Leidse brug ter dood veroordeeld Buurtbewoners protesteren Leidse Luifelbaan onder dat Burgemeester gaf het startsein voor het feest van de Luifelbaan Esnnaii^ga Twee werknemers van J. J. Krantz kregen het textieldiploma Betex - A Duiven los VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1661 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Weet u waar de Huigbrug te Leiden ligt? Waarschijnlijk niet, maar bij gaande foto brengt u op weg. Het is de oude, houten brug over de Mare- singel die een verbinding tot stand brengt van de Maresingel, via de smalle Huigstraat (alleen voor voet gangers) langs de opslagplaatsen van het gemeentelijk energiebedrijf, naar de Langegracht. Deze brug moet op last van B. en W. van Leiden ver dwijnen. De brug is oud en de brug zal en kan, volgens de mededeling van B. en W. niet meer gerepareerd worden. Tót 21 september aanstaande kunnen belanghebbenden tegen dit besulit bezwaar maken, en het lag voor de hand dat er inderdaad bij het gemeentebestuur van Leiden, door omwonenden, die van deze beschei den oeververbinding een dankbaar gebruik maken, geprotesteerd is. Want zowel op de Maresingel als op de Langegracht, evenals in zij straten van genoemde wegen, zijn kleine middenstanders gevestigd, die 't aan hun portemonnaie zullen voe len wanneer de cliëntèle niet meer zo dicht naast de deur woont als met behulp van de Huigbrug het ge val is. Na het opruimen van de brug, het geen de inzenders van het bezwaar schrift hopen te vermijden, zullen de mensen, die vroeger van de Huigbrug gebruik maakten om moeten lopen over de Herenpoortsbrug en de Ver- versbrug, een afstand van vele hon derden meters. Dit geeft niet alleen moeilijkheden voor de middenstand, maar ook voor de leerlingen van de scholen, die in de omgeving van de Maresingel gevestigd zijn. B. en W. stellen, dat de brug niet meer te repareren is. Nieuwbouw zou te onvoordelig uitkomen, omdat in de toekomst niet ver van deze plaats de Noord-Zuid verbinding de Maresingel zal passeren via een brede brug. Het belangrijkste motief, dat B. en W. dit besluit heeft ingegeven, is wel, dat de schepen met lading voor de lichtfabrieken met moeite deze brug kunnen passeren en men dus het ri sico van een aanvaring loopt. Een motief echter, dat pleit voor behoud van de Huigbrug is bijgaande foto, die laat zien, dat deze uit 1925 daterende brug het in deze omgeving nog goed doet. BIOSCOPEN De films in de week van 8-15 sept. rijn door de KFC als volgt gekeurd: Trianon: „Ben Hur", alle leeftijden. Dgl. 2.00 en 7.30 uur. Casino: „Indiscreet", 14 jaar. (Dond.: „De prins en de showgirl", volw.) Dgl. 2.30, '..00, 9.15 u.; znd. 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 uur. Lido: „Trottoirmeisjes van Pa rijs", volw. Dgl. 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd 2.30, 4.45, 7.00. 9.15 uur. Luxor: „Pygmalion", alle leeft. Dgl 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd. 2.30, 4.45, 7.00 9.15 uur. Studio: „Meneer Hulot met vakan tie". alle leeftijden. Dgl. 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd. 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 uur. Rex: „Het uur der vergelding", 14 jaar. Dgl. 2.30, 7.15, 9.15 u.; znd. 2.30, 4.45, 7.15, 9.15 uur. DRAAIMECHANISME VOOR TURFMARKTBRUG De bruggewachters aan de Turf- marktbrug zullen voortaan hun sla- felijke arbeid het opendraaien van de brug achterwege kunnen laten. Dezer dagen zijn n.l. de herstelwerk zaamheden aan het draaimechanisme van deze brug begonnen, nadat het wegdek eerder is vernieuwd. De hele zomer door hebben de mannen van deze brug als een soort van toeris tisch evenement gediend, doch deze week is het nieuwe mechanisme ge arriveerd en is het leed spoedig ge leden. OPSTELLING UVS TEGEN VELOX UVS komt zondag tegen Velox als volgt in het veld: Van Duyl, Kluy- vers, Van Leeuwen, Th. v. Kampen, Hak, Filippo, W. v. Kampen, Duwel. Verhoeven, Breitner en Van Weer- lee. ITVS 2 speelt zondagmiddag om twee uur in de Kikkerpolder tegen EDO 2. De opstelling luidt hier: Maaskant, Koreman, Den Hoed, Kei zer, Van