NIEUW GUINEA ONDER BESTUUR DER VN? AANBOD VAN NEDERLANDSE REGERING IN ASSEMBLEE Zelfbeschikking blijft strikte voorwaarde Nederlander in 0*-Berlijn veroordeeld Stuur een commissie naar N. Guinea Indonesië: Niet aanvaardbaar Hammarskjoelds verlaten post Omlegging Rijksweg Haagsche Schouw ■l WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1961 51ste JAARGANG No. 15434 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Stuur een commissie en 't komt in orde met de Papoea's Telel. 2 0 9 3 5 Red 20015, 25594 Advert 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19 00 o.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., f 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw„ Franco p.p. 8.-, Adv 17 et p. mm., Telefoontjes S 1,50 Koninklijk paar bij legerafdeling bevolking over haar huidige en over haar toekomstige positie. De commissie zou haar rapport, vergezeld van haar aanbevelingen, moeten aanbieden aan de zeventien- Minister Luns heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de Ver. de zitting. Naties voorstellen ingediend teneinde tot een vroegtijdige beëindiging van het Nederlandse bestuur in Nederlands Nieuw-Guinea te komen zonder 1*1 afbreuk te doen aan het recht van zelfbeschikking der bevolking van dit rVllStFRllSCllC gebied. In zijn verklaring zei de minister, dat Nederland bereid is het be stuur van het gebied onder het aktieve toezicht van de Verenigde Naties te plaatsen mits duidelijk waarborgen voor zelfbeschikking worden ge- U1SICIMI11I12 geven. Te dien einde is Nederland bereid de souvereiniteit af te staan aan O de bevolking van het gebied. Het voorstel behelst voorts de vorming van Australische permanente wanbegrip en spanning met betrek king tot dit gebied. Een woordvoerder van de Indone sische delegatie heeft dinsdag mee gedeeld, dat de Nederlandse voor stellen voor Nieuw-Guinea voor de regering te Djakarta „niet aanvaard baar" zijn. Hij wees erop, dat vol gens Indonesië het gebied onder In donesische soevereiniteit valt. De woordvoerder deelde voorts me de, dat de Indonesische permanente vertegenwoordiger bij de V.N., Ali Sastroamidjojo, woensdag tot de Al gemene Vergadering zal spreken. Minister Luns heeft dinsdag na zijn rede in de Algemene Vergade ring journalisten meegedeeld, dat In donesië niet van te voren een aan- ver- wijzing had gekregen, dat Nederland een internationaal bestuur door middel van een ontwikkelingsautoriteit tegenwoordiger bij de Verenigde Na- met de nieuwe voorstellen zou ko onder toezicht der Verenigde Naties. Nederland zou daarbij bereid zijn ties» Plimsoll, heeft meegedeeld, dat men. „Ik denk niet dat Indonesië er financiële bijdrage aan de ontwikkeling van het gebied te blijven geven het Nederlandse plan „een nieuw blij mee zal zijn. Maar wij hopen dat en zijn ambtenaren te vragen als internationale ambtenaren in functie te voorstel" is dat zorgvuldig bekeken Indonesië de algemene tendentie in blijven. De Nederlandse regering heeft in overweging gegeven een V.N.- en bestudeerd moet worden. de wereld naar zelfbeschikking zal commissie te benoemen, die ter plaatse de mogelijkheid van een dergelijke Da eerste reactie van Australië is, gaan volgen en dit beginsel zal kun- ontwikkeling zou moeten onderzoeken en aanbevelingen zou moeten doen dat het een voorstel zal steunen om nen aanvaarden voor de bevolking aan de volgende Algemene Vergadering der Verenigde Naties. een commissie van de V.N. naar van Nederlands Nieuw-Guinea, die Minister Luns heeft in zijn verklaring het recht van zelfbeschikking voor Nieuw-Gumea te zenden om de toe- van dezelfde afkomst is als die van de bevolking van Nieuw-Guinea centraal gesteld en zich daarbij gebaseerd ar *e bestuderen en de wen- het door Australië bestuurde deel. op de tekst van de vorig jaar door de Algemene