WANNEER WORDT DEZE WEG VERBETERD? Westduitse treiler viste netten van Scheveningers Oude Herengracht berucht door slippartijen Driehonderdjarig bestaan van Haags „Hofje van Nieuwkoop" feestelijk gevierd Monument van „Paepse" gemeenschapszin uit de 17e eeuw Vergeten bomen te sluiten Bejaarde vrouw omgekomen MAANDAG !1 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Toespraak burgemeester Van der Weyden Na een welgesproken dankwoord van de rentmeesteresse mevr. Berger geboren van der Schueren, richtte burgemeester Van der Weyden zich tot de aanwezigen. Met de beide wethouders en de ge meente-secretaris, aldus de burge meester, heb ik volgaarne gehoor ge- I geven aan de uitnodiging van de re- genten aanwezig te zijn bij de viering van het 300-jarig bestaan van dit Hofje, dat door zijn naam en zijn 9 stichter zo nauw verwant is aan onze WnpSmz eigen gemeente. Johan de Bruyn's WJg |r grote zorg voor armlastigen werkt Wi- blijkbaar nog na bij de huidige be- t Vs# PI^H stuurders van Nieuwkoop, waar voor 'f n enige jaren een tweetal doeltreffende MÊ -y *'-:y bejaardentehuizen met een vijftig be- a-jH jaar den woningen tot stand zijn geko- U men. Moge dit fraaie Hofje nog vele ,,}y jaren aan de opzet van zijn stichter -JlH voldoen. Hierna bood de burgemeester als geschenk van de gemeente Nieuw- koop een tweetal ingelijste foto's aan F3B van Nieuwkoop's trots zijn toren en rechthuis, beiden erfenis van Johan de Bruyn. Na bezichtiging van het Hofje wa- Zaterdag zijn in het Westland de oogstfeesten begonnen met een tocht ren burgemeester en wethouders de door deze tuin van Holland van de Oogststoet 1961. Foto: toen de stoet gasten van het regentencollege op de Naaldwijk binnentrok, vormde de wagen van Druivenprinses 1961, Edith voor de bewoonsters georganiseerde van der Wel, het gracieuze sluitstuk op een vrolijk begonnen feest feestmiddag. Verontwaardiging in IJmuiden Grote verontwaardiging heerst er onder de Nederlandse schippers van treilers over het optreden van de Westduitse treiler „Hallenbank", de BX-602 uit Bremerhaven. De „Hal lenbank" zou namelijk de treilernet- ten van twee Nederlandse schepen hebben „afgevist". Volgens de schip pers van beide schepen, te weten de Vlaardingen 84 „Jan Senior" en de Scheveningen 242 „Huibertje" ge schiedde dit moedwillig. Beide schip pers hebben zowel bij het Duitse visserijwachtschip „Friedthjof" als bij het Nederlandse hospitaalkerk schip „De Hoop" melding gemaakt van het gebeurde. In visserij kringen te IJmuiden wijst men er op, dat de treiler-vlo ten van vele Westeuropese landen in deze tijd van het jaar bij de Dog- gersbank vissen op kuit-zieke ha ringen, die zich in grote scholen Af en toe vragen de bewoners van de Oude Herengracht zich af, wan neer nu toch eindelijk daar eens iets aan de bestrating wordt gedaan. Aktueel werd deze vraag weer, toen vanmorgen even voor half tien de zoveelste wagen op de afrit van Havenbrug slipte en tegen een van de panden op de Oude Herengracht reed. Ditmaal was de materiële schade voor de heer Van Rooden, die daar een automatiekzaak drijft en voor de firma G. B. Z. van de Maresingel. Eerst genoemde zag een deel van zijn nieuwe gevel in elkaar gereden en de laatste hield aan dit voorval een behoorlijk beschadigde wagen over. Voor de heer Van Rooden was het de tweede maal, dat de gevel van zijn pand beschadigd werd bij een slippartij. De eerste keer was in augustus 1958. Tot nog toe zijn de slippartijen op dit onmogelijke stuk weg - een altijd glad wegdek, dat bovendien nog hellend is - voor zover ons bekend, bij materiële schade gebleven. Hoe gemakkelijk kan echter zo'n uit het spoor geraakte auto onnoemelijk leed berokkenen. Wanneer dit ongeluk had plaatsgehad in de avonduren of tijdens het weekeinde, wanneer de klan ten van de heer Van Rooden zich voor de zaak ophouden, waren er hoogstwaarschijnlijk gewonden te betreuren geweest of erger. Van overheidswege een bord plaatsen, waardoor de automobilisten erop attent gemaakt worden, dat hier een gevaarlijk stuk weg ligt? Er is een dergelijk bord (zie foto), maar precies aan de verkeerde kant, daar waar auto's tegen de brug oprijden en een slippartij vrijwel zeker niet voor zal komen. De bewoners van de Oude Herengracht blijven hopen, dat er nu toch eindelijk eens iets aan hun straat gaat gebeuren. Maar laat dat dan spoe dig gebeuren. Materiële schade heeft men nu al genoeg geleden of moeten er speciaal persoonlijke ongelukken gebeuren voordat de desbetreffende