DE PRINS 25-JARIG DOCOS VOL JEUGDIG ELAN FEIJENOORD VRIJWEL ZEKER VAN PLAATS IN TWEEDE RONDE Rijke oogst Dunne spoeling bij sporttoto Na zege op IFK 'Göteborg (0-3) 16 Gewonden bij ongeluk Kind viel 15 meter diep DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Afgelasting Ned.- Oost-Duitsland definitief Het Oostduitse persbureau ADN noem de - nadat gisteren bekend werd, dat het Nederlandse ministerie van Buitenland se zaken de inreis-visa van de Oost duitse voetballers had geweigerd - dilze maatregel een flagrante inbreuk op de regels van de internationale sportbe- trekkingen. Het gaat hier tenslotte om een kwalificatiewedstrijd tussen Neder land en Oost-Duitsland voor het wereld kampioenschap voetbal, aldus ADN. Nader vernemen wij van het bonds- bestuur, dat de KNVB onder de huidige omstandigheden geen pogingen zal aan wenden om de wedstrijd Nederland-Oost- Duitsland alsnog doorgang te laten vin den. Wel wordt overwogen, hiervoor in de plaats, tot een andere interland-wed strijd te komen. WIELRENNEN Dat men niet ten onrechte be sloot de kabines van een aantal renners te laten doorzoeken, tij dens de wereldkampioenschappen op de Oerlikon-baan te Zürich heeft het rapport dat de gezond heidsdienst van het kanton Zürich uitgegeven heeft, wel bewezen. Bij een van de renners werd een voorraad opwekkende middelen aangetroffen, die de stoutste ver wachtingen overtrof. In zijn ca bine bevonden zich 77 weckamine- tabletten, ongeveer 100 coffeïne- korrels, twee ampullen voor vita mine-injecties, 10 zetpillen met een sterk slaapmiddel en drie ampullen voor plaatselijke ver doving.... Gisteren werden de uitgestelde en af gebroken partijen van het internationale schaaktoernooi in Bied gespeeld. Najdorf (Arg.)-Olafsson (IJsl.) 1-0; Parma (Z.-Sl.)-Keres (Rusl.) afgebr.; Pachman (Tsj.)-Matanovic (Z.-Sl.) af gebr. Trifunovic (Z.-Sl.), Bisquier (VS) en Geiler (Rusl.) hebben allen 2p.; Pe- trosian (Rusl.), Fischer (VS) en Darga (W.-Dld) allen 2 p. Najdorf (Arg.) IV» p. en 1 afgebr. partij en Bertok (Z.-Sl.) en Donner (Ned.) scoorden ieder l'/t p. Vandaag worden de afgebroken par tijen gespeeld, namelijk die tussen Naj dorf en Matanovic, Parma-Gligoric, Parma-Keres en Pachman tegen Mata novic. De vierde ronde wordt morgen ge speeld. HULDE OP LUISTERRIJKE RECEPTIE Zilveren jubilaris DOCOS recipieerde gisteravond in Tearoom Van der Heyden aan de Breestraat. Zeer velen hebben deze gelegenheid aangegre pen DOCOS niet alleen met dit feit te complimenteren, maar deze dyna mische vereniging tevens warme hulde te brengen. Het Leidse gemeentebestuur was vertegenwoordigd door de wethouders Van Schaik en Menken; acte de presence gaven ook deken W. Haring, de pastoors van Leiden, de vroegere geestelijke adviseurs rector L. Vester en pater V. Moons, de nieuwe g.a. van DOCOS, bouwpastoor N. J. Comman deur, zo ook de voorzitter der Leidse Sportstichting, de heer J. C. F. Coers en vele autoriteiten uit de voetbalwereld van Leiden en omgeving, en bestuursleden van de N.K.S. families Biegstraaten en Ouwerling. De heer Dusée kwam niet met lege handen: hij stelde de heer Biegstraaten een cou vert en een wapenschild van kasteel Poelgeest ter hand. Op rU«n: 2 nieuwe kleedkamers Geflankeerd door twee jeugdspelers, poneerde bouwcommissie-voorzitter de heer W. Noordman, een ode aan de voor zitter, de heer P. Biegstraaten met als klap op de vuurpijl de mededeling, dat de bouw van twee nieuwe kleedkamers verwezenlijkt kan worden. Realisering werd- mogelijk door bijdragen uit alle lagen der katholieke Leidse bevolking. Zo droegen de R.K geestelijken