7&hcVi DE PRINS Een flinke nederlaag van UVS tegen enthousiaste Rest van Leiden Twee spannende derbies op toto-programma Goede start van Leidenaren in Eastborne Tournament Goede paardesport op internationaal concours hippique te Rotterdam uw zuivere vleesbouillon! DE WILDE WELDOENER DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Een bruisend enthousiasme en de wil om te winnen, dat waren de wa pens, waarmee de Rest van Leiden zich gisteravond ten aanschouwe van 2000 toeschouwers in de strijd wierp tegen het competitie-elftal van UVS. Voor de 31 overwinning had „de Rest" goede ijzers in het vuur in de speerpunten Henk en Aad Heijmans. Ondanks een licht individueel tech nisch overwicht Van UVS, bleef het voor de Leidse semiprofs een festijn van gemiste kansen. Doelman Van Nierop van Noordwijk tenslotte ver overde de gunst van het publiek door een serie machtige safes. ren om de Rest, die met man en macht in de verdediging trok nog een gelijk spel of de zege te ontfutselen. Toch kreeg UVS nog verschillende droom- kansen, welk veelal ver naast of hoog over werden geschoten. Bovendien be wezen paal en lat weer goede diensten, naast de spectaculaire verrichtingen van keeper Van Nierop (o.a. bij een goed schot van Breitner). Het bleef dus bij een 3-1 overwinning voor de Rest, waarbij op te merken is, dat UVS wel iets te weinig heeft gekre gen. Dc spelers van UVS hebben allen hun „gage" beschikbaar gesteld voor het liefdadige doel, waarvoor de wedstrijd door de KNVB, afdeling Leiden was ge organiseerd. Voor de aanvang van de wedstrijd werd het KNVB-elftal als volgt gewij zigd: Doel: Van Nierop (Noordwijk); achter Van Rooijen (Roodenburg) en H. Sira (LFC); midden: J. van der Heijden, L. de Jongb (LFC na de rust W. Sira) en D. Sira (LFC); voor: A. Heijmans (LFC, Bekkering (Lugdunum), K. Marijt (Noordwijk), H. Heijmans (LFC) en M. Marijt (Noordwijk). TENNIS De open Leidse jeugdkampioenschappen tennis Hitte op tie Krocht De jeugd komt in dit laatste tennis toernooi voor het nieuwe schooljaar wel danig aan haar trekken. Niets staat het intensief beoefenen van tennis in de weg of het zou de ongewoon grote hitte zijn. die echter nog altijd te verkiezen is boven de druilregens, die snaren en humeur danig aantasten. In C leek mej. Engelenburg op een snelle zege af te gaan. Zij won de eer ste set van mej. v. Ulden (6-2) en kwam in de tweede na een lange service game nog op 1-0. Mej. v. Ulden maakte echter gelijk, 1-1, en vanaf dat moment hiel den beide partijen elkaar geheel in evenwicht tot 4-4. Mej. Engelenburg verloor haar service puntloos (4-5) en mej. Van Ulden won de hare (4-6). De derde set begon geheel als de tweede. Weer won mej. Engelenburg haar ser- j vice na lange strijd en leidde dus met 1-0. Ook nu weer nivelleerde mej. Van Ulden, 1-1, maar ditmaal was het op Alle doelpunten na de rust Hoewel de rust met blanke stand In ging wil dit geenszins zeggen dat het aan spanning had ontbroken. Henk Heijmans flitste enkele malen Hak en Kluivers voorbij, maar het was telkens keeper Van Dyl', die scoren in de weg stond. Spil De Jong van LFC wist aan do andere kant met zijn clubgenoten Van der Heijden en D. Sira in de half- linie met veel strijdlust Kees van Leeu wen c.s. in bedwang te houden. De Noordwijker Van Rooijen speelde als rechtsback in het KNVB-elftal een leuke partij. De Rest kreeg ook de kans om de UVS-aanvallen op het beslissende moment te keren, want het duurde vaak door de individuele acties wel wat al te lang. Met verre schoten, zoals