„HET LANDJUWEEL VAN 1596" Maar moeilijk de historie terug te vinden Grappen in Oud-Hollandse klucht op rekening van deel der feestelingen Een kleurrijk en goed verzorgd schouwspel Een woord van dank WOENSDAG 4 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 ;Bet commando „Vertrekken" aan de Burggravenlaan had niet alleen tot gevolg, dat het span paarden voor het ;£#t. Catharijne-gasthuis" halsstarrig weigerde een meter vooruit te gaan en dit met slaande voorpoten kracht ■;hijzette, maar ook tezelfdertijd ontlaadde zich een flinke stortbui boven de hoofden van de vele duizenden, gigtex-ij' f e zich reeds lang voor de aanvang van de optocht „Het Landjuweel van 1596" langs de route verzameld hadden, élukkig, de bui was in een goed kwartier voorbij en ongeveer kwart over één hingen de vele vlaggen van Lei- pn langs de huizen weer als treurwilligen en hulde de mist toeschouwers, deelnemers en wagens van de op tocht weer in een klam waas. 8 „Egypte". De overige 'wagens en de groepen maakten het noodzakelijk, van tevoren het pro gramma terdege bestudeerd te heb ben. De „show" en de entourage waren uitstekend. De wagens maakten een Trouwens, we zouden na gisteren keurige en verzorgde indruk. We niet durven zeggen, dat Leiden nog hebben prachtige voorbeelden van gebrek heeft aan goede muziekkorp- bloemsierkunst gezien en aan de per sen. Juist door de muziekkorpsen sonages in de stoet waren geen fou- was „Het Landjuweel van 1596" een ten te ontdekken: het kapwerk, de levendige vertoning. Over het geheel costumering en de grime waren uit genomen spraken de taferelen wei- stekend. Jammer is het daarom, dat nig, behalve in de gevallen van het het geheel te weinig tot de verbeel- Het noodlot kondigde zich bij de start ook reeds aan voor de grappige praal- St. Catharijnegasthuis, „De Cannen- ding sprak, wagen „De kiezentrekker". Terwijl jeugdige patiëntjes en gruwel-tandart- sen een levendig beeld gaven van een middeleeuwse tandtrekkerij, weiger de het span voor de wagen ook in dit geval eensgezind zijn medewerking afin de rondrit. Toen men dacht, eindelijk de kliniek op gang te hebben, którtte een der paarden zich woest in de strengen met het gevolg, dat een Jivyjng in stukken vloog. De spoedoperatie bleek evenwel een paar honderd gtrteter verder toch niet geheel afdoende, want nog voor de Hogewoerd Jperd deze wagen op een zijspoor gerangeerd. É'jTóch keurig op tijd en zonder grote kondigde hie*üa de loterij ten bate ifcfèn, door de enkele strubbelingen van het Pesthuis aan, een praalwagen l&eiens de afmars, begon „Het Land- met daarop het Leidse Stadhuis, ver- $%weel 1596" aan zijn tocht door Lei- sierd met prachtige boeketten dah- «teriy'nadat de Leidse politie, reeds lia's in de Leidse kleuren. Voor de helft gekleed in modernere De R.K. Leidse Harmonie had de èn^beslist vlottere uniformen, over- eer de Goudse kamer in te leiden, al1 vrij baan had gemaakt. Vooraf ge- die de Bloedbruiloft in Frankrijk taart door de harmonie van De Steen- uitbeeldde. Het was moeilijk in de olen Handelsvereniging uit Rotter- dames en heren te paard moorde- $arn zagen we zes muzen onder het naars en slachtoffers op een brui- ■éirakehd oog in een boot onder de loftspartijtje te zien. Rederijkerska- Jgjilpoort' doorvaren Een aardig mers uit Vlaardingen en Rotterdam tpféVeel op een keurige praalwagen, en Haarlem en Katwijk volgden. Zij Het prachtige en succesvolle Eerste allen brachten met groepen te voet Leidse Jeugdorkest en Drumband de stukken, die hun al dan niet roem de" Burcht" deed weer allen langs rijke voorgangers brachten. db'1 route versteld staan over de wijze, waafop het zich muzikaal mat met ARTISTIEK ^Vólwassen"-korpsen. Hierachter De praalwagen „De Barmhartig- ypigde de Leidse Rederijkerskamer heid" bekoorde o.i. het meest door ^D'e Witte Acoleyen". een buitengewoon bloemrijke en ar- tistieke vormgeving. De praalwagen Jammer was, dat men, vooral bij ..Egypte" kunnen wij ook onder de het lopend gevolg in de optocht, mooiste wagens rangschikken. „Lief- zelfs moeilijk met het programma in de is het Fondament" van de Leidse de hand het verband kon leggen tus- kamer was goed, maar niet sterk op- sen de historie en het uitgebeelde, vallend. De muziekkorpsen „Trouw Het St. Catharijnegasthuis, gaf een en Durf", „De Post" en „Nieuw Le- Jeuk beeld van dit oude Leide stads- ven" lardeerden de parade van Re- ziekëhhuis. „Kunst en Genoegen" derijkers welluidend. 