S)e £ddóe@oti/Ya/nt Heeft Syrië genoeg van Nasser? NEDERLANDS AANBOD GUNSTIG ONTVANGEN Optimistische conclusies voorbarig C.D.U. houdt vast aan Adenauer Syrische troepen in opstand Nasser „zuiverde" teveel Om de erkenning van O.-Duitsland De honderdste Wijziging Berlijns statuut verantwoord Rood complot in Liberia DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 51ste JAARGANG No. 15435 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDETS EN OMSTREKEN Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 Advert. 2 0826 Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19 00 o.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., f 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. f 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 RUSSISCHE VEEG UIT DE PAN De Russische regering heeft by de leden van de V.N. een memorandum over het kolonialisme laten circule ren. Hierin wordt de Amerikaanse regering ervan beschuldigd dat zij hulp verstrekt aan de Portugese, Franse, Britse, Belgische, Zuidafri- kaanse, Nederlandse en Spaanse „ko lonialisten". Nederland krijgt ook een veeg uit Zone des doodstussen Oost- en West-Berlijn De Christendemocratische fractie van de Westduitse Bondsdag heeft niet verkrijgbaar. Men meent, dat Engeland wil voorkomen Indonesië CC11 vcc Ulfc tegen zich in te nemen, waarmee 't de pan met de opmerking dat de vriendschappelijke betrekkingen wil „Nederlandse regering steeds meer onderhouden. troepen en wapens naar West-Irian De conservatieve Britse „Daily Te- brengt". legraph" meent, dat „het van ver- beeldingskracht getuigende Neder landse voorstel op zichzelf beschouwd De Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. Luns, heeft gister- meer steun verdient dan het waar- avond tegenover een Nederlandse correspondent bij de Verenigde Naties schijnlijk in de Algemene Vergade- in New York verklaard, zeer gunstige reacties te hebben gehoord op de rinS der V.N. zal krijgen, voorstellen inzake Nederlands Nieuw-Guinea, die hij dinsdag aan de Alge- Nederland wil zijn soevereiniteit mene Vergadering der Verenigde Naties heeft voorgelegd. niet bestendigen en bereidt de be- vju| ue nwiuuiise ounasuac neen Deze voorlopige commentaren zeggen overigens nog niet veel, zodat men volking al actief voor op zelfbeschik- zich woensdag eenstemmig voor dr er geen optimistische conclusies uit dient te trekken. Wel was de minister king. En toch staat Nederland bloot Adenauer als nieuwe bondskanselier van mening, dat ook wanneer de Nederlandse plannen in de Verenigde aan voortdurende aanvallen wegens en voor coaHt}e met de vrije de- Naties geen tweederde meerderheid zouden halen, aan de naam van Neder- ..kolonialisme". mocraten uitgesproken land veel goed zou worden gedaan. Is er dan een verstandiger en eer- Adenauer en de voorzitter van de Een minister van buitenlandse zaken van „een der zeer grote naties" had voller oplossing dan rechtstreekse Beierse zusterpartij C.S.U. (Christe- tegenover minister Luns de Nederlandse voorstellen gekarakteriseerd als overdracht van het bewind over dit ijjk-Sociale Unie), Strauss kregen een „nieuw hoofdstuk in het proces van dekolonisatie". gebied aan de V.N.", zo vraagt het opdracht de onderhandelingen met de fi i vr«e democraten (Liberalen) te voe- DJAKARTA STELDE ANTWOORD UIT door de „New York Mirror" be- ^Prof. Erhard, vice-kanselier en mi- schouwd als „een uitdaging aan Soe- nister van Economische Zaken, heeft gedurende een reeks van jaren heeft karno niet de besluiten ingestemd, gevoerd. Als het plan van Nederland