HENK NIIDAM GREEP DE WERELDTITEL Bil DE AMATEUR-ACHTERVOLGERS Jaap Oudkerk - „Henk was nu eenmaal te sterk" - eervol drager van het zilver Henk Nijdam: morele steun van Gerrit Schulte I Westduitser Marsell na felle strijd wereld kampioen der beroepsstayers DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Boerenzoon zette kroon op het werk Henk Nijdam is woensdagavond in het Oerlikon-stadion in Zürich wereldkampioen achtervolging bij de ama teurs geworden. Jaap Oudkerk werd tweede. Een foto tijdens de huldiging - van links naar rechts: Jaap Oud- kerk, Henk Nijdam, de Fransman De Lattre - waarbij Gerrit Schulte Jaap Oudkerk de medaille omhangt. Oranje beleefde opnieuw een grote dag bij deze voor Nederland zo succesvolle wereldkampioenschappen. Bij de ceremonie protocolaire van de amateur-achtervolgers stond de 25-jarige boerenzoon Henk Nijdam uit het Drentse Eelderwolde op de hoogste trede van het ere-podium met de Nederlandse kampioen Jaap Oudkerk als winnaar van het zilver aan zijn linkerzijde. Moeizaam torste Henk Nijdam de enorme bloementuil, ter wijl hij met de andere hand naar de dolgelukkige schare Nederlanders zwaaide. Het was Nijdam dan toch ein delijk gelukt om de wereldtitel, die hij het vorige jaar in Leipzig aan de Fransman Delattre had moeten laten, te veroveren. In één adem met de nieuwe wereldkampioen dient echter Jaap Oudkerk te worden genoemd, die pas na een zeer enerverende strijd de regenboogtrui aan Nijdam liet. Voor het nerveuze renpaardje Oudkerk was de ontknoping een opluchting. Toen het tweetal in de finale na precies zeven ronden opnieuw had moeten starten - Nijdam behield zijn voorsprong van drie meter - om de resterende vijf ronden uit te rijden, had Oudkerk nog hoop gehad op de zege. „Maar Henk was nu eenmaal te sterk," zei de Amsterdammer, nadat hij als eerste zijn rivaal had gefeliciteerd. Portret van een wereldkampioen Toen de boerenzoon Henk Nijdam uit het Drentse Eelderwolde in 1953 met fietsen begon, zag het er niet naar uit, dat hij zulke grote successen zou gaan behalen. Aanvankelijk reed Nijdam op de weg in wedstrijden voornamelijk in het oosten en noorden van ons land. Pas in I960, toen hij het ook eens op de baan in Amsterdam ging proberen en meteen kampioen van Nederland bij de amateur-achter volgers werd, kreeg zijn naam bekendheid. Ook in de internationale wielerwereld, want bij de titelstrijd in Leipzig noteerde de Neder lander in de voorritten de beste tijd, namelijk 5 min 0,8 sec. Nijdam was toen sterk favoriet voor de titel, maar zijn zenuwen - hij startte voor de eerste maal in het buitenland in een groot kampioenschap - speelden hem parten en in de finale werd hij door de Fransman Delattre verslagen. Dit jaar werd Nijdam, die zich inmiddels ook op de weg was gaan onderscheiden, opgenomen in de ploeg die Gerrit Schulte voor een grote fabriek samenstelt. Hij won de vierde etappe van de Ronde van Luxemburg, bracht de Ronde van Midden-Nederland op zijn naam, werd tweede in Olympia's Toer achter zijn stalgenoot Mik Snijder, werd tweede in de Omloop van De Kempen, derde in de Ronde van Limburg en vierde in de Ronde van de Haarlemmermeer. Voorwaar, een lijst om trots op te zijn. Maar Nijdam ondervond een teleurstel ling toen hij in het kampioenschap van Nederland zijn, rood-wit- blauwe trui kwijtraakte aan Jaap Oudkerk, die hem met 1 seconde verschil in het Amsterdamse Olympisch Stadion versloeg. Natuurlijk werd Nijdam toch uitgezonden naar Zürich en om wat zekerder te zijn van zijn zaak, vroeg hij zijn ploegbaas Gerrit Schulte om hulp. Dat verzoek werd