Weerbericht Het weer in Europa 2 MILJARD GULDEN Dienstplichtigen ontvangen bij afzwaaien na 18 maanden ƒ135.- Broeders van Voorhout en Warmond bouwden nieuw „voorhuis" in Limburg Kartingbaan Bodesraven eerste en mooiste bezoek gebracht'aan de catacomben baan van Nederland Meer dan twee miljard voor defensie zonder Amerikaanse hulp VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) DROOG WEER Droog weer met zonnige pe rioden maar ook enkele wol kenvelden. In de nacht en och tend plaatselijk mist. Zwakke tot matige oostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. HELSINKI mist 14 1 STOCKHOLM zw. bew. 15 0 OSLO geh. bew. 14 12 KOPENHAGEN zw. bew. 18 13 ABERDEEN mist 18 6 LONDEN mist 21 11 AMSTERDAM mist 21 9 BRUSSEL mist 21 11 LUXEMBURG zw. bew. 19 15 PARUS geh. bew. 21 13 BORDEAUX mist 26 12 GRENOBLE zw. bew. 26 16 NICE onbew. 26 20 BERLIJN onbew. 22 9 FRANKFORT geh. bew- 25 18 MüNCHEN mist 24 10 ZüRICH mist 25 12 GENèVE geh. bew. 26 15 LOCARNO onbew. 27 11 WENEN onbew. 23 8 INNSBRUCK geh. bew. 29 13 BELGRADO onbew. 26 8 ATHENE 1. bew. 28 20 ROME onbew. 32 16 AJACCIO onbew. 27 13 MADRID onbew. 27 14 MALLORCA onbew. 29 14 LISSABON 1. bew. 29 17 PAUZE Morgen: Linus, 2de bisschop van Rome, t 76; Thee la, de eerste marte lares, Klein-Azië. FEEST OM NARIGHEID. Evenals de stad Leiden is de stad Rome vol belangwekkende dingen! Wij wagen zelfs de bewering, dat Rome nog belangwekkender is. Wan neer wij er een paar dagen vertoe ven, zullen we nooit verzuimen in da late avond naar het St. Pietersplein te bussen en ons eenzaam door de ge weldige gevel van Maderna (en Pau- lus V!) te laten overdonderen. Vlak daarbij is de plaats, waar Petrus met het hoofd omlaag gekruisigd werd. Een vreselijke ervaring. Achter de schaduwen van de bronzen deuren rust in een vorstelijk-vergulde kapel Ons Heer, als levende gedachtenis aan Zijn kruisdood. Het is al lijden en dood, wat de glorieuse kerk verkon digt. Zij verkondigt die in geestdrif tige feestelijkheid, omdat zij het aard se zinnebeeld wil zijn van eeuwige glorie, waartegen lijden en dood niet opwegen. PUZZEL Het stond in de Miljoenennota: de regering zal in 1962 voor onze defensie twee miljard gulden nodig hebben. Minister Cals vraagt op zijn beurt even eens mim 2 miljard voor het onderwijs: onze geestelijke bewapening. Op het katholieke volksdeel wordt in deze dagen het extra beroep gedaan daar nog anderhalf miljoen gulden bij te leggen voor de instandhouding en uitbreiding van het Katholiek Hoger Onderwijs: Universiteit en Hogeschool en voorzieningen voor katholieke studenten aan openbare instellingen van hoger onderwijs. Ook dit anderhalf miljoen MOET er komen. In de strijd voor de vrijheid zijn geestelijke wapens méér dan ooit nodig. Het Katholiek Hoger Onderwijs verschaft die. Het moet dat kunnen blijven doen. Maar het kan dat niet zonder Uw hulp, Uw financiële steun. Uw steun is thans dubbel nodig. t)aarom: geef dubbel bij de jaarlijkse geldinzameling. Publicatie: Stichting Hoger Onderwijs Fonds, Mgr. v. d. Weteringstraat 130, Utrecht (Advertentie! voor de verdedi ging van onze vrijheid SOLDIJ EEN DUBBELTJE OMHOOG No. 540. Horizontaal: 1 slotwoord, 7 voorzetsel, 8 bloedhuis, 9 telwoord (Eng.), 10 woud, 11 lidwoord, 12 deel van een schoen, 13 oude benaming v. liter, 14 oude lengtemaal, 15 bosgod, 16 houten bakje, 18 insekteneter, 20 muzieknoot, 21 legerafdeling der-lste Fr. republiek. Verticaal: l nauw, 2 familielid, 3 speer, 4 lied, 5 orient expresse, 6 kleur, 9 tevens, 10 danspartij, 11 zoon van Jacob, 12 gem. in Gelderl., 13 hoofddeksel, 15 heilige taal der Boeddhisten, 16 zelfkant, 17 houten vat, 19 voornaamw-, 20 lidwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 530 Horizontaal: 1 abeel, 6 ter, 7 ink, 8 Noë, 9 toe, 10 deels. Verticaal: 2 bergère, 3 epistel, 4 stand, 5 akker. Het Juvenaat van de Congregatie van O.L. Vrouw van Zeven Smar ten is een internaat, waar jongens zich voorbereiden om later als Broe der apostolisch werk te doen. Het hoofdgebouw, later „voor huis" genoemd, ligt pal tegen de Rijksweg: VenloNijmegen en op de grens van de gemeenten Bergen en Arcen. Vanaf het