aan- Adenauer sprak zich tegen een genomen mocht worden, zou dit be- minderheidskabinet uit. Hij zei dat De correspondent stelde de minis- tekenen dat de hoop, die Soekarno tot dusver noch met de vrije demo- nister, dat de regering haar plannen ter de vraag, of de verwerping van nog mocht koesteren op territoriale crtaen noch met de sociaal-democra- naar voren heeft gebracht, omdat zij de voorstellen door Indonesië was uitbreiding van Indonesië, niet in ten onderhandelingen over een coa- van mening is, dat internationale ingegeven door de overweging, dat vervulling gaat. litie waren gevoerd. garantie van het zelfbeschikkings- Indonesië bij aanvaarding ervan in recht de kansen van de bevolking plaats van Nederland, de Verenigde vergroot. Het zelfbeschikkingsrecht Naties als tegenstander zou krijgen. GEEN GOEDKOOP GEBAAR De minister antwoordde hierop, dat en de bonafide uitvoering daarvan ziet de regering als het centrale punt dit z.i. de juiste interpretatie was. en daaraan is alles ondergeschikt ge maakt. Daarom, aldus minister Luns, UITGESTELD ANTWOORD is de Nederlandse stap geen „goed koop gebaar", maar een consequen- Het antwoord dat de Indonesische tie van de politiek, die de regering delegatieleider bij de UNO, dr. Ali Sastroamidjojo woensdag in de Al gemene Vergadering zou geven op het voorstel inzakê Nieuw-Guinea is voorlopig uitgesteld. Een Indonesi- meldden de opstandelingen, dat de revolutionaire actie in geheel Syrië een succes is geworden. Er is niet meegedeeld, door wie de opstand wordt geleid. DE ACHTERGROND NEDERLANDS vwwiopig uitgesteld. Een Indonesi- volgens in Londen ontvangen ra- sche zegsman deelde mee dat de toe- dioberichten zijn er Syrische troe- - c A ATyTD/~kT\ spraak van Sastroamidjojo met zou Den in ODstand eekomen 7ii hebben Aan de staatsgreep Syne zijn AANBOD doorgaan in afwaehting van instruc- ees^r gemaakTTan de ra«o ticn van binnenlandse onrust ties uit Djakarta. zender in Damascus en van het mi- ®&aa"-0®®P,yinding begon ïitaire hoofdkwartier. President Nas- r?®* pfr!®0iu?I5f r*™rc van een brede strook grond om het vluchten van Oost naar West nog moei- a ïn officiële kringen in Londen acht ser van de VAR heeft via radio-Cairo vice-president Abdel Hamid Sarradj, üjker te maken dan dat al was. Foto: terwijl gewapende Vopo's toekijken de Assemblee der Verenigde Naties men de nieuwe Nederlandse voor- dat hij van Un is de E dje voor de E^ptech-syrische ünie -- deed, beslist geen donderslag bij hel- steUen inzake Nieuw-Gumea ver- tisch-Syrische unie te handhaven. a' Politicus nummer een in Syne was. dere hemel. De details waren wel dienstelyk Men noemde het voorstel Hij heeft legereenheden bevel ge- anlellfde^gTil^eeïS VeTome'n ^daTJ^tod be- nTrTS.chc'f tweede'Syrische bi- KIü T«n bojrf.* NeSriSaTddhvanendedlvoor- De opstandelingen hebben meege- sfzkkelf'en''veJvollens^oïzitter stellen op de hoogte waren gesteld. _zlJ_"de .s n .n van de uitvoerende raad van de /OOR NEDERLAND was het aan bod, dat minister Luns dinsdag in aantal Nederlanders ook) blij zou zijn, wanneer zij met ere van Nieuw Aan de Oostberlijnse zijde van de beruchte muur tussen Oost- en West- Berlijn zijn Oostduitse arbeiders op het ogenblik bezig met het vrijmaken werken arbeiders aan het vrijmaken van de strook, welke door de West- Berlijners „zone des doods" is gedoopt. telefoto) Guinea af zou kunnen komen Wel Formeel commentaar was in Londen corrigeren en volk en lege hun vrij- vAR-provincie Syrië. Op 17 augus- zal het een verrassing geweest zijn, dat onze regering zulk een „forse