bij en ook vele oud-leden van de verenigingen, waaruit Docos indertijd werd gefor meerd. Goede buur „Een goede buur" is Docos voor UVS, sprak de heer W. v. Weizen, voorzitter sectie betaald voetbal. Spreker uitte zijn waardering voor de van Docos on dervonden hulp in de voor UVS moei lijke begin-periode aan de Kikkerpolder. Een prachtig schilderij zette achter zijn woorden een uitroepteken. NES 40; Docos 25 jaar Namens de belangencommissie der KNVB- en LVB-verenigingen spaken de heren J. v. Waveren, respectievelijk K. Hühner. Eerstgenoemde bood Docos 'n tweetal voetballen aan. De heer J. v. Waveren haakte geestig in op de woor den van de heer Biegstraaten, die Docos ijdel had genoemd, als was het een vrouw. Immers, de NKS bestaat dit jaar 40 jaar, maar Docos houdt zich nog graag wat jonger. Verder spraken: de heer v. d. Klugt namens de Leidse scheidsrechtersvereniging COVS, de heer C. Castien namens W „Lisse", de heer J. v. d. Meer, voorzitter van SJC, die „van de verre Noordzeestranden naar Lugdunum Batavorum" was gekomen en de heer J. Huyning, voorzitter van Do- cos-tafeltennis die de „voetballende broer" een bal aanbood. De jeud heeft de toekomst In zyn dankwoorden betoogde de voor zitter van zilveren Docos, de heer P. F. Een rij van sprekers In de feestelijk versierde zaal, waar het voltallig Docos-bestuur aanwezig was, introduceerde de voorzitter der jubi leumcommissie, de heer A. van Schie, de sprekers en wel als eerste wethouder Van Schaik, die er zijn vreugde over uit sprak dat Docos na een bewogen levens loop in zo'n goede doen is gekomen. De wethouder verklaarde zelf nog wel zin te hebben in een partijtje voetbal als hij het weelderige gras van de Kikkerpolder riet. Docos heeft zich een goede accom modatie verworven en is een vereniging met veel jonge leden. Met zijn geluk wensen en een aansporing de ladder nog hoger te bekl'mmen besloot de wethou der zijn speech. „Voetbal is geen gljntje meer" De heer Coers bracht hulde aan de actieve jeugdleiding van Docos, die zich b.v. bij de jubileumtoernooien zo ver dienstelijk heeft gemaakt en citeerde „De Sportkroniek" waarin de kop voor kwam „Voetbal is geen gijntje meer" waarmee echter het semi-professionalis- me werd bedoeM. De goede sfeer in Do cos staat echter borg voor veel plezier. De heer Coers memoreerde de totstand koming van de fraaie Docos-cantine, riep op tot blijvende samenwerking en bood, onder overhandiging van een couvert, zijn hartelijke gelukwensen aan. KNVB-bestuurder, de heer G. Been, •tak zijn grote waardering voor de Do- cos-jeugdafdeling ook niet onder stoe len of banken, noemde Docos strijdbaar. Juist doordat het de moeilijke eerste Jaren zo goed was doorgekomen en of freerde Docos* voorzitter, de heer P. Biegstraaten, een statuette en een voet bal. NKS-voorzitter, de heer G. Kruy- ver, tipt aan, dat de katholieke sport beoefenaar naast lichamelijke - ook geeestelijke ontwikkeling voor ogen staat. Ook de heer K. v. Rijswijk voerde namens de Landelijke voetbal-amateurs het woord en legde het accent op de vriendschapsbanden, die in de voetbal- jaren voor het leven worden gesmeed. Deze spreker deed Docos een vaantje toekomen. Afscheidsspeech Bijzonder gewaardeerd werd de speech van de heer E. J. Veldhuizen, namens de KNVB afd. Leiden. De heer Veld huizen zal deze funktie n.l. binnenkort neerleggen en Docos viel de eer te beurt als laatste vereniging toegesproken te zijn.. De heer Veldhuizen bood een pla quette aan. Bruisend „Bruisend en vol bloei" noemde NKS- voorzitter van het district Leiden, de heer A. Dusée, jubilerend