Prinses Beatrix bij première van film „Exodus" Jaap Stotijn zeventig jaar "SmÏÖT) FRANfO i I Dodenrit op motor Ook filatelistische belang stelling voor kampioen schappen „hengelen" VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Prinses Beatrix heeft gisteravond In het Amsterdamse Tuschinsky the ater de Nederlandse première bijge woond van de door Otto Preminger verfilmde bestseller voor Leon Uris „Exodus". Ze was in gezelschap van haar particulier secretaresse mej. M. C. C. Wijnen. Bij de ingang van het theater werd de prinses tien minuten over acht begroet door loco-burgemeester A. de Roos, en de Israëlische ambas sadeur in ons land, de heer H. A. Ci- for. Hierna werden mevrouw mr. E. Mesritz-Trommel, voorzitster van de Women's Interiational Zionist Orga nisation (WIZO) en mevrouw P. van Rijk-Keiler, voorzitsters van de Jeugd Alyah Israël aan de koninklijke gast voorgesteld. Deze beide organisaties incasseerden de baten van deze eer ste officiële vertoning van" „Exodus" in ons land. Filmregisseur Otto Preminger be paalde namelijk dat alle premières van „Exodus" in de gehele wereld vooraf moesten gaan door een voor stelling waarvan de baten ten goede zouden moeten komen aan het naar de eerste president van Israël ge noemde wetenschappelijke Weizmann Instituut. Op deze wijze meende de Amerikaan de Israëlische autoritei ten die hem zo goed hielpen bij de totstandkoming van deze dubbellan- ge film over de illegale versche ping van Joodse vluchtelingen naar Palestina, het beste te kunnen eren. In Nederland vertrouwde het Weiz mann Instituut de omvangrijke or ganisatie van de filmpremière, waar voor geen reclame mocht worden ge maakt, en daarom ook de baten toe aan de Zionistische Vrouwe Organi satie en de Jeugd Alyah. Ondanks de gepeperde toegangsprijzen (van f 10 tot f 50) was het bioscooptheater geheel gevuld met galapubliek. Het waren voor het grootste deel leden van de Joodse gemeenschap in Am sterdam. Morele steun aan Israël Alvorens de film begon, begroette ambassadeur Cidor zijn koninklijke gast. Hij vertelde een en ander over de WIZO en de Jeugd Alyah, die bij de opbouw van de staat Israël zo'n grote rol hebben gespeeld. Hij vond het prettig om als ambassa deur van Israël in een land te zijn waar de morele steun aan de staat Israël een zo vanzelfsprekende zaak is. De joden zijn altijd geliefde me deburgers van Amsterdam geweest. De aanwezigheid van Prinses Beatrix bij de première van deze film getuigt volgens de heer Cidor van deze gro te; vriendschap. In de pauze liet prinses Beatrix, die gekleed was in een lichte ge bloemde .japon, de bestuursleden van de WIZO en de Jeugd Alyah aan zich voorstellen. Zij onderhield zich ge ruime tijd met deze en andere gasten. Toen Prinses Beatrix tegen twaalf uur vertrok was buiten het bios cooptheater een erehaag opgesteld van kadetten van de Kweekschool voor de Zeevaart in Amsterdam. Prinses opende buitenschool H.K.H. Prinses Beatrix heeft gis termiddag in Leeuwarden de nieuwe buitenschool geopend. Het complex Topzware ski-ster De broekzak was s morgens leeg Een 70-jarige Delftenaar droeg dag en nacht in zijn broekzak een welgevulde por- temonnaie. Niet minder dan 68 briefjes van honderd gulden zaten er in gepropt. Toen de man dinsdagavond naar bed ging, bevond de schat zich nog 'v zijn zak, maar woensdagmorgen was ze ver dwenen, de broekzak was leeg. De politie van Delft staat nog voor een raadsel. De be jaarde heer, die alleen woont in een huisje aan de Vlaming straat, heeft, n.I. die nacht nie mand in zijn woning gezien of gehoord. vormt de grootste openluchtschool van Nederland en heeft reeds lan delijke vermaardheid gekregen door zijn afrolbare daken. Nadat Prinses Beatrix in de ambts woning van de commissaris der Ko ningin in Friesland, mr. H. P. Lint horst Homan, de lunch had gebruikt met de commissaris, de burgemeester van Leeuwarden, mr. A. A. M. van der Meulen, de voorzitter van het schoolbestuur, dr. H. Hijmersma, de inspecteur van het B.L.O., de heer N. Y. Vlietstra en het hoofd van de buitenschool, de heer P. Meijer, be gaf men zich per auto en in de stro mende regen naar het gereformeerd wijkcentrum „Het Knooppunt", dat tegenover de nieuwe school is gele gen en waar zich ondanks het bij zonder onfeestelijke weer, vele be langstellenden hadden verzameld. De openingsplechtigheid werd be sloten met een rondgang door de school, waarbij de prinses nog een symbolische openingshandeling ver richtte door het dak van een der les lokalen open te