niet tevergeefs gedaan, want veertien dagen voor de wereldkampioenschappen begonnen, werd Nydam in de buurt van Den Bosch door Gerrit Schulte „afgeknepen". Nijdam is er nu nog dankbaar voor, want het heeft hem een enorme morele steun gegeven op de weg naar zijn wereldtitel. Uitslag geen verrassing Opmerkelijk succes Opnieuw dus een wereldtitel voor Ne derland. Men moet teruggaan naar het jaar 1948 om een dergelijk succes te vinden. Toen veroverden Arie van Vliet bij de sprinters en Gerrit Schulte na het vermaarde duel met Fausto Coppi in de achtervolging voor ons land te titels. Het kampioenschap van Nijdam werd minder luid bejubeld dan de titel van Leen van der Meulen. Geen wonder ove rigens, want na de halve finale stond het vast, dat ook deze wereldtitel voor Oranje zou zijn. Nijdam en Oudkerk immers hadden hun tegenstanders in de halve eindstrijden, resp. de Argentijn Contreras en de Franse titelhouder De lattre, uitgeschakeld. Vergeleken bij wat zich later zou afspelen waren de tijden toen nog maar matig: 4.59.4 voor Nijdam en 4.58.8 voor Oudkerk. De finale werd dus een revanche van het Nederlandse kampioenschap, waarin Oudkerk in 5.03.4 met precies een se conde verschil de rood-wit-blauwe trui had opgeëist. De debutant in onze we- reldkampioensploeg droeg zijn kampi oenstrui ook in Zürich. Maar deze bracht hem geen nieuwe titel. Nijdam was in derdaad sterker. Wel had de snelle star ter Oudkerk in de eerste twee ronden een kleine voorsprong veroverd. De sterke Nijdam kwam al spoedig terug, bracht in de derde ronde de stand op gelijke voet en liep vervolgens decime ters uit. Wijziging in het revanche-programma In het programma van de re vanches van de wereldkampioen schappen, die 4 september a.s. in het Olympisch Stadion te Amster dam worden gehouden, is een wij ziging gekomen omdat de Oost- duitse amateur-stayers Wustrow en Stolze geen toestemming krij gen in Nederland uit te komen. In hun plaats zullen nu rijden de Zwitser Wickihalder en de Frans man Godelle. Zij starten dus te gen de Nederlanders Leen van der Meulen, Bert Romijn, Henk van Kampen en de Belg Vanden- berg in een rit over 30 km. Voorts zijn nu gecontracteerd de stayers Wierstra, Van Houwelingen, Koch, Depaepe, Raynal, Meier en de nieuwe wereldkampioen Marsell voor een rit over 100 km. In de achtervolging zullen de Neder landse wielerliefhebbers natuur lijk onze nieuwe wereldkampioen Henk Nijdam kunnen huldigen. Voor de derde maal zal Nijdam dan dit jaar tegen Oudkerk uit komen. In de achtervolging voor professionals tenslotte start Peter Post tegen de derde prijswinnaar van de wereldkampioenschappen, de Italiaan Leandro Faggin., Nijdam kreeg lekke band Op het moment waarop hij een lekke band kreeg had Nijdam een voorsprong van 3 meter. „Die lekke band was een tegenvaller. Opnieuw starten is altijd moeilijk", zei Nijdam na afloop. Hij be doelde daarmee te zeggen, dat hij de startsnelheid van Oudkerk had gevreesd. En terecht. Want de Amsterdammer bleek inderdaad in het voordeel te ko men, al bedroeg het verschil wederom slechts enkele decimeters. Toen putte Nijdam in zijn laatste reserves en liep snel uit. Op de streep was het verschil gegroeid tot ruim 12 metër, ondanks het oponthoud kon Nijdam een tijd van 4.46.8 laten noteren. Oudkerk kwam tot 4.57.3. Volkomen uitgeput moest Nijdam van de fiets gehesen worden terwijl Oudkerk nog vrij fris afstapte. Maar het deerde Nijdam niet. Hij was wereldkampioen en gaat nu ook zaterdag een gooi doen naar de titel by de amateurs op de weg. Maar hoe da ook afloopt, zijn toekomst plannen staan vast: op 1 januari 1962 wordt NUdam beroepsrenner, Toen Peter Post dit hoorde zei deze kwasi ver schrikt: „Jongen, niet doen. Biyf nog maar een tydje amateur. Anders ben ik kampioen van Nederland geweest." UITSLAGEN ACHTERVOLGING AMATEURS Halve finales: le halve finale: 1 Oud kerk (Ned.) 4 km in 4 min. 58.8 sec.; 2 Delattre <Fr.) 5.03.8. 