KOMT U OOK KIJKEN?] Gemeenteraad van Leiderdorp wil openbare school uitbreiden Diamanten bruidspaar Den Os kreeg bezoek Vier mijnenvegers van echtpaar Van Kinschot van stapel Wetsontwerp tot opheffing van gemeente Zwammerdam Van alles gekocht, maar de poolprijs moet nog komen Bekroonde bloemen-pracht te Leiden Jaarverslag bevestigt, dat 1960 voor NZH sloot met fiscaal verlies ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Deze voorlichtingswagen staat op 2 en 3 oktober aan de Vismarkt bij de Kapelsteeg te Leiden Uitvoerige voorlichting over de unieke voordelen van het stoken met kolen. Film, brochures en moderne kolenhaarden tonen u over duidelijk welke verwarming u straks het beste kunt kiezen. Veftuimt u niet tussen 13 en 21 uur een bezoek te brengen aan deze demonstratie. Z Oktober is het echtpaar Den Os wonende aan de Willem de Zwijger- laan 60 jaar getrouwd. Sinds vorige week maandag zijn er daarom al heel wat vrienden en bekenden het hoog bejaarde echtpaar komen feliciteren Gistermiddag tegen vijf uur wipte burgemeester F. H. van Kinschot in gezelschap van zijn echtgenote even binnen om het echtpaar in feeststem ming te feliciteren en een. gezellig babbeltje te maken. Niet officieel dus, echt van echtpaar tot echtpaar. Er werden heel wat herinneringen aan vroeger dagen opgehaald en na tuurlijk ook de komende 3 oktober feesten vormden een onderdeel van het hartelijke gesprek. De bruidegom, de heer C. D. den Her-indeling gemeenten in Oostelijk Zuid-Holland Vervoersopbrengsten ruim half milj. meer Vrijdagmiddag 6 oktober zullen bij de mijnendienst te Den Helder de tiende, elfde, twaalfde en dertiende van een serie van zestien ondiep- watermijnenvegers als hr. ms. Van der Wel, hr. ms. Zomer, hr. ms. Van 't Hof, en hr. ms. Mahu in dienst worden gesteld. Twee van deze mijnenvegers wer den resp. gebouwd bij de n.v. Am- sterdamsche scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. te Amsterdam en de Arnhemse Scheepsbouw Maatschap pij n.v. te Arnhem. De laatste twee werden geconstrueerd bij de werf „De Noord" n.v. te Alblasserdam. De bouw van acht ondiepwater- mijnenvegers werd door de Verenig de Staten van Amerika gefinancierd, de overige acht, waaronder boven genoemde schepen vallen, komen voor Nederlandse rekening. In de gisteravond, onder leiding van burgemeester K. van Diepenin- gen, gehouden raadsvergadering te Leiderdorp, is weer lang en breed gesproken over het probleem school ruimte. In de vorige raadszitting be loofde de voorzitter dat in deze bij eenkomst een beslissing zou kunnen worden genomen maar in een uitvoe rig. antwoord deelde hij thans mede dat B. en W. andermaal een uitvoe rig gesprek hebben gehad piet de in specteur van het lager onderwijs. Gebleken is, dat er met voorlopige voorzieningen (al zijn deze zeker niet ideaal) aan de school aan de Kastan- jelaan 'n oplossing kan gevonden wor den door 't in gebruik nemen van de kamer van het hoofd der school. Het plan de schoolzolder in te richten voor schoolruimte bleek niet reali seerbaar wegens de hoge kosten voor een tijdelijke oplossing. Ook het tij delijk in gebruik nemen van een in de nabijheid van de school gelegen woonhuis, bleek geen oplossing. Het spreekt vanzelf, aldus de voorzitter, dat intussen maatregelen worden ge troffen om zo spoedig mogelijk te geraken tot de bouw van een tweede openbare lagere school. In verband daarmede zal zo spoedig mogelijk een voorstel worden gedaan om een krediet beschikbaar te stellen voor het maken van een plan. Voor de plaats waar de school zal komen zal advies worden ingewonnen. Mevr. Seret (G-em. Belang) vroeg, of er geen andere mogelijkheden wa ren in het bouwen van een paar lokalen aan de bestaande school of een houten noodschooL De voorz. waarschuwde ernstig tegen eventuele plannen omdat, bij thans te nemen voorlopige voorzieningen, de kans voor bouw van een nieuwe school sterk zullen verminderen. Bovendien