begin is er veel ge bouwd en verbouwd om het voor 25 Broeders en 50 jongens bewoonbaar te maken. Lang voor de oorlog waren er lo kalen geschikt gemaakt voor het Ambachtsonderwijs en- in 1938 werd op bescheiden wijze reeds een be gin gemaakt met een ULO-school. De oorlog verstoorde de ontwikke ling van het instituut. Jongens en Broeders moesten evacueren en de Duitsers namen de gebouwen in be slag. Het voorhuis werd het hoofdkwar- van generaal Mödel. Juist dit mooie gebouw werd de prooi van granaat beschietingen. Ruim 16 jaren vormde een muurtje van oude stenen de af zetting van de vierkante binnen plaats. Eindelijk is er een nieuw voor huis, nu uitsluitend ingericht als woonhuis voor de Broeders. Het nieuwe gebouw doet zwaar en mas sief aan tussen de andere oude ge bouwen, maar binnen vindt men: licht, kleur en smaakvolle eenvoud. Er staat een tehuis voor de Broe ders, die zich vroeger moesten be helpen met een oud gedeelte van het internaat. De broeders hebben een stijlvolle zit- en eetkamer en dege lijke, modern-ingerichte kamertjes. Op zondag 24 september wordt het nieuwe gebouw ingezegend en offi cieel in gebruik genomen. De nieuwe „stuwdam" bewaart jeugdige energie en idealisme, die later gebruikt wordgn bij de werken van apostolaat in Nederland, Nieuw- Guinea en Canada, de landen, waar de Broeders van O.L. Vrouw van Ze ven Smarten hun huizen hebben. zullen in 1962 versneld worden uit gevoerd, waarbij men echter afhan kelijk zal zijn van de produktiemo- gelijkheden. In 1965 zullen de me chanisering en motorisering voltooid zijn. De uit de tweede wereldoorlog stammenden voertuigen zullen wor den vervangen! hiervoor is 53 mil joen beschikbaar. De oorlogsjeep wil men verwisselen door een eenvoudi ger en goedkoper type jeep. Voorts zullen de lichte vliegtuigen en heli kopters van de landmacht worden vervangen en nieuwe draagbare wa- PUNT „Mijn vrouw moest even naar d« kapper, luit...." In het Academisch Ziekenhuis in Groningen is gistermiddag overle den de 71-jarige weduwe J. de Klerk- Iestra uit Rotterdam. De vrouw lo geerde bij haar zuster in Groningen en maakte woensdag een ernstige val van een buitentrap. Zij werd met een hersenbloeding in het zieken huis opgenomen. pens (Uzi-pistool-mitrailleur) alsme de munitie aangeschaft. Nieuwe uitrusting Volgens minister Visser hebben de proefnemingen met draadgeleide an ti-tankprojectielen nog geen bevre digende resultaten opgeleverd. De proeven worden voortgezet. Tegen eind 1963 beschikt de landmacht, dank zij de aankopen van voertui gen en tanks op het Franse een- heidschassis A.M.X., over nieuwe uit rusting voor twee parate verken ningsbataljons, twee gemechaniseer de afdelingen artillerie, alsmede 'n aantal voertuigen voor opleidings doeleinden. Daarna volgt de mecha nisering van een infanterie-bataljon en een afdeling artillerie. C O eerste christentijd beeraven liergen dagen een onverwacht en onaangekondigd van Rome, waar de martelaren uit de eerste christentijd begraven liggen. De paus, die in de catacomben voor de wereldvrede bad, was de eerste opperpriester die een bezoek aan de catacomben bracht sinds Paus Pius IX. Zaterdag races op vernieuwde baan Dit opschrift kan men lezen op het ingangshek aan de fraaie hernieuw de skelterbaan, die Bodegraven nu rijk is. Van de 4 officiële skelterba nen, die ons land telt is de Bode- graafse baan zonder twijfel de mooi ste door zijn beschutte ligging. Het is ook de eerste baan van Neder land. Reeds in september 1960 werd de baan geopend met internationale wedstrijden. Toen bleek echter ook, dat er nog verschillende onvolmaakt heden aan de baan kleefden. Het plan werd gemaakt, de baan totaal te ver nieuwen, hetgeen veel geld en tijd zou kosten. De plaatselijke skelter club, die aanvankelijk ressorteerde onder de Motor- en Automobielclub, werd zelfstandig en kreeg te maken met de Stichting „Bodegraafse Eve nementen", die de Kuil (waarin de baan gelegen is zou exploiteren. Dit Stichtingsbestuur werd gewikkeld in de beruchte B.B.