Weerbericht r :i Gemeenteraad van Zoeterwoude keurde plan-Westeinde goed WASDAG - SUNILDAG SUNIL Half september overleg over Berlijn In Washington WASDAG - SUNILDAG va SUNIL Schikking in Katanga Daar ging de „minuteman"! Amerikaanse aardsatellieten DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT „AMBTENAAR, GEEF ONS EEN HUIS parelwitte tanden De Amsterdamse expediteur Blekkenhorst - stalhouder uit liefhebberij - die op 1 september a.s. zijn bedrijf in een onderstuk aan de Nieuwe Kerk straat 143 zal moeten verlaten omdat het perceel bouwvallig is, heeft nog steeds geen nieuwe bedrijfsruimte gevonden. Woensdag reed een koetsje van de heer Blekkenhorst door Amsterdam om op dit nijpende probleem, waarmee het voortbestaan van Amsterdams laatste stalhouderij is gemoeid, de aandacht te vestigen. De gemeenteraad van Zoeterwou de kwam gisteren in openbare ver gadering bijeen. Bij de vele ingekomen stukken, meest van administratieve aard, was een bericht van Ged. Staten dat de beslissing omtrent de goedkeuring van het uitbreidingsplan Weipoort 6 maanden is uitgesteld. Overwegende, dat de gemeente geen sluitende begroting heeft, heb ben Ged. Staten hun goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit tot de aankoop van een verplaatsbare muziektent. De nieuwe verordening op het be heer van het waterleidingbedrijf werd vastgesteld. By de vaststelling van een nieuwe verordening op het beheer van het grondbedrijf vroeg de heer Van Uil, of b. en w. aan dacht hadden geschonken aan art. 19 waarin wordt voorgeschreven dat er een schattingscommissie moet be staan. Waar sinds 1950 hieraan geen gevolg is gegeven en het spreker be kend is, dat in andere gemeente ook niet aan dit artikel wordt voldaan, stelde spreker de vraag of dit artikel niet geschrapt kon worden. De voorzitter merkte op, dat het nuttig kan zijn bepaalde gronden op nieuw te laten taxeren, bijv. in ge vallen dat percelen door lang bezit en dientengevolge steeds maar rente bijschrijven onverkoopbaar worden. Met de mededeling van de voorzit ter, dat in een volgende vergadering, na informatie, nadere mededelingen zullen worden gedaan, was de heer Van Uil tevreden gesteld. „Uitbreidingsplan Westeinde" Dit uitbreidingsplan, zoals reeds gepubliceerd, biedt plaats voor 511 woningen voor de bouw van winkels en onderbrenging van plaatselijke bedrijven. De heer Van der Ploeg zei, dat de kath. fractie, in het alge meen gesteld, erkent, dat realisatie van dit plan van meerdere personen grote offers zal vragen, waarvoor zij wellicht niet geheel schadeloos kun nen worden gesteld. Er is echter geen andere mogelijk heid. De uitbreidingsplannen Water tje-Oost en Zuidbuurt zijn reeds mis lukt. Waar de beschikbare bouwter reinen uitermate gering zijn, moet men dit plan dus toejuichen. Spreker stelde de vraag of het plan wel haalbaar zal zijn en of de ex ploitatie van de bouwgrond, waarvan de berekeningen uiteraard nog niet rond zijn, geen financiële moeilijk heden zal opleveren. Met de weer leggingen van de ingediende bezwa ren, zoals deze door b. en w. zijn gesteld, kon de fractie wel akkoord gaan. De voorzitter gaf toe, dat er in derdaad offers gevraagd zullen wor den, doch wilde uitdrukkelijk op merken, dat de gemeente zelf geen aanleiding heeft gegeven tot dit uit breidingsplan. Het provinciaal be stuur heeft door de omlegging van de provinciale weg no. 17 deze situ atie gesteld. De Commissie inzake uitbreidingsplannen, adviserend aan Ged. Staten, heeft tegen deze plaats geen bezwaar gemaakt. Spr. hoopte dat in 1962, uiterlijk 1963, daar ge bouwd kan worden. Dit plan komt in de benauwde positie geen dag te vroeg. Omtrent