INWIJDING SEMINARIE TE NOORDWIJKERHOUT Predikatie van de Bisschop Gezin in Stompwijk uit bewoond kippenhok gezet Mgr. Jansen: „Mogen hier, midden in de Bollenstreek vele bollebozen gedijen! Vaderlijk woord tot de studenten Pracht handen Na bij het betrekken ervan een waarschuwing te hebben ontvangen Kinderbijslagdebat uitgesteld ZATERDAG 7 OKTOBER 1961 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 Feestelijk welkom in Noordwijkerhout Vrijdagmiddag om klokslag 5 uur veel „bollen" onder de bewoners tel- De bisschop van Rotterdam tijdens de wijding van de altaartafel in de kapel van „Leeuwenhorst". arriveerde de bisschop van Rotter dam, mgr. M. A. Jansen en vicaris- generaal mgr. A. C. Schaaper in len en mogen zij hier als „bollebo zen" gedijen". Ook de staf van het seminarie met Noordwijkerhout voor de consecratie de regent N. Ph. J. van Ruijven be- van het nieuwe klein-seminarie groette de bisschop, waarna het ge- Leeuwenhorst. De gemeenschap van Noordwijker hout heeft de bisschop bij de hoek Langelaan-'s-Gravendamseweg een feestelijk welkom bereid. Burgemeester P. M. M. van der Weijden, die vergezeld was van zijn echtgenote, verwelkomde mgr. Jan sen hartelijk en zei, dat deze 7e ok tober in de geschiedenis van het bis dom alsook in die van de gemeente Noordwijkerhout als een zeer bijzon dere dag zal worden vermeld. Na vier jaren van voorbereiding .en bouw is het seminarie gereed gekomen, zij het dat de afwerking nog enige tijd zal vergen. De inwoners van Noordwijkerhout hebben met veel belangstelling de bouw gadergeslagen en verheugen zich over het feit, dat Leeuwenhorst door u zal worden ingezegend en daardoor officieel in gebruik wordt genomen. U kunt ervan verzekerd zijn, aldus de burgemeester, dat uw seminarie hier met sympathie wordt begroet en zijn wel en wee de bevolking ter har te zal gaan. „Monseigneur, wij wensen u toe, dat Leeuwenhorst voor velen de grondslag moge leggen voor verdere studie en zulks moge leggen tot ver sterking van het aantal priesters in uw bisdom". Mgr. Jansen, die door deze ont vangst zichtbaar getroffen was, dank te de burgemeester voor het feeste lijk tintje, dat aan dit moment dat als een eerste officiële bezoek gezien kan worden was gegeven. Hij was blij te horen, dat het se minarie en zijn bewoners en bewoon sters in Noordwijkerhout zo hartelijk welkom zijn. „Ik hoop", aldus de bis schop, „dat zij trouwe burgers en burgeressen van Noordwijkerhout zullen zijn. Moge dit huis van studie, midden tussen de bollen gelegen, Van de Franse tot de Russische revolutie Tentoonstelling in Leidse academie Het socialisme heeft in sterke ma te de ontwikkeling van de tegen woordige maatschappij beïnvloed. Het is daarom zeer merkwaardig dat de Nederlander over de achtergron den en het verloop van de arbei dersbewegingen tussen de Franse en de Russische revolutie weinig ken nis en inzicht heeft, terwijl hier toch de grondslagen te vinden zijn voor vele belangrijke aspecten van de tegenwoordige samenleving. Verheugend is het daarom dat er aan deze periode aandacht zal wor den gegeven in een Studium Gene rale van de Leidse universiteit in het thans begonnen studiejaar. Aldus prof dr. A. J. C. Rüter, Leids hoogleraar in de sociale ge schiedenis en medewerker van het instituut voor sociale geschiedenis in A'dam, gisteren bij de opening van een expositie in de Leidse aca demie die aan de achtergronden van de sociale ontwikkeling in de afge lopen anderhalve eeuw is gewijd. Op deze tentoonstelling zijn tal rijke documenten bijeengebracht, die door het instituut voor sociale ge schiedenis en in Amsterdam ter be schikking zijn gesteld en nog niet eerder zijn geëxposeerd. In de tentoonstelling