Kind en kikker Bisdom Rotterdam constateert met vreugde: iedere kerkganger offerde Onze nieuwe kerken J missen elke luxe Katanga in „oorlog" met de V.N. Sombere stemming in Hollandia Verlof zonder terugkeer Goulart in Brasilia Voor breien is geen geduld meer nodig Negerleerlingen op school KINDEREN IN HET NIEUWE WOUD WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA AANRANDERS AANGEHOUDEN De politie in Geldern (Duitsland) heeft drie jeugdige metselaars uit het plaatsje Winnekendonk bij Ke velaar in Duitsland aangehouden on der verdenking, dat zij de hand heb ben gehad in de mishandeling en aanranding van twee meisjes uit Venlo na afloop van een dansavond op de kermis in het grensplaatsje Herungen. Een der metselaars, die enkele ma len met een van de meisjes had ge danst, bood aan hen per auto naar de grens te brengen toen zij per fiets huiswaarts wilden gaan. Op het eenzame weggedeelte tussen Herun gen en de grens is de Duitser, bij wie zich nog twee gezellen hadden ge voegd, echter het bos ingereden. Na een worsteling wist het oudste (22-jarige) meisje uit Venlo het grenskantoor te bereiken, waar kort daarna ook het andere meisje (18 jaar) arriveerde. De gealarmeerde politie wist spoe dig de in het bos uit de auto ver wijderde fietsen te vinden. Naspo ringen van de Duitse politie hebben nu tot aanhouding van de vermoe delijke daders' geleid. Ze zijn in Gel dern opgesloten. MOLENAAR DOOR STROOM GEDOOD In Driel (gemeente Heteren) is gis teravond de 30-jarige gehuwde mo lenaar J. G. Beijer door elektrische stroom om het leven gekomen. De heer Beijer was een vastgelopen transportband aan het herstellen, toen het werktuig plotseling onder stroom kwam te staan. Het slachtoffer was gehuwd en va der van twee kinderen. Na de radio nu ook de draagbare T.V. Kerkenbouw-zondag 1961 werd krachtsinspanning In Alphen a. d. Rijn is een beeld geplaatst van een kind, dat bang is voor een kikker. GEVALLEN BROMFIETSER DOOR AUTO OVERREDEN Op de rijksweg Arnhem-Nijmegen onder Eist is vannacht omstreeks één uur de 23-jarige heer Chr. Wol- ters uit Oosterhout om het leven ge komen. De jongeman ontweek met zijn bromfiets een voetganger die op het rijwielpad liep en is bij 't pas seren gevallen. Achter hem nader den twee auto's. Op aanwijzing van de voetganger ontweek de eerste wagen de gevallen bromfietser, maar de tweede heeft waarschijnlijk de aanwijzing niet opgemerkt en reed over het slachtoffer. De wagen is doorgereden. De identiteit van de chauffeur is nog niet bekend. Het is al weer een half jaar geleden, dat het bisdom Rotterdam onze bijzondere aandacht vroeg voor de Kerkenbouw-zondag in ons bisdom. Inmiddels heeft heeft men de beschikking gekregen over een aantal ge gevens aangaande deze Kerkenbouwzondag waarmee enige interessante cijfers zijn komen bloot te liggen. Het bisdom Rotterdam is oprecht dank baar voor de krachtsinspanning, welke de diocesanen hebben opgebracht om deze zondag tot zo'n groot succes te maken. Ook dit jaar brachten de collectes een kwart miljoen meer op dan het jaar daarvoor 256.474,71). Een globale schatting zegt, dat ongeveer 340.000 katholieken op Kerken bouw-zondag 1961 de kerken hebben bezocht. Dit betekent, dat het ge middelde offer van de kerkbezoeker 75 cent bedroeg. Als men dan bedenkt, dat ongeveer 20 van de kerkbezoekers jonger was dan 17 jaar, dan was de bijdrage per kerkbezoeker vanaf 17 jaar 95 cent. Voorwaar een hoog gemiddelde, dat het bisdom vreugde heeft bezorgd. steeds meer gevoelen, omdat deze zes parochies ieder op zijn minst 2 priesters vragen: een pastoor en een kapelaan. Dit betekent, dat er min stens elk jaar 12 priesters nodig zijn om deze plaatsen in te nemen. In de laatste jaren zijn gemiddeld 16 pries ters per jaar gewijd. Er komen dus slechts 4 priesters beschikbaar voor vervanging van de zielzorgers, die met emeritaat gaan of sterven