„ER IS NIETS VERINDERD EN ER ZAL NIETS VERANDEREN" Feestelijke schets van 75 jaar 3 oktober Versierde fietsen ruggegraat van optocht in 't jaar 1896 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE \T 1 C* 1 Bezoek van H.M. de Koningin en Hout-monument onthuld. Links bur gemeester N. C. de Gijselaar. "jV/fEID. DAT IS M'N OPOE toch zeker." Zó is 'n foto op de „omslag van tV* het jubileumboekje: „75 jaar drie oktober vieren" door Han de Wilde al door een onbekende Leidse begroet. Zij doelde hierbij op Mie Penseel, die op een der foto's achter de harington staat afgebeeld, en die vele tien tallen jaren als haringuitdeelster de Drie Octobervereniging heeft gediend. Het is dan ook wel een van de eerste verdiensten van dit handzame boekje, dat het aardige herinneringsbeelden^ doet opleven uit die tijd van weleer, waarin het 3 oktoberfeest, net als in onze tijd, hét feest van Leiden was en geheel de burgerij op de been bracht. Oude foto's hoofdzakelijk uit het archief van de Drie Octobervereniging, afdrukken van oude programma's en andere documenten verluchten dit fraaie boekje, ondersteunen de tekst, die van de hand is van een der bestuursleden van de Drie Octobervereni ging, de heer Han de Wilde. Het is vanaf vandaag in de boekhandel te koop. ER VALT het een en ander te ver tellen van 75 jaar drie oktober. Volksfeesten zijn schaars in ons land, en het is nergens anders in ons land vertoond, dat een stedelijke gebeur tenis zo aansloeg als het 3 oktober feest bij het Leidse. Waar kan men over de hoofden lopen op een feest dag als juist in Leiden en waar lig gen de palingvellen duimendik op straat en waar houdt men zich zo unaniem en solidair aan een traditie dan wel in Leiden? De lucht van hutspot en haring zijn onverbrekelijk aan dit feest verbonden en dit is te danken aan de zin voor traditie van de burgerij, die deze handhaafde. Vóór 1886, de datum van oprichten, is er zo te hooi en te gras wel feest gevierd. VOORAL DE STUDENTEN hebben er toe bijgedragen, dat de her innering aan en de viering van Lei- dens ontzet niet vervaagden. In 1814 gaf de regering te kennen, dat zij 't goed vond, dat de kerkelijke vie ring van het 3 oktoberfeest werd hersteld. Dat was na de Franse over heersing. 3 Oktober viel toen op een marktdag en zou niet gevierd wor den, maar het waren de studenten, die de houding van de gemeenteraad bestraften, door de huizen van de vroede vaderen met borden te ver sieren, waarop de roemrijke daden van Van der Werf kleurrijk in dicht vorm werden uitgeschilderd. In 1824 hebben de studenten er een mooi feest van gemaakt. „De Leidsche Courant" bevatte een hoogdravende opwekking. Om acht uur 's morgens De heer Jac. Goddijn maakte op deze wijze reclame vor rijn bureaus en andere meubelen bij de reclame optocht in het jaar 1891. Het zal een hele til geweest zijn. reeds trokken de studenten naar de Pieterskerk waar zij een rede van de beroemde prof. Van der Palm be luisterden. Om 11 uur werd daarna op een vlot, liggend aan het Galge water, vuurwerk ontstoken en in de Leidse Schouwburg voerden de Ne derlandse tonelisten „Het beleg van de stad Leiden" op, een treurspel van Vrouwe Lucretia Wilhelmina van Winter. Na dit aangrijpend gebeu ren kon men in de schouwburg gog deelnemen aan een bal, entree voor een heer één gulden (met of zonder dame) en voor iedere dame méér 50 cent. Vijftig jaar later deed men het wéér goed met een feest, dat zelfs was voorbereid door een uit de gemeenteraad benoemde feestcom missie. In deze viering herkent men reeds het stramien, waarop de hui dige viering is geweven: er was een cantate, reveille en een historische optocht, waarin de stedemaagd niet ontbrak. De oprichting van de Drie Octobervereniging ging gepaard met de uitgifte van een reclamebiljet, waarop: „Zijt gij geen lid van de Drie Octobervereniging? Schaam u!" Na een beschrijving van de tot standkoming van het Van der WerfZ- monument, wijdt dit boekje aandacht aan