Vergadering aanvaarde sel^kheid vast te stellen voor de De Nederlandse bewindsman zei, resolutie, waarin beherende mogendheden werden verzocht onmiddellijk vorming van een ontwikkelingsauto- dat Nederland wil vermijden dat er stappen te ondernemen om zo snel mogelijk alle bevoegdheden aan de bevolking zelf over te dragen. NEDERLANDSE OFFERS ZIJN BEKEND Zoals bekend aldus zei minister riteit. een toestand ontstaat zoals in Kon- Australië onderschrijft, aldus Plim- go. On\ die reden zullen de Neder- soll, met veel instemming het be- landse ambtenaren blijven om on lang dat in de Nederlandse verkla- der het bestuur van de Verenigde ring wordt gehecht aan het beginsel Naties hun taak voort te zetten, van zelfbeschikking en aan een toe- Verscheidene Papoea's, die zitting passing ervan die in overeenstem- hebben in de Nieuw-Guinearaad, :iï? u!:J:"» u_!!i ming is met de belangen en verlan- hebben er bij minister Luns op aan- INTERNATIONAAL GEZAGS ORGAAN Luns oestuurt Nederland op het zjjn huidige bevoegdheden, voorzo- gens van ,je bevolking gedrongen dat Nederland zich niet efland NieuwVTuineak ats een^nfö ver vereist door bovengenoemde doel- Australië hoopt ,dat'het Neder- al te gauw uit Nieuw-Guinea terug- ifh -,nrr,T'Sf1, ^rr,^ rtr hr stel!mf.' ovf rte d.ra*en ?.an «n landse initiatief brede steun zal vin- trekt om een toestand zoals die in hShïïT ganisat,<! of een internationaal ge- den als een oprechte poging om een Kongo is ontstaan, te voorkomen. Er CXst de V^ereni^de Naties! te make" aa" -'-natmnaal mag geen gezagsvacuüm komen. De inspanningen, welke de Neder- voegdheden zou zijn omkleed en ge- landse regering zich getroost om het leidelijk werkzaamheden en verant- ontwikkelingsproces in dit gebied te woordelijkheden over zou kunnen bespoedigen, teneinde de bevolking nemen, aldus de bevolking voorbe- in staat te stellen op zo kort moge- reidend op spoedige zelfbeschikking lijke termijn over haar eigen lot te onder stabiele omstandigheden. beslissen, zijn de leden van de Ver gadering eveneens bekend. Op 4 ok- Nederland is bereid zijn financiële bijdrage tot de ontwikkeling van 't tober van het vorig jaar heb ik op gebiedsdeel voort te zetten op het deze plaats verklaard, dat Neder- huidige jaarlijkse niveau van pl.m. land bereid is zijn beleid en zijn da- 30 miljoen dollar en wel voor een den, welke gericht zijn op het zo snel zodanige periode als in de toekomst mogelijk bereiken van zelfbeschik- zal worden beslist, king door de Papoea-bevolking, te De Nederlandse regering is bereid onderwerpen aan het voortdurend - onderzoek en oordeel van de V.N. Twee maanden en tien dagen la- het voortdurend haar bestuursambtenaren van Ne derlandse nationaliteit, die momen teel op Nieuw-Guinea dienen ten ter bracht de Nederlandse delegatie getale van ongeveer 2800 te ver haar stem uit ten gunste van de de- zoeken zo lang als noodzakelijk is claratie omtrent het verlenen van jn functie te blijven en wel als in- onafhankelijkheid aan koloniale lan den en volkeren, welke resolutie o.m. verklaart, dat alle volkeren het recht van zelfbeschikking hebben en dat onmiddellijke stappen genomen ternationale ambtenar en. NADERE BESTUDERING Gezien het feit, dat deze voorstel- moeten worden in al die gebiedsde- len een geheel nieuwe conceptie in len, die nog geen onafhankelijkheid de geschiedenis van de dekolonisa- hebben gekregen om alle macht aan tie belichamen, zou de Algemene Ver- de bevolkingen van deze gebieden gadering deze wellicht nader willen Gisteren hebben H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de vierde divisie te velde op de Noord Veluwe. Foto boven: de Koningin slaat, gezeten op een ere-podium, een demon stratie van tanks gade. Foto onder: Z.K.H. Prins Bernhard nam in de Sher- man-tank „Bernhard" aan de