Leiden bezit nu een heerlijk „buiten" aan de Korte Vliet voor haar jeugd MAANDAG 11 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 NIEUWE BESTEMMING VAN OUDE BOERDERIJ In tegenwoordigheid van een zeer groot aantal genodigden en belang stellenden heeft wethouder J. C. van Schaik in zijn kwaliteit van loco-bur gemeester zaterdagmiddag het jeugd- buitencentrum „Korte Vliet" officieel aan de Stichting Leidse Jeugdverblij- ven overgedragen, waarna het dage lijks beheer van dit fraaie en prachtig gelegen jeugdverblijf aan de goede zorgen van het echtpaar Eshuis-Bo- ter werd toevertrouwd. Aan de eigenlijke overdracht gin gen enkele gebeurtenissen vooraf, die zowel in het dagelijks Leids gebeu ren als in de onderscheidene Leidse jeugdkringen tot de zeer uitzonder lijke kunnen worden gerekend. Vooreerst was er de. bijzondere wijze, waarop wethouder J. C. van Schaik en met hem het selecte gezel schap, bestaande uit de wethouders Stolp en Menken, de rector magnifi cus prof. mr. J. V. Rijpperda Wierds- ma, deken W. P. M. Haring, de heer J. van Raay, Inspecteur Jeugdzaken dept. van OKW, de heer J. Kouwen- hoven, secretaris Prov. Jeugdraad, ir. J. C. H. Drost, hoofd van de Plano logische Dienst, dr. J. Schoonheim, chef afdeling Onderwijs alsmede de heer H. Zunderman, bestuurder van de UA aan de Korte Vliet arri veerde. Teneinde n.L met eigen ogen te kunnen waarnemen hoe uitzonder lijk fraai de naaste omgeving van het nieuwe jeugdbuitencentrum wel is, stapte het gezelschap nabij Allemans- geest aan boord van vier sloepen van de padvindergroep „Jan van Galen" en kondigde na een korte, doch alles zins geslaagde tocht door de wateren van de Bos- en Gasthuispolder reeds van verre zijn komst aan middels 2 K en G-hoornblazers op de voor plecht van de sloep. Nadat het gezel schap via het aanlegsteigertje van Wethouder J. C. van Schaik ont hult de plaquette. „De Koste Vlet" veilig was gedebar- keerd en door het ontvangstcomité, bestaande uit de heren G. Steinbach en mr. A. van Gennip, namens de LJA was begroet, droeg Jong K en G met „Marching along together" er toe bij het ondérling samengaan in het belang van de jeugd nog eens ex tra te accentueren. Onthulling Met een enkel toepasselijk woord verzocht ds. Schoonheim, voorzitter van de LJA, hierna wethouder Van Schaik tot de onthulling van de fraaie herinneringsplaquette in de muur van het hoofdgebouw te wil len overgaan. Een kort, doch niette min plechtig moment. Langs een ijverig confetti-strooiende haag van welpen begaf het gezelschap zich hierna naar de weide achter het dag verblijf, alwaar wethouder Van Schaik de nationale driekleur aan de vlaggemast van de Waingungagroep hees met welke daad deze groep haar nieuw honk definitief in gebruik ge steld zag en wethouder Van Schaik een driewerf hoera oogstte. De hier na volgende plechtigheid bestond uit het officieel openen van de deur van Over de Korte Vliet kwam het ge zelschap binnen: deken W. P. M. Haring (rechts) en de rector-magni- ficus van de Leidse universiteit, mr. J. V. Rypperda Wierdsma, waren de passagiers van deze sloep. het Jeugdhui ten verblijf door Henk Schoonheim en het plaatsnemen van de gasten in de fraaie recreatiezaal, die weldra geheel gevuld was, zodat velen met een staanplaats genoegen moesten nemen. Na een kort wel komstwoord door ds. Schoonheim wees de wethouder in zijn toespraak o.m. op de grote betekenis van dit jeugdbuitencentrum, waarin de jeugd ver van het drukke stadsgewoel zich zowel lichamelijk als geestelijk kan verfrissen en versterken, in strikt eigen kring haar gedachten en me ningen vrij naar voren kan brengen. In dit verband gaf hij het bestuur van de LJA de raad eens in overwe ging te nemen zich t.a.v. de algemene leiding iets terug te trekken en de jeugd de kans te geven door middel van een zelfgekozen Jeugdraad het bestuur in handen te nemen, waarbij de Jeugdraad r~*de als adviserend lichaam ten na e met de LJA kan samenwerken. 