instanties ingrijpen? Laat men de put dempen, vóórdat het kalf verdron ken is! (foto's Leidse Courant). Eigenlijk is de herdenking van het 300-jarig bestaan van het bekende Hofje van Nieuwkoop een Haagse aangelegenheid. Toch zou deze viering op zaterdag j.l. niet volledig zijn geweest zonder een deputatie uit Nieuw koop. Daarvoor is immers de geschiedenis van het Hofje door zijn stichter te nauw verbonden aan een van Nieuwkoop's grootste burgers van het ver leden jonker Johan de Bruyn van Buitenwech, Heer van Nieuwkoop, Noor den en Achttienhoven De aanwezigheid van Nieuwkoop's gemeentebestuur, vertegenwoordigd door burgemeester M. P. van der Weyden met echtgenote en de beide wethouders E. H. van Dam en A. Bloos, alsmede de gemeente- sekretaris P. Oskam, gaven aan deze intieme herdenking dan ook een Nieuwkoops cachet. Er heerste deze zaterdag in de be sloten Hof een meer dan gewone be drijvigheid. Babbelende buurvrouwen aan de voordeur keken belangstel- dend naar de deftige gasten, die in groepjes binnenkwamen. Vlaggen wapperden en het pierement bij de pomp speelde een hartverkwikkend feestlied. De welgedane en chique geklede Haags Schout, begeleid door een tweetal gewapende rakkers en 'n stoet van Gouden-eeuwse dames deed in deze historische omgeving in het geheel niet vreemd aan. Aan dat alles kon men zien, dat het feest was op het Hofje. Men vierde immers het heuglijke feit, dat een edel mens vóór 300 jaar dit uitzon derlijke bejaardencentrum had ge sticht. Historie In een voor deze gelegenheid wel wat te kleine ontvangstruimte- be groette de heer H. M. Mensonides, archivaris van Den Haag de verschil lende genodigden als, de Belgische ambassadeur baron Van der Straeten -Waillet, de wethouder van sociale zaken van Den Haag, de besturen van diverse sociale instellingen, de regen ten van verschillende Hofjes en het gemeentebestuur van Nieuwkoop. De heer Mensonides hield een zeer interessante lezing over de persoon van de stichter en het ontstaan van het hofje. Johan de Bruyn van Buitenwech is geboren in Leiden 1581 als zoon van een regentengeslacht Evenals zijn familie bleef hij trouw aan het oude geloof, hetgeen wellicht ver klaart, dat hij niet voor het bekleden van een openbaar ambt in aanmer king kwam. Alleen was hij sinds 1644 Hoogheemraad van Rijnland. Hij heeft ook in Amsterdam gewoond, maar het grootste deel van zijn le ven in Den Haag, waar hij ongeveer ter plaatste, waar nu de bekende so ciëteit De Witte staat, een kapitale woning liet bouwen. In 1608 huwde hij met Cornelia van Duvelandt van Rhoon, eveneens uit een aanzienlijk katholiek geslacht. In 1617 kocht hij de Heerlijkheid Nieuwkoop, bouwde er in 1627 een woonhuis met toren en een jaar later een Rechthuis. In 1855 is het woon huis afgebroken. De toren, evenals Het gemeentebestuur van Nieuwkoop was bij het derde eeuwfeest van het Haagse „Hofje van Nieuwkoop" aan wezig. Óp de foto burgemeester M. P. v.d. Weyden en echtgenote, de beide wethouders en de gemeente- sekretaris temidden van „represen tanten uit de Gouden eeuw". het Rechthuis prachtig gerestaureerd, zijn monumenten, waarin de herin nering aan Johan de Bruyn blijvend is vastgelegd. Na 1648 rijpte in hem ongetwijfeld het plan tot de stichting van' t hofje Johan de Bruyn kocht daarvoor meerdere terreinen nabij de Prinsen gracht. Dat hij wel een zeer gefortuneerd man was, blijkt wel uit het feit, dat hij in 1654 aangeslagen was voor een vermogen van 270.000 pond. Het echtpaar had geen kinderen. Johan de Bruyn stierf in 1657 en werd op 23 juli in Nieuwkoop bij zijn vrouw, die hem was voorgegaan, be graven. De zerk met insciptie is er nu nog, maar ligt niet meer in het koor van de oude kerk, maar buiten de kleinere, later gebouwde kerk. Teleurgestelde erfgenamen Begrijpelijker wijze waren de leden van het geslacht Wassenaar niet wei nig teleurgesteld, toen bij opening van het testament bleek, dat 't groot ste deel van zijn vermogen bestemd was voor de stichting van een Hofje, waarop 111 huisjes moesten komen voor eerbare alleenstaande vrouwen, die behalve vrij wonen ook een toe lage zouden krijgen. Uit de rente van het vermogen zou alles bekostigd worden, hetgeen nu nog zo is. Alleen is men na kortgele den aangebrachte kostbare verbete ringen genoodzaakt geweest de hum- te verhogen tot ƒ9 per maand!! Een nicht erfde de Heerlijkheid Nieuwkoop. De Wassenaars kregen het erfelijke regentschap.. Toen ten slotte de Staten van Holland het tes tament van 1657 van kracht verklaar