De terugkeer van Ambonnezen naar Indonesië Pauselijk en koninklijk ridderschap voor twee bestuursleden K.V.P. over internationale toestand Arrestatie in moordzaak Sprang-Capelle WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Een kofferscherm hielp meir. Kasavoéboe niet Hoe vredig schommelt mijn bootje In haar antwoord op vragen van het socialistische kamerlid Scheps heeft minister mej. dr. M. A. M. Klompé geantwoord dat tot nu toe 98 Ambonnezen naar Indonesië zijn teruggekeerd. Momenteel zullen 1300 tot 1500 Ambonnezen het voorbeeld van de eerste groep willen volgen, aldus de minister van Maatschappe lijk Werk, doch dit aantal is niet vast te stellen, omdat het steeds wis selt door intrekking van aanvragen en nieuwe verzoeken. Volgens de minister is er geen aan leiding te veronderstellen dat be sluiten tot terugkeer niet in vrijheid zouden zijn genomen en zolang dat het geval is en de Indonesische rege ring wil de repatrianten toelaten, be staat er voor de Nederlandse rege ring geen aanleiding de terugkeer te verhinderen. Mej. dr. Klompe meent dat de nog steeds bestaande contac- De handelsreiziger Ami Tiainen uit Tampere in midden Finland is druk ten tussen Ambonnezen hier te lande aan het trainen om in een badkuip met buitenboord-motor de Botnische met familieleden in Indonesië van Golf over te steken naar Zweden (foto). Hij zal proberen het Engelse grote invloed zijn op de besluiten tot wereldsnelheidsrecord voor badkuipen te breken, dat door een Engelsman terugkeer. in juni van dit jaar is gevestigd bij een overtocht van Het Kanaal. Het gouden feest van „Sint Willibrordusn De viering van het vijftigjarig bestaan van de Ned. Kath. bond van Werknemers (sters) in Industriële Bedrijven „Sint Willibrordus" is gisteren voortgezet met een herdenkingsbijeenkomst. Aan de voorzitter en de secre taris van de bond, de heren H. B. Vink en J. M. Nooy, werd daar mee gedeeld dat zij zijn benoemd tot resp. Ridder in de Orde van St. Gregorius de Grote en ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Vink ontving de versierselen, behorende bij de aan hem toegekende pauselijke onder scheiding, uit handen van mgr. W. A. E. Bokeloh, deken van Den Haag. De staatssecretaris van sociale zaken, de heer B. Roolvink, overhandigde aan de heer Nooy de bij diens onderscheiding behorende versierselen. Be halve deken Bokeloh en staatssecretaris Roolvink voerde in deze bijeen komst ook de staatssecretaris van algemene zaken, drs. W. K. N. Schmel- zer het woord. De bondsvoorzitter, de heer H. B. Vink, opende deze bijeenkomst met een rede, waarin hij met eerbied en dankbaarheid sprak over de „pioniers van het eerste uur" en „de honder den werkers en zwoegers, die na hen hun werk hebben voortgezet en dit vandaag nog doen". Hij schonk bij zonder aandacht aan hen die in de bezettingstijd, in 1941, op het eerste seintje van het hoofdbestuur de bond met zijn meer dan 20.000 leden in één slag lieten ondergaan, omdat zij de organisatie niet aan het nationaal - socialisme wilden uitleveren. Ook sprak 'hij over de mannen, die na de bevrijding van het zuiden des lands de organisatie lieten herrijzen en over het kader, dat in de na-oorlogse periode aan de verdere uitbouw van de bond meewerkte en het commu nistische streven, de vakbeweging in handen te krijgen^ wist tegen te hou den. VOLLEDIGE ERKENNING De heer Vink kwam hierna op nieuw op het thema, dat hij ook daags tevoren op de algemene ver gadering reeds had behandeld: nu de grote strijd voor de sociale zekerheid van de arbeider is gestreden gaat het om de volledige erkenning en waar dering van de menselijke persoonlijk heid van de arbeidende mens. Het gaat z.i. onder meer om de vraag of de beslissingsmacht inzake economi sche vraagstukken, o.a. bedrijfstak- niveau, nog langer in handen moet blijven van enkelen en of de arbei ders hierbij uitgesloten moeten blij ven. Vooral ook gaat het om de vraag of de opeenhoping van vermogen in handen van enkelen moet blijven doorgaan of dat het niet de hoogste tijd wordt ook de arbeiders te laten delen in het totale ondernemingsre sultaat, vrucht van de gezamelijke inspanning der ondernemingsgeno ten, onder andere door de arbeiders deel te geven in de vermogensvor ming, die door zelf-financiering van de ondernemingen voor zo'n belang rijk deel tot stand komt. GESCHENKEN De heer Vink deelde mee dat het hoofdbestuur heeft besloten ter ge legenheid van dit