1 ie gezien de prak tische scholing, die de jeugd hier mede kon opdoen, zou een stap in die richting het aandurven alleszins waard zijn, aldus wethouder Van Schaik. Zich in het bijzonder tot ds. Schoonheim richtende, sprak hij gaarne de wens uit, dat de geest van verfrissing, die als het ware van dit centrum uitstraalt, tot alle jeugdige toekomstige tijdelijke centrumbewo ners en bewoonsters zal mogen door dringen. Toen droeg hij het eerste Leidse Jeugdbuitencentrum aan het bestuur van de LJA en de Stichting Leidse Jeugdverblijven over. Bijdragen. Na een hartelijk dankwoord van ds Schoonheim, onthulde mr v. Gen- nip een zeer fraaie oorkonde, waar op de namen van enige tientallen begunstigers prijkten. Deze gaf op zeer geestige wijze een opsomming van de weldaden dezer begunstigers, die de stichting van dit buitencen trum moglijk hadden gemaakt. Daar het in de bedoeling ligt, dat alle begunstigers deze oorkonde onderte kenen, konden velen van hen reeds direct zaterdagmiddag hiertoe over gaan. Na de theepauze, die muzikaal werd opgeluisterd door Ada v. d. Bent, piano, Els Bongers, viool en Harry Rijsenaars, cello, sprak ds Schoonheim nog een algemeen dank woord tot allen, die in de mees uit eenlopende schakeringen hun bijdra gen tot de instandkoming van het geheel hadden geleverd. Zonder de anderen ook maar iets te kort te willen doen, zette hij hierbij aan nemer Bekooy, alsmede Lucia Stein bach voor haar fraaie wandschilde ringen extra in het zonnetje. Met het oog op de tijd beperkte zowel de heer G. Buijs, die sprak na mens de Katholieke Jeugdbeweging als de heren J. J. van Koopren, lid van de Plaatselijke Commissie NPV, en M. van Leeuwen, lid van het Ger. Jeugdverband zich tot een enkel kort woord, waarin zij namens ge noemde jeugdorganisaties hun vreug de met de totstandkoming van het Jeugdbuitencentrum uitspraken. Nadat ds Schoonheim deze voor de Leidse Jeugdbeweging alleszins be langrijke samenkomst met een enkel woord had gesloten, volgde een mas sale bezichtiging van het Jeugdcen trum. In het stallencomplex komen als vaste bewoners de Waigundagroep van de NPV en de Watersportgroep van de Gidsenbeweging (mej. E. Zandvliet). Het week-end-complex is al voor vele weekends besproken. VOORSCHOTEN BURGEMEESTER REIKT AAN PADVINDERS INSIGNES EN KOORDEN UIT. Zaterdagmiddag vond voor het front van alle welpen en padvinders van de Leiff Ericsongroep, de Prin ses Beatrixgroep en de Prinses Ma- rij kegroep een zeer bijzondere ge beurtenis plaats. Het zal vermoede lijk voor de eerste maal in de ge schiedenis van de padvinderij in Ne derland zijn geweest, dat op één middag aan 7 verkenners van drie groepen liefst 31 insignes en 12 koor den uitgereikt konden worden. Burgemeester L. de Kool was be reid gevonden de plechtige uitreiking te verrichten. Na de normale opening van deze padvindersbijeenkomst, sprak Hop man van der Salm, ingeleid door schipper de Groot, de 7 padvinders toe. Geassisteerd door de diverse leiders, reikte hij daarna de 31 insig nes uit. Burgemeester de Kool zou de 12 koorden uitreiken, maar sprak voor hij daartoe overging eveneens de pad vinders toe. Het streelt ons hart, al dus burgemeester de Kool, dat in dit opzicht de Voorschot.mse padvinderij op een primeur mag bogen. Spreker wenste de jongens geluk. Waarna burgemeester de Kool hen met zichtbaar veel genoegen de koor den omhing. De zo bijzonder succesvole pad vinders zijn: Hans van Aalderen, Ben Hes; Henk Wagenaar, Aalt de Groot, Henk Faber; Tom van der Salm; Aat van Velden. WASSENAAR In haar clubgebouw aan de Dr. Mansveltkade heeft de r.k. sportver eniging „Blauw Zwart" vrijdagavond de jaarvergadering gehouden. Voor zitter J. P. J. Dekleermaeker her innerde in zijn inleiaend woord aan de geslaagde viering van het 40-ja- rig bestaan. De vereniging is in de loop der jaren bijzonder sterk uit gegroeid; op het ogenblik wordt er met 25 elftallen aan de competitie deelgenomen. Een somber geluid liet spr. horen over het gebrek aan medewerking, dat van de leden wordt ondervonden wanneer er op de terreinen bijvoorbeeld werkzaam heden moeten worden verricht. Secretaris A. H. Rijnbeek gaf een uitvoerig overzicht over het wel en wee in het afgelopen jaar. Het te kort aan kleedgelegenheden is