Schippersvrouw verdween in de diepte met zinkende tjalk Een aardige tentoonstelling in „De Goede Herder" Tegen het naaldjesplan Aanslag in Kenia KINDEREN IN HET NIEUWE WOUD „Troika" in strijd met Handvest Het „complot van Parijs" KORTE golf VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Drama in de R'damse Merwehaven In de monding van de Merwe haven, bij de Nieuwe Maas, is van morgen de tjalk van de 67-jarige schipper K. Stemmer omgeslagen en gezonken. De echtgenote van de schipper, de 62-jarige mevr. G. Stem mer-Prins is verdronken. De schip per zelf en zijn 32-jarige zoon D. Stemmer, hebben zich in veiligheid Vijf jaar geëist voor poging doodslag De officier van Justitie bij de Am sterdamse Rechtbank heeft vanmid dag een gevangenisstraf van vijf Jaar met aftrek geëist tegen de 46- Jarige caféhouder'Jan D. G. uit Am sterdam, die zich wegens poging tot doodslag van een taxichauffeur, be dreiging van twee agenten met een pistool en een reeks overtredingen van de vuurwapenwet voor de recht bank moest verantwoord. Deze man heeft op een bijzonder roekeloze en gevaarlijke wijze met het leven van zijn medemensen ge speeld" meende de officier van Jus titie, mr. W- Tonckens. „Als ik niet in militaire dienst was geweest, had ik hier niet meer ge staan" zei de 26-jarige taxichauffeur, Evert Berkenvelder, die op 2 mei jl. de dood ontsprong door tijdig de be nen te nemen toen hij de dronken caféhouder de slede van een FN-pis- tool zag overhalen. Even later loste G. een schot, dat de huisdeur, waar voor Berkenvelder had gestaan, door boorde. Voor de reeks overtredingen van de vuurwapenwet hoorde G., die al tien maal wegens mishandelingen e.d. werd veroordeeld, nog eens 72 geldboetes van 1,. of 72 dagen hechtenis (voor iedere inbeslagge- nomen kogel 1,- en voorts 1,- voor het pistool) tegen zich eisen. De raadsman van de in de voor lichtingsrapporten als een agressie ve figuur en voor deze daad vermin derd toerekenbaar geschetste ver dachte. mr. Franco S Pauwels, vroeg dc Rechtbank begrip te tonen voor de moeiliike omstandigheden waar in zijn cliënt door huwelijksmoeilijk heden verkeerde. LEIDSCHENDAM K.A.V. Zoals gebruikelijk open de de K.A.V. ook ditmaal het win- terprogramma met een Lof in de pa rochiekerk aan de Sluiskant, waar onder het eigen zangkoor Sancta Lu cia de gezangen verzorgde. In het parochiehuis werd daarna de eerste bijeenkomst gehouden. Mevrouw de Wit-Lans had als eerste taak de nieuwe geeestelijk-adviseur kapelaan M. van Rooyen, aan de le den voor te stellen. Vervolgens vroeg de presidente om de spontane en ac tieve medewerking van de leden voor het slagen van de in de volgende maand te houden handwerk-tentoon- stelling met fancy-fair. Nadat nog enige huishoudelijke punten afgehandeld waren, was het woord aan father L. van der Geest (Mill Hill) uit Voorschoten, die, de vergadering een boeiende uiteenzet ting gaf van 4jn missie in Brits- Noord-Borneo, wat hij illustreerde met kleuren-dia's en inlandse mu ziek. Aan het slot van de vergade ring werd nog een geanimeerde ver loting gehouden. Geboren: Martinus W. M., z.v. L. A. van Kan en H. W. H. van Veen; Petronilla L. M. d.v. J. R. van der Hust en C. L. Boers; Beatrix J., d.v. J. M. Kranenburg en G. M. Ouds hoorn. Ondetrouwd: C. J. Lexmond en M. C. van Bohemen; J. J. M. Heemskerk en G. C. M. Jerphanion. Getrouwd: PI. Versluis te War mond en M. A. T. van der Geest. Overleden: Krijna Zonnen veld, jr., weduwe van G. Verlaan. kunnen brengen. Zij zijn opgenomen in een ziekenhuis in Schiedam. De tjalk, de „Esperance II", was gela den met kisten