125 JAAR GROFSMEDERIJ IN HAL VAN FABRIEK AAN DE WAARD GEVIERD S 4 Onderscheidingen voor jubilerende van Industriëlen bood de heer De directeur en de heer P. Barendse Gouden feest van zuster Adriana SCHOOLBOEKEN DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT van Nijverheid en Handel, de Kamer j. rk Tfc i Jong de zilveren medaille aan van gravure door Jan Luycken, voorstel lende een smid met de spreuk. „Be steedt uw vlijt te rechter tijd" over handigde. HET ONGELUK MET DE KABELBAAN mm A V- Foto: Een geredde vrouw is met een helikopter naar Chamonix gebracht. Mevr. De Jong onthulde monument op binnenplaats In de flensenhal van de Grofsme derij aan De Waard te Leiden weer klonk hedenmorgen niet het dreunen van de smeedhamers, maar vrolijke muziek geproduceerd door T. D. en geroezemoes van een kleine dui zend belangstellenden, die bijeenge komen waren om het 125-jarig be staan van de N.V. Koninklijke Ne- derlandsche Grofsmederij te vieren. Het is een geslaagde en in vele op zichten verrassende plechtigheid ge worden, die een hoogtepunt vond in de onthulling van een levensgroot monument op het terrein van de fa briek aan de Waard door de even eens jubilerende en danig in het zon netje geplaatste directeur, ir M. C. de Jong, die zijn 25-jarig jubileum als lid van het bedrijf vierde. Eerder op dé morgen was ir De Jong, door een geestig speechende Commissaris van de Koningin in Z.- Holland, mr J. Klaasesz, hartelijk toegesproken en onderscheiden met de koninklijke onderscheiding: offi cier in de orde van Oranje Nassau. Onderscheiding viel ook te beurt aan de bedrijfsemployé, de heer P. Ba rendse, 45 jaar in dienst, die de zil veren medaille verbanden aan de orde van Oranje Nassau ontving. De heer Barendse vertegenwoordigde hierin eigenlijk het leger van werk nemers, dat door werklust en loyali teit de Grofsmederij mede heeft op gebouwd. De heer Barendse is, zo bleek uit de toespraak van mr Klaa sesz, onder meer kernlid van de on dernemingsraad en tweede penning meester van de Leidse Chr. Bestu renbond. Veel functies. Mr Klaasesz gaf een opsomming ook van de zeer vele functies, die ir De Jong in het openbaar leven be kleedt, hieronder vele functies in toporganisaties op het gebied van de metaalnijverheid. Tot hilariteit van de toehoorders verklaarde de Com missaris van de Koningin, dat hij op het eerste gezicht van deze lijst ge neigd was het verzoek voor een on derscheiding van de directeur van de hand te wijzen, overwegend, dat de directeur geen tijd zou vinden in eigen bedrijf leiding te geven. Nade re informaties hadden hem echter anders geleerd en daarom was het hem een genoegen, mede te delen, dat het H.M. de Koningin had be haagd, ir De Jong te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nas sau. Op deze herdenkingsbijeenkomst werd het welkomstwoord gesproken door de commissaris der vennoot schap, mr J. Kroese, die tot zijn spijt moest mededelen, dat de president- commissaris ir A. H. Ingen Housz, door ziekte was verhinderd. Op voor stel van ir De Jong werd aan de pre sident-commissaris een telegram ge- Mr Klaasesz speldt de heer Barendse het eremetaal op de borst. Onderscheiding voor de directeur, ir De Jong. zonden met een hartelijke wens tot spoedige beterschap. Een telegram met bewijs van aanhankelijkheid zond men ook aan H.M. de Koningin. Mr Kroese verwelkomde in zijn openingswoord de genodigden onder wie waren de burgemeester van