Delft, Verkuylen, Van der Wal, De Graaf, Van Leeuwen, Kop pers en Pieterse. «I I WW Dagopleiding in Leiden dringend gewenst Hoe welkom in Leiden' een dagop leiding voor de textielindustrie zou zijn, bleek gistermiddag tijdens een bijeenkomst bij de N.V. J. J. Krantz en Zn. aan de Oude Singel, waar aan twee jonge werknemers van dit be drijf het diploma Betex-A werd uit gereikt. Op een normale textieldag- school - in deze satd, waar circa 2000 werknemers in deze branche hun brood verdienen toch geen luxe te noemen - hadden deze twee jonge mannen in twee jaar tijd dit diplo ma kunnen verwerven. Door ijver en volharding is dit belangrijke diploma nu tcoh hun deel geworden na drie jaar studie aan de avondschool, die Leiden wel kent. A. J. Th. v. Kins en H. de Roode. de beide geslaagden, zijn de eerste werknemers, die in Leiden dit tex tieldiploma mochten behalen. Tijdens de bijeenkomst in de ver gaderzaal van het bedrijf, waarbij ook aanwezig waren de ouders van de kandidaten, de directeur van het bedrijf, de heer G. Burgemeester, en de examencommissie, werd het twee tal met dit resultaat gecomplimen teerd. Na een toelichting op de diploma's door de heer J. Bollen, secretaris van de examencommissie - die naast het aanbieden van gelukwensen de jon gens er ook terdege op wees dit di ploma waar te maken in het bedrijf - nam de heer G. Burgemeester het woord. „Waardering heb ik voor jul lie ijver", aldus de heer Burgemees ter, „waardoor dit resultaat mogelij'l werd. Het bedrijf heeft hard ge schoolde mensen nodig en een feli citatie, ook aan het adres van de ouders, is daarom zeker op zijn plaats." Een dankwoord naméns de ouders sprak de heer J. J. v. Kins. winkelen het nuttige meteen met 't aangename verenigden, werden spoe dig vertederd door him kleuters, die met kleurige feestmutsen op en ge- secundeerd door hun juffrouwen een ode op de Luifelbaan zongen, welk lied, van de hand van mej. J. M. v. d. Fluit, hoofd der kath. kleuter school, een opsomming gaf van de wensen van Zuid-West. Het gemeen tebestuur had kennelijk een open oor voor deze, zo onbevangen geuite verlangens en als de vervulling er van nog enige tijd op zich zal laten wachten is dit geenszins te wijten aan deze jeugd van Zuid-West, die na het lied beloond werd met een „hoeraatje" door de burgemeester. Duiven De plechtigheid werd afgesloten met het loslaten van ruim 250 dui ven, die enthousiast het luchtruim kozen en een eindweegs begeleid werden door de belangstellende blik ken van notabelen en burgerij. Een rondgang met muziek over beide de len van de Luifelbaan door het ge zelschap eindigde in lunchroom Pauw, waar men onder het genot van een kopje koffie nog eens rustig de lof bezong van Leidse Luifelbaan, die zoveel tamtam beslist wel waard is. Vanmiddag is het feest voor de jeugd met kinderspelen en een trac- tatie op de scholen; van leren komt vandaag weinig terecht en dat is voor de kleinen misschien nog wel het onvergetelijkst van deze zuid westelijke hoogtijdga. Vanavond ge ven de drie speeltuinverenigingen van Zuid-West en Haagwegkwartier een veelbelovend „pleinfeest" met attracties, de baten zijn bestemd voor deze speeltuinverenigingen. De kleuterklas zingt de Luifelbaan open Hedenmorgen is in Leiden Zuid-West, onder vrolijke to nen van de Leidse Politie Ka pel en begunstigd door een welwillend zonnetje, het weid se en moderne winkelcentrum Vijf Meiplein-Bevrijdingsplein onder de populariteit beloven de naam „Luifelbaan" officieel door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot in gebruik gesteld. Aanwezig bij deze, voor het nieuwe Leidse stads deel feestelijke plechtigheid waren o.a. het college van b. en w., uitgezonderd wethouder Jongeleen. De heer J. C. J. Lambermont, voorzitter van de Leidse Middenstandscentrale, de commandant van de Leidse Brandweer, de heer S. W. Ha- gedoorn, de commissaris van politie, de heer J. Dreeuws, en de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, mr. H. A. C. Bran derhorst, alle „aangevoerd" met het autotreintje „hetGlip- pertje". Burgemeester Van