STOR^e HOEST STORHOEST STEVIGE BOTSING TUSSEN MR BURGER EN MIN. CALS MARIA Vragen over kalver- drama in Tubbergen Enige minuten rumoer in Kamer Drie mannen roofden étalage leeg ZWAARDEMAKER DONDERDAG 5 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 't helpt en't is lekker RED BAND ROOSENDAAL Het Tweede-Kamerlid de heer Franssen (PvdA) heeft aan de mi nister van binnenlandse zaken schrif telijke vragen gesteld naar aanlei ding van het onderzoek dat het ge meentebestuur van Tubbergen heeft moeten instellen naar het begraven van ongeveer zeventig kadavers van kalveren nabij een boerderij in deze gemeente. De heer Franssen stelt o.m. de vraag of het gemeentebestuur tevo ren afwijzend heeft beschikt op een verzoek van de verzorgster van de kalveren, van wie de echtgenoot in een ziekenhuis was opgenomen, om hulp voor transport van de kadavers naar de daarvoor bestemde verza melplaats. Hij vraagt of de bewinds man kan meedelen of et verband be staat tussen deze weigering van het gemeentebestuur en het feit dat na dien enige tientallen kalveren zijn (Advertentie) gestorven. TERUG VAN LUCRATIEF SWINGTOURNEE Een ernstig incident kenmerkte gistermiddag het debat, dat in de Tweede Kmer over de Rijksbegroting werd gevoerd. De heer Burger (P.v. d.A.) sprak op bepaald moment over de activiteiten van de groep-Rijkens en beweerde, dat deze groep al vele jaren lang de Indonesische regering heeft opgeslokt tot het voeren van een onverzoenlijke politiek ten aan zien van Nieuw Guinea. „Op deze wijze zal u dit gebied vanzelf in han den vallen", aldus moet de groep- Rijkens gezegd hebben. Hij gaf geen verdere verklaring aan zijn bewering, maar op gegeven moment riep hij uit, dat deze groep- Rijkens nog steeds steunpunten heeft in het kabinet en dat mr. Cals daar wel meer van weet. De slag was zo onverwacht, dat een verbouwereerde minister Cals even naar adem moest happen en vervolgens het woord vroeg, „wegens een persoonlijk feit". Het is sinds 1910 niet meer voorge komen, dat een minister om die re den het woord werd verleend. Öe kamervoorzitter J. Bommer (PvdA) verleende hem het woord en ogenblikkelijk vond mr. Cals een toon. waarmee hij mr. Burger uit het lood bracht. „Ik wens ernstig te protesteren" zei hij, „dat ik contacten met de groep Rij kens zou hebben". Dit wordt beweerd, nota bene, nadat het gehele kabinet zich van deze groep heeft afgekeerd'". De heer Bur ger krabbelde terug. Hij verklaarde stamelend, dat de groep-Rijkens be staat en dat deze natuurlijk invloed op het kabinet heeft uitgeoefend, of in elk geval van invloed is op de be slissingen van het kabinet. In de Kamer vona dit debat zijn weerslag in opgewonden heen en weer gedraaf van kamerleden, die brede armgebaren maakten en met elkaar in debat raakten. Het geheel geleek op een tafereel uit het Fran se kabinet. Om te redden wat er te redden viel verklaarde mr. Burger nog: mr. Cals ontkent niet dat er discussies over de groep Rijkens in hef Kabinet worden gevoerd. „Wel nou nog mooier" riep de minister van O.K. en W. „maar daarom is die groep nog diet van invloed op onze beslissingen. Ër wordt wel vaker druk op ons uitgeoefend, bijvoorbeeld door de omroepverenigingen, als het om commerciële televisie gaat". Dit laatste bleek weer niet de so cialisten in de Kamer naar zin te zijn, want zij kwamen woest gebarend naar voren en de heer J. Scheps riep „dat dit geen methode van debatte ren was". Nadat hij minster Cals nog even gelegenheid had gegeven tot mr. Burger te zeggen, dat „deze