HOUTMOLEN KREEG ZIJN WIEKEN Programma van drie dagen 3 Octoberfeest in Leiden Nieuwe Russische kernproef Tara Singh vast nog steeds Eerste kortebaandraverij te Sassenheim Barbaarse tonelen in Katanga's hoofdstad Lijken in verlaten straten Gromyko bereid tot besprekingen Volgende week in New York Weerbericht Het weer in Europa VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 STERKE ZWANENDONS DAMESPYAMA'S gebloemd jasje effen pantalon in zes verschillende kleuren. Maten 38 t.e.m. 48 met V-hals met kraag 7.75 8.15 HAARLEMMERSTRAAT 172 HERENSTRAAT 9 in zee gekomen. De voorlaatste trap is bij terugkeer in de dichtere lucht lagen volgens plan verbrand. Amerikaanse militaire deskundi gen hebben naar aanleiding van de Russische raketproef er op gewezen, dat de Amerikaanse intercontinen tale Atlas-raket, die reeds geruime tijd voor operationeel gebruik gereed is, met nauwkeurigheid een doel op ruim 14.800 km. kan raken. De capsule van de kustmaan „Dis coverer 30", die dinsdag door de Ame rikanen werd gelanceerd, is donder dag in de lucht opgevangen, zo heeft de Amerikaanse luchtmacht in Los Angeles bekendgemaakt. De capsule bevatte monsters van weefsels, cellen en sporen. Ook be vonden zich monsters van mineralen, zoals bismut, ijzer, goud, aluminium, titanium en yttrium aan boord. De Sowjet-Unie heeft donderdag in de buurt van Nova Zembla weer een kernbom tot ontploffing gebracht, ditmaal weer een bom ter sterkte van verscheidene megatonnen of miljoenen tonnen t.n.t. De proef is volgens de Amerikaan se commissie voor atoomenergie don derdagochtend vroeg genomen. Het was de tiende proef van de lopende serie. RUSSISCHE RAKETPROEF De Sowjet-Unie heeft woensdag met succes een nieuwe en krachtiger raket beproefd. Zij kwam neer in het centrale deel van de Stille Oceaan, zo meldt het Russische persbureau Tass. De afgelegde afstand is meer dan 12.000 km. Het was een meer- trapsraket. De oefenlading in de laatste trap is volgens Tass op minder dan een kilometer van het vastgestelde doel Tara Singh, de 76-jarige Sikh-lei der, gaat vandaag (vrijdag) de twee de maand in van zijn „vasten tot de dood" om de vorming van een apar te staat van Poendjabi-sprekenden af te dwingen. Volgens artsen heeft hij niet langer dan twee weken te leven, als hij voortgaat alleen maar water en wat zout tot zich te nemen. De Indiase regering heeft laten we ten, dat zij niet voor de eisen van de acht miljoen Sikhs zal zwichten. De sfeer onder de Sikhs is overi gens niet meer zo emotioneel als in de eerste dagen van het vasten van Tara Singh. De politie, die ongeveer 1000 arrestaties heeft verricht, ver trouwt er op, dat zij de toestand in de hand zal kunnen houden, als de Sikh-leider mocht komen te overlij den in de gouden tempel van Amrit- sar. Deze heeft intussen Gandhi's vas- tenrecord van 3 weken ruimschoots verbeterd. Omdat velen gaarne willen weten hoe het 3 oktoberfeest dit jubileum jaar zal verlopen, geven we hierbij het volledig programma, dat over eni ge dagen verdeeld is: Woensdag 27 september: Eerste dag etalagewedstrijd voor 281 Leidse winkeliers en fotowed strijd voor iedereen. Donderdag 28 september: 19 uur: Aanbieding huldeblijk van de Leidse burgerij. Vrijdag 29 september: 20 uur: Jubileumconcert van het Residentiekamerorkest en de Chr. Zang-Vereniging Ex Animo in de Pie terskerk m.m.v. David Hollestelle. Spreker: Ds. J. Riemens. Zaterdag 30 september: 19.30 uur: Grote Taptoe. 2024 uur: Lunapark op het Schut tersveld. Maandag 2 oktober: 8.3011 uur: Oud-Hollandse spe len voor kinderen van 612 jaar in de Leidse speeltuinen. 