Breitner herhaaldelijk probeerde, was bij keeper Van Nierop weinig of niets te beginnen. Het eerste doelpunt na de rust door UVS-rechtsbuiten Van Kampen na veel geharrewar met het hoofd gemaakt, be tekende voor de Rest het sein om het over een andere boeg te gooien. Met felle en gevaarlijke aanvallen werd UVS knap in het nauw gedreven. De gelijk maker was dan ook geheel volgens het spelbeelö en de verhoudingen. De Noord wijker Marijt ving schuin voor het doel de bal op en met een diagonale kogel op borsthoogte suisde de eerste van de Rest in het net. Marijt was ook de grondlegger van het tweede doelpunt. Nadat Marijt de UVS-achterhoede ver twijfeld haó achtergelaten greep Jac. v. Leeuwen in het strafschopgebied naar 't laatste redmiddel: haken. Scheidsrechter Bentvelzen wees naar de stip en de LFC jeugd stormde het veld op om de specia liteit van hun idool Henk Heijmans van dichtbij te zien. Voor het keiharde schot van de Kanarie had Van Duyl geen ver weer. Buitenspel? Buitenspel dacht de UVS-achterhoede vijf minuten later, toén Henk Heijmans de bal opving en ermee op het doel af stormde, terwijl iedereen stil stond. Van Duyl stak plichtsgetrouw zijn hand uit, maar doelpunt 3 was al een feit. Protes teren hielp niet; de scheidsrechter was volkomen zeker van zijn zaak, hoewel vele toeschouwers er een andere mening op na hielden. UVS keek tegen een behoorlijke ach terstand aan en met 10 minuten te spe len zou er nog heel wat moeten gebeu- PAARDESPORT KOERSEN TE DU1NDIGT De uitslagen van de woensdag op Duindigt gehouden draverijen en rennen luiden: Draverijen: Juno Lumakop-prijs (afstand 2040 m): 1 Zephyrus B (E. Leeman) tijd 2.57.1. km-tijd 1.28.6: 2 Zombro; 3 Zilla. Tot.: win. ƒ8,80; pl. ƒ3.10, ƒ4,40, ƒ3,50; gek. 5,80; cov. 8,40. Jacqueline-prijs (afstand 2120 m): 1 Zalkestis van E (J. S. van Leeuwen) 3.00.1. 1.25.8; 2 Zypani; 3 Zita Belwin. Tot.: win. ƒ5.90; pl. 1.50.' 1.20, ƒ1,40; gek. ƒ11,80: cov. ƒ3.50. Jonker-prijs (afstand 1400 m) met autostart: 1 Axkit Hollandia (W. H. Geersen) 2.03.1, 1.27.9; 2 Albatros S; 3 Arjoles. Tot.: win. 1.50; pl1,30, ƒ2,30, ƒ2.40; gek. ƒ5.80: cov. ƒ21,—. Joffer-prijs (afstand 1400 m) met autostart: 1 Anemieke Hollandia (J. W. Runhaar) 2.03.9, 1.28.5; 2 April Love; 3 Anglia Magowan. Tot.: win. 1,80; pl. ƒ1,50. ƒ2,10, ƒ2.90; gek. ƒ2.70; cov. 5.60. Jan Wilkes-prijs (afstand 2500 m): 1 Xirene Hollanadia (A. Siderius) 3.33.4, 1.25.4; 2 Woudsnip S; 3 Xavero. Tot.: win. 5,60; pl. ƒ2.30, ƒ3,30, ƒ2,40; gek. 12.50; cov. 10,50. Julia S-prijs (afstand 2100 m) 1 Uranie (M. Vergay) 2.55.8. 1.22.9; 2 Vanadis; 3 Uranus. Tot.: win. 2.90; pl. 1,40, 1.70; gek. 5,80; cov. 3,90. Rennen: Toekomst-prijs (afstand 1200 m): 1 Flocon d'Or (A. W. van Dijk 1.15.7; 2 Stormli; 3 Antonio Tatti. Tot.: win. ƒ4,70; pl. ƒ2,40, ƒ1,80; gek. ƒ5,40; cov. 3.30. Toekomst-prijs (afstand 1200 m): 1 Mermaid (C. v. d. Harst) 1.15.6; 2 Mer- rioka; 3 Chatterqueen: Tot.: win. 17,10; pl. ƒ7,—, ƒ4,90; gek. 57,20; cov. ƒ5,40. Kinczem-prijs (afstand 1900 m): 1 Princesse Aldis (F. Delbrassinne) 2.04; 2 Expectation; 3 Turmwacht. Tot.: win. ƒ10,20; pl. ƒ2.50, ƒ1,30, ƒ1,40; gek. ƒ14.60; cov. ƒ3,30. 