een ont stellend gebrek aan zorgvuldigheid had getoond; zó erg, dat het in zijn positie als woordvoerder en fractie voorzitter van de op een na de groot ste partij in ons land nauwelijks valt te geloven". Kritiek Overigens droeg ook de rest van de discussie hier en daar een emotio- neek karakter. Op de eerste plaats door de uitlating van dr. Bruins Slot (AR), die in de vorige verga dering gezegd had, dat men met In donesië moest gaan praten. Mr. Bur ger (PvdA) noemde dat „een stoot onder de gordel" Ook premier De Quay en andere fractieleiders oefen den kritiek uit op dr. Bruins Slot. Rustig en zakelijk zette de minis ter-president de Kamer uiteen, dat de Verenigde Naties moeten begrij pen, dat ons land iedere koloniale drijfveer ten aanzien van Nieuw Gui nea vreemd is. De Nederlandse sou- vereiniteit is alleen maar een mid del om de bevolking rijp te maken voor een eigen keuze. Men dient er echter zeker van te zijn,, dat het land het recht van zelfbeschikking krijgt. Het is niet de bedoeling, dat we zelfs ook maar iets de bevolking in de weg zullen leggen om een weg in te slaan ten gunste van Indonesië, Ten aanzien van dezë kwestie gaf de minister-president mr. Burger een pluimpje, waar het zijn houding te genover het voorstel Luns betrof. Op één man na, die in Ziirich is gebleven, is de Dutch Swing College Band woensdagavond op Schiphol aan gekomen na een suksesvolle toernee door Zuid-Amerika, welke drie maanden heeft geduurd. De leden van de band verkleedden zich, voor zij op Schiphol uitstapten, in het vliegtuig in Zuidamerikaanse kledij en poseerden toen voor de fotografen. Geheel rechts met de hand aan de propellor, Peter Schilperoort. KINDERBADJE VOOR ZEEHONDENKLEINTJES Op Dierendag hebben de moederloze zeehonden-baby's op Texel een zwembad gekregen. Het bassin is afkom stig van het m.s. „Oranje". De directeur van de Stoomvaartmaatschappij Nederland heeft de „kinderkamer" in Amsterdam overgedragen aan de directeur van het Texels Museum. Foto: de heer P. Josselin de Jong (rechts) tijdens de overdracht van het zwembad aan de heer G. de Haan (links) van het Texels Museum. De Nederlandse politici hebben hun lessen geleerd en begrepen, dat men in de buitenlandse politiek zoveel mogelijk één lijn moet trekl en. Ove rigens betwijfelde even later mr. Burger of dit kabinet een rechtlijni ge politiek kan voeren. Ook kwam de zaak van der Put ten nog aan de orde. Prof. De Quay deelde mede, dat de Tweede Kamer volledige inlichtingen over deze kwes tie zal ontvangen. De minister van defensie, ir. Visser is gaarne bereid "de kaarten op tafel te leggen. In de nacht van dinsdag op woens dag hebben drie onbekende mannen, die gebruik maakten van een maan dag gestolen auto een overval ge- fileegd op een horlogerie in het cen- rum van Breda. Een van hen zag kans, met een wielsleutel van de auto de ruit te vernielen, waarop de twee anderen een drietal plateaus meenamen met in totaal 120 horlo ges, ter waarde van ongeveer 10.000 gulden. De mannen verdwenen weer met de auto en reden op de Haagweg in Breda, waarschijnlijk als gevolg van de mist tegen een daar geparkeerde auto. Zij zijn hun auto uitgespron gen met medeneming van de. gesto len horloges. De politie heeft er slechts twaalf in de auto gevonden. De daders zijn spoorloos. De ge stolen auto was eigendom van een inwoner "-an Breda. De overval werd gezien door een buurman aan de overkant. Hij heeft de politie gewaarschuwd, maar deze was niet meer in staat om de man nen ter plaatse aan te houden. Grossier