DE PRINS - voor Adrie Lasterie en Judith de Nijs ieder een Europees record in Blackpool De 3-km-wedstrijd in de Schie lange- ritten- rijder <S> SHODH visie w teievisie DE WILDE WELDOENER t 1 MAANDAG 28 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Twee wereldrecords van de Amerikaanse zwemsters en twee Europese recordverbeteringen door Adrie Lasterie en Judith de Nijs waren de oogst van de tweede dag van de zwem-ontmoeting die in Blackpool is gehouden tussen een Anglo-Nederlandse combinatie en de Amerikaanse touringploeg. Vier prestaties dus van het allerhoogste niveau, die de matige verrichtingen van de vrijdagavond ruimschoots vergoedden. De gelegenheid om yards-records aan te vallen, een gelegenheid waar voor men een 55-yards bassin nodig heeft, is door Becky Collins en de beste all-round zwemster aller tijden, de 14-jarige Donna de Verona, voor treffelijk benut. Maar bijna even hoog mogen de successen van Adrie Las terie en Judith de Nijs worden aangeslagen omdat zij meter-records deden sneven en op de 200 yards vrije slag en de 440 yards wisselslag dus resp. 2,16 en 4,33 meter meer moesten zwemmen dan de oud-recordhoudsters hadden gedaan. AMERIKAANSE DAMES VEROVERDEN TWEE WERELDRECORDS Amerikaanse zwemstertjes superieur aan Nederlands- Engelse combinatie, niettemin: Gelukkig bleek zaterdag, dat de arts van de Britse zwembond het de dag tevoren bij het rechte eind had gehad: de lichte epidemie, die in de gure, verregende badplaats aan de woeste Ierse zee rondwaarde, was er inderdaad een met een 24-urige ziekte-periode. Alleen de Amerikaan se rugslagkampioene Nina Harmer moest nog het bed houden, de ande re twee, Robyn Johnson en Carolyn House, konden weer aan de start ver schijnen en ook Ria van Velsen, die haar glansnummer, de rugslagsprint, voorbij had moeten laten gaan, mocht zaterdag aan de 220 yards deelne men. Het is natuurlijk geen opzien barend feit, dat een vrije slag-spe cialiste als Chris von Saltza op een rugslagnummer van Ria van Velsen verliest, zeker niet wanneer dat ge beurt in de gelijke tijd van 2.40,3, ruim 3 sec. boven het wereldrecord. Maar dat het Haagse meisje na drie onregelmatige banen met trage on zekere keerpunten erin slaagde om de goed zwemmende Amerikaanse haar zeker anderhalve lengte bedra gende voorsprong in veertig meter GALVANO POLOTOERNOOI 1961 Begunstigd door nu eens stralend weer, werd zondagmiddag in de zweminrichting de Zijl bovenge noemd toernooi voor de 11e maal gehouden met als eindresultaat de beker weer in 't bezit van de Zyl. L.Z.C. - de Zijl. Een prettige wedstrijd waarin de Zijl door van Kampen de leiding nam 1-0, terwijl enkele seconden later Krijgsman ge lijk maakte 1-1. In de tweede speelhelft werd het door de Haas uit een strafworp 1-2 én nadien door dezelfde speler 1-3 en Leune 1-4. De derde speelperiode was even eens spannend. Hensing zorgde voor 1-5, Krijgsman uit een strafworp 2-5 en zelfs 3-5, waarmede tevens het einde kwam. Als afwisseling speelden de adspi- ranten van de Zijl en L.Z.C. en leuke, enthousiaste wedstrijd, v. d. Moolen. Rol en Leune zorgden voor een 3-0 eindstand De Zijl - D.V.Z. Na een puntlo ze eerste helft, zorgde de Haas spoe dig voor 1-0 en Roman bracht de stand op 2-0. Keeper Plezier deed uit stekend werk. maar kon niet ver hinderen dat D.V.Z. iets inliep 2-1. Leune zag kans de stand tot 3-1 op te voeren. In de laatste speelhelft deed de Zijl het zeer goed en het doelpunten van Leune en Roman werd het een grote 5-1 overwinning. Hierna zagen we de returnmatch van de adspiranten en ook nu won de Zijl verdiend n.l. met 4-0. Doel punten kwamen van Onvlee (2 x), Rol en Bekooy. L.Z.C. - D.V.Z. Deze laatste wedstrijd werd een moeizame over winning voor L.Z.C. Krijgsman bracht spoedig de stand op 1-0 en nadat een D.V.Z. speler naar de kant werd verwezen, zorgde Timmermans voor 2-0. De tweede helft bracht een sterk aanvallend D.V.Z. maar vele schoten waren te