2-2 dat mej. Engelenburg die merkwaar dige Inzinking kreeg en haar service game puntloos liet gaan (2-3). Mej. Van Ulden maakte 2-3, het werd nog 3-4, maar het pleit was beslist. Mej. Van Ulden behield haar servicewinst (3-5) en ontmoedigd verloor mej. Enge lenburg de hare (3-6). In het jongens enkel C kwam A. v. d. Berg in verdrukking door het grotére slagenropertoire van Van Wijk (3-6), maar de eerste vocht onverdroten ver der en dwong zijn tegenstander tot te veel riskeren (8-6, 6-2). Het waren in deze afdeling bijna allemaal driesetters. Wel een bewijs hoe zwaar de strijd om dé kwartfinales gaat worden. In B lijkt het ons, dat pas in de laatste ronden van een gelijkopgaande strijd sprake zal zijn, omdat vele C-spelers vóór oefening hier hebben ingeschreven en dus tegen de sterkeren vrij kansloos zijn. J. Ufkus won goed aanvallend van C. Kengen (6-2 6-0) en de Katwijker Burky zelfs met 6-0 6-0 van F. Essing. S. Walenkamp, gisteren abusievelijk ver meld als verliezer tegen Fortanier, com bineerde niet voldoende met Stiekema om van Van Reen en Bouman te win nen 5-7 4-6. UITSLAGEN: Meisjes enkel C, 2e ronde C. Karstens -I. Kengen 1-6 1-6; G. de Vos-R. Crab- bendam 6-2 6-2; N. v. Rijssel-v. d. Berg 6-3 6-3; 3e ronde: N. v. Rijssel-N. Bake- mfi 6-2 7-5; N. Stenfert Kroese-L. Roo- denhuls 6-3 6-4. Jongens enkel C: Van den Berg-D. v. Wijk 3-6 8-6 6-2; Van Reen-Driel 4-6 6-3 6-0: Blommers-Eduard 0-6 6-4 6-1; Karstens-A. Kist 3-6 6-3 6-4; Bouman- P. Jonkheer 6-1 6-1; J. Dibbetz-Meyc 1-6 6-1 7-5; Van Reen-F. Demenint 6-4 6-2. Jongens dubbel C: H. Goekoop-F. Eg- ginkv. Driel-N. Hoogenkerk 6-2 6-2. Jongens enkel B, 2e ronde: A. Kist- J. Dibbetz 6-4 6-3; Burky-F. Essing 6-0 6-0; Ufkus-Ch. Kengen 6-2 6-0; J. Ufkus- H. Goekoop 7-5 4-6 afgebr. Jongens dubbel B: D. Bouman-R. v. ReenE. Stiekema-S. Walenkamp 7-5 6-4. Gemengd dubbel B-C: G. Ubbink-H. WesselsLaterveer-J. Dibbetz 6-1 6-1; H. Goekoop-v. RijsselRijssen-Rijssen 6-4, 6-4; N. Stenfert Kroese-KistN. Ba- kema-Ter Poorten 6-4 1-6 6-0. Meisjes dubbel B-C: Doelema-Kreuk- nietBraggaar-Crabbendam 2-6, 6-8. ZWEMMEN INT. DAMESZWEMWEDSTRIJDEN IN DUSSELDORF In ÏJüsseldorf zijn woensdag interna tionale dames-zwemwedstrijden gehou den, waaraan behalve door Duitse en Nederlandse zwemsters ook door leden van de Amerikaanse zwemploeg, die mo menteel een trip door Europa maakt, werd deelgenomen. De belangrijkste uitslagn waren: 400 meter vrije slag: 1. Adrie Lasterie (Nderland> 4 min. 54.4 sec.; 2. Carolyn House (VS) 4.55.3; 3. Sharon Finneran (VS) 5.02.2; 4. Ineke Tigelaar (Ned.) 5.09,2; 5. Judith de Nijs (Ned.) 5.17,2. 4 x 100 meter wisselslag estafette 1. Ver. Staten 4 min. 58,1 sec.; 2. De Rob ben (Ned.) 5.05,3; 3. Düsseldorf '98 5.28,7; 4. HDZ (Ned.) 5.35,1. Wat zullen we er deze week van maken? Het zal dit keer beslist niet van een leien dakje gaan met het maken van een prognose voor de Sporttoto. Let alleen maar eens op b.v. de veel spanning belovende derby-ontmoetin gen tussen DWS-A en Ajax, en de Limburgse derby Ra pid JC-Fortuna '54. Ajax heeft bepaald de beste pa pieren, maar DWS-A speelt voor eigen publiek en be schikt overigens over een kracht, die een woordje zal gaan meespreken. Toch geven wij Ajax de beste kans op een kleine zege. Bij het Limburgse gevecht zien wij de overwinning wegge legd voor Fortuna. MVV ontvangt Blauw Wit, dnt zijn huid zo duur moge lijk zal verkopen. Een gelijk spel achten wij hier het meest waarschijnlijk. Volen- dam trekt naar Groningen, waar het een harde dobber zal krijgen aan GVAV. Wij voorspellen hier zelfs een nederlaag van de wijdbroe- Ook de uitslag Sparta-NAC ken uit het vissersdorp. Van zal voor dé meeaten uwer Enschede verwachten wij géén puzzel zijn. Laten we eerlijk gezegd niet zo heel het maar weer op Sparta erg veel als het uitkomt te- houden, ofschoon men nooit gen Willem II, dat in staat is voor verrassende uitslagen te zorgen. Winst