MEDE DELING DE PRINS Uitvinding op Scheveningse pier beproefd A1Ph KINDEREN IN HET NIEUWE WOUD enaar vermist Ernstige waarschuwing van Roermondse geestelijkheid tegen zedenverwildering Zondagsverkeer was in mist gedompeld Diakenwijdingen Bisdom Rotterdam Corso van fruit in Tiel Trein in tweeën gebroken bij Hoorn Bromfietser botste met wild zwijn MAANDAG 25 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Cl Cr r Onarelul „Es kijken wat er van terecht van mijn boot" zei de heer Baan versihgssysteem, dat naar zijn zeggen komt, dacht ik toen ik naar beneden later. Inderdaad kwam zijn, op een veel belooft, doch waar hij geen ge viel". Dit zei de Amsterdamse uit- klein jacht lijker^" 1-1t-»„ vinder J. G. de Baan zaterdagmiddag keurig overeind, na afloop van een demonstratie, waarhij hij met zijn zelf ontworpen reddingboot van het zonnedek van diploma") komt er rond voor uif dat stokje voor gestoken had. klein jacht lijkende vaartuig, weer gevens over wilde verstrekken. demonstratie zou in juni 1958 al in Ongeluk wordt gevreesd De inspecteur korps-chef van de gemeentepolitie te Alphen aan den Rijn verzoekt namens de echtgenote te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Hendricus Gerrit Boogerd, oud 33 jaar, verzekerings agent, wonende te Alphen aan den Rijn, die op zondag 17 september 1961 te omstreeks 22.30 uur de ech telijke woning in zwaarmoedige toe stand heeft verlaten en daarin tot nu toe niet is teruggekeerd. Een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: lang plusminus 1.75 meter, gezonde kleur, donker, bijna zwart, golvend achterovergekamd haar, scheiding links, gekleed in grijs groene terlenka pantalon, lichtgrijs colbertjasje met zwarte streepjes, wit overhemd, groen-zwart gestreepte stropdas, lichtgrijze nylonsokken, zwarte lage schoenen, driekwart beige regenjas met glimmende metalen knopen, voorzien van een wapen, ceintuur in de rug. Een ieder, die inlichtingen kan geven wordt verzocht zich in ver binding te stellen met voornoemde korps-chef, telefonisch te bereiken onder netnummer 01720, abonnee nummer 3344, of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. Dodelijke aanrijding van motorrijder uit Zoeterwoude De uitvinder, die zegt wehktuig- Amsterdam op mariniersbrug zijn ge- De motorrijder L. v.d. Akker (39) uit kundige te zijn („Maar ik heb geen houden, als de politie er toen geen Zoeterwoude is zondagmorgen in't St de Scheveningse pier in zee werd ge worpen. De heer Baan kwam hij, naast het nobele redden van schepelingen, tot doel heeft met De Jozefpaviljoen te Gouda overleden, nadat hij zaterdagmiddag onder Bo- ontwerper van deze boot, de degraven een botsing had gehad met be- eventueel in licentie gebouwde boot- heer J. G. Baan uit Amsterdam, liet een bromfietser uit Gouda. Bij de trekkelijk ongelukkig terecht, want jes veel geld te verdienen. De de- zich gezeten in zijn scheepje van de z.g. betonnenbrug op de Ëmmakade na een val van tien meter plonsde monstratie diende om de aandacht pier vallen. Het bootje kwam onder- stak de bromfietser 'zonder voldoen- steboven in zee terecht (foto). Even de op te letten de rijweg over. De later kwam het vaartuigje weer keu De boot heeft ook een luchtver- rig overeind. hij met zijn (gesloten) bootje onder- van mensen te trekken die er even- steboven in zee. „Maar die „zijsmak- tueel wel geld in willen steken, ker" bewyst juist de deugdelijkheid De Roermondse geestelijkheid sluit hier dicht bij aan. De geeste- heeft zich in een brief, die van de lijken vragen zich af hoe ouders hun preekstoelen is voorgelezen, gericht kinderen op straat kunnen laten lo- tot de ouders. Hierin is een ernstige pen, aldus gekleed, en dan nog me- waarschuwing vervat ten aanzien nen gerust te kunnen zijn. Als twee van de zedenverwildering in deze de oorzaak noemt de geestelijkheid bisschopsstad. „Wat zich in onze stad de onderlinge wanverhoudingen tus- en naaste omgeving tussen de op- sen de ouders in het gezin. De jeugd groeiende jongens en meisjes