor Leidse clubs in K.N.S.B.-competitie Over enkele weken begint weer de jaarlijkse competitie voor tientallen van de Koninklijke Nederlandse Schaak bond, waarin de Leidse Schaakbond met de twee grootste en sterkste clubs n.l. Het Leidse Schaakgenootschap en „Phi- lidor" vertegenwoordigd wordt. De eerstgenoemde vereniging, het LSG speelt in de eerste klasse B, de tweede sport op de KNSB-ladder. De eerste is n.l. de zeer sterke hoofdklasse, waarin bijna alle topspelers uitkomen die Ne derland zo nu en dan in teamwedstrijden of nationale, zelfs internationale indivi duele toernooien vertegenwoordigen. LSG Gelukkig voor Leiden, beschikt het LSG over een van de weinige interna tionale, spelers,- -die niet .in de .hpofd-, klasse uitkomen, n.l. drs. C. B. van den Berg, die in het laatste Hoogoventoer nooi zo'n fraai „meesterresultaat" maak te. Hij zal echter waarschijnlijk alleen in de lastige wedstrijden aan het eer ste bord plaats nemen. In de overige Minister Cals opende laboratorium van kath. universiteit Van de 80 ha. grond die in Nijme gen beschikbaar zijn voor de stichting van de gebouwen voor de katholieke universiteit, zijn er 20 gereserveerd voor de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen. Op deze ter reinen zal in de komende jaren een aantal universiteitsgebouwen ver- rijzen. Het universeel laboratorium van de faculteit der wis- en natuur kunde, dat zaterdag officieel in ge bruik werd genomen, is een beschei den onderdeel van het totale project. Overigens is in dit laboratorium reeds een bedrag van 17l/s miljoen gulden geïnvesteerd, namelijk 6% miljoen voor de bouw, 5 miljoen aan vaste technische installaties en 6 miljoen gulden aan eerste inrich ting, meubilair en instrumentarium. Zeer veel hoge burgerlijke, mili taire en geestelijke gezagsdragers uit den lande waren eergisteren bijeen in de grote collegezaal van het labo ratorium, toen de minister van O. K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, daar in een toespraak de nadruk legde op de grote betekenis van dit gebouw voor de wetenschap in ons land. Uitvoerig stond de minister nog stil bij de financiële kant van deze zaak. Hij deelde mee, dat alleen al de Nij meegse universiteit voor het komen de jaar een bedrag van 28 miljoen gulden nodig heeft. Deze en derge lijke bedragen voor het wetenschap pelijke onderwijs in ons land worden wat benauwend. ontmoetingen zal LSG het moeten heb ben van de andere topspelers Rolf Wes- tra J. J. Wouters en Th. A. de Goot. In deze afdeling 1 B slaat men de kansen van de Schaakvereniging Utrecht hoog aan. Deze club beschikt sinds een jaar over de internationale meester Hans Bouwmeester en heeft verder ge routineerde krachten als mr. F. Span jaard en ir. H. J. v. Steenis die beiden voor het Nederlands tiental zijn uitge komen. Bovendien schijnt de Rotter damse ex jeugdkampioen van Neder land, de sterke D. van Geet de Stichtse gelederen versterkt te hebben. Geen ge makkelijke taak dus voor LSG daar bo vendien ook de andere teams vrij sterk zijn. Dit zijn Spangen I (net gedegra deerd uit de hoofdklasse), Spangen II, Rotterdam II (beide teams waren in vo rige "competities lastige concurrenten van Philidor), Max Euwe uit Breda, RCS en HCSV I beide uit Den Haag. De eerste wedstrijdv an LSG wordt op 22 oktober in Breda tegen „Max Euwe" gespeeld. PHILIDOR I EN II Een klasse daar beneden, in 2 B. spe len de beide teams van Philidor. Phili dor I, dat in vorige jaren achtereenvol gens een 4e, 3e en 2e plaats veroverde, zal dit jaar zal dit jaar zeer serieuze kampioensaspiraties hebben. Al is de Leidse ploeg dit jaar niet ingedeeld met