Docos. Spr. bracht een homage aan het „prachtige corps jeugdleiders". De heer Dusée be trok in zijn toespraak het scheidsrech- tersinternaat, waarin spreker zelf niet alleen de „hand in had" maar ook de De drielandenwedstrijd atletiek tussen Frankrijk, Noorwegen en Zuidslavië, die in Parijs wordt gehouden, is gisteravond min of meer in het water gevallen. Op de eerste dag regende het en de presta ties waren dan ook niet bijzonder goed Joceleyn Delecour (Fr.) zegevierde op de 100 meter in 10.8 sec. en zijn landgenoot Michel Jazy was het snelst op de 800 meter in 1 min. 51.6 sec., terwijl de Zuid- slaviërs overwinningen boekten bij het kogelstoten door Jocovic met een worp van 17.60 meter en op de 400 meter door Kjovac in 48.1 sec. S. Biegstraaten, dat „de jeugd de toe komst heeft". De voorzitter betuigde zijn hartelijke dank aan alle sprekers en aan wezigen en uitte zijn vreugde over de aanwezigheid van de heren wethouders Van Schaik en Menken. De heer Biegstraaten was zich bewust van de grote verantwoordelijkheid der voetbalverenigingen, die een enorme toeloop van jeugdige leóen meemaken. Maar het is tegelijk een prachtige taak hen te helpen op het pad naar zelfstan digheid. De heer A. van Schie las tenslotte bin nengekomen telegrammen (o.a. van KNVB-bestuur) en brieven (o.m. van de heer Schrijvers, een der oprichters) voor. Wie toen het glunderende bestuur nog niet had gefeliciteerd, liet zijn glaasje even in de steek, om dit alsnog te doen. Het was een receptie, een grote vereniging als Docos waardig. Voor de spottoto van zondag j.l. zijn geen meldingen binnengekomen van deelnemers die dertien uitslagen goed( hadden. De eerste prijs wordt derhalve gevoegd bij de tweede. De veertig per sonen, die tot twaalf goede voorspel lingen zijn gekomen, zullen nu 171.122 gulden delen. Zij ontvangen dus 4278 gulden, uitgezonderd de ene deelnemer met twee rijtjes van twaalf goede uit slagen, die uiteraard 8556 gulden zal ont vangen. Voor de extra-prijs van de vijf gelijke spelen zijn 367 meldingen bin nengekomen. De kandidaten voor deze prijs zullen ruim 82 gulden per persoon ontvangen. Opnieuw relletjes in Enschede In de binnenstad van Enschede zijn gisteravond opnieuw relletjes ont staan tussen nozems en Italianen, tengevolge waarvan twee personen werden gewond. De Italianen waren groepsgewijs op weg naar een ver gadering. Door kracniig optreden van de politie was de rust spoedig weergekeerd. In gebouw „Irene" ztjn de Span jaarden bijeen geweest, in welke by- eenkomst zij zijn toegesproken door een lid van de Spaanse ambassade. Bij de koninklijke tegelfabrieken „Nijverdal ten Cate" N.V te Almelo is de staking van Italiaanse arbeiders zo goed als geëindigd. Gisteravond om tien uur zijn de meeste Italia nen, die ingedeeld zijn in de nacht ploeg, weer aan het werk gegaan. Het betreft hier ongeveer drie-vierde deel van de buitenlandse stakers De ove rigen, Spanjaarden, waren gister avond naar de vergadering te En schede gegaan. Feijenoord heeft zich gisteravond voor slechts 5400 toeschouwers in het Ullevi-stadion te Goeteborg nagenoeg verzekerd van een plaats in de twee de ronde van het toernooi om de Europese beker voor nationale kampioe nen door een overwinning met 3—0 op I.F.K. Goeteborg. Een overwinning, die weliswaar de glans miste van een perfect spelend elftal, maar die over tuigend genoeg is om verdiend te zijn. In feite werd de strijd in een kwar tier beslist, toen in de 32e minuut van de eerste helft Bouwmeester de basis legde voor de zege, nadat aanvankelijk de Zweden de toon hadden aan gegeven, en dadelijk daarna