stap" gezet heeft. Het komt kort en goed hierop neer: in aansluiting op de resolutie van de Ver. Naties, dat de ko- 0 loniale volken zo spoedig mo gelijk in het bezit van de on afhankelijkheid gesteld moeten wor- n en waardigheid willen herge- tus jl. benoemde president Nasser ven". hem tot vice-president van de repu- A _T bliek, met standplaats Cairo. Nasser President Nasser heeft voor de gaf hem echter werk, dat niets met radio gezegd, dat de gebeurtenissen politiek te maken had, namelijk de in Syrië ernstiger zijn dan in 1956, voorbereiding van een administra- toen het Suezkanaal werd aangeval- tieve hervorming. Toen Sarradj naar Sierra Leone is woensdag tot de len. „Ditmaal zijn het onze eigen Cairo kwam, zond Nasser maarschalk Verenigde Naties toegelaten. De broeders die tegen ons opstaan". Abdel Hakim Amer naar Damascus De opstandige militairen behoren om spoed achter een aantal unifica- den, ibiedt Nederland aan de Pa- Volkerenorganisatie telt nu honderd De opstandige militairen behoren omspoea acuter een aantal umfica- oT. b„„ oioon tot het eerste Syrische leger. Ver- tiemaatregelen te zetten en ook om P°f? Ho, hevrimt heel eoed dat n' moedelijk hebben zij maarschalk Ab- alle persoonlijke vrienden van Sar iand aan. Het begrijpt heel goed, dat del Hakim Opperbevelhebber radj in het bestuur onschadelijk te de Papoea s nog niet m staat zijn De toelating geschiedde bij accla- van de strydkrachten van de VAR maken. Sarradj ging woedend naar om zelf nun land te oesturen, maa matie door' de Algemene Vergade- en minister van oorlog, gevangen ge- Damascus terug, waar hij de Syri- dan moeten de Ver. Naties dat zo- nadat de Veiligheidsraad dp da? nomen. Hij was door president Nas- sche uitvoerende raad, waarvan hij lang maar voor hen doen, waarbij S ger naar Damascus gezonden. president was gebleven, bijeen riep. Nederalnd dan bereid is, (om een tevoren met algemene stemmen de Dë verbindingen tussen Syrië en Hij verklaarde, dat hij deze raad als herhaling van de Kongo-tragedie te toelating had aanbevolen. Libanon zijn verbroken. Om 08.40 het hoogste staatsgezag in Syrië be- .11-4schouwde en hij verzocht hem voorkomen) zijn ambtenaren ter be schikking te stellen. Geldelijke winst (of bezuiniging) beoogt Nederland ook niet, want het wil de tot dus vet jaarlijks voor N. Guinea uitgetrok ken som blijven door betalen. Direct besluiten behoeven de Ver. Naties ook niet: zij kunnen eerst een com missie sturen om de zaken eens te bekijken. Slechts één voorwaarde wordt ge steld, nl. dat de Papoea's mettertijd zelf mogen beslissen, wat zij willen. Met deze voorwaarde te stellen houdt Nederland zijn belofte, dat aan de Papoea's het zelfbeschikkingsrecht moet worden gegarandeerd. Het aanbod van minister Luns is een meesterlijke zet op.het politieke schaakbord. Met deze zet staat Dja karta schaakmat voor wat z'n be weringen betreft, dat Nederland op slinkse wijze het kolonialisme in N. Guinea wil handhaven. Tevens stelt het de Ver. Naties voor het dilem ma: het aanbod aanvaarden, waar mee tevens wordt uitgemaakt, dat Indonesië geen recht heeft op de sou- vereiniteit over dit gebiedsdeel, of wel het aanbod niet aanvaarden, wat inhoudt, dat de Ver. Naties de kon- sekv/enties van hun eigen resolutie (inzake het zelfbeschikkingsrecht) niet aandurven. Het is dan ook geen wonder dat men in Djakarta allesbehalve inge nomen is met deze Nederlandse stap. Men had dat blijkbaar niet verwacht en weet op het ogenblik niet goed, wat men moet zeggen. Intussen is het de vraag of de Al gemene Vergadering het