Weerbericht Bijna tweehonderd Leidse pelgrims trokken naar eeuwenoud genade-oord Kevelaer V.S. gaan reservisten oproepen Ontwapening Katangaans leger begonnen „Verkenner 13" in baan om de aarde V.V. „Meerburg" trof laatste voorbereidingen Met 8 elftallen de competitie in Het weer in Europa ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Bijna tweehonderd pelgrims van de Leidsche Processie naar Kevelaer zijn, dinsdagavond van de driedaagse bedetocht, geestelijk voldaan terug gekeerd. De trouwe pelgrims schamen zich er niet voor drie dagen feest- katholieken te zijn en in het Duitse Rijnland zingend en biddend, zo maar in het openbaar, Maria ter eer, in processie door de straten van Kevelaer te lopen, neer te knielen voor de genade-kapel met al die duizenden men sen, voor de kleine beeltenis van de Consolatrix Afflictorum, de Troosteres der Verdrukten om troost en steun vragen in de zorgen en het leed, dat elk mensenhart toch wel te dragen heeft. Het was zondagmorgen bij de Hartebrugskerk, waar de vijf auto bussen gereed stonden, weer een hartelijke begroeting van oude be kenden. Met weemoed werd weer gesproken over degenen, die de pel grimstocht door het leven hadden volbracht of door ziekte of ouder dom niet meer mee konden gaan. Kevelaer-veteraan De oud-voorzitter, de heer J. A. Dingjan, drager van de gouden me daille, ging in de hoge leeftijd van 92 jaar voor de 58e keer mee ter beêvaart. De geestelijke leiders waren dit jaar de directeur-pastoor F. v. Ber- kel O.F.M., de zeereerw. heer A. M. E. Th. Vreeburg, leraar aan 't klein seminarie te Noor d wij kerhout, en pater H. Hagen O.F.M. Met prof. Vreeburg, die in zijn jeugd al met zijn ouders pelgrim was, ging een tiental seminaristen mee ter bedevaart. De reis werd onderbroken in Berg en Dal bij hotel „Erika". Zo dra de toren van Kevelaer in zicht kwam, werd het blijde Salve Regina aangeheven. Het weer was goed en het bleef, hoewel met weinig zonne schijn, droog, zodat alle oefeningen in de open lucht konden doorgaan. Duizenden pelgrims Als er veel processies zijn, dan is Kevelaer het mooist. Als al die bid dende en zingende groepen rond de heiligdommen gaan, als de Duitse en Hollandse melodieën van de Ma- ria-liederen zich afwisselen, dooreen- klinken, de zilveren klokken van de oudste kerk, de Kaarsenkapel, weer een binnenkomende processie inlui den en de muziekkorpsen overal be geleiden, dan is dit steeds weer een heerlijke gewaarwording. Bij onze aankomst werden vooral de nieuwe pelgrims geïmponeerd door de grote processie uit de Sieg, een mijnstreek boven Bonn. De luisterrijke intocht Nadat de pelgrim zich, soms met enige moeite hadden gehuisvest, trok „de Leidsche" voor de intocht vanaf het Vaandelhuis door Kevelaer en rond de genade-kapel onder het zin gen van de litanie van Maria met de melodieuse aanroeping „Maria, Ma ria, wij bidden U, ach help ons, nu en in de dood, o allerzuiverste Maagd Maria." Aan de rijke paramenten van de Broederschap waren een tweetal va nen toegevoegd, ontworpen door pa ter Hagen, kunstzinnig en fraai naaldwerk van mevr. Lindenhoff- Höp en mej. Annie Vreeburg. De basiliek was volgestroomd met de pelgrims uit de Sieg en zo werd in de Kaarsenkapel de eerste predi katie gehouden door pater Hagen om de pelgrims op te wekken tot veel devotie en vooral om te bidden voor de intentie van dit jaar: de eenheid van de Kerken. 