de exploitatie, waarom trent b. en w. van de Commissie van Openbare Werken nog geen advies hebben ontvangen kan de voorzitter niet anders zeggen dan: 't zal dure bouwgrond zijn. De grondprijs nabij de Korte Miening was 33. In het Westeinde zal dit wel 40 gulden per vierkante meter worden. De vraag is nu of deze grondprijs voor woningwetwoningen aanvaard zal worden. Misschien is er nog iets op de prijs bij te schaven. De heer Van der Ploeg geeft toe, dat alles nog zeer duister is. „Laten we hopen op een beetje geluk." Als enige sollicitant werd tot on derwijzeres aan de o.l. school be noemd mej. J. H. E. van Burg. Stichting Huize Emmaus Aan de orde kwam nu het voorstel van b. en w. tot het nemen van een principe-besluit tot het garanderen van een geldlening groot 1.905.000 ten behoeve van de Stichting Huize Emmaus. De heer Van Uil sprak van een schrikbarend hoog bedrag, ter wijl er verder niets bekend is van de verdere opzet. De voorzitter zei kennis te hebben genomen van de exploitatie-opzet, waarbij de toekom stige bewoners niet te duur hun in trek kunnen nemen. Dit principe besluit zal het bestuur van de stich ting een morele steun zijn. De heer De Graaf sprak over voorwaarden; de gemeente moet een vinger in de pap hebben voor de financiën. De voorzitter sprak ook hierover gerust stellend. Het is nog niet bekend hoe Ged. Staten de details zullen bepa len. Het college heeft deze verhou dingen nog niet besproken. Het staat echter vast, dat er een vertegen woordiging zal moeten komen. Het voorstel werd aangenomen. De bezoldigingsverordening eindelijk aangenomen Hoewel de stukken hieromtrent aan de pers niet waren verstrekt en ook geen mededelingen werden ge daan, mochten wy toch vernemen, dat Ged, Staten wederom aandringen op verhoging van de jaarwedde van drie topfunctionarissen, nadat de raad reeds driemaal geen gevolg had gegeven op grond van onbillijkheid tegenover de lagere ambtenaren., te kennen hadden gegeven de zaak ter kennis van de minister te stellen. De heer Van der Ploeg vroeg zekerheid - zwart op wit - dat met dit besluit ook terug kan worden gekomen op de wens het gehele personeel zo goed mogelyk te belonen. De voorzitter zei hierop, dat uit het loonbeleid van b. en w. duidelijk is gebleken, dat bevorderd wordt waar mogelijkheid is. Als de heer Van der Ploeg blijft protesteren, wijst de voorzitter erop dat wij moeten buk ken voor overmacht van hogere in stanties. Nadat de voorzitter de toe zegging had gedaan, dat in het be sluit tot hogere salariëring van de hogere ambtenaren uitdrukkelijk zal vermeld worden, dat de raad het op prijs zal stellen dat ook de lagere ambtenaren een verhoging zullen ge nieten, werd het voorstel z.h.s. aan genomen. Nieuw hulppostkantoor B. en w. stelden voor het laatste huis van de zeven woningen aan de Jan van Banningstraat, ingericht op de begane grond voor postkantoor en op de le verdieping tot woonhuis voor de kantoorhouder de heer H. A. M. van Ulden te Leiden, aan te ko pen voor 55.950. De PTT zullen dit pand huren voor 3000 gulden per jaar, waarmee de exploitatie gedekt zal zijn. De heer Van Uil noemde het een vertrouwenskwestie. Uit de stukken blijkt niet wat wij krijgen. De oplossing noemde spreker goed, maar spreker drong erop aan, dat er een bestek enz. overgelegd wordt. De voorzitter zei vertrouwen te hebben in de architect, aannemer en opdrachtgever en zal wethouder Van Hofwegen verzoeken het bestek in te zien. De heer Paardekooper meen de dat er nog tijd genoeg was om, alvorens tot de overdracht over te gaan, de zaak nader te bezien. Eerst moet nog de goedkeuring van G.S. verkregen worden. Spreker wil de