De moordzaak Sprang-Capelle Dr J. H. Terlingen rector „Nijmegen" N.V.HET MQÏQRHUIS Indonesische marine bracht Ned. schip op Ministeries gebeten op macht van P.V.S. Kinderen steken huis in brand Spanjaarden op het punt land te verlaten DE WILDE WELDOENER DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Gistermorgen bevestigde de officier van Justitie, mr. J. Booster uit Den Bosch, dat de 25-jarige buurtbe woner M» ,7 van der S. door de politie was aangehouden in het krui denierswinkeltje aan het Oosteind, waar hij in de kost is. De verdere verhoren zullen nog een aanmerkelijke tijd in beslag nemen; de Justitie was gisteravond niet in staat, nadere mededelingen te doen. Van der S. is boekhouder bij een Waalwij ks garagebedrijf. Hij kwam niet meer thuis bij zijn moeder, die na de dood van zijn vader hertrouwd is en ook in Sprang woont. Voor zijn tante, die het kruideniersbedrijf aan het Oosteind drijft, ging hij elke vrij dagavond boodschappen opnemen en die zaterdag bezorgen. Vrijdagavond is hij in het begin van de avond by de Van Zeisten geweest. De justitie was ervan op de hoogte dat v. d. S. een robuste, agressieve man een regelmatig cafébezoeker was, vaak in geldnood verkeerde en links en rechts geldleningen sloot. Bij de omwonenden heeft zij geïnfor meerd, welke kleding v. <L S. aanhad, toen hij vrijdag zijn boodschappen- ronde deed. Deze kleren zijn toen opgehaald en met een speciale ordon nans naar Den Haag gebracht, omdat er zo op het oog enkele onopvallende bloedspatjes op zaten. Stille getuigen Het laboratoriumonderzoek bracht aan het licht, dat op zijn rechter broekspijp en linkermouw, alsmede zijn das zich een groot aantal bloed- spatten bevonden van dezelfde bloed groep als die van de vermoorde ge broeders. Verder heeft men door een sorteerproef vastgesteld, dat de luci fers, die zich bij de halfverbrande krant in de bedsteee bevonden, gelijk zijn aan die, welke v. d. S. op zak had. Die krantenprop had moeten die nen om sporen uit te wissen, maar de krant is slechts gaan smeulen in plaats van het beddegoed in brand te steken, waardoor het rietgedakte huisje in een oogwenk zou zijn ver woest. De boekhouder, van wie velen in de omgeving zijn daderschap niet wil len aannemen, kon geen verklaring geven voor de bloedspatjes die op zijn kleren zijn gevonden. Onzeker is het motief. De vermiste portefeuille is niet gevonden en men weet niet of er geld in zat, dan wel of er nog meer geld in huis is ge weest. BEGRAFENIS SLACHTOFFERS Gistermiddag zijn op de algemene begraafplaats te Sprang de beide be jaarde landbouwers begraven, die vrijdagavond in hun kleine boerdery werden vermoord. Nimmer was in het 6200 inwoners tellende dorp Sprang- Capelle de belangstelling voor een begrafenis zo groot. Duizenden be langstellenden stonden langs de Til- burgse weg geschaard in de nabij heid van het kerkhof. In de aula, waar de stoffelijke overschotten stonden opgebaard werd een korte dienst gehouden door de Hervormde predikant van Sprang ds. P. J. Bos. De aula was geheel gevuld. Alle familieleden van de vermoorde broers waren op de begrafenis aan wezig. Ook van de zijde van de pers en recherche was er grote belang stelling. Ds. Bos hield een meditatie over Johannes 14. De burgemeester van Sprang-Capelle, de heer M. van Prooyen, betuigde namens het ge meentebestuur zijn medeleven met de familie van de slachtoffers. DE BEKENTENIS M. van der S. uit Sprang-Capelle, die verdacht werd voor de dubbele moord op de gebroeders A. en H. van Zeist, heeft gisteravond om streeks tien uur zijn bekentenis afge legd in het bijzijn van de subsituut- officier te Den Bosch, mr. Booster, de districts-commandant, overste Ruigrok en de rechercheurs La uwer- se en Weterings, adjudanten van de districtsrecherche Tilburg. IHij verkkl aarde tot zijn daad te zijn gekomen, omdat hij van de ge broeders A. en H. van Zeist enkele honderden guldens had geleend, die hij vrijdagavond zou moeten terug betalen. Gebeurde dit niet dan zou den de broers daar bekendheid aan geven. Vrijdagavond ging hij naar de broers om hen er toe te bewegen geen ruchtbaarheid aan de zaak te geven. Van der S. had een gewicht van 2 kilo uit de winkel van