worden toe gelicht en geïllustreerd de periode van de vroege socialistische theore tici en de eerste arbeidersopstanden vn 1796-1848, Karl Marx, de revo luties in geheel Europa rond 1948. de eerste Internationale, de commu ne van Parijs, de tweede Interna tionale en Rusland. zeischap, voorafgegaan door de Boek- horstruiters, de r.k. muziekvereniging „St. Jeanne d'Arc" en groepen ver kenners, welpen, gidsen en kabouters naar het seminarie trok. Daar werd de bisschop tot slot door de harmonie nog een muzikale hulde gebracht, waarvoor mgr. de voorziter van de vereniging, de heer M. A. Prinssen, hartelijk dankzegde. „Jongens, het zal nog wel niet zo dikwijls zijn gebeurd, maar soms heb je zeker met je vader en je moeder een ernstig gesprek gevoerd. Zo zou ik als je bisschop jullie vandaag graag een ernstig woord willen voorhouden. Wat het hele bisdom hier gebouwd heeft, dat is allemaal voor jul lie. Maar het meest voor jullie is deze plaats, deze kapel en dit altaar." Met deze woorden richtte de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, zich vandaag speciaal tot zijn klein-seminaristen, toen hij bij gelegenheid der consecratie van de kapel van het nieuwe klein seminarie „Leeuwenhorst" in Noordwijkerhout een predikatie hield. seminarie, de Regent en de leraren, maar ook aan mijn vele andere ad viseurs, die aan ons nieuwe semina rie een geestelijke onderbouw heb ben verstrekt, waarop wij de toe komst met volledig vertrouwen mo gen tegemoet zien. Dat alles was een moeizame ar beid, omdat het zo uitermate moei lijk is die geest van de tijd te ver staan en daarom vorm te geven. En toch daarvan hangt het af, of de kiem van de roeping, gelegd door God in een jongensziel, zich harmo nisch zal ontwikkelen. ROEPING Want getuige de ervaring roept God dikwijls niet de mens in zijn volwassenheid, maar in zijn nog vroege kinderjaren. Voor Gods gena de immers geldt geen leeftijd, want de genade is van and^'e, van bo vennatuurlijke orde. En als God de mens au serieux neemt - en dat doet Hij -, dan neemt Hij ook het kind au serieux. Aldus doet daarom ook de Kerk. Dit blijkt, wanneer de Kerk het pas-geboren kind doopt, daarna het kind zo spoedig mogelijk ook volle dig opneemt in haar gemeenschap door het de H. Eucharistie te schen ken. Dat blijkt uit de gave van de H. Geest, die zij in het Vormsel aan het kind doet toekomen. En dat blijkt wel het meest wonderlijk mischien, wanneer de Kerk het kind al op zo vroege leeftijd opvoedt tot schuld en boete-bewustzijn en het daarom leidt naar het Sacrament van boete, de Biecht. Wat is immers meer diep menselijk dan schuld en boete?- Daarom is het verre van vreemd, dat God het jonge kind al roept tot Zijn priester en dat de Kerk dit er kent om reeds een jongen, eigenlijk een kind nog, af te zonderen in een seminarie. - Natuurlijk kan God ook Zijn uit nodiging tot het priesterschap influis teren aan een mens op latere leeftijd en ook daarmede heeft de Kerk re kening te houden, zodat een klein seminarie niet voor iedere priester kandidaat volstrekt verplichtend be hoeft te zijn. Maar God geeft blijk baar ook vandaag nog a.h.w. Zijn voorkeur aan het jonge kind, om dit tot het priesterschap te roepen. De bisschop besloot zijn predikatie aldus: „Maar ook de mens roept om pries ters. Het gebrek aan priesters is een wereldprobleem geworden van de eerste orde. Wanneer ik dus aan het begin van mijn woord sprak over een grote verantwoording, die het nieuwe bis dom Rotterdam, dus ons-allen, op de schouders is gelegd, dan was het een van onze eerste plichten om de Kerk van Rotterdam veilig te stellen voor de toekomst en het dus een seminarie te schenken. Dat was trouwens de enige