dus voor Willem H. Over DOS-Feije- noord behoeven we niet zo veel woorden vuil te maken. De zege gaat naar de Maas stad. kan weten.... Voor De Vo- lewijckers zien wij niet zo veel brood in de wedstrijd tegen PSV, ook al vindt de ontmoeting op het Mosveld plaats. PSV zal wel aan het langste einde trekken. ADO heeft het er de laatste keer lelijk bij laten zitten. Mis schien zal het VVV toch nog op een afstand houden door een gelijk spel te bevechten. Omdat DFC een kloekere .indruk maakt dan BW zal niemand het ons kwalijk wil len nemen als wij de over winning in déze ontmoe ting toedenken aan DFC. Stormvogels en Veendam lopen in spelkwaliteit nogal gelijk op. Men zal dan ook naar ons gevoelen niet ver- dor komen dan een verdelen van de punten. En als wij de knoop moeten doorhakken wat betreft HVC-Limburgia - het seizoen is nog zo erg vers - dan gunnen wij hier maar de eer aan de HVC- ers. Wij zien ook winst voor de thuisclub bij het voetbal gevecht tussen Noad en En- schedese Boys. Bij óe reser ve-wedstrijden staan NEC-de Graafschap en RCH-Zwarte- meer op de lijst. Wij tippen hier overwinningen even eens voor beide thuisspelen- de elftallen. Reeds de eerste dag van het 14e inter nationale concours hippique te Rotter dam, dat onder een gelukkig gesternte geboren schijnt - ook nu weer was het stralend zomerweer - heeft goede paar desport te zien gegeven, met bovendien „voor elck wat wils".: dressuur van de Nederlandse jeugd en van de grootsten onder de internationale dressuurruiters, een jeugdspringconcours en daarnaast 'n internationaal springconcours, waarin elke ruiter met twee paarden uitkwam. Tenslotte de bijzonder kleurrijke en levendige show van het 7e esquadron van de Spahi's, een attractie van de eerste orde. De grootste successen werden op deze dag behaald door de Italiaan Piero d'In- zeo, de „zilveren ruiter van Rome", de Duitse dressuurrijder Klimke, de Was- senaarse gymnasiast Lance Huet, die een dubbele zege behaalde in het spring concours van de juniores en Astrid San- der, die zich in de dressuur bij de jeugd veruit de beste toonde. Het internationale springconcours om de prijs van de Rotterdamsche Jockey Club, was voor het publiek, dat deze eerste dag reeds in grote getale was op gekomen, het hoofdnummer. Immers, de dressuur speelt zich meer af„ achter de schermen", waar slecht de ware kenner het oog streelt aan de verrichtingen van paard en ruiter. De belangstelling bij het springen ging in de eerste plaats uit naar de inter nationale vermaarde krachten als Piero d'Inzeo. Alwin Schockemoehle, die deel uitmaakte van de winnende Duitse spring-équipe te Rome, en de Europese kampioen 1961 en winnaar van brons te Rome, de nog jonge Engelsman David Broome. Vooral de eerste twee hebben het publiek niet teleurgesteld. Beiden reden tweemaal een voortreffelijk par koers, dat gewaardeerd werd met resp. de overwinning en de tweede plaats, ter wijl Schockemoehle als compensatie voor zijn nederlaag tegen de Italiaan een extra-prijs ontving voor het rijden van het beste parkoers: foutloos en in de snelste tijd van 78.0 sec. Schockemoehle leverde deze prestatie met Freiherr. Uitslagen. De uitslagen waren: Springconcours om de prijs van de Rotterdamse Jockeyclub: 1. Piero d'In zeo (It.) met Westcourt: 0 strafpunten, 82,5 sec.; met Sunbeam: 4 strafpunten, 79,5 sec. Totaal: 4 strafpunten, 162.0 sec. 2. A. Schockemoehle (Did.) met Monodie 4 strafp., 84,6 sec.; met Freiherr 0 straf punten 78,0 sec. totaal 4 strafp. 162.6 sec. 3. Anna Clement (Did.) met Flugwind 0 strafp. 