toezicht op Nieuw Guinea wil hebben. Daar is een tweederde meerderheid voor no dig. Is dat „haalbaar"? Kan er een dergelijke meerderheid voor gevon den worden, dan zijn we inderdaad van een lastpost af. Zo niet, dan is onze positie in de Ver. Naties toch altijd veel sterker geworden dan vóór Toren van Babel wordt herbouivd te beschermen tegen de geva ren waardoor het werd bedreigd". Terwijl de Syrische uitvoerende raad in zitting was, mobiliseerde maarschalk Amer, die zich geplaatst zag tegenover een gang van zaken, die hij niet voorzien had, het leger en de veiligheidstroepen. Hij liet het gebouw van de uitvoerende raad om singelen. President Nasser zond één van zijn adviseurs, minister van staat voor perszaken, Abdel Kader Hatem, naar Damascus met de opdracht de beide vice-presidenten van de repu bliek, maarschalk Amer en Sarradj, te bewegen naar Cairo te komen. Sar radj weigerde zich op dood spoor te laten zetten en diende zijn onslagin. Maarschalk Amer zette intussen in Syrië de zuivering voort. Aanhangers van Sarradj werden uit vertrou wensfuncties verwijderd. Gisteren nog kreeg een grote groep hoge Syrische ambtenaren opdracht zich onmiddellijk naar Cairo te be geven. Twee van de voornaamtse medewerkers van Sarradj werden met pensioen gezonden. Damascus betuigt adhaesie De radiozender van Damascus heeft gemeld, dat de bevolking van deze stad spontaan betogingen ten gunste van de revolte heeft gehouden. Een grote menigte heeft zich voor het militaire hoofdkwartier verzameld, dat de opstandelingen donderdag ochtend hebben bezet. Volgens de radiozender van de op standelingen zijn de militairen in op stand gekomen tegen „de dwingelan dij en de omkoperij". Nasser heeft donderdagochtend te Cairo meegedeeld, dat hij het gehele eerste leger naar Damascus heeft la ten oprukken om de opstand neer te slaan. De revolte is voor de bevolking van Egypte als een volslagen verras- Premier Chroesjtsjov heeft tegen over een vertegenwoordiger van de Amerikaanse regering verklaard, dat wanneer de Sowjet-Unie een vredes verdrag met Oost-Duitsland tekent, het Westen zijn rechten in Berlijn en het recht op toegang tot West- Berlijn verliest tot het een nieuw verdrag dienaangaande met O.-Duits- land heeft getekend. Dit bericht de diplomatieke ver slaggever van „The New York Ti mes", James Reston. Reston spreekt over „een afgezant van Kennedy, die persoonlijk met Chroesjtsjov heeft gesproken", maar noemt hem niet met name. „Niet één vrachtauto, schip, trein of vliegtuig zou na het sluiten van een afzonderlijk vredesverdrag uit West-Duitsland naar West-Berlijn Dit nummer bestaat Uit 16 pagina S gaan voordat met de Oostduitsers overeenstemming is bereikt over 'n nieuwe regeling", zou Chroesjtsjov hebben gezegd. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Von Brentano, heeft woensdag namens de bondsre gering een erkenning van de Oost duitse regering met beslistheid van de hand gewezen. Een dergelijke er kenning, zo betoogde hij op een bij eenkomst van de bondsdagfractie van de Cristen-Democratische en de Christelijke Sociale Unie, zou bete kenen, dat de zeventien miljoen Oostduitsers aan de slavernij wor den overgegeven. Lord Home, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft in zijn rede voor de Algemene Vergadering van de Uno gezegd dat vijftien jaar na de ondertekening van het statuut van Berlijn enkele wyzigingen wel verantwoord zouden zijn. Die veran deringen zouden dan moeten wor den aangebracht in volledige over eenstemming tussen de betrokken partijen en niet per ultimatum. „En