de bekende tientallen uit Den Haag en Rotterdam, maar met onbekende Noord- Hollandse teams, toch moeten de kan sen op een Leids kampioenschap met deze jonge ploeg, geleid door clubkam pioen Barkema, hoog aangeslagen wor den. Philidor II, net gepromoveerd uit 'de Leidse Schaakbond, bestaat uit spelers, die om uiteen lopende redenen niet op de vereiste zondag kunnen spelen en daarom als zaterdag-tiental uitkomen. Al zal het tiental in deze vreemde KN3P omgeving moeten acclimatiseren, toch heeft het met krachten als Miw Mulder, Ketting, Smit en Theo Piket goede kansen zich in deze afdeling te handhaven. DERBY De overige teams zijn „Watergraafs meer", „De Pion" en VVGA II (alle Amsterdam), Zaandam, „Het Oosten" (Haarlem) en „Kijk Uit" (IJmuiden). Op zaterdag 29 oktober heeft de derby plaats tussen de beide teams van Phili dor. Een felle strijd staat te wachten, aangezien beide teams alle bordpuntjes nodig hebben bij hun streven "naar een kampioenschap of handhaving. Boven dien koestert het eerste nog altijd wrok gevoelens, aangezien het laatste onder linge duel, jaren terug in de LSB-com- petitie, door het tweede gewonnen werd, hetgeen Philidor I toen het kampioen schap kostte, terwijl II niettemin degra deerde! ETS HAAR TIMMERMAN door HERMAN DE MAN 10 O, moeder, nou is mijn bruid jesjurk gekommen en m'n witte kou sen, en alles zó mooi, en nou was jij weg. Nou heb je mijn niet gezien, helegaar in het wit. Ze lacht stil en steekt de lamp aan, het zachte gele peterolielicht. In een wip is 't willige meisje er uit. Ze be grijpen elkaar zónder woorden, de dikke ouwe Thera en het waterrappe dochtertje. En met vlugge vingers is ze aangekleed, jurk en kousen en schoentjes en de brede witte strik, die haast verloren gaat in 't gele haar dat van eigens zo krult en geen papillotten behoeft. Och toch, och toch, wat is dat al les mooi wit onder de nawiebelende lamp, wat is dat mooi en zuiver. Wat is dat smetteloos, zo over die houtere kinderschouderschoudertjes. Een en geltje, zó uit Gods schone hemel van daan. Dikke tranen komen in moe ders ogen staan. Hoe is 't mogelijk, welt in haar op, hoe is het mogelijk bij God, dat er mensen slecht kun nen wezen. Hoe zuiver is daar toch zo'n eigen keindje in het wit, met haar lieve stralende ogen, nog glan zend van het huilen en van de slaap. En opeens wordt dat moeder Thera te machtig. Ze valt neer op haar knieën en drukt zich, o zo behoed zaam, tegen het hemelse wezentje aan, dat ineens zo onder haar dak is gekomen. Ze kust het meidjs vervoerd liefelijk. En Maria is dat niet gewoon van moeders. O m'n keirjd, mijn keind, wat bin je zo mooi, wat hou' ik veul van jou, wat bin ik gelukkig keind. Omdat Coba trouwen gaat moe der? Jaat, jaat keind, dat bin ik. Want trouwen keind je mag dat aan niemand zeggen, maar dat weten al leen wij, jij en ik, keind, trouwen is een groot geluk, als 't met een goei slag mens is. O, ik bin zo ge lukkig. Toen kuste Maria haar moeder, want ze begreep, dat moeder daar een grote-mensen-geheim had ver sproken en ze zegde wijs voor haar doen: moeder, ik bin zo danig blij, dat jij nog boven gekommen bent. En ze wier uitgekleed, ging sla pen en droomde prachtig. Ze droomde van het feest. Ze droomde van een bruiloft in witte zijden kleer. En niet droomde Maria, dat ze bruidje was in een kinderjurk, maar zélf de bruid en lopend naast haar, de bruigom van goei slag, een mens van rechtvaardigheid in Jezus Christus. Ze zongen in de kerk zo prachtig, op een wijze die uitging boven mensen-geluid. Heel de kerk was vol licht en verheugenis; het Veni Creator klonk, alsof het louter uit de hoge hemel wier