of die aangewezen worden voor andere taken in de zielzorg. gebeurd en wat er nog te verwach ten staat: Stad 's-Gravenhage (excl. Wils- veen) omliggende gemeente (Leid- schendam, Voorburg, Rijswijk, Was senaar). Totaal agglomeratie Den Haag gebouwd 13 kerken; nog te bouwen 17. Leidse agglomeratie (Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Voorschoten): gebouwd 2; nog te bouwen 7 kerken. De wekelijkse collecte voor de bij zondere noden bedroeg in het eerste kwartaal van 1961 265.287,96. Dit betekent per geregelde kerkbezoeker 6,5 cent per week, per geregelde kerkbezoeker boven 16 jaar is dit ruim 8 cent per week. Een interes sante bijzonderheid is wel, dat deze collecte sinds 1958 met 20 of wel met ruim 2 ton is gestegen. Priestertekort Het bisdom is tot de conclusie ge komen, dat het aantal parochies met ongeveer 6 per jaar zal toenemen; in 1960 werden zelfs negen parochies opgericht. Dit brengt met zich mee, dat deze parochies zullen moeten worden toevertrouwd aan priesters. Het tekort aan priesters doet zich Op het ogenblik is de stemming in Hollandia van hoog tot laag in één woord samen te vatten: somber. Slechts weinige optimisten geven zichzelf nog „een volgende termijn", van drie jaar dus na hun verlof. Vrees voor een Indonesische aan val staat geenszins op de voorgrond. De huidige stemming is meer ver- veroorzaakt door de verdeeldheid van mening in Nederland, waarbij de weegschaal op het punt zou schij nen te staan naar een overdracht aan Indonesië door te slaan. De recente noodvoorzieningen ter blokkering van de uittocht lijken voorts averechts door te werken. De meerderheid van de lager geplaatste ambtenaren, die thans met verlof kunnen, zullen er wel gebruik van maken, maar slechts om zodoende op 's lands kosten naar Nederland te kunnen gaan. Aan terugkeren denkt niemand, niet omdat zij niet terug willen maar om bovengenoemde on zekerheid. Naar aanleiding van persberichten uit Belgrado over de houding van president Soekarno is van hoogge schatte niet-gouvernementele zijde in antwoord op vragen gezegd, dat „Soekarno ditmaal wel eens inder daad hoogst serieus zou kunnen zijn om de hand toe te steken, niet alleen vanwege een kentering in Nederland doch vooral ook gedwongen door de ernstige binnenlandse economische toestanden". „Na zoveel jaar is thans immers gebleken, dat alle geïmpor teerde niet-Nederlandse buitenland se krachten niets hebben bereikt", adlus de zegsman. Hij was van me ning, dat president Soekarno op dit ogenblik maar al te graag Neder landse deskundigen terug wil heb ben om de economie te herstellen, in de overweging dat „beter een over eenkomst kan worden gesloten met (bijvoorbeeld) de Nederlandse KLM dan met de Russische Aeroflot, om dat laatstgenoemde na vaste voet te hebben verkregen nimmer meer uit Indonesië is te krijgen". De kerkenbouw blijft voorts zeer grote materiële offers vragen. Vol gens een globale berekening zal de kerkenbouw in het bisdom Rotter dam volgens het huidige prijspeil van de bouwkosten 80 miljoen gul den eisen in de periode 1961 tot en met 1979. Per kerk komen de totale kosten op 700.000 gulden. Dat dit werkelijk geen luxe is kunnen de bouwpastoors bevestigen. Men kan alleen door de uiterste eenvoud bin nen dit bedrag blijven. Per jaar vraagt dit een investering van ruim 4 miljoen. Indien het wetsontwerp rijkssubsi die kerkenbouw zal worden aan vaard, is te verwachten, dat van de ze jaarlijkse vier miljoen ruim 6 ton ontvangen kan worden uit overheids bijdragen. De eigen financiering vraagt dan nog een bedrag van 3,5 miljoen. Ook bij stijgende offervaar digheid van de Rotterdamse diocesa nen zal deze som de inkomsten blij ven overschrijden, zodat leningen nodig blijven. Het aangaan van le ningen kan echter niet onbeperkt worden voortgezet. De kerken, die dit jaar nog moe ten worden aanbesteed, zijn: Spijke- nisse (St. Felicitas); Leidschendam (St. Joseph Opifex); Rotterdam (St. Nicolaas); Schipluiden (St. Jacobus) Zwijdrecht (St. Nicolaas); Gouda (St Jozef). In 1962 hoopt het bisdom de vol gende kerken aan te besteden: Den Haag (Chr. 