Bennaars de stand op 02 bracht. Nog voor de Deense scheidsrechter Einer Poulsen het rustsignaal blies, had Tem ming Feijenoord aan een alleszins veilige voorsprong van 3—0 geholpen, welke de Rotterdammers na de rust met succes hebben verdedigd. Zweedse velrlmeerderheid leverde nietg op De overwinning die Henk van der Grift in het wereldkampioenschap schaatsenrijden op de ijspiste van het zelfde stadion bevocht, mocht van gro tere allure zijn geweest, de Feijenoor- ders konden toch het door de regen doorweekte veld met ere verlaten. Het eerste werkelijke gevaar doemde echter op voor het doel van Pieters Graafland, toen de snelle Bengt Berndts- son, Göteborg's record-international, op rechts doorbrak en een hoge voorzet afgaf, waaronder Owe Ohlsson het hoofd plaatste. Onder de lat bezwoer de vuist van Pieters Graafland het gevaar. Hoek schopen weer een hoog aangegeven bal van Berndtsson, waaronder voor de tweede maal Ohlsson het hoofd zette. Laag nu zocht Ohlsson het doel, maar Pieters Graafland bleek niet voor één gat te vangen. Deze aanvalsactie leidde een lange reeks van aanvallen in, waar de Rotterdammers niets tegenover wis ten te stellen, behoudens een enkele in dividuele poging, die bij voorbaat reeds tot mislukken was gedoemd door de on voldoende steun, die Feijenoord's aan vallers elkaar gaven. Onmachtig tot het maken van een vuist zochten zij het in plaagstootjes, die geen,enkel effect had den tegen de resoluut ingrijpende Zweedse verdedigers. De snelle Zweden, die vanuit hun middenlinie het spel voortreffelijk opbouwden, deden in de Rotterdamse defensie de noodvlag hijsen. Met scherpe passes werd de Rotterdamse verdediging ontwricht en onze landge noten dankten het aan niemand anders dan aan Eddy Pieters Graafland, dat het Zweedse geschut, dat soms van grof ka liber was, geen succes boekte. BENAUWD Zo dook Pieters Graafland in de 10e minuut prachtig in de baan vui een schot van Berndtsson en vier minuten later moest Nils Johansson bij een ver schot ondervinden, dat met onze natio nale doelman niet viel te spotten. In de volgende minuut kreeg Berndtsson Pie ters Graafland wèl op de knieën cn werd het zelfs heel benauwd voor de Rotter dammer, toen hij de bal niet vast kon krijgen. Hij herstelde zich echter met een snelle reactie voortreffelijk en voor de voeten van de aanstormende links binnen Bertil Johansson gritste hij de bal weg. Het tam spelende Feijenoord was op dat moment maar een vage af spiegeling van het kampioenselftal en kon de Zweden geenszins imponeren. In de 17e minuut scheen dan eindelijk het eerste Zweedse doelpunt op het score bord te komen, toen Berndtsson in ge heel vrije positie de bal voor de voet kreeg. Echter zijn verkeerdeuit de linkervoet kwam slechts een half-zacht rollertje, dat niemand kon verontrusten. Maar de Zweden bleven komen. Een vliegend schot van Qhlsson zou het dan toch maar doen, maar weer was het de in grootse stijl zijn doel verdedigende Pieters Graafland, die ingreep. VOORSPRONG vroeg waar Feijenoord bleef, gaf dat plotseling op ondubbelzinnige wijze van zijn aanwezigheid blijk. Het begon in de 30e minuut met een mooie combinatie Temming-Bouwmeester, waarbij laatst genoemde tot heel dicht bij het Zweedse doel doordrong. Met enig geluk bleef doelman Gunro Lindberg meester van de situatie. Twee minuten later echter moest hij capituleren voor een hoog schot van Bouwmeester uit een vrije schop, die de Nederlanders was toege kend wegens obstructie tegen Bennaars (0-1). Nauwelijks bekomen van de schrik die dit doelpunt, dat als een don derslag bij heldere hemel