verdween spoor loos met huurkoop-auto en 24 mille Met het geld van twee in huurkoop gekochte auto's is de 34-jarige Am sterdamse grossier H. M. in een der de wagen, die hij met het geld van financieringsmaatschappijen op afbe taling had gekocht, naar het buiten land uitgeweken. Enige tijd geleden was de man naar een autohandelaar gegaan en verschafte zich daar een wagen op huurkoop, nadat een financierings maatschappij hem de middelen had verschaft. Dit spelletje herhaalde hij nog enkele malen. De auto's werden meteen weer door hem verkocht. De grossier had tenslotte ongeveer 24 mille bijeen en kocht een nieuwe wagen op huurkoopcontract. Toen besloot hij er tussenuit te knijpen, mét de auto en het geld. Dutch Swing College Band - na overweldigend succes - terug uit Zuid-Amerika De Dutch Swing College Band, die na een tournee van 3 maanden door Argentinië, Uruguay en Chili gister avond, in originele Zuidamerikaanse poncho's gehuld, op Schiphol terug keerde, is een stormachtig welkom te beurt gevallen, waarbij de Stork Town Dixie Kids uit Den Haag van af de ballustrade 't schone lied „Oom Piet is terug uit Amerika" door de duisternis lieten schetteren. „We hebben in Zuid-Amerika in derdaad topgages ontvangen", be vestigde Arie Ligthart, de 38-jarige zakelijk leider van de band, tevens bespeler van banjo, guitaar en cla rinet. Vier of vijf maal per week trad de band, die in Zuid-Amerika een ware sensatie was, voor de ra dio óp en bovendien circa 3 maal per week voor een TV-uitzending. Per Uitzending werden, steeds min stens enkele duizenden guldens be taald. „We kunnen de 10 dagen va kantie, die we nu gaan nemen, ruim schoots betalen," zei Arie laconiek. Peter Schilperoort, de leider van de band, heeft in Zuid-Amerika met een nieuw liedje, Quena Blues, een daverend succes geboekt. De melo die is gebaseerd op muziek, die de laatstovergebleven Indianen daar nog op hun quena fluiten en een zachte fluit voert er dan ook de boventoon in. Op 23 oktober trekt de Dutch Swing College Band naar Duitsland. Begin volgend jaar zal de band mo gelijk een tournee door Japan gaan maken. De definitieve contracten hiervoor zijn nog niet getekend. Inbraak in pastorie: 15 mille uit brandkast Inbrekers hebben in de pastorie van de kath. kerk te Prinsenbeek uit de brandkast een bedrag van onge veer 15.000 weggenomen. De die ven hadden niet veel moeite om de sleutel te vinden. Deze lag in een houten kistje in de buurt van de brandkast. De heren behoefden dus geen ingrijpende breekijzers te ge bruiken. BOUWVAKVAKANTIE 1962. De bedrijfsraad voor het bouwbe drijf heeft in een gisteren gehouden vergadering een beslissing genomen ten aanzien van de bouwvakvakantie 1962. Als vakantieperiode voor het volgend jaar is aangewezen de pe riode aanvangende op 23 juli en ein digende op 4 augustus 1962. neemt vaker (Advertentie) Havenarbeiders: Meer loon en minder uren De bedrijfsgroep Haven van de Nederlandse Bond van Vervoerper soneel heeft de afgelopen weken voor de verschillende vakgroepen van werknemers in de havens zowel in Rotterdam en Amsterdam als in de pendelgebieden, bijeenkomsten ge houden, waarop de mogelijkheden tot verbetering van de CAO's voor de haven zijn besproken. De vakorgani saties hebben de lopende CAO voor de havenbedrijven van Amsterdam en Rotterdam met ingang van 1 ja nuari a.s. opgezegd. De voornaamste wensen, die de le den van de NBV met betrekking tot een nieuwe CAO, tijdens deze verga deringen hebben geuit zijn: een ver dere verhoging van