Pater Leon. v. d. Bergh (Mill Hill) vijftig jaar priester Met pater J. Coenen O.S.C. luisterde schoolgemeenschap naar Henk Schaer Eenrichting-verkeer op Stationsweg en Steenstraat Inrijden Haarlemmerstraat verboden van Blauwpoortsbrug KINDEREN IN HET NIEUWE WOUD DINSDAG 19 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 ALPHEN AAN DEN RIJN Hij werkte 35 jaar onder koppensnellers Pater Leonardus van den Bergh van de Congregatie van de paters van Sint Joseph voor vreemde missiën te Mill Hill, de blinde pater, zoals hij hier en in de streek in brede kring bekend is, hoopt zondag 24 september a.s. in het Sint Josephpension te Alphen a.d. Rijn zijn gouden priesterfeest te vieren. Pater Van den Bergh is op 4 januari 1886 te Aarlanderveen geboren. Dat was in de 'Van Manderloostraat van het tegenwoordige Alphen aan den Rijn. Daar dreèf zijn vader een juwelierszaak, die gestaan heeft op de plaats waar nu het dubbele winkelpand met bovenwoningen staat, waarin het herenmodjehuis Raaphorst en de groenten- en fruithandel Burger zijn gevestigd. De heer en mevrouw Detmers dan ken pater Coenen. Drukke receptie na Leidsche Schouwburg De viering van het zilveren pries terjubileum van pater J. Coenen OSC, moderator van het St. Agnes- lyceum beperkte zich gisteren niet tot de kerkelijke viering in de St. Lodewijkskerk en de prachtig ver zorgde huldigingsbijeenkomst in het St. Antoniusclubhuis. Integendeel, de Agnieten gingen nog even door na ons sluitingsuur voor nieuws. Om twee uur kwamen de jubi lerende moderator, de feestvierende leraren en Agnieten weer bij elkaar in de Leidsche Schouwburg, waar de bekende voordrachtskunstenaar Henk Schaer gedurende meer dan twee uur gedeelten declameerde van P. C. ZOETERWOUDE- LEIDERDORP Boutens voortreffelijke dichterlijke vertaling van de Odyssee. Geboeid luisterden de aanwezigen naar de lotgevallen van de veel- listige Odysseus en zijn zwerftocht na de val van Troje naar zijn land Ithaka. Voor de pauze declameerde Henk Schaer de aanroeping van Homerus tot de muze, de vergadering der go den, de schipbreuk van Odysseus en zijn aankomst in het land der Phai- aken. Na de pauze werd de suggestieve en verbeeldingrijke moord op de vrij ers die tijdens de afwezigheid van Odysseus al brassend en fuivend diens echtgenote het hof hadden ge maakt, nog eens ten tonele gevoerd. Henk Schaer was na de pauze even uit zijn concentratie, misschien ook wel omdat hij het contact met de allerkleinste Agnietjes, die in grote getale aanwezig waren, niet geheel meer had. Henk Schaer herstelde zich evenwel goed in zijn voordracht uit 't XXIIIste boek van de Odyssee, nl. de herkenning van Odysseus door zijn veel geplaagde en harts tochtelijk belaagde echtgenote Pene lope. Joke Nouwens, presidente van de Academie, dankte Henk Schaer na mens de gehele schoolgemeenschap. Met het schoollied werd afscheid ge nomen van de Leidsche Schouwburg, waarin men enige uren aangenaam en kunstzinnig genietend had door gebracht. Receptie. In restaurant Van der Heijden re cipieerde de jubilerende moderator. Meer dan een uur lang kon pater Coenen de gelukwensen in ontvangst nemen van de bijna talloze oud-leer lingen, ouders van leerlingen en oud leerlingen. Onder de feliciterenden bevonden zich ook deken W. P. M. Haring, de heer Van der Spek na mens het oudercomité, de heer H. Hendriksen, conrector van het St. Bonaventura-lyceum, mevrouw G. van Dongen-Te Nijenhuis, mede na mens het r.k. schoolbestuur. De har telijke banden, die pater Coenen als moderator op het lyceum heeft weten Je leggen kwamen wel zeer tot uitdrukking in de vele woorden, die over en weer