Krachtige atoom ontploffing Rusland en het atoombureau De Algerijnen in Frankrijk Weerbericht Het weer in Europa Wasmachine voor „bruidspaar van de dag" MEDISCHE DIENSTEN De Sjah geeft weg VRIJDAG 6 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van gezaghebbende Franse zijde te Parijs is vernomen, dat vrijdag ochtend om 06.21 een zeer krachtige atoomontploffing in de Sowjet-Unie is geregistreerd. Deze ontploffing was krachtiger dan alle voorgaande. Volgens het Franse commissariaat voor atoomenergie was de nieuwe ontploffing anderhalf tot tweemaal zo krachtig als de thans voorlaatste in de huidige reeks proeven. De Sowjet-Unie zou vandaag (vrij dag) de vergadering van het interna tionale atoombureau in Wenen ver laten, voordat de nieuwe directeur- generaal van het bureau, de Zweed dr. Eklund, wordt beëdigd. De mo gelijkheid bestaat, dat de Sowjet- Unie zich helemaal uit het bureau zal teruktrekken wegens „gebrek aan samenwerking van de zijde van de grote Westelijke landen." Dit is donderdag meegedeeld door het hoofd van de Russische delegatie, prof. Emeljanof. Hij zei dat hij in elk geval de Sowjet-Unie niet meer bij het bureau zal vertegenwoordi gen. De kwestie van het bedanken voor het lidmaatschap was een zaak voor zijn regering. Prof. Emeljanof verklaarde, dat hij vóór de beëdiging van Eklund een verklaring zou afleggen en dat hij daarna met zijn delegatie de zaal zou verlaten. Dr. Eklund, zei hij, begrijpt niets van atoom wetenschap. Ik wei ger hem de hand te drukken. Ik wil niets met hem te maken hebben." Tegen de benoeming van dr. Ek lund hebben de communistische en enkele niet-verbonden landen zich verzet. Emeljanof heeft onlangs ge zegd, dat Zweden weliswaar een niet-verbonden land is, maar dat het „de agressieve Navo-strijdkr achten achter zich heeft." Alle cafe's en bars in Frankrijk, die het eigendom zijn van Noord- Afrikanen of door Noord-Afrikanen worden bezocht zullen voortaan om zeven uur 's avonds moeten sluiten. De Parijse politie heeft Noord-Afri kanen „aangeraden" tussen half ne gen 's avonds en half zes 's ochtends niet op straat te gaan. Voor het geval dat zij zich toch buitenshuis willen begeven wordt hen geadviseerd alleen, en niet in gezelschap van landgenoten, over straat te gaan. Deze maatregelen zijn genomen in verband met de verhoogde activiteit van Algerijnse nationalisten de af gelopen maanden. In vier maanden zijn acht politiemannen gedood en 25 gewond in de strijd tegen Alge rijnse nationalisten. De Parijse poli- tie-prefect, Maurice Papon, verklaar de onlangs bij de teraardbestelling van een politieman, dat voor iedere gedode agent „tien Algerijnse terro risten" zullen boeten. Onlangs zijn duizend Algerijnen, die de politie geen geldige reden voor hun aanwezigheid in Frankrijk konden geven, gedeporteerd. Honderden zieken in Milanese ziekenhuizen hebben enkele maan den geleden het gevaar gelopen te overlijden tengevolge van bloed transfusies met onzuiver bloedplas- ma. Dit plasma bleek microben te bevatten die in een laboratorium zijn gekweekt. De microben werden ont dekt bij een steriliteitsproef van bloedplasma, dat ter beschikking van de ziekenhuizen zou worden gesteld. De luchtdichte sluitingen van de flessen bloedplsma bleken te zijn vervangen. Radio-Boedapest meldt, dat de Hongaarse dienstplichtigen, die deze herfst hun twee jaar dienstplicht hebben vervuld, tot nader order on der de wapenen zullen moeten blij ven. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, moge lijk met onweer. Over het alge meen iets lagere middagtempe- raturen. Matige tot krachtige zuidelijke wind. