De heer N. Turk, directeur van de veiling gaat dubbel jubileum vieren VAN NELLK's Schietpartij op de sectorgrens „Help, de apen zijn los" Ontsnappingspoging mislukte Visum kwam net te laat Overstromingen in Birma Weerbericht Het weer in Europa DONDERDAG 5 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ROELOFARENDSVEEN Veertig jaar op de bres voor tuindersbelangen Op maandag 16 oktober, hoopt de heer N. Turk, directeur der Coöp. Bloemen-, Groenten- en Fruitveiling „Eendracht Maakt Macht" te Roelof- arendsveen, zijn 60e verjaardag te vieren. Op zich zal dit in veler ogen misschien een alledaagse gebeurte nis zijn. Minder alledaags is dan echter de dag, die hierop volgt. Im mers, dan zal de heer N. Turk zijn zilveren jubileum als directeur vie ren, maar bovendien zal hij dan te vens zijn veertig-jarig dienstverband aan de veiling herdenken. In feite was voor dit laatste 1 mei j.l. de ju bileum-dag, maar blijkbaar is men van gedachte geweest, dat men in 1 jaar tijds ook te veel van bet goede kan krijgen Dit mag toch wel een uitzonderlijk jubileum genoemd worden. Vooral als men de capaciteiten van de heer Turk van nabij heeft leren kennen, dan nog meer zal men de overtuiging toegedaan zijn, dat ook puur idealis me heeft meegesproken. Het idealis me om het belang van de hem toe vertrouwde tuindersgroepering te dienen. Al ligt het niet in onze be doeling een biologie van de heer Turk te schrijven, toch zullen wij en kele van de belangrijkste facetten van zijn omvangrijk werkterrein ver melden. Dat zijn werk als gewoon kantoor- employé vanaf 1921 tot 1936 reeds de waardering van het toenmalig be stuur had, bleek wel uit het feit, dat hij door dit zelfde bestuur in okt. 1936 bij de directeursvacature can- didaat werd gesteld. Met grote meer derheid werd hij toen door de leden ook als directeur gekozen. Moeilijke perioden Het is niet altijd een geëffend pad geweest voor de heer Turk als di recteur der veiling. Zijn eerste jaar als directeur der veiling vormde reeds een dieptepunt in de tuin- bouw-economie. De veilingomzet daalde tot het laagste niveau in de jaren van haar bestaan n.l. f 370.000. Voor de tuinders was dan ook een noodtoestand aangebroken, en men was aangewezen op steunverlening in verlerlei vorm. Met een niet afla tende ijver was de heer Turk dan ook in de eerste jaren van zijn direc teursschap werkzaam om waar mo gelijk verbetering in deze steunver lening te verkrijgen. Een niet minder omvangrijke taak was zijn functie als secr. van de toenmalige z.g. Vaste Lasten Commissie. Dank zij zijn vele opofferende uren werd het toen mogelijk, dat voor ve le tuinders en ook hun bedrijven een verantwoorde economische basis ge vonden werd. Denken wij daarnaast nog aan de zeer moeilijke oorlogs jaren, waarin daar maximumprijzen en gedwongen leveranties aan de bezetter, een normale handel niet meer mogelijk was; zijn bemoeienis sen om voor de tuinders zaden, poot- aardappelen e.d. te verkrijgen. Zelfs werd nog eens 25 ton pootaardappe- len in beslag genomen en in een ver zegelde veihnghal opgeslagen. Toen de toenmalige c.c.d.-ambtenaren de andere dag kwamen voor het vervoer van deze pootaardappelen, bleken deze op mysterieuze wijze uit de verzegelde veilinghal te zijn verdwe nen. Enkele dagen later waren het de tuinders, die van deze gewaagde han delswijze hun profijt hadden. En dan na de oorlog zijn bemoeienissen voor het verkrijgen van raamlijsten, glas, tuinbouwbenodigdheden etc. Op 1 febr. 1946 werd begonnen met de bloemveiling. Tot en met 1950 gaf dit aan de leiding van de veiling vele zorgen, maar dit jaar zal de omzet tegen de f 4.000.000 komen te liggen. De