KINDEREN IN HET NIEUWE WOUD De Leidenaar Pieter van Musschenbroek heeft niet kunnen dromen, dat zijn fles nog eens muziek zou gaan maken Gezellig nakaarten valt bij sommige leden niet in de smaak vakantieherinneringen DONDFRDAG 21 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Cunaeus, min of meer bij toeval. Het tweetal zocht naar een methode om water een elektrische lading te geven met een elektriceermachine. Toen Cunaeus per ongeluk een kettinkje aanraakte, dat in het water hing kreeg hij een geweldige schok. Die ervaring was de aanleiding tot ver dere experimenten, waaruit de Leidse fles werd geboren. Het zat in de lucht De Leidse fles, een grote conden sator dus, ziet er in feite uit als een gewone huis-tuin-en-keuken-fles, waar omheen en waar binnenin een laag bladtin zit. Aan deze twee lagen zitten de geleiders, die het span ningsverschil aan weerszijden van het flessenglas kunnen opwekken, een spanningsverschil, dat zo hoog kan worden opgevoerd, dat het zich met een grote vonk kan ontladen. Van Musschenbroek deed overi gens zijn uitvinding niet alleen. Be paalde uitvindingen zitten nu een maal - omdat nieuwe kennis en er varing er de weg toe gebaand heb ben in de lucht. In hetzelfde jaar als Van Musschenbroek construeerde de Duitse natuurkundige Von Kleist 'n condensator. Zowel de vondst van Van Musschenbroek als van Von Kleist werden in hetzelfde jaar door de Academie der Wetenschappen in Parijs gepubliceerd. Kenmerkend voor zijn instelling van waar geleerde is, dat Van Mus schenbroek (die zich in 1740 te Lei den had gevestitgd, waar hij in 1761 overleed) zich nooit op zijn kennis liet voorstaan. Ook aanlokkelijke en eervolle voorstellen om in het buitenland te komen doceren heeft hij, terwille van zijn werk in Leiden, nooit aan vaard. Zelfs niet het voorstel van de koning van Spanje om daar vijf jaar lang, voor het toen wel zeer vorste lijke honorarium van 25.000 per jaar, te komen doceren. Hij heeft wel ver gezienPieter van Musschenbroek, maar de ontwikke ling' is nog verder gegaan dan hij dacht. Toen van Musschenbroek in 1746 de Leidse Fles" uitvond, meen de hij, medicus van origine, een nieuwe behandelingsmethode te heb ben gevonden voor „verstoppingen van zenuwen, lamheid, blindheid, doof- en stomheid". Het heeft toen nog 'zeer vele jaren geduurd voor de elektriciteit toepassing vond in de geneeskunde, maar niemand kijkt er hu nog van op als de arts op allerlei wijzén elektriciteit toepast. Denk bij voorbeeld aan de elektrische hart massage bij patiënten, waarvan het hart tijdens een operatieve ingreep $t{l is blijven staan. iMaar waar Van Musschenbroek geen notie van heeft gehad is hoe zijn Leidse fles later toepassing zou vin den in de radiotoestelletjes zo groot als' sigarettendoosjes, waarmee wij, moderne cultuurmensen, de voor ons beklemmende stilte van de natuur om-cns heen verdrijven. Van Mus- schénbroek had zich - los ervan, dat de radiogolven nog helemaal onbe kend waren in zijn tijd - ook moeilijk kunnen voorstellen, dat zijn nogal omvangrijke Leidse fles (inderdaad minstens zo groot als de azijnfles bij u in de keuken) effectief zou kunnen worden verkleind tot een condensa- tortjé zo groot als een luciferkop. Inderdaad, in principe is er geen enkel verschil tussen dat kleine con- densatortje (waarvan er tientallen in elk radiotoestel zitten) en die grote condensator, die de naam Leidse fles kréég. Uit familie van instrumentmakers Op 19 september was het tweehon derd jaar geleden, dat Pieter van TWEEHONDERD JAAR NA VAN MUSSCHENBROEK Op 19 september 1761 over leed in Leiden de medicus-na tuurkundige Pieter van Mus schenbroek, de uitvinder van de „Leidse fles". Hoewel hij 't belang van zijn