oefeningen deel. over te dragen. Toen zij deze stem uitbracht, be tekende dit voor mijn regering geen bestuderen alvorens daarover 'n de finitieve beslissing te nemen. Misschien wil de Algemene Ver goedkoop en hol gebaar. Zij was ten gadering zich bovendien op de hoog- volle voornemens en is dat nog te stellen van de huidige toestanden de beginselen in die genoemd toe te passen. verklaring in het gebiedsdeel en van de wen sen van de bevolking, alsmede een Nederland is bereid het bestuur en volledig en onpartijdig verslag daar- de ontwikkeling van het gebiedsdeel over'ontvangen, te brengen onder het actieve toe- Om deze redenen geeft de Neder- zicht der V.N. en is bereid een be- landse regering ter overweging dat van de Algemene Vergade- een V.N-commissie wordt ingesteld, ring te aanvaarden, welke duidelij- die zich naar Nederlands Nieuw-Gui- ke waarborgen geeft voor het recht nea zal begeven, van de bevolking op zelfbeschikking. Deze commissie kan ter plaatse 'n Te dien einde is' Nederland bereid onderzoek instellen naar de politie- de souvereiniteit af te staan aan de ke, economische, sociale en opvoed- Wegens „mensensmokkelen" 3V2 jaar celstraf bevolking Guinea. van Nederlands Nieuw- Prinses verrichtte opening verpleeghuis deeld tot drie-en-een-half jaar ge vangenisstraf en verbeurdverklaring van zijn auto wegens poging tot het smokkelen van mensen uit G.-Duits- land. Twee Amerikaanse studenten werden om dezelfde reden tot twee Een Oostberlijnse rechtbank heeft jaar gevangenisstraf en een Brit tot kundige toestanden in het gebied, gisteravond de Nederlander H. J. P. drje jaar gevangenisstraf veroor- alsmede naar de mening onder de M. Pierrot, uit Heemstede, veroor- deeld, eveneens met verbeurdverkla ring van hun auto's. De veroordeel den moeten de kosten van het pro ces betalen en hebben zeven dagen de tijd om tegen de uitspraak in be roep te gaan. De straffen zijn con form de eis. De heer Pierrot is han delsvertegenwoordiger en 56 jaar oud. Volgens de officier van justitie had de Nederlander Pierrot „de ern stigste misdaad begaan van de men sen die mede terecht stonden, om dat hij alleen reeds lang tevoren de bedoeling had een inwoner van de DDR over te halen het land illegaal te verlaten". De openbare aanklager zei, dat Pierrot een „handelsverte genwoordiger met een eigen inter nationaal agentschap" is. Sinds 1958 werden meer dan 80 pet. van zijn zaken met Oostduitse organisaties afgehandeld. Tegen eind vorig jaar maakte hij kennis met een vrouw, die in één van de staatshandelsorganisaties werkte. „Hoewel zij hem vertelde aat haar werk niet toestand dat zij persoon lijke betrekkingen met buitenlanders onderhield, raakten zij zeer goed met elkaar bekend", zo zei hij. In april van dit jaar „begon beklaagde haar over te halen met hem naar West- Duitsland te gaan". De voorbereidin gen hiertoe werden nog gemaakt toen de sectorgrens op 13 augustus gesloten werd. Pierrot ging voort „door middel van correspondentie via schuiladressen" haar over te ha len. Hij besloot ter gelegenheid van de Leipziger Messe naar Oost-Duits- land te gaan. Hij bracht het paspoort van zijn vrouw mee, waarvan de foto was verwijderd, en een pas voor de Messe op naam van zijn vrouw. Gisteren heeft H.K.H. Prinses Beatrix in Brielle de officiële opening verricht van het verpleeghuis„De Plan tage". Foto: tussen een erehaag van verpleegsters verlaat prinses Beatrix hier het verpleeghuis. „Hij had ook een foto van de vrouw en een valse stempel van de grens controleorganen van de DDR, waar mee hij de foto wilde afstempelen, wanneer hij de grens gepasseerd was. Tijdens deze handeling werd hij ge vangen genomen". Uit de woorden van de openbare aanklager werd echter niet duidelijk hoe en wanneer dit gebeurde. Alle verslaggevers, behalve 'n ver tegenwoordiger van het officiële O.