'Koning, Mariahoeve); Voorburg (De Verrezen Christus); Schiedam (St. Jan, Nieuwland II); Rotterdam (Verrijzenis v. de Heer); Rotterdam (Pernis); Dordrecht (De Verrezen Christus, Crabbehof); en te Vlaardingen (St. Jan). De volgende noodkerken zijn in voorbereiding: Oostvoorne, Maasdijk (gem. Naaldwijk), Rotterdam-IJssel- monde, Voorschoten. Wat er nog moet gebeuren In de periode van 1954 t.m. 1960 zijn in het bisdom Rotterdam 32 nieuwe kerken gebouwd. In de pe riode van 1961 t.m. 1979 zullen hier nog 112 bij moeten komen. Onder staande lijst geeft aan wat er in een groot deel van het bisdom reeds is De minister van buitenlandse za ken van Katanga, Kimba, heeft dins dag op een stormachtige bijeenkomst van het parlement gezegd, dat „de beker vol is" en dat de regering „nooit" meer één concessie aan de VN zal doen". Er was luid applaus, toen twee afgevaardigden opstonden en aandrongen op „oorlog" tegen de VN. Eén van hen hield een kogel omhoog en zij dat hij als hij geen geweer kreeg, de kogel in het gezicht van een VN-soldaat zou gooien. Toen Kimlba zei, dat Katanga tot dusver niet van zijn strijdkrachten gebruik had gemaakt, werd hij on derbroken door de uitroep „waar om? waarom?" Eerder had de politie in Elisabeth- stad in de lucht geschoten om een menigte Afrikaanse jongelieden, die het hoofdkwartier van de VN in het centrum van de stad bekogelden en een VN-auto in brand staken, te ver spreiden. De betogers droegen bor den mee met leuzen; waarin het ver trek van het VN-personeel en slui ting van het Amerikaanse consulaat werd geëist. Zij gedroegen zich niet vijandig tegenover Europeanen. Er Deze bijzonder handige kleine draagbare televisie-ontvanger van Japanse origine is te zien op de Frankforter najaarsbeurs. Het toestelletje weegt 13 pond, heeft een beeld van acht inch (ongeveer 20 centimeter), en werkt zowel op het lichtnet als op batterijen. vielen geen slachtoffers bij de de monstraties. Het parlement was door president Tsjombe bijeengeroepen ter bespre king van „het gevaar dat ons land be dreigt". Vice-president Joao Goulart is dinsdagavond kort na middernacht in Brasilia aangekomen, waar hij als president van Brazilië zal worden ge ïnstalleerd. Bij aankomst op het vliegveld werd hij begroet door de president ad in terim Mazzali, de president van het hooggerechtshof De Carvalho, de voorzitter van het congres De Andra- de, aartsbisschop José Newton en an deren. Aan de pers heeft Goulart ge zegd, dat hij van plan is een kabinet van nationale eenheid te vormen. President De Gaulle met de handen in het haar? SHOW BIJV &D VOOR BREIEN is geduld nodig. Dit idee, dat veel dames nog huiverig maakt voor het hanteren van twee pennen en een wollen draad is in on ze dagen niet van kracht meer. De fabrikanten van breiwol immers le veren grovere wolsoorten die gebreid worden op dikke naalden (no.'s 3-4 en af en toe zelfs 5) en die dus het ge duld niet op de proef stellen. Het neemt niet weg dat men op deze wij ze toch aantrekkelijke resultaten weet te bereiken. Dat bleek gisteren tij dens de show van breimodellen, die in de lunchroom van Vroom Dreesmann te Leiden door V. en D. in samenwerking met Neveda werd ge houden. Vier mannequins, inclusief een van het mannelijk geslacht, toon den hier hoe modieus de gebreide modellen kunnen zijn. Ontwerpers van de „breimode" tonen onbetwist hun fantasie en vindingrijkheid. Zo toonde een der meisjes een zwart pakje gebreid van een tamelijk dik ke wolsoort, waarin lurex meege- sponnen was. Dit pakje zou ook zeer geslaagd zijn als cocktail-ensemble. Toch stelt het wat patroon betreft geen al te hoge eisen aan het breita- lent. In