Koersend op de KRABNEVEL 5 TUINIER MET PLEZIER 1 Kring Duinstreek van L.T.B. veehouders besprak hulpverleningsdienst en melkprijsbeleid VRIJDAG 6 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 DE EERSTE KOSMISCHE VUURTOREN door W. Vogt Als de schepen bij nacht komende uit de Noordzee, de reede van Texel willen bereiken, koersen zij veilig door het nauwe Schulpen- gat, indien zij een paar kustlichten waaronder de vuurtoren van Huisduinen in één lijn weten te houden. Dat is voor de zeeman gesneden koek in de aardse navigatie. Maar dan heeft hij ook „landmerken" nodig. Misschien daérom definieerde eenmaal een marine-offioier „het land" als „een steenachtige verheffing van de zeebodem, geschikt tot het plaatsen van lichtbakens voor de zee vaart'. Maar hoe komt de „kosmonaut" nu aan zijn bakens NERGENS HOUVAST De ruimte kent geen „onder" geen „boven", geen „links" of geen „rechts"! Nergens ..land," nergens houvast. Alleen maar „ruimte". En dan nog eindeloos! Om een raket in de goede richting te houden, kan men, bij de afstanden waar het in de ruimtevaart om gaat, er niet op ver trouwen, dat de instrumente er wel voor zullen zorgen, dat hij geen haarbreed van zijn weg afwijkt. Een goed sporende auto kan mis schien kilometers op een kaarsrech te weg voortrijden, zonder de nood zaak van bijsturen. Maar éénmaal komt toch het ogenblik van de klei ne afwijking, die zich *eeds verdroot. Er is dus ook in de kosmos een behoefte aan 'n vast, aan zijn plaats gebonden, geleidelicht, waarot aan gestuurd kan worden. Een geleide licht, dat, zodra het even ui+ het oog dreigt te geraken, automatisch zorgt voor een richtingscorrectie. Hoe komt men aan zo'n geleide licht? Het lijkt een onoplosbaar pro bleem. STERRESCHIJNSEL IS TE ZWAK Er zijn sterren genoeg, die voldoen de zijn als vast punt. Maar haar licht is veel te zwak om het enige WIE HEEFT DE MEESTE BOTER OP HET BROOD Onderschrift foto I. Radio-telescoop van de Russen in de ruimtebasis in Kazachstan, bij het Aralmeer. De Amerikaanse U2 werd hiermee ont dekt. Onderschrift foto II. De kapsule van de „Loenik Hl", die achterkant Maan fotografeerde koerste op de signalen van de Krabnevel. werking te laten verrichten. Met de lichtstralen van sterren kan men een mechanisme niet in beweging brengen. Er is meer „fut" voor no dig. Bovendien: een ste- is een te eng begrensd punt. Evencis 'n vuur torenlicht moet het signaal enige ruimtelijke wijdte bestaan. De ruimtevaart zou misschien al in haar eerste onoplosbare probleem zijn blijven steken, als de radio-astro- nomie niet tijdig uitkomst had geboden. Zij levert 'n kosmisch ge leidelicht, dat zover weg staat, dat het voor praktische doeleinden on beweeglijk en onveranderlijk is. Dat kosmisch geleidelicht is de Krab nevel. WAT IS DE KRABNEVEL Het is een hemelobject in het sterre- beeld de Stier. De enorme, rode ster Aldebaran behoort er toe. Ze is gemakkelijk te vinden, wanneer men op een heldere avond naar het aan iedereen welbekende sterrebeeld „Orion" kijkt. Even ver schuins rechts omhoog, als „Orion" lang is, ziet men Aldebaran. Ze is even rood als Mars; 't kan niet missen. In de constellatie „Stier" bevindt zich de Krabnevel. Het is een wazig vlekje dat 1000 parsecs van ons verwijderd is. De „parsec" is de „centimeter" van de astronomen. Zij vertegenwoordigt de afstand, die een lichtstraal