HOOGGELEERD REQUISITOIR MODERNE KW/AKZALV/ERIJ Leider van opgravingen in 8ns land hoogleraar te Leiden Prijsbeleid in landbouw TEQE N Prof. Drogendijk over paranormale geneeskunst KORTE göïf Hazardspel met het leven als inzet genezende handen DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 ten, alsmede het aanbrengen van een nieuwe slijtlaag over de gehele op pervlakte van het wegdek. De kos ten ad 13.500 geraamd, zullen door het rijk worden gedragen. Bij K.B. is dr. P J. R. Modderman, wetenschappelijk hoofdambtenaar bi) het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort, benoemd tot buiteru gewoon hoogleraar in de prehistorie De heer Modderman, die in 1919 in het toenmalig Nederlands Indië is geboren, legde het eindexamen HBS -B in Amersfoort in 1937 af. Hij stu deerde sociale geografie te Utrecht. Reeds voordat hij het doctoraal examen in 1942 aflegde, was hij ver bonden als wetenschappelijk mede werker aan het Biologisch-Archaeo- logisch Instituut te Groningen, met een speciale opdracht voor de studie van het Zuiderzeegebied. In 1945 promoveerde hij te Groningen tot doctor in de Letteren en Wijsbegeer te, op een proefschfit: „Over cwor ding en de betekenis van het Zuider zeegebied". Van juni 1946 tot 1950 was dr. Modderman verbonden aan het toenmalig Rijksbureau voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek, dat hem detacheerde bij de Stichting voor Bodemkartering te Wageningen voor het doen van archeologische veldverkenningen in de karterings- gebieden. Sedert 1950 is de nieuw benoemde hoogleraar belast met het onderzoek Diploma-zwemmen „Leidse watervrienden" Het diplomazwemmen van de „Leidsche Water vrienden", diploma A had de volgende resultaten: B. Mostert, Peter Sieval, Albert Vejstraten, Jan Heinrichs, Aad v. d. Leek, Jan Saarloos, René de Vos, Han Verlind, Ivonne Taverne, Ria Langerak, Silvia v. d. Berg, Billy Braat, Corrij Taffijn, Elly Rokelhoff, Lièsbeth Onderwater, Suze Huisman, Ton Overdijk, Jan Scharloo, Filip de Roes, Arie Kikkert, Bobbij v. d. Lin den, Ronald v. d. Valk, Dries v. d. Laan, Corrij de Vos, Jopie Zaalberg, Trüdij Boersma, Joke v. Strien, Jan- neke Hogenes, Joke Miedema, Marja Fuchs, Cobij Laterveer, Ton Nieu wen burg, Jan Biesheuvel, Koos Ar- noldus, Henk Ravensbergen, Jan Carnet, Cobij Trouwee, Marga Kin- keiaar, Hannie v. d. Berg, Joke Rood huizen, Tonij v. Vliet, Hennij v. Vliet, Gepke de Vos, Gea Witteman, Bert Koekebakker, Gé Groeneweg, Peter Molenaar, Jan van Tongeren. van prehistorische objecten door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek te Amersfoort, waar aan hij als wetenschappelijk hoofd ambtenaar is verbonden. Dr. Modderman, die tevens sedert 1955 privaatdocent in de prehistorie van Nederland aan de Utrechtse Universiteit is, heeft talrijke opgra vingen in Nederland geleid. De meeste daarvan hadden betrekking op opgravingen uit het neolithicum en de bronstijd en urnenvelden uit de late bronstijd en ijzertijd. Behalve zijn proefschrift heeft professor Modderman zeer veel ge publiceerd in de vakbladen. UIT DE RAADSSTUKKEN Woonruimtecommissie - Per 1 ok tober treedt de woonruimtecommis sie af. B. en w. stellen voor de zit tende leden, de dames G. Bouma- Voetberg en G. A. Kramers-de Vla ming Pleysier en de heren P. van Nieuwkoop en J. J. Thorn te her benoemen en in de vakature wijlen de heer D. M. van Nes te voorzien door de benoeming van de heer F. L. Stenfert Kroese. Aanleg Verl. Wassenaarseweg. - Een onderdeel van het plan betref fende het bouwrijp maken van de terreinen, bestemd voor de