S)e CoidóeSoutei/nt OOK AMERIKA HERVAT WEER KERNPROEVEN Na ontploffing van derde Russische bom Alleen ondergronds en in laboratorium De Gaulle: „Niet wijken in Berlijn" De incidenten in Bizerta Het beroep van Belgrado Ter bescherming van Koeweit Rechtspraak en politiek WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1961 51ste JAARGANG No. 15417 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Na de derde plof ontplofte ook Kennedy Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 GOED BEHOED REACTIES De Japanse regering heert in een door haar uitgegeven verklaring haar leedwezen uitgesproken over en pro test aangetekend tegen het besluit der Amerikaanse regering om de kernproeven te hervatten. De Ghanese raad voor kernontwa pening heeft verklaard, dat de Sow- jet-Unie door hervatting van de proeven met kernwapens niet alleen de mensheid als geheel maar ook de Sow jet-Unie zelf een slechte dienst Een Britse woordvoerder zei, dat heeft bewezen. ni j Groot-Brittannië niet van -plan is tot „De Sowjet-Unie heeft een derde kernwapen tot ontploffmg gebracht," hervatting van de kemproeven over De hervatting van de proeven, nu aldus heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie dinsdag te Wash- te gaan. men streeft naar algehele ontwape- ington bekendgemaakt. ning, „geeft blijk van cynische ver- De ontploffing vond plaats in de dampkring en in hetzelfde gebied als de jn Franse regeringskringen heeft achting, niet alleen voor de positieve twee vorige. men het besluit van president Ken- neutrale mening maar ook voor de De kracht van de ontploffing was, volgens de Amerikaanse bekendmaking, nedy tot hervatting van laborato- gehele mensheid, wat niet gemakke- van gering tot middelmatig. De proef werd in de vroege ochtenduren van rium. en ondergrondse kernproeven lijk zal worden vergeten", aldus de dinsdag genomen. met volledige instemming begroet. raad. President Kennedy heeft daarop bevolen proeven met kernwapens m het laboratorium en ondergronds zonder neerslag te hervatten. De woordvoerder van het Witte Huis, Salinger, zei dat de proeven in september zullen worden gehouden, maar hij wilde niet precies zeggen wanneer en evenmin wilde hij de plaats van de proeven aanduiden. Salinger zei in antwoord op vragen, dat dit besluit werd genomen nadat de president bericht had ontvangen over de derde Russische kernproef in de dampkring. Door deze derde proef is duidelijk geworden, dat de Sowjet-Unie er niet in is geïnteresseerd de mensheid te beschermen tegen radio-aktieve neer slag. Volgens de verklaringen van de president hebben de Verenigde Staten geen andere keuze dan de ondergrondse en laboratoriumproeven te her vatten, nu de Russen blijven voortgaan met hun proeven. Volgens Salinger nam Kennedy het besluit met het oog op de snelle op eenvolging van de Russische proeven. ENGELAND VOLGT AMERIKA NIET NA Binnenlandse moeilijkheden in Sowjet-Unie? van een Algerijnse staat slechts kon voortvloeien uit zelfbeschikking van de bevolking, omdat er vóór de Franse verovering geen Algerijnse staat was. Een referendum zou de voorgestelde Algerijnse staat in het leven roepen en een Algerijnse rege- President De Gaulle van Frankrijk ring zou na vrije verkiezingen ge- De Verenigde Staten hebben in ok- heeft dinsdag op een persconferentie worden, tober 1958 hun laatste kernproef ge- in het Elysée, die door ongeveer 700 Slechts een voorlopige Algerijnse In antwoord op de vraag van een nomen, een paar dagen vóór het be- „rnntioiso innr .macht zou het land naar verslaggever of er sedert vorige ging van de conferentie over beëin- journalisten en diplomatieke func- zelfbeschikking kunnen leiden en de week, toen de