bejubeld, alles was engelachtig en zuiver rein en wit. Ze zag feestelijke droomgezichten: van moeder die zo blij was en van vader Gieleke die eigenlijk maar bar verbaasd was om al dat licht, al die witheid en vreugde, ze droomde nog véél meer; ze droomde tè prachtig, want 's anderdaags was ze maar het bruidje en niet de bruid en de kerk was veel gewoner. Maar toch was Maria heel vreug- dig, want moeder Thera blonk van ingehouden wilde blijdschap, ze blonk als een opgepoetste appel en ze droeg haar zware lijf trots in de zondagse nieuwe feseer. Ja, ze liep er vandaag bij, alsof niet alleen de bruid, maar óók de bruigom een eigen keind was, dat ze gedragen - had onder heur hart, ge voed met haar eigen voedsel, met le venslessen van rechtvaardigheid en trouw geloof in Jezus Christus en Zijn zuivere ouders. III. Nog andere herinneringen aan moe- derse bewaart Gieleke en koestert Maria. Kleine dingen, bekant zonder betekenis, waar achterblijvenden zich aan vasthaken over het graf heen. Maria weet om zo te zeggen nog heel secuur, hoe moeder haar eigen neerzette bij 't aardappelschil len. Het gong wat ongemakkelijk, vanwege het zware lichaam. Ze draai de haar eigen neer, wachtte dan eve- kes, nam eerst dan de aarpelbak ste vig beet. Maria doet dat ook zo. Ze hoeft heur eigen niet zo te wringen, ze is slap genoeg, ze kan zó wel gaan zitten. Maar 't geeft een beetje zacht heid in je borst, is het niet, Maria, te doen zoals 't je vroeger is voorge daan. En Gieleke zegt altijd juffer tegen het vrouwvolk dat van. de abdij ge zonden komt. Een woord van moe ders, want haar moeder (zulke din gen gaan dukkels over) haar moeder zei 't ook; die kwam uit Renkum. De juffers kijken er bijwijle raar van op. Gieleke zegt dan ter verhelde ring: Een juffer, dat is ommers een juffer. Omdat hij daarbij vrindelij k glimlacht, denkend aan Thera's, daarom vinden ze 't allegaar aardig en goed zo. Als het stil is in de herberg, be kant heel de werkendag, mag Maria nogal eens naar de abdij toe gaan. Daar leit rechtevoort broeder Aegied ziek, de witte ziekte. Ze brengt wel eens perziken tot de poort. Broeder portier moet daarvan glimlachen, vanwege dat er in de eigen tuin drie muurtjes vol perzikbomen staan, de achterkant van de paardestallen uit gevend op 't zuiden. Maar hij zegt buigend: Dank u wel Maria voor de weldaad, God lone 't u. Ik ga ze mee naar vader abt dragen. Hij zal d'r af verschieten. Broeder portier is uit Oss, maar een messesteker is het niet. Alleen z'n lachende ogen steken, ze steken je ziel in de brand. Dat zeggen al de postulanten, die door hem apostolisch waardig ontvangen zijn en verder geleid. Maar ze zijn voor broeder Ae gied. Vader Abt, Maria, zal er niet af snoepen: hij geeft ze de zegen en ze gaan noar onze Aegied. Niet bezorgd zijn, Maria. Ons moeder heeft me geleerd: mee vertrouwen kunt ge bouwen. Daarop dan gauw even een groete- nis aan 't Heilig Sacrament, een bus- seltje Wees Gegroetjes een Onze Va der en Ere zij de Vader na, dan weer terug naar „De Roos van Jericho", met het lege schaaltje. Dat was haar uitgaansfeest. Had ze er genoeg aan? Ze-weet het niet zuiver, ze meent toch wel van ja. De paters hebben minder vertier. Zij kan links gaan en rechts gaan, heeft heur spraak tot haar dienst, mag bijwijlen een kip gaar smorreenl en afkluiven met vaders samen ze heeft al wat ze ver langt. En de paters komen nooit wijd en ze leven op magere spijs. Nooit wijder dan Meerlo komen ze, uitge nomen de kleine pater Bernardus, die er onder zucht, dat hij om Mis- intenties door de wereld trekken moet.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 15