uitbrei ding van de Leidse universiteit, be treft de aanleg van de Verlengde Wassenaarseweg. Voor zover dit op grondgebied van de gemeente Oegst- geest geschiedt, dient de hiervoor be nodigde grond ook eigendom van Oegstgeest te worden. Daar de grond in het bezit is van de gemeente Lei den heeft men het gemeentebestuur van Leiden verzocht de grond gratis aan Oegstgeest te willen overdragen. Aan dit verzoek is voldaan. De in eingendom over te dragen grond heeft een oppervlakte van ongeveer 33.300 m2. Herstel Haarlemmerstraatweg. Tengevolge van reconstructiewerk zaamheden aan rijksweg 4 is in de afgelopen periode het snelverkeer over de Haarlemmerstraatweg ge leid. De toestand van die weg is daardoor zeer verslechterd. De her stelwerkzaamheden moeten bestaan in het herbestraten van 2800 m2 klin kerbestrating en het treffen van voorzieningen aan de afwatering, daar door Rijkswaterstaat 300 meter van de noordelijke bermsloot is ge dempt. Verder is nodig het onder profiel brengen van verzakte gedeel- LEIDERDORP Zwemdiploma's Voor de laatste maal in dit oeizoen werden in het zwembad zwemvaardigheidsproeven afgelegd. Het A-diploma werd be haald door de meisjes: E. Paes, R. Reizevoort, M. Goddijn, A. J. M. v. Remundt, M. Jansens, E. de Dys, A. v. Vliet, F. v. Tol, M. Versteeg, C. Paulides, R. Ham, N. Koning, A. Cie- re, F. M. Ruijs, E. v. Hummel, J. W. A. Planken, J. H. J. v. d Meer, B de ong, M v. d. Groot, D Zitman, M. v. d. Kroef, T. Boonders, B. Loovens, M. Wakka, R. Smit, M. Schlidwacht, T. v. Teijlingen, D. Langezaal, M. Batteljee, F. M. Schutte, A. G. J. Schouwen, E. J. IJ, ie Bruijn, A. Vis ser, E. de Jong en de dames mevr. J. v. d. Blij-Nieboer, mevr. J. C. v. Onselen-v. Venetiën, mevr. J. J. Schutte-Veerman Bij de jongens door: F. v. d. Meer, J. Sj. Moraal, P. de Jong, W. Leopar- di, A. v. Turnhout, L. D. v. d. Blii, R. Swart, R E Ditmar Jansse, R. Burgerjong, N. v. d. Kommer, P. W. v. d. Berg Jeths, J. K Schutz, K. A. Blansjaar, W Bogerd, R. Odendaal, W. Niebier, W. Smit, H W. Koning, M. Borst, F. v. Koolbergen, H. v. d. Berg, M. Uppenkamp, P. de Groot en H. P. Nijhoff. Het B-diploma werd behaald door de meisjes L. Veldhuyzen en E. v. Buren. Laatste zomeravondconcertVrij dag a.s. acht uur 's avonds wordt in de Herv. kerk het sluitingsconcert gegeven van de serie Zomeravond- concerten. Hieraan werken mede: Addie de Jong, orgel; Het Delfts Herv. Jeugdkoor, Hugo Beuk, tenor; Arie Plomp, trombone. Jaarvergadering Leiderdorpse Schaakvereniging. Op de vergade ring van de Schaakvereniging die, bij verhindering van de voorzitter, geleid werd door de secretaris de heer Ginjaar, werden de aftredende bestuursleden, de heren Splinter, Te-, leng en Geerlings bij acclamatie her kezen. Tot tweede wedstrijdleider werd benoemd de heer A. Karstens. Besloten werd meer propaganda te voeren om het ledental op te voe ren. Voorgesteld werd een jeugd- tournooi te organiseren om te trach ten meer jongeren aan te trekken. Voorts werd besproken het 40-jarig jubileum. Hiervoor is een jubileum commissie gevormd bestaande uit de heren Teleng, Meinema, Karstens, v. d. Maat en De Hoed. Aan de com petitie in de Leidse Schaakbond zal met twee tientallen worden deelge nomen. Geboren: Nynke Welmoet, d.v. H. de Jong, 34 ï^ar, rijksambtenaar en C. J. Stoets, Anna van Saksenstraat 7; Sophia Hendrika, d.v. W. M. de Greef, 40 jaar, onderwijzer en E. D. van Unen, Frederik 'lendriklaan 86. Ondertrouwd: Nicolaa v. Helden, 28 jaar, analist te Leioen en Susanna Sophia van Leeuwen, 23 jaar, inte- kenster, toekomstig adres: Ringkade 13, Leiden. Getrouwd: Willem Demmendaal, elektromorteur en Jacqueline Elisa- beht Sanders, 25 jaar; Jan Hendrik van Osnabrugge, 23 jaar, timmerman en Clara Stientje Boonstra, 20 jr. te Leiden. Nederlander miljoenste straalreiziger van Pan American Ir. R. Tutein Nolthenius uit Nij megen heeft vanochtend voor de eer ste maal in zijn leven champagne bij zijn ontbijt gedronken. In gezelschap van vertegenwoordigers der lucht haven en enkele verslaggevers kreeg hij dit om half negen op Schiphol ge serveerd ter viering van het feit, dat hij de miljoenste passagier van Pan American World Airways was, die per straalvliegtuig de Oceaan ging oversteken. In dit cijfer is al het straatverkeer van deze maatschappij tussen de Verenigde Staten en Euro pa begrepen sinds de invoering van de straalmachine op de Noord-Atlan tische route. De vertegenwoordiger voor Neder land van Pan American, de heet Tom Nugent, bood onze landgenoot voor digns vertrek naar New York, waar hem nog een tweede warme ont vangst wacht, een boek, een draag bare radio en een fles champagne Het markt- en prijsbeleid zal er mede op gericht zijn een economisch klimaat tot stand te brengen, waar binnen de landbouw zich zal kunnen ontwikkelen. Dit beleid zal gevoerd worden volgens de opzet, waarover het vorig jaar met het georganiseer de bedrijfsleven in beginsel over eenstemming is bereikt. Bij de prak tische uitwerking zijn met name een drietal punten van betekenis: 1. Teneinde meer inhoud te kun nen geven aan het overleg, dat jaar lijks door de minister met het land- bpuwschap ter zake wordt gevoerd, is overeengekomen een zekere sprei ding in de tijd toe te passen bij de vaststelling van de verschillende ga rantie-regelingen. Er zal naar wor den gestreefd het melkprijsbeleid 1961-1962 omstreeks 1 november 1961 vast te stellen en vervolgens de ove rige regelingen vóór 1 januari 1962. 2. Het feit, dat de nog steeds toe nemende ontwrichting van de inter nationale zuivelmarkt tot een - uiter aard kunstmatig - zeer laag inter nationaal prijsniveau heeft geleid, maakt het naar de mening van de minister noodzakelijk een markt- ordenend beleid te voeren, dat doel bewust gericht wordt op redelijke prijzen voor de verschillende zuivel- produkten bij afzet in het binnen land. 3. Rekening dient te worden ge houden met de mogelijkheid, dat in E.E.G.-verband bepaalde beslissingen zullen worden genomen ter zake van het gemeenschappelijk landbouwbe leid, die gevolgen zullen hebben voor het nationale markt- en prijsbeleid. De minister van landbouw heeft op het terrein van de agrarische wet geving verder de voorbereiding voor een nieuwe meststoffenwet, die aan de - nog bij de Tweede Kamer in behandeling zijnde - bestrijdings- middelenwet zal worden aangepast, ter hand genomen. Het ontwerp van de nieuwe visserijwet kan spoedig bij de Tweede Kamer worden ver wacht. Ook het ontwerp van een noodwet voedselvoorziening - een zogenaamde bevoegdhedenwet, gel dende voor buitengewone omstan digheden - zal spoedig de Tweede Kamer bereiken. VIER JAAR MET AFTREK GEëlST TEGEN „GERRIT DE STOTTERAAR'. Tegen de 41-jarige chauffeur Ger- rit C. B. uit de hoofdstad, bijge naamd „Gerrit de Stotteraar", heeft de officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam vanochteid ter zake van vier gevallen van diefstal len uit woningen vier jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. Namens zijn cliënt verzocht de raadsman de rechtbank de zaak met gesloten deuren te behandelen, om dat zijn cliënt door de aanwezig heid van publiek „enorm