in dit gebouw een openbare tele fooncel zien die dag en nacht ge opend is. De voorzitter antwoordde, dat met deze wens rekening is gehouden in het plan. Er is namelijk een tele fooncel binnen het gebouw, en er buiten geprojecteerd. De PTT kan momenteel echter geen apparatuur ter beschikking stellen. Het gaat niet alleen om de urgentie maar vooral om de opbrengst die te verwachten is, namelijk 600 gulden per jaar. Bovendien speelt de telefoondicht heid in de buurt mee. Het voorstel werd aangenomen. Bij de rondvraag besprak de heer Koek de beplanting in Park „Die Leithe". De voorzitter deelde mee, dat de rechter-commissaris in het faillissement nog steeds geen ver gunning tot verkoop heeft gegeven, zodat er nog niets kan worden ge daan. De heer Van Uil -zei, dat er toch al heel wat gedaan is om het park begaanbaar te maken. Na sluiting der openbare vergadering, werden de besprekingen voortgezet. (Advertentie) President Kennedy heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie medegedeeld, dat de vier Westerse ministers van buitenlandse zaken veertien september a.s. te Washington beraadslagingen over Berlijn en Duitsland zullen beginnen. Hij zei verder, generaal Lucius Clay, die Amerikaans militair gouver neur in Duitsland is geweest, als zijn persoonlijke vertegenwoordiger en met de rang van ambassadeur naar West-Berlijn te zullen zenden. Kennedy gaf voorts te kennen, dat de Amerikaanse ambassadeur in Mos kou, Llewellyn Thompson, zich niet- officieel met So wj et-Russische auto riteiten in verbinding zal stellen over de vooruitzichten voor het openen van - besprekingen tussen Oost en West. De president verklaarde, dat de toestand in Berlijn ernstig is en vele gevaren herbergt. Een woordvoerder van de Westduit- se regering heeft met klem berich ten van de Amerikaanse radio-om- roepmaatschappij CBS en van de „New York Times" over de inhoud van de persoonlijke brief van bonds kanselier Adenauer aan president Kennedy tegengesproken. Deze be richten zijn „pure speculaties", aldus de woordvoerder. Volgens de „New York Times" had Adenauer onder meer de vrees uitgesproken, dat verdere afbreuk aan de Westelijke posities in West- Berlijn zou leiden tot een sterkere neutralistische stroming in West- Duitsland. AAN DE SECTORGRENS. De Oostberlijnse politie heeft woensdagavond op vijf verschillende punten langs de Franse en Ame rikaanse sectorgrens traangasbommen en donderbussen op Westberlijns ge bied geworpen. Op al deze punten hadden zich kleine groepen nieuws gierige West-Berlijners verzameld, die door de Westberlijnse politie als „vreedzaam" werden bestempeld. Volgens het Oostduitse persagent schap ADN zijn de laatste vijf da gen 65 wagons van de luchtspoorwe- gen in Berlijn door „betaalde woes telingen" in West-Berlijn ernstig be schadigd. Spoorwegpersoneel heeft woensdag verscheidene planken en een stuk ijzer op de lijnen gevonden, en tijdens de laatste vijf dagen is er met stenen naar de treinen ge gooid en op de treinen geschoten, al dus ADN. Een kapitein van het Amerikaan se leger en drie sergeants-majoor zijn woensdag een uur in Oost-Ber- lijn vastgehouden, nadat een Oostber lijnse politieman hun auto tot stil stand had gebracht door er met een gummiknuppel een ruit van in te slaan. De Amerikaansfe legerauto mocht niet verder rijden voordat een ma joor van het rode leger op het to neel was verschenen en drie zware Amerikaanse legertanks, vier pantser wagens, vier jeeps en een vrachtauto met tien Amerikaanse soldaten in de buurt- van de plaats, waar de auto was aangehouden, en op ongeveer een meter afstand van de sector grens waren verschenen. Vonnis. Een rechtbank