slecht gericht om succes te hebben. In de derde speelhelft bracht Brak de stand zelfs op 3-0. waarna D.V.Z. een tegenpunt wist te maken 3-1. De laatste speelhelft bracht nog grote spanning. Krijgsman zorgde voor 4-1 en Timmermans bracht de stand op 5-1. D.V.Z. gaf zich niet gewonnen en liep de achterstand in tot 5-4, maar verder kwam men niet. De Zijl won de beker en deed dit voor de derde maal in de elf ontmoe tingen. te ontnemen, was een fantastische prestatie. Ria had die achterstand op de der de baan opgelopen na het 110 yards keerpunt nog met een kleine voor sprong te hebben gewonnen. Evenals in Zwolle was gebeurd, leek de fut er ineens uit te zijn. Ria lag bij het laatste keerpunt gelijk met de En gelse Margaret Edwards, in tweede positie. Toen kwam volkomen on verwacht de explosie van Ria van Velsen, de laatste van wie men zo'n explosie zou verwachten. De ploeg genoten van Chris von Saltza, die hun aanvoerster op een nieuwe Amerikaanse zege zagen afgaan, wa ren ineens stil, het Engelse publiek op de hoog oplopende tribunes ging staan, vergat naar de zwoegende Margaret Edwards te kijken en be gon de Nederlandse zwemster aan te moedigen. Ovatie Tien meter voor de bassinwand lag deze nog een halve lengte achter. Maar plotseling met nog een extra krachtsinspanning lag zij naast Chris von Saltza, die zichtbaar schrok en zich op hetzelfde ogenblik geslagen wist. Een ovatie donderde door de machtige zwemhal terwijl Chris von Saltza, volkomen leeggezwommen en ook zeer vermoeid door de extra zor gen die zij als captain aan haar zie ke teamgenoten had moeten schen ken, uit het water moest worden ge tild. Voor de andere Nederlandse zege had Adrie Lasterie gezorgd. Op de 220 yards vrije slag leverde zij een enorm gevecht tegen Robyn John- soq, de 15-jarige Amerikaanse 100- meter-kampioene. Met 1.05,4 voor de eerste twee ba nen had Adrie een kleine voor sprong, waarna het duel tussen de beide sprinttalenten pas goed begon. Met dezelfde vloeiende stijl en het zelfde constante ritme sloeg Adrie de Amerikaanse aanval af en met 2.18,3 verbeterde zij ruim het inderdaad niet scherp staande record van de Zweedse Jane Cederquist (2.19.7). Becky Collins (17), die evenals Chris von Saltza aan haar afscheids- tournee bezig is, haalde op de 220 yards vlinderslag haar eigen wereld record met een overwinning op Ti neke Lagerberg (2.38,2) in 2,33,6 maar liefst 3,4 sec naar beneden. Ti neke had halverwege met een tus sentijd van 1.12,6 - nota bene 0,3 sec. sneller dan haar 110 yards van vrij dag - de leiding, maar de krachts verdeling van de Amerikaanse bleek beter te zijn verdeeld en met een onweerstaanbare eindsprint ging zij op het nieuwe record en de punten- winst voor haar ploeg af. Zondag is in de Delftshavense Schie in Rotterdam de jaarlijkse 3 km zwemwedstrijd gehouden, die meetelt voor de competitie om de zwemkroniek- beker. Winnares bij de dames werd Ineke Ti- gelaar van de Robben, die de 3 km afleg de in 45 min. 10,4 seconden. Bij de heren was De Wit van AZC Apeldoorn de snelste. De uitslagen waren: Dames: 1 Ineke Ti"3elaar (de Robben) 45.10.4; 2 Tineke Nicolai (Zian) 47.36.4; 3 Ineke Heems kerk (Naarden) 48.14.4; 4 Shirley van Alhen (RDZ) 48.28.4; 5 Willy van Weer denburg (Zian) 48.33.4; 6 Pauline van der Wildt (SZC) 49.54.4. Heren: 1 De Wit (AZC Apeldoorn) 44.41.4; 2 Jansen (Tiel) 44.47.4; 3 Beye- ring (Tiel) 44.54.4; 4 Doeleman (RZC) 47.04.4; 5 Katei (Zian) 47.32.5; 6 Kalk man (VZC) 48.33.6. 