speelt, in het bijzonder bij de vrou- wordt dikwijls de straat op gejaagd. Ouders zijn materialistisch ingesteld welijke jeugd van 15, 16 jaar en en hebben weinig oog vooi ouder, roept de hemel om wraak en lijke waarden. Ook nu nog hebben vervult ons met huiver voor de toe- goede ouders, goede kinderen, aldus komst van deze jonge mensen. Aldus de brief. deze brief, die er voorts op wijst, dat Als derde factor gewaagt de brief het getal zedendelicten door jonge in dit verband van het goede gods mensen steeds groeiende is. dienstige voorbeeld der ouders. Hebt de moed de radio of televisie des De geestelijkheid heeft deze brief avonds voor enige minuten uit te opgesteld in overleg met de politie schakelen om samen te bidden voor en andere autoriteit van deze stad. de belangen van het gezin. „Het Men stelt vast dat er drie oorzaken schoonste beeld dat geen t.v. geeft, zijn aan te wijzen voor de zeden- is dat van een iddend gezin", verwildering: de sfeer van de mo derne wereld met film, reclame en televisie, die dikwijls zo wuft en zinnelijk is. dat de jeugd wordt ge suggereerd, dat sexualiteit het enige is, dat het leven waarde geeft. De uitdagende en prikkelende kleding van de jonge Roermondse meisjes Uw oude MIDZA-bonnen kunt u nog inzenden tot uiterlijk don derdag 28 sept. Minimum 200,-. (Advertentie) motorrijder kon een aanrijding niet meer voorkomen. De bromfietser be kwam l een gebroken knie, een gapende wonde boven het oog. Ook de vingers van zijn rechterhand braken. De heer Van den Akker bekwam een schedelbasisfractuur. Het slacht offer was gehuwd en vader van twee kinderen. Het zondagse wegverkeer heeft veel te lijden gehad van de dichte mist, die zich in vele streken van het land over het wegennet uitstrekte. Vooral op de grote wegen, waar lan ge files auto's achter elkaar kropen, zonder dikwijls voldoende afstand te bewaren, vonden vele kettingsböt- singen plaats. Tussen Utrecht en Har- melen o.a. stonden op een gegeven ogenblik niet minder dan negentien min of meer beschadigde wagens in de wegberm Opmerkelijk is wel dat de lucht haven Schiphol geen last van de mist ondervond. Op zaterdag 23 september heeft mgr. Jansen, bisschop van Rotter dam, aan de volgende theologanten de diakenwijding toegediend: G. Th, Alkemade; J. A. Ammer- laan; A. J. C. van der Beek; D. L. Beljaars; A. J. L. M. Bosman; Th. -A. van Damme; L. A. A. van der Geer; M. J. M. Jagenman; P. G. van der Meer; P. W. J. Noordermeer; G. A. M. Pieterse; F. P. J. de Valk; J. G. M. van de Ven. De lagere wijdingen heeft de bis schop toegediend aan: L. A. M. Banning; L. A. M. Dul- laart; G. H. J. Gezelings; H. P. B. J. Groenewegen; J. G. L. Ham; R. H. M. Hoogeweegen; C. M. Lemmers; J. C. Omtzigt; M. C. A. Roessen; A. A. Stegerink; W. G. M. van Vugt, allen studenten van het theologicuim te Warmond. 92. Zo gauw de plechtigheden voorbij waren, gingen Edward en zijn vrienden naar de dames Conynghame. Zij waren verheugd te zien hoe de beide meisjes reeds tot elegante dames waren opgegroeid. Na de eerste vreugde van het weerzien, vroeg Alice haar broer voor een vertrouwelijk gesprek waarin hij haar toever trouwde dat het hem onmogelijk was het slot Arn- wood als bruidschat te aanvaarden en onder die om standigheden dan ook niet kon trouwen. 93. Ongeveer een jaar later was het echter groot feest aan het hof. Drie huwelijken werden tegelijk ingeze gend. Edward beloofde trouw aan Patience, Chalon- der aan Alice en Grenville aan Edith. De koning per soonlijk verbond de drie jonge paren in het huwelijk en sprak: „Kan trouw nog beter beloond worden." EINDE DE TWEE MILJOENSTE PIER- BE ZOEKER. „Wij Neptunus, heerser der zee, verklaren plechtig, dat de heer A. Wagner vandaag als twee miljoenste de Scheveningse pier betrad, weshal ve wij hem tot ridder in de orde van de zilveren zeester slaan". De 51-jarige technische ambtenaar bij de PTT tot wie de zeevorst zater dag deze plechtige woorden richtte, was wel verbaasd, maar voldeed toch aan 't verzoek om op het