2e halve finale: 1 Nijdam (Ned.) 4.59.4; 2 Contreras (Arg.) 5.01.1. Finale: 1 Nijdam 4.56.8; 2 Oudkerk 4.57.3. STAYERS PROFS Finale: 1 Marsell (Did) 100 km in 1 uur 29 min. 16.4 sec.; 2 Depaepe (Belg.) op 30 m; 3 Meier (Zwits.) op 160 m. 4 Raynal (Fr.) op een ronde en 200 m; 5 Wierstra (Ned.) op 1 ronde en 280 m; 6 Van Houwelingen (Ned.) op 2 ronden en 250 meter; 7 Petry (Did) op 5 ronden en 280 m. Verschueren (Belg.) staakte de strijd. FEESTELIJKE ONTVANGST VOOR VAN DER MEULEN De inwoners van Badhoevedorp, de woonplaats van Leen van der Meulen, zullen hun plaatsgenoot, die in Zürich zo'n onverwacht succes heeft' behaald, donderdagavond feestelijk inhalen. Te gen half acht wordt de nieuwe wereld kampioen der amateur-stayers, die per auto uit Zwitserland terugkeert, op de Schipholweg verwacht. Na aankomst zal hij onder meer worden toegesproken door burgemeester G. C. van der Willi gen van de gemeente Haarlemmermeer, waarvan Badhoevedorp deel uitmaakt. Belgische pers: „Van Houwelingen de sportiefste van het veld" Van Houwelingen een zesde plaats? De feiten hebben dit in derdaad uitgewezen. Maar als men een wereldkampioenschap moet bevechten met behulp van allerlei slinkse „foefjes" en door het aan wenden van trucs, die met spor tiviteit niets meer van doen heb ben, moet het behalen van een dergelijk kampioenschap toch wel een wrange bijsmaak nalaten. In de Belgische pers had men veel woorden van lof voor de Sas- senheimse renner Arie van Hou welingen. Hij werd bepaald hoger aangeslagen dan Dolfke Verschue ren, die zich over de praktijken van de gangmaker van de Duitse wereldkampioen zo had opgewon den, dat er duivelse plannen in zijn brein waren komen opzetten. ,,Van Houwelingen was de meest sportieve rijder in het stayersveld, een eerlijke renner, die zich door techniek en kunde al een ere plaats had veroverd in de strijd", aldus gaf een Belgische krant te verstaan. „Hij werd echter door het onwellevende tumult onder de voeten gereden." Sportiviteit schijnt helaas dikwijls niet vol doende te zijn om zich een ere titel te verwerven De KNVB-pool De Sport-toto heeft 32 deelnemers op geleverd. die met 13 punten voor de eerste prijs in aanmerking komen. Zij zullen ieder een bedrag van ƒ3157 on- vangen. De 482 deelnemers met 12 pun ten delen de tweede prijs en krijgen 114.-. Voor de extraprijs van vijf gelijke spelen waren er deze week liefst 43 can didates die 640.- per persoon zullen ontvangen. SPORT voor het a.s. weekend KON. NED. VOETBALBOND (betaald) Eredivisie: MW-Blauw Wit; GVAV- Volendam; DWS/A-Ajax; 'SC Enschede- Willem II; DOS-Feijenoord; Sparta- NAC; Rapid JC-Fortuna '54; De Vole- wijckers-PSV; ADO-VVV. Eerste divisie A: DFC-BVV; Eindho- v-Leeuwarden; Vitesse-'t Gooi; Sittardia- Helmond; DHC-Go Ahead; Fortuna VI.