rubber. Vermoedelijk zijn deze gaan schviven. De vrouw van de schipper lag nog te bed in de roef toen de „Esperan ce" vanochtend vroeg moeilijkheden kreeg en in de diepte verdween. Haar man en haar zoon bevonden zich aan dek. De lading begon te schuiven, de tjalk kwam schuin te liggen en het ruim, dat open stond, liep vol. In korte tijd heeft 't drama zich voltrokken. De schipper, die te water raakte, werd aan boord ge nomen van een bootje van de N.V. J. W. Juinius en Zonen. De zoon wist over te springen op de sleep boot „Wouw" van de sleepdienst „Maas". Men is doende de gezonken tjalk te lichten. OEGSTGEEST Geboren: Wybren Jan, z.v. Jan Wybren Buma en Berendina Hendri- ka Boogaards, Van Cuyklaan 14; Jo hannes Christoffel, z.v. Theodorus Antonius Denies en Mathilda Leono ra Hankart, Piet Heinlaan 15; Helen, d.v. Jan van de Water, en Helena Wietske Josepha Douw van der Krop, Ridderspoorlaan 101; Hendrik Johan nes Jacobus, z.v. Andries Johannes Jacobus van der Meij en Willemina Aleida Hendrika Johanna Versteeg, Balistraat 11. Getrouwd: Louis van der Wel, 21 j., hulp vakarbeider, Weidehof 9, Leiden, en Ursula Karin Irmgard Beunen, kantoorbediende, Rhijngeesterstraat- Koningin-moeder (85) gaat praten met communisten (Advertentie) weg 197. Toek adres: Rhijngeester- straatweg 197. Nicolaas van der Plas, 32 j., havenarbeider, De Waal Male- fijtstraat 108, Katwijk, en Elisabeth van Duij ven voorde, 23 j., zonder be roep, Hofdijck 64. Toek. adres: Prin ses Margrietlaan 50, Katwijk. Douwe de Wagt, 25 j., brandwacht, Terwee- weg 14, en Lilian Jeanette Marianne Chaudron, 22 j., kleuterleidster, Lei den, Fagelstraat 31. Toek. adres: Adrichemweg 56a, Rotterdam. Leo- nardus Andreas Gerradus Onderwa ter, 38 j., Balistraat 27, en Francina Bakker, 27 j., Weesperkarspel. Toek. adres: Balistraat 27, Oegstgeest. Mau ri ts Calixtus Franciscus Johannes Ccsijn, 35 j., Willem de Zwijgerlaan 30, en Maria Pauline Emilie Hens, 's-Gravenhage, 25 j. Toek. adres: ieder eigen adres. Overleden: Wendelina Elisabeth Zaalberg, 90 j., w.v. Van Gelder, Ko- ninginneiaan 9. H.K.H. koningin Elizabeth van België, die woensdag al naar Amsterdam was gereisd, is donderdag tegen de middag van Schiphol met een Toepoelef-vliegtuig van de Russische luchtvaartmaatschappij „Aeroflot" naar Moskou vertrokken. De 85-jarige koningin-moeder reist naar Peking, waar zij o.m. besprekingen zal hebben met communistische machtshebbers. De foto toont haar wuivend op de trap voor het vliegtuig temidden van leden van de bemanning. ZOETERW OUDE-LEIDERDORP Mr. H. R. Nord, voorzitter van de Europese Beweging in Nederland, is benoemd tot sekretaris-generaal van het Europese parlement. Uit naam van de Sowjetrussische geleerden heeft de voorzitter van de Sowjetrussische academie van we tenschappen, Keldisj, aan de voor zitter van de Amerikaanse nationale academie van wetenschappen, D. W. Bronk, een brief geschreven, waarin hij zijn bezwaren uiteenzet tegen het verwerkelijken van het „Ford"-plan door de V.S. Het Ford-plan bestaat uit het in de ruimte om de aarde aanleggen van een gordel koperen naaldjes door een raket, waardoor de radioverbin dingen over de lange afstand zouden worden vergemakkelijkt. De gordel zou door een „Midas"- raket op driehonderd tot vierdrizend kilometer hoogte worden aangelegd en bestaan uit enige honderden mil joenen naaldjes. De gordel zou enige jaren lang blijven bestaan. De Sow- jetgeleerden zeggen, dat dit ernstige gevolgen zal hebben voor kunstma nen, vooral voor bemande ruimte vaartuigen. Zij geloven, dat uitvoe ring van dit plan een precedent