zonnedek van de pier voor Neptunus te knie len. Deze sloeg hem daarna met zijn drietand tot ridder en bood hem na mens de exploitatiemij. Scheveningen enige geschenken aan. De „mythologische" ontvangst van de twee miljoenste had plaats op de 127e dag na de opening van de pier. De honderdduizendste' bezoeker kwam reeds na 33 uur. De halfmil- joenste na 36 dagen, de miljoenste na 63 en de anderhalf miljoenste na 86 dagen. In het Betuwse centrum Tiel is zaterdag een fruitcorso gehouden. Er zijn vele tienduizenden gekomen om het kleurrijke schouwspel te zien. De corsostoet had een lengte van drie kilometer en aan een groot aan tal wagens was zeer veel zorg be steed. Verschillende deelnemers leg den met hun uitbeelding van de fruitexport naar alle windstreken de nadruk op dit facet van 't fruit- telersbedrijf. Zonder dat de bestuurder iets merkte, verloor de trein, die zater dagmorgen om 12.26 uur vanuit Am sterdam naar Enkhuizen vertrok, na bij Avenhorn het achterste wagen- stel. Van dit gedeelte een drie wagen-diesel traden automatisch de remmen in werking, waardoor 't ongeveer een km verder tot stil stand kwam. Het voorste wagenstel, bestaande uit een dieselstel van vijf wagens, reed rustig de resterende kilometers naar Hoorn. Op het sta tion aldaar kreeg men een telefoon tje van de blokpost te Avenhoorn, waar men had gezien, wat er was gebeurd. Een reserve treinstel heeft het verloren gedeelte later opge haald. De reizigers, die zich in dit gedeelte bevonden, kwamen met 35 minuten vertraging te Hoorn aan. Het losschieten van een koppeling tussen twee treinstellen is een zeer grote zeldzaamheid. Ernstig gewond Zittende op zijn bromfiets is de heer B. Mouw, postdirecteur te Elspeet, in de omgeving van dat dorp, in botsing gekomen met een wild zwijn, dat de weg overstak. Hij werd door een inwoner van Nunspeet be wusteloos gevonden. De heer M. is in zorgwekkende toestand naar het De Boerhaave-ziekenhuis in Harder wijk overgebracht. MATROOS ERNSTIG VERWOND. Tijdens het overgeven van lichte lasten tussen H.M's jagers „Limburg" en „Groningen" op de Atlantische Oceaan, werd de matroos der derde klasse H. W. Abramsz uit Amsterdam bij het lijnschieten tegen de reling geslagen, waardoor hij aanvankelijk licht gewond leek. Zeer spoedig bleek operatief ingrijpen noodzakelijk waartoe de betrokkene per helikop ter naar het vliegkampschip Karei Doorman werd overgebracht. De toe stand van de matroos is thans re delijk. De schepen zijn onderweg van Ca nada naar Nederland. SCHOUTEN BIJ NACHT NAAR NIEUW GUINEA De vlagofficier personeel schout bij nacht A. van Karnebeek en de inspecteur geneeskundige dienst der zeemacht schout bij nacht, arts T. A. de Haan, zijn voor een kort oriënta- tiebezoek vertrokken naar Neder lands Nieuw Guinea, aldus deelt de marinevoorlichtingsdienst mede. AOW- en AWW-premies hogi er: Het ziet er naar uit, dat met in gang van 1 januari a.s. de premie voor de AOW zal worden verhoogd en wel van 6 3/4 tot 7 pet. Het stond reeds lang vast, dat deze pre mie zou worden verhoogd. Het thans geldende percentage was in 1957 voor de duur van 5 jaar vastge steld. Dit bleek de eerste jaren in derdaad ruim voldoende voor de uit keringen, doch rekening houdende met enkele verbeteringen van de we duwen- en wezenwet, o.m. de verla ging van de leeftijdsgrens der we duwen, acht men verhoging noodza kelijk. Verwacht wordt echter dat het percentage van 7 wederom voor de volgende vijf jaar voldoende zal zijn. Enkele andere zij het geringe premieverhogingen worden voorts niet denkbeeldig geacht, doch dit zal dan slechts om tiende delen van procenten gaan. Daar staat tegenover dat de premie voor de kinderbijslag- verzekering, die 1 jan. van dit jaar verlaagd werd tot 4.8 pet., niet zal worden gewijzigd. SCHIPPERSVROUW VERDRONKEN De vrijdagmorgen in de monding van de Merwedehaven gezonken tjalk „Esperante", is dit week-end gelicht. In de roef is het stoffelijk overschot gevonden van de schip persvrouw, de 62-jarige G. Stem- rner-Prins. Vermoed werd reeds, dat zij was verdronken. PROF. LOEFF GEHEIM KAMERHEER De sekretaris van het „R.K. Kerk genootschap", juridisch adviseur van de Nederlandse bisschoppen, prof. mr dr J. J. Loeff te Den Bosch, is be noemd tot geheim kamerheer van Z.H. de Paus. Aetherhlanken DINSDAG 26 SEPTEMBER 1961 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Pia nospel. 