-affaire, waarover men nu nog hier en daar iets op Bo degraafse muren en schuttingen kan lezen. Met het oog op de internationale wedstrijden, die zaterdag a.s. zullen plaats vinden is er haast gemaakt om de baan op tijd klaar te krijgen. Dat zal pas zaterdag het geval zijn. Het restaurant (of palviljoen) dat aan de rand van de Kuil zou verrij zen zal jammer genoeg eerst de vol gende week worden opgetrokken. Op de persconferentie, die weth. C. Karssen donderdagmiddag in hotel Van Haaften opende, gaf hij een exposé van al het werk, dat verzet is om de baan te krijgen zoals hij nu is. Bijzondere hulde bracht hij aan de aannemer-wegenbouwer A. Versluys, die verschillende landen heeft afgereisd om ervaring met de aanleg van skelterbanen op te doen. De heer Versluys, die voor de Bo degraafse meer deed dan de begro ting toeliet, heeft gebruik gemaakt van een nieuw procédé, dat ook sporthallen en bedrijfsvloeren wordt toegepast n.l. latexvalt, afgedekt met Nederlandse steenslag. Snel circuit. De baan is nu 310 m. lang en 5.20 m. breed. De toeschouwers kunnen de wedstrijden volgen vanaf de dijk die de baan omgeeft. De snelheid, die op het eind van het rechte stuk bereikt kan worden is circa 65 km. De rondetijd ligt op ongeveer 23 se conden. Weth. Karssen en de heer Van Beüsekom, voorzitter van de Stichting „Karting Nederland" beantwoordden verschillende vragen, die door de aanwezigen gesteld werden aan gaande de prijs van skelters, geluids dempers en de wedstrijden van za terdag a.s. Medegedeeld werd, dat de Kartingclub Bodegraven haar leden vindt ook in vele andere plaatsen van ons land. Deze leden kunnen el ke zaterdag komen oefenen. Het ligt in de bedoeling, dat de club op den duur door aanschaffing van skelters anderen in de gelegenheid stelt de skeltersport te beoefenen. 80 Deelnemers. Aan de wedstrijden van 23 septem ber a.a zullen circa 80 coureurs deel nemen, zij worden verreden het skel ters van 50 cc, 100 cc, 125 cc en 200 cc. De laatste met en zonder versnel ling. De Bodegraver M. Klassen heeft in de groep 100 cc thans de leiding met 18 punten, gevolgd door W. Boshuis uit Zeist. In de morgenuren zullen de voor ronden worden verreden, zodat op de middag alleen de snelsten aan de start zullen verschijnen. Dat belooft wat in Bodegraven, zaterdag a.s. Met ingang van 1 januari a.s. zal de soldij voor dienstplichtigen met tien cent per dag worden verhoogd. Voor dienstplichtigen, die na deze datum in dienst komen, zal aan deze verhoging een spaarregeling worden gekoppeld. Zij kunnen hun dubbel tjes laten reserveren tot de beëindi ging van hun eerste oefening. Het gereserveerde bedrag zal aan 't ein de van de diensttijd worden ver hoogd met een spaarpremie. De spaarzame dienstplichtigen ont vangen dan een bedrag, dat twee en een halfmaal zo hoog is als dat wat is gespaard. Bij het afzwaaien kun nen zij, die achttien maanden dien den en hun soldij verhoging spaarden een bedrag van 135 ontvangen. Bij een diensttijd van 21 maanden komt de spaarsom op 158 en bij 24 maan den dienstplicht op 180. Op deze wijze wil minister Visser blijkens de toelichting op de begro ting van Defensie tegemoetkomen aan de wensen van de Tweede Ka mer om de dienstplichtigen te steu nen in de aanschaf van burgerkle ding bij het verlaten van de dienst. Een onderzoek heeft uitgewezen.dat de behoefte aan een uitkering min der groot is dan wordt aangenomen. Nog geen verkorting. Uit de begroting van defensie blijkt verder: Een verkorting van de duur van de dienstplicht is nog niet te ver wachten. Het geworven aantal kort- verband-vrijwilligers en vrijwillig nadienende dienstplichtigen komt enigermate tegemoet aan de tekor ten aan langer dienend personeel. Het aantal langerdienenden staat echter nog in geen verhouding tot wat nodig zou zijn om een verkor ting van de eerste oefening mogelijk te maken. De werving wordt onver minderd voortgezet. Woningen De minister vertrouwt erop, dat 't voor 1962 benodigde aantal van 2000 nieuwe woningen voor militairen in overleg met minister Van Aartsen inderdaad ook zal kunnen worden verkregen. Snellere mechanisatie De plannen voor mechanisatie en motorisatie van de gevechtseenhe den van de Koninklijke Landmacht

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3