Ruim drie uur lopen én blazen en fris fontein passeren j CETAFLE Volgend jaar weer Spectaculaire skelterwedstrijden op het Bevrijdingsplein Gewelddadige dood van kleuter? Uitslag Drie-October-Prijsvraag Inspectie-generaal voor Psychopatenverpleging WOENSDAG 4 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT 72-Jarige Jan van der Hulst: tijm kond alle hont met Tan Ceta-Bever GEDURENDE 31/! uur bla zen op en lopen met een bas van 17 pond is geen peuleschil letje. Het is zelfs een hele pres tatie als het gedaan wordt door een 72-jarige. De heer J. G. v. d. Hulst, een krasse Rijns- burger OOegstgeester van ge boorte) is al zo langzamer hand een vaste verschijning geworden in de RJE. Leidse Harmonie. Hoewel hij lid is van de R.K. harmonie „Triumph" in Oestgeest „al van 1926 af" assisteert de heer Van der Hulst bij alle evenementen, waar de R.K. Leidse Harmo nie bij betrokken is. Zowel bij „Triumph" als in het Leidse muziekkorps slaat hij ook geen enkele repetitie over. „Er moet heel wat aan de hand zijn, wil ik een repetitie overslaan", vertelde ons dezer dagen de heer Van der Hulst. De repetities, die hij bij elkaar heeft overgeslagen in zijn ge hele carrière bij de muziek, zijn op één hand te tellen. De heer Van der hulst is echt een verenigingsman met idealisme en plichtsbesef. Hij verkropt het maar moeilijk ais jongelui het een beetje ge makkelijk opnemen en hij be treurt het in hoge mate, dat weinigen de moed hebben een instrument goed te leren be spelen. Het heeft heel wat ja ren geduurd, voor de heer Van der Hulst zich op zijn hobby kon werpen. (Reken maar uit: 72 jaar oud en sinds 1926 lid van een harmonie). DAAR DE TWEE BROERS van de muzikant, die we vandaag eens in het zonnetje willen zetten, reeds „aan de muziek waren", kon Jan op de boerderij in Oegstgeest niet gemist worden. Toen hij evenwel de kans kreeg, nam hij deze met beide handen. Hij kocht een bas(!) en ging uren repeteren. „De mu ziek is mijn grootste liefhebberij. Ik moet er niet aan denken, als het eens niet meer kan." Maandagavond zag de heer Van der Hulst wel een beetje op tegen de lange middag van 3 oktober. „Vergist u zich niet, het is hard werken geblazen." De heer Van der Hulst is onder weg niet „afgeknapt". Tegen half vijf liep hij met zijn bas heel wat fitter langs de fontein op de Vismarkt dan menige jongeman. Over sportprestaties en doorzettingsvermogen gesprokenKijk volgend jaar 3 oktober eens naar het achterste gelid van de r.k. harmonie. U ziet dan Jan van der Hulst, die dan 73 is en voor de negende keer meeloopt. Een eresaluut en een erekanonnade voor deze muzikant. Commentator kreeg last van zenuiven Het Bevrijdingsplein was maandagmiddag veranderd in een miniatuur Zandvoorts circuit. Achter honderden meters strobalen stond een massale Leidse belangstelling opgesteld van vele duizenden toeschouwers, die enkele uren lang zich hebben geamuseerd met spectaculaire en vaak spannende wedstrijden tussen een groot aantal skelters, karters, of hoe deze nijdige, snelle geraamte-autootjes ook genoemd mogen worden. Dit festijn van sen satie, benzinedampen en uitbundig lawaai werd gepresenteerd aan de be volking van Zuid-West en wijde omstreken door de jubilerende 3 October- Vereeniging, waarvan de representanten in jacquet en met de hoge zijde op een levendig contrast opleverden met de jachtige, olievette omgeving. Aan deze karting-wedstrijden werd medewerking verleend door het bestuur van de Stichting „Karting Nederland" te Warnsveld, officials van deze auto- mobiel- en kartsport-club „Scuderia A.S.V.I.O.", leden van de Leidsche ren en tourver. „Swift-combinatie", personeel van de Koksschool en een aantal eerste klas coureurs. Soms meer dan tachtig kilometer Met een vaart van soms meer dan tachtig kilometer sputterden de knet terende wagentjes vele ronden lang over het Bevrijdingscircuit, in volle