VASTBERADEN WEERSTAND BIEDEN AAN AFDWINGEN VAN CONCESSIES Hechte samenwerking tussen bondgenoten blijft nodig NOG ENIGE INTERESSANTE PUNTEN Meer opbrengst uit oliebelasting DINSDAG 19 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Troonrede noemt intemhtionale situatie verontrustend ADVIES OVER ZELFBESCHIKKING NW GUINEA H.M. de Koningin sprak hedenmiddag de volgende troonrede uit bij de opening van het zit tingsjaar van de Staten-Generaal: LEDEN DER STATEN-GENERAAL, De ontwikkeling van de internationale situatie is verontrustend. De door de communistische politiek kunstmatig opgewekte Berlijnse crisis kan zich nog verder toespitsen. De bereidheid van de wes telijke mogendheden om tot een vreedzame oplossing van het geschil te komen, mag niet aldus wor den verstaan, als zouden concessies kunnen worden bedongen, die wezenlijke waarden in gevaar brengen. De Atlantische bondgenoten zijn eensgezind in hun overtuiging, dat vastberaden weerstand moet worden geboden aan elke poging tot het afdwingen van zodanige concessies. Een hechte samenwerking tussen alle bondgenoten op politiek, militair en economisch terrein blijft dan ook noodzakelijk. Aan deze samenwerking zal ons land krachtig blijven deelnemen. Nu de internationale situatie dreigender is geworden en de Amerikaanse hulp is weggevallen, zal het op peil houden van de Nederlandse bijdrage in de bondgenootschappelijke verdediging grotere finan ciële offers van ons vergen. Wil onze krachtsinspanning werkelijk betekenis hebben, dan dient zij voort te vloeien uit het besef van onze verantwoordelijkheid voor de handhaving van de grond slagen onzer beschaving. Belastingverlaging en aantrekken van buitenlandse arbeidskrachten WIJ BOIJWDEN WONINGEN JAARLIJKS AANTAL VOLTOOIDE WONINGEN IN NEDERLAND ©45 1950 1955 1960 x 1000 Nauwer politiek overleg Het besluit tot nauwer politiek overleg, dat de rege ringen van de landen behorende tot de Europese ge meenschappen in juli te Bonn hebben genomen, zal de verdere eenwording van Europa kunnen dienen. De regering heeft zich tot deelneming aan deze politieke en ook culturele samenwerking bereid verklaard, onder voorwaarde, dat hetgeen reeds in Europees en Atlan tisch verband is bereikt, niet slechts in stand zal wor den gehouden, maar verder zal worden ontwikkeld. De bereidheid van Groot-Brittannië om tot de Euro pese gemeenschappen toe te treden en het daarmede geopende uitzicht tot toetreding of associatie van andere Europese landen, acht de regering van het grootste be lang. Zij verwacht daarvan niet alleen een verdere so ciaal-economische vooruitgang van de deelnemende lan den, maar ziet daarin ook nut voor de totstandkoming van de Europese eenheid. De positieve reacties van onze 'partners in de Europese gemeenschappen op deze ont wikkeling stemmen tot vreugde. Ook hetgeen in Bene- lux-verband werd bereikt, geeft reden tot verheugenis. Suriname .en Nieuw Guinea Op verzoek van de Surinaamse regering hebben de landen van het koninkrijk dit jaar een aanvang ge maakt met het overleg over het statuut. De goede ver standhouding tussen de landen van het koninkrijk wet tigt het vertrouwen, dat een voor alle partijen be vredigende oplossing voor de ter sprake gekomen Su rinaamse wensen zal worden gevonden. Nederland zal steun blijven verlenen aan de econo mische en sociale ontwikkeling van Suriname en de Nederlandse Antillen. Bevestiging en versterking van de ideële banden tussen de bevolkingen van de drie landen verdient verder alle aandacht. De regering heeft goede ver wachtingen ten aanzien van de in dit jaar ingestelde adviesraad voor culturele samenwerking. Aan de sociaal-economische en culturele ontwikke ling van Nederlands