89,6 sec.; met Nico 4 strafp., 79,9 sec., totaal 4 strafpunten, 169,5 sec. 6. Anton Ebben (N) m. Tamara, 4 straf punten 109,2 sec., met Bajazzo 0 strafp. 102.7 sec., totaal 4 strafp. 211,9 sec. Nationaal springconcours (prijs van de junioren). Einduitslag na barrage: 1. Lance Huet (Wassenaar) met Free Lance 0 ft., 44,8 sec. 2. Lance Huet (Wassenaar) met Karnac, 0 ft 46.2 sec. 3. San van Spaen- donck (Tilburg) met Prins Ajax 4 ft, 39,8 sec.; 4. Wim van Rooyen (Den Haag) met Gosse de Rubercy, 4 ft., 46.7 sec. 5. Thys van Leth (Nljm.) met Bun- zuck 8 ft., 44.4 sec. Prijs van St. Joris, internationale dressuurproef: 1. R. Klimke (Did.) met Arcadius, 664 pnt.; 2. Com Henri St. Cyr (Zweden) met Magnifique, 635 pnt. 3. R. Klimke (Did.) met Matador 612 pnt. De beste Nederlandse prestatie kwam op naam van mevr. F. Benedictus-Lef- tinck, die met Lorbas tot een totaal van 548 punten kwam. Nationale jeugd-dressuurproef: 1. As trid Sander (Santpoort) met Panda, 402.5 pnt.; 2. St.ein Verhaegh (Utrecht) met Jagdheld 362,5 pnt.; 3. Wim de Vries (Amsterdam) met Sjah, 357 pnt. 4. Silvia Bronwasser (Hilversum) met Othello, 349,5 pnt. 5. Jos Ernst (Btaricum) met Calypso, 337,5 pnt. In de badplaats Eastborne, gelegen aan de Engelse zuidkust, wordt op het ogen blik het open Schaakkampioenschap van Engeland gehouden. Van het stadhuis van Eastborne wappert de Nederlandse vlag als teken van erkenning voor de deelname van vier Leidse schakers, t.w. K. Berg, K. v. d. Bosch, E. Etmans en A. Kohlbeck. Er is een sterke deelname van spelers uit vele landen, waaronder grootmeester O. Kelly de Galway uit België, meester Perez uit Spanje, meester Wade uit Nw. Zeeland en Aaron uit India. Voorts Dr. Seitz uit Argentinië en de Engelse topspelers Rumens, Lloyd, Mazi- tis, Sherman, Akeroyd en Philips. Re gionale grootheden uit alle delen van Engeland completeren deze hoofdgroep, waaraan de Leidenaren Etmans en on dergetekende deelnemen. Er worden 11 ronden volgens Zwitsers systeem gespeeld. Dit systeem houdt in dat na een beprkt aantal ronden uit een groot deelnemersveld toch de sterkste gevonden kan worden. Na de eerste ronde noteert men alle winnaars, re- miseurs en verliezers en laat hen tegen elkaar spelen. Na dc tweede ronde alle deelnemers tegen elkaar, die 2 punten hebben, en dan die l'/s punt hebben enz. Dus degene, die na 11 ronden aan de kop staat heeft het zwaarste program ma gehad en is de sterkste. Hem wacht 't lieve sommetje van 100,-, dat neer komt op ruim duizend gulden. Daarnaast is er voor de eerste prijswinnaar een grote beker beschikbaar gesteld-, van 'n zodanige waarde, dat hij buiten Enge land niet meegenomen mag worden. Dat dit een tegenvaller is voor de Leidenaren is nauwelijks aan te nemen, daar zij in een zo sterk veld geen hoop koesteren iets van de prijzenpot. die meer dan 2000 gulden bedraagt, mee te nemen. Overi gens deden zij het in de eerste ronde goed. In de kampioensgroep won Etmans met zwart van de Fransman Reyss in 'n moderne Benoni met een aanval op de dame-vleugel. Ondergetekende won eveneens. Met zwart kreeg hij tegen de Exeter-man D. L. Hawkes snel voor deel (Italiaanse opening) en won na to renwinst. In de premiegroep wist Berg als derde Leidenaar eveneens tot winst te komen tegen Collinson uit Bridge North. Op het moment waarop dat ge schreven wordt is de partij van v. d. Bosch nog aan de gang in een moeilijk te taxeren stelling. Anton Kohlbeck VOLLEYBAL JEUGD VOOR HET EERST OM NEDERLANDSE V OLLE YBALTITEL Zaterdag 2 