jubileum schenkin gen te doen aan enkele instellingen. Het Kanunnik van Schaik-fonds, een instelling van de KAB, die financiële steun verleent aan KAB-leden van wie zonen voor priester studeren, zal 10.000,ontvangen. Eveneens 10.000,ontvangt het solidariteits fonds van het Internationaal Chris telijk Vakverbond, dat gelden be schikbaar stelt voor oprichting en uitbreiding van de christelijke vak beweging in minder ontwikkelde landen. Het Dokter Klinkenbergfonds van het ziekenhuis „Berg en Bos" te Eindhoven, dat ten doel heeft het medisch-wetenschappelijke werk te financieren, krijgt 5.000, De voorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging, de heer J. A. Middelhuis, zei o.m. dat de katholie ke vakbeweging steeds een factor ten goede is geweest. Bij de tegenwoor dige vakbewegingsacties lijkt het wel eens of het meer om economische re kenkunde dan om sociale actie gaat. De arbeiders van thans, zo zei de heer Middelhuis verder, wonen, le ven en denken anders dan in de voorbije periode. Daarom moet ern stig worden nagegaan of vormen en structuur van hun organisaties nog wel zo zijn als ze nu moeten zijn. Al zou men in het katholieke kamp nog wel graag willen blijven spreken van standen, de feitelijke ontwikkeling verloopt anders. Als straks bij de re organisatie al het werk onder de ver antwoordelijkheid van de vakbonden en vakcèntralen zal komen zal dat geen verschrompeling, maar een mo dernisering en een verrijking moe ten betekenen, ook geestelijk en cul tureel. Deken Bokeloh van 's-Gravenhage, oud-adviseur van „Sint Willibror dus", dankte de jubilerende bond voor het voorbeeld dat hij heeft ge geven van geloofsovertuiging en ge loofsbeleving. Hij deelde hierna bondsvoorzitter Vink diens benoe ming tot ridder in de Orde van St. Gregorius de Grote mee. Staatssecretaris Roolvink zei, voor dat hij de heer Nooy de bij diens on derscheiding behorende versierselen overhandigde, dat in onze moderne samenleving de vakbeweging, ook voor de regering, niet meer is weg te denken. De vakbeweging in Neder land behoort tot de meest construc tieve ter wereld. Zij heeft geleerd verantwoordelijkheid te dragen. MENS GEEN SLAAF Staatssecretaris Schmelzer stelde tegenover elkaar het ocmmunisme dat, naar hij zei, de mens tot slaaf maakt van een staatsovertuiging en de vrije wereld, waar de mens gezien wordt als een waardevol wezen met een persoonlijk doel en met solidari teit met de evenhiens. De regerings bemoeiingen moeten, tengevolge van de economische en sociale ontwikke ling, wel groter worden, maar er moeten krachten opstaan die verant woordelijkheid in vrijheid voor de evenmens tot uiting brengen. „Uw beweging is daarvoor als een stoot troep opgetreden", zo zei hij. Aan de bijeenkomst werkten mee de voordrachtskunstenaars Mieke Lelyveld en Ben van Hest, die het door Jan Muller geschreven decla- matorium over de wording van de katholieke vakbeweging „Opgang" uitvoerden, en het Nederlands Ka merkoor onder leiding van Felix de Nobel. De bijeenkomst werd bijgewoond door de sociale attaché van West- Duitsland, de heer A. Susing, oud minister A. C. de Bruijn, oud-voor zitter van de KAB, de voorzitter van het college van rijksibemiddelaars, mr. R. J. Erdbrink, afgevaardigden van werkgeversbonden, van interna tionale werknemersorganisaties en van Belgische, Franse en Zwitserse zusterorganisaties. BONEN-UITVOER BELGIë—LUXEMBURG. In verband met de prijsvorming van bonen in België en Luxemburg hebben deze landen besloten met in gang van 6 september de invoer van dit produkt uit de E.E.G.-landen niet meer toe te staan. Ingevolge een ge maakte afspraak mag Nederland nog wel bonen naar deze landen blijven uitvoeren na de grenssluiting, mits de overeengekomen minimumprijs wordt gegarandeerd. Deze minimumprijs be draagt tot 15 oktober Bfrs. 6.per kg. Wanneer de Nederlandse veiling- prijs daalt beneden deze minimum prijs, moet bij export van bonen naar België en Luxemburg een heffing worden betaald. De hoogte van deze heffing kan dagelijks verschillend zijn. Bijna zonder te worden op gemerkt heeft de vrouw van de Congolese presidete Kasavoe- boe, twee dagen in ons land doorgebracht. Gistermiddag kon op Schiphol echter niemand verhinderen dat zij werd her kend. In een gewaad, dat tot de grond reikte, kwam zij in een gezelschap van 9 personen door de Europa-wachtkamer op Schiphol gewandeld, waarna het gehele gezelschap onmid dellijk in