was gevallen, had veroorzaakt, lag de bal in de vol gende minuut voor de tweede maal in het net achter Lindberg, toen Bennaars - volgens de Zweden inbuitenspelposi tie, wat misschien niet geheel onjuist was - een pass naar de naar rechts afge zwenkte Moulijn afrondde met een vol treffer: 0-2. De regen, die in de 24 uur tevoren reeds overdadig was gevallen, kwam de ze ommekeer in de wedstrijd op over vloedige wijze besproeien. De Rotter dammers bleken tegen de abominabele weersomstandigheden en het gladde veld beter opgewassen te zijn dan de Zwe den. Nu trokken zij het spel tot zich en de druk op de Götenborgse defensie werd sterker. Nadat Temming een mooie schietkans onbenut had gelaten - zijn schot ging hoog en meters ver naast - bewees hij in de 42e minuut het ook beter te kun nen. Toen Bouwmeester hem de bal voor de voeten speelde, bedacht hij zich geen moment en met een ver schot bouwde hij de voorsprong uit tot 0-3. TWEEDE HELFT Bij het begin van de tweede helft, ter wijl de regen nog steeds gestadig neer- plensde, ontspon zich een fel duel om de heerschappij, waarbij beide partijen met grote overgave streden. Aanvanke lijk schenen de Zweden in hun opzet te slagen. Zij wonnen terrein, maar telkens zo weinig, dat de Rotterdamse defensie iedere keer weer de gelegenheid kreea zich te herstellen. Het spel van IFK Göteborg bleef mooi van opzet en ver scheidene spelers loochenden hun capa citeiten niet. maar het spel miste het raffinement om de geroutineerde Feije- noord-verdedigers te kunnen verrassen Boyendien schenen de schuttters, na zo duidelijk te zijn geconfronteerd met de talenten van Pieters Graafland, angst te hebben gekregen een schot te lossen. De oogst, die de veldmeerderheid IFK Göteborg opleverde, was dan ook schraal. Daarbij kwam, dat de Zweden geen moment hun defensieve taak kon den verwaarlozen, want de lange passes uit de Rotterdamse verdediging bleven gevaarlijk, ofschoon de speerpunten als Moulijn, Bergholtz en de voor de ge blesseerde Cor van der Gijp (dijbeen blessure) spelende Temming hiervan on voldoende profijt trokken. De samenhang in de Feijenoord-aanval was soms heel ver te zoeken en de ragfyne combina ties, die zo menige tegenpartij tot wan hoop hebben gebracht, bleven een il lusie. DE STRIJD GESTREDEN Na een half uur in de tweede helft was de strijd gestreden, maar de Zweden bleven komen om tenminste nog de eer te kunnen redden. De machteloosheid van hun aanval demonstreerden zij ech ter het duidelijkst in de 37e minuut, toen bij een pass van Berndtsson achtereen volgens Owe Ohlsson en Bertil Johans son hopeloos faalden bij de finishing touch. Het rechterbeen van Pieters Graafland was voldoende om de atmos feer te zuiveren. Het woord was hierna nog eenmaal aan Feijenoord. Moulijn, geprikkeld door een iets te hardhandige charge van rechtsachter Kenny Karls- son, werd op de valreep nog agressief en sleepte hierin zijn medespelers mee. Een kopbal van Temming kon doelman Lindberg slechts ternauwernood keren en enige breed opgezette aavallen smoor den in de Zweedse defensie. Feijenoord, dat door deze overwinning een grote stap verder is gekomen naar de tweede ronde - immers, IFK Göteborg moet met een verschil van meer dan drie doel punten te Rotterdam (13 sept. a.s.) win nen om de Feijenoorders nog te kunnen overvleugelen - kan tevreden zijn met dit, onder moeilijke omstandigheden be haalde resultaat. Gistermorgen omstreeks kwart voor elf is op de weg AssenKolde in de gemeente Rolde een autobus van de DABO-EDS (een Drentse autobus onderneming) tegen een boom ge botst. Hierbij zijn