3 Oktober moet féést voor allen blijven 's Middags (maandag) vóór de Pieterskerk, waar de toeschouwers en de spelers op een malse bui werden onthaald en 's avonds, door een regenfront in de Stadsgehoorzaal gedreven, heeft zich een oud-Hol lands tafereel afgespeeld: de Haarlemse Camer der Rederijkers (ge speeld door het beroepsgezelschap „Arena" onder leiding van Erik Vos) bracht op verzoek van de Leidse Rederijkers „de Klucht van de Koe" en de 15e-16e eeuwse klucht „Nu Noch". Hoewel de gehele voorstelling, wat het spel betreft, op goed peil stond, maken we ten aanzien van de weergave van de laatste klucht bezwaar. Men dient rekening te houden met de gevoelens van óllen, die het 3 oktoberfeest meevieren. Het feit, dat en de manier, waarop de sa cramentaliën, die voor gelovige katholieken geheiligd zijn, belachelijk werden gemaakt, moet een belangrijk deel van de feestvierenden ge- ergerd hebben. De „pape" met zijn wijwaterkwast, die een w.c.-borstel was, met zijn wijwater in een hutspot, met zijn malle fratsen, terwijl hij de zegening uitsprak, het geheel extra-geohargeerd door komieke bewegingen, geklieder met water, vrijages met de vrouw des huizes etc., hoorden op het toneel in dit feest-voor-allen niet thuis. Wat mis schien in eigen kring als niet zo kwaad bedoeld" gekwalificeerd zou worden („Nu Noch" is een klucht van vóór de reformatie), krijgt in gemengd gezelschap het karakter van een grap op rekening van een deel der feestvierende burgerij. Jammer, want overigens viel er veel te genieten op deze uitvoering. Direkt al van de originele wijze, waarop het bestuur van de Leidse Rederijkers de verschillende earners, het bestuur van het gasthuis, de burgemeester en zijn ambtgenoten ontving. Daarna was er de aar dige, primitieve opbouw van het toneel, de grappige klucht van „De Koe" met Peter van der Linden, de gauwdief, als uitblinker en „Nu Noch" dat, afgezien van het al te beladen plezier met de pape, een leuk stukje toneelhistorie vertegenwoordigt. Vele genodigden woon den 's avonds de voorstelling, die werd ingeleid door de heer Han de Wilde, bij. Qp een feestdag als drie October is er voor ae straainanaei wei were te vinden in Leiden. Wij maakten deze foto 's morgens vroeg, toen was de kraam van de koopvrouw nog overvol met feestartikelen. Wij hebben er éen idee van, dat haar handeltje 's avonds wel aan de man gebracht was. (Opname „Leidse Courant") Iedereen is weer aan het werk ge gaan vanmorgen, met de herinnerin gen aan het feest in het (nog onfris se) hoofd. De tastbare herinneringen aan de viering van Leidens Ontzet waren gisteravond na afloop van de festiviteiten voor de mensen van de gemeentereiniging. Ze hebben met hun onderbezette dienst er een hele kluif aan gehad, maar ze hebben het weer gered. Zelfs zij, die gewend zijn vroeg uit de veren te komen, zagen vanmor gen weer een schone stad. Inwoners van Leiden laten we het zo houden; papier in de bakken en geen rom mel op straat. De gemeentereiniging heeft vannacht haar best gedaan - en daarvoor een ere-saluut - laten wij het netjes houden! Een ere-saluut ook voor al die an dere werkers op drie oktober: de leden van de EHBO, de politie (voortreffelijk hun taak vervuld bij parade en optocht) en alle andere naamloze groepen, onze huidel

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10