zou de voorz. het zeer jammer vinden als aan de bestaan de school een paar lokalen bijge bouwd zouden worden, omdat dit het ZOETERWOUDE Geslaagd Aan de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotter dam is geslaagd voor het propaedeu- tisch her-examen in de economische wetenschappen de heer A. W. G. van de Poel. De huid verdeeld, voordat de beer geschoten was Os (83) en mevrouw M. den Os Neuteboom, genieten beiden een uit stekende gezondheid. Terwijl de heer des huizes werkzaam was als ketel maker bij de Koninklijke Grofsmede rij, werkte mevrouw Den Os in huis; een zware taak, want zij had te zor gen voor 7 kinderen. Alle zeven zijn nog in leven en zij zullen maandag ongetwijfeld van de part zijn. Bij de gemeente Boskoop zullen delen van Alphen ad. Rijn en Reeu wijk en geringe delen van Hazers- woude worden gevoegd. Het wetsvoorstel strekt voorts toe die gebieden van Zwammerdam, waarvan de bewoners op een andere gemeente zijn georiënteerd aan die gemeenten toe te voegen. Het over blijvende gedeelte (de kom) van Zwammerdam telt dan slechts 890 inwoners en is te klein om als zelf standige gemeente te blijven voort bestaan. De voorkeur van de bevol- Bij de Tweede Kamer is een wets- durende de laatste decennia een be- bó"/en ^BodeCTavem'P GedepuleeMe ontwerp ingediend „herziening ge- langrijke structuurverandering on- S( h hhA daarom voorresteld meentelijke indeling van het gebied dergaan De industrie breidt zich £n ^mmerS nair van een aantal gemeenten in het sterk uit. De voor industrievestiging AlDhen d Riin te doen overiraan. oostelijk deel der provincie Zuid- nodige terreinen zullen moeten wor- AIPüen ü- K,Jn te aoen overgaan. Holland". In de memorie van toe- den gevonden op het onmiddellijk Aan Reeuwijk zullen delen worden lichting tot dit wetsontwerp zegt de aan die gemeente aansluitende ge- toegevoegd van Hekendorp, Lange minister van binnenlandse, R. Toxo- deelte van het gebied der gemeenten Ruige Weide, Waddinxveen en peus, onder meer dat het grensbeloop Barwoutswaarder en Rietveld. Zwammerdam. Van deze gemeente van de gemeenten Gouda, Oudewa- Het gebied gelegen tussen Bode- 2Ullen worden afgescheiden de aan ter en Woerden een gezonde ontwik- graven, Woerden en Oudewater is Boskoop en Gouda toe te voegen ge- keling dier gemeenten belemmert, verdeeld over zes kleine gemeenten: bieden. Het door de spoorlijn Den Een zodanige ontwikkeling zal slechts Barwoutswaarder, Hekendorp, Lange Haag-Utrecht van de rest van Reeu- mogelijk zijn, indien aan die gemeen- Ruige Weide, Papekop, Rietveld en wijk afgescheiden zuidelijk deel ware ten ruimte buiten het huidige grond- Waarder. Voorgesteld wordt een toe te voegen aan Haastrecht. Van gebied geboden wordt. nieuwe gemeente Driebruggen van de gemeente Haastrecht wordt afge- Aangezien de gemeentelijke inde- deze zes kleine gemeenten te vor- scheiden de polder Laag Bilwijk. ling van het oostelijk gebied der pro- men. Deze polder gaat over naar Stolwijk. vincie Zuid-Holland, waarvan deze - gemeenten deel uitmaken, ook ove rigens weinig bevredigend moet worden geacht, is de minister van Binnenlandse Zaken met Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland van oordeel dat een gemeentelijke her indeling van deze streek wenselijk is. In het wetsvoortel is de gemeen telijke herindeling gesteld op 1 ja nuari 1963. Mocht blijken dat deze datum kan worden vervroegd, dan Achteraf blijkt, dat het gun stiger was geen winnaar te zijn in de (in beslag genomen) Ca ritas Lotto dan wel. De heer A. Aartsen uit de Karei Doorman- straat te Bergen op Zoom, een van de koks van de stations restauratie Roosendaal, was wel winnaar. Zijn „prijs" heeft hem ech ter tot nu toe niets dan onge luk gebracht. De heer Aartsen is geen „we tenschappelijk" pooler, doch'1 vult zo maar lukraak cijfertjes in. Wie schetst zijn verbazing, toen hij op 17 juni van dit jaar bericht kreeg, dat zijn verwarde invullen hem de helft van een prijs van 10.000 had opgele verd. Het was feest in de Ka- rel Doormanstraat en het was ook al gauw bekend, dat de heer Aartsen nu geld had. Han dige handelaars kwamen op hem af als vliegen op de stroop pot. „Wanneer mijnheer iets nodig had, dan kon hij dat wel krijgen op de prijs". Er kwa men een wasmachine en een t.v.