een van de grootste problemen waarmee het bestuur te kampen heeft. Er zal echter eerst voor de nodige geldmid delen gezorgd moeten worden, wil aan de bouw van tenminste 6 beno digde nieuwe kleedkamers begonnen kunnen worden. Penningmeester Th. Donath meld de in zijn jaarverslag, dat de vereni ging wat de financiën betreft een gezond jaar achter de rug heeft. Hoofdjuniorenleider R. Gottenbos 'maakte melding van een sterke groei van de jeudgafdeling. Op voorstel van het bestuur werd besloten de heren P. Westgeest, P. van Tilburg en C. Knijnenburg, die de vereniging in vele functies heb ben gediend tot leden van verdienste te benoemen. De bestuursverkiezing had tot re sultaat dat voorzitter J. P. J. De kleermaeker en de heren F. L. Roo- zen en A. F. J. Berk werden herko zen, In plaats van de heren L. Schroder en G. A. Suurenbroek, die hun functies beschikbaar hadden ge steld, werden benoemd de heren F. v. d. Lely en C. Kerkvliet. VOORHOUT TURNLUST-FOREHOLTE 4-5 De eerste handbal wedstrijd in de nieuwe competitie leverde een kleine overwinning op voor de Foreholte- speelsters. Na de begin worp waren het de Hillegoms echtpaar bij auto-ongeval omgekomen Bekend figuur uit de bloembollenwereld In de nacht van zaterdag op zon dag om ruim half twaalf kwam de heer C. J. van Til met zijn echtge note, mevr. C. van Til-Zijlstra, vanaf Schiphol over Nieuw Vennep naar Hillegom gereden met zijn auto. Even voorbij Nieuw Vennep werd hij door een tegenligger, die vanuit de dichte mist te voorschijn kwam, geraakt. Het gevolg was dat de auto van de heer Van Til naar links zwenkte en in de Vennepeiwaart te recht kwam. Het ongeluk diende dat de auto met die wielen in de hoogte in het water kwam te liggen en de inzittenden niet uit de auto konden komen. Met veel moeite is dat aan passerende automobilisten en de po litie gelukt, maar hoe vlug dit ook gebeurde het had toch al een 6 a 7 minuten geduurd. Nadat vergeefse pogingen tot kunstmatige ademha ling waren toegepast werd het echt paar vervoerd naar het St. Elisa beths Gasthuis te Haarlem en daar bleek dat beide personen reeds wa ren overleden. Met het heengaan van de heer C. J. van Til verliest Hillegom een van haar meest markante persoonlijkhe den en de bloembollenwereld een van haar beste leden. Als directeur van net exportbedrijf Van Til-Hart- man N.V. was hij in de bloembol- lenhandel een der meest bekende handelaren en bereisd als maar wei nigen. Hij bezocht meerdere malen Japan in verband met de Lelie-cul tuur, maakte reizen naar Australië en Nieuw Zeeland, Afrika, Zuid- en Noord-Amerika en was in het bij zonder geïnteresseerd bij de handel op Zweden en Frankrijk. Hij was ook bestuurslid en gedurende enige jaren voorzitter van de Franse Groep van de Bond van Bloembol- lenhandelaren, bestuurslid van de afdeling „Gladiolen" en ook tot voor korte tijd voorzitter van deze groep. Gedurende ruim 10 jaren was hij voorzitter van de afdeling Hillegom van de Koninklijke vereniging van Bloembollencultuur. Als hij „thuis" was zou hij geen vergadering van de afdeling missen en wist hij met zijn onuitputtelijke humor de vergade ring altijd in een opgewekte stem ming te brengen. Dat heeft hem ook gedurende tien jaar voorzitter doen blijven. In de oorlogsjaren werd hem deze taak toegewezen en hij heeft zich er door heen weten te slaan. Daarbij wist hij in die moeilijke ja ren menigeen te helpen en heeft met gulle hand de in nood verkeren de geholpen. Gulheid was trouwens een van zijn kenmerkende eigen schappen. Als man van „de ruimte", de wereld was zijn werkterrein, kon hij zich moeilijk schikken in de be perkende bepalingen voor kweker en handelaar, maar werkte toch loyaal mede waar dit noodzakelijk was en tooonde dit door zitting te nemen in verschillende besturen en commissies het bloembollenvak ra kende. Een man van grote verdien ste voor het vak, een bijzonder en goed mens, is heengegaan en Hille gom verliest in hem een van haar beste burgers. rood-witten, die een prachtige aan val opbouwden en deze in de eerste minuut in een doelpunt omzetten (0-1). In de zesde minuut werd de