draaien. Frankeerzegel. t f- S I Besteldienst.' ZWAARLIJVIGE GRATIE IN DEN BOSCH 2V2 Jaar voor verduistering van 50 mille In de Veemarkthallen in 's-Hertogenbosch wordt de 29ste grote nationale tentoonstelling gehouden van de koninklijke vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard". Een foto tijdens het voordraven voor de keuring. Hem was ten laste gelegd het be sturen van een motorrijwiel, terwijl hij onder invloed van drank ver keerde. Verdachte ontkende echter, dat hij zo dronken was, dat hij de motor niet kon besturen, doch be toogde, dat de vrachtauto onver licht langs de weg stond. Het onge luk vond plaats 200 meter voorbij de Hoogebrug en het uitzicht zou er niet onbelemmerd zijn. Doch enkele getuigen verklaarden, dat de vracht auto zowel aan de voor. als achter zijde behoorlijk verlicht was. De 21-jarige Hendrik M. Franken uit Sassenheim, die ook op de motor had gezeten en in de sloot terecht was gekomen, had een schedelbasis- fractuur bekomen. Hoewel de dood door verdrinking niet geheel kon worden uitgesloten, zou zeer waar schijnlijk de verwonding dodelijk zijn geweest. De broer van verdach te, eveneens duopassagier, liep zwa re verwondirïgen op, doch herstelde geheel. De bestuurder zelf had een zware hersenschudding opgelopen. De officier van justitie vond het een afschuwelijk gebeuren, dat zich had afgespeeld en eiste 6 maanden gevangenisstraf tegen verdachte én intrekken van het rijbewijs gedu rende 3 jaar. De verdediger, mr. W. M. A. Kalkman meende, dat in het geheel toch nog twijfelpunten waren en vroeg vrijspraak of clementie. SCHIETOEFENING WASSENAARSE jjj Vitnsstudio in Bussum vinden verbouwingswerkzaamheden plaats SLAG. ten behoeve van de Ampex-apparatuur, die binnenkort in gebruik zal wor- den genomen en een eind zal maken aan het tijdperk van de fletse tele- De commissie voor proefneming recordings. Ten gevolge van de verbouwing is er tijdelijk maar een kleine van de dienst van de kwartiermees- kantine-accommodatie, zodat er tijdens een koffiepauze voor alle medewer- ter-generaal van de Koninklijke 5T/an «n stndioproduktie niet voldoende ruimte is. Zo komt het voor, T dat de acteurs (op de foto v.lJLr.: John Leddy, Ingeborg Elsevier en Piet Landmacht zal, zo is namens deze Kamerman) op de trap of in de gangen hun koffie drinken. Deze trap commissie meegedeeld, maandag 18 leidt overigens naar het dak, waar een nieuwe verdieping wordt opgezet. werkt? Deze maatschappij had eigen briefkaarten en later stempels met waardeaanduidin- gen in de vaarden: V2, 1, 2, 3 en V/2 cent, terwijl Korteweg in zijn grote werk: „300 jaar post merken van Nederland, 1570 1870" melding maakt van een tussen 186C en 1868 gebruikte rode stempel in kastje; „N.M.t. A..D." Dat niet alleen de „Tramway Mij (later Tramonderneming) Venlo-Tegelen-Steyl, maar ook de „Stoomtrw. Mij. 's-Bosch- Helmond" een besteldienst met eigen frankeerzegels had, t.w. 4 cent rood en 10 cent zwart. Dat de concurrentie met het staatsbedrijf veelal een vriend schappelijke was en in de kan toren van voornoemde Rotter damse maatschappij ook een rijksdepot voor rente- en post zegels was gevestigd? Ja, geachte lezer (es), uw re dacteur is door al deze particu liere (post)besttldiensten er hebben er nog meer bestaan! geboeid en sedert enige jaren druk 1 ezig met het achterhalen van de weinige gegevens hier omtrent. Kijk, dat is naar mijn smaak, echte filatelie, dat zijn stempels en zegels, die in een werkelijke behoefte voorzagen en niet werden aangemaakt om deviezen te kweken of propa ganda te maken voor alle mo gelijke en onmogelijke dingen, of werden uitgegeven om te herinnerén aan feiten, die het memoreren op deze wijze nau welijks of niet waard zijn. Mocht u iets van al deze din gen weten, laten wij het dan eens omdraaien en meldt u mij wat u weet en wat u eventueel van deze stukken bezit. Ook de studie van de filatelie is veel omvattend, terwijl hoe langer hoe meer blijkt hoe belangrijk archiefstudie is. Bij voorbaat dank voor ieder steentje, dat u zoudt kunnen bijdragen. K. E. KöNIG 22 September aanstaande hoopt een van onze meest bekende musici, de hoboïst Jaap Stotijn, zijn zeventig ste verjaardag te vieren. Veertig jaar lang heeft hij deel uitgemaakt van het Residentieorkest, waarna hij in 1956 werd gepensioneerd. Ook in Leiden is Jaap Stotijn geen onbekende. Niet alleen dat men ook hier herinneringen heeft aan zijn unieke vertolkingen, hij was ook en kele jaren dirigent van het studen ten-muziekgezelschap „Sempre