sept. a.s. zal voor de eerste maal' de Nederlandse jeugd strijden om de volleybaltitel. De wedstrijden wor den zaterdag 2 sept. a.s. in de Energie hal in Rotterdam gespeeld. De deelnemende teams zijn: Meisjes: Assen, Deventer, Enkhuizen, Leiden, Walcheren en Boemerang (Am sterdam). Jongens: Groningen. Hengelo, Wal- chren, Octopus (Alkmaar). Armada (Amsterdam) en DES (Voorburg). (Advertentie) Luchtvaart- kampioenschap in miniatuur Gisteren vertrokken de Nederland se ploegen modelvliegtuigbouwers, welke de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor luchtvaar! uitzendt naar de tweejaarlijkse wereldkam pioenschapswedstrijden, om half acht van het Centraal Station Rotterdam naar Leutkirch/Allgau in Zuid- Duitsland. De wedstrijden hebben daar plaats van 31 augustus tot 4 september en de modelvliegtuigbouwers gaan er met hoge verwachtingen heen, want twee jaar geleden werden zij te Bourg Leopold in België derde van de 36 deelnemende landen. Onder de ploegen, die onder lei ding staan van de heren J. L. Assel- bergs, secretaris van de afdeling mo delvliegtuigsport der K.N.V.V.L., en J. J. Smolders, lid van de K.N.V.V.L. technische commisie modelvliegtuig sport, bevindt zich in de afdeling rubbermotormodellen J. Osborne uit Noord wijkerhout. Oorspronkelijke roman naar een Fries handschrift door R.LEENSTRA 25 Berend riep haar nog een ruw woord achterna, en greep opnieuw z'n konijn. Toen hij het werkje be ëindigd had, zag hij dat er ook nog een paar eendeh op de grond lagen, die geplukt moesten worden. Hij haalde echter de schouders op en schopte de eenden aan de kant. Blijk baar durfde hij de machtige Hem- mema niet te laten wachten. De grote koopman liep met onrus tige stappen heen en weer in zijn vertrek toen Berend werd binnenge laten. De jager bleef bij de deur staan. Vrees en onderdanigheid spra ken uit zijn hele houding. „Kom eens wat dichterbij, Berend", zei Hemme- ma. „Ik moet bijna tegen je schreeu wen, als je daar blijft staan. Weet je nog, Berend, hoe verleden jaar 'n Saksische koopman aan de handels weg werd gevonden? Hij was ver moord om zijn geld. En als de ko ning de moordenaar in handen had gekregen, zou hij ter dood zijn ver oordeeld. Want de koning duldt geen roof op zijn hanelswegen". Berend schuifelde onrustig heen en weer, opende de mond alsof hij wat wilde zeggen, maar zweeg toch. „Ik reed de volgende ochtend langs een zijweg", vervolgde Hem- mema, „en ik hoorde zacht kermen. Ik zag tussen de struiken en vond daar een man liggen, met een erns tige wond aan de arm. Hij was ver zwakt door bloedverlies. Toen ik hem overeind trachtte te helpen, viel mij op, dat hii ziin gezonde arm stijf tegen zijn kiel hield. Door de inspanning verloor hij 't bewustzijn en toen ontdekte ik, dat de man in zijn kiel een leren zakje met goud stukken verborgen had. De saksische koopman was de vorige dag gevon den. Hij had een dolk in zijn hand, maar het geld dat hij bij zich moet hebben gehad, was verdwenen. Ik heb de gewonde man gevraagd, of hij meer wist van de dood van de saksische koopman. Hij kon het niet ontkennen. Het was duidelijk, dat hij in een gevecht gewond was en zich, te zwak om naar huis terug te keren, in het bos had verborgen. Hij smeekte mij om zijn leven te redden. Dat voortaan zijn lijf en ziel aan mij zouden toebehoren als ik hem niet verried. Ik heb de man toen verbon den en hem naar huis gebracht toen de duisternis was gevallen. De tijd om een wederdienst te doen is nu gekomen, Berend". De jager knikte zwijgend en boog het