Nieuw-Guinea wordt bijzondere aandacht geschonken, temeer nu dit gebied een fase van snelle staatkundige ontwikkeling is ingegaan. Naar het oordeel der regering is reeds gebleken, dat de Nieuw-Guinea-raad sinds zijn installatie op 5 april jl. aan de staatkundige behoeften van dit gebied beant woordt. Zelfbeschikking De regering verwacht, dat in dit zittingsjaar van de Staten-Generaal de raad zijn advies zal uitbrengen over de wijze waarop het zelfbeschikkingsrecht zou kunnen worden verwezenlijkt. Zij is van mening, dat voor een verantwoorde keuze omtrent eigen toekomst de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea zich vrij en onbedreigd moet kunnen oriënteren, overal waar zij dit wenst. Van haar zijde zal de regering onderzoe ken welke wijzigingen in statuut en grondwet nodig zijn. Een gesprek met Indonesië over de toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea is helaas niet mogelijk ge bleken, omdat Indonesië voor zulk een gesprek voor waarden stelt, die in strijd zijn met het zelfbeschik kingsrecht. De regering betreurt het voorts, dat Indo nesië zelfs het laatste - zij het nog slechts indirecte - officiële contact met Nederland heeft verbroken. Op de grondslag van het in het Handvest van de Ver enigde Naties verankerde beginsel van gelijke rechten en zelfbeschikking der volkeren, heeft de regering in de afgelopen maanden in vele landen besprekingen doen voeren over de mogelijkheid de Verenigde Naties te betrekken bij ontwikkeling en toekomst van Neder lands Nieuw-Guinea. De conclusie waartoe dit overleg de regering heeft geleid, zullen zo spoedig mogelyk bekend worden gemaakt. Economische groei In de afgelopen jaren heeft zich in ons land een ongekende economische groei voltrokken. De daarmede samenhangende welvaartsvermeerdering is, mede als gevolg van het gevoerde loon- en prijsbeleid, aan bre de lagen van de bevolking ten goede gekomen. Tevens heeft het hoge niveau van investering en de evenwich tige spreiding daarvan de innerlijke kracht van onze economie belangrijk versterkt. Het stemt tot voldoe ning, dat bij een maximum aan werkgelegenheid het prijspeil vrijwel stabiel kon worden gehouden. De thans waarneembare vergroting van economische spanningen vereist niettemin een toenemende waak zaamheid. Het groeitempo van de produktie is aan merkelijk vertraagd, doordat in vele sectoren van de economie de capaciteitsgrenzen zijn bereikt. De verhoging van de binnenlandse bestedingen gaat echter voort en overtreft de toeneming van de natio nale middelen. Als gevolg hiervan stijgt de druk op het prijspeil en neemt het betalingsbalanssaldo af. Op zichzelf is een zekere vermindering van dit saldo nog niet verontrustend. Voorzichtig Een voorzichtig conjunctuurbeleid zal overspanning van onze economie en terugslag in een daarop volgen de fase kunnen voorkomen. Meer dan ooit zal dan ook het beleid van de regering erop gericht moeten zijn, in samenwerking met het bedrijfsleven, de loonontwik keling binnen de grenzen te houden, die door de groei van de produktiviteit zijn gesteld. Het in het afgelopen jaar gevoerde prijsbeleid zal worden voortgezet. Zo lang de economische activiteit op het huidige hoge peil blijft, zal het tekort aan arbeidskrachten zich handhaven. Opvoering van produktiviteit en doelmatig heid blijven belangrijke middelen tot bestrijding van de gevolgen van dit tekort. Daarnaast zal de regering de aantrekking van buitenlandse arbeidskrachten be vorderen. Het toekomstige beleid met betrekking tot de emigratie zal binnen afzienbare tijd te uwer kennis worden gebracht. Bij het opstellen van de rijksbegroting voor 1962 hebben de geschetste verwachtingen omtrent de eco nomische ontwikkeling als