in 3 jaar aflegt. Rekenaars onder de lezers kunnen aan de slag, om die afstand te be rekenen, als zij weten dat het licht in één seconde 300.000 km aflegt. En denkt er dan om De Krab nevel is duizend van die .parsecs" vèr DE EXPLOSIE IN 1054 De Krabnevel vormt de resten van een ster, die in het jaar 1054 is ont ploft met zulk eenkosmisch geweld, een aardse waterstofbom er ter nauwernood een natté lucifer bij is! Onderschrift foto Hl: De Krabnevel, zijnde de overblijfselen v:n een ster die in het jaar 1054 ontplofte, met een geweld, dat gelijk staat met de explosie van 10M dat is één 1 met 24 nullen - waterstofbommen. De wolk heeft een middellijn van 48 biljoen km! De effecten van deze explosie laten zich nog altijd merken in de vorm van zeer krachtige radiogolven, die met behulp van radio-reflectoren zoals er een bij Dwingelo in Drente staat kunnen worden opgetekend. In mindere mate is ook onze zon zulk een bron van heel bijzondere radio-golven. De moderne ruimtera ket, die een nauwkeurige baan moet afleggen, koerst op de radio-signalen zowel van de Krabnevel als van de zon. De belde richtingen worden ge durende de vlucht aan deze beide hemellichamen getoetst, volger de zelfde beginselen, waarmee de zee man het Schulpengat binnenvaart. De theoretische koers gaat in de vorm van een „tape", dat is een geperforeerd lint, in het .aketten in strumentarium r»"2. Deze ideaal- koers wordt voortdurend vergeleken met de werkelijke koers, clie de raket neemt, volgens de afwijkingen die optreden met de binnenkomende ra dio-signalen der hemellichame:.. De daarvoor vereiste ingewikkelde berekeningen worden In een omme zien door een electronische rekenma chine gemaakt. De uitkomsten van de Waarnemingen dienen onmiddel lijk tot het aanbrengen van correc ties in de koers, indien zulks nodig mocht zijn. De Amerikaanse „Atlas" wordt op deze wijze door de Krabnevel in de baan gehouden. Ook de Russische „Loenik UI" die foto's maakte van de achterkant van de maan zou met dit koersbepalend mecha nisme zijn uitgerust. m *1 JAARLIJKS VERBRUIK VAN BOTEREN MARGARINE PER INWONER (IN KG.) n c :J» n "O "O c E ■D 2 O e V c O O» CQ O 3 '5 O O c II c* Ld w a Jr 3 k c IN SCANDINAVIë EN NEDER LAND EET MEN DE MEESTE MARGARINE Allemaal werken wij voor ons da gelijks brood, maar liefst hebben wij op dit brood ook boter of margarine. Wat dit laatste betreft verschillen de smaken natuurlijk, terwijl ook 't prijsverschil tussen boter en marga rine een belangrijke rol speelt. Dat het echter niet alleen de prijs is die het verbruik van boter en margari ne bepaalt, blijkt uit het lage ver bruik in de Ver. Staten. Van de lan den in onze grafiek zijn het de Ver. Staten die tot de laagste verbrui kers behoren. De Amerikanen geven dus kennelijk de voorkeur aan een boter, en margarineverbruik dat hun voeding niet te vet maakt. In Scan dinavië daarentegen is het verbruik van boter en margarine dusdanig, dat deze landen tot de grootste ver bruikers van boter en margarine moeten worden gerekend. Nederland dat 8-10 pet. van de wereldhandel in boter voor zijn rekening neemt, is zelf een van de laagste boterverbrui- kers ter wereld. Het is vooral het prijsverschil met margarine dat hier een grote rol speelt. Het margarine- verbruik van Nederland behoort echter tot een van de hoogste ter wereld. Noorwegen spant de kroon, het