NOORDZEE HEEFT NU OOK ZIJN EILAND Vijftig jaar geleden reed de eerste electrische tram door Leiden EEN FILATELIST TOERT DOOR MOOI DENEMARKEN mm ipwJlLj „Triton" boort naar olie voor strand van Kijkduin Paardetram kreeg een stemmige begrafenis Oud-notaris Doyer overleden DINSDAG 29 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Het eiland „Triton" is gistermor gen om tien uur voor de kust van Kijkduin werkelijkheid geworden, Omstreeks acht uur, toen het stalen gevaarte op de juiste plaats in zee kwam, zakte langzaam de 53 meter lange en 2,5 meter dikke poten door het plafond heen naar de zeebodem. Bedrijvige bergingsboten veranker den het booreiland tijdelijk aan zes 254 meter lange kabels en kettingen aan 4-tons ankers in zee. Toen de „Triton" eenmaal vaste voet had gekregen en zijn poten in het zand drukte om geheel stevig te kunnen staan, werden deze ka bels weer gelost. Het was met de hulp afgelopen. De zeegigant moest nu verder alleen „mastklimmen". Langzaam. Dit gebeurde zeer, zeer langzaam. Eerst moest de drijvende, ruim vier meter hoge ponten zich vrij van het water maken, door zich hydraulisch naar boven te persen. (Het leek op het eerste gezicht een voudig werk, maar dat het niet zo simpel is bewijst wel, dat er veertien dagen voor nodig zijn om de ponton tot tien meter boven het waterop pervlak op ie vijzelen. Hierna kan pas het boorwerk beginnen, men waagt het echter niet het kunstei land de gehele winter te laten staan. Het ligt in de bedoeling de „Tri ton" in het vroege voorjaar van 1962 opnieuw naar de ligplaats voor Kijk duin te versleden. Echter alleen wan neer de nu beginnende proefnemin gen, die tot en met oktober zullen duren, slagen. Het helikopterdak van het boorei land (18 x 15 meter) ligt op 22,5 me ter boven de zeespiegel, boven de verblijven en kantine voor 38 perso nen. De Triton-ponton zelf meet 41 bij 24,5 bij 4,6 meter. Eerste maal. Het is voor de eerste keer, dat in de Noordzee een booreiland is ge legd. Een sleepboot zal bij het ei land blijven. Een bevoorradingsschip en drie helikopters van Zestienhoven zullen het eiland bevoorraden en personeel vervoeren. Prinses Irene op Schiphol vericelkomd (Advertentie). N.S. HEFT BEPERKINGEN OP VAN EXPRESSGOED-VERVOER. Met ingang van 5 sept. zullen de be perkingen in het expressgoed-ver- voer, die op 3 juli jongstleden door de N.S. werden ingevoerd, nagenoeg geheel worden opgeheven. Op 7 aug. was reeds een deel van de beperkin gen ongedaan gemaakt. Verdronken in zee bij Kijkduin is gistermiddag de 13-jarige Edward Staakman uit Den Haag. De jongen was met twee vrienden aan het zwemmen, toen zij in een mui te recht kwamen. De twee andere jon gens konden zich drijvende houden tot de strandbrigade bij hen was. WIJDINGEN PATERS HA HART Op zondag 3 september zal Z. H. Exc. mgr. Lehman ss.cc., oud-apos tolisch administrator van de Cook- eilanden en titulair bisschop van Sertei, in de parochiekerk van de H. Jozef te Valkenburg-Broekhem, de Priesterwijding toedienen aan de volgende fraters van de congregatie van de H.H. Harten: fr. Leo Have- nith, Simpelveld (H. Remigius); fr. Theo van Zoggel, Berlicum (H. Sa crament); fr. Jan Zuidgeest, Rijswijk (H. Bernadette); fr. Frans Jacobs, Molenschot (H. Anna); fr. Gerard Beerends, Den Haag, (H. Familie)fr. Harrie Bal tussen, Horst (H. Lam- bertus); fr. Kees Heemskerk, Noord- wijkerhout (H. Jozef); fr. Alfred (Willy) Jansen, 's-Hertogenbosch (H. Sacrament). INSTELLING