de gereserveerde VTP-kamer verdween. Een tiental minuten vóór ver trek van het toestel, dat haar naar Genève zou brengen, ver liet mevrouw Kasavoeboe, om ringd door de overige leden van het gezelschap, de wacht kamer en begaf zich naar de gereedstaande machine. Een fotograaf, die enige foto's wil de maken van de Congolese presidentsvrouw, werd door het gezelschap in de weg gelopen en toen hij te dicht in haar na bijheid kwam om zijn plaatje te „schieten", sprong een heer naar voren, die een koffer voor zijn lens heen en weer zwaai de. Kennelijk tevreden over zijn prestatie stond hij wijd beens voor de fotograaf, elke beweging van laatstgenoemde nauwlettend volgend om hem bij een hernieuwde „aanval" wederom met zijn koffer te be letten alsnog een foto te ne men. Niet geïnterneerd Er is geen reden, aldus de minis ter, om aan te nemen, dat repatrian ten worden geïnterneerd. Wél moet op grond van verkregen informaties worden aangenomen dat 41 Ambon nezen, die in een jeugdgevangenis te Djakarta werden ondergebracht, eerst verblijf hebben gehouden in een mi litair doorgangskamp. Het lange ver blijf op Java vindt waarschijnlijk zijn oorzaak in de grote reismoeilijk- heden naar de Molukken. Hierover bestaat echte, geen zekerheid, aldus minister Klompe. Van der Goes van Naters vraagt opheldering aan minister Luns Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van der Goes van Naters (P. v. d. A.), heeft de minister van buiten landse zaken schriftleijke vragen ge steld omtrent diens optreden voor de Britse commerciële televisie. De heer Van der Goes van Naters vraagt de minister, waarom deze het oppor tuun heeft geacht „aan het Britse pu bliek voor te houden, dat het Ver enigd Koninkrijk voor de toetredeing tot de E.E.G. zijn voorwaarden zal moeten stellen". Voorts vraagt hij of de minister niet bevreesd is, „dat deze bezorgd heid voor de Engelse positie misver stand kan wekken". Mocht de minister het zo niet be doeld hebben, zo zegt de heer Van der Goes van Naters in zijn vragen, wat is dan wel de zin van de mede- ling geweest? Sterke aanwijzingen tegen vermoedelijke dader Gisteravond is een arrestatie ver richt inzake de dubbele moord te Sprang-Capelle. Aangehouden is een inwoner van Sprang. Vanmiddag heeft de politie beslag gelegd op en kele particuliere bezittingen van de gearresteerde, ondermeer is een paar schoenen in beslag genomen. De gearresteerde is de 25-jarige M. van der S., die werkzaam is als boek houder bij een garagebedrijf te Waal wijk. De man is geen familielid van de twee vermoorde broers, Anthonle en Hendrik van Zeist, die hij wel goed zou hebben gekend. Inwonend bij een tante, de winke lierster mej. P. Colijn te Sprang, zou Van der S. dikwijls voor haar bood schappen hebben gedaan, omvatten de o.m. het opnemen van bestellin gen en het bezorgen van kruideniers waren. Meestal geschiedde dit opne men van bestellingen op vrijdag avond, de boodschappen werden dan de volgende dag afgeleverd. Ook vrij dagavond zou Van der S. bij de ge broeders aan huis zijn geweest. In Sprang wordt de boekhouder ge tekend als een robuuste, agressieve man, die nog al eens in geldnood vet- keerde. De arrestatie, die gisteravond om 10 uur werd verricht, is geschied op drie overwegingen: De kleren van betrokkene vertoon den bloedvlekjes, onder meer op broekspijp en rechtermouw. Verder bevonden zich spatjes op de das. Een onderzoek in Den Haag in het gerech telijk laboratorium heeft uitgewe zen, dat deze spatjes afkomstig zijn van vers mensenbloed. De kleding stukken waren gewassen en de spat jes waren bijna niet meer zichtbaar. De tweede overweging betreft een sorteerproef met twee lucifers, die in het boerderijtje zijn gevonden. Ver dachte werd door een speurhond ver scheidene malen aangewezen. Als derde overweging noemt de justitie, dat de verdachte herhaalde lijk op leugens en draaierijen werd betrapt. Miartien van der S. wordt in arrest gehouden in Sprang-Capelle, door de districtsrecherche van de rijkspolitie. De officier van justitie bevestigde, dat Van der S. een agressief persoon is en constant in geldnood verkeer de. De substituut-officier van justi tie, mr. Booster, heeft nog meege deeld, dat de verdachte fel ontkent. Hij zal worden overgebracht naar Den Bosch. Martien van der S. is werkzaam in Waalwijk, maar woont in Sprang-Capelle. Het bestuur van de Katholieke Volkspartij heeft in de internationale toestand aanleiding