S)e £cidóe(3oti^ci/nt KENNEDY EN CHROESJTSJOV BEREID TE ONDERHANDELEN Initiatief van minister Spaak Wie schoot het eerst in Elisabethstad van O'Brien Nederlander in Oost-Berlijn gearresteerd De NATO op alles voorbereid DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1961 51ste JAARGANG No. 15423 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VERBIJSTERING IN KATANGA Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 WESTELIJK OVERLEG IN WASHINGTON SPAAK NAAR MOSKOU De ministers van buitenlandse zaken van de westelijke „Grote Drie" begin nen vandaag (donderdag) in Washington besprekingen over de crisis om Berlijn. De drie minister - Dean Rusk van de V.S., lord Home van Engeland en gische minister van Buitenlandse Za- Couve de Murville van Frankrijk - zullen met name de opvattingen van p nit„pnodi?d hun regeringen moeten coördineren met het oog op besprekingen met de raui ™enn apaaK UIlsenoa,s« Russen. "em *n Moskou te bezoeken. De ge- Vrijdag zal de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, wezen secretaris-generaal zich bij hen voegen. NAVO heeft de uitnodiging aange Zowel president Kennedy als premier Chroesjtsjov heeft zich bereid ver klaard over de kwestie-Berlijn te onderhandelen. Het Amerikaanse staats hoofd stelde voor, dat minister Rusk en zijn Sowjet-collega Gromyko vol- de Russische hoofdstad, zo meldt ra gende week bij de opening van de zitting van de Algemene Vergadering dio-Moskou. der Verenigde Naties in New York met elkaar gaan praten. De Sowjet- premier verklaarde, dat zijn regering te allen tijde aan de conferentie- De huidige internationale spannin- tafel wil plaats nemen, mits dergelijke besprekingen niet worden gebruikt gen zouden aanleiding tot deze uit- om de sluiting van een Duits vredesverdrag te vertragen. nodiging zijn, aldus wordt van wel ingelichte zijde in Brussel vernomen. In dit verband wordt verwezen naar de rede, die Spaak maandag j.L heeft gehouden. Hij opperde toen het denkbeeld van „beperkte experimenten" bij de ontwapening. Daarbij zouden zones blemen, als de Sowj et-Unie daartoe moeten worden geschapen voor proef- _In een woensdagdoor het Witte bereid blijkt. nemingen met zo niet ontwapening De president verklaarde verder, dat dan toch tenminste met controle, ex- den bewezen, dat die controle geen afbreuk doet aan de souvereiniteit van de Staten". Deze laatste passage is woensdag voor het socialistische partijblad „Le Peuple" aanleiding geweest te spreken van een „Nieuw initiatief van Spaak". Het blad citeert „welingelichte kringen", die menen, dat Spaak hier mede „op diplomatieke wijze de op richting van een gedemilitariseerde zone in Midden-Europa heeft voor gesteld". Volgens sommigen, aldus het blad van de partij van minister Premier Chroestjsjov heeft de Bel- Spaak, zou deze zóne zich kunnen uitstrekken van de Rijn tot de Weichsel in Polen en tot aan Tsjecho- Slowakije en Hongarije, waardoor de spanningen tussen de twee blokken van de ten zeerste zouden worden vermin derd. Volgens „Le Peuple" tenslotte zou nomen en vertrekt 19 september naar het „Initiatief Spaak" neerkomen op Griekse prinses met haar Don Juan VERKLARING VAN KENNEDY Huis uitgegeven verklaring zegt pre sident Kennedy, dat indien alle be- diplomatieke kanalen open staan om perimenten waarbij zou kunnen wor- trokken regeringen zich ten doel stel- constructieve stappen voor vermin- len te zoeken naar middelen om een dering van de spanning te verken- eervolle vrede te bewaren, er geen nen. Ook zijn andere middelen be- noodzaak bestaat zijn toevlucht tot schikbaar wanneer zij een goed doel de volgende punten: De westelijke mogendheden moe ten tot overeenstemming onder ling komen; eenmaal eensgezind over de doel stellingen moeten onderhandelin gen worden aangegaan of voor stelen worden geformuleerd vóór 10 oktober - datum van de bij eenkomst van de Russische com munistische partij - om te voor komen dat men opnieuw voor een nieuw So wj et-initiatief wordt gesteld; Het Westen moet een plan heb