14-jarige Donna: formidabel Donna de Varona was op de per soonlijke wisselslag in formidabele conditie. Becky Collins en Anita Lonsbrough konden het in deze zwa re race niet bijbenen en zo werd 't een tweekamp tussen de kleine char mante Donna en de Hilversumse Judith de Nijs. Judith deed het geweldig en door haar uitzonderlijk goede 110 yards schoolslag zette zij haar achterstand die na de vlinderslag en de rugslag precies 4 sec bedroeg, om in een voorsprong van anderhalve seconde Toen kwam de vrije slag, waarop het 14-jarige Amerikaantje 1.13,9 maakte en de Robben-zwemster 1.19. Donna was Judith halverwege de laatste baan voorbijgegaan en zij verbeterde in 5.37,9 het wereldrecord van Sylvia Ruuska met 2,3 sec. De felheid van het gevecht had Judith de Nijs naar een nieuw Europees 400 meter-record getrokken. Nieuwe tijd 5.39,4 het oude record van Ma rian Heemskerk (Zwolle) 5.40,9. De combinatie Wood-De Varona- Kanaby-Johnson was tenslotte op de 4 x 110 yards vrije slag te sterk voor het kwartet Erica Terpstra (1.04,3), Cockie Gastelaars (1.04,6), Adrie Lasterie (1.05.5) en Diana Wilkin son (1.05.6). Het werd 4.16.5 en voor de Nederlands-Britse combinatie is dan 4.20 geregistreerd. En zo werd het eindresultaat van deze zwemkamp tussen een ver zwakte Brits-Nederlandse ploeg en het zwemmende Amerikaanse reis gezelschap ondanks een dubbele Britse overwining in het torensprin- gen een overwinning van 90 tegen 74 punten voor de meisjes uit de States. AUTOMOBILISME STIRLING MOSS WON GROTE PRIJS VAN KOPENHAGEN De Britse eoureur Stirling Moss, die MOTORSPORT zaterdag de eerste manche van de Grote Prijs van Kopenhagen won, zegevierde ook in de tweede en de derde manche Moss, die met een Lotus reed noteerde, een totaaltijd van 59 min. 28.5 sec. voor de 126 km en eindigde daarmede voor zijn landgenoot Innes Ireland. Op de 3e plaats kwam Roy Salvadori (GB). De Auctraliër Jack Brabham, die zaterdag als tweede eindigde moest in de tweede manche wegens machinepech het circuit Vraagt vering die voldoet op èlk wegdek, snelheid, forse acceleratie. Vindt in SKODA: overgang van asfalt op klinkers zelfs vrijwel onvoelbaar, top op 125 bij 100 km kruissnelheid. Zittingen die vermoeidheid voorkómen (sponsrubber ruim uitzicht rondom. Degelijke afwerking die 't meest intensieve gebruik tot ver over de 100.000 glansrijk doorstaat. Dat is geen visserslatijn Tip voor hem die SKODA wil zien: morgen bij Uw dealer een wagen voor proefrit gereed. GOED UIT.... MET compleet met verwar ming, rolhoes, slaapban ken, enz. f 5495.- uitstekende onderdelen- voorziening meer dan 60 dealers in Nederland H.ENGLEBERT N.V. Theresiastraat 145, Den Haag Tel. 070-723903* DEALERS: Gar. REYS, Zoeterwoude Hoge Rijndijk 55, tel. 22381 OTTO, Noordwijk-Binnen Herenweg 21, tel. 2820 De heer C. L. Bakker jr. uit Amsterdam heeft zaterdag in Ransdorp (ten noorden van de hoofdstad) naam gemaakt in de hengelwereld. Na fikse strijd, welke drie kwartier duurde, sleepte hij aan zijn hengel een snoek baars van 93 cm lengte en ettelijke kilo's zwaar uit het water. De trotse hengelaar poseert hier met zijn buit. list Pierre Huyskens met zijn ver loochende zachte g. in het beeld; na Vara en VPRO nu dus bij de KRO. Nic Notten had ook dit Brandpunt in handen en was geen verre etappe uit de weg gegaan. Vooraf zagen we een gezellig gesprekje van de zestig jaar geworden minister-president De Quay met de NTS-reporter Ger ritsen en daarna had Max Bygraves een niet minder gezellig scenario bij de hand voor zijn amusement in Alassio. Verbannen jeugd. In een vorig overzicht hebben we de ouders ge- Zonnebrandpunt. - Niet zonder sar- vraagd, de hand te willen houden casme heeft Herman Fikkert in de aan de aanwijzigingen in KRO-gids op het scherm voor wat de leef- op jongste KRO-uitzending de aankon- (Advertentie) diging „Zonnebrandpunt" gecorri- tijdsgrens van bepaalde toneel- of geerd tot een.... regen-brandpunt filmuitzendingen betreft. Nu was de in vacantietijd. Met de camera was spannende Hitchcock-film van zater- men in verschillende vacantie-oor- dagavond voorbehouden aan 18-jari- den gaan kijken en men vond gen. m plaatsen als America, de Krim Terecht, want het onderwerp was van duidelijk morbide aard. andere, die aan grote broers in het Maar nu moet ons van het hart, dat buitenland herinneren. de KRO-programma-samensteller de zaterdagavond van de jongelui onder a