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren PAUZE Morgen: Rozenkransfeest. LOURDES EN FATIMA. Niet te verantwoorden is het ge mak, waarmede men tegenwoordig het rozenkrans-gebed of het „rozen hoedje" links laat liggen! „We kunnen er onze gedachten niet bijhouden!" is dan de verontschuldiging. Het zou dwaas zijn, te beweren, dat je niet moet proberen je gedachten erbij te houden, maar zou iemand ooit een rozenhoedje kunnen bidden en er he lemaal „bij" zijn? Wij althans niet. De rozenkrans is een soort sacramen tale, een tastbaar, voelbaar gebed, waarbij de vereerder van de H. Maagd rozen plukt voor zijn Moeder en voor haar uitstrooit. Of hij dat nu en dan wat verstrooid doet, is niet erg, als hij zich maar bewust is deze eenvoudige, kinderlijke hulde te bren gen aan zijn Moeder. Het is Maria bijzonder aangenaam, zoals te Lour- des en te Fatima is gebleken! max. min. HELSINKI zw. bew. 10 4 STOCKHOLM zw. bew. 15 11 OSLO geh. bew. 16 12 KOPENHAGEN licht bew. 17 12 ABERDEEN motregen 15 10 LONDEN regen 18 14 AMSTERDAM half bew. 18 13 BRUSSEL licht bew. 19 15 LUXEMBURG regen 19 13 PARIJS half bew. 21 14 BORDEAUX zw. bew. 23 13 GRENOBLE zw. bew. 24 12 NICE half bew. 24 17 BERLIJN licht bew. 21 11 FRANKFORT onbewolkt 22 11 MüNCHEN mist 20 7 ZÜRICH mist 21 9 GENèVE mist 21 10 LOCARNO geh. bew. 20 14 WENEN licht bew. 20 9 INNSBRUCK onbew. 25 9 ATHENE onbew. 18 ROME mist 25 13 AJACCIO zw. bew. 25 15 MADRID zw. bew. 18 9 MALLORCA zw. bew. 26 14 PUZZEL Oplossing nr. 530 Horizontaal: 2 wasem, 6 blij, 8 oor, 10 eend, 12 stek, 13 L.K., 14 ant, 16 ia, 17 slaap, 18 ha, 20 era, 21 ra, 23 eden, 25 roos, 27 nar, 29 nel, 30 glans. Verticaal: 1 Abel, 2 wijn, 3 si, 4 mot, 5 orka, 7 Lek, 9 oei, 11 Dalen, 12 staar, 15 nar, 18 Henk, 19 Ada, 21 roe, 22 asla, 24 erg, 26 ons, 28 ba. No. 531. Horizontaal: 1 bril (scherts), 3 nauw, 5 bedektbloeien- de plant, 7 ontkenning (Eng.), 9 oude lengtemaat, 10 wijnsoort, 11 vervoeging van een hulpwerkw., 12 familielid, 14 gewicht, 16 bosgod, 17 jongensnaam. Verticaal: 1 Europeaan, 2 lengte maat (afk.), 3 boom, 4 vrijgevig, 6 gem. in Over-, 8 gem. in N. Brab., 9 boom, 11 boom, 13 oude wijnmaat, 14 voorvoegsel, 15 sint (afk.). Oplossing morgenavond. PUNT Kennelijk verrast nam gisteravond In de grote hal van de Middenstands tentoonstelling het „bruidje van de dag", mevrouw M. Chr. v. d. Ham- Blom, uit handen van de voorzitter van de tentoonstellingscommissie, de heer C. J. Winninghoff, het fraaie geschenk een wasmachine in ontvangst, waarmee de commissie haar op deze dag met haar man, de heer H. v. d. Ham, wilde huldigen en laten delen in de vreugde van de commissie. Staande op het podium in de ten toonstellingshal, nam het gelukkige bruidspaar omringd door de weder zijdse familieleden de hulde van de vele honderden belangstellenden in ontvangst, nadat de heer Winninghoff het gelukkige echtpaar hartelijk had toegesproken. Het bruidspaar was met de fami lieleden, voorafgegaan door de mu ziekvereniging „Crescendo" met het tambourkorps waarvan de bruid tevens lid is door de commissie leden, de heren Winninghoff en Hou- weling, thuis afgehaald. Door een tevoren vrijgemaakt pad in de hal bereikte het gelukkige paar, hartelijk begroet met een applaus van de zeer vele belangstellenden, 't podium. In zijn toespraak werden door de heer Winninghoff enkele leuke gewoonten van bruid en brui degom aangehaald uit hun verlovings tijd, waarmee de heer Winninghoff kennelijk goed op de hoogte was. Vervolgens werd het geschenk aan geboden, dat door het bruidspaar, evenals het hele gebeuren een vol komen verrassing was. De keuze van de bruid was bij loting uit de drie gegadigden bepaald. Nadat glazen champagne op het ge luk van het jonge echtpaar waren geledigd, dankte de bruidegom in en kele