concrete opdracht, die in mijn benoemingsbrief stond vermeld. - Welnu: Gode zij dank! Deze op dracht is thans door ons-allen ver vuld. - „Je bent hier gekomen om een „man Gods" te worden - zo zeide de bisschop - een man, die vervuld is van liefde tot God. Maar dat te wor den, dat moet je leren in deze kapel. Het gaat niet zozeer om langdurig gebed. Daar ben je te bewegelijk voor en te jong. Trouwens, ook je werk later neemt je zó in beslag, dat er van langdurig bidden gewoonlijk niet veel komen kan. Maar wèl moet je leren dikwijls naar de kapel te gaan, vooral in je vrije tijd. Laat het dan kort zijn, maar wel veelvul dig. Zo wordt je een echte „man Gods", een waarachtig priester, die door voortdurende omgang met God zich weet te geven aan degenen, die aan je zorgen zijn toevertrouwd. De kapel is het hart van het semina rie. Daar moet ook jouw hart lig gen." In zijn preek beschreef de bis schop de opdracht van de priester, die „meer dan welke Christen ook, aan Christus' taak gestalte dient te geven". De enige zin van het pries terleven bestaat hierin, dat hij „in dienstbaarheid gesteld is voor zijn medemens om het kruisoffer van Christus vrucht te doen dragen". Daarom omringt de Kerk degenen, die zich op het priesterschap voorbe reiden met bijzondere zorg. HET STEMPEL VAN VANDAAG Dat doet Zij dan gewoonlijk door middel van het seminarie. - Het spreekt echter vanzelf, dat de aard van een seminarie moet evolueren met de tijd en de geest van de tijd. Het is daarom te begrijpen, dat een seminarie van vandaag heel andere eisen stelt dan vroeger. Dat wil zeg gen, dat een seminarie van vandaag het „stempel van vandaag" moet dragen. Dat zal blijken in de bouw, maar meer nog in het seminarie als instituut. Ik ben blij, aldus de bisschop, dat aan ons Bisdom thans een „modern" seminarie geschonken is. Daarom ben ik dankbaar jegens allen, die aan de gebouwen deze nieuwe gestalte heb ben gegeven: de architecten en zij, die daarbij hun adviezen hebben gegeven. Ik ben dankbaar jegens de aannemers en al hun werkers, die de tekeningen-op-papier hebben weten om te vormen tot een hecht gebou wen-complex. Maar zo mogelijk nog meer dank baar ben ik jegens de leiding van het Burgemeester P. M. v. d. Weyden van Noordwijkerhout verwelkomt mgr. Jansen aan de grens van de ge meente. Achter de bisschop mgr. Schaaper, de vicaris-general van het bisdom Rotterdam. Achter hen o.m. een der seminarieleraren, de z.e. heer H. Nederstigt. (Advertentie) SASSENHEIM Gemeente-secretaris G. A. Stolwijk 25 jaar in overheidsdienst Na het beëindigen van zijn gymna siale studie begou de heer Stolwijk op 5 oktober 1936 zijn ambtelijke loopbaan in de gemeenet Reeuwijk. In 1942 volgde zijn benoeming in de gemeente Voorschoten, waar hij laatstelijk als chef van de afdeling financiën, onderwijs, personeels- en sociale zaken werkzaam was. Bij besluit van de raad der ge meente Sassenheim van 5 april 1948 werd hij ingaande 16 mei 1948 be noemd tot secretaris dier gemeente. Na een loopbaan van nog geen 12 jaren slaagde de jubilaris er in op te klimmen tot de hoogste administra tieve rang bij de gemeentelijke over heid. Dit vormde voor de heer Stol wijk overigens geen beletsel om spoe dig met het secretariaat vertrouwd te raken. De heer Stolwijk is in de gemeente Sassenheim een zeer geziene figuur en een vraagbaak voor velen. Dit laatste blijkt overduidelijk uit zijn drukbezochte spreekuren ten gemeen tehuize. Hij is voorts een goed orga nisator en een humane chef over het onder hem gestelde personeel. Ook buiten zijn ambtelijke functie maakt hij zich op velerlei terrein verdienstelijk voor de gemeenschap. Hij is o.m. voorzitter van de plaatse lijke