11.1511.45 uur: Korte balletop voeringen op het Stadhuisplein. 12.0012.30 uur: Groot Japans dag- vuurwerk op de Rijn voor het Waag gebouw. 13.3016.00 uur: Skelterwedstrij den op Bevrijdingsplein (Leiden Z.W.) 16.00 uür: Eerste opvoering van de openluchtspelen „De klucht van de koe" en „Nu noch" door het gezel schap „Arena" op het Pieterskerkhof (bij regen in de Stadsgehoorzaal). 20.30 uur: Tweede opvoering van de openluchtspelen. 9.0024.00 uur: Lunapark op het Schuttersveld. Dinsdag 3 oktober: 7.00 uur: Reveille op het Stadhuis plein. 7.309.30 uur: Uitdeling haring en wittebrood in de Waag. 8.00 uur: Koraalmuziek in het Van der Werfpark. 8.30 uur: Intocht der Geuzenvloot (Vliet-Steenschuur). 8.15 uur: Intocht van de Harmonie van de N.V. Steenkolen Handels Vereeniging te Rotterdam, vanaf het Station. 8.1511.00 uur: Poppenkastvoor stellingen. Vanmorgen zijn de wieken aan de gerestaureerde houtmolen van de fa. D. D. Noordman bevestigd. Van dit hoogtepunt in deze restauratie, waar mee Leiden weer een van zijn mooie molens terugkrijgt, maakten wij deze foto. De vlag ging in top voor deze belangrijke gebeurtennis en terecht. (Opname „Leidse Courant") 8.158.45 uur: Willem de Zwijger- laan hoek Beatrixstraat. 9.009.30 uur: Lage Morsweg hoek P.C. Hooftlaan. 9.4510.45 uur: 5-Meiplein. 10.3011.00 uur: Zeemanslaan ach ter de Petruskerk. 9.30 uur: Grote militaire mars door de Breestraat. 10.0012.00 uur: Museum „De La kenhal" geopend. 10.30 uur: Herdenkingsdienst in de Pieterskerk. 13.00 uur: Grote luisterrijke optocht „Landjuweel 1596". 20.0022.30 uur: Cabaretvoorstel ling in de Stadsgehoorzaal. 23.00 uur: Extra luisterrijk vuur werk op het Schuttersveld. 9.00 uur: Lunapark op het Schut tersveld. Zie voor meer gegevens de rijk ge- illustreerde officiële feestwijzer, die maandag 25 september a.s. ver schijnt bij: Drukkerij Eduard IJdo N.V., Hooglandse Kerkgracht 4, Telef. 20104, Leiden. De BBC heeft donderdagavond 'n ooggetuigeverslag uitgezonden van haar correspondent Richard Williams, die woensdag de gevechten tussen V.N.-troepen en de Katangaanse troe pen in Elisabethstad heeft meege maakt. Williams, die tijdens deze ge vechten zelf een verwonding aan 'n voet opliep, is donderdag in Salisbu ry, in Zuid-Rhodesië, aangekomen. De BBC-correspondent leverde fel le kritiek op het optreden van de V.N.-troepen, die hij van onmense lijke barbaarsheid beschuldigde. Vol gens hem is de toestand in de Ka tangaanse hoofdstad veel slechter ge worden. Alle straten zijn verlaten. Op alles wat beweegt, wordt gescho ten. Williams verklaarde twee maal zelf te hebben gezien, dat V.N.-troe pen op Rode Kruis-voertuigen heb ben geschoten. Volgens de BBC-cor respondent zijn in deze campagne alle regels van de oorlogvoering over boord gezet, doch de Katanganen vechten moedig en verbitterd door. Het aantal slachtoffers neemt met 't uur toe. Hoeveel doden en gewon den er zijn, weet niemand, aldus Williams, die vertelde dat bij het gebouw van radio-Katanga, dat woensdag door de V.N.-troepen was bezet doch thans verlaten is, de lij ken van 21 Katangaanse soldaten lagen, van wie er enkelen in de rug waren geschoten. In het ziekenhuis waren 30 ande re doden, terwijl in verschillende delen van de stad nog lijken op straat lagen. In de stad heerst overal grote verwarring. Er is een tekort aan voedsel, alle winkels zijn ge sloten, de watervoorziening is afge sneden, evenals de elektriciteitsvoor ziening, terwijl alle verbindingen zijn verbroken. Williams noemde het V.N.