ontdekking wel degelijk inzag, kon hij niet ver moeden. dat zijn Leidse fles, duizenden malen verkleind tot de micro-condensatortjes die wij nu kennen, o.m. toepassing zou vinden in de zakradio's van onze tijd. Petrus van Musschenbroek „J. M. Quinkhard pinxit 1738". Dit portret is gemaakt vóór de uitvinding van de Leidse Fles. In 1738 was Petrus van Musschenbroek hoogleraar te Utrecht en hier draagt hij de Utrechtse toga. Musschenbroek overleed, na 'n leven waarin hij tal van praktische toepas singen van allerlei natuurkundige verschijnselen vond. Geboren als een zoon van een in strumentmaker, studeerde hij aan de Leidse universiteit, onder de be roemde Boerhaave, medicijnen. In 1715, hij was toen 23 jaar, be haalde hij zijn graad en reeds vier jaar later werd hij benoemd tot hoog leraar in de wis- en natuurkunde aan de universiteit van Duisburg. Tussen 1715 en 1719 had hij zich in Londen bij Isaac Newton in de na tuurkunde gespecialiseerd. Zijn afkomst uit een familie van instrumentmakers zal er wel niet vreemd aan zijn geweest, dat hij steeds naar toepassingen zocht voor de verschillende natuurkundige ver schijnselen, met name vooral öp het gebied van de geneeskunde. De uitvinding van de Leidse fles deed hij, samen met zijn leerling den. De heer Van der Ploeg blijft op het standpunt, dat de nabespreking van de raad bij het p»ubliek geen in druk van openbaarheid geeft. De be spreking na de laatste raadsvergade ring heeft voor mij voorgoed de deur dichtgedaan. De voorzitter zegt tot de heer Van der Ploeg: als u meent verplicht te zijn na de sluiting van de vergadering weg te gaan, kimt u dat doen; wie weg wil, kan gaan. Spr. vindt het een onaangename verhou ding. Stelt u zich voor, dat ik ter stond na het einde van de vergade ring de ambtsketting neerleg en zou heengaan, dat zou een te formeel ka rakter geven. De heer Van der Ploeg zegt niet onvriendelijk te willen zijn maar noemt mede als bezwaar, dat het na de raad gesprokene niet ge notuleerd wordt; men kan op geen enkel gezegde terugkomen. De voor zitter bepleit nogmaals het na de raad even bijeen te blijven in een aangename sfeer. De agenda Toen uit de raad geen voor- of te genstanders naar voren kwamen ging de voorzitter over tot de orde van de agenda, door voor te stellen de goed keuring van het uitbreidingsplan voor kennisgeving aan te nemen. Bij de kennisgeving dat de over name van de Rijnstraat door Ged. Staten is goedgekeurd, brengt de heer Van Mil in het midden, dat vernum mering van de huizen rond de Rijn straat verwarring brengt. Wethouder Van Hofwegen kan het bezwaar niet inzien en acht de huizen, die een nieuw nummer kregen, te staan in de Rijnstraat. Nu de bezoldiging voor een water leidingtechnicus, zijnde een nieuw ingevoerde functie, de goedkeuring van de Min. van B.Z. heeft verkre gen, wijst de voorzitter erop, dat de raad de benoeming bij de invoering van de functie niet aan zich gehou den heeft. B. en w. zullen dus tot be noeming overgaan. De heer Paarde- kooper wil, dat de Commissie Water leiding daarin gekend wordt. Wet houder, Van Hofwegen heeft daar geen bezwaar tegen. De voorzitter merkt op, dat b. en w. de benoeming kunnen doen. zonder de bedoeling de raad voorbij ,te hollen. De. bemoeiing van de Commissie Waterleiding is echter een advies, aldus spr., waar naar wij zullen kijken of het nuttig is dit te doen, want het gaat er om een maand sneller in deze functie te voorzien. De voorzitter deelt mede, dat tot technisch ambtenaar is benoemd de heer A. J. van Lierop. De nieuwe vuilnisauto gaat rijden Vrijdag 29 september zal de nieu we vuilnisauto arrivieren en zater dagmorgen 30 september op het ge meenteterrein door de raad bezich tigd worden. Dinsdag 