hoofd. „Er is een man, die mij in de weg staat. Die mij zeer veel na deel kan berokkenen. Hij zal uit het leven moeten verdwijnen, Berend". „Maar dit is moord, heer!" „Ook de saksische koopman werd vermoord". „Maar het was mijn bedoeling niet hem te doden. Ik Wilde slechts ziin geld. Hij greep zijn dolk en toen moest ik hem wel neersteken. An ders had hij mij gedood!" „In mijn geval gaat het ook om het leven van een van ons beiden. Hij of ik, Berend. En of het nu in een gevecht was of niet, je wordt gehan gen als moordenaar, als bekend wordt wie de Saks de dodelijke steek toebracht". De jager zweeg. „Zul je doen wat ik je opdraag, of moet ik de koning laten weten wie de moordenaar van de Saks was?" „Ik zal het doen heer". „Dus ik kan op je rekenen. Morgen gaat prins Redbad jagen met een fran- kische vrouw en twee andere Fran ken. Misschien gaan er ook knech ten mee. De prins zal tijdens de jacht sterven. Door een pijl. Én jouw hand zal die pijl moeten sturen". „Maar dat kan niet. Dp orins „Dat kan en dat moet, Berend. En ik meen dat jij ook nof een reke ning met hem te vereffenen hebt. Heeft hij ie "arpn geleden niet eens afgeranseld, omdat je een ree dood de, die nog zogende jongen had?" Even lichtte het in de ogen van de jager, toen Hemmema hem die af straffing in herinnering bracht. „En bovendien, als je je opdracht goed uitvoert, wacht je een beurs met nog meer goudgeld, dan je op de Saks hebt gevonden". De jager bevochtigde zijn droog geworden lippen. Hij zocht een uit weg, maar vond die niet in Memme- ma's meedogenloze ogen. „Ik zal uw opdracht uitvoeren, heer". „Goed dat je het inziet. En denk erom, schiet alleen wanneer er geen van de friese knechten nabij is. En ge bruik geen gemerkte pijlen. De Franken zullen de schuld krijgen. Maar vooral: je schot mag niet mis sen". „Ik mis nooit heer" „Dan reken ik op je. En doe geen dwaze dingen. Niemand weet, wat hier besproken is. Zou je naar de koning gaan, dan noem ik alles leugens wat jij ver telt. Niemand zal je geloven. En je wordt opgehangen wegens roofmoord op de handelsweg. Ga nu, en drink vanavond, eens niet. Je hand moet morgen vast zijn". Kort nadat de jager vertrokken was, sloeg Hemmema een mantel om en verliet zijn woning. Hij begaf zich naar het huis van een angel- saksische koopman, waar de bisschop Wilfrid tijdens zijn verblijf in Sta veren een gastvrij onderdak had ge vonden. Hemmema werd toegelaten bij de bisschop, die aan het schrij ven was. Zijn ganzeveer vloog licht en driftig over het perkament. Later zou een van zijn monniken, in een stille cel van Wilfrieds klooster Ri- pon, met een oneindig geduld de woorden van de bisschop in de sier lijke, bijna getekende letters van de kloosterkronieken overschrijven. Toen Hemmema binnentrad, schof de bisschop met tegenzin zijn schrijf werk terzijde, maar verzocht toch met vriendelijke stem de koopman op te staan, die de knie voor hem gebogen had. „Ik ben naar u toe ge komen", zo begon Hemmema, „om dat ik mijn aandeel wil hebben in de verspreiding van het ware ge loof onder mijn helaas nog meest aan de afgodendienst vasthoudende landgenoten". „Dat besluit staat u te prijzen, mijn zoon. En u kunt in alle opzich ten op mijn steun en medewei kn* rekenen". „Voordat ik mijn plannen uiteenzet, zou ik graag de verzeke ring van u willen hebben, dat u met geen ander zult spreken over de din gen, die(ik u nu ga vertellen". „Die verzekering hebt u, koopman Hem mema", zei de bisschop iets stroever. Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9