S)e £aidóe6oii/fca/rit RUSLAND HERVAT KERNWAPENPROEVEN „Onder druk van de internationale situatie Conferentie van Genève nu morsdood Verklaring van het Witte Huis Het gaat spannen in Brazilië Om de presidentszetel Hoe 81 toeristen uit de kabelbaan gered werden Hun leven hing aan een zijden draad BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1961 51ste JAARGANG No. 15412 Atoomgeknal gaat weer beginnen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telet. 20935 - Red. 2 0 0 1 5, 2 5 5 9 4 - Advert.2 0 82 6 Klachten bezorging 33 8 3 9 (tussen 17 AO en 19.00 n.) - Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1 J>0 Het ongeluk met de kabelbaan blieke opinie". Het besluit is niet geheel en al als een verrassing gekomen. Men had echter niet verwacht, dat het Het ministerie van buitenlandse zaken te Washington heeft woensdag gezegd, dat het een aankondiging van het Sowjet-Russische persbureau Tass heeft onderschept, waarin wordt gezegd, dat de Sowjet-Unie heeft besloten „experimentele kernwapenontladingen" tot stand te brengen. Dit werd later door Tass bevestigd. In de bekendmaking van Tass wordt gezegd, dat de Sowjet-regering tot het nemen van deze stap werd genood zaakt „onder druk van de internationale situatie". De Sowjet-Unie heeft projecten uitgewerkt voor het maken van een serie super-krachtige kernbommen, gelijk aan 20, 30, 50 en 100 miljoen ton TNT. De Sowjet-Unie zal „experimentele explosies van kernwapens uitvoeren," aldus de bekendmaking. „De politiek van de leidende Navo-mogendheden - de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en de federale republiek Duitsland - en van dit agressieve blok als geheel, laat geen andere keuze voor de Sowjet-Unie", aldus de verklaring der Sowjet-regering. Voorts wordt in de verklaring gezegd, dat raketten, gelijk aan die welke werden gebruikt bij de ruimtevluchten van Gagarin en Titof, kernbommen kunnen vervoeren naar elk punt van de aardbol van waaruit aanvallen op de Sowjet-Unie of andere socialistische landen zouden kunnen worden gelanceerd. „MET STOMHEID GESLAGEN" Een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard „met stomheid ge slagen" te zijn door het „reactio naire" besluit van de Sowjet-rege ring, proeven met kernwapens te hervatten. Hij noemde het „belache lijk" de Westelijke mogendheden voor deze ontwikkeling verantwoor delijk te stellen. In Amerikaanse kringen werd ge sproken over „het tarten van de pu- aan de vooravond van de conferentie van niet-gebonden landen in Bel grado en drie weken voor de opening van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zou worden ge nomen. In brede kringen in Amerika werd reeds geruime tijd krachtig aange drongen op hervatting van de proe ven. President Kennedy aarzelde echter hieraan toe te geven. Thans zullen de Verenigde Staten onge twijfeld eveneens de proefnemingen hervatten. In de verklaring wordt eraan her innerd, dat Frankrijk enige tijd ge leden in de Sahara proeven met kernwapens heeft genomen. „Hoewel de Sowjetregering heeft gewaarschuwd, dat zij genoodzaakt zou zijn de proeven te hervatten, wanneer Frankrijk de proeven met atoomwapens niet stopzette, is dit land, hiertoe aangezet door de Ver enigde Staten en Engeland, reeds lang bezig met kernwapenproeven." „De serie Franse atoomproeven heeft in feite de voorstellen die ten doel hadden voor eens en altijd een einde te maken aan dergelijke proef nemingen, van de onderhandelings tafel in Genève weggevaagd." Tevens wordt gezegd, dat de Ver. Staten op het punt stonden onder grondse atoomproeven te nemen. Het is zonder meer duidelijk dat derge lijke proeven, zelfs al wordt gezegd dat zij voor vreedzame doeleinden worden genomen, slechts ten doel hebben bestaande