zijn tante in zijn zak gestoken met de be doeling er mee te slaan als men niet tot overeenstemming kon komen. Toen het hem duidelijk werd, dat de broers hun voornemen zouden uitvoe ren en er niet verder te onderhande len viel is hij met het gewicht gaan slaan. De beide mannen waren in de kamer toen dat gebeurde, eerst werd H. van Zeist het slachtoffer, daarna werd diens broer, die de gang opliep, door de jongeman van het leven be roofd. Van der S. is vervolgens bij een van de slachtoffers gaan zoeken naar een portemonnaie, behalve een por- temonnaie vond hij ook een porte- feille, waarin enkele honderden gul dens zaten. Van der S. nam deze mee. Het geldkistje, dat h^: voor het grij pen had, liet hij staan. De portemon naie en de portefeulle heeft hij later in een greppel gegooid in de omge ving van de plaats van de moordaan slag. Later zijn ze daar gevonden. Volgens mr. Booster heeft M. van der S. veel spijt van zijn daad. De rector-magnificus van de R.K. Universiteit te Nijmegen mag. dr. J. P. M. van der Ploeg O.P., zal in de aula van de R.K. Universiteit aan de Wilhelminasingel op maandag 18 september 1961 te drie uur n.m. ver slag geven van de lotgevallen van de universiteit gedurende de tijd van zijn rectoraat en daarna het ambt overdragen aan de door het bestuur van de Sint Radboudstichting tot zijn opvolger benoemde hoogleraar dr. J. H. Terlingen. Receptie na afloop van de plechtigheid in het aulagebouw. ook leverbaar met vier deuren en 1700 motor tyhtodiwu, wuiv «SclvcKtvUveiX Volmaakt rijgenot in 'n wagen zonder opsmuk maar verzorgd tot in het kleinste detail met tal van accessoires als standaarduitvoering. Een practische en duurzame automobiel met onbelemmerd uitzicht en asymmetrisch opge stelde ruitenwissers. Voor extra rijgenot kunt U een Rekord met Olymat automatische koppeling of Opel vouwdak kiezen. Ook leverbaar met een 1.7 liter motor. Neem de proef op de som en maak een proefrit! STATIONSWEG 1 EN 2 TELEFOON 01710-24741 LEIDEN De vierjarige Tonny Groenen- daal uit Gouda is gisteren bij het De Indonesische marine heeft deier dagen de Nederlandse zeesleepboot oversteken van de provinciale weg „Noord Holland" van de firma Wijsmuller aangehouden wegens het bin- door een personenauto gegrepen. Hij nenvaren van de Indonesische wateren ter hoogte van Singapore. De sleep- werd daarbij zo zwaar gewond, dat boot is opgebracht naar de haven van het eiland Pulau Sambu in de Riouw- hij in de loop van de avond in het Archipel. De bemanning bestaat uit 28 koppen. „Iterson Ziekenhuis" in Gouda is De aanhouding geschiedde op 1 september toen de „Noord-Holland" be overleden. zig was hulp te verlenen, aan de in nood verkerende Griekse vrachtboot Een volle schoolbus is nabij „Georgios Tsavliris". Dublin in de Amerikaanse staat Vir- Van welingelichte zijde in Den Haag is vernomen dat de Noord-Holland ginia in dichte mist van de weg ge- de enige zeesleepboot was die in Singapore beschikbaar was voor hulp reden en ruim tien meter langs een verlening aan het Griekse schip. 27 tönderen^ werden^ewond ^e^iito- De kapitein van de „Noord-Hol- feit aan het hoofdkantoor te IJmui- bus bleef tegen twee bomen hangen., land" meldde, zoals gebruikelijk, dit den, en heeft geluktijdig zijn dien- sten aangeboden om t LrrieKse scnip te bergen op basis van „Lloyds-open- „rins Rr-rnVinrd exporteur die echter niet op grote prins Dernnaru export was ingericht en de opdrach- vergeefs ingeroepen Hulp „Het Productschap voor de Sierge- form" (geen resultaat geen beta ling). Juist toen dit telegram te IJmuiden werd ontvangen is de di rectie van bureau Wijsmuller tele fonisch uit Londen benaderd door vertegenwoordigers van de eigenaar van de „Georgios Tsavliris" met de vraag of zij een sleepboot in de buurt van Singapore beschikbaar had. Het antwoord kon ditmaal luiden: „Onze sleepboot is reeds ter plaatse ten formeel aan een directeur der en in contact met de kapitein". De n.v. opdroeg. directie van Wijsmuller werd ver- Laatstgenoemde had reeds enige ZOcht haar sleepboot „standby" te malen getracht een vergunning te houden en haar werd meegedeeld, wassen heeft ziin nlicht verzaakt om nouaen en naar wera meegeueeiu, wassen