's Avonds werd in de Kaarsen kapel een plechtig lof gecelebreerd, waaronder prof. Vreeburg een zeer schone en leerzame beschouwing gaf over de leer van de Kerk omtrent de Mariaverering. Na deze plechtigheid ontstaken de pelgrims him lampions om zingend en biddend rond te trek ken, met als einddoel de Genade kapel, waartegen de achterzijde van het kleine altaar, vanaf de Kapellen- platz door een open boog de kleine kopergravure zichtbaar is, die de pastoor van Kevelaer in alle stilte in 1642 in het kapelletje van Hen drik Buschman bracht. Deze gravure is nu in een gouden kast geplaatst, omgeven door vele kostbare ge schenken en sieraden. Terwijl alom nog de lichtprocessies zingend rondtrokken en illuminatie van de kapel was ontstoken werd de Leidse oefening besloten met het zingen van het Credo. Pontificale Hoogmis In de plechtige Hoogmis, opgedra gen door pastoor Van Berkel, pater Hagen en prof. Vreeburg, was het grote heiligdom tot de laatste plaats bezet. De pelgrims van de vele klei ne processies, die rich de weelde van een Hoogmis niet kunnen per mitteren, genoten met ons mee van de schone plechtigheid en van het prachtige koorwerk: de Theresiën- messe van Joseph Haydn, gezongen door het Basiliekkoor. Deze heerlijke compositie, uitge voerd door mannen en knapen, met een volledig orkest, waaraan zelfs de pauken niet ontbraken, is alleen reeds een bezoek aan Kevelaer waard. De Gregoriaanse wisselende gezangen werden echter zeer slecht gezongen. De Sacramentsprocessie Als een schril contrast met de luis ter van de Hoogmis volgde een uur later de Sacramentsprocessie, die al leen voor de oudste processies is toegestaan. Nu zweeg alles en ieder een. Alleen toonde de Kevelaerse Musik-Verein in staat te zijn als een orgel de Gregoriaanse muziek te spelen. De rondgang met het Aller heiligste werd onderbroken bij een rustaltaar. Na het zingen van het Tantum Ergo werd aan de vele men sen die deze processie met grote eer bied kwamen aanschouwen, de ze gen gegeven. De Kruisweg in het bos In drie groepen verdeeld, werd in de middag de Kruisweg gebeden langs de 14 staties in kapellen langs de heerlijke lanen aan het Mariën- park. De avond van de tweede dag heeft de pelgrims weer de grote voldoe ning gegeven van de tocht naar het De Amerikaanse minister van de fensie, McNamara, heeft vrijdag be kendgemaakt, dat omstreeks 76.500 reservisten van het leger, de vloot en de luchtmacht worden opgeroepen, zulks op grond van de plannen, wel ke president Kennedy op 25 juli heeft ontvouwd. De betrokkenen moeten op 1 oktober opkomen. Het gaat om ongeveer 46.500 reser visten van het leger, 6.400 van de ma rine en 23.600 van de luchtmacht. De minister wilde niet zeggen, hoe lang de reservisten onder de wapens zullen worden gehouden. Dit hing af van de duur van de crisis om Berlijn, Hij zei, dat het congres de diensttijd vian opgeroepen reservisten tot één jaar heeft beperkt. De regering was echter gemachtigd, zo nodig ongeveer 250.000 man op te roepen. TEVREDEN OVER BONDGENOTEN Op de vraag of hij tevreden was over de maatregelen van de bondge noten van de VS om hun defensie te versterken, antwoordde McNamara bevestigend. Het marinepersoneel, dat weer in dienst wordt geroepen, omvat mili tairen, die achttien squadrons van de marineluchtvaartdienst zullen vor men en de bemanning van veertig torpedobootj agers. De betrokken luchtmacht eenheden omvatten voornamelijk tactische ja gereenheden, alsmede personeel voor tactische verkenningen en eenheden voor luchtvervoer. Wat de reservisten van het leger betreft, gaat het om de - infianterie- opleidingsdivisie en om personeel voor de medische dienst, het vervoer, de militaire politie en andere neven diensten. VN-militairen hebben vrijdag te Elisabethstad meegedeeld dat de Ver. Naties zijn begonnen met het ontwa penen van de dertienduizend man Katangaanse militairen en politie mannen. Deze actie wordt uitgevoerd door elfduizend Indische, Ierse en Zweed se VN-militairen. Deze zullen eerst hun greep op de bewegingen van le ger en politie van Katanga verstevi gen, voordat tot ontwapening wordt overgegaan. Voor dit doel is vrijdag een batal jon Indische keurtroepen, dat over gepantserde jeeps beschikt, per vlieg tuig naar een plaats in