gesproken werden. Velen deden ook hun felicitaties ver gezeld gaan van stoffelijke blijken van waardering. De zusters in het klooster „De Goe de Herder" organiseren weer 'n ten- toonstelling om te laten zien wat er aan de meisjes wordt geleerd en om een inzicht te hebben wat door de meisjes wordt gepresteerd. Het wordt een expositie van fraaie handwer ken, borduurwerk, leer- en houtsnij werk, knip-, naai- en kookkunst. Er is ook een unieke poppenkraam, voorts ballet en theeschenkerij. Diamanten bruidspaar te Leidschendam Morgen 20 september is het zestig jaar geleden, dat het bruidspaar Christianus P. Lans en Wilhelmina v. d. IJssel, Zijdestraat 1, in de echt werden verbonden. Beiden zijn te Leidschendam gebo ren en getogen; zij zijn ook beiden afkomstig uit grote gezinnen van 2 aloude Leidschendamse scheeps- jagersfamilies. De bruidegom bleef nog enigszins de familietraditie voortzetten en verdiende het grootste deel van zijn leven de kost als schip per. Van het gezin V. d. IJssel is de thans 81-jarige diamanten bruid de laatste overlevende; de bijna 83-ja- rige bruidegom heeft nog twee zus ters in leven, waarvan één in Frank rijk woonachtig is. Zelf hadden zij een gezin van zeven kinderen, die allen nog in leven zijn en waarvan de meesten in Leidschendam zelf of in de naaste omgeving woonachtig zijn; zij hebben ook 21 kleinkinderen en 13 achterkleinkinderen. Ofschoon beiden zich nog in een goede gezondheid mogen verheugen, moet vooral de bruid zich de laatste jaren nogal ontzien; het echtpaar ge niet thans een onbezorgde en goed verzorgde oude dag bij een van hun kinderen. Desondanks maakt de bruid, als het enigszins mogelijk ls, nog graag haar dagelijks wandelingetje, terwijl men de heer Lans nog geregeld kan aan treffen in de omgeving van de sluis, waar hij geniet van de gezellige drukte of van een praatje met oude kennissen. Het feest wordt gevierd op zondag 24 september met een hoogmis in de kerk, waar zij zestig jaar geleden trouwden, de Sint Petrus en Paulus- kerk. Daarna volgt een intiem-fami- lie-ontbijt, waaraan alle kinderen met hun nakomelingen zullen aan zitten. Van half één tot twee uur is er in het parochiehuis, Damlaan, gelegen heid om het diamanten paar zijn ge lukwensen aan te bieden. Stromijt in brand Naar uit een onderzoek is gebleken, zijn met luci fers spelende kinderen oorzaak van de felle strobrand op het erf van de heer Hofland aan de Rozenlaan. De brand liet zich door de grote rook ontwikkeling vrij ernstig aanzien en de actieve vrijwillige brandweer stond aanvankelijk voor een moei lijke opdracht. Maar na een uur wer ken was de brandweer 't vuur mees ter door twee stralen water aanhou dend op de vuurzee te doen inwer ken. De gehele voorraad stro, ongeveer 1400 kg ging verloren, maar de wo ning van de heer Hofland kon be houden worden. De verkeersnood in Leiden Zoeken maar! Mede naar aanleiding van hetgeen hieromtrent naar voren is gebracht bij de behandeling van de gemeente begroting voor het dienstjaar 1961 hebben b. en w. zich beraden over de vraag, hoe op korte termijn enige verbetering kan worden aangebracht in de verkeerssituatie bij de Blauw poortsbrug. Uit een onderzoek is namelijk ge bleken, dat de verkeersintensiteit op de hoofdroute door de stad het grootst is op het gedeelte tussen de Breestraat en de Rijnsburgerweg. Zélfs wordt voor de Blauwpoortsbrug en de Steenstraat de praktische ver keerscapaciteit reeds dicht benaderd. Teneinde deze toestand enigermate te verlichten, bieden zij het volgen de voorstel aan, dat uiteraard slechts een bescheiden bijdrage mag heten tot de sanering van het verkeer in