neen zijn pncnt verzaani, om verkrijgen, doch deze werd gewei- dat dp kaDitein van de Georgios mplaats van de afzet te bevorderen, gerd omdat hii niet - 7oal<? vpreist - 2, p Yr „«jeuigius te trachten dit bedriif te nekken Het f o™031 nij niet zoais vereist Tsavliris" zou worden geïnstrueerd ie iracmen au oearijiie neKKen. n« 3 Jaar ajs exporteur in dienst was ge- o_ hllln van Nnnrd-Hnlland" is te betreuren, dat de Officier van Wep«;t van epn hpdriif om hulp van ae „iMoora noiiana -.0,. w op genoemde basis te accepteren. „wanneer ae directeur i jaar als Aange2ien het op dat moment nog justitie deze zaak door het Product- schap aangesticht heeft voortgezet en kn'ècht was gaan werken, dan had .«<*"6""=" ""Tw" daardoor is gekomen op een plaats, hii een vergunning kunnen kriigen" niet Êeheel duidelijk was of Poeloe waar het O. M. niet thuis hoort." zette deTefd^di^er VSder SiteeA. NiPas binnen de Indonesische of bui- Dit stelde gisteren mr. L. de Ble- Nadat de directeur zich tot Prins *en de Indonesische territoriale wa- court in een breedvoerig pleidooi be- Bernhard had gewend, werd de aan- teren gelegen was en bovendien van treffende verboden export van chry- vraag om een vergunning opnieuw IJmuiden uit met kon worden vast- santenknollen naar Engeland. Het aanhangig gemaakt en ook ditmaal gesteld of^de bemanning van het ge- waren een n.v. uit Wassenaar en een weer geweigerd. strande schip zich al of niet in levens- „Er bestaat bij het ministerie van gevaaT bevond, werd aan de kapitein Landbouw en dat van Economische van de „Noord-Holland" opdracht Aan de n.v. werd verweten in juli Zaken hevige ontstemming over de- gegeven om in de buurt te blijven en 2300 chrysantenknollen naar Enge- ze situatie, doch het Productschap is zo nodig hulp te bieden, land te hebben geëxporteerd, later geheel zelfstandig", aldus pleiter, gevolgd door nog 1500 knollen en aan Naar mr. de Blecour »chter mede- Opgebracht, de exporteur, dat hij dit feit had uit- deelde, zal in januari 1962 het hele stysteem opnieuw op de helling gaan, Toen op 1 september bleek, dat de waarbij diverse wijzigingen in de bewuste positie inderdaad binnen de teur wel een vergunning bezat, doch exportvergunningen voorgesteld zul- territoriale wateren van Indonesië daar weinig mee deed. len worden. iag werd door N.V. Bureau Wijsmui- De n.v. in Wassenaar had echter De officier vorderde tegen de dl- i„ «--jddelliik de voor de bereine grote leveranties naar Engeland. Ier- recteur 2 x f 100 boete en na de uit- land en Schotland weten te krijgen eenzetting door de raadsman, veroor- 6. g Intwoord en hierbij werd gebruik gemaakt van deelde de rechter tot f 125 en f 126 tot nu 406 «een antwoord boete, zulks teneinde hoger beroep in ontvangen. - - Zondag jongstleden bereikte Wijs- LJmuiden onofficieel het de vergunning van de exporteur. De volgorde was, dat de n.v. de deze zaak mogelijk te maken, order ontving, deze toezond aan de De exporteur werd vrijgesproken, muller omdat de rechter meende dat hij geen bericht, dat de „Noord-Holland door uitlokking heeft gepleegd. een Indonesisch patrouillevaartuig naar Poeloe Samboe was opgebracht. De officieren (7) waren aldaar in een hotel gehuisvest, terwijl de beman ning (19 man) aan boord mocht blij ven. Inmiddels is een van de ber gingsinspecteurs van Wijsmuller te Singapore gearriveerd en heeft gis teren telefonisch contact gehad met kapitein Edelenbosch, die heeft ver zekerd, dat de gehele bemanning zich in goede welstand bevindt. Uiteraard worden door bureau Wijs muller alle pogingen in het werk ge steld om de „Noord-Holland" en haar bemanning vrij te krijgen en om ver gunning tot het bergen van de „Geor gios Tsavliris" te verkrijgen. Ouders op vakantie... Met lucifers spelende kinderen hebben vanmorgen om even voor ze ven op de tweede etage van een wo ning aan de Spiegelnisserkade in Rot terdam een brand veroorzaakt, die zich vrij ernstig liet aanzien. De wo ning staat in een oude, dichtbewoon de buurt. Toen de brandweer arri veerde stonden een slaapkamertje en de gang in lichterlaaie en sloegen de vlammen naar buiten. Met hogedruk- apparatuur werd uitbreiding voorko men. Maar desondanks zullen de ouders, als