president zei, dat de diging van de proeven. De Russen tionarissen werd bijgewoond, gezegd, verkiezingen voor een Algerijnse re- huidige Amerikaanse kernwapens en lieten op 1 en 2 november 1958 hun dat 't noodzakelijk is, dat de Weste- 8ermg. de bijbehorende middelen van trans- laatste atoombommen ontploffen Ujke mogendheden vastberaden blij- port geheel voldoende waren voor de voordat zij vrijdag de proeven her- verdediging van da Verenigde Staten vatten. ven Hanover welke eenz,]d,ge stap ook, die de Sowjet-Unie zou kunnen VERBETERINGEN Bizerta en hun bondgenoten, iets veranderd was, antwoordde Salinger, dat de Amerikaanse kernbewapening inder daad voldoende is, maar dat belang rijke verbeteringen kunnen worden aangebracht door nieuwe weten schappelijke vondsten. doen. CYNISME Sowjet-Unie dit werkelijk ge- De Franse president vindt dat er De 25 niet-verbonden landen zijn Ten aanzien van Bizerta zei De Gaulle, dat Frankrijk de Tunesische regering zal blijven uitnodigen, een De Franse president zei, dat de modus vivendi te vinden voor Bi- Franse waarschuwing tegen het aan- zerta en een overeenkomst voor het dringen op onderhandelingen tot gebruik van de basis „in het licht elke prijs met de Russen over Ber- van de huidige omstandigheden in de lijn door de Anglo-Saksische mogend- wereld". heden begrepen scheen te zijn. Aanslagen^ in Oran en Algiers Aangaande Berlijn zei de Gaulle, Dinsdagavond is te Parijs van re- dat als de Russen zouden proberen Een ontploffing van een kneedbom geringszijde meegedeeld, dat totsin- Westelijke geallieerde pities in b« een installatie van de radio en te- Na DE DERDE geconstateerde Berlijn met geweld te beperken of levisie te Oran heeft tot gevolg ge- kernwapenontploffing in de Sow- 9en tussen vijfhonderd leden van een ais zjj zouden pogen zich te bemoeien had, dat een televisieuitzending van ipt Unie heeft de Amerikaanse pre- Tunesische jeugdorganisatie en met de Westelijke verbindingen met president De Gaulle's persconferentie sidënt Kennedy tenslotte besloten, Franse milUairen aan irie Tunesiërs West-Berlijn en daatb« geweld zou- vestig minuten lang onderbroken is nipt lanper te wachten met een her- den gebruiken, de Westelijke gealli- geweest, attine van de Amerikaanse onder- et even hebben gekost, terwijl er eerden eveneens met geweld hun ver- Tijdens de onderbreking zond een prondse en laboratorium-kernproe- zestien werden gewond. Aan Franse bindingen en hun posities zouden clandestiene zender op dezelfde - 4r,Q«c. «rol vnnnpklaar --j j moeten handhaven. Dit zou tot een golflengte het anti-Gaullistische da?'de Sow et-Urne aT pratende o^ë tim ™"n "Cht Bewmialgemene oorlog kunnen leiden. Lied Sn de Afrikanen" uit. dat de So j vredeswil en over De Gaulle merkte op, dat men zich Ook in Algiers werd een aanslag G\ d noodzaak van' algehele af- De wanordelijkheden begonnen met mag afvragen waarom de Sowjet- met een krachtige bom gepleegd tij- schaffine en vernietiging van een aanval in de rug, die de vijfhon- u.nie zulke vreselijke dreigementen dens de televisieuitzending van de was J J w .T uit en waarom zu denkt dat West- persconferentie, kernwapens, «lekum J>«'g derd Tunesiers op Franse patrouilles Duitsland nu een gevaar is voor de nieuwe projecten uit uitvoerden, die stellingen hadden be- Sowjet-Unie. Men zou zich met :ffieS^TaP™ie7we^ trokken rondom de Medina, de in- ^mogen of iedereen m wat er nog volgt stampt men niet heemse wijk van Bizerta. één-twee-drie uit de grond. Er wordt thans gesproken van cy- De Tunesische aanvallers schoten nisme en verraad en niet ten onrech- Qp d€ Franse militairen. Enkele van iets zó kunstmatigs en willekeurigs wékken^sol men hartstoehteljk