Lei den, de wethouders Menken, Stolp en Drijber en loco-secretaris van Leiden, mr J. Blok, Tweede spreker was ir M. C. de Jong, die vooral de tegenstelling 1936 1961 in het licht stelde. In 25 jaar tijds is veel veranderd. Zo steeg on der meer het kapitaal van het pen sioenfonds van 300.000 tot 2Vs mil joen gulden. Hij herinnerde aan de moeilijke oorlogsjaren, waarin voor al de „geitenstal" in de tabaksaan- plant een rol speelde. Het waren vooral de oorlogsjaren, die een hech ter samenwerking tussen leiding en overig personeel tot stand bracht. Het is juist die samenwerking, die moet bewerken, dat het bedrijf zijn plaats in de economie van deze tijd kan handhaven. Verminderde ar beidstijd, hogere salarissen, aldus de directeur moeten ook resulteren in productieverhoging opdat men de prijzen der producten kan handha ven, zo nodig kan verlagen. De burgemeester van Leiden wees hoofdzakelijk op de grote betekenis van de Grofsmederij voor Leiden. Gesticht in de jaren, waarin de stad economisch een dieptepunt moest doorgaan, heeft het bedrijf veel aan de welvaart van de stad bijgedragen. Thans heeft de metaalnijverheid het belangrijkste aandeel in de industrie van Leiden. De burgemeester felici teerde het bedrijf en de jubilerende directeur. Aardig was het, dat ook een van de nakomelingen van de oprichter van de Grofsmederij, de heer A. M. H. Bake, die een achterkleinkind is van William Archibald Bake, het woord voerde en als blijvend aan denken een reproductie van een por tret van William Bake, dat thans fa miliebezit is, aan de directeur over handigde. Na hem voerde het woord, de heer J. G. Wassink, namens de onderne mingsraad en de Fondsen aan de on derneming verbonden. De heer Was sink tekende het verschil in arbeids voorwaarden tussen toen en nu. 16 Uur werken plus een tot twee nach ten behoorde in het verleden tot de normale zaken. Er was geen andere ontspanning dan de kroeg. Veel is er intussen ten goede veranderd. De Grofsmederij kende in 1883 al een premievrij pensioen, in 1926 werd een pensioenfonds opgericht, wedu we- en wezenkas, eigen ziekenkas bestonden toen reeds. De heer J. Bij, die sprak namens het jubileumcomité, dat ter gelegen heid van het jubileum uit het per soneel is gevormd, overhandigde een rookgarnituur voor de vergaderzaal. De secretaresse van de directeur, mevrouw Prins, overhandigde even eens een geschenk, waarna de heer N. B. v. d. Voort, sprekend namens de personeelsvereniging, de heer De Jong het ere-voorzitterschap inclu sief voorzittershamer van de perso neelsvereniging aanbood. De heer J. G. Verhey van Wijk, sprekend namens de Maatschappij Pick-up De heer N. van Ginkel gaf een aardige schets van de loopbaan van de directeur en overhandigde ten slotte een pick-up met platen, be doeld als een anker en een ketting, die ir Jong meer dan voorheen aan „eigen haard moet binden". Tenslotte voerde nog het woord de heer G. Schraa, voorzitter van de bazenvereniging, die twee platen met muziek van Brahms overhandigde. Een hartelijk, welverzorgd dank woord, waarin niemand vergeten werd sprak ir De Jong tenslotte. Het duizendkoppige gezelschap be gaf zich vervolgens naar het binnen plein, waar het door het personeel ontworpen, vervaardigde en betaal de monument door lakens aan het oog onttrokken was. - Mevr. De Jong verrichtte op ver- grote gemeenschap. De roestvrijstalen comPlex staan beiden op een zoek van de heer J. Bij de