welgekozen woorden voor deze hartelijke huldiging, die een bijzon dere luister gaf aan deze feestdag. Zaterdag zal de NCRV-televisie een uitzending geven van het optreden van een Afrikaanse dansgroep, het staatsensemble uit Senegal, waarvan onder regie van Dick van Bommel een telerecording is gemaakt. De foto geeft een beeld van dit programma onder leiding van Maurice Senghor. „Het verzekeringsgeld is vanmorgen vroeg gekomen, Henk...,." FRAUDE IN VLAGTWEDDE De gemeentepolitie van Vlagtwedde heeft de 44-jarige B. K. gearresteerd, die ervan verdacht wordt als amb tenaar van sociale zaken, belast met de uitkering van de steungelden, fraude te hebben gepleegd. Hoe groot het bedrag van de frau de is, staat nog niet vast. De knoeie rijen zouden in een periode, omvat tende enkele jaren, zijn gepleegd. Vooral de minstbedeelden in de maat schappij zouden er de dupe van zijn geworden. De inwoners van Sellingen (gemeente Vlagtwedde), waar K. woont, zijn zeer verbaasd over deze arrestatie, omdat K. zeer gunstig be kend stond. KL is bestuurder en lid van enige plaatselijke verenigingen. SINT NICOLAAS KOMT OP 18 NOVEMBER IN AMSTERDAM Sint Nicolaas zal op 18 november aanstaande zijn feestlijke intocht in Amsterdam houden. De commissie van het initiatief-comité Amsterdam, die deze aankomst voorbereidt, kampt met grote moeilijkheden. De brug tegenover de Schreierstoren wordt namelijk afgebroken en de noodbrug is te laag om het stoom schip „Spanje" door te laten. Men onderzoekt nu de mogelijkheden om een andere aankomstplaats te creë ren, maar ook speurt men naarstig het hele land af om een stoomschip te vinden, dat laag genoeg zou zijn om onder de noodbrug door te va ren. De coöperatieve Raiffeisenbank Lel- den-Oegstgeest bereikte dezer da gen een mijlpaal toen de heer J. van den Oever, Vfjf-meilaan 65, Leiden, de tien miljoen gulden aan spaargel den volmaakte. Gistermiddag werd de heer Van den Oever met zijn vrouw in de spreekkamer van het kantoor aan het Rapenburg door afgevaardigden van de raad van toe zicht en het bestuur en de kassier ontvangen. De voorzitter van het be stuur, de heer P. J. Kolderman, over handigde hem - om dit voor de bank zo belangrijke moment te accentu eren - een enveloppe met inhoud (zie foto) en de heer A. P. van Eg- mond, voorzitter van de raad van toezicht, bood mevrouw Van den Oever een mand met fruit aan. De bewuste inleg geschiedde op 22 sep tember om even over elf uur 's morgens. De laatste weken daarvóór hield men op de bank de stand der spaargelden nauwkeurig bij. -Vijf jaar geleden was het spaartegoed nog 5 miljoen gulden. Per jaar komt er dus gemiddeld een miljoen bij. Het te goed van tien miljoen is verdeeld over vijfduizend rekeningen. Bussums KVP-bestuur trad en bloc af Het gehele KVP-bestuur negen leden met de waarnemend voorzit ter de heer G. H. v. Beek aan het hoofd van de afd. Bussum, is afge treden en heeft zijn mandaat ter be schikking gesteld. De samenstelling van de politieke adviescommissie in Bussum, die de rangorde moet vast stellen voor de kandidatenlijst van de KVP in de gemeenteraad, was 't strijdpunt. Uit het bestuursvoorstel bleek, dat in deze adviescommissie 50 pet. van de leden door het be stuur zou moeten worden aangewe zen en de andere helft door de af deling. De meerderheid van de ver gadering voelde echter meer voor de richtlijn van de statenkring, nl. dat 70 pet. van de commissie zou worden aangewezen door de afde- lingsvergadering en 30 pet. door het bestuur. Het bestuur trad tot veler verrassing af na de uitslag van de stemming. ALPHEN AAN DEN RIJN „De kanonnen van Navarone" waren levensgevaarlijk Première 5-miljoenenfilm Vijf miljoen dollar en zelfs voor