achtergrond gediend. De be groting vertoont een zodanig beeld, dat het Rijk, ter dekking van het tekort, overeenkomstig de eisen van de conjunctuur, in het komende zittingsjaar voor fi nancieringsdoeleinden geen beroep behoeft te doen op de open kapitaalmarkt. In het heden aanvangende parlementaire jaar zal een beslissing moeten worden genomen omtrent de datum van ingang van enkele reeds aanvaarde belas tingverlagingen. De noodzaak de overheidsfinanciën zoveel mogelijk af te stemmen op de conjuncturele ontwikkeling moet daarbij worden afgewogen tegen het feit, dat het effectief worden van deze verlagingen uit een oogpunt van een verantwoorde belasting heffing steeds dringender wordt. Heden zal u het voor stel worden aangeboden de verlaging van de inkom sten- en de loonbelasting te doen in gaan op 1 juli 1962. Olie belast Daartegenover staat, dat de verzwaring van de de- fensielasten tot nieuwe belastingvoorzieningen noopt. Tot dit doel zal de verlaging van de vennootschaps belasting, die de regering voorstelt op 1 januari 1963 te doen ingaan, worden beperkt en zal een belasting op minerale oliën met uitzondering van benzine wor den ingevoerd. De hierop betrekking hebbende wets ontwerpen zullen u eveneens heden worden aangebo den. De regering zal haar aandacht blijven geven aan een gezonde ontwikkeling van de landbouwproduktie en aan de verbetering van de afzet. In nauwe samen werking met het georganiseerde bedrijfsleven zal zij streven naar een verantwoord valorisatiebeleid voor de agrarische produktie. Woningbouw De vraagstukken samenhangende met het interna tionale vervoer vervullen de regering, door het protec tionisme dat zich op dit terrein steeds opnieuw open baart, met zorg. De activiteit op het gebied van de woningbouw heeft in het jaar 1961 een ongekend grote omvang aangenomen, in het bijzonder is de bouw van wonin gen zonder overheidssteun sterk uitgebreid. De rege ring heeft een overschrijding van het aanvankelijk opgestelde woningbouwprogramma aanvaard. Zij heeft echter gemeend maatregelen te moeten nemen om een te sterke overschrijding tegen te gaan in verband met de bezwaren, die daaraan verbonden kunnen zijn voor de bouwkosten. Een in verhouding tot de andere sec toren van- de bouwnijverheid hoge activiteit op het gebied van de woningbouw acht de regering, gezien de woningnood van velen in het land, ook voor 1962 gewenst. Evenals de woningbouw vereisen de ruimtelijke vraagstukken van ons land grote aandacht wegens him betekenis voor het werk en de ontspanning van ons volk. De regering heeft besloten de omzetting van woeste gronden in landbouwgronden tot het uiterste te beperken, mede ter wille van natuurbescherming en openluchtrecreatie. Nieuwe wetten Op wetgevend terrein zal wederom veel van uw werkkracht worden gevraagd, ten dele voor wetsont werpen, waarvan de behandeling reeds een aanvang heeft genomen. De regering vertrouwt, dat de beraad slagingen over het ontwerp algemene kinderbijslag verzekering op korte termijn zullen worden hervat. Na ampele overweging zal de regering door wijziging van het wetsontwerp tegemoet komen aan een aantal van de bezwaren, die vóór de schorsing der openbare beraadslagingen naar voren zijn gebracht. Ten aanzien van het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs hoopt zij, dat het in dit zittingsjaar de in stemming van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal verwerven. Ook tal van nieuwe wetsontwerpen zullen in deze periode aan u worden voorgelegd, o.a. een ontwerp algemene bijstandswet. Geestelijke waarden De materiële welvaart en de opzienbarende techni sche ontwikkeling van onze tijd houden het gevaar in, dat de geestelijke waarden te