11.15 V.d. zieken. 12.00 Lich te muz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Promenade-ork. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Viool en piano. 16-00 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.25 Paris vous parle. 18.30 RVU: De ontwikkeling v. d. kernenergie voor de electriciteits-produktie (II), door prof. dr. J. J. Went. 19.00 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.45 Voor kinderen die tekort komen, klankb. 21.10 Lichte muz. 22.00 Reis indrukken uit een rijk muziekland, lezing. 22.20 Gram. 22.30 Nws., beurs ber. en meded. 22.45 Act. 23.00 Lich te muz. 23.55-24.00 Nws. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 School radio. 10.00 V.d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 V.d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Vol- aanvooruit, lezing. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.04 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12-50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platenniws. 13.30 Metropole-ork. en solist. 14.00 Gram. 14.35 V. d. plattelandsvrou wen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V.d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege ringsuitz.: Nieuw-Guinea kroniek, door mr. dr. H. J. Roethof. 18.00 Gram. 18.20 Folit. lezing. 18.30 V.d. jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Pianorecital. 21 00 Radio- filharm. ork. en solist. 21.50 Huis houden in de zon, lezing. 22.05 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Limburgs Symf. ork. en solist. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Documentaire film. 20.55 Speelfilm. Oorspronkelijke roman naar een Fries handschrift door R. LEENSTRA 46 De oude krijgsman had grote be wondering voor de wijze waarop Ealfrith hem gered had en verzocht hem dadelijk met hem mee te gaan, als zijn naaste medewerker. Ealfrith had geweigerd. De hertog was blij ven aandringen en had iets laten doorschemeren over een tocht naar de Friezen, die stellig rijke buit zou opleveren. Meer wilde hij niet zeg gen, maar voor Ealfrith was dat aan leiding geweest om toe te stemmen, want hij begreep, dat zijn friese vrienden in gevaar waren en dat hij hen wellicht zou kunnen helpen, ook al wist hij nog niet precies wat de Franken in hun schild voerden. En zo was hij met de hertog mee gereden naar de kust. Dat alles had hij Liafgard willen vertellen en ook dat ze niet onge rust moesten zijn, omdat hij over hen zou waken. Maar nu, met de Fran ken om hem heen, kon hij dat niet. „Waarschuw dadelijk hertog Gallois" zei hij tot de man. „En laat het mij onmiddellijk weten als men Redbad heeft gevonden. En verlaat nu het vertrek", zei hij tot de anderen, die ook waren binnengekomen. Op hetzelfde ogenblik kwam ech ter Hemmema met grote stappen en vloekend binnenstuiven. Toen hij Ealfrith zag, bleef hij plotseling ver rast staan. „Jij hier", mompelde hij. „Maar dat is verraad. Neem die man gevangen", riep hij tot de frankische soldaten. Deze keken aarzelend. „Die man is een vriend van de friese ko ning. Hij heeft hem stellig bevrijd. Neem hem gevangen, snel". De Franken drongen naar voren. Ealfrith trok zijn zwaard. „Terug als jullie je leven lief is", riep hij en hij hief zijn wapen dreigend omhoog. Hemmema had zich naar de meisjes begeven en greep plotseling de ver raste Liafgardvast. Hij zette haar zijn zwaar op de borst. „Laat je wa pen vallen of ik stoot toe", riep hij tegen Ealfrith. De Engelsman ver keerde een ogenblik in tweestrijd. Toen zag hij dat Hemmema door het dolle heen was liet hij zijn zwaard kletterend op de grond vallen. Hij werd door