OtUhliMtc <vtrwtv Idkt44uk& $C&<yovi<feuL N.V.HET M©T©RHUIS „Het Mes" naar Engeland verkocht Celstraf voor verduistering totogelden Het weer in Europa Loonoverleg in klein metaal Duitser uit trein gevallen en gedood Transit camp Hoek van Holland wordt ontruimd Het was te warm om te werken Vrolijke verdrinkers op Voorhouts feest Alle mindervaliden kunnen 3 oktober naar de optocht Weerbericht ■M, DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ook leverbaar met vier deuren en 1700 motor Volmaakt rijgenot in 'n wagen zonder opsmuk maar verzorgd tot in het kleinste detail met tal van accessoires als standaarduitvoering. Een practische en duurzame automobiel met onbelemmerd uitzicht en asymmetrisch opge stelde ruitenwissers. Voor extra rijgenot kunt U een Rekord met Olymat automatische koppeling of Opel vouwdak kiezen. Ook leverbaar met een 1.7 liter motor. Neem de proef op de som en maak een proefrit! STATIONSWEG 1 EN 2 - LEIDEN TELEFOON 01710-24741 (Advertentie) De Nederlandse film „Het Mes", geproduceerd door de Nederlandse filmproduktiemaatschappij in Rotter dam, onder regie van Fons Radema kers, is naar Engeland verkocht. De film zal nog dit jaar zijn Engelse première beleven in Londen en wel in het „Cameo Theater' in Regent Street. Het is de eerste keer, dat een Nederlandse speelfilm in Londen zal gaan draaien. Wanneer de vertonin gen in de Britse hoofdstad succes zul len hebben, zal de film in vele an dere Engelse steden worden uitge bracht. De rechtbank te Groningen heeft vanmorgen de 41-jarige schilder G. L. K. te Haren (Gr.) veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maan den met aftrek, waarvan vier maan den voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en toezicht van de reclassering. K. had als secretaris-penningmees ter van de voetbalvereniging „Ha ren" totogelden ten bedrage van 1700 gulden uit de kas verduisterd. De officier van Justitie had bij de behandeling van deze zaak veertien dagen geleden een gevangenisstraf geëist van acht maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met 'n proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassering. K. is toen ter zitting in arrest gesteld. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp gisteren max. min. Joods monument tussen schouwburgruïne In de ruïnes van de voormalige Hollandse Schouwburg aan de Plantage Middenlaan in Amsterdam, welke worden omgebouwd tot een Joods natio naal monument, is de Pyloon, welke met als basis een grote Davidsster, is opgericht op de plaats van het voormalig toneel, nu voltooid. (Foto) Deze Pyloon met een hoogte van ongeveer 15 meter en een gewicht van 21 ton, is opgetrokken uit beton, dat is bekleed met natuursteen en zal vermoedelijk volgend jaar mei reeds het middelpunt kunnen zijn van de herdenking van Joodse slachtoffers van het nazi-regiem in Nederland. CAO is opgezegd De drie metaalbedrijfsbonden heb ben de negen collectieve arbeids overeenkomsten voor de kleine me taalnijverheid (ruim 135.000 werk nemers) opgezegd. Deze c.a.o.'s, met uitzondering van die voor de goud en zilvernijverheid, lopen eind 1961 af. De loononderhandelingen tussen de vertegenwoordigers van de fede ratie van werkgeversorganisaties in de kleine metaalnijverheid en de werknemersbonden beginnen binnen kort. Op het voorlopige verlanglijstje van de werknemersbonden prijken de lonen bovenaan. De werknemers in de grote me taalnijverheid ontvingen op 1 juli jl. een loonsverhoging van tien cent per uur. Op 1 april a.s. krijgen zij nog eens vijf cent erbij. De federa tie van werkgeversorganisaties inde kleine metaalnijverheid verzocht de overheid destijds deze loonsverho ging niet goed te keuren, omdat zij loonsverschillen tussen de grote en de kleine metaalnijverheid bij een krappe arbeidsmarkt als een gevaar zag voor haar industrie. De grootste werknemersbond, de bij het N-V.V. aangesloten Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijver heid en Electrotechnische