weinig aandacht krijgen. Toch zijn het juist deze waarden, die aan het leven een diepere zin geven en de krachtsinspanning, die ons land en de gehele vrije wereld zich thans moeten getroosten, rechtvaardigen. De regering zal, zoveel als in haar vermogen ligt, door het verlenen van krachtige steun in het bijzonder aan onderwijs en cul tuur, blijven streven naar de versterking van de geest kracht van ons volk. Zij beseft, dat dit doel slechts kan worden bereikt, indien ieder, op welke plaats ook gesteld, hier bewust aan bijdraagt. Op u, vertegenwoordigers des volks, rust in deze tij den van spanning een zeer bijzondere verantwoorde lijkheid en een zware taak. Moge God u bij uw arbeid wijsheid en kracht schenken, zodat gij ook in het ko mende zittingsjaar tot zegen van het koninkrijk werk zaam zult zijn. Met deze bede verklaar ik de zitting der Staten-Generaal voor geopend. (Vervolg „tussentabel") bijzonder als men deze tegenover de benzine stelt, in ons land toch wel zeer ontzien. In de tweede plaats le vert een dergelijke belasting reeds bij een laag tarief een belangrijke opbrengst, omdat olie in zeer grote hoeveelheden door de ondernemin gen wordt gebruikt. De verhoging van de olieprijs als gevolg van de belasting spreidt zich daardoor ook over een breed vlak van produkten en diensten. Aangezien een uniform tarief voor alle oliesoorten bij de bestaande prijsverschillen tot een onevenwich tige verzwaring van lasten zou lei den, wordt in het wetsontwerp een zekere tariefsdifferentiatie voorge steld. Deze bestaat hierin, dat voor petroleum 1,40 per hl, voor gasolie 1,10 per hl, en voor stookolie, smeerolie en andere minerale oliën 0,70 per 100 kg aan bijzonder in voerrecht zal worden geheven. Om het directe effect van de be lasting voor het budget van de par ticuliere huishoudingen zoveel mo gelijk te beperken is een vrijstelling opgenomen voor de minerale olie, die voor verwarmings- en verlichtings doeleinden wordt gebruikt door par ticuliere personen voor zichzelf of hun gezin (dus niet voor hun onder neming). Voorts is de mogelijkheid geopend tot het verlenen van vrijstelling voor minerale olie, die als grondstof wordt gebezigd bij de voortbrenging van andere minerale oliën of /an andere goederen dan minerale olie. In de invoering van de bovenge schetste oliebelasting is geen aanlei ding gevonden tot verlaging van de motorrijtuigenbelasting voor andere dan benzine-auto's. Ook met inacht neming van de oliebelasting hebben die motorrijtuigen nog een fiscale voorsprong op de benzine-auto's. Het bijzonder invoerrecht op mine rale oliën zal ongeveer 65 rnln op brengen. VERHOGING VENNOOTSCHAPS BELASTING In de huidige situatie komen de belastingen naar het inkomen naar het oordeel van de bewindslieden niet voor enige verzwaring in aan merking. Ook na de feitelijke invoe ring van de verlaging van die be lastingen, welke niet meer is dan een aanpassing van het progressieve tarief aan de prijsstijging sinds 1955, is het tarief nog te zwaar. Een verhoging van de vennoot schapsbelasting blijft daarom als enige mogelijkheid over. In het des betreffende wetsontwerp wordt voor gesteld, ingaande 1 januari 1963 het blijvende tarief van de vennoot schapsbelasting te stellen op 42-45 pet. Hiermede wordt een additionele belastingopbrengst verkregen van ongeveer 70 min. Het gecombineerde effect van de in de beide wetsvoorstellen neerge legde regelingen op het stuk van de vennootschapsbelasting zal zijn dat (Advertentie) het tarief in 1962 gelijk blijft aan 't huidige van 44-47 pet. en dat het met ingang van 1963 met twee punten wordt verlaagd tot 42-45 pet. HOC DE STAAT 1GCIDEN ONTWIGT asa HOE DE STA/U1 GULDEN UIT6EEFÏ DEFENSIE-PLAFOND IS