3 oktober zal de oude 'wagen nog aan de H. Rijn dijk het werk doen en vrijdag 6 ok tober begint de vuilnisdienst met in gebruikstelling van de model-vuilnis- emmers en de nieuwe vuilnisauto. De kosten van de vuilnisdienst zijn 10 per jaar plus 1 per jaar voor afbe taling van de vuilnisemmer. De in woners zullen per circulaire nader op de hoogte worden gesteld. De nadere vaststelling van het bouwvoorschot wordt goedgekeurd. Ook de reeds bekend gemaakte wijziging van de politieverordening, in verband met het ophalen van huis vuil, wordt aangenomen. B. en w. stellen voor een crediet te verlenen van 10.000 voor een ver bouwing van de gemeentegarage aan de Miening. Voor het inrijden van de vuilnisauto moet een nieuwe garage deur gemaakt worden, hoger dan de bestaande ingang. Om een symme trisch geheel te krijgen is het plan beide deuren te vernieuwen. Even wordt spijtig gesproken, dat de bestaande prachtige deur - nog afkomstig van de Koninklijke Stallen uit Den Haag - moet verdwijnen en de heer Van der Ploeg vindt de ontwor pen opgeklampte deuren niet mooi. De heren bouwtechnici, zo groot in getal in de raad vertegenwoordigd, gaan zware bomen opzetten, maar de heren komen er niet uit, waarbij d» heer Paardekooper opmerkt, dat dit plan niet in de Commissie Openbare Werken is geweest, waar de behande ling doeltreffender zou zijn dan in de raad. Aangezien het nog wel even zal duren alvorens de goedkeuring van G.S. verschijnt, kan het plan nog na der bezien worden. Het crediet wordt toegestaan. Aan de Stichting voor thuislozen- zorg wordt een subsidie van 25 toe gestaan. Bij de begrotingswijziging, w.o. het cerdiet voor de nieuwe brug van de school H. Rijndijk, informeert de heer Van Mil hoe deze brug wordt. Wet houder Van Hofwegen verlaat de ver gadering en komt met een tekening ter tafel, die de heer Van Mil gerust stelt want het wordt een draaibrug, waarover vooral de heer De Vrind zijn tevredenheid te kennen geeft. Het nieuwe postkantoor De heer Van der Geest informeert bij de rondvraag, hoe de iprichting van het nieuwe postkantoor wordt. Tot zijn spijt heeft de voorzitter geen tekening voorhanden, maar deelt mede dat er een wachtlokaal van 4 x 4 meter komt met een groot kantoor en afzonderlijke bestellersafdeling en ruimte voor een telefooncel, die dag en nacht te bereiken is. Het wordt een model postkantoor, waarvoor de PTT alle aanwijzingen heeft gegeven. De heer Paardekooper krijgt op zijn vraag over de samenstelling van de bovenwoning voor de kantoor houder eveneens een bevredigend antwoord. De heer Van der Geest heeft bij geruchte vernomen, dat het hogere crediet voor de Schoutenbrug is goed gekeurd door Ged. Staten en uit daar zijn verbazing over. De voorzitter zegt, dat het hier een zeer noodza kelijke uitgave betreft. Het werk is thans gegund aan het Aannemings bedrijf van Dongen en Van Hoven uit Dordrecht voor ƒ376.000. De voorzitter sluit daarop de ver gadering met gebed, waarna de heren Van der Ploeg, Paardekooper, Van der Geest en Van Diemen terstond afscheid nemen. De overige raadsle den bleven nog, als gebruikelijk, bij een. BESTRIJDING ABORTUS BANG In Denemarken kan de rundvee stapel als geheel vrij van de ziekte abortus bang, het „besmettelijk ver werpen", worden beschouwd. Het Landbouwschap, dat zich intensief bezighoudt met de bestrijding van deze gevaarlijke veeziekte in Neder land, heeft de Denen gevraagd hoe zij tot dat mooie resultaat zijn ge komen. Uit het Deense antwoord heeft het Landbouwschap nu gecon cludeerd dat zijn eigen, sinds een jaar van kracht zijnde regeling, waarbij veehouders een vergoeding krijgen voor het doen slachten van besmette en „verdachte" runderen, zeer goed bruikbaar