V.V.V., secretaris van het schoolbestuur „St. Antonius", de stichting „De Werkplaats" voor min- der-validen en de commissie ingevol ge de woonruimtewet, penningmees ter van de provinciale federatie van werkplaatsen en lid van de commis sie tot wering van schoolverzuim. Vanzelfsprekend zal dit jubileum niet ongemerkt voorbij gaan. Naar ons van de zijde van het gemeentebe stuur is medegedeeld, zal de jubilaris op dinsdag, 10 oktober a.s. des na middags van 2-4 uur in besloten kring worden gehuldigd. Daarna zal tussen 4.30 uur en 6 uur tijdens een algemene receptie gelegenheid be staan de jubilaris en mevrouw Stol wijk geluk te wenens. Op 5 oktober was de heer G. A. Stolwijk, secretaris der gemeente Sassenheim, 25 jaren in overheids dienst werkzaam. Tube95Hamea-Gelei (Advertentie). De Kamercommissie, die het open baar debat over het wetsontwerp over de kinderbijslag heeft voorbe reid, heeft uitstel var. de hervatting van het debat - dat voor 18 oktober werd aangekondigd - gevraagd tot december. De commissie wil met mi nister Veldkamp mondeling overleg plegen over de wijzigingen, die de regering in het wetsondetwerp heeft aangebracht. De Moesson heeft in de Indische staat Bihar meer dan honderd men senlevens geëist. Duizenden vierkan te kilometers zijn in een groot meer herschapen en 31 dorpen zijn volko men verwoest. Het lijden van de be volking wordt nog vergroot door de aanwezigheid van krokodillen. Bij een botsing, in volle vaart tegen een geparkeerde trekker, is gisteravond de militair A. S. uit Gouda op de rijksweg Amersfoort- Utrecht om het leven gekomen. Kort na de aanrijding is de zwaargewon de man overleden. De marchaussee stelt een onderzoek in. Verbittering over slooppartij In Stompwijk is grote beroering gewekt door de uitzetting van het gezin van de heer P. A. Reichholdt uit een als woonhuis ingericht stenen kippenhok. De heer Reichholdt had dit kip- kenhok, met welwillende medewer king van de eigenaar, de heer P. P. van Bohemen, inwendig omgebouwd tot een geriefelijke woning voor zijn gezin met twee kleine kinderen, daartoe genoopt door de woningnood. In 1956 kwam R. met zijn gezin naar Stompwijk en ging inwonen bij zijn schoonouders, omdat er in zijn woonplaats Pijnacker geen woon ruimte voor hem beschikbaar was na de geboorte van hun eerste kindje. R. was daarom teneinde raad aange wezen op inwoning bij zijn schoon ouders. Hij liet zich inschrijven in 't bevolkingsregister van de Gem. Leid- schendam, waartoe de buurtschap Stompwijk behoort en bij deze in schrijving zou men R. hebben mede gedeeld, dat door de inschrijving in het bevolkingsregister automatisch ook de inschrijving als woningzoe kende zou plaats hebben. Na de geboorte van him 2e kindje werd ook het ruimteprobleem nij pender. De heer P. P. v. Bohemen, de overbuurman van R. had een grote kippenschuur gekocht met de bedoe ling deze schuur in de toekomst vcar zijn bedrijf te gaan gebruiken. R. zag hier uitkomst en kreeg van v. B. me dewerking om de kippenschuur te mogen verbouwen tot woonhuis. Inmiddels was door de gemeente vergunning gegeven om een kippen schuur te mogen plaatsen achter het woonhuis van v. B. Ongeveer twee maanden geleden trok het gezin in hun woning, dat het aanzien van een kippenschuur uiter lijk misschien nog wel behouden had, doch inwendig was omgetoverd tot een uitstekende woonruimte met grote woonkamer, 2 slaapkamers en een flinke keuken. Omstreeks de tijd van de verhui zing, namelijk op 4 augustus, kreeg de eigenaar van het kippenhok een aanschrijving van B. en W. van Leid- schendam, waarin hem gelast werd zich te houden aan de hem verleende vergunning voor een kippenhok, dat door hem in strijd met de woning wet