Cres cendo". In het komende seizoen zal men hem ook nog voor de radio kunnen horen. Hij zal n.I., tezamen met zijn zoon Haakon, Alex Voormolens Concert voor twee hobo's vertolken. Buitenlandse arbeiders blijven komen De werving van buitenlandse ar beidskrachten voor ons land gaat normaal door. De wervingsactie on dervindt geen terugslag door publi- katies in de buitenlandse pers over ongeregeldheden in Twente. Dit is de voorlopige conclusie van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid en het Rijksarbeids bureau. Op het ogenblik, zo deelden deze instanties nog mede, bevinden zich 3000 Italianen en 1000 Span jaarden in ons land. Van de zijde van verpleeginrichtingen en industrie zijn in totaal nog aanvragen gedaan voor 1000 Italianen en 2000 Span jaarden. De 75-jarig j heer E. Wierda uit Badhoevedorp is gisteravond om streeks zeven uur in zijn woonplaats om het leven gekomen toen hij met de fiets aan de hand wilde overste ken en door een personenauto werd gegrepen. Het ongeluk gebeurde op de hoek van de Sloterweg en de Schipholweg in Badhoevedorp. Vol gens de politie verleende de heer Wierda geen voorrang. met 4-voudig 1 Haagse rechtbank „Een dodenrit op de motorfiets" noemde gistermiddag de officier van justitie bij de Haagse rechtbank het geen zich op 9 oktober van het vorig jaar had afgespeeld op de Leidseweg nabij Warmond. Twee jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek luidde het von nis dat de rechtbank in Breda heeft uitgesproken over de beheerder van het bijkantoor van de Rotterdamse Bank in Etten (NB). Dit vonnis kwam overeen met de eis van de of ficier van justitie veertien dagen ge leden. De beheerder had een bedrag van ongeveer 50.000 gulden verduisterd ten nadele van twee bejaarde dames, woonachtig in Den Haag en Etten, van wie hij het vermogen beheerde. Van deze 50.000 gulden stak hij een schietoefening houden. Deze oefe- 18.000 gulden in eigen zak. De rest van het geld leende hij uit. De rente van het geld boekte hij wel bij op Moderne Akkertjes verlossen U sneller, veiliger en prettiger van uw PIJN" want liet zijn Instant cachets I werkend micropoeder (Advertentie) ning vangt aan om 13.00 uur en de rekening van de beide dames. Samen op de trap gezellig! Een motorfiets, waarvan de be stuurder onder invloed van drank verkeerde, reed met een vaart van 65 km tegen een stilstaande vracht auto. Drie jongemannen zaten op de motor; één van hen vloog de sloot langs de weg in en kwam om het leven. Vier dagen was de bestuur der van de motor, een 30-jarige los arbeider uit Sassenheim, bewuste loos; hij bracht het er levend af en had zich gistermiddag voor de Haag se rechtbank te verantwoorden. Zelfs als redacteur van een bescheiden postzegelrubriek kan men nauwelijks ongestraft met vakantie gaan. Het aantal nieu we zegels, dat men na ruim drie weken bij zijn postzegelhande laar voorgeschoteld krijgt, is zo ontstellend groot, dat men hier van nauwelijks een opsomming kan geven hetgeen bovendien droge kost zou zijn en de lees baarheid niet ten goede zou ko men. Of moet ik u soms vertellen, dat Rusland in de periode van 14 juli t.e.m. 15 augustus 17 ver schillende postzegels uitgaf, wat neerkomt op om de dag een nieuwe zegel? Of dat Oost- Duitsland (de D.D.R.) naast verscheidene andere zegels er ook twee heeft uitgegeven voor de wereldkampioenschappen „hengelen?" Je moet maar op het idee komen! Of dat Mongo lië met zijn 1 miljoen bewoners, die allen beslist zeer schrijflus- tig zijn, de ene nieuwe serie na de andere uitbraakt en onlangs nog twee zegels voor de gewe zen Kongolese minister-presi dent Loemoemba uitgaf? Laat ik daarmee stoppen en u liever iets vertellen van Ne derlandse locale postdiensten, die naast de staatspost in Nederland en vele andere lan den is postvervoer immers een staatsmonopolie! tot zelfs in deze eeuw hebben bestaan. Wist u bijv., dat Amsterdam zijn „Al gemene Besteldienst" (A.B.D.) heeft gehad met eigen zegels, waarop naast bovenstaande naam vermeld stond: „Coupon (dus geen zegel laat staan post zegel!) geldig voor het vervoer van een pakket binnen het rayon van het postkantoor Amsterdam, uitgezonderd de overzijde van het IJ"? Dat in Rotterdam van 1865 tot in de dertiger jaren van on ze eeuw de „Nederlandsche Maatschappij tot Algemene Dienstverrichting" heeft ge- POSTE RESTANTE In München is getoond, dat bont „heel goed" gedragen kan' worden bij de wintersport. Op de foto een Apres-ski-ensemble.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9