de soldaten weggevoerd. Hoofdstuk XIX. DE FRIEZEN VALLEN AAN Vrijwel tegelijk met de bode van Hemmema ,die de voorwaarden voor het vrijlaten van Redbad kwam brengen, was Redbad zelf bij het Ro de Klif aangekomen. Hij had bij een van de uitgangen van de stad nog een kort en hevig gevecht met een klein groepje Franken gevoerd, maar ze waren tegen zijn woedende hou wen niet bestand. Bij een der eerste boerenhoeven, die hij wist, had hij een paard gehaald en was toen zo snel het dier kon draven naar het Rode Klif gereden. Het midzomerfeest liep naar het einde. Redbad kwam voortdurend meer mensen uit Staveren tegen, die op weg waren naar huis. Hij gaf hun het bevel te wachten en reed zelf door. Zijn komst in het kamp bij het klif gaf grote opschudding. De afge zant van Hemmema, die kort te vo ren was aangekomen, werd onmid dellijk gegrepen en de hoof delingen begonnen hun mannen te verzame len. Toen het morgenlicht aanbrak, wa ren honderden mannen, te paard of te voet, op weg naar Staveren. Dicht bij de stad troffen ze een groep Franken, die ijlings op de vlucht sloegen, achtervolgd door de friese ruiters, met Redbad aan het hoofd. Verscheidene waren niet meer in staat tijdig de beschutting van de stad te bereiken en werden neergeslagen. Bij de eerste huizen moesten de Friezen echter terugwijken. Er zaten verscheidene boogschutters verdekt opgesteld, die een hagel van pijlen de ruiters tegemoet zonden. Redbad liep een bloedende armwond op en ook verschillende van zijn metgezel len of hun paarden werden getroffen. Snel zwenkten ze af om te wachten tot voetknechten met bogen waren gekomen en er voldoende ruiters met schilden waren om met kans op suc ces aan te vallen. Redbad liet zijn strijdmacht split sen, om van verschillende kanten de stad binnen te vallen. Barras en Gallois hadden reeds be grepen dat Staveren voor hun verlo ren was. Hemmema wilde nog een vertwijfelde poging doen om de stad te houden. Hij wilde met het leven van Liafgard dreigen. Doch Gallois had dit kort en bondig van de hand gewezen. Tegen vrouwen vocht hij niet, zei hij; op een dergelijke wijze wilde hij geen strijd voeren. Gallois zag, dat de stad niet te houden was, maar hij wilde niet zon der buit vertrekken. Een gedeelte van zijn mannen kreeg opdracht zo veel mogelijk kostbaarheden uit de huizen te roven als ze in korte tijd maar konden vinden. Intussen moes ten de anderen de aftocht dekken. Alle beschikbare schepen werden reeds zeilklaar gemaakt. Hemmema zag dit alles tandenknarsend aan. Hij besloot te redden wat er nog te redden viel. Zijn geld en kostbaar heden liet. hij naar een van de sche pen brengén en ook verschillende van zijn vrienden, bevreesd voor de wraak van Redbad, deden hetzelfde. Ook naar de koningsburcht zond hü zijn mannen en liet, zonder dat Gallois het merkte, Liafgard en Ada en ook de gebonden Ealfrith naar zijn schip voeren. Hij lachte vals toen de meisjes aan boord, werden ge bracht en daar vastgebonden. Ruw greep hij Ada vast. „Jij zult me in elk geval niet ontkomen. Dat zal mijn wraak op Redbad zijn", siste hij haar toe. Ze kon zich niet ver weren tegen zijn tastende handen, maar ze spuwde hem in het gelaat, toen hij probeerde haar te kussen. Ealfrith zag dit aan en rukte aan zijn riemen, maar hij kon zich niet be vrijden. Gelukkig werd Hemmema wegge roepen en hij haastte zich om ver der het laden van zijn kostbaarhe den te regelen. Temidden van al de verwarring viel het niet op, dat ook koopman Abe een schip zeilklaar liet maken. Hij had, verscholen in een van zijn pakhuizen, de loop van de gebeurtenissen aan de waterkant nauwlettend gevolgd. Hij had ook ge zien welke gevangenen Hemmema aan boord had laten brengen en was toen, op een ogenblik dat er geen bekenden aanwezig waren heel rus tig aan boord van een van zijn sche pen gestapt en terwijl hij zich zelf verscholen hield, liet hij een paar oude knechten, die in de stad waren gebleven, het schip gereed maken.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4