de oprichting van de vereniging, die te danken is aan het initiatief van de heer N. Brouwer onderwijzer te Leiden. De toenmalige burgemees ter De Laat de Kanter werd aange wezen als ere-voorzitter. De vere niging telde al spoedig 1060 leden, niet alleen Leiden, maar ook het buitenland toonde belangstelling: De Holland Society te New York schonk een bedrag van 315 gulden. I'VE HEER DE WILDE geeft een E' beschrijving van het drie okto berfeest, zoals het door de jaren ge vierd is en de belichaming is ge worden van een zinvolle traditie - in het verleden is het niet anders ge weest. IN 1887 VOER een geuzenvloot van zes boten de stad binnen. Een Lei- denaar werd zo enthousiast, dat hij gekleed te water sprong. In 1888 werden 40 Amerikanen, Nederlan ders van oorsprong en donateur van de Drie Octobervereniging feestelijk ontvangen en onthaald op hutspot, haring en wittebrood. In 1890 ont ving Betje Voorzaat, juist 81 jaar geworden, bij de uitdeling van ha ring en wittebrood een tulband met toepasselijke opschrift: vier rijks daalders blonken vanuit de taart. „Het oude wijfje weende tranen van vreugde," zo vermeldt het jaarver slag. In 1895 hield men onder meer een etalagewedstrijd waarbij slager C. van Maastricht de gelegenheids- prijs kreeg omdat hij in zijn realis tische uitbeelding van de kommer vóór Leidens ontzet niets dan afge kloven beenderen en twee treurwil gen in zijn etalage had geplaatst IN 1896 STOND de feestviering in 't teken van het rijwiel, „de velo", schrijft de secretaris in zijn raads- verslag. Versierde fietsen vormden de ruggegraat van de middagoptocht. Er reden ook dames mee en dat was iets bijzonders voor die tijd. „De dames werden beleefd verzocht hun hoeden af te zetten", aldus de op wekking op het programma van de Schouwburg-voorstelling „Madame Sans-gêne" door het Rotterdamsch Toneelgezelschap. Het is een kleine karakteristiek van de toenmalige hoedenmode, die zeer hoog reikte. In dat jaar beïnvloedde de boeren oorlog de feestviering. Transvaalse boeren per fiets of feestwagen col lecteerden voor de Boerenkampen en men zond aan Boeren en Hollanders, COURANT PAGINA 7, Twee bekende Leidse figuren genie ten van het bezit, dat zij zich zojuist verworven hebben: bier en tabak. De dames kregen koffie en thee. Eerst na de laatste wereldoorlog is men tot het besef gekomen, dat met alléén haring en wittebrood (geen bedeling!) de traditie het best ge handhaafd bleef. die in Portugal gevangen werden ge houden, haring en hutspot in blik. In 1919 werd de opzet van de op tocht aanzienlijk vergroot. Toen al waren er 600 gekostumeerden en 200 paarden. H.M. de Koningin en Prins Hendrik woonden de onthulling bij van een standbeeld voor Van der Hout in het jaar 1925. Ook in de oorlog is 3 oktober, bevrijdingsfeest bij uitnemendheid trouw, maar in het geheim gevierd. Zo vermeldt het boekje een programma in 1940, dat aandacht vroeg voor waterpolowed- strijden tussen matrozen van de „Kriegsmarine" en Engelse Mijnen vegers; met kinderspelen als scherfje rapen, bommetje trappen, sterretje klimmen en lichtkogeltjes uitblazen. De slotrede werd uitgesproken door een verduisterde negerOp de vele foto's van toen heeft ook de karakteristieke figuur van B. de Ko ning in pandjesjas en gesierd met witte baard een plaats, als bezielen de leider van de optocht. In 1945 leidde hij zijn 25e optocht. Het is een record, dat de huidige comman deur, de heer N. A. Commandeur, aardig op weg is te achterhalen. „Er is niets vefanderd en er zal niets veranderen" zo schrijft de heer Han de Wilde in het laatste hoofd stuk van zijn boekje, dat in feeste lijke vorm van deze onveranderlijk heid getuigenis aflegt. VOORSCHOTEN Juffrouw J. v.d. Werf nam afscheid van de school Gistermidag hebben de leerlingen van de Sancta Mariaschool met een feestje afscheid genomen van mej. v. d. Werf, die na 46 jaren bij het onderwijs werkzaam te zijn geweest, de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. In