Noord-Ka- tanga vertrokken, waar het vandaag zal aankomen. Godefroid Moenongo, Katanga's minister van binnenlandse zaken, ontbood vrijdag in alle haast de bui tenlandse correspondenten. Hij zei, dat de centrale Kongolese regering volgens „nog onbevestige berichten" de ontwapening van de Katangaanse troepen had geëist. Als men dit mocht proberen, zou Katanga zich verdedigen. Dag Hammarskjoeld wil ons, zodra hij kan, vernietigen, aldus Moenongo. Sture Lirmer, de leider van de VN- operatie in Kongo, verklaarde vrij dag in Leopoldstad, dat de volkeren organisatie elke politiek in Kongo zal steunen, die zal leiden tot volledige aansluiting van Katanga bij de rest van Kpngo. De VN zouden zelf alles doen om hiertoe langs vreedzame weg te komen, maar er zouden ook an dere middelen gebruikt kunnen wor den, als onderhandelingen met de Katangaanse autoriteiten op niets mochten uitlopen. Amerikaanse ruimteproeven Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft vrijdag een satelliet gelanceerd, met behulp waarvan men micrometeorie ten wil ontdekken en bestuderen, die de veiligheid van ruimtereizigers in gevaar kunnen brengen. De sateliet, van het type „Verken ner, die de naam „Verkenner 13" heeft gekregen, werd met behulp van een scout-raket van het eiland Walloops voor de kust van Virginia afgeschoten. Volgens de NASA heb ben de vier trappen van de raket goed gewerkt. Jïet was de bedoeling dat de kunstmaan, die ongeveer zestig kg aan instrumenten bevat in een baan om de aarde kwam, waarvan het verste punt 980 km en het dichtsbij- zijnde punt 450 km van de aarde ver wijderd is. De scout kost aanzienlijk minder dan enkele andere ruimteraketten. Van de drie pogingen, die tot dusver zijn gedaan om met behulp van een dergelijke raket een kunstmaan in een baan om de aarde te brengen, is er tot dusver slechts één gelukt. De raket weegt 16,200 kg, de'salelliet die met de vierde trap één geheel blijft vormen, weegt 85 kg. De NASA heeft intussen bekend gemaakt, dat de „Verkenner 13" in een baan om de aarde is gekomen. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft vrijdag bekendgemaakt, dat de po ging om deze week een onbemande Mercury-ruimtecabim in een baan om de aarde te brengen, is uitge steld. Volgens welingelichte kringen zal het uitstel minstens een week duren. Donderdagavond deden zich tech nische moeilijkheden voor bij een controle van de Atlas-raket en de Mercury-cabine. De proef vormt een belangrijke voorbereiding voor de uitvoering van het plan, om nog dit jaar een bemandruimtevaartuig in een baan om de aarde te brengen. Of dit laatste nog inderdaad vóór het nieuwe jaar zal kunnen geschieden, hangt of van de duur van de thans ondervonden vertraging. V ers tekelingetje uit New-York Heen en terug! Met de „Rotterdam" van de Hol- land-Amerika lijn is vanmorgen een verstekelingetje in de Rotterdamse haven gearriveerd. Maar ze zal hier slechts een dagje blijven, want van daag nog gaat het (minderjarige) meisje met het ss „Sloterdijk" van dezelfde maatschappij retour Ame rika. De 19-jarige Marion S. was enige jaren geleden met haar Nederlandse onders naar New York geëmigreerd. Het beviel haar niet daar en ze vatte het plan op naar het oude vaderland terug te keren. Naar een tante in Amsterdam. Toen het luxe passagierschip „Rot terdam" in de haven van New York lag, wist Marion als bezoekster aan boord te komen. Ze verstopte zich en kwam, eenmaal op zee, te voor schijn. Het meisje had geen geld bij zich en evenmin een paspoort. De kapitein besloot haar aan het werk te zetten in een van de keukens. Ook op dë „Sloterdijk" zal ze op die ma nier de terugtocht „verdienen". KORTE GOLF In Laos is, honderd km ten oos ten van Vientiane, aan de rivier de Mekong, gistenacht een hevig ge vecht geleverd tussen strijdkrachten van de regering en die