-toestel, er kwam tenslotte ook een autootje. De huid was dus verdeeld, voordat de beer geschoten was. Voordat het schot viel, die de beer moest doden en de heer Aartsen aan zijn „huid" moest helpen, greep de Justitie in en de prijzenpot van de Caritas Lotto werd in beslag genomen. De heer Aartsen kreeg niets, alleen een briefje deze week, dat als volgt luidde: „Door de maatregelen, die van overheidswege tegen de Vrije Caritas Lotto zijn onder nomen - beslaglegging en ver volging, waardoor de Lotto ab rupt werd afgebroken - is de uitbetaling van de prijzen op dit ogenblik niet wel mogelijk ge worden. Wij beschouwen echter tie uit betaling van deze prijzen als een ereschuld, die wij willen voldoen, alhoewel, nu de Ca ritas Lotto als een verboden Loterij is aangemerkt, geen plicht tot uitbetaling bestaat. „Door de steun van het koop- spel „De Spaarpot" zal het ons hopelijk mogelijk worden om uw prijs te betalen in volgorde van de omzet, die dit koop- spel van „De Spafrpot" zal krijgen en wij vertrouwen dat deze zo groot mogelijk zal wor den in aller belang". W.g. M. G. Hermes, voorzit ter-directeur. schoolgebouw zeer zou ontsieren. Nadat verschillende punten nog maals onder de loupe waren genomen zei de heer De Graaf (CH), dat hij volkomen achter B. en W. staat. Hij vond, dat het onderwijs in Leider dorp zeer goed is gehuisvest en het is geen geval voor een noodoplossing. Toen tenslotte de voorz. vroeg of alle raadsleden met plan van B. en W. accoord konden gaan, wat er geen en kele stem die tegen was. Schooltje ten geschenke Het voorstel tot verhuur van lo kalen aan de muziekschool leverde geen moeilijkheden op. Het volgende punt, de schenking van een school- gebouwtje aan de gemeente bracht nog enkele vragen mede. De heer Boot wilde weten hoe het zou gaan met financiële ev. pensioenrechten van het personeel der school die door de gemeente zouden worden overgenomen voor de openbare kleu terschool. Er waren verschillende meningen. Zo werden er geopperd de school over te nemen zonder meer en financiële kwesties buiten be schouwing te laten. De voorz. stelde voor als deze zaak aan de orde is, hier nader op terug te komen. Aldus werd besloten Keet voor hoofdopzichter Anschaffing van een houten keet voor de hoofdopzichter van gemeen tewerken, was het volgend agenda punt. Ook hier bleek opnieuw, dat de Leiderdorpse raad van degelijkheid houdt, want meerdere stemmen gin gen op tegen het „houten" gebouw. Kan dit niet een permanent' gebouw zijn, vroeg de heer Lolling, (Gem. Belang) en hij vond de prijs voor al les, een gebouw met volledige inrich ting voor f 5000 aan de lage kant. Wat is nu tegenwoordig f 5000 vroeg hij. Hij verwachtte, dat er nog onge veer f 5000 bij zouden komen. Toen de voorz. echter voor 100% garandeerde, dat de kosten beslist niet boven het geraamde bedrag zou den komen en weth. Meerburg uit eenzette ,dat dit inderdaad een nood gebouw is en zei, dat in de toekomst naar een apdere plaats zal moeten worden omgezien, waar dan een per manent en groter bureau voor ge meentewerken zal worden gebouwd, bekeek de raad het met andere ogen. In ieder geval werd het voorstel aan vaard en zal op gemeentelijk opslag terrein aan de Hoofdstraat het kan toor worden geplaatst. Voorst zal aan de Bernhardstraat een garage worden gehuurd voor het opbergen van tuingereedschap. De huurprijs bedraagt f 25 per maand. Ook de voorstellen over de onbe woonbaarverklaring van de wonin gen Achthovenerweg 56 en 58. Hoofd straat 182 en Jaagpad 71 en 72 wer den oveeenkomstig die voorstellen aanvaard. Dit