Amerikaanse ideeën opmerkelijk grote technische inspanningen zijn besteed aan de twee uur en 37 mi nuten durende nieuwste Columbia- film „De kanonnen van Navarone", naar de roman van Alistair Maclean, en de 47-jarige producent Carl F6- reman, die gisteren uit Zürich op Schiphol is aangekomen, heeft dit lijvige produkt van zijn vakman schap nu al 400 maal gezien. Van avond beleeft de film in het City theater te Amsterdam zijn Neder landse première. Ettelijke van de Europese premiè res hadden recht op het predikaat ko ninklijk. Zo ook die van vanavond in Amsterdam, want daarbij zal prins Bernhard tegenwoordig zijn. Ook een der hoofdrolspelers, n.l. Da vid Niven, zal de première bijto nen. „De kanonnen van Navarone" be helst een gedurfde aanval tijdens de laatste wereldoorlog op een Duitse artillerie-positie in de Griekse archi pel. De twee enorme kanonen op Navarone moesten tot zwijgen wor den gebracht, wilde de Britse ma rine een kans hebben 2000 man uit hun onhoudbare positie op het eiland Kheros te redden. Een groot deel is op Rhodos ver filmd, de rest in twee enorme Shep- perton studio's te Engeland.. Daar werd een storm op zee zo natuur getrouw nagebootst, dat diverse hoofdrolspelers er verwondingen bij opliepen: Gregory Peck werd in het water tegen het schip opgesmeten en liep een gapende wond vlak naast zijn oog op. David Niven kreeg weer last van oude oorlogsblessures en An thony Quinn bezeerde zijn rug zo erg, dat hij gedurende de rest van de opnamen in een soort ijzeren cor set moest rondlopen. „En dan was er nog een van de acteurs, die op het nippertje van de verdrinkingsdood is gered", vervolgde Foreman, „maar dat kwam minder door de storm, dan wel door het feit, dat hij niet kon zwemmen". De driejarige Geert van der Veen uit Garijp is gisteren tijdens het spelen in een sloot naast de ouderlijke woning geraakt en ver dronken. Leiden en Omgeving Alkemade en Leimuiden De art sen v. d. Werf, Rijpwetering, tel. 01712-202, en Muskens, Roelofarends- veen, tel. 01713-329. Hazerswoude zie Koudekerk a. d. Rijn en Leiderdorp; wijkver pleging ook zr. v. d. Holst, tel. 01714- 255, bij ongevallen Rijndijk, tel. 278. Hillegom dkt. M. C. Wijkmans, tel. 5771. Katwijk a. d. Rijn dkt. J. Berg man, tel. 2921; apotheek Princestr. 3, tel. 2755. Katwijk a. Zee dkt. A. C. de Jager, tel. 3777; apotheek, zie Kat wijk a. d. Rijn. Koudekerk ad. Rijn dkt. H. A. Blaauwendraad, tel. 01714-208; wijk verpleging, zie Leiderdorp en Ha zerswoude. Langeraar zie Nieuwveen. Leiderdorp zie Koudekerk; Wit- Gele Kruis, zr. Lamberta, tel. 01710- 26541. Nieuwkoop zie Zwammerdam. Nieuwveen dkt. A. v. Dongen, tel. 01723-101. Noordwijkerhout en De Zilk dkt. B. C. C. .Wösten, tel. 285. Oegstgeest dkt. J. B. Hugen- holtz, tel. 20390; Wit-Gele Kruis, zr. v.d. Kleij, tel. 21726, b.g.g. 33773; apoth. Wilhelminapark 8, tel. 26274. Rijnsburg zie Katwijk a. d. Rijn. Sassenheim dkt. H. Kwint, tel. 02532-7253; voor zr. zie Voorhout. Valkenburg zie Katwijk aan den Rijn. Voorhout dkt. A. W. Bots, tel. 02532-7393; zr. Meijssen, tel. 7796, neemt waar voor de zrs. Muilerman en Konijn. Voorschoten dkt. Th. v. Schaik, tel. 3344; wijkverpleging Gezond heidscentrum, Wijngaardenlaan, tel. 2177. Warmond zie Voorhout, ook voor wijkzuster. Woubrugge zie Nieuwveen. Zoetermeer dkt. A. A. Suidman, tel. 3993. Zwammerdam dkt. K. Gill, tel. 01726-2527. De Sjah van Perzië heeft donder dag roerende en onroerende bezit tingen ter waarde van ongeveer een half miljard gulden aan het land ge schonken. De door de Sjah overgedragen be zittingen bestaan uit tankschepen, fa brieken, hotels, weeshuizen, zieken huizen en landgoederen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3