ben, dat precies aangeeft wat men wil. geweld te nemen. zouden kunnen dienen. De president De president verklaarde het van zei echter niet welke middelen dit het grootste belang te achten, dat waren. geen eenzijdige handelingen worden ondernomen die vreedzame vooruit gang onmogelijk zouden maken. President Kennedy gaf zijn ver klaring uit na zijn besprekingen met president Soekarno van Indonesië t, XT v i en president Modibo Keita van Mali, De aanwezigheid in New York, de die hem een boodschap VM de con. volgende week, van de. R^sische en fêrentiê' van nlrt-wrtfondSl dfan°den BeSClluldigHlgen Amerikaanse ministers van Buiten- hadden overgebracht, landse Zaken zal, aldus de Ameri kaanse president verder, gelegen heid bieden voor ernstige bespre kingen over Duitsland en andere pro- een verklaring van de president per- soonljjk, die kennelijk was bedoeld ontvangen, die er op wijzen, dat de strijd in Elisabethstad is afgelopen en dat de troepen van de Verenigde Na ties de situatie in de hand hebben. Hij verklaarde, dat zijn regering de Verenigde Naties had verzocht de Katangese ministers van binnen- De premier van de centrale rege- landse zaken Moenongo, van buiten als een duidelijk antwoord op de mis- ring in Leopoldstad, Adoela,^ heeft landse zaken Kimba en van finan- De verklaring werd niet uitgege ven als een communiqué, doch als sie van de buitenlandse bezoekers. meegedeeld, berichten te hebben Bij poging vrouw over sectorgrens te brengen Naar het ADN bericht heeft de Oost-Berlijnse politie een viertal buiten- In Lausanne is gisteren officieel de verloving bekend gemaakt van de zoon van de Spaanse troonpretendent, prins Juan Carlos en de oudste dochter van het Griekse koningspaar, prinses Sophia. Na deze bekendmaking po seerden de vorstelijke verloofden voor de vele persfotografen. Op deze foto van de gelukkig lachende prins en prinses zien we op de achtergrond van links naar rechts: ex-koningin Eugenia Victoria van Spanje, de moeder van prins Juan Carlos, en koningin Frederika en koning Paul van Grieken land. (telefoto) KATANGA NAAR MENSELIJKE berekening is het nu wel afgelopen met de glorie van Moise Tsjombe. Nadat de strijdkrachten van de Ver. Naties een paar weken geleden Tsjombe's ruggegraat gebroken hadden door zijn blanke adviseurs en officieren te verwijderen, hebben ze nu maar meteen schoon schip gemaakt door practisch de macht in handen te ne men. O leider in Katanga?"geprobeerd Naar het ADN bericht heeft de Oost-Berlijnse politie een viertal buiten- iio-boodschap van Radio Vrij Katan- om Tsjombe over te halen om la?ders gearresteerd wegens pogingen om Oost-Berlijnse vrouwen oyer de ga. „Katanga vecht nog steeds voor naar Leopoldstad te gaan teneinde 55ktIorKJen" ™ar h? Westen te brengen. Een van hen is de Nederlander zijn vrijheid en heeft nog een deel zich te verstaan met de centrale re- 5" Pierrot, een 55-jange inkoper van speelgoederen uit Heem- van Elisabethstad in handen Demis- eering en met Hammarskioeld die stede' selVl!wd vader van vijf kinderem De heer Pierrot vertrok onge- dadige V N houden slechts een deel mmfddcls Tn jeToïïo isg'eam- gleden naar Oost-Berhjn, dat hij regelmatig voor van de stad bezet... veerd. Maar Tsjombe herinnerde zich pjerrot wj]de de vrouw op de reispas van zijn echtgenote naar West-Berlijn Dit station zei verder: „De geruch- aaear.0 meer brengen. Volgens het Oostduitse persbureau ADN zijn de laatste dagen verscheidene buitenlanders, die mensen in hun auto's wilden meenemen ciën Kibwe te arresteren. Minister Kimba zou reeds in hechtenis zijn genomen. In kringen van de centrale rege ring en de Verenigde Naties worden deze drie ministers verantwoordelijk gesteld voor de incidenten. Een Zweedse officier zou gedood zijn door vuur uit het Belgische con sulaat in Elisabethstad, terwijl even buiten de Katangese hoofdstad een Katangese pantserwagen het vuur op een post van de Verenigde Naties geopend had. Daartegenover verklaarde een ra ten, dat van het Belgische consulaat uit verscheidene malen op de V.N.