RUIM TWEE MILJARD In de miljoenennota, waarin een meer gedetailleeerd overzicht wordt gegeven van de uitgaven voor ver schillende onderwerpen van staats zorg, lezen we nog over: NIEUW GUINEA In verband met de uitvoering van de eerste driejarige fase van het ontwikkelingsprogramma voor Nederlands Nieuw-Guinea is de rijksbijdrage aan de geld middelen van het gebiedsdeel voor 1962 gesteld op f 103,3 min. tegen f93,5 min. in 1961. De rijkssubsidie aan het drietal in Nederlands Nieuw-Guinea werkzame stichtingen bedragen voor 1962 in totaal f2,8 min. Nederlands Nieuw-Guinea ont vangt dus in totaal 107,1 min. MILITAIRE UITGAVEN Als defensie plafond is voor de jaren 1962 en 1963 voorgesteld 2.061 miljoen gulden. Hiervan is in 1962 uitgetrokken voor algemene uitgaven 38,5 min., voor de landmacht 940,3 miljoen gulden, voor de luchtmacht ƒ514,0 min., voor de marine ƒ471,7 min en voor militaire pensioenen en wachtgelden 96,2 min. In deze be dragen is rekening gehouden met 'n bedrag van 76 min. voor salaris- en pensioenmaatregelen na 1959. BUITENLANDSE BETREKKINGEN In de verplichte storting in het ont wikkelingsfonds van de Europese Economische Gemeenschap voor lan den en gebieden over zee is van 57 min in 1961 gestegen tot ƒ97 min in 1962. De bijdrage aan het uitgebreide programma voor technische hulp en het speciale fonds van de Verenigde Naties is in totaal gesteld op 14,7 min. Als bijdrage in hét kapitaal van de internationale ontwikkelines-as- sociatie is in de begroting 1962 een bedrag opgenomen van ƒ19,3 min. POLITIE EN JUSTITIE Voor de rijkspolitie is voor 1962 8,6 min meer uitgetrokken in ver band met de uitbreiding van het per soneel en aanschaf van nieuw mate rieel. In de kosten van de gemeentepoli tie voor 1962 zijn geraamd op 163,2 min tegenover 139,4 min op de be groting 1961. De uitgaven voor gevangeniswezen psychopatenzorg en reclassering zijn voor 1962 gesteld op ƒ47,5 min. Hier in is een groter bedrag dan voor 1961 begrepen voor de nazorg van psycho paten en voor uitbreiding van het aantal reclasseringsambtenaren. Voor 1962 zijn de kosten voor de kinder bescherming geraamd op ƒ80,8 min, waarbij o.m. rekening is gehouden met uitbreiding van het personeel van de raden voor kinderbescher ming en van rijksinrichtingen werk zaam op het terrein van de kinder bescherming. Voor de civiele verdediging is voor 1962 als onderdeel van een vierjaren plan een bedrag van ƒ65 min uitge trokken. VERKEER EN WATERSTAAT Voor de verbetering van het we genstelsel is voor 1962 135,5 min geraamd en voor de aanleg van brug gen en tunnels f 37 min. Ten behoeve van de verbetering van de infra structuur in de probleemgebieden is f 15 min. in de begroting opgenomen. De voortzetting van de opbouw van de polder Oostelijk Flevoland en de indijking van de polder Zuidelijk Flevoland vergen resp. f 69 min en f 20 min. Voor de afsluitdam in het Veersche groting 1962 f115 min opgenomen. Het drie-eilandenplan zal in 1962 worden voltooid. Voor de afsluitdami n het Veersche Gat en aanpassingswerken is nog 3 min nodig. Een totaalbedrag van f 108J> min is geraamd voor uitvoe ring van de werken in het Haring vliet, de afdamming van de Greve- lingen en het Volkerak, de bedijking van de Lauwerszee en Zuider Sloe en voor versterkingen van de hoogwa terkeringen. HANDEL EN NIJVERHEID Teneinde de industrie in staat te stellen bestaande nucleaire research- projekten tot ontwikkeling te bren gen zal in de jaren 1961 Lm. 1963 voor dit doel 15 min uitgetrokken worden. LANDBOUW EN VISSERIJ De uitgaven van de gewone dienst voor wetenschappelijk onderzoek zijn op 37 min gesteld tegenover ƒ31,1 min in de begroting 1961. Deze stij ging is het gevolg van de te verwach