de lonen, uitbrei ding van het aantal vakantiedagen en verkorting van de arbeidstijd. Vooral het technisch havenpersoneel wil een arbeidstijdverkorting tot op het ni veau van de havenarbeiders. Naar wij van de zijde van de N.B.V. vernemen, zal er tijdens de komende onderhandelingen bij de werkgevers voor Amsterdam: de schoepsvaart- vereniging noord en voor Rotterdam: de scheepvaartvereniging zuid op worden aangedrongen, voor het gehe le in de havens werkzame personeel een uniforme arbeidstijd in te voe7 ren. Ten slotte zal ook gesproken worden over enige problemen met betrekking tot de (eens in de drie weken) verplichte weekend-arbeid. EN HAAR TIMMERMAN 't Wordt huiverig. Nachtwind en ontdaanheid. Ze gaan samen naar binnen en een lieve saamhorigheid doet ze gelijk zusters zijn. Maar *s anderendaags vroeg, toen Gieleke opstond, was 't vogeltje al gevlogen. Door de zijdeur, door de uitspan ningweg. Op tafel in de gelog- kamer lag wat geld. Veel te veel voor een nachtje slapen. Stadse lui hebben geen begrip van zuinig geld. Gieleke stak het in z'n knip met bedachtzaamheid. Mocht hij zo'n stuk geld wel aanvaarden, voor en kele uren slapen op een bed? Hij molk zijn twee geiten en in 't W.eerom komen liep Maria hem al te gen, 'tstrooigele haar nog slecht in fatsoen. Ja, zei Gieleke: ze is 'm gepiept, 'n Echte kurenkont. Wat zulke schietsnoekies op de abdij ko rten zoeken, dat verstaan ik niet. Maria moest er beschaamd van n rS-.' TTTr.rH 7p te-, zamen met een vreemde, heel in de vaagte kwaad gedacht van de paters. En nu is de juffrouw weg; krek een wilde droom. Wat triestigheid, wat onrust bleef achter. Maar in de her berg en op de slaapkamer met het erkertje, daar hong ook nog heur blommetjesgeur. II. Gieleke in z'n doening: de herberg, de uitspanning en de akker, Maria in 't huishouden, tezamen voortlevend in „De Roos van Jericho", hebben niet veel woorden meer verspeeld aan de juffer uit de stad. Rond een abdij zwerven nu eenmaal vaak half gare geduikelde gasten. Heilige on- nozelaards, getemde en ongetemde oproerkraaiers, doorgaans in uit heemse kledij, Engels-leren jassen en lage hemden. Daar waren ook baard mannen bij. Maria besteedt aan elkeen wel een hartelijk woord. Ze heeft er slag van r>«f vrporn Gods om te gaan. En ze verliest daarbij niets van haar eigen levensmanier; daarvoor is haar hart en zijn haar gedachten te vredig omsloten in de levenswijze thuis. Al ware het maar de herinering alleen aan moeders verscheiden. Ze hoeft maar ievers stil te gaan zitten: op de lattenbank, in 't zomerhuisje met stopwerk of achter in de tuin bij de violetten, en de dagen van moe ders komen weerom. Daarover gaan maar weinig woorden om met vaders, hij is daarin niet ter tale. Heel het huis is leeggedruppeld, op Maria's na. Eerst de jongens; weggetrouwd. Toen Coba in de trouw, Leo naar de missie, diep de Congo in toen weer een en weer een. Ineens moe der Thera dood. Als een boom viel ze om, zonder ziekbed. Een uitgehold lijf, dat nooit van ziekzijn geweten of geklaagd heeft. Andere pijn heeft haar weggeschrompeld; dat van Leo. En duistere dingen van een van de jongens; ach, laten we diens naam maar niet meer noemen. Gieleke trekt, daarop doordenkend, soms een keer aan z'n pijp. 