de binnenstad, in afwachting van de verwezenlijking van het Wegensche ma. Enige andere verbeteringen van bescheiden omvang zijn in onder zoek. B. en W. stellen voor eenrichtings verkeer in te voeren op de Turfmarkt de Turfmarktbrug, de Nieuwe Bees tenmarkt, de weg langs de molen „De Valk", de Valkbrug en 't Schut tersveld in de richting van het Sta tionsplein, benevens eenrichtingsver keer op de Stationsweg, de Rijnsbur- gerbrug, de Steenstraat en de Blauw poortsbrug in de richting van het centrum van de stad. B. en W. zijn zich er terdege van be wust, dat aan deze oplossing enige bezwaren zijn verbonden. Zo doet zich aan moeilijkheid voor, wanneer de Turfmarktbrug voor de scheep vaart is geopend. Op de Turfmarkt, de Prinsessekade en zelfs op het Kort Rapenburg kan dan een opstopping ontstaan. Deze kan echter worden marktbrug aan het rij verkeer toe te voorkomen, door bij geopende Turf- staan de Blauwpoortsbrug van de Prinsessekade af te berijden, waarna de weg aan de oostzijde van de Bees tenmarkt moet worden gevolgd. Op laatstgenoemde weg zal derhalve eveneens eenrichtingsverkeer nodig zijn. Het tijdelijk openstellen van de Blauwpoortsbrug in deze richting is uitvoerbaar, als het bord, aangeven de het inrijverbod aan de zijde van de Turfmarkt, wordt bedekt of dicht geklapt b.v. door de brugwachters en de omleiding tevens door een licht bak aan het begin van de Turfmarkt wordt aanggegeven. Om de hoek Turfmarkt-Oude Vest veiliger te maken, zal het nodig zijn, eenrichtingsverkeer in te voeren op de Oude Vest tot de Lange Mare in de richting van deze straat. Terwille van de veiligheid en de vrijheid van het verkeer op 't kruis punt Haarlemmerstr.-Prinsessekade- Blauwpoortsbrug-Turfmarkt achten wij het voorts gewenst in de Haar lemmerstraat een verbod linksafs'laan in te stellen en te verhinderen, dat van de zijde van de Blauwpoortsbrug verkeer rechtuit de Haarlemmerstr. inrijdt. Dit laatste is reeds te berei ken, door de Haarlemmerstraat over een zeer korte afstand, tussen de Prinsessekade en de Schapensteeg, gesloten te verklaren in de richting vah de Schapensteeg. Het verkeer, dat hierdoor moet omrijden, zal zijn weg zoeken langs de Oude Vest of de Apothekersdijk. Het linksafslaan op de Prinsessekade naar de Apothe kersdijk zou kunnen worden verge makkelijkt door voorsorteringsvlak ken. Wellicht zal het wenselijk zijn op de Apothekersdijk zelf en op de Stil le Rijn eenrichtinsverkeer in ie voe ren in de richting van de Stille Mare. B. en W. achten het echter raadzaam deze maatregelen voorhands in af wachting van de praktijk nog niet te nemen. Tenslotte moet nog een tijdelijk bezwaar tegen de hierboven beschre ven oplossing worden genoemd: een deel van de maatregelen is voorlopig niet uitvoerbaar op vrijdagmorgen in verband met de veemarkt. Het ver keer in de richting van het station zal dan de oude route over de Blauwpoortsbrug, Steenstraat en Stationsweg moeten volgen, terwijl de Valkbrug en de weg langs de mo len „De Valk" voor het bedienend verkeer naar de veemarkt openge steld moeten zijn.. B. en W. stellen voor, dat de uren, waarop deze afwij kingen zullen gelden en de wijze, waarop een en ander kenbaar zal worden gemaakt, door het college zullen worden vastgesteld. De gevolgen van de gehele voor gestelde wijziging voor het collectie ve openbare personenvervoer met name ten aanzien van het verplaat sen van bushalten hopen b. en w. in overleg met de betrokken onder nemingen op bevredigende wijze te kunnen regelen. De datum van invoering van het complex van maatregelen zouden b. en w. eveneens gaarne nader willen bepalen. Zijn priesterstudie