industrie, heeft ook al enkele andere wensen geformuleerd, o.m. een verandering in de gemeenteklasse-indeling, op trekken van de vrouwenionen tot ten minste 85 pet. van de vergelijk bare mannenlonen, een vakantie van vijftien dagen en een extra vakantie van drie dagen voor jongeren. Tijdens een kort, maar hevig onweer is vannacht omstreeks half drie de bliksem ingeslagen in de nieuwe boerderij van de veehouder K. Bergsma aan de Hogendijk te Sint Johannesga. De brandweer van Joure, die zeer snel ter plaatse was, slaagde er in het woonhuis te redden, doch de grote boerenschuur brandde geheel uit. Het vorig jaar brandde op de zelfde plaats de boerderij van de heer Bergsma af als gevolg van hooi- broei. De 40-jarige Duitser Heinz Bir- kenhagen uit Rensburg is gister avond om hali twaalf tussen Oldenzaal en de Duitse grens uit de trein gevallen en om het leven ge komen. Nadat uit Duitsland bericht was ontvangen, dat er een passagier werd vermist, zijn de Spoorwegen op Nederlands gebied de baan gaan schouwen. Het zoeken heeft niet lang geduurd. De oorzaak van het ongeval is onbekend, de sluitingen van de deuren waren, volgens de Spoorwegen, in orde. Zes jonge Duitsers mishandelden man Zes jonge Duitsers, allen in de leeftijd van 16 tot 20 jaar, zijn door de politie van Kerkrade ingesloten in afwachting van hun berechting. De Duitsers* hebben zonder enige aanleiding een jongeman, die met zijn meisje in het stadspark van Kerkrade zat, mishandeld. Het zestal begon de Kerkradenaar te treiteren, doch toen deze niet op hun ruzie zoeken inging, begonnen ze hem te mishandelen. Het meisje zag kans te vluchten en enige agen ten te waarschuwen. Deze wisten de veelbelovende Duitsers te Achterha len en hen in te sluiten. Een verkeersongeval heeft het leven gekost van de 64-jarige heer De Jong uit Horst (L.). Hij werd vanmorgen, bij inspectiewerkzaam heden aan de provinciale weg Ven- rajj-Horst, door een kermiswagen aangereden. De 73-jarige bromfietser L. de Jong uit Workum is gisteren veron gelukt, toen hij op weg naar Frane- ker, nabij Hitzum, geen voorrang verleende aan een van rechts 'ko mende personenauto, welke bestuurd werd door de 23-jarige J. F. van Grieken uit Apeldoorn. De heer De Jong was op slag dood. Een grote boerderij, bewoond door de eigenaar, de heer H. Sj. Yde- ma, in Groenterp, nabij Bolsward, is gisteravond tot de grond afgebrand. Het vuur is ontstaan ten gevolge van hooibroei. De brand brak uit op het moment, dat men veertig stuks vee, op stal gemolken, weer in het wei land had gelaten. Op maandag 25 september, aldus een mededeling van de Britse am bassade, zal het zgn. Transit Camp in Hoek van Holland officieel wor den gesloten. Deze sluiting zal met een beschei den plechtigheid worden gemar keerd. In het kamp zal op die dag namelijk de Engelse vlag worden ge streken en de Nederlandse daarvoor in de plaats worden gehesen. Tegenwoordige arbeidsver houdingen: honderd atelier meisjes van een confectiefa briek in Tilburg, die het te warm vonden om te werken, deelden hun directie mee een „vrije middag" te nemen en te gaan zwemmen in het Wil- helminakanaal. Dit bericht is geen verzinsel, doch dit voorval heeft dinsdag middag werkelijk plaats ge had. De directie had aan een afvaardiging een vrije middag, die de meisjes in mindering vroegen op de twee dagen car naval volgend jaar (in Tilburg wordt carnaval niet in het openbaar gevierd), geweigerd. Na deze weigering bleef het onrustig in het atelier en op de lopende band kwam 'r sta- kingsoproep te liggen, waaraan door velen na de middagpauze gehoor werd gegeven. Alleen om de hitte werd ge staakt; overigens hebben zij 't goed naar hun zin. De „vrije middag" zal hen in rekening worden gebracht. Van de zijde van de Algemene Nederlandse Invalidenbond, afdeling Leiden en Omstreken, de organisatie, die de belangen behartigt van de minder-validen van alle gezindten, ontvingen wij het volgende bericht: Ook dit jaar, evenals voorgaande