êenPreuzenhorst c DE LEIPSE COURANT PAGINA_9 INDERDAG 5 OKTOBER 1981 IN „seminarie" steekt het woord „semen", dat „zaad" be tekent. Een seminarie is een kwekerij. Er worden priesters „gekweekt". Er moge dan boven deze kweek een zonnetje schijnen, dat „roeping" heet, de resultaten van elke kweek hangen ook voor een belangrijk deel af van de omstandigheden. „We moeten met de genade médewerken", hebben we geleerd. Na een bezoek aan „Leeuwenhorst" is wel duidelijk gewor den, dat de medewerking - ook door de diocesanen - van harte is gegeven. „Leeuwenhorst" is een stevig, maar ook 'n gezellig horst, waar men heeft getracht het massale karakter van een internaat te verhuiselijken. Elke leerling heeft zijn eigen „horstje", hetgeen door hem op prijs wordt gesteld. Maar er is meer, degelijkheid gaat hand in hand met schoonheid van vormen en doelmatigheid in de ar chitectuur. Dit drietal kwamen we op een wandeling door het uitgestrekte gebouwencomplex steeds weer tegen. Zondag passeert het seminarie „Leeuwenhorst", dat al bruist van leven en dus zeker niet meer officieel geopend kan worden, zoiets als een eerste grenspaal, namelijk de consecratie van de veelhoekige kapel door een dankbare bisschop van Rotterdam. „Leeuwenhorst" in Noordwijkerhout is van de grond gere zen, dank zij de milddadige medewerking van de diocesa nen. Het is een prachtig gebouwencomplex geworden, waarvan wij hierbij om allen, die schouders vol stenen bijdroegen, een indruk te geven een fotoreportage af drukken. pve eerste foto voert ons in de kapel van de zusters, vijf- U tien in getal, die de „huismoeders" in deze gebouwen zijn. Zij koken, kuisen en naaien, kortom doen het werk, dat Martha had gekozen, zonder er ook maar één milimeter minder Maria om te zijn. Het zijn (slot)zusters Francisca nessen van Aerdenhout. De wandversiering, in koele kleu ren, nuances van blauw, verbeeldt de tweede helft van de Prefatie. De foto daaronder voert ons naar het jongenshuis. De ga lerijen geven toegang tot de kamertjes. Elke seminarist heeft z'n eigen kamertje met afel, kast en bed, een ruimte, waarin hij zichzelf kan zijn. Waar hij bijvoorbeeld, zoals de praktijk leert, zijn brieven van thuis leest. Een andere foto, rechts onder, geeft een indruk van het interieur van zo'n kamer. We vonden Rob van Tielenburg bezig met zijn elektromotor. De drie woonhuizen omvatten elk drie ver diepingen met op elke verdieping 40 kamertjes, plus de kamer van de prefect Aldus kunnen 360 jongens in dit woonhuis worden ondergebracht. Thans zijn er 228 jongens waarvan een deel afkomstig uit Hageveld en een deel uit Stoutenburg, waar een „leeuwtje in miniatuur al in zijn horst lag," Er zijn thans twee woonhuizen in gebruik. Het derde is nog in aanbouw. J*^e foto daaronder brengt ons in de keuken, waar vier grote kookketels, een snelkook-batterij, een reuzen- braadpan en een reuzen-fornuis staan. De zusters op deze foto figureren voor Franciscanessen, die op dat moment in de kapel waren. Dat zijn „zusters van de Voorzienig heid" die ook op bezoek zijn en afkomstig uit Leiden. In de bibliotheek is tijdelijk de kapel ondergebracht. Op de volgende foto ziet men hier een afbeelding van de kapel zelf; het is een prachtig stukje architectuur. een afbeelding van het lerarengebouw. Er zijn 25 leraren, waarvan vijftien priesters. De intern wo nende leraren hebben een zit- en een slaapkamer, die onderling verbonden zijn door een halletje, met aan de zonzijde een balkon met 'n prachtig uitzicht over het bollenland van Noordwijkerhout De foto geeft een beeld van de eetzaal, door een wand gescheiden van de keukens. Doorgeefluiken vergemakkelijken het trans port; ook de refter van de leraren, bevindt zich in het verlengde van deze gang. Op de gangen zijn ook af- wastafels met afvoer; er zijn vele handen die het werk van de zusters verlichten. De recreatiezaal biedt een keur van spelen. De jongelui kunnen zich ook in hun huiska mers (een op veertig leerlingen) in het woonhuis verma ken, terwijl ook de ruimte tussen de kamertjes ongekende speelruimte biedt. Voorts zijn er het sportveld, basket- en volleybalterrein, werkbanken in het woonhuis en in het schoolgebouw. Bij de broodmaaltijd loopt de koffie- of theestroom via de zelfbediening zoals de volgende foto demonstreert Op de achtergrond mej. Groen, die in deze typisch huiselijke omgeving het vrouwelijk element brengt. Het levendige element in de architectuur wordt bevor derd door wandversieringen. Wil Thijs maakt een plafond schildering in de school, Peter Killaers een ajourrelief, dat een plaats zal vinden aan de gevel van de school, voorstel lende het leven van Paulus. Jac. van Rijn maakt een groot plastiek, terwijl prof. Troost het ontwerp vervaardigt van de kruiswegstaties, die door mevrouw Van Rhijn als wandtapijtjes worden uitgevoerd. Een grote gymnastiekzaal en een aula, waar toneel kan worden gespeeld en films geprojecteerd kunnen worden, mogen niet onvermeld blijven. Zondag kunt u het alles zélf zien, indien u aan de uit nodiging van de bisschop, die geldt voor alle diocesanen, gevolg geeft. (FOTO'S „DE LEID SE COURANT") IN NOORDWIJKERHOUT

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9