Sr, Pari, nahü Onder de kritiek vielen ook het de achttien jaar bruusk heeft afge- Ch^è^tM^vaf kwam hgt no^ steeds in bermtoerisme, de verstoring van de broken. Zou het geen zin hebben, bewusteloze toestand'in °het ziekenhuis natuur, onder meer door het geluid juist op de zaterdagavond, als de te Chester. Er is nog geen enkele wijzi- van transistor-toestelletjes. En daar jeugd wat langer pleegt op te blij- ging ten gunste opgetreden. kwam zowaar de Limburgse journa- ven, films te draaien die door deze zelfde jeugd zonder bezwaar kunnen worden bekeken? Wereldkampioenschappen wielren nen. Het afgelopen weekeinde bracht niet minder dan zes korte rechtstreekse uitzendingen uit het Zwitserse Zürich, waar de wereld kampioenschappen wielrennen wer den gehouden. Er klopte wel eens iets niet bij de doorzending van vaak spannende ritten, maar toch zullen de liefhebbers van deze sport be hoorlijk aan hun trekken zijn geko men. Zo was het ook met de enthou siasten voor de roeisport en eerder voor hen, die kennis wilden maken met het kolfspel, dat de meesten wel niet eerder zullen hebben kun nen volgen. Komende uitzendingen. Van avond is bij de Vara het forum „Welbeschouwd" weer bij elkaar en zal men opnieuw een film in de Wild-Westserie kunnen zien. De speelfilm vai) dinsdag heet „Stormy weather", reeds in 1943 gemaakt met het bekende Engelse liedje als mo tief. De toneelavond is naar de woensdag verlegd, o.rdat donderdag de jaarlijkse Taptoe in Delft zal wor den uitgezonden. Het spel van woensdag heet „Je kunt toch niet alles denken", aangenaam amuse ment van de Franse dichter Alfred de Musset. Zürich komt ook dinsdag en woensdag op het scherm, dit ten gerieve van de liefhebbers van wie lersport. We kondigen al vast aan, dat zaterdag en zondag a.s. repor tages worden gegeven van de we reldkampioenschappen -wegwedstrij den amateurs op het Bremgarten- circuit te Bern. /UiMieiHHieniee/iHedité hoe/limit, duitendief! WmtMi/dwr-M., PfHlemethetmemiiiHlétis randen. dedifeentientieKen doe MM Üambiik.iebedUentciitedm drieerwr. 3 eenbmrtie!) iili Oorspronkelijke roman naar een Fries handschrift door R. LEENSTRA J 22 „Doe het niet. De grond is hier drassig", riep prins Redbad, doch ze zette haar rijdier reeds aan tot een galop. De schimmel voelde de zekere hand van de berijdster en sprong on vervaard. Daar zweefde hij boven het water. De voorpoten bereikten veilig de gornd, doch de achterpoten gleden uit op de drassige oever en zakten door. Daardoor kon Alpaïde zich niet langer in het zadel houden en half vallend, half springend kwam ze in het gras terecht. De schimmel bleef trillend naast haar staan. Red bad sprong onmiddellijk van zijn paard en hief haar op. Even lag ze glimlachend in zijn armen, toen maakte ze zich los met de opmer king, dat ze zich niet bezeerd had. Een ogenblik flitste het door haar brein, dat ze zich beter niet los had kunnen maken uit de armen die haar kennelijk nog een poosje omvat hiel den. Maar vandaag was haar op dracht vergeten. Ze genoot van de sensatie van de jacht, van de heldere ochtend, ze dronk met jongensach tige opwinding de dag in als de pa relende druppels uit een heldere bron en ze voelde een hartstochte lijk verlangen op deze dag te tonen, dat ze in jacht- en rijkunst niet on der behoefde te doen voor deze frie se prins. „Kom, we rijden door", zei Red bad. „Jullie vinden ons straks bij de top van het Rode Klif", riep hij tot de anderen. Het werd de mooiste rit, die Alpa- ide ooit gemaakt had. Met wapperen de haren galoppeerde ze mee met de prins. Als speelse overmoedige kin- dren reden ze tot eindelijk bij het Rode Klif Redbad uit 't zadel sprong en wees op een bemoste plek, beschut door een bomengroepje. „De plaats voor ons middagmaal. Mag ik de de edele vrouwe uitnodigen van haar paard te stijgen?" „Als u niet Alpaïde tegen me zegt, blijf ik zitten", was het uitdagende antwoord. „Geen tegenspraak. Ik ben vandaag de