't Is ommers voor bij en geleden, 't Is murw geleden. Gunter leit moeder naast de abdij. Naast een Iers jongetje, achtergela ten door ouders, tijdens een bezoek aan hun grotere jongen. Voor moeder heenging, was het leven wel gans anders is „De Roos" en kleuriger. De vrouw Thera was niet zo stil van aard. Eer tierig en bereid om met de gasten wat aange naam te verkeren. Ze zeiden alle gaar tegen heur moeder en de ouwe getrouwen, die haar goed ge kend hebben, gewagen nog dukkels over moeder. Dat doet Maria op een lieve wijze pijn; ze zoekt het te ver nemen, zo ree als 't mogelijk is. 't Is eigenlijk soms wel onnozel, een oude vader en een opgroeiend meidje alleen. Weinig aanspraak, weinig vertier. Een etenstafel zonder veel gerucht. Tussen deze twee men sen in, de herinering als een vuur tje dat maar niet dooft. En wat is dat vroeger anders geweest, vóórdat het huis eenzaam ging worden. Toen was er geluid van kinderleven. Er hing in de bogerd een schommel, er was een wip en er was altijd drok- te. Want moeder Thera was zogezeid drokte en leefpleizier van haar eigen. Toen Coba de huis uit trouw de, en dat was van een van de weini ge keren dat heel het gezin trok naar de Nicolaaskerk van IJsselstein, waar ze naar parochiële indeling eigenlijk toe hoorden, dccht Gieleke 't al wel, dat moeder voorgevoel had van de verlatenheid die komen zou over hun woning. 't Is een vreugde en een eer, had hij gezegd, als je dochter trouwt met een eerlijke borst. Maar het zal weeral een heel gemis voor mij zijn, zei moeder The ra weerom. En tegelijk dat ze haar aandoening zat te verkroppen om dat woord van tranen, overdacht ze, dat haar eigen moeder zowat hetzelfde had uitgesnikt, een dag voordat zij, als oudste meidje, de huis uit trok met Gieleke ie Goei. Hoe weinig heeft zij indertijd, in de beroering van wat er allemaal rond haar en om haar gebeuren ging, toen gevat wat het zeggen wilde voor een moeder: een kind, dat heengaat met een ander.eigenlijk maar een vreemde. Thans stond zy zelf voor dat duis tere gat te kijken. Ze was blij. Ze zei wel zeskeer per dag tegen haarzelve: ik ben ermee verheugd. Onze oudste dochter bekomt een goeie vent uit een goed nest. Harde werkers, goeie spaarders, mannen die leven met he- melvërwachting in hun oogopslag. En om te trouv/en zijn de kinderen groot geworden, nietwaar Zo heeft zij het haar eigen duk kels voorgezegd. Ee. lesje van het verstand kwam daarbij. En soms hielp dat, hielp het tegen de be nauwdheid, die naar haar keel klom, als zp f'nrbt aan ir, keuken en huis, dat haar nu wachtte. Ach, hoeveel jaren is Coba haar hulp geweest? Van dat ze de schooljaren voorbij wat, tot vandaag. Acht ja ren.... een flits. En toch, acht ja ren samenzijn mei een meidje dat opgroeit naar lichaam en haar ver stand, een meidje waa.mee een moe der kan praten over alles wat haar huisgezin aanbelangt, de zorgjes, en haar leven hier zo eenzaam achter in de polder Meerlo, en een goed keind is het geweest, al was ze in 't op groeien vreemd, zo jonge meidjes zijn kunnen, vreemd en soms koud.ja zulke jaren wegen. En morgen zal daaraan, onder 't plezier van heel de familie, een en- de komen. Moeder Thera is gelukkig, want het is naar 's mensen beloop zo. Ze draaft met haar dik lijft door de huis als een molenpaard, ze raakt boven asem, ze poert en moert, ze staat geen enkel ogenblik stil, want als ze stil staat, dan gar. die acht ja ren weer wegen, d acht jaren saam met het meidje. Gieleke loopt bloed- kalm en stilletjes verheugd door de uitspanning en kykt de ringen en voerbakken na. Want morgen zal er namelijk veel volk zijn en hij wil, dat een elkeen tevree kan weerkeren en zeggen: bij Gieleke in de polder, al zijn 't maar totelaars van achteraf,

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10