-optreden in Katanga een vre selijke misrekening, die zich tot een binnenlandse oorlog heeft ontwik keld. Wanhopige gevechten Ook de correspondent van Reuter in Elisabethstad maakte melding van het schieten door Indische V.N.-troe- pen op Rode Kruis-ambulances. Vol gens hem hebben zich donderdag in het centrum van Elisabethstad her haaldelijk schandelijke tonelen afge speeld. Indische troepen hebbën het Rode Kruis-ziekenhuis in een ver sterkte vesting veranderd, daarbij ge holpen door met Ieren bemande pant serwagens. De Indiërs vechten wan hopig tegen aanvallen op het 100 meter verder gelegen postkantoor. De V.N.-troepen hebben het ge bouw van radio-Katanga ontruimd, na tegenaanvallen door de Katan gaanse gendarmerie, die gewapend was met mortieren en pantserwa gens. Volgens Rode Kruis-functiona- rissen lagen buiten de studio de lij ken van 21 politiemannen. Aan bei de kanten wordt wanhopig gevoch ten en .men schiet op alles wat be weegt. Verder meldt de correspondent, dat het Ierse V.N.-contingent in Ja- dostad onder zware druk staat. De geruchten over een groot aantal do den en gewonden onder de Ieren zijn in Elisabethstad nog niet bevestigd, doch het is duidelijk, dat hun positie moeilijk is. De Ierse militairen, die gemiddeld 24 jaar oud zijn, zijn nog nooit tevoren in actie geweest. Zij bevinden zich niet in een versterkt kamp in Jadotstad, doch in villa's langs de hoofdweg. De Sowjetminister van buitenland se zaken Andrei Gromyko is bereid tot een gedachtenwisseling met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk over de kwestie Duitsland en andere problemen, aldus heeft het ministe rie van buitenlandse zaken in Mos kou meegedeeld. Minister Gromyko leidt de Sowjet- delegatie, die aanwezig zal zijn bij de opening van de zitting van de As- semblée der Verenigde Naties, vol gende week in New York. Premier Chroesjtsjov zei woensdag, dat de Sowjetregering bereid is elk gewenst moment aan de conferentie tafel plaats te nemen om een rege ling van het probleem-Düitsland te bespreken, vooropgesteld dat deze besprekingen niet ten doel hebben het sluiten van een vredesverdrag te vertragen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft er op gewezen, dat de komende besprekingen Rusk-Gromy- ko een bilateraal karakter dragen en daarom slechts van algemeen-oriën terende aard kunnen zijn. De Westelijke ministers van bui tenlandse zaken Dean Rusk, lord Home en Couve de Murville, hebben donderdag in Washington de eerste besprekingen van een driedaagse conferentie over de kwesties Berlijn en Duitsland gehouden. Er bestaat algemene overeenstemming over de wenselijkheid van onderhandelingen tussen Oost en West. Thans zullen Rusk en Gromyko in New York moeten vaststellen wanneer en waar deze onderhandelingen moeten be ginnen, en op welke basis zij zullen worden gevoerd. Y Kitty's Zoon won eerste prijs Het hoogtepunt van de voortgezet- te Oranjefeesten was gistermiddag de eerste kortebaandraverij op de mooie baan van de Parklaan, georganiseerd door de harddraverijver. „Sassenheim en Omstreken". Door weersomstan digheden in de morgenuren en enke le technische moeilijkheden werd omstreeks half drie, één uur later dan het programrtia vermeldde, een welkomstwoord uitgesproken door de heer J. A. J. Remmerswaal, voorzitter der organiserende vereniging. Spreker bracht dank aan het col lege van b. en w., de Rijkspolitie groep Sassenheim, gemeentepersoneel en aan de zustervereniging uit Lisse. Door hun medewerking en steun was het mogelijk geweest tot deze dra verij te komen. Burgemeester J. baron van Kno- belsdorff kreeg vervolgens de taak de baan officieel te openen. Alvorens hiertoe over te gaan wenste de bur gervader de vereniging geluk met dit prachtige initiatief. Spr. had hiervoor grote waardering en beschouwde de ze attractie, gesplaatst in het pro gramma der Oranjefeesten, van hogé waarde. Na nog enkele woorden aan de historie van het paard, dat steeds meer verdrongen wordt, te hebben gewijd, besloot de burgemeester met de wens, dat dit initiatief moge sla gen en de paarden nog vele malen zullen draven tot glorie van vereni ging en gemeente. 