zestieu passagiers gewond, van wie twee levensgevaar lijk en acht ernstig. De chauffeur liep slechts lichte verwondingen op. Met drie ziekenauto's zijn de gewonden overgebracht naar ziekenhuizen in Assen en Groningen. Het ongeluk is vermoedelijk ont staan doordat de bus op het glibbe rige wegdek slipte. In het Dijkzigt-ziekenhuis in Rot terdam is dinsdagavond een 2-jarig Rotterdams meisje, Elisabeth Willem- se, overleden aan de gevolgen van een val van zeer grote hoogte. Het kindje had met drie broertjes in een slaapkamer op de vierde etage van een woning in de Willem Buyten- wechstraat gespeeld ei. was op de vensterbank geklommen. Daarbij heeft zij de sluiting van het raam ge opend, met als triest gevolg dat zij het evenwicht verloor en vijftien meter lager in de tuin van de buren terecht kwam. Een grote groep van studenten van de universiteit van Botoga in Columbia heeft gisteren het aarts bisschop; overvall jppelijk paleis van Botoga illen. Behalve enkele gebroken ruiten is er geen schade, omdat de politie snel ingreep en de studenten met traangasbommen verdreef. Het waren links-georiënteerde studenten en voorstanders van het Zuid-Ameri kaanse idool Fidel Castro. Dit jaar zijn in de Alpen 65 berg beklimmers om het leven gekomen. Alleen de Mont Blanc eiste al 47 mensenlevens. Oorspronkelijke roman naar een Fries handschrift door R. LEEJNSTRA 31 „Ze houd nog van je, Redbad?" „Wie zegt dat?" „Hilde". „Maar ze weet niets van wat er tussen Alpa- ide en mij is". „Dat kan ze je toch niet verwijten? Ze had toch zelf met je gebroken?" „Ja, maar ze is zo lichtgevoelig. Dit zal ze niet kunnen verdragen". „Als je nog steeds van haar houdt, ga dan naar haar toe, Redbad. Vergeet Alpaïde. Dat was een misstap, maar daarom behoef je je hele leven nog niet te vergooien. Geloof me, die Frankische is geen vrouw voor je. Ze is mooi en geestig maar ze moet in Parijs een slechte naam hebben gehad. Breek met haar af". De prins staarde even zwijgend voor zich uit. Kan een mens terug keren op het pad, dat hij eenmaal gekozen had? Maar Hjelmer begon opnieuw te pleiten: „Als je het niet voor je zelf doet, doet het dan maar om Ada. Ze kwijnt weg. Je moet naar haar toegaan". Eindelijk gaf Redbad toe: „Ik zal haar opzoeken, maar ik sleep die knecht van Hem- mema mee. Hij zal moeten bekennen dat zjjn woorden stuk voor stuk ge logen waren". Redbads woede was opnieuw ont stoken. Hij was geheel en al verge ten, dat hij naar Alpaïde zou gaan. Een der stalknechten kreeg een he vige uitbrander toen hij om zijn paard riep en hoorde dat Storm bij het afrijden een wonde had opgelo pen door een scherpe steen en licht kreupelde. Redbad liet zich 'n ander paard brengen en joeg in wilde vaart naar Hemmema. De koopman was ten zeerste ver baasd over dit avondlijke bezoek. Redbad liet hem echter geen tijd voor plichtplegingen en vroeg of de knechten, die wijn naar de Wursings hadden gebracht, aanwezig waren. Hemmema verschoot van kleur. Snel als de weerlicht drong de toestand tot hem door. Redbad was er achter gekomen, wat door zijn knechten aan Ada Wursing was verteld. Maar Redbad zou vermoedelijk niet we ten, dat het in zijn opdracht was gebeurd. Om te voorkomen dat er een familieband tussen Redbad en de Wursings zou ontstaan die hele maal niet strookte met zijn eerzuch tige plannen. Verheugd bedacht hij, dat de knechten met een Rijnschip mee waren en voorlopig niet terug zouden keren. Hij prees zijn eigen voorzichtigheid. Het bleek nu maar al te goed te zijn, dat hij de mannen op een lange reis had gestuurd. Dat gaf hem de gelegenheid zijn maat