vaart over de rechte stukken, inge houden en geconcentreerd door de Tarzan- en andere haarspeldbochten met een enkel slippertje of onge vaarlijk botsinkje. Nu en dan moest de race onder broken worden voor het tot orde roepen van het opdringend publiek, dat door de speaker, de heer J. van Zeeland, geprezen werd om zijn over weldigende opkomst en zijn sponta niteit, maar waarvan het jeugdige gedeelte kennelijk op des commen tators zenuwen werkte. Felle strijd. In vijf klassen werd om de eer ge streden: de 50, de 100, de 125 cc en de 200 cc met versnelling en de 200 zonder versnelling en de coureurs, onder wie die een naam in de skel terwereld hebben hoog te houden, hebben met deze primeur voor de Sleutelstad de samengestroomde Lei- denaars aangenaam bezig gehouden zodat deze laatste prettige herinne ringen zullen bewaren aan de bestof te, vinige snelheidsduiveltjes en ou dere duivels, die met hun straal jagerhelmen op en loerend door ver vaarlijke brillen voor de jeugd in één klap de helden van de dag zijn geworden. „Zorgenkind" Ook burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en enkele wethouders waren er getuige van hoe steeds weer de renners zich vanuit het ren nerskwartier in de strijd stortten. Niet alleen het publiek, maar ook dit rennerskwartier was een zorgen kind van de speaker, die buitenge woon nadrukkelijk erop wees, dat dit heiligdom slechts van grote af stand met ontzag bekeken mocht worden, maar „zéker niet betreden". Dat dit in Leiden toch gebeurde verdroot speaker zeer; dit had hij elders nog nooit meegemaakt. Hij ad viseerde agenten en soldaten derhal ve „die mensen maar links achteruit te gooien". De achteruitgegooide Lei- denaars lieten zich maar rustig be- vaderen, want wat weten zij uitein delijk af van de speciale skelterwet- ten. Overigens zijn wij van mening, dat een prettige skeltersfeer meer be vorderd zal worden door doelmatige voorzorgsmaatregelen dan door ge schreeuw en commanderen. Na afloop van de races, die vooral in de 200 cc-klassen ongemeen boei end waren, reikte de voorzitter van de 3-October-Vereeniging, mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt, aan de verschil lende winnaars de prijzen uit. De uitslagen waren: 50 cc: 1. P. Aalderson, 2. R. Brom, 3. J. v. Kes- sel, 4. J. Heemskerk; 100 cc: 1. Fr. du Mee, 2. W. v. d. Meer, 3. G. Oos terman, 4. A. Amersfoort, 5. S. Wil- lemsen, 6. J. v. d. Kwast, 7. mej. En- gelbert, 8. Boelhouwer; 125 cc: 1. A. Mulder, 2. J. Loman, 3. Oud, 4. Bree- dijk jr., 5. Th. Dusbaba, 6. R. Smits; 200 cc met versnelling: 1. Fr. du Mee, 2. Oltshoorn, 3. Brouwer; 200 cc zonder versnelling: 1. Fr. du Mee, 2. Post, 3. Rehorst, 4. Smits, 5. H. de Jong. ZIEKENVERZORGSTERS WETTE LIJK ERKEND Op het departement van Soc. Za ken en Volksgezondheid is een wets ontwerp tot regeling van de opleiding tot ziekenverzorgster in vergevor derd stadium van voorbereiding. Aan deze krachten bestaat overal in het land en vooral in verpleegte huizen voor chronische zieken een dringende behoefte. AFBETALINGSBEbCHIKKING AUTO'S GEWIJZIGD In de Nederlandse Staatscourant van gisteren is verschenen een be schikking tot wijziging van de afbe talingsbeschikking 1961, welke van daag ik werking treedt. De in ge noemde beschikking opgenomen wij ziging houdt in, dat de bepaling van het percentage van de kassastorting bij verkoop op afbetaling van nieu we auto's voortaan niet meer dient •te geschieden op basis van de „koop prijs", doch op die van de „catalogus prijs". Deze wijziging is aangebracht om tegemoet te kor.en aan het door het bedrijfsleven geuite bezwaar, dat voor eenzelfde auto bij langlopende financiering een hoger parcentage kassostorting moet woiden betaald dan bij kortlopende financiering. Voor zover het «de verkoop van gebruikte auto's betreft, wordt de „koopprijs" als uitgangspunt voor het bepalen van de eerste kassastorting