jagermeester". En Red bad lichtte haar als een veertje uit het zadel. Zij verweerde zich lachend doch hij drukte de Frankische een kus op de mond. „Dat is misbruik maken van macht", hijgde Alpaïde, nadat ze zich uit zijn armen had be vrijd, maar haar twinkelende ogen spraken een veel minder verontwaar digde taal dan haar mond. Redbad zou niets liever gedaan hebben dan de knappe Frankische nog een keer in zijn armen te slui ten. Hij bedwong zich, doch zijn stem klonk toch een beetje schor van op winding, toen hij schertsend zei: „En nu stil, of er komt nog meer straf bij". Alpaïde verstond de klank van die stem, maar deze dag was ze dwaas uitgelaten en met de uitroep: „En toch was het misbruik van macht" vluchtte ze weg. Haar lange rijkleed zat haar echter in de weg en met een paar grote sprongen had Redbad haar achterhaald. Hij greep haar vast, doch zij boog zich voorover om zijn mond te ontgaan. „Voor één zoen", fluisterde Red bad haar in het oor, „zal ik deze keer de ongehoorzaamheid aan de orders van de jagermeester door de vinger zien". „Dat is afpersing met geweld" weerde Alpaïde lachend af. „De jagermeester gaat buiten zijn bevoegdheid". „Wordt de boete vol daan ,of moet ik andere maatregelen nemen?" Ze antwoordde eerst niet, maar trachtte zich los te wringen uit de greep, die haar armen omkneld hield. Plotseling riep ze: „Pas op, daar ko men de anderen". Redbad liet haar in verwarring los. Meteen was ze bij haar schimmel en wipte in het za del. Triomfantelijk wuifde ze hem toe, terwijl ze wegreed. Er was nie mand te zien. Doch de prins liet geen tijd verloren gaan. In een oogwenk zat hij te paard en zette de achter volging in. Met elke stap won Storm terrein. Spoedig waren de paarden naast elkaar. En plotseling, met een drieste sprong, zat Redbad achter op het paard van 't meisje. Even schrok de schimmel. Alpaïde slaakte een lichte kreet, doch de prins had in 't volgend ogenblik de teugels van het paard gegrepen en dwong het tot kalmte. Hij stuurde het terug naar waar ze eerst afgestegen waren. Storm liep als een lammetje achter hen aan. Hij tilde haar opnieuw uit het za del en hield haar stijf omkneld. Dit maal beantwoordde ze zijn zoenen. Er was geen berekening in die kus. Ze dacht niet aan haar opdracht, die reeds zo dicht bii de verwezenlijking scheen te zijn. Het was de kus van een jonge vrouw, die in zich voelde trillen een gewaarwording, die ze eerder gekend had, maar nooit zo diep en spontaan. De beide jonge mensen zouden het minnespel nog lang hebben voortgezet, als niet de roffel van paardehoeven had geklon ken. Haastig maakte Alpaïde zich los uit zijn armen en streek de ver warde haren uit haar gelaat. Voor ze nog enkele woorden kon den wisselen, klonk reeds Hjelmers stem: „Daar heb je de slootjessprin gers. Als nu het eten maar gauw komt. Ik val bijna van mijn paard van de honger" .Stel je gerust, mijn vriend", antwoordde Redbad. „Ik zie de knechten al komen. Overigens zou het voor het dikke brokje mens, dat onder de naam Hjelmer van Rop- ta bekend staat, niet slecht zijn eens een maaltijd over te slaan". „Hoe durf je zo over mijn sierlijke vormen te spreken", kaatste Hjel mer goedmoedig terug. „Als ik zo'n onbehouwen beenderenrif was als 'n zekere friese prins dan zou ik telkens weer een kleur als vuur krijgen als ik aan mijn eigen verschijning dacht. Zeg nu eens eerlijk, vrouwe Alpaïde, vindt u zo'n goed met vlees omklede figuur niet stukken sierlijker dan die hoekige verschijning- daar". En hij wees op Redbad. Alpaïde bevestigde lachend, dat de heer van Ropta een aantrekke lijke verschijning was. „Nu hoor je het" viel Hjelmer haar triomfante lijk in de rede. „Vooral voor een hongerige volksstam, die een bout mensenvlees niet versmaad" voegde de Frankische er ondeugend aan toe. Hjelmer maakte een dreigende be weging in haa** richting en Alpaïde vroeg lachend om vergeving. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5