zal scheppen voor gelijksoortige maar uitgebreidere experimenten, waar door de ruimte rond de aarde ern stig verontreinigd zou raken, en gro te bezwaren zou veroorzaken voor ruimtevluchten en astronomische waarnemingen. Oginga Odinga, vice-voorzitter van de Keniase Afrikaanse Nationale Unie, is vanmorgen in Nairobi neer gestoken en naar het ziekenhuis ge bracht. De aanval zou gepleegd zijn door een lid van de Abaluhia-stam en aan hanger van de Keniase Afrikaanse democratische unie, de belangrijkste oppositiepartij van de Kanu. Een arts heeft gezegd, dat Odinga niet ernstig gewond is. Bij het oversteken van 't kruis punt St. Charles nabij Boxtel is gis teravond een ongeluk gebeurd, dat de dood van de 79-jarige bromfiet ser, de heer Van Rosmalen uit Den Dungen, het leven heeft gekost. De bejaarde heer werd door een andere bromfietser aangereden en reed een moddersloot in. Het slachtoffer is hierin verdronken. (Advertentie) De zusters van „De Goede Herder" in Meerburg hebben in een tweetal zalen van het gebouwencomplex een aardige tentoonstelling ingericht van door de pupillen vervaardige voor werpen van allerlei aard. Van speel goed en huisvlijtwerk tot aan kleding stukken in velerlei formaat en uit voering, werkstukken ten behoeve van de verschillende vakopleidingen, knutselwerkjes, ontstaan in het „hob- byhol" van de kinderen, tot zelfs een drietal balletjurken, gemaakt van Teststroken zijde, toe, staan in de ver schillende stands opgesteld en aan inrichting daarvan hebben ook veel kinderen zelf meegeholpen. We zagen fraaie handwerken in verschillende technieken, dierfiguren van stof en plastic, alleraardigste werkstukjes van schelpen, poppen, speelgoed van afvalprodukten ge maakt, baby- en kleuterkleertjes, da mesjaponnen en smakelijk uitziende voortbrengselen van de kookcursus, om maar wat te noemen. Ook vele „examenstukken" van de verschillende opleidingen staan er langs de wanden, zoals van die tot coupeuse, costuumnaaister en linge rie en van de typecursus. Ook pro- dukten van echte huisvlijt zijn er te bewonderen, zoals houtzaag- en -snij werk, linoleumdruk, boetseerwerk. Het is eigenlijk te veel om op te noe men, en al dit werk vult de wanden van twee flinke zalen. De tentoonstelling (Internaar van De Goede Herder, Hoge Rijndijk 86, Zouterwoude-Meerburg) is vanavond geopend van 7 uur tot half 10. Mor gen (zaterdag) van 2 tot 5 en even eens van 7-9.30 en zondagmorgen van 11-12 uurj 's middags van 2-5 uur en tenslotte 's avonds van 7 uur tot half tien, waarna de expositie wordt ge sloten. De toegang is gratis. Er is een theeschenkerij en er zullen korte bal letuitvoeringen worden gegeven in de toneelzaal, waar ook een deel van de tentoonstelling is ingericht. Daar werd nogal wat vernield 88. Op zekere dag ontving mr. Heatherstone een brief van het parlement. Hem werd meegedeeld, dat hij eige naar was geworden van het slot van Arnwood. Over weldigd van vreugde, toonde hij 't dokument aan Ed ward en verklaarde dat Patience het slot als bruid schat zou meekrijgen. Hij wist immers dat zij elkaar reeds lang minden. 