- troepen zou zijn geschoten, zijn vals. nog levendig, dat hij al eens gevangen genomen was en vertrouw- de het zaakje niet De volgende dag A^hVrWesten,"g7awtótëérd: - - - was hij geen president meer, maar j)e drje ander gearresteerden zijn twee Amerikanen, en een Engelsman. rV„ stad zelf wordt hevig gevoch- een vluchteling. Volgens ADN zullen alle vier terechtstaan. Dit optreden van de V.N.-troepen Waarnemers in West-Berlijn vragen zich af onder welke omstandigheden heeft de wereld wel verrast, men de arrestaties zijn gedaan, aangezien sinds 23 augustus buitenlanders alleen had dat niet verwacht. Tot nu toe aan de Friedrichstrasse in Oost-Berlijn kunnen komen. Aan deze doorlaat- bethstad tot nu toe aan 37 personen hebben zij zich altijd angstig buiten Post staan de Westberlijnse politie en Amerikaanse soldaten op ongeveer bet leven heeft gekost, de binnenlandse politiek van de 20 meter van de Oostberlijnse controle 24 uur per dag op wacht. Men kan Kongo gehouden en zich volgens het zich niet voorstellen hoe daar een vrouw uit een auto gehaald kan worden iin LdSuruLdJ- consigne van de UNO slechts be- zonder, dat dit onmiddellijk aan de andere kant wordt opgemerkt. STAD moeid met het dempen van dreigende Volgens ADN is ook een uit Keulen afkomstige conducteur van een slaap- onlusten. Het breken van de onaf- wa&en gearresteerd omdat hij Oostduitsers naar West-Duitsland zou heb- Secretaris-generaal Hammerskjoeld ten". De Katangese radio-omroep heeft omgeroepen dat de strijd in Elisa- hankeÜjkheid van Katanga gaat veel £en gesmokkeld. Hij zou twee vrouwen in een spoorwagon verborgen heb- van de V.N. is woensdagmiddag op het vliegveld van Leopoldstad aan- verder, al leidt het voorwendsel, dat de V.N.-troepen daarmee slechts een gewapend optreden van de centrale Kongolese troepen hebben trachten te voorkomen. In ieder geval zal Hammarskjoeld daar last mee krijgen. België staat op z'n achterste benen en ontkent heftig, dat het Belgische officieren zouden zijn geweest, die van uit het Belgische consulaat met schieten zouden zijn begonnen. Maar ook el ders is men verre van gelukkig met dit V.N. optreden. In een woensdagavond door het Britse ministerie van buitenlandse zaken uitgegeven verklaring wordt medegedeeld, dat Engeland aan secre taris-generaal Hammarskjoeld om uitleg over de jongste gebeurtenissen in Katanga zal vragen, evenals over de daar gevolgde politiek en op wiens gezag die wordt gevoerd. Ook in Amerika kan men moei lijk enthousiast worden over het ge beurde in Katanga. Men ziet wel in, dat een terugkeer van Katanga in de eenheidsstaat Kongo een zegen voor geheel Kongo zou zijn, maar aan de andere kant vreest men, dat de V.N. thans bezig zijn om Gizenga (die zich de opvolger van Loemoemba noemt) aan de macht te helpen. En een dergelijke ontwikkeling zou nog veel gevaaarlijker zijn dan het sepa ratistische streven van Tsjombe. Bovendien is het gevaar groot, dat er nu een guerilla-krijg uitbreekt, iets waarvoor het aangrenzende Noord-Rhodesië reeds z'n voorzorgs maatregelen heeft genomen. Inmiddels is secretaris-generaal Hammarskjoeld in Leopoldstad aan gekomen en wij zijn benieuwd hoe hij zich uit de netelige positie zal redden. Voor Chroesjtsjov en de zij nen een pracht gelegenheid om de secretaris-generaal eens extra grof te Britse militairen bouwen barakken in de Westberlijnse dierentuin, nabij de Brandenburgerpoort en 1 lyf te gaan. monument. Op de foto zien we de militairen bezig met het grondwerk. gekomen. Hij werd welkom geheten door de Kongolese premier Adoela en vice-premier Gizenga. Hammarskjoeld weigerde 'n ver klaring af te leggen en reed onmid dellijk naar Leopoldstad. BELGISCHE TEGENSPRAAK In een officieel communiqué heeft de Belgische regering woensdagavond „de meest stellige verzekering" ge geven, dat de van V.N.-zijde in Ka tanga geuite beschuldigingen over beschietingen door Belgische militai ren en burgers van eenheden van de Verenigde Naties „van alle grond ontbloot zijn". In het communiqué wordt verwe zen naar een verklaring van de V.N.