geland zal alles in het werk stellen om een basis tot onderhandeling te vinden", aldus Lord Home Enkele buien sing gekomen. De pers en de radio hadden nooit meiding gemaakt van die tijd. Maar in dit laatste geval De Iraakse regering heeft besloten de Toren van Babel weer op te bouwen, toeneming van de ontevredenheid in blijven we met het probleem zitten Het departement voor oudheidkunde, dat belast is met het werk, zegt dat het Syrische deel van de V.A.R. en wordt ook de verhouding tot In- over enige weken een aanvang met de operatie zal worden gemaakt. De donesië er niet beter op. Toren van Babel verhief zich nabij de stad Hileh, 130 km ten zuiden van Een rustige opstand Tot nu toe zijn de reacties uit de Bagdad. De toren werd in 479 voor Chr. gedeeltelijk door Xerxes vernield. kringen der Ver. Naties tamelijk gun- Het nieuwe bouwwerk zal 100 meter hoog worden. Van de toren af zullen De opstandelingen hebben bekend stig, maar mr. Luns wees er terecht de toeristen een groots uitzicht hebben op wat eens Babylonië is geweest, gemaakt, dat in alle Syrische steden op, dat men niet al te vlug moet zijn De pentekening geeft een indruk hoe de oude Toren van Babel waarschijn- en provincies de opstand is geslaagd mét voorbarig optimisme. lijk geweest is. en dat het overal volkomen rustig is. Dank zij de eensgezindheid van volk en leger is bij de revolte nie mand gedood of gewend, zeiden zij. De zender van Damascus heeft donderdagochtend nog gemeld, dat ook de bevelhebbers <_an de oostelij- Ie en zuidwestelijke xiilitaire distric ten zich bij de beweging hebben aan gesloten, evenals de commandant van de veldartillerie, die van de luchtmacht en de garnizoenscom mandant van El Moesseitar. In een officieel communiqué is woensdag in Monrovia, de hoofdstad van Liberia meegedeeld, dat een po ging om de regering omver te wer pen en een communistisch regime te vestigen is mtdekt. Er is een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen een zekere Braceweel die gevlucht zou zyn. In het communiqué wordt gezegd, dat Braceweel zich onlangs naar Conakry had begeven om met de Sow jet-ambassade aldaar in contact te treden en te spreker over ie om verwerping van de Liberiaanse rege ring en de machtsovername door communisten. De publikatie van het communi qué heeft in officiële kringen in Mon rovia grote beroering gewekt. De Bilt, donderdag 10.00 uur. Ten zuiden van IJsland ligt het centrum van een groot depressiege- bied. Nederland bevindt zich aan de rand hiervan in een zóne, waarover zich randstoringen met de zuidweste lijke bovenstroming in noordoostelij ke richting bewegen. Evenals giste ren ontstond ook vannacht een klei ne onweersstoring boven Frankrijk. Gisteravond kwamen trouwens ook in ons land enkele onweersbuien voor. Een koufront, dat boven Enge land en de Noordzee lag, kon ons land juist niet bereiken, doordat aan dit front een actieve storing ont stond, die vanmorgen over de Ierse Zee koerste in noordoostelijke rich ting. Door de zuidelijke winden, die deze storing veroorzaakte, werd op nieuw warme lucht uit Frankrijk aangevoerd. Achter de Ierse storing zal koelere Oceaanlucht echter op nieuw een poging doen tot ons land door te dringen. Het koufront zal van enkele buien vergezeld gaan, terwijl de wind naar zuidwest zal draaien. ZON- EN MAANSTANDEN 29 Sept.: zon op 06.36; onder 18.24; maan op 21.33; onder 12.24. H oogwaters tanden 29 Sept.: v.m. 6.26; n.m. 6.47. KORRELTJE De enige manier om vrienden te maken is er een te zijn.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1