onthul- zuil, omhoog gericht en steeds ver- ei lingsplechtigheid. Het monument bredend, tracht dit weer te geven. heeft een symbolische betekenis. De medewerkers, bestaande uit ad ministratie-technisch personeel, hand- Het monument. werkers en gepensioneerden, deden De her"™?rt aan een zuil in driehoeksvorm ontstaan. aflatende energie zoals allen die De oprichting van de N.V. Konink- Immers deze laatste groep vormde §even- lijke Nederlandsche Grofsmederij op voordien ook de medewerkers. Daar vel.e medewerkers in de vroege hechte basis gefundeerd, verklaart 't 7^-1 w; v.~t „nMat,n oio i« a* jFen e? m Ja^8 avonden hun werk forse voetstuk, dat uit gietijzer ver- ^?wel blJ °u 2 doen' kwam het de ontwerPer - vaardgd is en tegen roesten bestand ver^eFe„ S1"061 van het bedrijf is de wenst voor ook voor hen het monu- van de Zusters van de Voorzienig- Aan een ziide worden vermeldt dé -^beid" het belangrijkste facet ge- ment een levend voorwerp te doen heid, haar gouder professiefeest. Niet namen van directeuren die in de loop weSt' vandaar is hier de werkende blijven. Om dit te volbrengen zullen al die vijftig jaar heeft zij in Noord- der tijden deze N.V bestuurden. 0m aambeeld verzinnebeeld avonds drie schijnwerpers vanuit 't wijkerhout doorgebracht, maar wel Een der eerste produkten, een anker, voetstuk de gebogen flanken van de haar meeste en beste jaren. Duizen- De ü-rofsmederij groeide m de loop verankert het fundament aan Leidse zuji opwaarts verlichten. den retraitanten heeft zij als een aer tientallen jaren uit van een bodem. Deze bodem is een eiland, d6 totale hoogte is 121/* meter en moeder verzorgd, officieel als „zuster Kleine groep medewerkers tot een immers zowel de Waard als het Zuid- het grondoppervlak bedraagt 30 m2. van de eetzaal" (belangrijk genoeg!) De ontwerper is de heer J. Pom- maar daarnaast met vele andere at- mée, die geassiteerd werd door de ten ties: de hernalijder vond een plank heer Langeveld. in bed, een koudvoetige een warme Ir. De Jong hees tenslotte de vlag kruik en dieetpatienten werden door in top. haar nooit vergeten. Een goede moe der is soms een strenge moeder: jeug dige retraitanten, die wat al te ru moerig werden, wist zij met een en kel woord of verwonderde blik terug te voeren naar de juiste middenweg. Tot groter vruchtbaarheid van hun retraite. Zo droeg zij het hare bij voor het welslagen van ieders retrai te, van dame of heer, jongen of meis- In retraitehuis te Noordwijkerhout Zondag a.s. viert Zuster Adriana, DE VLAG IN TOP BI] „GROF' voor HBS. M.M S. LYCEUM GYMNASIUM AMBACHTSSCHOOL, enz. ZANDVUET'S BOEK EN KANTOORHANDEL Haarlemmerstraat 117a Leiden (Advertentie) De directeur van de Grofsmederij te Leiden, ir. M. G. de Jong, hijst de vlag in top boven het monument, dat vanmiddag omstreeks half een door mevr. De Jong is onthnli op het ter rein van de fabriek aan de Waard. T. en D. speelde bij die gelegenheid de door de heer J. Bij gecomponeerde jubileummars van de Grofsmederij. Dit alles naar aanleiding van de viering van het 125-jarig bestaan. je. Zuster Adriana zal erkentelijk zijn voor een gebed van haar oud-retrai- tanten. Dat zal zondag haar feest nog meer tot een feest maken! RIJKS MIDDELBARE TUINBOUWSCHOOL TE LISSE Voor het toelatingsexamen der R. M-T.S. te Lisse, dat op 28 en 29 au gustus werd gehouden, slaagden de volgende kandidaten: Th. J. M. Bader, Vijfhuizen; C. Bakker, Dubbeldam; M. Bakker, Sas- senheim; H. J. M. Beelen, Heemste- Omringd