en de Gem. Bouwverordening tot woning in gebruik was gegeven. Na ongeveer twee maanden respijt te hebben gegeven namelijk op 26 september herhaalden b. en w. hun aanschrijving, onder verwij zing naar de voorgaande, waarbij als uiterste termijn 5 oktober werd ge steld. B. en w. schreven: „Wij stellen U nog tot 5 oktober 1961 in de gelegenheid de bewoning van bedoelde schuur te doen beëin digen en die schuur in overeen stemming te brengen met 't bouw plan, waarop de betreffende ver gunning is verleend. Wij waarschuwen U bij deze, dat, indien U niet binnen de gestelde termijn aan deze lastgeving gevolg' geeft, wij, met gebruikmaking van de bevoegdheid ons toegekend bij artikel 70 van de Woningwet, bo venbedoelde schuur zullen doen ont ruimen en de geëiste voorzieningen onverwijld van gemeentewege op uw kosten zullen doen uitvoeren. Een afschrift van deze aanschrij ving zenden wij aan de bewoners van meerbedoelde schuur, de familie P. A. Reichholdt." Toen aan deze herhaalde lastge ving niet werd voldaan, is gister middag de burgemeester naar Stomp wijk gekomen, vergezeld van enige gemeente-werklieden, die de, in strijd met de verordening aange brachte binnenmuren, hebben ge sloopt. Pastoor Koning heeft het gezin tij delijk onderdak verschaft in de pas torie. Het meubilair kon in de ont luisterde woningen worden Naar men ons mededeelde, heeft de heer Reichholdt, na kennisname van het tweede schrijven, dus op 26 september, gepoogd telefonisch en op het spreekuur de burgemeester te spreken te krijgen, wat hem door afwezigheid van de burgemeester niet is gelukt. Ook de pastoor heeft 'n schrijven naar b. en w. gezonden om uitstel van het gezin te verkrijgen, doch daar op tot nog toe geen antwoord ont vangen. De heer Reichholdt heeft medege deeld, dat hij de burgemeester, toen deze zich aan zijn woning vervoeg de met het bevel tot ontruiming, aangeboden heeft vrijwillig de wa ning te verlaten en door de gemeen te te laten verzegelen. Zijn verzoek om een tijdelijk onderdak kon de burgemeester aldus de medede ling van de heer Reichholdt niet inwilligen, omdat de gemeente Leid- schendam geen woonruimte beschik baar heeft. Wij hebben getracht vanmorgen deze mededelingen te verifieren, doch zijn daartoe door de sluiting van de gemeente-secretarie en de afwezigheid van de burgemeester, niet in staat. De uitzetting, en in 't bijzonder ook het wegbreken van de binnen muren, heeft in de buurtschap grote ontstemming gewekt. VOORHOUT Geboren: Elizabeth M. dochter v. J. G. Huigsloot en E. C. M. Klaar; Margarethe dochter van W. Oskam en C. H. Jansze; Leonardus J M. z. van R. A. J. van der Zon en A. M. J. Langeveld; Theodora E. M. doch ter van G. V. C. Braun en P. J. van den Kerkhof: Elisabeth H. M. doch ter van N. J. van den Nieuwendijk en D. M. van Straelen; Johanna W. J. dochter van C. J. Kortekaas en W. Lenting; Maria J. E. dochter van H. van Rijn en M. J M. Stigter; Aleida J. dochter van C. A. Meeuwisse en G. C. M. Warmerdam; Ingrid C P. dochter van C H. van Schie en C. G. Röling; Wilhelmina A. M. dochter van C. M. Juffermans en G. A. van den Bos; Sigrid M C. dochter van J. J. B. Jansen en C. T. van der Put ten; Edgar P. zoon van A. Zonne- veldt en S. Perfors. Ondertrouwd: José M. Barros Franco, oud 37 jaar te s Graven- hage en baronesse Elna A. R. M. van Hövell tot Westerflier, oud 22 jaar te Voorhout; F. Roelofsz, oud 35 jaar te 's Gravenhage en N. ter Haar Ro- menij, oud 30 jaar te Voorhout. Getrouwd: H. Planjer, oud 26 jaar te Leiden en Maria J. Bol, oud 20 jr. te Voorhoout; Cornelis Zuiderduin, oud 25 jaar te Noordwijkerhout en Geertruida C. Bierman, oud 25 jaar

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7