ten verruiming van de onderzoe kingsprogramma's van de instituten voor landbouwkundig onderzoek, die zich in een stadium van opbouw be vinden. Het nadelig saldo van het Land- bouw-Egalisatiefonds wordt voor 1962 geschat op ƒ320.8 min tegen over 296,6 min in 1961. ONDERWIJS EN CULTUUR De uitgaven voor onderwijs en cultuur zijn in de begroting 1962 ge raamd op f 2.372.9 min, dat is f 521,9 min meer dan in de begroting 1961. De kosten voor het nijverheidson- DE VERWACHTING VOOR 1962 HET JAAR 1962 VERGELEKEN MET HET JAAR 1961 deöf-beidsmarkl behoudt een grote wij zullennietmeer don 35.000werk- lozen kriiaen( wij zullen3-5°/« méér gaan produ ceren derwijs zijn in de begroting op 397,8 min. gulden gesteld. De vermoede lijke uitkomsten 1961 en ''e uitgaven 1962 zijn resp. 101 min en 130,9 min hoger geraamd dan op de be groting 1961. De uitgaven voor het wetenschap pelijk onderzoek vertonen een sterke stijging. Op de gewone dienst loopt het begrotingscijfer op van 279,7 min tot 312,4 min en op de buiten gewone dienst van ƒ73,4 min tot 99,6 min. Ten behoeve van radio en televisie is in 1962 een bedrag an f 72,7 min opgenomen. Dit is per saldo ruim 8 min meer dan in de begroting 1961, namelijk ƒ2,4 min minder voor de radio en 10,7 min meer voor de televisie. De verlaging van de bij drage aan de radio-omroep is een ge volg van het op 1 juli 1960 ingestelde systeem van vooruitbetaling ineens van het luistergeld. Daardoor is in 1960 en 1961 een eenmalige verrui ming van de opbrengst van de luis terbijdrage mogelijk geworden. SOCIALE VOORZIENINGEN De uitgaven voor socirle zekerheid (inclusief uitgaven voor pensioenen en wachtgelden zijn in de begroting 1962 gesteld op 619,6 min. In deze rubriek is rekening gehou den met een verhoging van 6 min van de rijksbijdrage in het tekort op de ziekenfondsverzekering voor be jaarden. De uitgaven voor sociale by- stand bedragen 14.8 min. Hierin is voor 1962 voor de eerste maal in de begroting een bedrag van f 0,5 min opgenomen als tegemoet koming in de bijdragen van de ge meenten in de lasten voor aanleg en inrichting van regionale woonwagen kampen. De uitgaven voor gerepatrieerden vertonen ten opzichte van de begro ting 1961 een daling met 7 min. De verhuizing van Abonezen uit de woonoorden naar de woonwijken begint op gang te komen. Voor 1962 staan 800 verhuizingen op het pro gramma. Voortgaande aanpassing wordt voorts gezocht in- het verder doortrekken van de zelfzorg. De uitgaven voor de emigratie zijn voor 1962 met 2,4 min terugge bracht, hoofdzakelijk als gevolg van de lagere raming van het aantal emi granten in 1962. De regering heeft onlangs beslist, dat geen verdere ontginningen van woeste grond tot landbouwgrond zullen worden ter hand genomen. VOLKHUISVESTING In het woningbouwprogramma 1962 zijn 90.000 woningen opgenomen. De begroting voorziet in 65.000 gesub sidieerde woningen. Hierin zyn be grepen 35.000 woningwetwoningen, waarvoor in 1962 verplichtingen zul len worden aangegaan. Er is voorts gerekend met 30.000 woningen die zullen worden gebouwd met toepas sing van de premie- en bijdragebe- schikking 1960. De overige 25.000 wo ningen zullen zonder overheidssteun tot stand komen. De financiële gevolgen van de per 1 april 1962 voorgenomen huurronde zijn nog niet in de ramingen voor 't komende jaar begrepen. Voor de gesubsidieerde particuliere woningbouw werken de invloeden van de nieuwe premie- en bijdrage regeling in 1962 ten volle in de ra mingen door. Bovendien heeft de op 1 augustus 1961 van kracht gewor den premieverlaging van gemiddeld ƒ500 per woning een vermindering van de raming van deze subsidiepost met 5 min tot gevolg.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9