BEDRIJFSCHAP BAKKERSBEDRIJF. Bij K.B. van 19 augustus 1961 is ingesteld een bedrijfschap voor het bakkersbedrijf. Tot de algemene bestuurlijke be voegdheden, waarvan dit bedrijf schap ter vervulling van zijn taak ge bruik kan makenbehoort o.m. de be- voegheid tot regeling van een aantal met name genoemde onderwerpen, waaronder: de toepassing van het Toen H.K.H. prinses Irene dinsdagochtend vroeg op Schiphol terugkeerde cadeaustelsel en van het korting- na een vakantie van zes weken in Mexico en Canada, werd zij op Schiphol stelsel, de verhouding tussen bak- o.a. verwelkomd door de zoon van mr. J. v.d. Hoeven, de particuliere se- kers en wederverkopers van brood, cretaris van H.M. de Koningin, die met de overige leden van de koninklijke en de bescherming van het bezorg- familie in Italië verblijft. De foto toont de prinses in gesprek met de heer debiet. v-d- Hoeven jr. Booreiland Tritonbuitengaats J r\ONDERDAG aanstaande is het precies vijftig jaar geleden, dat de eerste elektrische stadstram te Leiden zijn proefrit maakte met aan boord leden van de gemeenteraad te Leiden onder wie de heren Aalberse, Bots, Bosch, Van Tot, Vergouwen, Driessen, Hee- res, Korff, Botermans, Sijtsma, De Boer en P. J. Mulder. In het jaar 1909 werd ten overstaan van notaris Smits te Amster dam reeds het woordje „stoom" uit de naam N.Z.H.S.T.M. geschrapt, zodat het voortaan N.Z.H.T.M. was. Uitbreiding der werkkring van de N.Z.H. hield in dat men overging tot aankoop van de Leidse paardetram en de lijnen naar Katwijk en Noordwijk. Op de 31e augustus 1911 vond de feestelijke opening te Leiden plaats. Op 16 oktober volgde de lijn Leiden-Katwijk. De motorwagens waren ingericht voor een spanning van 1000 volt gelijkstroom. De N.Z.H. was hiermee de eerste in Europa. l^AAR AANLEIDING van de feestelijke opening schreef de Leidse Courant op 1 september 1911 onder meer: De directie van de N.Z.H.T.M. had de attentie de achtbare leden der vroedschap uit te nodigen. Ze kwamen fier aangestapt in het besef van hun waardigheid en de meesten hadden lange jas en hoge hoed opgezet om aldus aan het feit van de dag (het was koninginnedag, Red.) cachet te geven. Een hunner, die niet op de inval was gekomen een geklede jas aan te doen, had een nieuw gekleurd vest gekocht en liep voortdurend met beide handen in de zakken om zijn nieuwkoop te laten bewonderen. In Zomerzorg waren de genodigden allereerst samengekomen. De zaal was door enige planten eenvoudig versierd. Jhr. Van Wijck voorzitter van de raad van administratie van de H.IJ.S.M. hield hier een rede, waarin hij de hoop uitsprak dat de kennismaking een genoeglijke zou zijn. Hij sprak onder meer over de spreekwoordelijke jaloersheid van andere steden als straks ook de lijn op Alfen (nooit gerealiseerd. Red.) werkelijkheid zou zijn. Spreker prees de moed van de vroede vaderen, die zich aan de gevaren van deze proef rit hadden blootgesteld, (gelach). Hierna begaf het gezelschap zich naar de drie gereedstaande trams, waarvan de beugels waren gepavoi- seerd. Langs de gehele weg stond een grote menigte geschaard, die met belangstelling deze officiële proefrit gadesloeg. IJTET LAATSTE paardetrammetje **reed op 31 augustus 's avonds om twaalf uur en was afgehuurd door enige studenten, die het ver sierd hadden met vlaggedoek, ter wijl buiten enige rode lampions uit staken. Op het voorbalkon stonden een paar muzikanten een treurmars te blazen, terwijl aan de achterzijde een grote