gevonden een verklaring te publiceren, waarin on der meer de noodzaak wordt erkend, dat de Westerse mogendheden niet voor communistische druk en drei gementen mogen wijken. Met voldoening constateert het KVP-bestuur, dat de Westerse we reld in eenheid en vastberadenheid zich verzekerd weet van de geza menlijke wil om de vrije wereld, waarvan ook het vrije Berlijn deel uitmaakt, te verdedigen. Het KVP- bestuur juicht die onderhandelingen toe, die langs de normale weg en op normale wijze worden tot stand ge bracht en welke ertoe kunnen dienen de spanningen tussen oost en wesc te verminderen. Katholieke onderofficieren gaan jubileren „St. Martinus", de R.K. Neder landse Vereniging van Onderofficie ren, bestaat binnenkort 50 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum zullen onder meer op 12 september 's avonds de Koninklijke Militaire Kapel, het Jachthoornkorps van de Garde Jagers en het Excercitie-peloton van de Luchtmacht demonstraties geven voor het Grand Hotel te Scheveningen. EVeneens ter ere van het jubileum, geeft de vereniging een fotoboekje uit, genaamd „Dienst", met als on dertitel: „Een boek over de Neder landse strijdkrachten". De samenstel lers kregen de opdracht een boekje te maken dat „het niet mooie maakt dan het is", en dat speciaal bestemd is voor de ouders van de dienstplich tigen. De bedoeling is hiermee een beter begrip te helpen kweken tus sen volk en leger, aldus de voorzitter van de vereniging, de heer L. Nihot. Tijdens een persconferentie heeft de heer Nihot tevens medegedeeld, dat de vereniging extra aandacht wil vestigen op de onvoldoende honore ring van de onderofficieren, hun te veelvuldige overplaatsingen en het woningtekort. Ook de werving van competent beroepskader (minstens MULO) zou meer de aandacht moe ten hebben, aldus de voorzitter. De noodoplossing, die men heeft toege past, namelijk het werven van de „kortverband-vrijwilligers" noemde de heer Nihot „de slechtste daad, die men ons leger kan bewijzen n.l. de begrafenis van de opleidingsscholen". Minister Luns naar New York vertrokken Gistermiddag is de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A H. Luns, met de „Staten dam" van de Holland-Amerika-lijn naar New York vertrokken, waar hij de komende zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties zal bijwonen. Minister Luns wenste geen com mentaar te geven op berichten in enkele ochtendbladen over mogelijke voorstellen inzake de toekomst van Nieuw-Guinea. Na de algemene vergadering der V.N. gaat de minister naar Parama ribo, waar hij op 12 en 13 oktober a.s. de gebruikelijke conferentie van ambassadeurs in Latijns-Amerikaan se landen zal leiden. Met de „Statendam" reist ook het lid van de Eerste Kamer pater J. C. Beaufort naar New York. De katho lieke senator maakt deel uit van de Nederlandse delegatie. INTERNATIONALE AFFICHE-TENTOONSTELLING. Affiches uit negen landen, waar onder unica met historische waarde, zijn op het ogenblik te zien in de Rot terdamse Lijnbaan. De tentoonstelling die gedeeltelijk in de open lucht, op schuttingen, gedeeltelijk in de tentoon stellingszaal op speciale stellingen, wordt gehouden, geeft een overzicht van de affiche-kunst van voor 1900 tot op heden. De tentoonstelling, die gistermiddag werd geopend, duurt tot 1 oktober. TOMATEN-INVOER DOOR FRANKRIJK STOPGEZET. Volgens een mededeling van de Franse autoriteiten is de invoer van tomaten in dit land opnieuw stop gezet, dit naar aanleiding van de prijsontwikkeling op de Parijse markt. Ton Lutz zal per 31 augustus 1962 aftreden als artistiek directeur van het Rotterdams toneeL Hij heeft die functie dan zeven jaar vervuld. Aanleiding voor zijn besluit is het feit dat het stichtingsbestuur van het gezelschap de besprekingen met de heren Rob d Vries, Richard Flink en M. Kip, die vanaf 1 september 1962 de nieuwe directie zullen voeren, ge heel buiten de heer Lutz om heeft gehouden. Helena Rubinstein in Anne Frankhuis te Amsterdam De ruim tachtigjarige madame Helena Rubinstein arriveerde vrijdagmiddag op de luchthaven Schiphol voor een bezoek van drie dagen aan Nederland. Madame Rubinstein heeft nog steeds de dagelijkse leiding van 14 cosmetica-fabrieken met in totaal ruim 60.000 werknemers, verspreid over de gehele wereld. In Amster dam bracht zij een bezoek aan het Anne Frank-buis, waar zjj werd ontvangen door Otto Frank.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7