geremd was om vrijuit te praten". De rechtbank wees dit verzoek af doch wel kreeg B. gelegenheid om zijn laatste woord bij gesloten deu ren uit te spreken. •Verdachte heeft reeds verscheidene veroordelingen van diefstal en in sluiping op zijn strafblad staan. In 1957 werd hij voor soortgelijke fei ten, als waarvoor hij nu weer terecht stond, tot vijf jaar met aftrek veroor deeld. Hij werd voorwaardelijk in vrijheid gesteld en de reclassering vond werk voor hem in Tilburg. Een der voorwaarden was, dat hij niet zonder toestemming van de re classering naar Amsterdam mocht komen, waar zijn gezin woont. Toen hij ziek werd kwam hij .met toestem ming van de reclassering naar Am sterdam, waar hij echter in finan ciële moeilijkheden geraakt en op nieuw diefstallen ging plegen. Vol gens hemzelf waren het zes gevallen geweest. Hij ging de huizen langs en belde aan. Waar dan niet openge daan werd verschafte hij zich toegang, soms met een valse sleutel, en sloeg zijn slag. In de „Mariastichting" te Haar lem is gisteren overleden de 67-ja- rige schilder H. M. Hosee uit Zand- voort, die maandag bij een aanrij ding tussen zijn bromfiets en een per sonenauto op het kruispunt Schim- melpenninckweg - Leidsevaart in Haarlem, ernstig werd gewond. Gisteren is te Detroit overeen stemming bereikt tussen de General Motors Corporation en de United Auto Workers Union over een nieuw driejarig arbeidscontract, waardoor de 129 fabrieken van de maatschappij waarschijnlijk begin volgende week weer op volledige schaal zullen pro duceren. Ruim een miljoen schoolkin deren in Engeland en Wales hebben woensdag onverwachts vrij gehad, doordat het onderwijzend personeel staakte uit protest tegen de afwij zing van zijn salariseisen door de re gering. Zoals gemeld heeft de Brit se regering ter bestrijding van de in flatie in juli een loonstop voor over heidspersoneel afgekondigd. „pARANORMALE GENEESKUNST is niets anders dan mo derne kwakzalverij) oude toverkunst in een nieuw kleed." Aldus de slotconclusie van een belangwekkend artikel, dat prof. dr. A. C. Drogendijk kortgeleden in het „Tijdschrift voor Ziekenverpleging" publiceerde. In scherpe bewoordingen keert de Amsterdamse hoogleraar zich tegen de paranormale gene zers, die zich onder de naam natuurgenezer of magnetiseur bij het grote publiek aandienen en zich beroepen op hun na tuurlijke geneeskracht. Prof. Drogendijk noemt het consul teren van paragnosten door leken op medisch gebied een uiter mate gevaarlijke zaak en meent voorts, dat een groot deel van de paranormale genezers bewuste bedriegers zijn, „wier enig doel is op geraffineerde wijze de mensheid geld uit de zak te kloppen." Genezers (NWP) opgericht. Tot de NWP kunnen als werkend lid worden toegelaten paranormale genezers van onbesproken ge drag, die bewijzen v,an hun ge nezend vermogen kunnen over leggen en bereid zijn zich te on derwerpen aan de controlevoor schriften jran de „Commissie van onderzoek naar paranormale be gaafdheid". Genoemde commis sie is in 1952 opgericht met het doel om in het algemeen belang toezicht uit te oefenen op de pa ranormale geneeskunst, zolang de overheid dit niet tot haar taak rekent. Prof. Drogendijk doet uit de doeken op welke gronden de commissie 'n genezer „begaafd" verklaart. De genezers zijn ver plicht van eike patiënt 'n kaart aan te leggen, die na afloop van de behandelmg bij de commis sie van onderzoek wordt inge zonden. De commissie zendt dan aan de patiënt een vragenlijst, die deze ingevuld terugstuurt. Heeft men met een „bijzonder geval" te maken, dan laat de