B onó cfezecfd Verboden met valse tanden of parfum man te verleiden Geen goedjaar voor de Pari]'semode Alles vertellen is niet altijd goed BoboMaeDonald kleedt koningin Brief uit V Engels wetsontwerp van 1770 Wat i m Mevrouw Doorsnee weet het Diamanten in de vuilnisbak Men kan niet alles weten SPIEREN HEBBEN BEHOEFTE AANREGELMATIGEOEFENING Een bekend Amerikaans dagblad heeft onlangs een enquête gehouden onder Amerikaanse dagblad heeft gehouden 55 zyn lezers om een antwoord op de vraag te verkrygen, wie volgens Ameri kaans inzicht als de mooiste vrouwen moeten worden beschouwd. Gekozen werd prinses Gracia van Monaco, de voormalige filmactrice Grace Kelly. Op de tweede plaats kwam Elizabeth Taylor en op de derde plaats de vrouw van de president van de Verenigde Staten, mevrouw Kennedy. reld prinses Gracia van Monaco in derdaad tot de schoonste vrouwen wordt gerekend gezien haar bijzonde re bijna klassieke schoonheid. Zij wint het, wat dit betreft ongetwij feld van Liz" Taylor maar niet ieder een zal het er over eens zijn, dat mevr Kennedy bijzonder knap is. Zij heeft ongetwijfeld charme en haar gezicht is intelligent maar knap is zij toch niet. Haar neus is te breed en haar mond is te groot. Elk ras heeft eigen beoordelingsnormen Men kan zijn schouders ophalen over het nut van een dergelijke en quête en dat zeker niet ten onrechte want elk volk, elk ras heeft zijn eigen normen en ideeën omtrent de vrouwe lijke schoonheid. Het antwoord op de vraag wie als de schoonste vrouwen van de wereld moeten worden be schouwd, zal dan ook wel altijd on beantwoord blijven. Toch mogen we wel zeggen, dat in de Westerse we- Adviezen van een kinderpsycholoog Als uw driejarig zoontje zyn speel goed kapot maakt zodra hij het m z\jn handen krijgt, geef hem dan niet onmiddellijk een pak voor de broek. Doet u het wel dan is de kans namelijk groot, dat zijn speelgoed er uit wraak dubbel van langs krijgt. Neem ook het speelgoed niet weg, zodat hij niets meer heeft om mee te spelen. Laat hem evenmin spelen met een massa kapot speelgoed waar aan hij niets heeft. Vraag uzelf ai of het kind genoeg vermaal' heeft en of hij niet te lang aan zichzelf worit overgelaten. Als een stuk speelgoed gebroken is, zeg hem dan: ,,Wat jam mer, nu rijdt de trein niet meer. We zullen eens kijken of pappa tijd heeft om het te maken". Maak hem duidelijk, hoe prettig het is als hij gerepareerde speelgoed weer kan gebruiken en moedig hem aan te helpen bij het repareren. De jongen zal dan langzamerhand leren zuiniger te zijn op zijn speelgoed om dat hij inziet, dat u daar ook waarde aan hecht. - Als uw <Jochtertje van drie jaar zich blauw huilt als zy boos is en soms zelfs bewusteloos raakt, maak haar gezichtje dan niet nat met koud water en sla haar evenmin om de aan val van haar te beteugelen. Zij zal haar bewustzijn normaal terugkrijgen en na een paar seconden weer gewoon ademhalen. Ga haar ook niet vragen hoe het allemaal gekomen is. U moet zich vooral rustig houden en bedenken, dat, hoe bezorgd u ook is, zij haar hysterie zal overwinnen als u haar met rust laat. Zorg er voor dat zij goed ligt. Als zij haar bewust zijn heeft herkregen ga dan gewoon door met datgene, waaraan u bezig was zonder er verder over te spre ken. Als het kind namelijk ontdekt, dat u van streek is als zij zo'n aan val heeft, zal zij het iedere keer doen hebben en dazij spoedig de hele h val heeft, zal zij het iedere keer doen als zij haar zin wil hebben en dan