22 paarden De eerste omloop, waarvoor 22 paarden aan de start versohenen, had als resultaat dat zioh na spannendè en minder spannende ritten voor de volgende omloop plaatsen: Sammy Mars. Yon Brewer, Wala, Y Kitty's Zoon, Trabant, Vaja Con Dios, Vuur- goudhaantje S, Vlieger B en Yvonne Henny. Hierbij voegden zich na twee kampritten nog: Type Erebus en Xy- ZOETERWOUDE Eerste paal voor Kruisgebouw geslagen Burgemeester moest toezien Zes jaren, nadat het bestuur van de r.k. vereniging Het Wit Gele Kruis het besluit heeft genomen tot het stichten van een wijkgebouw, zijn nu de nodige goedkeuringen verkre gen en kan tot het bouwen aan de Jan van Banningstraat worden over gegaan. Gistermorgen, in stromende regen, werd de eerste heipaal in de grond geslagen. Dit heuglijk gebeuren werd bijgewoond door burgemeester J. A. Detmers, mede in zijn kwaliteit van voorzitter van de vereniging, pastoor Emmen, als geestelijk bestuurslid, enige bestuursleden en de gemeente secretaris H. A. Friebel. Het bouwterrein was echter te drassig, zodat het ceremonieel heien van de eerste paal door de burge meester niet kon geschieden. Ion S. Hiervan kwamen Yvon Bre wer, Xylon S, Vlieger D, Wala, Yvon ne Henny en Y Kitty's Zoon in de derde omloop. Voor de beslissende omloop om de eerste, tweede en der de prijs reden eerst Xylon S en Wala. Eerstgenoemde, bereden door J. Wa genaar jr, moest in Wala zijn meer dere erkennen, zodat Wala, bereden door Jan van Leeuwen, het nu moest opnemen tegen Y Kitty's Zoon, even eens bereden door J. Wagenaar jr. Doordat beide ritten door de laatste werden gewonnen kwam Y Kitty's Zoon in het bezit van de eerste prijs De uitslag werd: 1 Y Kitty's Zoon, winnend 1.90, plaats 1.50 in de laat ste omloop; 2 Wala; 3 Xylon S. Yvon Brewer, THieger D en Yvonne Henny deelden de 4e, 5e en 6e plaats. De toto-omzet bedroeg 2680, De prijsuitreiking had plaats in „Het Bruine Paard". Het programma van de voormid dag werd wegens de regen afgelast. De Oranjefeesten werden besloten met een vuurwerk, dat door duizen den werd gadegeslagen. BRANDWEER PROVINCIAAL KAMPIOEN Met het behalen van een derde prijs bij de landelijke brandweerwed- strijden te Laren (NH) behaalde de Sassenheimse brandweer tevens het provinciaal kampioenschap van Zuid- Holland. Met dit succes werd een pe riode van veel oefenen, waardoor dit kranige team deze prestatie kon le veren, afgesloten. LEIDERDORP Sluiting zwembad. Morgen, za terdag 17 september, zal het Leider dorps zwembad worden gesloten. Geboren: Irma, dr van H. Maat, 26 jaar, magazijnbediende en E. van Ravens, B. G. Cortslaan 2; Johanna Maria, dr van T. A. Baak, 41 jaar, schipper en A. G. Wouters, Burg. Brugplein 9; Johannes Hendricus Ge- rardus Maria, zn van J. W. van der Meer, 27 jaar, brandstoffenhandelaar en P. M. Hoogenboom, Wilhelmina- straat 24; Margaretha Catharine, dr van H. J. van Dalen, 29 jaar, onder wijzer en J. J. van Santbrink, adres Berkenkade 23. Ondertrouwd: Oenes Christoffel Belle, 29 jaar, wetenschappelijk me dewerker, te Leiden en Andrea van der Ster, toekomstig adres: Jan van Goijenkade 18, Leiden; Johannes de Lange, 26 jaar, schoorsteenbouwer en Geertruida