89. Edward kon zich echter niet verheugen. Onder zijn aangenomen naam, Armitage, kon htf niet om de hand van Patience vragen. Maar ook zijn eigenlijke naam en afkomst wilde hij niet prijsgeven en beken nen dat hij de rechtmatige erfgenaam van Arnwood was. Hij voelde zich dan ook ongelukkig en ging naar de hut terug. Chalonder stelde voor de beide zusters Alice en Edith naar zijn tantes te zenden. Deze dames verheugden zich erover de dochters van kolonel Be verly te kunnen begroeten. Met een hevige knal is woensdag in de namiddag de condensor van een ammoniakkoeler in een van de gebouwen van de Fabriek voor Chemische Produkten n.v. aan de Vondelingenplaat in Rotterdam ontploft. Drie ar beiders werden hierbij licht gewond. Doordat het apparaat tegen een bui tenmuur stond, werd deze ontwricht; een bordestrap werd door het dak geslingerd. De schade wordt op 50.000 gulden geschat. De bijgaande foto geeft een beeld van de aangerichte ravage weer. De Tunesische diplomaat Slim, die tot voorzitter van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties is gekozen, heeft tijdens een perscon ferentie verklaard, dat het Handvest van de wereldorganisatie voor schrijft, dat de leiding moet berusten bij één secretaris-generaal. Toen men Slim vroeg hoe hij stond tegenover de Russische eis voor een „troika"-systeem zei hij: „De uitein delijke beslissing in deze aangele genheid ligt bij de Algemene Ver gadering, doch als voorzitter ben ik de beschermer van algemene regels en van het Handvest. Zolang dit Handvest niet is gewijzigd, is een dergelijk plan onaanvaardbaar". Slim gaf ontwijkende antwoorden op vragen of hij zou toestemmen in een benoeming tot secretaris-gene- raal-ad-interim. Hij verklaarde, dat hij nog geen tijd had gevonden om met behulp van deskundigen na te gaan of hij naast zijn voorzitterschap een dergelijke functie mocht ver vullen. Chroesjtsjov komt niet Uti Russische bron wordt verno men, dat het „hoogst onwaarschijn lijk" wordt geacht dat premier Chroesjtsjov een deel van de huidi ge zitting van de Algemene Verga dering van de V.N. zal bijwonen. Men wees erop, dat Chroesjtsjov druk doende was met de voorberei dingen van het congres der commu nistische partij, dat in oktober wordt gehouden en waar het belangrijke nieuwe partijprogramma zal worden ingediend. In de komende dagen is nog niet te verwachten, dat de Assemblee de opvolgingskwestie zal afhandelen, in verband met de postume huldiging van de omgekomen secretaris-gene raal en het begin van het algemene debat. Het hoogtepunt van het debat zal de rede van president Kennedy zijn. De Amerikaanse president zal de vergadering maandag a.s. toespre ken. Een buitengewone krijgsraad te Parijs heeft donderdag zeven vap de twee-en-twintig beklaagden, die te rechtstonden op beschuldiging van deelneming aan een samenzwering tegen de staat in Frankrijk, veroor deeld tot gevangenisstraffen varië rend van tien tot één jaar. De vijf tien anderen werden vrijgesproken. De zwaarste straf, tien jaar, kre gen generaal Faure, die de leider van de opstandige beweging in Frankrijk ten tijde van de opstand in april te Algiers wordt genoemd, en een kolonel, Vaudrey. De Amerikaanse politie heeft donderdagavond in Los Angeles vier gestolen schilderijen ter waarde van 670.000 dollar teruggevonden. Zij stonden in de garage van iemand, die bekend heeft de doeken te heb ben gestolen om de aandacht op zich te vestigen. De stukken waren 10 september ontvreemd uit de villa van de industrieel David Bright. De Portugese strijdkrachten hebben in Noord-Angola de bergtop Pedra Verde op de rebellen her overd, zo hebben militaire autoritei ten in Lissabon bekendgemaakt. De bergtop werd sinds midden maart bezet door de rebellen, die hierdoor een bosrijke streek beheersten van aaruit zij hun bliksemaanvallen in de omgeving van Carmona uitvoer den. Britse treiters die op weg zijn naar visgronden in de Witte Zee, hebben de waarschuwing gekregen niet in de Barentsz-zee te komen, omdat de Russische marine daar oefent.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4