wapens te per fectioneren of nieuwe typen wapens te beproeven. In de Sowjet-Unie is men zich de schadelijke gevolgen van proeven met kernwapens zeer goed bewust. Daarom zal al het mogelijke gedaan worden om deze gevolgen tot een minimum te beperken. Het Witte Huis heeft naar aanlei ding van het Russische besluit, kern wapenproeven te hervatten, een ver klaring uitgegeven waarin wordt ge zegd, dat de Amerikaanse regering thans genoodzaakt is besluiten te ne men om de nationale belangen te be veiligen. De leider van de Ameri kaanse delegatie bij de conferentie over het staken van proeven met kernwapens, Dean, zal uit Genève worden teruggeroepen. De Sowjetregering heeft door dit besluit een grote verantwoordelijk heid jegens de gehele mensheid op zich genomen, aldus de verklaring van de Verenigde Naties. De beslissing, proeven met kern wapens te hervatten, is een bedrei ging van de gehele mensheid in dien zin dat het gevaar van een atomaire catastrofe wordt vergroot. /Victoria •Campos «F^örloAIegre democratische afgevaardigden, nadat oud-president Kubitschek zich voor de investituur van Goulart en tegen elke amendering van de grondwet had uitgesproken. Maarschalk Denys eist het aftreden Vice-president Gonlart is woens- zonder meer van Goulart. Een voor- dagmiddag op het vliegveld Idlewild stel van de pariementariërs - dat van New York aangekomen. Volgens Zuid-Amerikaanse kringen zou Gou lart via Argentinië naar Brazilië rei zen, omdat hij het land vanuit het zuiden wil binnenkomen. De gou verneur van de zuidelijke provincie Rio do Sul, Brizzola, is een zwager van Goulart. Ook het daar gestatio neerde derde leger steunt Goulart. Het Braziliaanse ministerie van oorlog heeft volgens het radiostation Guanabara meegedeeld, dat operaties tegen de aanhangers van vice-presi dent Goulart in Rio Grande do Sul zijn begonnen. Radio „Legalidad" zond woensdag avond een oproep van de gouverneur van Rio Grande do Sul, Leonel Briz zola uit, aan „alle weerbare man nen" als onderdeel van een algeme ne mobilisatie- Rondom Porto Alegre, de hoofd stad van Rio Grande do Sul, hebben eenheden van het derde leger po sities ingenomen. De haven is ge sloten en het bestuur van de staat heeft alle voorraden brandstof ge- konfiskeerd, aldus is in Montevideo vernomen. Generaal Machado Lopes, die door president a.i. Mazzili van zijn functie is ontheven, heeft Rio laten weten, dat zijn opvolger, ge neraal De Bahia, zal worden gear resteerd, wanneer hij naar Porto Alegre komt. De minister van oorlog, maarschalk Odilio Denys, heeft bepaald, dat alle 30.000 militairen van het derde leger zijn gedemobiliseerd. President a.i. Mazzili heeft de sluiting van alle banken tot het einde van de week gelast. In het parlement heeft de arbei derspartij, die de investituur van Goulart als president voorstaat, de steun gekregen van enkele sociaal" Het besluit toont tevens de „hui chelachtigheid" van de Russische verklaringen over algemene en vol ledige ontwapening aan. Volgens de plaatsvervangend pers chef van het Witte Huis, Hatcher, bevat de verklaring „niets waaruit zou kunnen blijken dat de Verenig de Staten de proeven zullen hervat ten". Hij weigerde echter zich uit te laten over de mogelijkheid, dat Ame rika het Russische voorbeeld zal volgen. President Kennedy, die de verkla ring opstelde na overleg met zijn mi nister van buitenlandse zaken Rusk, zal het komende etmaal met zijn ad viseurs de wenselijkheid van her vatting van de proeven overleggen. De president verklaarde, dat het Russische besluit in de gehele we reld „met de grootste bezorgdheid en afkeer" zal worden ontvangen. Er spreekt „een supreme minachting" voor het verlangen van de mensheid naar ontwapening uit. Tot maart scheen