het wat sportievere genre waren ook zeer geslaagde modellen, zoals een dwan. gebreide jumper in streepdessin, de kleuren waren wit en donker bruin gecombineerd met een gemêleerde wol, waarin beide voorgaande kleuren en groen ver werkt was, een geslaagde kleuren combinatie. Dit was bij veel model len het geval. Van een wat dunnere wolsoort had men een schattig licht blauw vestje met korte mouwen in ajourpatroon gebreid. Ook voor de heren waren er modellen te kust en te keur, truien met en zonder kra gen, een enkele keer met bijpassen de muts. Onder de heren vesten - wat bij zonder prettige huisjasjes zijn - wa ren ook zeer geslaagde modellen. Er is tegenwoordig een groot aantal wolsoorten op de markt, die de mo gelijkheden aanzienlijk uitbreiden. E.M.B.-E. Dinsdag hebben 46 negerleerlingen hun plaatsen ingenomen op zeven middelbare scholen in Little Rock, In de Amerikaanse staat Arkansas, die vroeger uitsluitend door blanke leer lingen mochten worden bezocht. Er werd hiertegen op geen enkele wijze gedemonstreerd. Er is thans nog slechts één middelbare school in Little Rock, die uitsluitend door blanke leerlingen wordt bezocht. In zeven plaatsen in Virginia zijn dinsdag 28 negerleerlingen tot mid delbare scholen toegelaten,, die vroe ger slechts toegankelijk waren voor blanke leerlingen. In Florida zijn twintig leerlingen toegelaten en te Daytona Beach twee. Er hebben zich nergens incidenten voorgedaan. KORTE GOLF Een zeer „gewichtig" geval is in het Addington ziekenhuis in Durban door acht verplegers binnenge bracht. Het was de 34-jarige L. N. Clarke, werkzaam bij de Zuid-Afri kaanse spoorwegen, die in de onge vallen-afdeling werd opgenomen. Hij woog 425 pond. Enkele maanden vóór hij op dieet ging, woog hij 460 pond. Hij is „het" zwaargewicht in een ge zin van zwaargewichten. Zijn 65-ja- rige vader weegt 280 pond en zijn moeder ongeveer 350 pond. Clarke heeft vier zusters in het buitenland, die elk ongeveer 200 pond zwaar zijn. Een vliegtuig van de Ethiopi sche luchtvaartmaatschappij is dins dag op ongeveer vijftig km. van de hoofdstad Addis Abeba in bergachtig terrein neergestort. Van de negentien inzittenden zestien passagiers en drie bemanningsleden werden vijf personen gedood en vijf zwaar ge wond. De boerderij toebehorend aan de heer E. J. van der Veen wonende te Erica (gemeente Emmen) is door brand verwoest. De vrouw des huizes ontdekte een brandlucht in de slaap kamer. Bij onderzoek bleek, dat het achterhuis, waarin de hooioogst van 15 ha was opgeslagen, in vlammen stond. 62. Pablo had thuis de wagen gehaald en nu begon nen ze alle eigendommen van de jongen erop te laden. Edward vond vele waardevolle dingen in de hut waar onder een ijzeren kist, een koffer en kasten die alle gesloten waren. Alles wat waarde had werd meege nomen voor de weesjongen. Edward stond de jongen bij en troostte hem. Hij vertelde de jongen van zijn President De Gaulle van Frankrijk heeft dinsdag op het Elysée een persconferentie gehouden, welke door beide zusters en hun eigen hut. Na een laatste groet ongeveer 700 journalisten en diplomatieke functionaris gen werd bijgewoond, en waarop hij de internationale aan zijn dode vader verliet hij het huis. situatie behandelde De bijgaande foto van de president werd tijdens deze persconferentie genomen. 63 Alice en Edith wachtten vol zorgen op de jon gens. Zij hadden gehoord dat Edward hen een nieuwe broer zou brengen, en bereidden reeds een goede maaltijd. Zij liepen naar Edward en omhelsden hem waarna ze ook de jongen begroetten en hem mee in hun huis troonden. Onmiddellijk deden ze hem meisjeskleren aan. „Haar naam is Klara", verklaarden ze tot de verbaasde Hum phrey die juist was teruggekeerd, „maar haar vader wenste dat zij jongenskleding droeg om ongestoord in de stad te kunnen vertoeven."

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8