is als basis voor de bestrijding. De Deense inlichtin gen hebben ook enige Nederlandse directeuren van gezondheidsdiensten voor vee, die een paar wijzigingen in de regeling wensten, in het gelijk gesteld. In zijn vergadering van gis teren heeft het bestuur van 't Land bouwschap tot deze wijzigingen be sloten. GROTE BUIT BIJ DIEFSTAL IN VILLA De bewoonster van een villa aan de Diepenbrockstraa in Amsterdam is woensdagavond om half twaalf bij haar thuiskomst tot de ontdekking gekomen, dat een of meer inbrekers een bezoek aan de villa hadden ge bracht. Op alle verdiepingen waren de kamers ondersteboven gehaald. Hoe groot de buit precies is kon nog niet worden vastgesteld, omdat de echtgenoot, directeur van een groot modemagazijn, in het buitenland ver toeft. Maar volgens een voorlopige schatting van de bewoonster moet er voor enkele tienduizenden guldens aan geld en sieraden zijn verdwe nen. Grote 18e eeuwse Leidse fles hoog 75 cm. Gemeenteraad van Zoeterwoude Nauwelijks was de vergadering van de gemeenteraad van Zoeterwoude begonnen toen de prettige sfeer door een incident verbroken werd. De voorzitter deed mededeling van de goedkeuring van een kleine wijzi ging van het uitbreidingsplan door Ged. Staten, eraan toevoegende daar zeer verheugd over te zijn om een plan tot uitvoering te kunnen krij gen, waaromtrent na de vergadering nader iets gezegd kon worden. De heer Van der Ploeg vroeg de voorzitter dit nu reeds bekend te maken, verklarende aan het praatje na de raadszitting van de raad niet meer te zullen deelnemen.. De voor zitter was echter niet bereid aan dit verzoek te voldoen, waarop de heer Van der Ploeg vroeg dan maar in geheime zitting te gaan. Omdat de desbetreffende zaak niet aan de orde was, achtte de voorzitter het niet juist om in geheime zitting te gaan. De voorzitter sprak zijn teleurstel ling erover uit, dat er bezwaar wordt gemaakt na de vergadering in een prettig, samenzijn nog even over en weer de zaken te bespreken zonder besluiten te nemen en wil weten of de houding van de heer Van der Ploeg persoonlijk is of door andere leden wordt gedeeld. De heer Van der Ploeg zegt, dat dit geen fractie- besluit is, maar dat meerdere leden het niet gewenst achten een nabe spreking te voeren. Spr. geeft er de voorkeur aan alle bseprekingen de raad zoveel mogelijk openbaar te houden. De voorzitter beziet deze kwestie uit het oogpunt van verster king van de band onder de leden, een samenzijn, waar even goed over het weer als over de gemeente in het algemeen zonder de bedoeling tot be sluiten te komen, kan gepraat wor- 86. Edward stelde zijn nieuwe vrienden aan zijn zus ters en broers voor, en daarna zaten zij bij het avond eten aan. De beide jonge officieren bleven in de hut terwijl Edward aan de beheerder de nederlaag van de koning ging melden. houtvesterskleren aan en ging terug naar de hut. Onderweg stiet hij op enkele van Cromwel's mannen, die hem vertelden van jonge officieren, die zich in het bos hadden verscholen. De vrienden moesten hierom wel even lachen maar bleven er vast van overtuigd dat zij Cromwell zouden verslaan. Temeer daar ze al hun eigendommen hadden verloren, en die ten koste van alles wilden herwinnen. Prettige vakantiebeelden worden graag nog eens In huiselijke kring met aandacht bekeken en besproken. In die stemming smaakt een kop vers gezette Douwe Egberts koffie dubbel goed. Dan geniet men eerst recht van de fijne geur en de pittige smaak, die zo kenmerkend zijn voor Douwe Egberts koffie. Fijne Dessert Dc koffie voor fijnproevers; werkelijk Iets bijzonders. Pak van 250 g 1.80 Rood Merk De kwaliteitskoffie bij" uitstek. Pak van 250 g 1.48

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10