gehandhaafd. Nieuwe TEE-treinstellen zullen eind 1962, zodra de elektrificatie van het baanvak Brussel-Parijs is vol tooid, worden ingezet. De nieuwe treinstellen komen in de plaats van de thans rijdende dieselstellen. Zij zijn van roestvrij staal en worden uitgerust met een speciale luchtver versingsinstallatie. PASTOOR VAN APELDOORN MET AUTO TE WATER EN VERDRONKEN Gistermiddag is de heer F. H. P. v. d. Kroon, pastoor te Apeldoorn, tot voor kort pastoor te Wijhe, met zijn auto van de rijksweg Zwolle- Deventer in de Mottenkolk tussen Wijhe en Olst gereden en verdron ken. Hij was 51 jaar oud. Zaterdagmorgen is een 3-jarig lich telijk debiel kind van de familie N. te Schijndel (NB) in een teil, waar- het gebaad werd, verdronken. Toen de geconsulteerde arts wei gerde de overlijdensacte te tekenen, vond de rijkspolitie daarin aanleiding een onderzoek in te stellen. Dat had tot gevolg, dat de 30-ja- rige vader werd rangehouden, ver dacht van grove schuld aan de dood van zijn zoontje. De man is ingeslo ten, doch blijft volhouden, dat hij niet in de kamer was- toen het jon getje verdronk. Nachtelijke wroetpartij in mestvaalt op zoek naar verdwenen lot Een nacht lang heeft de familie Nabbe in Boxmeer met man en macht de mestvaalt achter haar woning van onderen tot boven onderzocht, omdat er een lot zou zijn verborgen waarop eer» complete personenauto van f 6500 was gevallen. De echtgenote van de heer Nabbe wist het niet precies meer. Een ogen blik dacht zij dat zij het lot in een lucifersdoosje had bewaard, maar dit was door een van de gezinsleden op de mestvaalt geworpen. Ook achtte mevrouw het mogelijk, dat zij het lot met wat papier op de vaalt had ge gooid, maar dit zou dan al lang ge leden zijn gebeurd, zodat de berg helemaal moest worden gekeerd. Het onfrisse karwe; bleek ook een ondankbaar werkje te zjjn, want men vond niets. Het lot verloopt na een maand en de loterij geeft, aldus de politie slechts een prijsje af te gen inlevernig van het lot. Het driejarig dochtertje van me vrouw De Lange-Snijder uit de Am sterdamse tuinstad Osdorp is maan dagmiddag dodelijk verongelukt. De moeder, bij wie het kind op de fiets zat, verloor de macht over het stuur en kwam in de berm van de weg te recht. In het dorpje Ingooiem bij Kortrijk heeft de Vlaamse schrijver Stijn Streu- vels, pseudoniem voor dr. Frank Lateur, dinsdag zijn negentigste verjaar dag gevierd. De Vlaamse televisie had een aktie op touw gezet onder de Belgische jeugd om de hoogbejaarde schrijver een kaart te sturen, met het gevolg, dat Streuvels niet minder dan veertigduizend schriftelijke felicitaties ontving. Eén kaart droeg alleen het portret van de schrijver en het woord „Ingooiem", maar kwam niettemin op tijd op de goede plaats terecht. De foto toont Streuvels, die zich slechts zelden laat fotograferen, temidden van de velen die hem persoonlijk kwamen gelukwensen, met een album vol felicitatiekaarten. Winnaar had slechts 32 sec. verschil Met slechts 32 sekonden verschil in tijd van aankomst heeft de heer L. Knuist, Warmonderweg 70, Oegstgeest, onze Drie-October Prijsvraag gewonnen. Het eerste rijtuig, waarin o.a. wethouder Drijber had plaats genomen, was om precies 16 uur, 28 minuten en 5 sekonden de fontein op de Vismarkt gepasseerd. Als vermoedelijke tijd had de heer Knuist aangegeven 16 uur, 27 min. en 33 sekonden. Ook de tweede prijswinnaar, de heer A. Pont, Morskade 20 a, Leiden had een gering verschil, nog geen minuut, met als oplossing een tijd van 16.27.7 en de derde prijswinnaar tenslotte noteerde als te verwachten tijd 16.27.4, Deze oplossing was ingezonden door de heer A. Buis, Gasstraat 76, Leiden. Deze drie abonnees zullen wij dezer dagen hun prijs - respectievelijk 50 30 en 20 gulden - toezenden. Onze gelukwensen met dit succes en de overige lezers, die deelnamen aan deze puzzel, onze hartelijke dank