bloemenveiling Roelof- arendsveen neemt nu de 5e plaats in op de rangrijlst van de bloemenvei lingen. Deze uitbreiding gaf ook veel zorg voor het gebouwencomplex, zo dat in de loop der jaren vele vernieu wingen verwezenlijkt moesten wor den. De omschakeling van groenten- naar bloementeelt deed het gehalte van de bijna ^5 jaar bestaande groen- itenveiling teruglopen. Ook dit had de zorg van de heer Turk. Ontelbaar zijn dan ook de uren en zorgen, die de heer Turk gehad heeft, om tot uit breiding van het tuinbouwareaal te komen. En inderdaad is het thans zo ver, dat een groot gedeelte van het weiland in de aangrenzende Googer polder voor tuinbouwland benut kan worden. Wij hebben weieens horen zeggen, dat dit laatste een speciale hobby van de heer Turk was. Al zou dit waar zijn, dan is dit toch altijd al leen geweest om het welzijn van de plaatselijke tuinbouw te behartigen. Mede door de paatselijke ruilverka veling, welke eveneens in een verge vorderd stadium verkeert, was het noodzakelijk, dat een verdere uitbrei ding van het veilinggebouw nader werd bezien. Besloten werd onlangs, tot een geheel nieuw project van rond Vit miljoen. Noemen wij voorts nog zijn aandeel in de commissie tot aankoop van sierteeltvergunning, het waarborginstituut van de Veenstreek alsmede in het Provinciaal waarborg instituut, zijn afvaardiging naar de vergaderingen Kiring Bloemenveilin- Geschenk voor luchtmachtkapel Burgemeester van Nijmegen over deining rond het korps Vanmorgen heeft de burgemeester van Nijmegen, mr. Oh. M. J. H. Hus- tinx, in het stadhuis aan de kapel van de koninklijke Luchtmacht de sousafoons (slaginstrumenten) over gedragen, die het nationale geschenk zijn bij het tien jarig bestaan van de kapel, dat in het begin van dit jaar werd gevierd. Bij de overdracht van dit geschenk, is burgemeester Hus- tinx nader ingegaan op de moeilijk heden, die zich de laatste tijd hebben voorgedaan rond de luchtmachtkapel. liet is nu zo geworden, dat iedereen in het land met meer dan muzikale belangstelling het wel en wee van de luchtmaohtkapel volgt. Deze be langstelling, aldus de burgemeester, is niet voor honderd procent hart verwarmend. Zij spruit ten dele voort uit sensatiezucht. Niemand wordt er door gediend, zeker niet de lucht maohtkapel. Hr. Hustinx twijfelde er overigens niet aan, dat - zodra de hoge zeeën van het ogenblik tot kalmte zijn ge komen - er een bevredigende oplos sing zal worden gevonden. Na de overdrachtsplechtigheid maakte de kapel met de nieuwe aan winsten een korte mars door de stad. Vervroegde bioscoopweek in grote steden Met ingang van volgende week zullen de filmpremières een dag wor den vervroegd in de grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Deze wijziging, vrij ingrijpend in de bioscoopwereld, is naar aanleiding van een onderzoek door de Neder- landsche Bioscoop-Bond naar de ver anderde uitgaansgewoonten van het publiek na de vrijwel algehele door voering van de vijfdaagse werkweek, aangebracht. De verandering van premièredag geldt nog als een proef. Of de rest van het land zal volgen is nog niet bekend. Naar men ons mee deelde, behoeft men in Leiden het eerste half jaar nog geen verande ring te verwachten. Over het algemeen is men wel van mening, dat bioscopen, die een don derdagcyclus hebben of een jeugdpro gramma op woensdag, hun oude programma zullen handhaven. De proef regeling is voornamelijk van be lang voor de zgn. premièretheaters, omdat uit het onderzoek gebleken is, dat de vrijdagavond voor velen de betekenis h*eft gekregen van de vroegere zaterdagavond. IJitmoon' theebuiltjes gen, Productschappen, Centraal Bu reau van