- KFC; AGO W-Haarlem; Storm vogels- Veendam; Alkmaar-SW. Eerste divisie B: Hermes DVS-Wage- ningen; RBC-SHS; Wilhelmina-VSV, HVC-Limburgia; ZFC-Heracles; Excel- sior-Elinkwijk; NOAD-Enschedese Boys; Hilversum-Be Quick; Heerenveen-EBOH Tweede divisie: NEC-De Graafschap; RCH-Zwartemeer; EDO-Zwolse Boys; Helmondia '55-Roda Sport; UVS-Tuban- tia; PEC-Velox; Longa-Oldenzaal. (amateurs) West II, tweede klasse A: Overmaas- Roodenburg. Vierde klasse A: Altior-Van Nispen. VOETBAL AJAX-HAPOEL 6-2 De Amsterdams eredivisie-club Ajax heeft woensdagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam met 6-2 rust stand 4-0) gewonnen van het Israëlische Hapoel. Henk Groot had het grootste aandeel in de Amsterdamse zege. Hij scoorde driemaal. Zijn broer Ces trof tweemaal doel. Piet Keizer, die tien mi nuten voor het einde door de scheids rechter uit het veld werd gestuurd we gens trappen naar de Israëlische rechts achter, bracht eveneens een doelpunt op zijn naam. DE ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de woensdag voor de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Birmingham City-Not tingham Forest 1-1; Chelsea-Manchester Uunited 2-0; Bolton Wanderers-Shef field Wednesday 4-3: Everton-West Bromwich Albion 3-1; Manchester City- Fulham 2-1. Tweede divisie: Leed-s United-Brigh ton and Hove Albion 1-1; Luton Town- Derby County 4-2; Middlesbrough-Rot- herham United 5-1; Plymouth Argyle- Huddersfield Town 4-1; Southampton- Leyton Orient 1-2; Sunderland-Liver pool 1-4. ZEILEN HET EUROPESE KAMPIOENSCHAP TWEEMANSZWAARDBOTEN De Zwitser Pierre Siegenthaler heeft ook woenssdag de leiding in de strijd om het Europese kampioenschap twee- manszwaardboten behouden. Opnieuw won zowel Siegenthaler als de Duitser Kadelbach een race. De Nederlander Ben Verhagen kwam tot een vierde en een zevende plaats. Siegenthaler bezet na vijf races met 5121 punten de eerste plaats. Kadelbach staat met 4871 punten tweede. De derde plaats is voor de Brit McCurrich, die 3343 punten verzamelde. Verhagen staat met 3190 punten vierde. Belg Verschueren bracht kampioen in levensgevaar reldkampioen de pelouse in. Hij gooide zijn fiets neer en onmiddellijk waren er enkele officials bij de hand om hem tot kalmte te manen want zij vreesden het ergste. Victor Linart tenslotte slaag de erin Verschueren met een zoet lijn tje van de baan te krijgen. Het was een trieste affaire. Het wereldkampioenschap der beroepsstayers zal om twee redenen lang Inmiddels deed Marsell een nieuwe in het geheugen blijven. In de eerste plaats omdat het de 25-jarige Dort- Poging om De Paepe van de eerste plaats munder Karl Heinz Marsell als eerste Westduitser na de tweede wereld- |e verdringen maar de Belg reed nog oorlog gelukte de regenboogtrui in deze categorie te veroveren, maar ook d°?r,h«* "drama Verschueren". De Belgische oud-wereldkamploen deed, kilometer ?0or het einde weïdin nadat hy tijdens een aanval op Marsell halverwege de wedstrijd door de zowel Van Houwelineen als Wierstra ee- Duitser was gehinderd, daarna een direkte poging om Marsell te laten iapt en de hoop van de Nederlandse ko- verongelukken, waarin hij gelukkig niet slaagde. Toen Verschueren uit de ionie op een derde wereldkampioen ver baan verdween, werd de titelstrijd een aangelegenheid tussen De Paepe, dween als sneeuw voor de zon. Na 88 die bijna 90 km op kop reed, en Marsell. Ruim 10 km voor het einde deed km eindelijk kwam de beslissende aan- de Westduitser zijn greep naar de titel. Voor de Nederlanders was weinig val van Marsell. De strijd was beslist, eer te behalen. Tevergeefs probeerden zij zich in de strijd om de medailles want Marsell had krachten in reserve te mengen en eindigden tenslotte in de achterhoede. Wierstra werd op om de slotaanvallen van De Paepe en de meer dan 1 ronde achterstand vijfde, terwijl Van Houwelingen op ruim Zwitser Meier te weerstaan. 