boterverbruik is hier bijna het laagste ter wereld. Voor de boter moet men nu in Finland zijn, want met een jaarlijks verbruik per in woner van ca. 15 kilo, staat dit land aan de spits in onze grafiek. SASSENHEIM Gisteravond heeft de vakgroep- reerd, dat gunstig was geweest met voorzitter, de heer M. P. van der volop gras en vlot-verlopen werk- Weijden, twee zeer belangrijke onder- zaamheden. spreker mede, dat, gezien de noodza- zitterschap van'de heer C. Donker kelijkheid van goede voorlichting, er haar jaarvergadering gehouden in 't weer enkele cursussen gehouden zul len worden op het gebied van vee teelt. werpen toegelicht voor de leden van de L.T.B. „Kring Duinstreek". Over het algemeen kon, volgens de heer Vergeer, geconstateerd worden dat het veeteeltbedrijf lonend was, Het eerste onderwerp, dat de aan- al uit20ndering dacht vroeg was de m oprichting „sll,nrnd„rti° zijnde hulpverleningsdienst. Uitvoerig besprak de heer Van der Weyden deze reeds in verschillende centra van ons land met succes gestartte diensten, waarbij de leden zich ver enigen in een stichting, die dan een vaste kracht aanstelt, om boeren die ziek zijn of met vavantie wensen te gaan, te vervangen. Buiten de hulpverlening, waarbij dan ook nog losse krachten kunnen worden igneschakeld, is de boer ver plicht de vaste kracht één week in dienst te nemen. De kringvoorzitter, de heer P. F. Vergeer, vroeg de mening van de flink bezette vergadering. Dit na een uitgebreid discussie. Het antwoord was, dat het overgrote deel der aan wezigen met de oprichting kon in stemmen, gezien het grote belang van hulp bij ziekte op het bedrijf, zeker als het eenmansbedrijven betreft. De heer Vergeer waardeerde de spontane instemimng en zegde toe, dat de werkzaamheden krachtig zullen worden voortgezet. De melkprijzen. Het tweede onderwerp, dat de heer Van der Weijden in het licht plaat ste, was het veel besproken melkprijs beleid. De ontstemming hierover is groot. Ondanks het feit der kosten stijging, gaat de garantieprijs, bere kend over 6.5 miljard liter melk jaarproductie, met één cent omlaag. Als de melkproductie nog meer wordt opgevoerd (volgens de heer v. d. Weyden is dat mogelijk) zal er een modus gevonden moeten worden voor een goede beloning. Het zal steeds moeilijker worden het afzetgebied van melk en melk producten te behouden en spr. wees op het EEG-verband, waarin vele landen er toe overgaan hun eigen melkproductie belangrijk te verho gen. In dit verband zag spreker de garantieprijs in de toekomst betaald worden over pl.m. 90 pet. van de melkopbrengst. De rest zal de vee houder dan op moeten voeren aan het jonge vee. Er zal nog heel wat water bij de wijn gedaan moeten, eer men tot een bevredigend melkprijsbeleid is gekomen, was de slotconclusie van de heer Van der Weijden. clubgebouw van de biljartvereniging ,,'t Soldaatje". Voor het uitspreken van het welkomstwoord werd één minuut stilte in acht genomen voor de overleden leden van het afgelopen jaar, wijlen de heren P. Beelen en W. de Roode. Het jaar overziende, was de voor zitter ervan overtuigd, dat zowel competitie als kampioenschappen sportief verlopen waren, belangstelling heelt BÜ de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de biljartver- SASSENHEIM Biljartkring „Bollenstreek" hield jaarvergadering van haar 40-jarig bestaan. Van de biljartvereniging „De Turk" was een verzoek binnengekomen om de C en D-klassen een halve competitie extra te laten spelen. Hier werd goedkeu ring aan verleend. Bij de bestuursverkiezing werd de heer N. Warmerdam van de biljart vereniging ,,'t Soldaatje" aan het be stuur toegevoegd. In de kascommissie kregen zitting de heren A. P. van Nassau en ,C. Juffermans, reserve werd de heer H. Wolvers. Als afge vaardigde naar de bondsvergadering op 14 januari a.s. worden benoemd de heren F; Vink en W. J. ten Have. In de strafcommissie hebben zitting de heenr J. v. d. Plas, J. v. d. Lans en B. v. d. Voort. Hierna maakte het reglement een punt van bespreking uit. Vastgesteld werd, dat er in ieder clublokaal iemand aanwezig moet zijn om moei lijkheden bij wedstrijdgeschillen te voorkomen. Het clubblad, dat voor heen, wat de bezorging betreft, wel eens wat te wensen overliet, zal de leden nu per post bezorgd worden, zij het dan met dertig cent verhoging per jaar. Met algemene stemmen werd een voorstel van het bestuur aangenomen om op straffe van boete elke aange sloten vereniging le verplichten bin nen twee maanden aan haar finan ciële verplichting te voldoen. Tot slot wekte de voorzitter de le den op tot een gezellige, maar vooral sportieve strijd op het groene laken in de a.s. competitie. NOORDWIJKERHOUT Geboren: Cornelis P. H. z. v. A. C. Bader en J. C. van der Poel. Cla- Onder grote de opbrengst de kring „Bloembollenstreek" van de eniging „Flora" uit Noordwijk, die van de melkproductie. Vooorts deelde Kon. Ned. Biljartbond onder voor- op 14 oktober a.s. het feit herdenkt In zijn openingswoord had de heer Vergeer het afgelopen jaar gememo- HANGPLANTEN Bijna een ieder heeft tegenwoordig een of meer klim- of hangplanten aan de muur hangen. De klim planten worden langs draad geleid of met muur punaises en haakjes aan de wand bevestigd. Hang planten maakt men niet vast en de scheuten hangen vrij omlaag, de potten moeten dus wat hoger aan de muur staan of worden opgehangen. Sommige soorten kunnen na enige jaren te groot worden voor het be schikbare muurvlak, we maken ze dan in het voorjaar voorzichtig los, snijden ze terug en kunnen ze tevens verpotten. Ook moet men erop letten, dat aan het begin van het stookseizoen de bladeren niet verdorren door de hoge temperatuur en de droge lucht. Regel matig besproeien kan dit voorkomen. Een paar sterke planten voor de kamer zijn: Vaderplant - Tradescantis - met spitse blaadjes, die zilverachtig, wit- of roodbont zijn gekleurd. Het is een sterke hangplant, die gemakkelijk stekt en een koele, wat beschaduwde plaats moet hebben. Russische wijnstok - Cissus - een klimplant, die zelfs in een donkere kamer nog wil groeien, maar felle zon slecht verdraagt. De plant groeit hard en kan in korte tijd de hele wand bedekken. Bonte grasplant - Chlorophytum - een van de sterk ste hangplanten, met bontgestreepte bladeren. Aan de hangende stengels komen kleine, witte bloemen, die worden gevolgd door nieuwe plantjes. Het is een plant die voedzame grond en veel water verlangt. Klimop - Hedera - Dé kleinbladige soorten zijn ster ke klimplanten, die het met weinig licht kunnen stel len, doch wel een koel plaatsje verlangen. MOESTUIN Niet altijd beschikt men over voldoende ruimte om de groente op te bergen in kelder of schuur. Wanneer men grote hoeveelheden moet bewaren, kan dit heel goed