van de linkse Pathet Lao. Het aantal doden is niet bekend, maar 32 gewonden, van wie vijf zwaar, zijn vrijdagochtend en -middag in Vientiane aangekomen. De Britse ambassadeur in Mos kou, sir Frank Roberts, heeft vrijdag verklaard dat zijn regering hem heeft verzocht, met het oog op de crisis om Berlijn zijn verlof uit te stellen. Hij zou begin september met vakantie gaan, maar dit gaat nu niet door. Een Mexicaanse ambassaderaad, Jesus Flor es Aguirre, is in de nacht van donderdag op vrijdag in Havan na vermoord. Hij werd in zijn auto doodgeschoten. De daders wisten te ontkomen. Aguirre was, behalve di plomaat, schrijver en dichter. De Romeinse politie speurt naar stig naar drie zakken met geld ter waarde van ruim een kwart mil joen gulden, die een week geleden per trein uit San Remo, in de Itali aanse Rivière, naar Rome werden ge zonden, waar zij na aankomst prompt verdwenen. De zending was bestemd voor een Romeinse bank. Het stadsbestuur van Verona meent dat te veel duiven in de stad nestelen en heeft andere steden dui ven beloofd. Door het voedsel van de duiven wordt thans een slaapmiddel gemengd om het vangen te verge makkelijken. Er zijn ca 6.000 duiven in Verona. De eerste dagen werden er 200 gevangen. Bij Boufarik in Algerije zijn donderdag vier Franse militairen, onder wie een kapitein, bij een tref fen met Algerijnse opstandelingen gedood. President Kennedy is vrijdag uit Washington naar zijn zomerverblijf in Cape Cod vertrokken om daar het weekeinde door te brengen. Bij een ontploffing in een fa briek van raketbrandstof der Ameri kaanse marine in Indian Head, in de staat Maryland, zijn vrijdag vijf men sen om het leven gekomen. De fa briek werd geheel verwoest. Een groep Algerijnse opstande lingen heeft vrijdagavond een over val gedaan op een restaurant in Me dea, ten zuidwesten van Algiers, en daar het vuur geopend op de gasten en een handgranaat geworpen. Vijf mensen kwamen om het leven en tien. werden gewond. zogenaamde rode kruis, de Kalvarie- berg, waar tegen de geweldig grote kruisboom de 12e statie: „Jezus sterft aan het kruis", is geplaatst. Op deze indrukwekkende plaats, in het duister van de avond, hield prof. Vreeburg een treffende pre dikatie over de zin van het kruis, over Christus' lijden en sterven. Diep onder de indruk van deze pre dikatie werd in alle stilte de licht processie opgesteld om dan als blij de christenen het Kevelaer-Magnifi- cat te gaan zingen tot voor de beel tenis van Maria. Kevelaer op het witte doek In de late avond kwamen alle pel grims in een grote zaal bijeen om te genieten van de vertoning van prachtige dia's over Kevelaer met muzikale omlijsting en commentaar. De heer en mevrouw Lindenhoff- Hop hebben met pater Hagen in het vorig jaar een groot aantal opnamen gemaakt en met grote technische be kwaamheid en kunstzinnigheid dit werk zo goed volbracht, dat het een ieders bewondering afdwong. Foto-technisch, maar zeker niet min der geluidstechnisch, was zeer veel bereikt. Vooral de kleur en-dia's wa ren prachtig. Het scenario was zeer te waarderen. Alles tesamen goed amateurwerk, boeiend, literair zeer schoon en van grote propagandisti sche waarde. Deze voorstelling werd ook bijgewoond door de deken van Kevelaer. Huldiging bij jubileum Op het einde van de avond werd de heer Godefr. Heemskerk uit Ha- zerswoude-Groenendijk, die voor de 25e maal de bedevaart maakte, door de voorzitter, de heer Jac. van Haas teren, gehuldigd en met de uitrei king en opspelding van een grote zilveren medaille gehuldigd. Ook de heer Van Wijngaarden, reeds drager van de zilveren me daille, die nu al 30 maal het grote vaandel heeft gedragen, ontving een geschenk. De laatste dag In de stemmige kapel van het Cla rissenklooster werd op de laatste morgen een gemeenschapsmis tot in tentie van de overleden leden van de