Tuinbouwveilingen, zijn taak als voorz. der Raad van Toe zicht van de plaatselijke Coöp Boe renleenbank, alsook zijn raadslid maatschap van Alkemade sinds 1958, met daarnaast zijn benoeming tot le wethouder en loco-burgemeester En zelfs na bovenstaand weten wij, dat wij in de opsomming van zijn perso nalia nog tekort zijn geschoten o.a. ook met de vermelding van de ver schillende commissies, waarin de heer Turk zitting heeft gehad. Wij willen derhalve volstaan met de eervolle vermelding, dat de heer Turk steeds op de bres heeft gestaan voor de belangen van de tuinders, en waar gevraagd, stond hij hen ook persoonlijk met raad en daad terzij de. Zelf opgegroeid in een tuinders gezin, was hij ook in staat om de moeilijkheden van de tuinders ten- volle te begrijpen. Er is dus alle re den om directeur N. Turk op dinsdag 17 oktober eens in de bloemetjes te zetten. Rekening houdende met de be scheidenheid van zijn persoon heeft men aan de viering een eenvoudig karakter gegeven. Dinsdag 17 okto ber n.m. van 2.30 uur tot 4.30 uur is in de Pancratiuszaal een officiële re ceptie, waarna van 4.30 tot 6 uur voor de leden en kopers gelegenheid bestaat de hr. Turk met dit dubele ju bileum te complimenteren. PROF. DR. J. A. J. PETERS CSSR OVERLEDEN In de afgelopen nacht is in het „St. Radbout-ziekenhuis" in Nijmegen na een langdurige ziekte prof., dr. J. A. J. Peters Cssr overleden. Professor Peters was sinds 1946 aan de Rooms- katholieke universiteit in Nijmegen verbonden. Hij had als leeropdracht: inleiding tot de wijsbegeerte en me tafysiek met inbegrip van de natuur lijke godsleer. Prof. Peters is 52 jaar geworden. Hij was alrjjd actief en zeer gezien bij de jongeren, voor wie hij vaak le zingen heeft gehouden. Republik Indonesia veilt eigendommen in Nederland Naar wij vernemen zal er op 17 en 24 oktober a.s. namens de Indonesi sche republiek een veiling plaats hebben van haar gebouwen te Den Haag en Wassenaar, w.o. de vroegere gebouwen der diplomatieke verte genwoordiging aan de Prinsesse- gracht en de Jan Evertsenstraat te Den Haag en het landgoed „Backers- hagen" te Wassenaar. Met de dringende radioboodschap „Help, de apen zijn los" kondigde 'n Amerikaanse vier-motorig vracht vliegtuig woensdag zijn komst aan op het vliegveld van München. Het toestel kwam uit Calcutta en had honderd Resus-apen aan boord, bestemd voor de Verenigde Staten. Een half uur voor de landing in München had een tiental van deze dieren zich uit zijn kooien weten te bevrijden en maakte er wat men noemt „een lolletje van", waardoor de vliegtuigbemanning tot vertwijfe ling werd gebracht. In München stonden echter twee oppassers van de dierentuin te wach ten, die met behulp van vangnetten al spoedig een einde aan het spelletje maakten. Een machinist is omgekomen en en dertien passagiers zijn gewond bij een treinbotsing in de Belgische plaats Doornik. Het ongeluk gebeur de toen een exprestrein dinsdag avond bij mistig weer het station van Doornik binnenreed. Hoewel de ma chinist de snelheid al aanzienlijk had verminderd, botste de trein met grote kracht op een rangeerlocomo tief. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld, dat de Russen woensdag weer 'n kern bom ter sterkte van verscheidene megatonnen tot ontploffing hebben gebracht. Het was de 17de proef van deze reeks. Zij is genomen in de buurt van Nova Zembla. Woensdagavond hebben Oost- en Westberlijnse politie-agenten schoten gewisseld. Voor zover bekend werd niemand gewond. Volgens ooggetui gen waren twee Oostberlijners op 't dak van een woning in de Bernauer- strasse geklommen om vandaar een vluchtpoging te ondernemen. Zij wachtten kennelijk tot de Westber lijnse brandweer met vangzeilen zou komen. (In de Bernauerstrasse staan de huizen op Oostberlijns gebied, maar zijn de straat en het trottoir Westberlyns). De Rtissische ambassade in Den Haag heeft gistermiddag om half 4 meegedeeld, dat de drie Nederlandse journalisten, die om een visum had den gevraagd, teneinde het spiona- geproces in Kiew te kunnen bijwo nen, nu dit visum konden komen halen. Zij zouden, zo werd er bij ge zegd, ook toegang hebben tot de rechtszaal. Op dat ogenblik was de eerste dag van het proces overigens al ten einde. De verslaggever van de „Tele graaf', die ook een visum had aan gevraagd, stelde zich onmiddellijk in verbinding met de KLM. Meer dan een uur lang heeft de afdeling reserveringen gezocht naar mogelij ke luchtverbindingen, waardoor hij tenminste donderdagmorgen in Kiew zou kunnen arriveren en de laatste dag van het proces nog net zou kun nen bijwonen. Het bleek echter, dat het visum te laat werd verstrekt, zo dat hij nog maar bij de slotfase van de rechtszitting aanwezig zou kun nen zijn. Indien het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken haar am bassade in Den Haag enige uren eer der van haar besluit in kennis had gesteld, had de verslaggever Kiew donderdagmorgen om tien uur plaat selijke tijd kunnen bereiken, ook al had hij daarvoor door de lucht een langdurige en moeizame omweg moeten maken. Men mag aannemen, dat het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Moskou zeer precies op de hoogte is van de luchtverbindingen tussen Europa en de Sowjet-Unie. Om botte weigering te voorkomen is het vi sum zo laat verleend, dat er onmo gelijk gebruik van kon worden ge maakt. Zij werden ontdekt door drie O.- duitse agenten. Eén ging naar de vluchtelingen toe, de twee anderen vuurden in de richting van 'n groep je Westberlijners, die voor het huis stond. Westberlijnse agenten schoten daarop in de richting van de Oost- duitse politiemannen. Mogelijk is één hunner gewond. Een vluchteling werd gearresteerd, de ander sprong, nadat de brandweer een vangzeil had gespannen, naar beneden. Hij kwam echter op straat terecht en was op slag dood. Men gelooft, dat dit de eerste maal sedert de afsluiting van 13 augustus is, dat er aan de sectorgrens schoten zijn gewisseld. Bij vorige incidenten hebben Oostberlijnse grenswachten meermalen in de richting van West berlijns gebied geschoten, maar tot dusver was het vuur nooit van wes telijke zijde beantwoord. Nog uren later stonden Westber lijnse burgers in de Bernauerstrasse opgewonden te praten over de schiet partij en de doodssprong van de vluchteling. Onmiddellijk na de val was er aan beide zijden van de grens een angstige stilte ontstaan. Een woordvoerder van het West- duitse ministerie voor zaken, geheel Duitsland betreffende, heeft ver klaard, dat de ontruiming in de O- duitse grensgebieden zich beperkt tot onbetrouwbare personen. „Wij beschikken over inlichtingen, dat honderden leden van de veiligheids dienst zich in de grensgebieden be vinden om de gezindheid van de be woners onder de loep te nemen". Er zijn geen tekenen die er op wijzen, dat gehele dorpen worden ontruimd. De ontruiming, die ongeveer tien dagen geleden in de zuidelijke sec toren van de 860 km lange grens tussen Oost- en West-Duitsland be gon, heeft zich thans tot de gebieden in Centraal- en Noord-Duitsland uit gebreid. Birma wordt geteisterd door grote overstromingen. Ongeveer 500 dor pen staan onder water en ca. 235.000 personen hebben hun woningen moe ten verlaten. Voorts zijn 325.000 ha rijstbouwgrond overstroomd. Op 200 000 ha sawahs kan opnieuw worden aangeplant, maar elders is