voor sprong vergroot door een strak ge richte worp van de rechtsbinnen (0-2). Uit een corner scoorde de thuisclub een tegenpunt (1-2). Het spel golfde over en weer en de keepsters werden dan ook zwaar op de proef gesteld. Weer moest de keepster zwichten voor een strak ge speelde Foreholte-bal (1-3). Vijf minuten voor de rust was het alles Turnlust wat de klok sloeg, en de keepster van Voorhout mocht drie maal achter elkaar de bal uit het net halen (4-3). Na de rust werd er aan beide kan ten zwaar verdedigd, doch de mid- voor zag in de 4e minuut kans de stand op 4-4 te brengen. In de tweede helft kwam weinig verandering, doch toen 3 min. voor het einde de Haagse doelverdedigster voor de vijfde keer de bal het nakij ken had, was de overwinning voor Foreholte zeker. De laatste minuten verstreken on der grote spanning, doch toen de scheidsrechter het einde floot hadden de Voorhoutse dames verdiend ge wonnen. De adspiranten-a, die hun eerste competitiewedstrijd speelden tegen Jong Ade wonnen met 12-0. Adspiranten-b speelden met 4-4 ge lijk tegen MMO. NIEUWVEEN Dode bij frontale botsing te Nieuwveen Zaterdagavond omstreeks half acht had op de Tolhuiskade te Nieuw veen een zeer ernstig verkeersonge val plaats, dat aan één persoon het leven kostte. Twee personenauto's LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het Doet. ex. Rech ten Vrije Studierichting de heer N. A. W. Lunsingh-Tonckens te Wasse naar; voor het Doet. ex. Ned. Recht mevr. T. Besselaar-de Kok te Lei den en de heren J. A. Stoorvogel te Overveen, P. Neleman te Rotterdam, P. Heering te Den Haag en J. A. J. Spoor te Voorburg. NOORD WIJK Eerste plechtige H. Mis van p. J. Alkemade Dat de parochianen van St. Jeroen hun jonge priesters weten te eren is bij de intocht van de neomist pa ter Jac. Alkemade weer overduide lijk gebleken. Zaterdagavond werd Óe neomist aan de grens van de parochie aan de Gooweg feestelijk ingehaald, vooraf gegaan door het Fanfarekorps „Ex celsior". Langs de route St. Jeroen- weg-Molenstraat-Van Limburg Sti- rumstraat hadden velen zich opge steld om de jonge priester te begroe ten. Het vlagvertoon voor de kerk gaf een feestelijke indruk en onder gebeier van de klokken deed pater Alkemade zijn eerste intrede als priester in de feestelijk versierde kerk. Door een stoet van bruidjes werd hij naar het altaar geleid waar hij temidden van familie en gelovi gen een plechtig lof opdroeg met assistentie van de parochiekapelaans v. d. Made en Van Breukel. Gistermorgen half tien droeg de neomist zijn eerste plechtige H. Mis op. Deken Van den Bosch fungeerde als presbyter assistens, pater J. Al ders als diaken en de eerw. heer G. Alkemade, die volgend jaar zijn priesterwijding hoopt te ontvangen, als subdiaken. In het preisterkoor hadden plaats genomen, em. deken J. P. A. Brinkman, de parochiekape laans v. Breukel, v. d. Made en De Groot, pater H. v. d. Meer S.J. en pater Braun MSG, een ordegenoot van de neomist. Na het evangelie be klom pater Braun de kansel voor het uitspreken van de feestrede. In zijn aanvang wees deze erop dat wij al len dankbaar moeten zijn voor de hoge uitverkiezing van de jonge priester. Het priesterschap houdt een groot geheim in zich, want Christus is van de aarde heengegaan naar zijn Vader in de hemel, maar Hij is bij onj geblever tot het einde van de jaren in de H. Eucharistie, in en door de priester. Diep beseffen wij wat vandaag- in de jonge priester omgaat nu hij voor het eerst het offer aan God gaat opdragen, een dag vol ont roering waaraan zich niemand zal kunnen onttrekken. Gewijd door de bisschop, is hij een ander mens ge worden, want als priester staat hij in verbondenheid met Christus en treed op als bemiddelaar van Hem die de mensheid leidt van de wieg tot het graf. Zich tot de familie wen dend wees hij er op dat deze jonge priester geroepen is om van hen weg te gaan in de dienst van Christus, zodat ook zij een offer moeten bren gen, maar toch kon hij hen geluk wensen met de hoge uitverkiezing van hun zoon en broer. Persoonlijk feliciteerde hij de neomist met zijn wijding en eindigde met hem