vlag halfstok hing. Aldus maakte de paardetram, na meer dan twintig jaar trouwe dienst, zijn laatste tocht door de stad. De elektrische tram, bijgenaamd „het miljoenenlijntje", heeft het bij na vijftig jaar uitgehouden. Bij de foto's: De paardetram in de Breestraat; de eerste elektrische tram in de Breestraat, enige dagen voor de rit met de vroede vaderen werd gehouden; een van de eerste elek- triche trams op de route Leiden- Katwijk. RECREATIESCHAP VOORBURG. In de Staatscourant van gisteren is gepubliceerd de gemeenschappelijke regeling van de gemeenten Voor burg en Leidschendam voor het „re creatieschap Voorburg en Leidschen dam". Deze regeling is vastgesteld door de raden van deze gemeenten in de cember van het vorig jaar. In de leeftijd van 66 jaar is te Epe (Gelderland) overleden oud- notaris A. H. Doyer, die van 30 juli 1947 tot 15 juni 1960 notaris te Lei den was (Hooigracht 76). Notaris Doyer ging vorig jaar naar aanlei ding van een slepende ziekte ver vroegd met pensioen en werd eervol ontslagen, nadat hij daartoe een ver zoek had ingediend. Hij werd opge volgd door notaris Lagerwey, die - na een jaar vervanger te zijn ge weest - onlangs tot de opvolger van notaris Doyer werd benoemd. De crematie van het stoffelijk overschot zal morgen te Dieren plaats vinden. De heer Schoenmakers, directeur Leiden, 40 jaar bij Van G. L. Het boor-eiland „Triton" van de N.V. „Nederlandse Aardolie Maatschappij" waarmee proefboringen zullen worden verricht naar olie in de bodem van de Noordzee, is in de nacht van zondag op maandag versleept van Hoek van Holland, naar een plaats op 2800 meter uit de kust ter hoogte van Kijkduin bij Scheveningen. Hier is het eiland op zijn 53 meter lange en 2,5 meter dikke poten, welke hydraulisch worden neergelaten, vastgezet en verder met grote ankers, lange kabels en kettingen beveiligd (Foto). Er zal geboord worden tot op een diepte van twee kilometer. (luchtfoto ANP) ALS U deze regels leest, bevindt uw medewerker zich met zijn vrouw ergens in Jutland, het vasteland van Denemarken, een land dat zich - filatelistisch ge zien - steeds in een zeer grote belangstelling heeft verheugd (trouwens alle Skandinavische landen). De laatste tijd komt Denemarken ook als toeristen- land meer en meer in trek (afb. 1, Deense vlag). Die filatelistische belangstel ling verdient het ten Volle, want zijn zegels zijn zo reëel en er verschijnen weinig toeslagzegels. En als ze al verschijnen, dan zijn die toeslagen gering, heel wat geringer bijv. dan in ons land met zijn 50 en hogere toeslagen. Waar ik me op dit moment zal bevinden, staat thans nog in de sterren geschreven, maar bij de Dybbeler schansen met de molen (afb. 2), bekend uit de oorlog van Pruisen-Oostenrijk tegen Denemarken van 1864, zal ik gestaan hebben en mijn ge dachten zullen teruggegaan zijn naar die 18e april 1864, toen de schansen door de Pruisen wer den bestormd. Maar ook naar de 19e mei 1920, toen 't noorde lijk deel van Sleeswijk weer te rugging naar zijn stamland De nemarken en wel na een gehou den plebisciet waarvan u de post zegels kent. Ik zal ook Kolding (afb. 3; Skamlings bank bank der schande) en Fredericia (afb. 4, het standbeeld van de dappere landssoldaat, herinnerende aan de Duitse oorlog van 1848-1850) hebben gezien. Daarna ben ik beslist wat landinwaarts getrok ken, om het kleine plaatsje Jel ling te bezoeken, vermaard om zijn runen-steen van omstreeks 950 (afb. 5), de oudste herinne ring aan