commissie deze .genezing" me disch onderzoeken. Wanneer 'n genezer in twee jaar meer dan honderd patiënten behandelt, waarvan tenminste 35 pet. ge neest of aanmerkelijk herstelt, krijgt hij het brevet „bona fide". Prof. Drogendijk twijfelt niet aan de oprechte bedoelingen van de commissie. Maar aan de des kundigheid van de commissie twijfelt hij wèl. De samenstel ling komt hem al heel merk waardig voor. Ze bestond oor spronkelijk uit juristen, predi kanten, parapsychologen, inge- DROF. DROGENDIJK is een geleerde, wiens naam in kringen van paranormale gene zers stellig r.iet met ere zal wor den genoemd. De strijdvaardige hoogleraar heeft vorig jaar in de „Geneeskundige Gids" reeds 'n scherp requisitoir gehouden te gen de paranormale geneeskunst en zijn recente publicatie in het door artsen en verplegenden veelgelezen „Tijdschrift voor Ziekenverpleging" liegt er al evenmin om. De paranormale geneeskunst heeft zich na de oorlog in ons land krachtig ontwikkeld. Voor standers willen het zelfs op 'n wettelijke erkennning aanstu ren. Het aantal Nederlanders, dat zich door paranormale genei, zers laat behandelen, is veel gro ter dan men zo oppervlakkig zou denken. Een sociaal-genees kundig onderzoek te Utrecht, enkele jaren geleden gehouden, toonde aan dat tenminste in 23 pet. der onderzochte gezinnen gebruik werd gemaakt van een of andere vorm van onwettige geneeskunst. Negen procent con sulteerde een magnetiseur, 9 pet. een kruidendokter en 5 pet. zelfs beide soorten van onbevoegde genezers. Er is geen reden aan te nemen, dat deze percentages in de andere delen van 't land anders zouden liggen. 90 PCT. BEDRIEGERS pROF. DROGENDIJK noemt A het onderhavige verschijn sel uit oogpunt van volksge zondheid zeer verontrustend. Met bezorgdheid spreekt de hoogleraar over de toeneming van het aantal paranormale ge nezers in ons land. Hij haalt 'n uitspraak aan van de (interna tionaal bekende) Utrechtse pa ragnost Croiset, die beweerd heeft dat 90 pet. van deze para normale genezers „bewuste be driegers" zijn, kwakzalvers en charlatans, die er alleen op uit zijn de mensen het geld uit de zak te kloppen. Volgens Croiset zou slechts 10 pet. van de para normale genezers betrouwbare paragnosten zijn. Deze getuigenis, uit onver dachte mond opgetekend, acht prof. Drogendijk in tweeërlei opzicht merkwaardig. Vooreerst omdat Croiset nog eens heeft onderstreept welk een ontstel lend groot aantal paranormale genezers bewuste bedriegers zijn, wier behandelingsmethoden een vorm van kwakzalverij is, „die in de grond van de zaak een hazardspel is met het leven als inzet en de begeerde ge zondheid als hoogste prijs." Anderzijds blijkt uit Croiset's uitspraak ook, dat men niette min overtuigd is van het bestaan van „echte paragnosten". Voor standers der paranormale ge neeskunst maken een scherp on derscheid tussen bona fide en mala fide magnetiseurs. Wie moet nu echter het kaf van het koren scheiden? WANNEER „BEGAAFD"? IN 1948 werd de Nederlandse Werkgroep van Paranormale nieurs en andere academici, dus uit volslagen leken op medisch gebied. Pas later zijn aan de commissie enkele artsen toege voegd. NOG ALTIJD AARD- STRALEN. WONDERLIJK is het volgens prof. Drogendijk gesteld met de inspecteurs, die de con trole op de magnetiseurs moe ten uitoefenen. Hieronder bevin den zich een gepensioneerd in specteur der belastingen, 'n emi- ritus predikant en een groot grondbezitter De werkwijze van de commis sie is van dien aard, dat prof. Drogendijk er geen enkel ver trouwen in stelt. Men gaat af op de enquêteformulieren, die