regelen te treffen. Hemmema vertelde de prins, dat hij niet precies meer wist, wie naar de Wursings waren geweest, maar dat deze mannen vermoedelijk op reis waren. „Weet u iets van praat jes, die uw mannen over mij hebben rondgestrooid?" vroeg de prins drif tig. Hemmema haastte zich te zeggen dat hem daarvan niets bekend was. Doch hij zou hen zwaar laten straf fen, indien zij zich tegenover de prins hadden misdragen. „Ik rijd nu naar de Wursings en hoop de namen van de mannen daar gewaar te worden. En dan eis ik, dat ze onmiddellijk naar mij toe worden gezonden, zodra ze terug zijn". Met deze woorden vertrok Redbad. Hemmema had enige tijd nodig om zijn gedachten te ordenen. Maar toen kwam er een vastberaden uit drukking op zijn gezicht. „De tijd om te handelen is nu gekomen", dacht hij. „Als die ellendeling van een Berend gefaald heeft, dan zal ik zelf niet mogen falen. Redbad mag niet levend uit Gaasterland terug keren Intussen had Redbad Staveren al achter zich gelaten. Hij dreef zijn ros tot grote spoed aan. Spoedig was het dier met schuim overdekt, doch op ruiter sloeg er geen acht op. Hij joeg het dier voort. Het was bijna aan het eind van zijn krachten, toen de prins het erf van de Wursings op- zwaaide. Was het toeval dat Ada naar buiten kwam op het geluid van de wilde hoefslag? Ze stond aan de deur en zag de ruiter te voorschijn komen uit de schemering van de maannacht. Haar hart bonsde wild en haar voe ten trilde. Maar uiterlijk bleef ze kalm. „Ada!" kwam er hees over de lip pen van de prins. „Redbad", was haar bijna gefluisterd antwoord. Hij sprong van zijn paard en trad op haar toe. „Weet je, waarvoor ik kom?" vroeg hij. „Ja", zei ze. „Ik heb van Hilde gehoord, dat het allemaal gelogen was". „Waarom heb je het geloofd?" „Kon ik anders", zei ze en een paar grote tranen gleden langs haar gezicht. „Iedereen wist toch te vertellen, dat je de wilde Asgar verslagen hebt! Toen moest ik dat andere ook wel geloven". „Maar dat waren gemene leugens. Asgars vrouw heb ik nooit gezien. Alle Denen waren bang voor Asgar. Men noemde hem onverslaanbaar. Hij was verwaand en daagde ieder een uit tot een gevecth. Er moeten al verscheidene Denen door zijn hand gevallen zijn. Hij zocht ook voort durend ruzie met mij. En toen hij mij eindelijk uitdaagde, mocht ik niet laf zijn. Het was niet mijn doel hem te doden. Ik wilde hem alleen zijn verwaandheid afleren. Maar hij bracht mij in het nauw en toen heb ik hem zwaar op zijn helm getroffen. Er moet een adertje in zijn hersens gesprongen zijn. Hij viel als 'n blok neer. Ik ben er zelf ontzettend van geschrokken. Asgar-met-de-ijzeren- vuist was een neef van de koning. Het was een eerlijke strijd geweest en vrienden had Asgar niet. Maar om geen moeilijkheden te krijgen, heeft de koning mij verzocht het land te verlaten". „En anders is er niets gebeurd?" „Toen niet. Dat zweer ik je, Ada. Maar later, nadat je me weggezon den hebt, is er een andere geweest. Alpaïde, de Frankische. Ze was mooi en verleidelijk. Maar ik wil de schuld niet aan haar geven. Ik heb haar gezocht, om jou te vergeten. Als je mij daarom minacht, dan heb je daartoe het recht". Ze zag hem aan. In haar ogen blonken tranen. En toen zei ze fluis terend: „Ik houd van je Redbad". Het waren de woorden van 'n vrouw die zich dagenlang wanhopig had ge voeld omdat ze tot het besef was ge komen, dat ze de man, van wie ze hield, niet uit haar gedachten kon bannen. Ze kon hem niet missen, dat voelde ze pas ten volle toen ze voor goed met hem gebroken meende te hebben. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8