de Geneefse con ferentie over het staken van proe ven met kernwapens langzame, doch bemoedigende voortgang te maken. Maar toen herzag de Sowjet-rege ring haar standpunt „en weigerd ern stig te spreken over de oprechte po gingen van Amerika en Engeland om tot een akkoord te komen. „Juist de crisis, die de Sowjet-Unie heeft veroorzaakt door te dreigen de vrede in Berlijn en Duitsland te verstoren, heeft zij als voorwendsel voor haar besluit genomen. Het is niet de eerste maal, dat dergelijke beschuldigingen zijn geuit tegen hen die het waagden zich tegen Sowjet- agressie te verzetten", aldus de ver klaring van het Witte Huis. NEDERLANDSE REGERING BETREURT BESLUIT Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken heeft in antwoord op een ver zoek om commentaar op de bekend- President Tsombe van Katanga making van de Sowjet-regering, dat heeft donderdagochtend een lichte zij de proeven met kernwapens zal hartaanval gehad, aldus heeft iemand hervatten, meegedeeld, dat de Neder- uit zijn omgeving meegedeeld. landse regering dit besluit ernstig Tsjombe sprak met een delegatie betreurt. Dit besluit valt samen met in zijn woning, toen hij onwel werd. de onwil van de Sowjet-Unie om de De president heeft het bewustzijn besprekingen te Genève over een niet verloren. verdrag tot beëindiging van de proef- explosies op constructieve wijze voort te zetten en tot een spoedig einde te helpen brengen, ondanks vergaan de concessies van het westen. Op het welslagen van deze besprekingen was de hoop van alle landen gevestigd, al dus de woordvoerder. Hij zei voorts, dat de wereldopninie diep geschokt zal zijn door het besluit tot hervatting van de proeven, waar door bovendien de internationale spanning onvermijdelijk zal worden eventueel een meerderheid kon be halen - de grondwet zodanig te wij zigen, dat de president, i.e. Goulart, aanzienlijk minder bevoegdheden zou krijgen, was voor de militairen onaanvaardbaar. Vice-president Goulart is woens dagavond uit New York vertrok'-ffen. Hij wordt vanmiddag (donderdag) in Buenos Aires verwacht, vanwaar hij vermoedelijk zal doorreizen naar Montevideo. MILITAIRE OPERATIE Een New Yorkse radiozender heeft donderdagochtend gemeld, dat een heden van het Braziliaanse leger, de marine en de luchtmacht een opera tie zijn begonnen tegen de provincie Rio Grande do Sul, het bolwerk van vice-president Goulart. TSOMBE KREEG EEN HARTAANVAL Halve gel>r. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 Foto: de neergestorte cabine, waarin zes mensen om het leven zijn gekomen (telefoto) Ook om mee te nemen. (Advertentie) verhoogd. TREINONTSPORING IN FRANKRIJK Op de lijn Parijs-Roscoff bij het station van Theil is een sneltrein ontspoord, ten gevolge waarvan acht mensen om het leven zijn gekomen. Tientallen mensen werden gewond. Van de trein liepen rijtuigen uit de rails. (telefoto) De overlevenden van de ramp op de Mont Blnc hebben woensdag ver halen gedaan over vrees en heMen- moed bij het redden van de 81 men sen, die in kleine cabines byven de eeuwige sneeuw in de Vallee Blanche hebben gehangen. Bij dit ongeluk, dat tot nu toe in zijn soort nog niet is voorgekomen, vonden zoals ;emeld - zes mensen (vier Duitsers en twee Italianen) de dood. Het werd veroorzaakt doordat een straaljager van de Franse lucht macht in aanraking kwam met de transportkabel van de bijna vijf kilo meter lange kabelbaan die een ver binding vormt tussen Frankrijk en Italië op meer dan 3500 meter hoogte. De omgekomen slachtoffers zaten in twee van een groep van drie ca bines, die langs de overgebleven draagkabel snorde, ontspoorde en on geveer 160 meter lager tegen de rots- want van de Gros Rognon te pletter sloeg. Woensdagmorgen laat werd de laatste van de 