zal zij spoedig de hele huishouding willen regeren! Het is haar methode om haar zin te krijgen en als de methode geen succes oogst zal zij deze spoedig nalaten. De meeste kinderen raken er overheen als zij vier of vijf jaar oud zijn. Gekunsteld Wij hechten overigens weinig waar de aan enquêtes zoals dat bekende worden verklaard. Want hoeveel heeft de schoonheid vandaag niet te maken met gekun steldheid, de bekwaamheid van de kapper en de cosmetica-expert? Aan vaarden wij werkelijke natuurlijke schoonheid (ongepoederde glimmen de neuzen, ongeverfde lippen e.d.?). Misschien kunnen we op deze vragen beter geen antwoord geven. Maar om een idee te geven, hoe de tyden zijn veranderd mogen we mis schien nog wel even een wetsontwerp in herinnering brengen, dat in 1770 in Engeland aan de orde werd ge steld. In dit wetsontwerp stond het volgende: „Vrouwen van welke leef tijd of stand ook zuilen wegens wan gedrag worden' gestraft indien zy een man verleiden tot een huwelyk door middel van parfum, valse tanden, ij zeren corsetten, hoepelrokken, hoog gehakte schoenen of heupkussentjés. Bovendien zal het huwelijk ongeldig De Parjjse mode heeft geen vruchtbaar modejaar achter de rug. Met uitzon dering van de Dior-collectie zjjn de meeste ontwerpen moeilijk te copiëren door de confectionairs. De beste ontwerpen zjjn nog die voor de avondkleding. Het eenvoudige zwarte japonnetje is weer in ere hersteld maar het heeft een concurrent, namelyk het eenvoudige bruine japonnetje in fluweel of crêpe. De halsljjn van de avondjaponnen is dieper dan ooit. Zy hebben een diepe ovale uitsnijding naar de taille in de rug of een diep uitdagend décolleté aan de voorzijde. Stoffen voor de avond zijn gebloemd satijn of fluweel, goudglanzend en zwaar geborduurde stoffen met kralen of juwelen. Invloed van mevrouw langer dan het vorige seizoen, wijd uitstaand aan de kanten en omhoog Jacqueline Kennedy De grootste invloed op de Parijse mode heeft dit jaar ongetwijfeld de vrouw van de Amerikaanse president gehad. De kleine, achter op het hoofd te dragen Jackie-hoedjes zijn over al opgedoken. Voorts zijn er nauwe slankmakende japonnen voor de avond van hooggesloten hals tot vloer lange zoom, geborduurd met kralen die precier lijken op de japonnea, die mevrouw Kennedy op haar trip naar Parys droeg in juni van dit jaar Vrijwel elke Parijse ontwerper heeft deze stijl voor de avondkleding aan gegrepen Zelfs de haarstijl van me vrouw Kennedy is nagemaakt en wordt gepresenteerd als de nieuwe mode voor de herfst. Het haar is Enige van de meest geliefde ideetjes voor hoeden zijn gedra peerde tuïbandaen van tule of gaas gedrapeerde baretten in bont en fluweel, avondhoedjes van zilver lamé of met kralen geborduurd tule. Alexandre, de Parijse haarkun- stenaar, die mevrouw Kennedy's haar verzorgde tijdens haar bezoek aan Parijsnoemt zijn nieuwe lijn de Jacueline Kennedy-lookDe stijl is zacht, vol en zeer vrouwelijk gekamd of over het voorhoofd gelegd De nieuwe opmaakmode heeft echter iets onwerkelijks. Over een donkere goudachtige foundation gaat een pa relwitte poeder. Ogenschaduw is ei in een mengsel van wit en lichtpaars De effecten moeten bleek en stralend zijn maar, indien angebracht met lrmpé en onhandige hand, zou deze make-up wel eens bleek en ziekelrjk kunnen zijn! Onenigheid over geld Jaap de Wit en zijn jonge vrouw hebben regelmatig onenigheid over geld. Jaap, een man met een matig salaris maar met goede vooruitzich ten, wil