buiten gebeuren. Men graaft een ondiepe kuil met aan weerszijden een greppel om het regenwater af te voeren. Op een laagje stro of plastic stapelt men de groente, die weer wordt afgedekt met een dikkere laag stro. Tenslotte spreidt men een dunne laag grond over deze afdekking uit, de hoeveelheid grond kan men bij grotere koude wat dikker maken. Omdat de groente moet „ademen", steeks men een paar buizen boven door de kuil. Zo kunnen,, wortels, bieten en aardappelen worden bewaard, naar behoefte haalt men gedurende de winter de groente uit de kuil. Deze moet echter steeds weer goed dicht worden gemaakt en vooral bij strenge vorst niet open blijven liggen. FRUITTUIN Om een indruk te geven van de hoeveelheid fruit, die wordt geoogst van de verschillende boomvormen, kan het volgende overzicht worden gemaakt: Een hoogstam neemt een cirkel in beslag van ongeveer tien meter doorsnede, draagt na 8 jaar voldoende vruch ten en levert dan per boom circa 50 kg fruit op. Struik- vormen plant men op 35 meter afstand, ze dragen na 46 jaar en kunnen dan 100 kg fruit geven op hetzelfde oppervlak als één hoogstam. De haagvorm tenslotte plaatst men op 12 meter afstand, men kan reeds na 2—3 jaar behoorlijk fruit oogsten en van weer hetzelfde oppervlak is dan ongeveer 100 kg te verwachten. Natuurlijk speelt hier grond, soort, ras en verzorging een grote rol en zal een hoogstam lan ger dragen dan de kleine vormen. NOG MEER ITALIANEN ONT SLAGEN BIJ HOOGOVENS De zes Italiaanse arbeiders van „Hoogovens" in IJmuiden, die gis termiddag om twee uur weigerden om aan het werk te gaan, zijn in middels over de grens gezet. Bij het opkomen van de werkploeg van tien uur gisteravond staakten zeven ar beiders en vanochtend om zes uur waren nog twee Italianen niet be reid de werkzaamheden te hervat ten. Deze groep van negen man is reeds ontslagen en zal eveneens het land worden uitgewezen. GEDOOD DOOR RANGEER LOCOMOTIEF De 67-jarige C. v. Batenburg is gisteravond door een trieste samen loop van omstandigheden om 't le ven gekomen in het Rotterdamse havengebied. Hij werd op de Paral lelweg, bij de terreinen van de Hol land-Amerika-Lijn, gegrepen door'n kleine rangeerlocomotief en op slag gedood. Vermoedelijk heeft de man, nadat hij de op het spitsuur zeer drukke Parallelweg was overgesto ken, geen erg gehad in de kleine locomotief, die op het onbewaakte spoor langs de weg naderde met een snelheid van niet meer dan 5 km per uur. De begeleider, die voorop de locomotief stond, heeft nog ge schreeuwd om hem te waarschuwen maar toen was het al te laat. De man kwam onder de locomotief en werd overreden. DODELIJK ONGEVAL Vanmorgen heeft zich op rijksweg 26, onder de gemeente Culemborg, een botsing voorgedaan tussen een personenauto, bestuurd door de 53- jarige G. J. J. L. uit Den Bosch en een vrachtauto, bestuurd door A. C. M. v. H. uit Veghel. De heer L. was bezig met inhalen toen hij frontaal tegen de vrachtwagen botste. Hij werd op slag gedood. Zijn auto is geheel vernield. De heer A. C. M. v. H. kreeg lichte verwondingen. De 50-jarige J. Th. Klant uit Den Haag is gisteren door een bus van de HTM gegrepen op de hoek van de Zusterstraat en de Loosduin- se kade. Hij overleed ter plaatse. K. verleende geen voorrang aan de bus. zina C. M. M. d. v. P. J. C. van Waas en H. M. J. van der Ploeg. Ondertrouwd: A. M. van der Zwet en J. P. A. A. van Denzen. Getrouwd: P. G. Geerlings en C. M. van der Ploeg. J. W. P. van Leeu wen en A. C. Lammers. W. P. J. Warmerdam en G. A. M. van Paridon. H. J. Dofferhoff en J. H. M. van En geland. Overleden: Wilhelmus A. Prins, ongeh. 