zij straks van hun vacan- tei uit Spanje terugkeren - een tante paste zolang op - slechts een half- bewoonbaar huis aantreffen. BRAND IN WOLMALERIJ In de wolmalerij Vugs aan de Zuid oosterstraat in Tilburg, gevestigd in een oude garage, is in de afgelopen nacht als gevolg van een defect aan een der machines, brand uitgebroken. Het vuur greep in de voorraden ve zels zeer snel om zich heen. De brandweer kon het gevaar binnen drie kwartier bezweren. Het nablus- singswerk vorderde echter vele uren. De schade aan machines, voorraden en gebouwen wordt geraamd op cir ca ƒ75.000. Leden van de „Daroel Islam" hebben dezer dagen 58 mensen in twee dorpen ten oosten van Ban doeng vermoord. De opstandelingen staken 131 huizen in de dorpen Tji- lanang en Legoktjareuh in brand en schoten de vluchtende dorpelingen neer. Zowel in Hengelo als in Oldenzaal duurde vanmorgen het overleg tussen vertegenwoordigers van het bedrijfs leven enerzijds en de Spaanse en Italiaanse arbeiders anderzijds voort. Een beslissing was om half twaalf nog niet genomen. Na de relletjes van gisteren op de markt in Enschede, die door de politie onmiddellijk kon den worden onderdrukt, hebben de Spanjaarden te kennen gegeven, dat ze niet langer willen blijven. Ook in Oldenzaal maken de Italianen aan- stalte om te vertrekken. Men wacht echter nog tot het overleg definitief is geëindigd. De verwachting bestaat, dat er in ieder geval een beslissing zal vallen. Vooral de Spanjaarden, met wie vanmorgen een vergadering is begonnen, zijn eensgezind van op vatting, dat ze Nederland willen ver laten. Het mode-centrum „Creation de la Coiffure Neerlandaise" heeft dinsdag avond in het Kurhaus te Scheveningen de Nederlandse herfst- en winter- haarlijn 1961-'62 gelanceerd. Ingevolge het streven van het centrum naar een eigen nationale haarmode, is de nieuwe lijn geïnspireerd op het huile tje, dat deel uitmaakt van de Volendamse klederdracht. Deze foto, welke een ontwerp van Ben de Haan toont, geeft duidelijk de gelijkenis tussen het kapsel en het holletje weer, Zij kon de weelde niet dragen Joegoslavische voor de rechter Verblind door de veelheid van goederen in een Amsterdams warenhuis aan de Reguliers- breestraat ging een 21-jarige Joegoslavische studente in de economie, die in het kader van de internationale studentenuit wisselingsorganisatie een stage van 2 maanden maakte bij de Amsterdamse bank, in augus tus uit stelen. Daarbij had zij het voorzien op goederen die in Joegoslavië alleen van slechte kwaliteit en vaak slechts in be perkte mate te krijgen zijn. Op een regenachtige dag stond Ljubica voor de etalage van het warenhuis te schuilen. Zij zag in de winkel 'n vrouw bij een toonbank opeens een paar nylonkousen in haar tas stoppen en zij dacht: „dat voor beeld kan ik wel volgen". Zij stapte naar binnen, stopte haar tas met allerlei goederen vol en kwam daarna nog tweemaal in de winkel terug, waardoor de buit tenslotte bestond uit tien paar nylonkousen, elf shawls, veertien slips, zeven onderjur ken, zeven truitjes, een ont- bijtlaken met vier servetten, 3 paar handschoenen, tasjes, toi letartikelen, levensmiddelen en sieraden. ,Jk wilde wat meenemen naar huis", stotterde de studente in de economie, die gisteren voor de politierechter in Amsterdam terechtstond en daar blijk gaf veel spijt te hebben van haar domme\gedrag. ,JZij was eenzaam en kon de verleiding niet weerstaan", zei de raadsvrouwe die begrip vroeg voor het feit dat de stu dente alleen het sobere leven in Joegoslavië gewend was. ,Jk wens haar in Joegoslavië een economischer inzicht toe", zei de officier van justitie, mr. R. L. Heukels, die meende dat de studente had moeten begrij pen, dat het meenemen van goederen zonder te betalen niet verantwoord is jegens degene die produceert. Hij vordere een gevangenisstraf van vijf weken met aftrek. De politierechter maakte er vier weken van. Hij hield daarbij rekening met de omstandigheid dat het meisje dan zonder moeilijkheden te krijgen met de Joegoslavische autoriteiten naar huis kan te rugkeren. Op 20 september zal zij meteen als ongewenste vreemdelinge over de grens worden gezet.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7