hier voor en een volgende maal meer geluk. DéFILé EN REÜNIE „ORANJE HOTEL" Zaterdag 14 oktober wordt in het Kurhaus te Scheveningen de jaar lijkse reünie van oud-gevangenen Bij departement van Justitie: De minister van justitie, mr. Beer man, heeft een nieuwe functie op zijn departement ingesteld,*n.l. die van inspecteur-generaal voor de psycho patenverpleging en met ingang van 1 oktober benoemd tot inspecteur-ge neraal mr. J. E. Erdman, tot dusver algemeen inspecteur van het gevan geniswezen en plaatsvervangend hoofd van de directie gevangeniswe zen. De functie van inspecteur-generaal omvat de inrichtingsverpleging, se lectie en plaatsing, proefverlof en voorwaardelijk ontslag en de bevei liging der inrichtingen, alsmede de planning van de subsidiering. Een andere wijziging in de organi satie van het ministerie betreft de functie van psychiatrisch adviseur. Dr. P. van der Esch, die hiervoor de laatste jaren door de minister van sociale zaken en volksgezondheid ter beschikking was gesteld, is op zijn verzoek van deze functie ontheven. In zijn plaats is aangewezen dr. A. L. C. Palies, aan wie de titel van al gemeen psychiatrisch adviseur is ver leend: Zijn werk zal o.m. omvatten de psychopatenzorg, de reclassering en de kinderbescherming. Ook ziet hij toe op behartiging van het psy chiatrische zorg op deze terreinen en de indiening van voorstellen over de ontwikkeling ervan. van het „Oranjehotel" en nabestaan den gehouden. Vooraf wordt gedéfi- leerd langs de dodencel in de Sche- veningse gevangenis en langs het monument, dat in de buitenmuur van de gevangenis is aangebracht Tegen half elf wordt het „poortje" in de gevangenismuur aan de Van Alkemadelaan geopend. De reünis ten verzamelen zich op de binnen plaats, waar om elf uur een inlei dend woord wordt gesproken. Na 't défilé langs de dodencel en monu ment verenigt men zich in het Kur haus voor het noenmaal. Te half 2 vangt de reünie in de grote zaal aan. Hier zullen het woord voeren prof. mr. R. P. Cleveringa, voorzitter van de stichting „Oranjehótel" en luite nant-kolonel J. J. F. Borghouts, voor zitter van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Ne derland. Voor en na de pauze zal 't Roentgen-trio zich doen horen. Ook de zangeres Christine Spierenburg heeft haar medewerking toegezegd. Ongevallen en stagnatie bij de spoorwegen Waarschijnlijk tengevolge van de dichte mist is vanochtend op de Lek- brug bij Culemborg de 54-jarige J. W. Dubbeldam uit Culemborg door een passerende trein aangereden en ge- Hdood. De heer Dubbeldam verrichte werkzaamheden in opdracht van het spoor wegb ouwbedrij f Op een niet beveiligde overweg tus sen Zutphen en Deventer werd een trekker met aanhanger door een trein gegrepen. Er deden zich geen per soonlijke ongevallen voor. Trein en trekker werden beschadigd. Tussen Moordrecht en Gouda kreeg een diessellocomotief gebrek aan olie druk. De machinist zag kans bij de eerstvolgende telefoonpaal te komen en vroeg daar om assistentie. Inmid dels kwam de trein Den Haag-Gouda aanrijden, die de diesselloc langzaam voor zich uit duwde. Deze trein liep hierdoor zeventig minuten vertraging op. Twee doden en een gewonde door bliksem Gistermiddag is op een afgelegen stuk land onder Wartena in Fries land aan de Folkertsloot tijdens een onweersbui een drietal landbouwers door de bliksem getroffen. De onge veer 57-jarige Sytse Jonker was met zijn zoons Wietse (ongeveer 20 jaar) en Tjeerd bezig met kuilwerkzaam- AIs jubileumstuk bracht de NTS dinsdagavond Von Gluck's opera „Iphigeneia in Aulis". De opera werd uit- heden. De vader en de zoon Wietse gezonden uit de Amsterdamse Stadsschouwburg. Regie Foto: de sopraan Hanlie van Niekerk als „Iphigeneia". werden op slag gedood De 2de zoon Johan de Meester, camera-rzgie Will Hartingsveldt, werd ernstig gewond.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8