te Rostock in Oost- Duitsland heeft twee Oostberlijners tot acht jaar gevangenisstraf ver oordeeld omdat zij tien dagen eerder hadden geprobeerd de kapitein van een Oost-Duits schip met 250 passa giers aan boord ertoe te dwingen het Deense Oostzee-eiland Bornholm aan te doen. Volgens het Oostduitse blad „Ost- seezeitung" hadden deze twee ver oordeelden getoond gezworen vijan den te zijn van de arbeiders- en boe- renstaat.. Volgens het blad had de „NAVO-kerk" hen en hun handlan gers ertoe gebracht misdadigers te worden. (Zij behoorden tot de protes tantse jeugdgemeenschap van Oost- Berlijn). SUNJI.IKSO0 schroefvliegtuigen en stelt controle punten op wegen in om te voorko men, dat de ontsnapte gevangenen de stad bereiken. In de gevangenis waren ruim dui zend mensen gedetineerd. Vele hon derden van hen zijn oud-soldaten, die na de muiterij van de strydkrach- ten in juli van het vorige jaar tot zware gevangenisstraffen zijn ver oordeeld. De V.N. en de Belgische consul- generaal in Elisabethstad hebben woensdag meegedeeld, dat er een vriendschappelijke schikking is ge troffen, waarbij de Belgische officie ren van de Katangaanse gendarmerie in het consluaat mogen blij -en in af wachting van hun repatriëring, die echter zo snel mogelijk dient te ge schieden. Het vertrek van de Belgische of ficieren en hun gezinnen zou vandaag reeds beginnen. De eerste poging om een Ameri kaanse „minuteman"-raket uit een tachtig meter onder de grond gele gen ruimte te lanceren is mislukt. De raket is ontploft. De tweede en derde trap van de vaste-brandstofraket vlogen de lucht in en kwamen een paar honderd me ter verder neer. Volgens de berich ten was de eerste tra* van de raket vastgeraakt in de lanceerinstallatie, van waaruit de vlammen tientallen meters hoog de lucht in schoten. Per soonlijke ongelukken zijn niet voor gekomen. De „Minuteman", een zogenaamde „drukknop-raket", is ontworpen om door een eenvoudige druk op een knop binnen een minuut te kunnen worden gelanceerd. Zij Is 18 m. lang en moet hetzelfde werk op het land doen wat de „polaris" op zee doet. De Polaris wordt startklaar aan boord van atoom-onderzceëers vervoerd en kan onder water worden gelanceerd. De „Minuteman" zal in onder grondse opslagplaatsen, die alleen kunnen worden vernietigd door een voltreffer van een kernbom, worden bewaard, klaar om ieder ogenblik te kunnen worden gelanceerd. De „Minuteman" kan een snelheid van 24.000 km i er uur bereiken en een afstand van 11.000 km afleggen. Het „Ranger"-ruimtevaartuig, dat in een baan op ongeveer 800.000 km van de aarde had moeten kornen, is dinsdagavond in de atmosfeer van de aarde terecht gekomen en ver brand, zo heeft het Amerikaanse bu reau voor ruimtevaart woensdag meegedeeld. De „Ranger" is nog geen week in de ruimte geweest. Van de Ameri kaanse luchtmachtbasis Vandenberg is woensdag een „Discoverer"-raket met een kunstmaan gelanceerd. Dit is de 29ste lancering van een „Disco verer". De kunstmaan is in een baan om de aarde gekomen. Over vier dagen zal worden ge tracht de capsule, die de sateliet meevoert, vanuit de lucht te bergen. GEVANGENEN IN ELISABETHSTAD BREKEN UIT In de gevangenis van Kasapah aan de rand van Elisabethstad in Katan ga is donderdagochtend een opstand uitgebroken, aldus heeft de politie meegedeeld. Gevangenispersoneel zei, dat vele honderden gevangenen zijn ontsnapt. De politie patrouilleert met hef- Advertentie). KORTE GOLF (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER Droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist of lage wolken, daarna overwe gend zonnig. Weinig wind en dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Het