volgde pater Van den Bergh aan het Klein-Semi- narie Hagevéld te Voorhout (6 jaar) en aan het Ghoot-Seminarie te War mond (3 jaar). Vóór het sub-diako- naat stak hij de zee over om gedu rende twee jaar verder te studeren in het Moederhuis van de Congrega tie der paters van Sint Joseph te Mill Hill CLonden). Zijn H. Priesterwijding ontving pater Van den Bergh daar op 23 september 1911. Nog dn het zelfde jaar werd hij door zijn kerkelijke overheid uitgezonden naar de missie van Sewnrak op Borneo. Daar zou hij, naar het nu blijkt, zijn levens werk, daar het christendom te vesti gen, grond geven en er de vruchten van aanschouwen. 35 jaar lang heeft hij als missionaris gewerkt onder de moeilijkste omstandigheden, onder de gevaarlijkste volksstammen van Bor neo, de koppensnellende Daj aks. Het waren mensen die als hun hoogste ideaal nastreefden zoveel mogelijk mensenhoofden te veroveren. Hun meest geliefde slachtoffers waren dan de blanken. De verschroeide kop pen hingen ze dan in bundels aan ruwe staken in hun lange familie huizen op, als schrikaanjagend trofee voor de Europeanen. Talenkenner Pater van den Bergh heeft ook gemissioneerd onder de primitieve Milano-stammen en de Footchow- Chinezen. Zoals dat in vele andere omstandigheden het geval is, vormt ook voor het welslagen van de missie taak de kennis van de eigen taal en zeden en gewoonten van de te mis sioneren volksstammen een goed pas sende sleutel om bij de families binnen te komen. Zo moest pater Van den Bergh, behalve de moderne talen, nog zes inheemse talen ken nen, ook het Chinees, alles behalve de gemakkelijkste onder de talen reeks. Wat voorts voor alle missio- narisen geldt, gold ook voor pater v. d. Bergh: hij moest een manusje van alles zijn. Hij moest onderwijs geven, zieken medisch verzorgen, wegen aanleggen, bruggen bouwen ende lekke rijstpot solderen om slechts enkele van de vele „bij- vaken" van een missionaris te rele veren, die hij „onder de knie" moet hebben, wil hij „ingang" krijgen bij de bevolking van zijn missiestatie. Urenlang kan pater Van den Bergh vertellen van zijn ervaringen en be levenissen en van zijn aanwijsbare successen. Hij heeft veel moeilijkhe den het hoofd moeten bieden, maar er waren ook veel zonnige momenten in zijn missie-periode. Een van zijn successen dat hem „te binnen schoot" en waarop hij met trots en dankbaar heid kan terugzien, is ongetwijfeld de bekering van een toen jonge kop pensneller. Van hem is thans een pracht christen geworden. Hij was een van zijn jongens, die hij uit de wildernis naar zijn armelijk school tje had meegenomen en hem opvoed de. In 1947 behaalde diezelfde ex- bosbewoner aan de universiteit „Aurora" te Shanghai de doktersti- tel. Voorts hebben thans tientallen jongens en meisjes, die opgevoed werden in de missiescholen, hun weg gevonden naar hoge posities in het goevernement. Concentratiekamp In. die 35 jaren is pater Van den Bergh tweemaal op vakantie geweest in zijn vaderland, in zijn geboorte plaats, waar hij zijn beide ouders nog in leven trof. De eerste keer om ge zondheidsredenen was het in 1923, de tweede keer elf jaar later. De gevolgen van de tweede wereld oorlog zijn ook aan pater Van den Bergh niet bespaard gebleven, al wa ren de moeilijkheden daar anders dan hier. Van 1941 tot 1945 was hij gevangene van de Japanners en werd hij met vele andere westerlingen (vele priesters) in een concentratie kamp opgesloten. Die periode eiste van pater Van den Bergh een zware tol. Hij heeft daar veel ontberingen ondergaan en dat kostte hem zijn ge zichtsvermogen. Pater Van den Bergh is thans volslagen blind. Gelukkig