Broederschap opgedragen. Deze gedialogeerde H. Mis werd geleid door pater Hagen, waarbij vooral twintig acolieten en misdienaars zeer stichtend deelnamen. In de laatste bijeenkomst in de kerk „Oud Kevelaer" hield pastoor Van Berkel een predikatie, een over weging over de pelgrimstocht op aarde, waaraan de predikant een „In Memoriam" verbond voor pastoor Tijnagel z.g., de directeur, die het vorig jaar zijn laatste pelgrimstocht meemaakte. Na de zegening van de sacramen taliën van de pelgrims werd de gro te processiekaars, die bij de vele kaarsen in de Kaarsenkapel wordt geplaatst, gewijd. Hierna ging de laatste processie naar de genadekapel, waar de di recteur ten afscheid zijn priester lijke zegen gaf. Toen zongen de pel grims: „Vaarwel, vaarwel, wij schei den, o, dierbaar Kevelaer", en vroe gen Maria het volgend jaar weer terug te mogen keren in Haar gena de-oord. C. P. J. PAARDEKOPER sr. LEIDEN Bromfietser over acht meter meegesleurd Over een afstand van acht meter werd gisteren een 16-jarige LeidSe bromfietser meegesleurd op de hoek van het Levendaal en de Geregracht. Op dit gevaarlijk kruispunt gaf een automobilist, die van de richting Plantagelaan kwam en de Geregracht op wilde rijden geen voorrang aan een bromfietsers, die in tegengestel de richting op het Levendaal reed. De bromfietser viel en werd met fiets en al een eind meegesleurd. Wonder boven wonder had deze geen letsel. De bromfiets werd zwaar be schadigd. Auto van standwerker dook in Nieuwe Rijn Uiteraard onder grote belangstel ling van de vele marktbezoekers dook hedenmorgen omstreeks tien uur de onbemande Renault Dauphine van de heer Wester uit Hillegom, verkoper van kamerplanten in het water van de Leidse vismarkt. Waarschijnlijk is de wagen, die ach ter de kraam stond van de handrem afgeschoten. In ieder geval werden de omstaanders geallarmeerd door een luidruchtige plons. Het autotje verdween in een wolk van schuim, maar richtte zich even later weer op en begon naar de overkant te drij ven. De takelwagen van de brand weer sloeg even de drenkeling aan de haak en zette de wagen weer net jes op de Nieuwe Rijn. BIOSCOPEN De films in de week van 26 aug.-l sept. zijn door de KFC als volgt ge keurd: Trianon: Ben Hur (A.L.) geprolon geerd. Dgl. 2.30, 7.30 uur (ook zondags). Casino: Avondprogramma èifgek. 's Middags: „Alleen op de wereld" (A.L.). Geprolon geerd). Dgl. 2.30. Lido: „De gewelven der Ver schrikking" (18 j. met 1. voorbehoud). Dgl. 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd. 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 uur. 's Morgens 10.30 uur, behal ve zondags: „Sjors van de Rebellenclub (A.L.) Geprol. Luxor: „Mysterie der twee vrou wen" (volw.). Dgl. 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd 2.30, 4.45, 7.00 9.15 uur. Studio: ,,'n Tikkeltje diefstal (A.L.) Geprol. Dgl. 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd. 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 uur. Rex: „Guerillastrijd in de rim boe" (14 j.). Dgl. 2.30, 7.15, 9.15 u.r znd 2.30, 4.45, 7,15, 9.15 uur. (Geldig van zaterdag tot zondag avond. Opgemaakt te 11.15 uur). VERANDERLIJKE BEWOLKING. Veranderlijke bewolking met slechts hier en daar enige re gen. Matige zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets lagere middag- temperaturen. Het bestuur van „Meerburg" be hoefde niet te klagen over de op komst voor de gisteravond in „De Drie Eendjes" gehouden vergadering. De jeugd vooral was sterk vertegen woordigd, hetgeen een belofte in houdt voor de toekomst van de ver eniging. In zijn openingsrede deelde de voorzitter de heer P. de Vrind, mede, dat voor de kleedgelegenheid een noodoplossing is gevonden door aan koop van een gebouwtje, kosten 250.