-vertegenwoordiger in Elisabeth stad, O'Brien, dat een twintigtal Bel gische officieren het vuur zouden hebben geopend met automatische wapens vanuit het Belgische consu laat aldaar en dat de Indiase com mandant van een V-N.-compagnie door schoten uit het Belgische con sulaat werd gedood. „De nog bestaan de verbindingen met de consul-ge neraal hebben de Belgische regering in staat gesteld de inhoud van deze verklaring onmiddellijk te controle ren en er mag op de meest stellige wijze worden verzekerd, dat deze van alle grond is ontbloot". RHODESIë BEDUCHT VOOR GUERILLA De Rhodesische federale premier, sir Roy Weienski, heeft woensdag in het Rhodesische parlement medege deeld, dat hij, na de ontwikkelingen in Katanga, als voorzorgsmaatregel bepaalde troepenbewegingen heeft gelast. Drie compagnieën lichte infante rie en verkenningstroepen met twaalf pantserwagens zijn woensdag uit Bu- lawayó in noordelijke richting ver trokken. Sir Roy zei, dat het „iliet onwaar schijnlijk" is, dat een guerilla zal uitbreken en dat de federatie zich op „het ergste" moet voorbereiden Hij wilde zich niet aan voorspellin gen wagen, maar meende dat men op dit tijdstip moet aannemen, dat de regering van Katanga is ineen gestort. De regering verwacht een groot aantal vluchtelingen uit Katan. ga: zij zal ieder die „vanwege zijn politieke opvattingen" moet vluchten hulp verlenen. „De heer Hammarskjoeld", aldus premier Weienski, „heeft geen en kel recht om de regering van een land met gebruikmaking van geweld over te nemen, ook al hadden nog zoveel leden der V.N. bezwaar tegen de handelingen van een door 't volk gekozen regering, die, in overeen stemming met de wens van dat volk, de politieke onafhankelijkheid van haar land wilde bewaren". Hij verklaarde verder: „Het is niet onwaarschijnlijk dat de veiligheid van de Rhodesische federatie in de komende dagen of weken ernstig zal worden bedreigd. Dit zal dan geheel en al zijn veroorzaakt door het op treden der V.N. in Katanga". De Rhodesische federatie omvat Halve gebr. kij» f 1.95 AllóAn: PETER LEENEN Gangetje 14 Ook om mee te nemen. (Advertentie). Noord- en Zuid-Rhodesië en Niassa- land. Noord-Rhodesië grenst aan Ka tanga. De eerste vluchtelingen uit Katan ga zijn reeds bij Boekamba Noord- Rhodesië binnengekomen. Het metoreologisch instituut van de vrije universiteit in West-Berlijn heeft vastgesteld, dat de radio-activi teit van regen in de nacht van maan dag op dinsdag twintig keer en die van een volgende bui honderd maal zo groot was als in de vorige week, het geen een gevolg van de Russische atoomproeven zou zijn. Het geconsta teerde peil was echter nog ver onder het gevaarpunt. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Wisselvallig De Bilt, donderdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: De diepe depressie bij IJsland vult nu geleidelijk op. Het koufront ervan passeerde gisteravond met regen ons land. In dit front is boven de Oceaan een tweetal storingen ont staan. De meest oostelijke hiervan be reikte omstreeks middernacht de in gang van het Engelse Kanaal en trok vervolgens over Zuidoost-Engeland naar de Noordzee. Aan onze kust wakkerde de wind daarbij tot hard aan. Achter de storing ontwikkelt zich een zwakke rug van hoge druk, waarin opklaringen voorkomen. Een volgende storing bevond zich vanmorgen op het midden van de Oceaan. Morgenochtend zal ze waar schijnlijk Ierland bereiken. De fron ten ervan kunnen in de loop van de dag tot dicht bij ons land naderen, waarna de kans op regen weer groter wordt. Het wisselvallige weer duurt dus voort. Omdat de wind overwe gend zuidwestelijk blijft, zijn in het temperatuurverloop geen grote ver anderingen te verwachten. zon- en Maanstanden 15 Sept.: zon op 06.13; onder 18.56; maan op 11.44; onder 21.32. H oogivaters tanden 15 Sept.: v.m. 6.15; n.m. 6.33. KORRELTJE Zijt gij een heer, wees dan soms _lind, 11 doof.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1