jaren, zullen de zieken en minder validen in de gelegenheid worden gesteld om, rustig zittend op een van de mooiste punten van de stad aan de Breestraat in de omgeving van de sociëteit „Minerva", de 3 oktober-optocht gade te slaan, zon der last te hebben in het gedrang te komen of dat het uitzicht wordt belemmerd door personen, die voor hen zouden kunnen gaan staan. Het publiek wordt verzocht zich in verband hiermee, niet op te stellen aan de noordzijde van de Breestraat vanaf de school, Bree straat 80 tot het belastingkantoor no. 40. Diegenen, die niet of moeilijk kunnen lopen, kunnen worden afge haald en weer thuis gebracht, indien zij dit bij het afhalen der plaats bewijzen schriftelijk aanvragen. De plaatsbewijzen kunnen worden afgehaald op vertoon van een bewijs van Invaliditeitsrente, Onge vallenrente, lidmaatschapskaart van de A.N.I.B. of zusterorganisatie. De prijs van de plaatsbewijzen bedraagt 25 cent. Het afhalen van de plaatsbewijzen kan geschieden op maandag, 25 september a.s., des avonds van 89 uur in het gebouw Ons Centrum, Hooigracht 84 te Leiden. Hier zij nog eens uitdrukkelijk medegedeeld, dat op 3 oktober géén plaatsbewijzen kunnen worden verstrekt en dat deze uitsluitend die nen voor zieken en invaliden en niet voor ouden van dagen. Inrichtingen, ziekenhuizen enz. dienen zich te wenden tot het sekre- tariaat van de Alg. Ned. Invalidenbond, v.d. Duynstraat 19, Leiden, telefoon 2.18.55. By het boegspriet-lopen op het zomerfeest in Voorhout duikelden velen in het sloot-bad, tot groot vermaak van iedereen, (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) PLAATSELIJK MIST Droog weer met enkele zon nige perioden en in de nacht en ochtend plaatselijk mist of laag hangende bewolking. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zwakke wind. HELSINKI onbew. 14 1 STOCKHOLM zw. bew. 17 4 OSLO geh. bew. 17 8 KOPENHAGEN onbew. 18 12 ABERDEEN mist 20 9 LONDEN mist 11 AMSTERDAM zw. bew. 22 14 BRUSSEL geh. bew. 24 15 LUZEMBURG geh. bew. 26 16 PARIJS geh. bew. 24 13 BORDEAUX mist 24 10 GRENOBLE 1. bew. 30 14 NICE onbew. 27 19 BERLIJN onbew. 21 9 FRANKFORT mist 28 15 MüNCHEN mist 25 11 ZüRICH mist 26 14 GENèVE onbew. 28 11 LOCARNO onbew. 27 10 WENEN onbew. 25 10 INNSBRUCK zw. bew. 28 12 BELGRADO onbew. 31 12 ATHENE onbew. 27 21 ROME onbew. 32 15 AJACCIO h. bew. 27 15 MADRID onbew. 25 13 MALLORCA onbew. 26 16 LISSABON mist 26 PAUZE WONDEREN EN GEZOND VERSTAND. „Wanneer de Keiik een bepaald gebeuren onderzoekt en dat tot een echt wonder verklaart, wil zij daar mede enkel zeggen: het komt ons geloofwaardig voor hierin een won der te zien en de gelovigen mogen zulks dus aannemen. Als later zou blijken, dat zo'n wonderverklaring niet meer kan worden volgehouden wijl nieuwe wetenschappelijke ont dekkingen dat z.g. wonder in een geheel ander licht doen staan, behoeft de Kerk niet op hare eerste uitspraak terug te komen. Want zij heeft aan haar gelovigen die uitspraak niet als geloofspunt opgelegd en zij liet hen er vrij in voor zichzelf uit te maken of zij het al dan niet als wonder zou den beschouwen. De Kerk rekent op het gezond verstand van haar leden, die natuurlijk van hun kant de plicht hebben zich door dat verstand, voorgelicht door de eigentijdse we tenschap, te laten leiden". (Pater B. J. J. Visser M.S.C. in „Van Spiritisme tot Para psychologie"). PUZZEL No. 530. Hor. 1. witte populier, 6. voorzetsel, 7. opening ener fuik, 8. bijb. figuur, 9. gesloten, 10. ten dele. Vert. 2. herderin (Fr.), 3. zend brief der apostelen, 4. rang, 5. stuk bouwland. Oplossing morgenavond. x Oplossing no. 535. Hor. 1. log, 4. adé, 7. adem, 8. Rr, 9. pol, 10. Jan, 11. loge, 14. van, 15. idee, 17. mug, 19. ven, 21. er, 22. rede, 23. ris, 24. rek. Vert.: 1. lap, 2. odol, 3. gelovig, 5. dra, 6. ernst, 10. jenever, 12. Gad, 13. kamer, 16. Eede, 18. Uri, 20. nek. PUNT „En hoeveel zakken wilde mevrouw in meneer zijn broek hebbent*

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3