de vernieling volkomen. In de over stroomde gebieden is hongersnood ontstaan, ten gevolge waarvan ten minste twee personen zijn overleden. In het gebied van de rivier de Sit- tang en in de staat, die door Karens wordt bewoond, is voedsel afgewor pen. Ontsnapte opvarenden van sleepboot in Nederland (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking met mogelijk op enkele plaatsen enige regen. In de nacht en och tend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. TI I.'T PTXTT'T rfnl, Viati, 11 *7 HELSINKI geh. bew. 11 7 STOCKHOLM zw. bew. 15 9 OSLO zw. bew. 12 11 KOPENHAGEN 1. bew. 18 13 ABERDEEN regen 14 12 LONDEN onbew. 19 12 AMSTERDAM mist 18 14 BRUSSEL geh. bew- 17 14 LUXEMBURG mist 18 11 PARIJS zw. bew. 19 13 BORDEAUX zw. bew. 21 11 GRENOBLE mist 23 12 NICE zw. bew. 25 18 BERLIJN onbew. 19 10 FRANKFORT geh.bew. 21 10 MÜNCHEN zw. bew. 20 11 ZüRICH mist 20 11 GENèVE h. bew. 21 12 LOCARNO geh. bew. 19 14 WENEN onbew. 18 10 INNSBRUCK zw bew. 26 11 ROME 1. bew. 22 14 AJACCIO 1. bew. 25 14 MADRID 1. bew. 23 10 MALLORCA 1. bew. 27 14 LISSABON zw. bew. 20 15 PAUZE Morgen: Bruno, stichter van de Karthuizers, geboren te Keulen In 1030, t te La Torre in Calabrië in 1101. ALLEEN VOOR ZEER EVENWICHTIGE MANNEN! Bruno, een geëerd kanunnik van de kathedralen van Keulen en Reims, was 54 jaar toen hij zich terugtrok in de eenzaamheid van de Franse Alphen, te Chartreux (vandaar de vernederlandste naam Karthuizers). Zijn leefregel behoort tot de streng ste in Gods Kerk en is eigenlijk een geordend kluizenaarsleven, zoals dat reeds in de eerste tijden van het christendom in de woestijnen onge ordend opbloeide. De Karthuizers leven ieder in hun eigen huis-met tuintje, in volledig stilzwijgen, gebed en arbeid. Zij ontvangen hun voedsel door een luikje uit de gemeen schappelijke keuken, waar Schraal hans heer en rneester is (uitsluitend brood, - peulvruchten, en water. géén chartreuse!). Zij komen echter op vaste uren van dag en nacht bijeen in de kerk om de H. Mis by te wonen en de getijden te zingen. Alleen zeer evenwichtige mannen is de genade gegeven, onze Heer op deze wijze in Zijn biddende eenzaamheid te volgen, tot heil van de gehele we reld. PUZZEL De ontsnapte opvarenden van de sleepboot „Noord-Holland", die op 1 sep tember j.I. door de Indonesische marine werd aangehouden, zijn woensdag ochtend in Nederland aangekomen. Foto: in een hotel in Arnhem deden de zeelieden hun verhaal. Van links naar rechts om de tafel de heren: Middelkoop, Versteeg, Handgraaf, Hartenhof, Basjes en Pronk. No. 520. Horizontaal: 2 damp, 6 verheugd, 8 lichaamsdeel, 10 zwem vogel, 12 loot van een plant, 13 maan stand, 14 voorvoegsel, 16 geluid van een ezel, 17 zijde van het voorhoofd, 18 uitroep, 20 tijdrekening, *21 hangt aan de mast, 23 lusthof, 25 bloem, 27 zot, 29 troefkaart, 30 schittering. Verticaal: 1 bijb. figuur, 2 drank, 3 muzieknoot, 4 insektje, 5 zwaard vis, 7 rivier in Nederl., 9 uitroep, 11 gem. in Drente, 12 oogziekte, 15 zot, 18 jongensnaam, 19 meisjesnaam, 21 stok, 22 deel van een kachel, 24 ar- beidseenheid, 26 gewicht, 28 foei. Oplossing morgenavond. Oplossing nr. 517 Horizontaal: I bark, 4 mal, 6 Ilm, 7 Dan, 9 E.K., 10 hen, 11 de, 12 iel, 13 ter, 14 long, 16 pret, 17 ook, 18 maan, 19 om, 20 raam, 22 daar, 23 ma, 24 pats, 25 mis. Verticaal: 1 bieslook, 2 alk, 3 R.M., 4 Man, 5 An, 7 del, 8 Bert, 10 heg, II Deen, 12 ink, 13 tram, 15 oom, 16 paar, 18 Maas, 20 rat, 21 das, 22 Da, 23 mi. PUIST „U bent helemaal niet zo dom als u eruit ziet „Dank u zeer. En ziet u, dat is precies het onderscheid tussen ons beiden!"

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3