de hen beantwoordden het vuur, het- ^£,^0 JS5T& vrede wil en een afschuw heett van geen tot de Tunesische verliezen men moet denken, dat zij te wijten kernwapens, die zelfs bij z.g. „vreed- z{jn 0f aan ongebreidelde ambitie of woensdagochtend om 2 uur, na een zame" proeven nog gevaarlijk voor ten doej hebben de aandacht af te besloten bijeenkomst van acht uur, de mensheid kunnen zijn, en tegelij- j}e burgemeester van het Tune- leiden van grote binnenlandse moei- in Belgrado voor een laatste open- kertijd in het geheim nieuwe wapens sische stadje Menzel Djemil heeft lijkheden. De tweede verklaring leek bare vergadering bijeengekomen. De voor te bereiden.. In tegenstelling aan verslaggevers meegedeeld, dat De Gaulle de meest waarschijnlijke, jongste afgevaardigde, de 32-jarige tot de Amerikaanse toekomstige proe- Franse militairen geschoten hebben koning Hassan van Marokko, was ven (ondergronds en in laboratoria) 0p Tunesiërs, die prikkeldraadver- Algerië voorzitter, worden de Russische proeven in de sperringen wilden opruimen. Volgens atmosfeer genomen met alle gevaren hem werden hierbij drie Tunesiërs Met betrekking tot Algerië zei ge- Op zijn verzoek las de Birmese van radio-actieve neerslag. Dat de gedood en dertig gewond. neraal De Gaulle, dat de instelling vertegenwoordiger James Barring- Russen aldus het masker laten vallen is inderdaad verbluffend- cynisch. Merkwaardig is in dit verband de uiteenzetting van president De Gaulle op een persconferentie van gisteren. Hij vroeg zich af, wat toch wel de reden kon zijn, dat het Kremlin al dus met dreigementen meent te moe ten werken, terwijl het heel goed kan weten, dat het Westen geen agressieve doeleinden nastreeft. Waarom dat ge doe met atoombommen, terwijl men in Moskou weet, dat een atoomoor log het einde van het communistisch regiem betekent? President De Gaulle meende de oorzaak daarvan te moe ten zoeken in binnenlandse moeilijk heden, die een afleidingsmanoeuvre noodzakelijk zouden maken. Wij kunnen dat niet beoordelen, doch wij weten wel, dat de Russen weinig staat kunnen maken op hun satelliet- landen, dat zij op zeef gespannen voet leven met hun rivalen de Chi nezen en dat de beloofde welvaart in Rusland zelf slechts zeer aar zelende vorderingen maakt. Daar staat tegenover, dat de Russen succes hebben in de ruimtevaart en kunnen bogen op een grote militaire macht. Maar misschien achten zij dat nog niet voldoende en trachten zij zich sterk te maken met uitdagende dreigementen. In elk geval is hun houding bui tengewoon onaangenaam en van dien aard, dat het moeilijk in te zien is, hoe er succes te verwachten valt van een ontmoeting tussen Kennedy en Drie roerende beelden van de bruiloft van Gerald Grotzke en zijn bruid Gisela, welke in West-Berlijn is vol- Chroesjtsjov, zoals de conferentie trokken. Omdat de ouders van Gisela in Oost-Berlijn wonen en niet naar het Westen mochten, hield het van neutrale staten te Belgrado bruidspaar receptie aan de sektorgrens in de Friedrichstrasse, zodat de ouders van de bruid, die driehonderd heeft voorgesteld. Nehroe is nu naar meter van de beruchte muur moesten blijven, op grote afstand toch nog iets van het geluk van hun dochter Moskou om dat plan te bepleiten, konden ontwaren. Ojp een gegeven moment werden de bruid de emoties toch de baas. Nadat zij door een kijker Wij kunnen hem nauwelijks succes naar haar ouders had gekeken, snikte zij uit aan de borst van haar man, om tenslotte met tranen op de toewensen. wangen met haar bruidsboeket naar haar ouders te zwaaien. Na de tweede wereldoorlog zijn in West-Duitsland zes miljoen woonhuizen afgeleverd. Het jubileum-huis is in Kippehausen-Bensberg bij Keulen met