weer in Kuropa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gist. max. min. HELSINKI zwaar bew. 17 9 STOCKHOLM licht bew. 24 13 OSLO mist 21 14 KOPENHAGEN onbevolkt 19 13 ABERDEEN zwaar bew. 22 8 LONDEN onbewolkt 26 11 AMSTERDAM mist 29 15 BRUSSEL mist 29 16 LUXEMBURG onbewolkt 29 17 PARIJS geh. bewolkt 31 16 BORDEAUX mist 28 15 GRENOBLE onbewolkt 32 13 NICE onbewolkt 29 22 BERLIJN onbewolkt 27 14 FRANKFORT onbewolkt 30 13 MUNCHEN onbewolkt 27 9 ZURICH onbewolkt 29 11 GENEVE onbewolkt 12 LOCARNO licnt bew. 29 15 WENEN onLewolkt 27 12 INNSBRUCK onbewolkt 30 10 ATHENE onbewolkt 31 ROME onbewolkt 34 16 AJACCIO onbewolkt 28 15 MADRID onbewolkt 34 17 MALLORCA motregen 32 17 PAUZE Morgen: Egidius (of Gillis), t 725 In Zuid-Frankrijk. alle diamant wordt gekeurd. Een regenboog en ook een dia mant breken het zonlicht en laten het zien in een wonderlijke verschei denheid van kleuren. Er zijn in deze rubriek al vele heilige mannen en vrouwen ten tonele verschenen, die allen in hun levenswijze een eigen kleur vertonen en uitdragen van het éne witte Licht, dat Christus is. Zij waren allen navolgers van Christus. Zij putten allen hun licht uit de le zing en overweging van hetzelfde evangelie. Maar zij zijn diamanten, waarin het Licht der wereld in won derlijke kleuren weerkaatst. Toch wordt hun eigen aard altijd goddelijk gekeurd of getoetst, namelijk op de gehoorzaamheid. Egidius zocht de eenzaamheid, in navolging van Chris tus. Maar hij gaf de geliefde een zaamheid prijs, toen de plicht hem daartoe noopt. Zijn „plicht van staat" getrouw vervullen is namelijk voor ieder mens, de Wil van God vol brengen. PUZZEL Aan een eeuwenoude segregatie in Georgia, een der zuidelijke staten van de Ver. Staten, is woensdag een einde gekomen, toen negen neger leerlingen hun plaatsen innamen in vier middelbare scholen. Incidenten deden zich niet voor. Gewapende passagiers hebben een Cubaans schip „overgenomen" en de kapitein gedwongen naar Port Antonio in Jamiica te varen. De passagiers waren gewapend met pistolen en speren waarmee gevist wordt. In Algerië zijn woensdag negen aanslagen met plastic bommen ge pleegd, waarvan zes in Algiers, en kele aan Algerijnen behorende win kels werden vernield. Voorts werd in Algiers een handgranaat geworpen in de slaapzaal van een door Alge rijnen bewoond gebouw. Eén per soon liep verwondingen op. Vijftig geüniformeerde Oost duitse grenswachten zijn sinds het sluiten van de sectorgrens op 13 au gustus naar West-Berlijn gevlucht, zo heeft een overheidsfunctionaris woensdag bekendgemaakt, onder hen zijn 40 leden van de volkspolitie, zes van de grenspolitie, drie leden van de fabrieksgroepen en een lid van de spoorwegpolitie. De ruimtevaarder German Titov zal vrijdagmiddag een bezoek bren gen aan Oost-Berlijn, waar hij een massa-betoging te zijner ere op het Marx-Engela plein zal bijwonen. No. 539 Hor.: 1. los omhulsel, 3. voorzetsel, 5. boom, 7. kippenloop, 9. aanleg, 11. uitroep. 12. dat is (afk. Lat.), 13. lief, 16, cirkelvormig bak sel, 17. mandje, 19. heeft een haan, 20. gem. in N.-Brab. Vert.: 1. aanwijzend voornaamw., 2. familielid, 3. tijding, 4. familielid, 6. monster, 8. enkele, 10. deel v. h. oog, 11, dagroofvogel, 14. venster, 15. vogel in oud-Egypte vereerd, 18. zus ter. Oplossing morgen. Oplossing no. 541 Hor.: 1. netel, 7. Didam, 9. al. 11. Leda, 12. tak, 14. lel, 15. ode, 16. dam, 18. nee, 20. oren, 22. nu. 23. reëel, 25. Steen. Vert.: 2. ed, 3. til, 4. edelen, 5. lade, 6. matador, 8. malheur, 10. la, 13. ko meet, 17. ares. 19. en 21. nee, 24. le. PUNT Strafmaatregel....,

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3