den, heeft de familie van Wassenaar zich hierbij neergelegd en zich op voortreffelijke wijze van zijn op dracht gekweten. De huidige regenten, in België woonachtig, waarvan er één aanwe zig was, zijn nakomelingen van dit geslacht. Student voorkwam erger Gistermiddag is op de bewaakte spoorweg-overgang aan de Arnhem se Bovenweg te Driebergen een per sonenauto met vijf inzittenden door een extra-trein gegrepen. Hierbij werd slechts een jongetje van elf jaar licht gewond. Het ongeluk geschiedde, nadat 'n 64-jarige overwegwachter vergeten had de bomen te sluiten. Een pas serende student, M. Nijhof uit Zeist, wist door hevig te zwaaien de aan dacht van de machinist van de aan stormende trein te trekken. De ma chinist heeft toen, enkele honderden meters voor de overweg, de trein afgeremd. Echter kon niet meer worden voorkomen, dat de trein de auto, die zich juist op de overweg bevond, aan de voorzijde greep en van de rails duwde. Vier van de inzittenden (het ge zin J. Hendriks vader, moeder en twee kinderen uit Haarlem) kon den bijtijds de auto verlaten. De vijfde inzittende, een elf-jarige buurjongen, is met lichte verwondin gen in een ziekenhuis opgenomen. De trein had ruim een kwartier ver traging. Te Naaldwijk is overleden de 79- jarige mevrouw M. Lange-De Hoed. Zij is zaterdagavond door de brom fietser A. B. uit Naaldwijk aange reden, toen zij trachtte de Heren straat over te steken. Waar de verwondingen zich aan vankelijk niet ernstig hebben laten aanzien, is de vrouw op medisch ad vies direct na het ongeval overge bracht naar haar woning, waar zij in de loop van de avond is overle den. dicht bijeen bevinden. Daar alle schepen op deze concentratie willen vissen, komt het vaak voor, dat de treilers elkaar op slechts enkele me ters afstand passeren. De netten, die over de zeebodem worden voortge trokken, kunnen ook met elkaar in aanraking komen. Een scherpe of enigszins ongelukkige manoeuvre, vooral van een treiler die het net uitzet of binnenhaalt, kan het „af- vissen" van de netten en van de vis- borden, die met elkaar een waarde van 2000 tot 4000 hebben, tot ge volg hebben." De kapitale boerderij van de D. Swierstra nabij Mantgum (Fr.) is afgebrand. Een grote voorraad hooi, die in de schuur lag opgeslagen, een tractor en een auto gingen verloren. De schuur brandde tot de grond toe af. Over de oorzaak is niets be kend. Sammy, een zeehond, die dezer dagen in de dierentuin van Seattle in de V.S. overleed, blijkt te zijn bezweken aan „kopervergiftiging". Bezoekers hadden hem 342 geldstuk ken met een totaal gewicht van 1,2 kg te eten gegeven. De bijna 4-jarige E. J. de Vries te Rinsumageest is door verdrinking om het leven gekomen. Een vrien dinnetje kwam vertellen, dat het jon getje in de Dokkumer Ee was geval len. Toen men het ventje had gevon den, bleek het reeds te laat te zijn. De levensgeesten konden niet meer wor den opgewekt. Oogst- en druivenfeest in 't Westland Alle druivenprinsessen, -feeën en -koninginnen, die het „glazen" West land ooit gekend heeft, zijn zater dagmiddag in een luisterrijke oogst stoet door deze streek getrokken ter gelegenheid van het tiende- oogst en druivenfeest, dat daar tot vrijdag 15 september wordt gevierd. Hoofd persoon in de stoet was Edith van der Wel, een 23-jarige Lierse schone, die dit jaar door de Broederschap van de Blauwe Druif uitverkoren werd tot druivenprinses. Zij zat met haar beide hofdames, Amy Lange uit Naaldwijk en Ans de Vis uit Kwintsheul, op een van de mooiste praalwagens in deze stoet, die 32 corsowagens telde. Duizenden Westlanders, maar ook velen uit omliggende steden hebben de stoet gezien, die via De Lier, Kwintsheul, Wateringen, Poeldijk en Honselerdijk naar Naaldwijk reed. Met veel fanfare, er liepen zes mu ziekkorpsen in de stoet mee, werd ze daar door een duizendkoppige me nigte begroet. Op het Wilhelmina- plein, dat door de Rijnsburger arran geur Albert Paauw was herschapen in een oosterse tuin, werd de „prin ses" toegesproken door burgemeester D. van Heyst van Naaldwijk, die haar installeerde door het overhan digen van de scepter. Hierna sprak ook de druivenprinses. De opening van het feest werd besloten met een bezoek aan het uit Westlandse kas sen bestaande druivenrestaurant, waar men o.a. voor veilingprijs Westlandse druiven kan eten. 's Avonds woonde de druivenprin ses een concert bij dat door de Maas- treechter Staar in de veilinghal te Naaldwijk werd gegeven.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6