feestelijk vertoon overgedragen aan een kinderrijk ingenieursgezin. Foto: bondskanselier Adenauer, die de feestelijke gebeurtenis bijwoonde kreeg een timmermanshoed en een knapzak aangeboden, zoals die vroeger in Duitsland door rondtrekkende ambachtslieden werden gebruikt. ton de goedgekeurde resoluties voor. O.a. wordt op president Kennedy van de V. S. en premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie een beroep ge daan om te onderhandelen, teneinde een conflict te voorkomen en de vre de te bewaren. Aan alle betrokken landen, en in het bijzonder aan Ame rika en Rusland, wordt verzocht „de oorlogsvoorbereidingen van de laat ste tijd te staken en geen maatrege len te nemen die de spanning nog kunnen vergroten". Het Witte Huis heeft later meege deeld, dat president Kennedy gaarne de presidenten Soekarno en Keita zal ontvangen en dat hij een bijeen komst „op of omstreeks 12 septem ber" heeft voorgesteld. Nkroemah en Nehroe naar Moskou. President Nkroemah van Ghana is vanmorgen per vliegtuig uit Belgrado naar Moskou vertrokken. Tien minuten later vertrok premier Nehroe van India, eveneens op weg naar Moskou, voor een officieel be zoek. Zoals gemeld zullen beide staats lieden, in opdracht van de conferen tie van niet-verbonden landen, bij premier Chroesjtjov aandringen op een spoedige ontmoeting met presi dent Kennedy. Een strijdmacht van ongeveer 3.300 man uit landen van het Midden-Oos ten zal zaterdag a.s. een begin maken met het binnentrekken van Koeweit, bet olierijke sjeikdom aan de Perzi sche Golf, om de Britse troepen al daar te vervangen. Dit heeft een woordvoerder van de Arabische Liga dinsdagavond meege deeld. Hij zei, dat de Verenigde Ara bische Republiek en Saoedi-Arabië elk 1200 man zullen zenden. Verder leveren Jordanië 300, Soedan onge veer 400 en Tunesië ongeveer 200 man. ZOEKT U EEN gouden armband v. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. BRUIDSTRANEN IN BERLIJN Een krijgsraad te Kijov in de Oekraïne heeft dinsdag de Ameri kaanse student Makinen veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf wegens spionage in de Sowjet-Unie. Makinen zou vorig jaar als student in West-Berlijn zijn aangekomen, waar twee leden van de Amerikaan se geheime dienst hem ronselden voor spionagewerk. Makinen heeft bekend als spion te hebben gewerkt, aldus werd gemeld Hij had zich daarbij op last van zijn opdrachtgevers voorgedaan als toe rist. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag gezegd, dat Ma kinen „natuurlijk geen spion is". Doodvonnissen Een Russische rechtbank heeft vier mannen, die een aanval op het hoofd bureau van politie te Alexandrov (100 km ten noorden van Moskou) hebben geleid, veroordeeld tot de dood door de kogel. Vijf anderen, die aan de aanval deelnamen, zijn veroordeeld tot elk vijftien jaar ge vangenisstraf. Eén van hen is een vrouw. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Buiig weer De Bilt, woensdag 10 uur. Het K.N.M.-. deelt mede: Het weer is nu geheel onder invloed gekomen van een depressie, waar van de kern bij de noordkust van Schotland ligt. Het front van deze depressie be reikte vanmorgen met regen ons land. Na het passeren van het front zal met westelijke winden vrij koude lucht worden aangevoerd, waarin naast opklaringen ook buien voorko men. De kern van de depressie zal waar schijnlijk naar het zuidoostelijk deel van de Noordzee trekken, waardoor de buiïgheid morgen zal toenemen. ZON- EN MAANSTANDEN 7 Sept.: zon op 06.00; onder 19.15; maan op 03.05; onder 18.14. Hoogwaterstanden 7 Sept.: v.m. 1.53; n.m. 2.18. KORRELTJE Ontwijk een uitvrager, want hij is ook een uitflapper.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1