Alida Dozij, 25 jaar te Leiden. LISSE Plantgoedveiling De aanvoer van plantgoed was zeer groot. Er wa ren verschillende mooie partijen, die tegen beste prijzen werden verkocht. Tulpen per hl: Albino 140, Argo 55, Apeldoorn 210, Athleet 130, Bel- lona 240, Blenda 190, Beauty of Vo- lendam 175, Blue Parrot 70, Carrara 85, Calif of Bagdad 130, Coxa 70, China Pink 60, Farncombe Sanders 55, Gold Medal 150, Gretha Benkem- per 150, Her Grace 130, Imperator 100, Nivea (zaad) 170, Mr. v. d. Hoeff 110, Lustige Witwe 180, Orange Won der 240f Paul v. Richter ongeraapt 290, Piquante 170, Preludium 120, Pride of Haarlem 45, Prins v. Oos tenrijk 110, Queen of Sheba 280, Rijnland 80, Purper Copland 60, Smi ling Queen 220, Spring Song 100, The Bishop 160, Van der Eerden 120, Wall Street 70, Wintergold (fijn) 120. Narcissen per mand: Carlton 19, Fortune 20, Geranium 14, Golden Harvest 23. Inglescombe 10, L'lnno- cence 15, King Alfred 19, Sempre Avanti 15, Wrestler 16. Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. VRIJ WARM Veel bewolking en plaatse lijk wat motregen, maar mor gen in de loop van de dag kans op opklaringen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Vrij warm. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gist. max. min. HELSINKI geheel bew. 13 10 STOCKHOLM geheel bew. 14 11 OSLO onbewolkt 18 7 KOPENHAGEN onbewolkt 18 11 ABERDEEN regen 18 9 LONDEN motregen 20 15 AMSTERDAM zwaar bew. 18 13 .BRUSSEL half bewolkt 19 11 LUXEMBURG zw. bew. 19 10 PARIJS geheel bew. 23 13 BORDEAUX zwaar bew. 27 14 GRENOBLE half bew. 29 17 NICE zwaar bewolkt 25 19 BERLIJN licht bew. 21 11 FRANKFORT mist 19 9 MüNCHEN regen 21 11 ZüRICH zwaar bewolkt 23 16 GENèVE mist 27 16 LOCARNO half bewolkt 23 14 WENEN zwaar bewolkt 28 17 INNSBRUCK regen 27 15 BELGRADO zw. bew. 29 13 ATHENE onbewolkt 29 18 ROME licht bewolkt 29 14 AJACCIO licht bewolkt 26 14 MADRID onbewolkt 33 15 MALLORCA licht bew. 33 16 LISSABON onbew. 28 l1 PAUZE Vandaag: H. Cornelius, Paus en Mar telaar. Morgen: Feest van de H. Kruiswon den van H. Franciscus van Assisi. LEVEN Niet alleen het leven, maar ook de dood heeft voor de christen zin ge kregen; wat voor de heiden een on afwendbaar noodlot is, heeft voor hem zijn verschrikking verloren in het geheim van de dood des Heren. „Waar is nu dood is uw overwin ning?" En duidelijker nog is deze juichkreet: „Als wij dan met Chris tus gestorven zijn, geloven we dat we ook met -JJiristus zullen leven". PUZZEL No. 516. Horizontaal: 1 tussenzet- sel, 3 water in België, 8 bekende af korting, 9 verdienstelijkheid, 10 hof felijk, 12 oude rekening (afk.), 13 tijdrekening. 14 voornaamw., 15 loot van een plant, 17 vogel, 19 voeg woord, 20 oude lap, 21 telwoord, 22 klaar, 24 goedertierenheid, 26 scheik. element (afk.), 27 strijdperk, 28 ho nigbij. Verticaal: 1 schrijfkosten, 2 meis jesnaam, 3 meisjesnaam, 4 bolrond vruchtje (spreekt.), 5 muzieknoot, 0 kan men op zitten, 7 achting, 9 vreemde munt, 11 jongensnaam, 14 tijding, 16 kweker, 17 ploegsnede, 18 omlijsting, 20 myth, figuur, 21 Turks bevelhebber, 22 bezweringsformule, 23 meisjesnaam, 25 scheik. element (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 512 Horizontaal: I sermoen, 8 Reims, 10 en, 12 Ina, 13 Ta, 14 ras, 16 dra, 17 martelaar, 18 Eli, 19 rad, 20 ed, 21 mop, 23 ne, 24 patat, 26 genadig. Verticaal: 2 er, 3 rei, 4 Minnesota, 5 oma, 6 es, 7 Vermeer, 9 Naarden, II naald, 13 traan, 15 Sri, 16 dar, 21 man, 22 pad, 24 p.e., 25 Ti. PUIST „Pang, pang, pangu bent dood! .Bah, u hebt ook geen greintje fantasie

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3