het Cultureel Centrum werd aan de vertrekkende onder wijzeres een afscheidsfeest aange boden, dat klonk als een klok. De zaal van het Cultureel Centrum was geheel gevuld met leerlingen van de Sancta Mariaschool, aan welke school mej. v. d. Werf gedurende 42 jaar een zeer beminde en gewaar deerde leerkracht is geweest. Zuster Teresita, het hoofd van de school, opende met enige geestige woorden de gezellige middag. Onder pianobegeleiding van mevr. J. Streng-Schoonderwoerd en onder leiding van mej. van Loenen zongen de kinderen de vertrekkende onder wijzeres toe op de wijze van „De Postkoets". Daarna kwamen alle meisjes van de 6e klasse op het po dium, van wie er vier mej. v. d. Werf op ongedwongen wijze toespra ken. Het waren Mieke van Geloven, Christa Mingers, Marja van Wissen en Joke van Haasteren. Tijdens deze toespraken werden vier spandoeken ontplooid, die getuigden van de waardering en de dank aan de ge liefde onderwijzeres. Op deze span doeken stond: „Hulde, vreugde, dank en leef lang". Daarna zongen de kinderen mej. v. d. Werf wederom toe, die nu ook op het podium kwam, waar zij te midden van haar klas voor de foto graaf poseerde. Zuster Teresita sprak waarderende woorden, waarin zij liet uitkomen, dat het geen trieste afscheidsdag was, maar alleen een huldiging. Een uit volle borst ge zongen „Lang zal ze leven" besloot deze huldigingsceremonie. Nu was het de beurt van mej. v. d. Werf om afscheid te nemen van haar leerlingen. Zij sprak de wens uit, dat zij allen gelukkige meisjes mochten worden. Met de woorden: „Vaart wel allemaal, leeft gelukkig en tot ziens" was het afscheid ten einde. In de korte pauze, die volgde, werd de jeugd op een reep choco lade getrakteerd. Daarna werd door het toneelgezelschap „Arena" een ge heel nieuw stuk voor het voetlicht gebracht. Dit toneelstuk, waarin drie sympathieke spoken, nl. Moeder Spook, het spookje Floep en Oom Papaver voorkwamen, vormde een vrolijk sluitstuk van het afscheids feest. Uit de hilariteit en het gejoel van de kinderen bleek, hoe zij van dit gezellige en geestige stuk, dat met veel élan en vaart door alle medespelenden ten tonele werd ge bracht, genoten. Voor het naar huis gaan werd de jeugd op een ijsje ge trakteerd, hetgeen het slot was van een gezellige middag, waaraan zo wel, mej. v. d. Werf als de kinderen nog menigmaal met genoegen zullen terug denken. 's Avonds in het schoolgebouw nam het r.k. schoolbestuur afscheid van mej. v. d. Werf. De voorzitter van het schoolbestuur, pastoor J. van Bemmelen, sprak mej. v. d. Werf toe. Hij memoreerde haar toewijding en ijver in dienst van het katholieke onderwijs. Bij deze afscheidsbijeen komst waren aanwezig het voltallige NOORDWIJKERHOUT PRIESTERWIJDING. Zondag 3 sept. a.s. zal Kees Heems kerk, frater van de Congregatie der H.H. Harten tot priester worden ge wijd door Z.H.Exc. Mgr. U. Lehman, oud-Apost. Vicaris van de Cook- eilanden. De wijding zal plaats vin den in de parochiekerk te Broekhem Frater Heemskerk verblijft thans in het klooster van genoemde congrega tie op de Cauberg te Valkenburg. Zijn ouders wonen Julianaplein 9, al hier en hij is de tweede zoon uit het grote gezin, die priester wordt ge wijd. Zondag 10 september a.s. zal pater Heemskerk om 8.30 uur v.m. zijn eer ste plechtige H. Mis opdragen in de parochiekerk van de H. Jozef. Die dag is er 's middags van 3.00 tot 4.40 uur ten huize van zjjn ouders gelegen heid om de neomist geluk te wen sen. schoolbestuur en de parochiegeeste lijkheid. Het schoolbestuur bood de scheidende onderwijzeres een fraai bloemstuk aan. Van het hoofd der school en van de collega's ontving juffrouw v. d. Werf een prachtige electrische klok in teakhout en mo derne vormgeving. Na deze bijeenkomst was er ge legenheid voor eenieder om af scheid te nemen van mej. v. d. Werf. Veel oud-leerlingen en ouders maak ten van deze gelegenheid gebruik.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7