- duitse persagentschap ADN, werden uit de rechtszaal geweerd tijdens de eerste gedeelten van de maandag af genomen verhoren. Ook dinsdag werd niet bekendgemaakt wat er toen gebeurd is. De verdediger van Pierrot zei o.m.: „Mijn cliënt twijfelt er niet aan, dat hij schuldig is aan het hem ten laste gelegde, maar hij bestrijdt de eis van de openbare aanklager". Volgens hem had Pierrot „persoon lijke, intieme motieven van diepe persoonlijke gevoelens", die hem tot zijn daad hadden geleid. Het was niet zijn bedoeling „de DDR van zijn be kwame arbeidskrachten te beroven en daardoor schade toe te brengen" De advocaat zei in antwoord op de opmerking van de openbare aankla ger, dat Pierrot aan de DDR zijn brood verdiende, dat „hij niet alleen zichzelf geholpen heeft maar ook ons land door het uitbreiden van de han delsbetrekkingen". De door Pierrot gebruikte methode was „niet zo ge raffineerd en overdacht, anders zou hij niet gevangen genomen zijn". De in een bruin pak geklede ver dachte, een reeds kaal wordende man met een bril op, hield zijn vuis ten achter zijn rug samengebald, toen hij zijn verklaring aflegde. „Wat ik gedaan heb deed ik niet om po litieke redenen, maar uit diep mee leven. Ik zou graag willen zeggen, dat ik tijdens mijn hechtenis zeer goed behandeld ben. Aanvaard alstu- blieft mijn verontschuldigingen voor wat ik gedaan heb". Op een bijeenkomst van vertegen woordigers van de V. S., Rusland, Frankrijk en Engeland, in V. N.-ver- band in New York gehouden, heeft Rusland dinsdagavond informeel voorgesteld de V. N. voorlopig bij wijze van tussentijdse oplossing te la ten besturen door een secretaris-ge neraal met drie plaatsvervangers. Dit is meegedeeld door de voor zitter van de Veiligheidsraad, de Li beriaan Nathan Barnes, die de bij eenkomst had belegd. Barnes zei, dat Engeland en Frankrijk het voorstel steunden van de Amerikaan Steven son om slechts een secretaris-gene raal te benoemen en geen plaatsver vangers. De Rus Zorin verklaarde na afloop van het overleg, dat dit tot niets geleid had. Barnes zal probe ren de Grote Vier nogmaals bijeen te krijgen voor overleg over dit pro bleem. Over de Rijn ten Westen van het Haagsche Schouw te Leiden wordt binnen afzienbare tijd een dubbele basculebrug gebouwd. Aldus valt te lezen in de memorie van toelichting die de minister op de begroting van verkeer en waterstaat geeft. Deze brug zal de oeververbindingen zijn in de omlegging van Rijksweg 4 (Den Haag-Amsterdam) ten westen van het Haagsche Schouw. Deze oihlegging bevindt zich in het gedeelte Voor- schoten-Oegstgeest. De minister schrijft, dat met de aanleg van deze weg in het komende zittingjaar van de Staten Generaal voortgang zal worden gemaakt. Sim vrijetijdsverf kwaliteitsverf (Advertentie). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Onbestendig In West-Europa is de luchtdruk het afgelopen etmaal belangrijk gedaald. De dalingen hingen samen met het naderbij komen van een front, be horende bij een depressie ten zuiden van IJsland. Het front bracht bijna overal op de Britse eilanden regen. Boven Frankrijk ontstond in de warme lucht aan de voorzijde van het front een storing, die op ver scheidene plaatsen onweer bracht. De komende 2436 uur komt ons land in het storingsgebied te liggen, zodat nu en dan regen moet worden ver wacht. Daarbij zullen de temperatu ren lager worden, ook al blijft de wind uit richtingen tussen zuid en zuidwest draaien. Alles bijeen krijgt het weer een onbestendig karakter. ZON- EN MAANSTANDEN 28 Sept.: zon op 06.34; onder 18.26; maan op 20.55; onder 11.16. Hoogwaterstanden 28 Septv.m. 5.45; n.m. 6.06. KORRELTJE Het gevaar wordt in de wereld altijd uitgelokt door hen, die er bang voor zijn. (G. B. Shaw)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1