11 overlevenoen door een helikopter veilig naar Chamonix gebracht, nadat velen van hen de nacht in de ijzige stilte boven de berg hadden doorgebracht, bijgelicht door de volle maan en zoeklichten, die wa ren opgesteld om het moreel hoog te houden. De reddingsploegen prijzen de hel denmoed van de ervaien gids Chris tian Mollier uit Chamonix, die zich langs een loshangend stuk van de ge broken kabel naar beneden liet zak ken, met het d^el de ingenieurs te waarschuwen voor het dodelijke ge vaar, wanneer onmiddellijk pogingen zouden worden gedaan de cabine bin nen te trekken. Volgens Mollier hingen twee cabi nes van een groep van diie „aan een zijden draadje". De kleinste beweging zou de inzittenden het leven gekost hebben. Mollier klom op het dak van de slingerende cabine en gebruikte zijn alpinistentouw om deze cabines aan de draagkabel vast te binden. Daarna sprak hij de inzittende vrouw moed in, voor hij aan zijn gevaarlij ke afdeling begon. „Ik was heel erg bang", zei hij. Christian Mollier zei, dat hij in één van de cabines stond toen hij de Franse straaljager recht op zich af zag komen. „Er was een knal als van een kanonschot. De cabine vóór ons viel en die achter ons hingen slingerden ook los. Wijzelf begonnen ook te slingeren als razenden. We dachten dat alles was afgelopen, maar er gebeurde niets, we bleven hangen. Ik kroop uit de cabine en klom als een spin langs de kabel tot ik in vei ligheid was. Ik had op het laatst geen gevoel meer in mijn armen, en alleen het aangezicht van de dood maakte dat ik volhield". Sen vrijwilliger uit het dienstperso neel werd met een dienstkar naar de beschadigde cabines gehesen, waar hij begon te repareren Aan de landingsplaats aan de Ita liaanse kant werden de cabines naar de Col du Géant getrokken. De passa giers klommen er langs touwen uit. Te omstreeks middernacht waren nog 32 personen geisoleerd. Alles stond gereed om de kabel voorzich tig binnen te trekken. Centimeter na centimeter werden cabines binnenge haald. De normale landingsplaats kon niet gebruikt worden, zodat er gaten in de cabines gezaagd werden, waar de inzittenden door kropen. Het reddingswerk werd begunstigd door prachtig heidei weer. Zes heli kopters van het leger en politie wip ten langs de bergwand op en neer tot ieder in veiligheid gebracht was. Niemand van de overlevenden werd gewond. Woensdag is men begonnen met het herstellen van de kabelbaan. Het is nog niet bekend hoelang zij ge sloten zal blijven. Het vliegtuig is in beslag genomen en de piloot, volgens de Parijse pers een zekere kapitein Zeigler, mocht niet met persvertegenwoordigers spreken. Dit dammer bestaat uit 12 pagina's Weinig verandering De Bilt, 31 augustus. Het KNMI deelt nede: Er bevinden zich twee hogedrukge- bieden in de naaste omgeving van ons land. Het centrum van het krach tigste hogedrukgebied wordt boven Polen aangetroffen. Dat van 't twee de boven Midden-Engeland. Achter het front, dat woensdagmiddag ons land passeerde, is koelere lucht bin nengestroomd en daarin ontstond door een sterke uitstraling gedurende de nacht de mist en laaghangende be wolking. Het weer blijft ook morgen onder invloed van het hogedrukge bied, waarbij over het algemeen na het oplossen van mist of lage bewol king het weer zonni gen droog blijft. De temperaturen, die woensdag in 't zuidoosten van het land opliepen tot 33 graden, "zullen nu minder hoog v,-orden, maar ze blijven ver boven de normale waarden voor de tijd van het jaar. ZON- EN MAANSTANDEN 1 Sept.: zon op 05.50; onder 19.29; maan op 22.59; onder 13.33. H oogwaterstanden 1 Sept.: v.m. 7.35; n.m. 8. KORRELTJE Wie een steen naar de hemel werpt, krijgt die zelf op het hoofd.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1