sparen voor de toekomst. Marianne voert dan aan, dat zij steeds sparen voor een appeltje voor de dorst terwyl andere mensen zich vermaken nu ze jong zijn. Moet hijA. Uitleggen, dat niet ai- les tegelijk kan en dat Marianne een poosje wat zuinig moet aandoen? B. Haar tegemoet komen en wat minder sparen, zodat zij af en toe eens uit kunnen gaan, kleren kunnen kopen of een meubelstuk. Kortom de der hoog maken? standaard voor de toekomst wat min- C: Inzien, dat indien hy een geluk kige vrouw en een gelukki;, thuis wil hebben, hy Marianne haar zin moet geven en moet leven zoals zy dat wenst? ANTWOORD: B. is de beste oplossing want Jaap toont daarbij goed zakelijk inzicht, terwijl Marianne ook haar verstand gebruikt. Helemaal egen haar wev sen in door te gaa.- zou haar nog on tevredener kunnen maken. Maar het zo ook dom zyn minder zuinig te zfln alleen om met de buren mee ce kunnen doen. Door op praktische wy- ze te sympathiseren met zijn vrouw zal hij haar meer bereid vinden zyn inzicht te delen! „Het spijt me, mevrouw, maar u hebt nu echt al onze jurken gepast" Liefde bestaat bij de gratie van tact Onder dekmantel van eerlijkheid wil men een geheim spuien Vertelt u uw echtgenoot alles? Zo ja dan bent u vermoedelijk wat te openhartig. Liefde bestaat namelijk bij de gratie van tact en gereserveerd held en „alles vertellen" kan een on aangename schok veroorzaken. Boven dien is het vaak vervelend alles te vertellen en dikwyls nog onvriendelyk ook! Er zyn bepaalde brieven, die altijd terugkeren in de vragenrubrieken van de damesbladen, namelyk die van een jong meisje, dat spoedig gaat trouwen en nu plotseling een onweer staanbare drang voelt haar verloofde alles te vertellen over die ongelukki ge liefdesgeschiedenis in haar verle den. De vragenrubriekverzorgster zegt dan meestal verstandig: „Neen" Het meisje denkt misschien, dat :rij zuiver eerlijk wil staan tegenover haar toekomstige echtgenoot. In wer kelijkheid zoekt zij evenwel slechts 'n excuus om 'n „geheim" te spuien. Uit te verkrijgen ten koste van de man, die haar liefheeft, is echter alleen maar zelfzuchtig, onvriendelyk cn dom. Vervelend Als een vrouw regelmatig kleine geheimpjes, die haar onder geheim houding worden verteld, verder ver telt, zal het niet lang duren of haar man gaat zich afvragen hoe „veilig zijn geheimen bij zijn vrouw zijn. Een vrouw moet ook de minder interessan te details van haar huishouden ge heim houden. Een man vindt het pret tig a's thuis alles vlot verloopt maar hoe Jat precies gaat, interesseert hem niet. Als de kachel heerlijk brandt als hij 's avonds thuiskomt, is het dan werkelijk nodig hem te vertellen, dat de kachel bij het aan maken vijfmaal is uitgegaan? Dit :s een voorbeeld ven hoe vervelend Schotse staat vorstin van Engeland met raad en daad terzijde Dit jaar was koningin Elisabeth van Engeland de vijfde op de lijst van de „best geklede vr» uwen in dt wereld" van een New k'orks kledinginstituut en dit voor een belangryk deel te danke: aan Margaret „Bobo" Mac Donald. Zy is een byzondere Scho'se vrouw, die al dertig jaar lang de ko ningin van Engeland kleedt. „Bobo" kiest vywel de gehele ko ninklijke garderobe. Zy maakt afspra ken voor de koningin met kleerma kers en naaisters. Zy vergezelt haar ook m-ar de vele privf-modeshows om nuttige, praktische adviezen te geven. Zij moet zeggen of de een of andere stoi kreukt of dat plooirokken niet gemakkelijk zijn om mee te rei zen in warme landen. Als er