38 jaar. RIJNSBURG Aanbesteding fan groot riolerings werk De dienst van gemeentewer ken heeft maandag een openbare aanbesteding gehouden voor 't aan brengen van ongeveer 4600 meter riolering. Voor deze aanbesteding schreven achttien aannemersbedrij ven in. Van hoog naar laag luidt de uitslag: Joh. Dienaar Zn, IJmui den 572.000; Velthuyzen en Van Hiften, Haarlem 563.000; J. Stam, Voorschoten 559.000; J. Mens, Lis- se 548.000; D. de Rooy, Badhoeve dorp 537.000; W. v. Vegten, Kou dekerk a. d. Rijn 535.000; firma Klaveren en Koomen, Voorschoten 534.000; Gebr. Van Hees, Utrecht 533.000; H. J. Vessies, IJmuiden 529.200; H. J. van Marle, Do<rn 519.000; firma A. Th. Stuifzand, Leiden 518.000; A. Hogeboom, Rijp- wetering 516.500; C. A. Langeveld, Alphen a. d. Rijn 506.000; P. B. Hu berts, De Bilt 505.000; Gebrs. Schouls N.V., Leiden 502.800; fa. Koster en Visser, Waddinxveen 499.000; C. M. Deerenberg en Gebr. J. en P. v. Wijk, Alphen a. d. Rijn 498.000 en als laagste de N.V. G. Hulsebosch uit Bloemendaal ƒ469.200. De raming werd niet bekend ge maakt. De gunning is nog aangehou den. Geboren: Neeltje, dr. van G. van Vliet en van J. Ravensbergen; Jo hanna, d. v. G. van Klaveren en A. Heemskerk; Cornelia, d. v. J. van den Bosch en A. G. van der Mey; Gerrit Jan, z. v. C. Glasbergen en D. van de Vegt; Hermanus, z. v. J. de Mooy en van H. Jonker; Dick Corstiaan, z. v. J. Zandbergen en J. C. v.d. Oever; Jac^b, z. v. J. Tim- mers en A. Verbree; Cornelis Hen- drikus, z. v. G. Lafeber en G. Mink; Jannetje Frederika, d. v. M. J. van der Gugten en G. van den Eykel. Ondertrouwd: J. Driebergen en H. de Mooy; S. J. Neuteboom en J. M. E. Sosef; F. Pijnnakken en A. H. v. d. Burg; C. Zwanenburg en L A. Bogerd. Getrouwd: P. de Mooy en M. Kromhout; J. Zuyderduyn en N. M Heemskerk. VOORSCHOTEN Geboren: Petrus Johannes Marti- nus zoon van: Van der Hoeven, Mar- tinus Gerardus Joannes, carrosserie bouwer en van: Van der Wielen, Lu- ciane Gerarda Johanna Prof. van der Waalslaan 22; Lilian Cornelia Arina dochter van Lange, Elardus, schilder en van Ostendorf, Anna Catharina Hendrika, Leidseweg 171; Georgius Cornelis Wilhelmus, zoon van Pie- terse, Marinus, korp. KM en van Van Gaaien, Pancratia Johanna Maria; Margritha dochter van Meijer, Derk Jan, vertegenwoordiger en van Wes terbrink, Willy; Petronella dochter v. Van Leeuwen, Adrianus, expediteur en van Segaar, Catharina, Prof. As serlaan 11, Bernadette Maria dochter van Wesgteest, Wilhelmus Adrianus, chauffeur en van Kamphues, Johan na, Haagweg'l. Ondertrouwd: Van der Hel, Johan nes Wilhelmus Jozef, geb. 15 juli '29 chauffeur te Nootdorp en Dotinga[ Emma geb. 31 dec. '42 verkoopster te 's Gravenhage; De Beer, Gerard Adriaan, geb. 29 mei '38, vliegtuig maker I KM te Den Helder en de Beer, Irene Beatrix Juliana, geb. 28 sept. '41, typiste. Getrouwd: Vermeulen, Jacobus Ni- colaas Marie te Wassenaar en Van der Heijden, Anna Gerarda Maria; Van Brink, Michiel Hendrikus te Bussum en Roelofsen, Elisabeth; Frij- link, Paul Hendrik te Ossendrecht en Chwierley, Ellen Emma.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7