2 ronden achterstand de zesde plaats bezette. SCHAKEN Na 50 km lag De Paepe echter nog steeds op kop en binnen één ronde volg den Marsell, Verschueren, Raynal, Van Houwelingen, Wierstra, Meier en Petry. Alles was dus nog mogelijk, althans op papier. Het waren echter niet de aan vallen van Wierstra, Van Houwelingen De loting had dé Belg Pol de Paepe en Raynal die Verschueren van de derde als leider aangewezen, vóór Wierstra plaats verdreven. Toen de Belg zelf na Van Houwelingen en Wierstra niet op ere-schavotje Om de wereldtitel jeugd-schaak Parma aan de leiding Woensdagavond zijn in Den Haag de partijen van de negende ronde van het en tenslotte Arie van Houwelingen. De hoog en moest Verschueren van de rol toernooi om het wereldkampioenschap Sassenheimer nam niet lang genoegen om een ongeluk te voorkomen. Met ge- schaken voor de jeugd gespeeld. De uit- met de rode lantaarn en spurtte binnen balde vuist reed de Belg langs de jury slagen luiden: enkele ronden naar de vierde plaats. Ei om haar op dit vergrijp attent te maken. Finale groep: Parma (Z. Sl.)-Larusson ontspon zich een duel tussen de Belgen Marsell greep dit moment aan om De (IJsl.) 1-0; Gheorghiu (Roem.)-Nagy en de Oranjemannen, nadat Dolf Ver- Paepe aan te vallen. De Paepe kwam (Hong.) afgebr.; Westerinen (Finl.)- schuren na 15 km de tweede plaats had in de tang tussen de beide Westduitsers Kuindzhi (Rusk) afgebr.; Zuidema (N)- opgeëist. Om beurter. beukten Wierstra maar hield stand, ten koste van Petry, Kinnmark (Zweden) afgebr.; Calvo en Van Houwelingen op de Belgische die zijn eerste lap kreeg. Even later (Sp.)-Thomson (Schotl.) 1-0; Gulbrand- veste, waarbij ook Raynal een handje werd ook Verschueren gedubbeld. sen (Noorw.)-Pfleger (W. Did.) 0-1. kwam helpen. Toen de kruitdamp was opgetrokken Na de negende ronde heeft Parma met Maar al die aanvallen werden door bleken Wierstra en Van Houwelingen J'/t P"t. de J^dmg Georghiu staat met Verschueren gepareerd. Intussen had achter het leidende tweetal de ereplaat- 6A P?*- en 1 .afgebroken partij tweede. in Kans zn- sen te hebben ingenomen. Verschueren Kuindzhi en Zuidema delen de derde 37 km toen intussen was vier ronden achtergeraakt Plaats met ieder 5V« pnt. en 1 afgebro- Marsell In de achterhoede z«n kans zit ten afwachten. Die kwam na 37 km toer. Raynal weer eens tevergeefs had ge>- Het „drama Verschueren begon, probeerd Verschueren van de tweede plaats te verdringen. Marsell spurtte in één ruk tot lang z»U Verschueren, die na een paar rondt n felle stryd los raak- Drama Verschueren" ken partij. Eerste kwalificatiegroep: Phillips (Nw. Zeeland)-Gilden (VS) 1-0; Rubinetti (Arg.)-Minaya (Col) 0-1; Kuettner (O. Dld.)-Holaszek (Oost.) - De Belg het zijn gangmaker schieten Keogh (Ierl.)-Diekstra (N) >/»->/». te en Marsell motst laten gaan. De Belg en ging steeds zo hoog mogelijk in de Na de negende ronde leidt Phillips herstelt zich altijcl vlug en al heel gauw bocht rijden als Marsell naderde om te met 8 punten. Jacobson en Kuettner de- klopte hij weer bij de Westduitse kam- trachten de Duitser te hinderen. Zijn len de tweede plaatss met 51/» pnt. uit pioen aan de deur, waarbij De Paepe snode opzet mislukte gelukkig en na en- 8 partijen. De Nederlander Diekstra Dolf Verschueren voerde oorlogje leiyk ln de klem kwam te zitten. kele ronden reed de Belgische oud-we- staat met 3 punten op de achtste plaats. Tijdens de finalestrijd in Zürich bij de prof-stayers heeft zich een incident voorgedaan. De Belg Dolf Verschueren heeft op de baan een oorlogje ge voerd tegen gangmaker Meuleman van de Duitser Marsell. Foto: met een zoet lijntje weten een official en een politieman Dolf Verschueren van de baan te krijgen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8