weet hij zich ook in deze omstan digheden staande te houden. Zijn aan passingsvermogen, waarin hij als missionaris is getraind en gehard, bewijst hem ook nu bijzonder goede diensten. Hij redt zichzelf in vrijwel alle omstandigheden en typt zelf vrij nauwkeurig van tijd tot tijd een verhaal van zijn belevenissen in de schier onbegaanbare wildernis van Borneo. Bevrijding Na uit het concentratiekamp te zijn bevrijd en tijdelijk van noodkleding, een afgedankt soldatenpak je, te zijn voorzien, moest pater Van den Bergh voor herstel van gezondheid in een ziekenhuis worden opgeno men. Dat gebeurde in een katholiek hospitaal in Sidney (Australië). Daar bleef hij een jaar lang. Toen kreeg hij na zes jaren weer voor het eerst behoorlijke priesterkleding aan, een toog, broek, jas ,vest en ook schoe nen. In augustus 1945 kwam pater Van den Bergh met „De Bloemfontein" rechtstreeks uit Australië in Rotter dam aan. Na zich op vaderlandse bodem een korte tijd aan een nabe handeling van zijn concentratiekamp- ziekte te hebben onderworpen, een van zijn ogen moest de pater reeds missen, vestigde de priester-jubilaris zich ais rector van het Lidwina-ziek- kenhuis te Den Helder. Hij bleef daar ongeveer drie jaar, tot een netvlies scheuring ook het andere oog zijn functie ontnam. Nog enige tijd verbleef pater Van den Bergh in een rusthuis van zijn congregatie en vestigde zich daarna einde 1955 in het Sint Josephpension aan de Prins Hendrikstraat 163 te Alphen aan den Rijn. Daar zal op zondag 24 september, in de kapel van het pension, des morgens om half tien een plechtige, gezongen H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen door de feeste ling, die daarbij geassisteerd zal worden door zijn beide heerneven, de paters Rozestraten. Iedere belang stellende wordt tot de H. Mis toege laten. Van 11.30-^-12.30 uur recipieert pater v. d. Bergh in de recreatiezaal van het Sint Josephpension. INWOONSTER UIT ALPHEN VERONGELUKT In Hoofddorp is zondag de echtge note van de Alphenaar Th. S. W. Plantfeber bij een auto-ongeluk ge dood. Zij zat in de auto bij haar man. Toen de wagen tijdens het inhalen op een tegenligger botste, werd de vrouw uit de auto geslingerd. Bij de botsing werden verder nog drie per sonenauto's en een bus betrokken. Er ontstond een grote ravage. De in zittenden van de andere auto's kwa men er zonder kleerscheuren af. WASSENAAR TWEEDE PRIJS VOOR DE BRANDWEER Bij de landelijke brandweerwed- strijden, die in IJsselstein gehouden zijn, heeft de brandweer van Wasse naar een mooie prestatie geleverd. In de categorie tank-autospuit-ho- gedruk werden de Wassenaarse spuitgasten tweede achter de ge meentelijke brandweer van Leerdam. Zwijndreoht veroverde de derde plaats. Bij de opening van de Staten-Generaal, Prinsjesdag, waren ook de prinses sen Beatrix, Irene en Margriet aanwezig. Hierbij een foto, die vanmiddag omstreeks één uur werd gemaakt. 82. De beide jongens werden snel goede vrienden. Op zekere dag vertelde Edward zijn gezel - Chalonder ge naamd - de geschiedenis van zijn leven en zijn voorne men zich bij het koninklijk leger aan te sluiten. Chaloner stelde voor eerst gezamenlijk een bezoek te brengen aan zijn verwanten, de twee oude adellijke dames Conynghame. Edward kon een lachje niet ver bergen want hij greep onmiddellijk een brief uit zijn tas geadresseerd: „Aan de hoogachtbare dames Conyng" hame". 83. Op het slot der dames aangekomen waren deze ten zeerste verheugd kennis te maken met de zoon van ko lonel Beverly. Chaloner gaf zijn vriend rijlessen die van hem een lenig ruiter maakte.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4