geschiedde ook met de overige voorstellen omtrent de ge vraagde medewerking voor aanschaf van leermiddelen aan diverse scho len. Tenslotte moesten nog worden ge kozen enkele leden van het Bureau Sociale Zorg. Er was een vacature door het overlijden van de heer A. van Winkel terwijl door het inwer kingtreden van het nieuwe regle ment het Bureau met twee leden moet worden uitgebreid en tevens de secretaris, die aftredend is, zodat er vier benoemingen moeten geschie den. In de vacature Van Winkel werd gekozen de heer A. S. Schalkers, Hoofdstraat 230, in de drie overige werden gekozen de heren J. J. Boon, Dr. de Bruynestraat 16, C. J. J. v. Meer, Willem de Zwijger laan 37 en C. Gordijn, Acacialaan 24. De brug over de Rijn Bij de rondvraag informeerde de heer Boot naar de vorderingen voor de bouw van de nieuwe brug over de Rijn. De voorz. antwoordde, dat, wat. betreft de kosten, overeengeko men was, dat de gemeente Leider dorp en de Provincie ieder de helft zouden betalen. De grond aan de overzijde van de Rijn moet door de Provincie worden aangekocht en zij is daar momenteel mee bezig. Daar over zijn onderhandelingen gaande. Meer is er op het ogenblik niet over te zeggen. Ook niet over de raad, want hiermede kwam het ein de. oorzaakt doop een in 1959 behaalde incidentele winst bij de liquidatie van de aandelenportefeuille. In 1960 kwam een dergelijk resultaat niet In het jaarverslag over 1960 van voor. Rekening houdende met de zal deze alsnog bij nota van wijzi- de Noord-Zuid-Hollandsche Ver- hiervoor genoemde bedragen en de gingen kunnen worden veranderd voermaatschappij, dat heden in druk ontvangen interest daalde de winst in 1 juli 1962. verschenen is, wordt bevestigd, dat vóór berekening van de venoot- De ontwikkeling van Gouda is zo- de NZH een moeilijk jaar ten aan- schapsbelasting van 2.690.159,40 in danig dat weldra alle voor woning- zien van de financiën achter de rug 1959 tot 99.038,81 in 1960. bouw en industrievestiging geschikte heeft, hoofdzakelijk tengevolge van gronden benut zullen zijn. De pro- de stijging der exploitatiekosten ten investeringsaftrek en een ten vincie Zuid-Holand houdt er reke- opzichte van 1959 met 14.3 pet., het- !fs ning mee, dat de gemeente zich zal geen onder mee. werd veroorzaakt JfKL, Ü2ÏÏ. uitbreiden tot rond 100.000 inwoners, door de invoering van de collectieve P5" i?™., hetgeen meer dan een verdubbeling arbeidsovereenkomst met ingang van l|'t'fiscale verlies ko^nLvolge de van het inwonertal betekent. Ruimte 1 april 1960. De vrervoersopbrengsten ™et fiscale verlies kon, ingevolge de voor een verantwoorde uitbreiding bedroegen in het verslagjaar 'ee^r Se'd™d« w'tgeïl3f' is slechts te vinden ten noorden van 13.762.352,- tegen in 1959 de som vYP flscale Gouda op het geibed van de gemeen- van 13.201.132,-. Dit is een stijging wlnst ln het VOTlge boekjaar, te Waddinxveen. Voorts zullen delen van 4.3 procent of ruim een half mil- In verband hiermede werd de vóór van Moordrecht, Reeuwijk en de ge- joen. Het voordelige exploitatiere- de berekening van de vennootschaps- hele buurtschap Stolwijkersluis bij sultaat bedroeg 2.055.362,- tegen belasting beschikbare winst vermeer- Gouda worden gevoegd. 2.058.075 in 1959. Dit bedrag daal- derd met de ten laste van de ver- De oude grensvesting Oudewater de derhalve met 902.712,- hetgeen lies. en winstrekening 1959 gebrach- ligt ingesloten door haar wallen en een vermindering betekent van 30.5 te vennootschapsbelasting ad ƒ700.000 heeft geen ruimte voor een harmo- procent. De verlies- en winstrekening sluit nische ontwikkeling. De daling van de „Bijzondere be- derhalve met een voordelig saldo De gemeente Woerden heeft ge- drijfsresultaten" wordt vooral ver- van f 799.088,81» De bloemenpracht in de etalage 1 i heer C. H. van der Voort, Morsweg 103, behaalde in de 3 oktober- wedstrijd een derde prijs.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4