door honderden autori- de; J. J. J. Berbée, Noordwijkerhout; teiten heeft de minister van land- P. A. M. Blom, Sassenheim; A. P. bouw en visserij mr. V. G. M. Ma- Drost, Lisse; J. H. M. Eijking, Keems- rennen gisteravond de opening ver- kerk; F. A. Goemans, Hillegom; P. J. richt van de internationale show „M. de Groot, Noordwijk; F. H. Heems- G. 61 - al wat leeft en groeit" in het kerk, Noordwijkerhout; A. C. van der Groninger stadspark. Met het fakkel- Klauw, Lisserdijk; M C. M. Kroon, vuur, dat vijf wielrenners uit di- Noordwijkerhout; J. C. M. Leenen, verse plaatsen in het noorden naar Warmond; C. J. Lommerse, Benne- de „Martinistad" brachten en over- broek; J. W. Lommerse, Noordwij- droegen aan wielrenner Henk Hoek- kerhout; P. van der Maarl, Abbenes; stra uit Ureterp, ontstak hij de grote C. Nieuwenhuis, Hillegom; R. E. vlam op het bijna twintig meter ho- Nieuwenhuis, Lisse; Th. H. A. Oost- ge gasornament in de buitenhof van dam, Noordwijkerhout; C. P. Pen de show. Op datzelfde mom «nt wer- nings, Breezand; G. C. M. Prins, den de genodigden verlost uit de Voorhout; J. R. M. van Reisen, Sas- duisternis en omstraald door de senheim; A. C. M. van Rooden, Hil- sprookjesachtige illuminatie, waarin legom; L. Roozen, Noordwijk aan de expositie 's avonds zal baden. Zee; H. C. M. van Schagen, Egmond- De minister zwaaide lof toe aan Binnen; R. Th. Schilpzand, Sassen- organisatoren, die door deze show heim; S. Th. A. Schoon, Akersloot; de mensen in contact willen bren- L". J. C. Schoorl, Lisse; J. Th. M. gen met de natuur. Hij toonde zich Venneman, Nederhorst den Berg; T. zeer verheugd, dat België en Duits- Verbree, Sassenheim; J. C. P. Ver- land hier zo actief aan meedoen, kleij, Sassenlheim; D. R. van der Daarnaast wees hij op de grote be- V oet,Hillegom; J. J. Voges, Benne- tekenis van de getoonde produkten broek; M. T. van der Voorn, Lisse; voor de in volle ontwikkeling zijnde C. F. de Vries, Haarlem; J. P. de tuinbouw in het noorden en zag de Waard, Egmond a. d.- Hoef; C. B. hoge, gloeiende aardgasvlam als een Warmenhoven, Hillegom; P. G. War- symbool van de bruisende energie merdam, Noordwijkerhout; D. S. Wil- in de drie noordelijke provincies. De brink, Sassenheim; E. A. C. van Win- tentoonstelling duurt t.m. 16 septem- sen, Warmond; W. D. Wolkers, Oegst- ^>er- geest; W. J. de Wreede, Bennebroek. GROTE VIER VAN „TOUR DE LISSE'61" WEER EEN MTVA-VLIEGTUIG Op de Miva-Centrale is bericht ont vangen, dat de paters Franciscanen in hun missie op Nieuw-Guinea op nieuw een Miva-vliegtuig in gebruik hebben genomen. Deze machine werd mgr. M. Sta- verman eind mei aangeboden en kon dank zij een spoedige verscheping en montage nu reeds in dienst wor den gesteld. Men heeft zich zo zeer willen haasten, omdat de bedrijfs- capaciteit terug was gelopen door het verongelukken van een vliegtuig, terwijl anderzijds de noodzaak van een drukke en geregelde vliegdienst naar de posten in het binnenland steeds is toegenomen. Er zijn dagen dat ruim 20 personen en meer dan 3en ton aan goederen door de kleine en handige Miva- vliegtuigen op Nieuw-Guinea worden Wij publiceren nog een foto van de prijsuitreiking van de „Tour de Lisse" 1961". Van links naar rechts: E. v. vervoerd. d. Drift, 2e prijswinnaar, J. v. Rooijen, kampioen 1961, toerbaas Jan v. Resteren en 3e prijsw. A. Wassenaar. r h-

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7