schetsen of mode- en op- maaknieuwtjes naar Buckingham Pa lace worden gestuurd, zoekt „Bobo" ze eerst uit en geeft alleen datgene door wat zij de mceite vaard acht we koningin. voor de koningin. Margaret MaeDo nald is ook handig in het organise ren. Zo heeft zy een systeem ont worpen, waarin alle schetsen van ja- ponn~i, pakjes en mantels van de ko ningin worden opgeborgen, alsmede afbeeldingen van de bijpassende hoed s-hoenen, handschoenen, handtas en juwelen. Ook behoort het tot haar werk toe te zien dat de koningin altyd een ex tra paar schone witte handschoenen in haar handtas heeft dat haar kle ren altijd geborsteld, geperst en ge reinigd zyn, haar naden van haar ny lons recht zitten en de hakken van de schoenen recht rijn. Als teenager bestelde de koningin eens een aan tl schoudertassen. „Bo bo" bekeek ze en zond ze allemaai terug. „Prinses Elisabeth kan er niet uitzi als een gewoon jong meisje !n een bus", zei ze. Toen het nieuws van de dood van haar vader aan de ko ningin bekend werd gemaakt in Ke nya lacht „Bobo" -leteen aan de praktische dingen. Zij stapte rustig naar de telefoon en gaf telegrammen op aan kleermakers in Londen om rouwkleding te bestellen voor de nieu les vertellen" kan zijn. Het zou wat anders zyn als de kachel na vijfmaal aanmaken was geëxplodeerd. Geen waarheid Alle niet flatterende opmerkingen over uw man, uitgesproken door fa milieleden of vrienden, moeten ook niet verder gaan. Hem te zeggen, dat uw moeder hem een duitendief vindt (zelfs al is dat waar'), zal hem zijn levensopvattingen niet doen verande ren. Hoogstens krijgt hij een hekel aan uw moeder. En iedere keer als u hem niet zo volmaakt Vindt noet u daar niet direct wat van zeggen. Een man verlangt nu eenmaal vele dingen van een vrouw: liefde, sympa thie, tederheid, aanmoediging. De waarheid wil hfl echter zelden horen. En dat geldt ook voor de vrouw! Grote consternatie ontstond dezer dagen in een Johannesburgse stome- ry, toen bekend werd dat een dia manthandelaar een partij diamanten ter waarde van tienduizend gulden In de zak van de pantalon had laten zit ten die hy voor een schoonmaakbeurt had afgegeven. Buiten adem was de ontstelde man in de zaak teruggekomen maar men had daar niets opgemerkt, aldus kreeg hy te horen. De pantalon werd tussen de duizenden anderen uit te voorschyn gehaald maar geen pakje diamanten in de zakken. Toen onder vroeg men de Bantoebediende die de pantalon had aangenomen. Ja, hij had wel een pakje gevonden en het opengemaakt. Er zaten alleen maar stukjes glas in en die had hij in de vuilnisbak buiten gegooid. Geluk kig bleek die bak nog niet door de gemeentereiniging te zijn opgehaald en de „stukjes glas" werden, zij het na veel gewroet en gezift, teruggevon den. De Bantoebediende hield er toch nog een flinke beloning aan over. Inkt. Inkt in een wollen witte jumper, kan men zelf heel lastig verwijderen. Gebruikt men namelyk een bleekmid del, dan is de kans groot, dat de inkt vlek een roestvlek wordt, zodat men dan nog verder van huis is. Het beste kan men in zo'n geval de vlek met koud water bevochtigen en daarna inwrijven met citroenzuur kristallen. Dan onmiddellijk afspoelen met een mengsel van één deel ammo niak en vier delen water. Koper Een koperen ketel kan men het bes te schoonmaken met een oplossing van water en geest van zou. (zeer gif tig dus uit de buurt houden van kin deren en dieren). Ook ka-i men de ke tel afwassen in zeepwater en daarna inwrjvei. met een