de overgang van de Vi- kingers van het heidendom naar het chistendom. Waarschijnlijk ben ik ook al Aarhus - de 2e stad van Denemarken - gepas seerd met zijn unieke openlucht museum „den gamle by" (de oude stad) met het zich daarin bevindende postkantoor, dat zich van een bijzonder poststempel bedient (afb. 9). Als het goed is moet ik ook Aalborg voorbij zijn en bij Kaap Skagen de Noordzee (de Denen noemen haar West zee!) en de Oostzee bij elkaar hebben zien komen. Bij 't over steken van de Limfjord heb ik zeker gezwommen, wellicht op de plek, die op afb. 6 voorkomt. Ik heb zo'n vermoeden, dat ik in Skive zal zitten en in de om geving van die stad juist het best onderhouden Deense kas teel uit de middeleeuwen „Spot- trup" van binnen en van buiten zal bekijken (afb. 8). Dit kasteel was tussen twee haakjes in de middeleeuwen de residentie van de bisschop van Viborg, waar ik op mijn reis verder zuidwaarts langs zal komen. Waar ik daarna nog overal zal belanden weet ik niet, maar één ding staat vast: voor ik Jutland verlaat en via Duitsland weer de Nederlandse grens bereikt zal hebben, heb ik in het oude stadje Ribe niet zo heel ver van Esbjerg (de beken de Deense Noordzeehaven!) de daar omstreeks 1130 gebouwde - een van de de udste Deense kerken in Romaanse stijl - thans evangelisch-lutherse kathedraal bezocht en bewonderd (afb. 7). Waartoe postzegels verzamelen al niet kan leiden K. E. König TIB 3 'fM J jjBxj KIIII Hllli Vrijdag, 1 september, viert de heer J. J. Schoenmakers, directeur van Van Gend Loos, Leiden, zijn 40- jarig jubileum bij dit bekende ver voersbedrijf. De heer Schoenmakers, thans 58 jaar, begon in 1921 in Waalwijk als jongste bediende zijn loopbaan bij Van Gend Loos. Door zijn admi nistratieve kwaliteiten en vooral zijn organisatietalent maakte de heer Schoenmakers de ene promotie na de andere en in 1929 werd hij reeds door de directie in Utrecht aange wezen om plaatselijke directeuren overal in den lande gedurende de vakantietijd te gaan vervangen. In 1933 kreeg de jubilaris, hij was toen 30 jaar, zijn eerste vaste direc- teurspost en wel in Sittard. In Sit- tard ontwikkelde zich het plaatse lijke kantoor onder zijn leiding sterk. Na de bevrijding van Limburg in 1944 bekleedde de heer Schoenma kers enige tijd de functie van leider van een voedseldepót van het Com missariaat Voedselvoorziening. Na dat de jubilaris vanaf 1947 directeur was geweest te Maastricht, volgde in 1950 zjjn benoeming te Leiden. Onder de leiding van de heer Schoenmakers heeft de Leidse ves tiging, waarin ongeveer 120 mensen werkzaam zijn, zich ontplooid tot haar huidige vorm en grote omvang. Het groepshoofdstation voor het stukgoederen vervoer is de laatste ja ren een steeds groter gebied gaan bestrijken en het was telkens de heer Schoenmakers, die al zijn ta lenten moest aanspreken om de daarmee samenhangende problemen zowel voor de N.V. als voor de ver zenders en geadresseerden op te los sen. Hoewel een zuiderling van ge boorte (Loon op Zand), is de heer Schoenmakers een echte „Wester ling" geworden. Het jubileum zal dan ook geheel in Leiden worden ge vierd. Om 10.30 uur wordt de jubi laris te zijnen huize, Breestraat 165, boven het oude kantoor, door het personeel by wie hij, vanwege zijn bescheidenheid en sociaal gevoel zeer gezien is, gehuldigd. Van 1516.30 uur is er eveneens in het woonhuis aan de Breestraat een officiële re ceptie.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7