Kinschot noemde „de Luifelbaan" een toonbeeld van doorzettingsver mogen en zakelijk inzicht, tot stand gekomen na vele opoffe ringen in zaken door de win keliers. Een magistrale duw tegen een hendel deed de licht reclame boven de maquette van Zuid-West aanflitsen en een paar honderd duiven kozen, vol belangstelling nagestaard door genodigden en samenge stroomd publiek, het lucht ruim. De zuidwestelijke kleu ters, uitgedost met vlaggetjes en feesthoedjes, zongen een ode aan de Luifelbaan en ont vingen hiervoor na afloop een hoeraatje van de burgemees ter. De genodigden maakten vervolgens een rondgang langs Bevrijdingsplein en Vijf Mei plein, waarna de bijeenkomst werd besloten met een kopje koffie in lunchroom Pauw. „WINKELIERS GAVEN BEWIJS VAN DOORZETTINGSVERMOGEN Het „Glippertje" met genodigden Leiden Zuid-West heeft vanmor- gen een belangrijke „mijlpaal" be reikt. Deze mijlpaal was meer offi cieel dan feitelijk, want reeds lang is het in Leiden en omgeving bekend dat Zuid-West een winkelcentrum bezit, dat er wezen mag en zelfs vele jaloerse gezichten op zich gevestigd houdt. Het is al weer enige tijd ge leden, dat de laatste percelen aan het Bevrijdingsplein door winkeliers werden bezet. De laatste was de Radio- en TV-zaak op het Bevrij dingsplein. Hiermede waren Vijf Meiplein en Bevrijdingsplein „volle dig" en dit feit werd door de win keliersvereniging aanleiding, een ver zamelnaam voor het centrum te kie zen en het geheel een feestelijke, officiële start te geven. Zo stond dan de Leidse „Luifel baan" vanmorgen om tien uur in het centrum van de gemeentelijke en buurtelijke belangstelling. Een groot aantal zuidwesters en het plaatselijke kleuterdom stond, zich koesterend in een milde zon, uit te zien naar de dingen die gingen komen. En die „dingen" kwamen met muziek. Over de Vijf Meilaan naderde het auto treintje „de Glipper", vanwaar de Leidse Politie Harmoniekapel een feestmars over het vlaggend winkel centrum blies. De andere passagiers waren o.a. het college van B. en W., mevr. Van Kinschot-Dorhout Mees, de commandant van de Leidse Brandweer en de commissaris van politie, de heren S. W. Hagedoorn en J. Dreeuws. De voorzitter van de Leidse Middenstandscentrale, de heer J. C. J. Lambermont en de se cretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, mr H. A. C. Branderhorst waren reeds ter plaatse aanwezig. Verrast. Mevrouw Van Kinschot werd bij „het glazen huisje" van Zuid-West, dat een maquette van het steeds groeiende stadsdeel herbergt, aange naam verrast door de vijfjarige Mo nique Post, die dapper een boeket bloemen aanbood. Het gezleschap werd vervolgens begroet door de voorzitter van de winkeliersvereni ging „de Luifelbaan", de heer P. v. d. Horst, die burgemeetser en wet houders dankbaar was voor hun komst. - Burgemeester Van Kinschot roem de in zijn toespraak het aanzien van de zuidwestelijke woonkern, een be langrijk stuk Leiden, dat ondanks de beperkingen van 1958 zijn eindvol- tooiing met rasse schreden nadert. De burgemeester was vol bewonde ring voor dit winkelcentrum, verre zen in een geheel nieuwe woonkern en tot stand gekomen na veel op offering in zaken door de deelne mende winkeliers, die een voorbeeld gaven van doorzettingsvermogen en zakelijk inzicht en die ware pioniers arbeid in Zuid-West hebben verricht. Een bijdrage in de feestvreugde gaf de burgemeester door mede te de len, dat binnenkort twee belangrijke wensen van de Luifelbaanbewoners in vervulling gaan: er komen een klok en enkele voetgangersoversteek plaatsen over de Churchilllaan. De burgemeester verbond aan zijn woor den van felicitatie de wens, dat de „Luirelbaan" in Leiden een begrip mag worden. De officiële daad van burj emees- ter Van Kinschot vormde het om- hoogbrengen van een handel boven aan het „glazen huisje", waardoor de fraaie lichtreclame, welke des avonds zeer zeker de aandacht zal trekken, ging branden, hetgeen met applaus werd begroet. Vertederd. Het gezelschap genodigden en de omstaande moeders, die tijdens bet

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4