mengsel bestaan de uit gelijke delen zilverzand, zour, bloem en azijn. Enige minuten in la ten trekken en daarna stevig uitwrij ven met een zachte doek. Ficus De fiscus ela3tica is dikwyls een geliefde kamerplant aangezien zij temperatuurschommelingen kan var- dragen. De plant heeft grote bladeren die in een punt toelopen. Zij behoren glanzend donkergroen te zijn aan de bovenkant en dof geelgroen aan de onderzijde. Plaats de plant steeds in een licht doch duchtig plekje van de kamer. Als de plant namelijk niet ge noeg frisse lucht en licht krijgt, zal de stam te hard groeien er gaan de onderste bladeren afvallen: Houdt de grond vochtig in de winter maar geef di plai t veel water en zon in de zo mer. Wekelijks wat kunstmest zal een gezonde groei aanmoedigen. Men kan de bladeren af en toe reinigen als ze stoffig zjjn. Gebruik dan een spons met schoon water ot als men d- bladeren extra wil laten glanzen, vrat melk. Verpot de plant elk jaar of om 't jaar naar gelang van Je groei. Ga zeer voorzichtig te werk om geen wortels te breken en gebruik een mengsel van zanderig turfmolm en broeikasaarde. Eiwit Als men wat eiwit toevoegt als men slagroom klopt zal de room lucht en zacht worden en beter uit delen Iedereen heeft in zyn leven wel eens te ma ken met pjjnlyke spie ren. Wy weten onze spieren namelyk vaak niet goed te gebrui ken Dieren bijvoorbeeld hebben veel minder last van hun spieren dan mensen en voor een belangrijk deel is dit gelegen in het feit, dat zy niet zoveel dezelf de bewegingen maken. Zy breien niet uren ach tereen, zoals byvoor- beeld de mensen. Een van de voor naamste spiermoeilijk- heden is een verrekte spier. Deze ontstaat veelal door een plotse linge heftige beweging, waarbij enig weefsel ge broken of te ver uitge rekt wordt. De meeste spierverrekkingen kun. nen goed bestreden worden met rust, mas- e of bestraling. Soms kan men, direct na het verrekken van een spier, verlichting van pijn verkrygen door 't beschadigde lichaaras deel afwisselend in koud en warm water te houden. Dit bevor dert namelyk de bloeds omloop en het bescha digde weefsel wordt weggevoerd door de grotere aanvoer van bloed. Om oververmoeidheid van de spieren te voor- Wat de dokter er van zegt komen dienen de vol gende adviezen: ge draag u niet flinker dan u in werkelijkheid bent en stel uzelf niet bloot aan koud water zonder een „warming-up". Een atleet, die springt en zwaait alvorens deel te nemen aan een wed strijd, doet dit niet voor niets. Hy weet, dat hij zijn spierer moet op warmen want koude spieren rekken niet; zij kunnen geen plotselin ge grote inspanning verdragen. Een andere spier- aandoening staat be kend onder de naam ;enosynoviti; Deze aan doening ontstaat voor al na vermoeidheid en bestaat uit een ontste king van de weefsels om de spieren. Een weefsel, dat de spieren lenig moet houden. Bij oververmoeidheid van de spier en de pees ont slaat echter een ver droging van het weef sel waardoor de spier stijf wordt. Rus* is dan noodzakelijk ïviuu wo. vooral tenosynovitis in de voorarm ot pols. Een slingerverband enige dagen en wat massage daarna zullen wonde ren verrichten. Tenosy novitis is niet bijzonder pijnlijk in het begin maar als men de be schadigde spier blijft gebruiken zal men daar erg veel spijt van krij gen. De pees kan vast blijven zitten er behan deling onder verdoving of zelfs een operatie kunnen dan noodzake lijk worden. -

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10