toe te wensen een waardig missionaris te zijn van Jezus H. Hart. Hierna werd het H. Misoffer voort gezet, waarbij het parochiaal zang koor met het knapenkoor op zeer verdienstelijke wijze de missa Pon- tificalis I van Lorenzo Perosi uit voerde en aan het einde de driestem mige Cantate van Franssen onder leiding van de directeur H. Laros en aan het orgel C. Roodenrijs. Van 1 tot 3 uur had een druk be zochte receptie plaats in het feeste lijk versierde Juvenaat, waarbij de ken v. d. Bosch in een hartelijke toe spraak het parochiecadeau aanbood in de vorm van een fiets. Treffend was het dat bij deze gelegenheid alle bewoners van de Marcelisstraat, waar het ouderlijke huis van de neomist staat, dat voor deze gelegenheid luis terrijk was versierd, hun opwachting kwamen maken enmej. Toos van Kampen namens de bewoners een superplie en een envelop met inhoud aan de neomist overhandigde. Tot slot van de mooie dag had een plech tig Lof plaats. bosten aldaar frontaal tegen elkan der. De gevolgen waren ernsti.g. een Renault, bestuurd door C. Markman uit Ter Aar, kwam ii botsing met een Opel, bestuurd door G. Verburg uit Leimuiden. De Renault werd aan de voorzijde zo zwaar beschadigd, dat de bestuurder vrijwel op slag werd gedood. De Opel maakte een halve draai en bleef gelukkig op de rijweg, aan die zijde is namelijk het vrij die pe Aar-kanaal gelegen. De heer Ver burg werd met een borstfractuur en ernstige wonden aan de benen, op last van dr. A. M. van Dongen, over gebracht naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden. Dt beide auto's werden vrijwel onherstelbaar ver nield. Door de rijkspolitie wordt een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval ingesteld. Amerikaanse troepen naar Europa De Amerikaanse minister van landverdediging Robert McNamara, heeft zaterdag te Washington mee gedeeld, dat „in de onmiddellijke toekomst" ongeveer veertigduizend man Amerikaanse troepen naar Eu ropa zullen worden gezonden. Er bevindt zich reeds ongeveer 'n kwart miljoen Amerikaanse militai ren in Europa. Deze nieuwe zending geschiedt tengevolge een verzoek van de Ame rikaanse Navo-opperbevelhebber, ge neraal Norstad. Het verzoek werd gedaan in verband met de spanning tussen Oost en West om Berlijn. West-Duitsland zal „zeer spoedig" mededeling doen van een besluit om circa 36.000 dienstplichtigen, die op 28 september hun dienstplicht ver vuld hebben, onder de wapenen te houden, zo is zondag door minister van defensie Franz-Joseph Strauss meegedeeld. De ministers van defensie en chefs van staven van de mogendheden, die aangesloten zijn bij het verdrag van Warschau, hebben op een bijeen komst, die vrijdag en zaterdag in Warschau is gehouden, kwesties be sproken aangaande de vergroting van de militaire paraatheid van de strijd krachten, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Aan de chefs van staven is op dracht gegeven maatregelen uit te werken voor de verdere versterking van de defensie. Poujade uitgewezen De Belgische justitie heeft een uit wijzingsbevel uitgevaardigd tegen de Franse politieke leider Poujade, die zaterdagochtend in Brussel een pers conferentie zou houden. Pierre Poujade was vrijdag in de Belgische hoofdstad aangekomen in zijn functie van voorzitter van de Franse vereniging voor de bescher ming van handelaren en ambachts lieden. Bij aankomst in het hotel, waar hij zijn persconferentie zou houden en waar talrijke journalisten op hem wachtten, werd hem door de politie het uitwijzingsbesluit over handigd. Poujade zou aan de pers mededelin gen doen over de activiteit van de vereniging en ovrr de crisis in de landbouw in Frankrijk en over „de crisis in het Franse regime". Poujade werd overgebracht naar het ministerie van justitie in Brus sel. KORTE GOLF Frankrijk en Tunesië zijn zondag begonnen met de uitwisseling van personen, die gevangen genomen zijn tijdens de gevechten van juli in Bi- zerta. Volgens het Franse ministerie van buitenlandse zaken zijn er 700 Tune- siërs in Franse handen en 300 Fran sen in Tunesische handen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4