door de patiënt zelf worden in gevuld. De maatstaf is het sub jectief oordeel van de patiënt, niet het objectieve oordeel van de arts. Van een goede weten schappelijke controle is derhal ve geen sprake. Dit is des te bedenkelijker als men in aan merking neemt waaruit het pa tiëntenmateriaal van de para normale genezers bestaat. Meest al zijn het lieden die bij 'n me dische behandeling geen baat vonden en die in hoge mate vat baar zijn voor suggestie. „Der Aberglaube", zo heeft Goethe gezegd, „gehort zum We- sen der Menschen". Het geloof in magie, magnetisme, occultis me en dergelijke geheimzinnig heden is helaas onuitroeibaar. Prof. Drogendijk haalt 't voor beeld aan van de z.g. „aardstra- lenkastjes". Uitvoerige publica ties omtrent de volstrekte waar deloosheid van deze kastjes doen de verkoop van deze rommel niet verminderen. Dag aan dag hoort men verkondigen dat die aardstralen zeer gevaarlijk zijn en die kastjes een grote mate van veiligheid biedenEn of schoon onderzoekingen in Enge land, Oostenrijk en Zwitserland reeds lang hebben aangetoond dat de politie geen profijt trekt van helderzienden, wordt veel vuldig het tegendeel verkon digd. MEDISCHE onderzoekingen hebben reeds meermalen aangetoond, dat de behandelings methoden der paranormale ge nezers zelden resultaat hebben gehad. Verbetering, meestal tij delijk, werd vrijwel alleen waar genomen bij neurosen en bij pa tiënten, wier ziekte alleen in de verbeelding bestond. Laboratoriumproeven van prof. Julius en prof. Salamonsen toon den aan, dat van de „onder zochte" magnetiseurs geen bij zondere stralingen uitgingen, die genezing teweeg zouden kunnen brengen. Derhalve staan de Nederlandse artsen nog, al tijd op het standpunt, dat het fundament van de geneeskunst de geneeskunde is, d.w.z. een uitgebreide kennis van de ge zonde en van de zieke mens. De artsen zijn derhalve voor hand having van de principes, neer gelegd in de Wet op de g°nees- kunst (1865). Deze wet bepaalt dat aan onbevoegden, dus ook aan magnetiseurs e.d. geen be voegdheid wordt gegeven de geneeskunst uit te oefenen. STUDIE ONONTBEEPUJK E* VENALS prof. Treub meent *-< ook prof. Drogendijk dat kennis van ie geneeskunde on ontbeerlijk is en blijft voor een juiste uitoefening van de ge neeskunst. Hij acht niet alleen de mala-fide maar ook de bona fide „genezers" een bedreiging voor onze volksgezondheid. „Alleen die weten wat er te koop is op medisch gebied, we ten hoe moeilijk vaak de diag nose is en met hoeveel zorg de therapie moet worden inge steld. Grasduinen op dit terrein is niet alleen ridicuul, maar uit den boze. En d:t klemt in het bijzonder in de acute gevallen, waar snel en grondig medisch onderzoek op Jjn plaats is. Zo lang niet langs wetenschappe lijke weg is aangetoond dat er zoiets als paranormale begaafd heid bestaat, welke gave dan nog bovendien bruikbaar moet zijn op medisch terrein, kan o.i. aan onbevoegden geen bevoegd heid worden gegeven om de ge neeskunst uit te oefenen". Wij zouden hierbij willen aan tekenen, dat er één uitzonde ring is, waarbij para-normale geneeswijze legaal mag worden toegepast, dat is door de wer kelijke begaafde die er de moei te en de kosten voor over heeft het artsendiploma te behalen. Slechts in enkele spaarzame ge vallen gebeurt dit. Het behoeft geen betoog, dat zo'n dokter „met een zesde zintuig" veel aanloop heeft. Maar hij is vol komen bevoegd deze patiënten op zijn wijze te behandelen als daarmede goede resultaten wor den geboekt. Dr. TH. RöMAN.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7