-, dat door de leden is afgebro ken en nu weer zal worden opge bouwd. Voor sommige werkzaamhe den, zoals schilderen en sanitair, ver zocht hij medewerking van deskun dige leden. Nadat spontaan mede werking was toegezegd door enkele leden, deelde de voorz. mede, dat de Ned. Heidemaatschappij bezig is met het plaatsen van een afrastering en de doelpalen, hetgeen de kapitale som gaat kosten van 5160.-. Dit zal evenwel niet door de vereniging be taald moeten worden. De indeling van de elftallen in de KNVB afd. LVB is nu ook bekend en is als volgt: ZondagcompetitieMeerburg 1, 2e klasse; Meerburg 2 3D klasse; Meer burg 3 4D klasse; Meerburg 4 4G kl.; Meerburg junioren A in klasse D. Voor de zaterdagmiddagcompetitie adspiranten A klasse M; adsp. B klasse S; adsp. C klasse U. De voorzitter verzocht de mede werking van de leden op zaterdag 16 september bij 't inhalen van de neo mist, die op zondag 17 september in de parochie zijn eerste H. Mis zal op dragen. Hierna volgde een uiteenzetting door drs Dirkse uit Leiderdorp over de werkwijze en het nut van het overkoepelend orgaan van de sport verenigingen in de parochie. Het gaat o.m. om een financiële coördi- naite, terwijl toch alle verenigingen onafhankelijk blijven. De heer v. d. Meer onthulde dat de gezamenlijke toto, van alle sport verenigingen samen, wekelijks 50.- opbrengt. De verdeling per vereni ging zal op de algemene vergadering worden vastgesteld. Elftal-commissie. Het verzoek van het bestuur tot het indienen van candidaten voor de elftalcommissie bleek tevergeefs ge weest. Mitsdien kwam het bestuur zelf met enige namen, nl. de heren A. G. van Mil, M. Zandbergen, M. v. Kins en de trainer Fr. Zandbergen. Het lag in het voornemen hieraan nog een lid toe te voegen, maar de vergadering meende, dat best met drie leden kon worden volstaan, waarmede het bestuur na gehouden bespreking zich accoord verklaarde en aan de heer Fr. Zandbergen, als trainer een adviserende stem in de commissie wordt toegedacht. Ook de contactavonden in ere her steld worden, die destijds zeer geani meerd waren. De voorz. zou het zeer op prijs stellen, wanneer deze avon den, die zo nuttig werken om de goe de verstandhouding van de leden, op de oude voet worden voortgezet. Hij deed daarbij een beroep op de oud leden van de contactcommissie om hieraan wederom medewerking te willen verlenen. Toezegging hiervoor deden de heren Fr. Zandbergen, W. Pieterse en L. van Velzen. Het probleem jeugdleiders, dat al wekenlang zorgen baart bij het be stuur, ontbrak natuurlijk ook niet op deze vergadering. Ondanks alle moeite van het bestuur zijn er nog steeds niet voldoende personen dis ponibel. De voorz. deed opnieuw een beroep op de vaders van de adspi ranten om 1 of 2 maal per seizoen zich deze moeite te getroosten, te meer, omdat de voetbalbond eist, dat jeugdleiders de elftallen vergezellen, zeilen. Aan het slot van de vergadering bracht de voorz. dank aan de leden van de elftalcommissie voor hun toe zegging deze ondankbare taak te willen vervullen. Ook de secretaris, de heer M. Hendriks, werd 'n pluim op de hoed gestoken voor de vele voorbereidende werkzaamheden door hem verricht bij het opnieuw star ten van de vereniging. Verheugd was de voorz. ook over de medewerking van de leden bij de aanschaffing van o.a. doelnetten (van nylon), een kalkwagentje, enz. die voor de laagst mogelijke prijs konden worden aan geschaft. Zoals we in het begin reeds opmerkten, er is enthousiasme bij de leden; het gaat goed bij „Meerburg", dat straks met 8 elftallen de compe titie instapt en eindelijk weer kan beschikken over een eigen terrein. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI geh.bew. 15 5 STOCKHOLM h. bew. 14 4 OSLO geh.bew. 19 12 KOPENHAGEN regen 17 10 ABERDEEN h.bew. 17 6 LONDEN regen 22 16 AMSTERDAM zw.bew. 20 16 BRUSSEL zw.bew. 21 14 LUXEMBURG L bew. 18 11 PARIJS h.bew. 25 12 BORDEAUX onbew. 28 12 GRENOBLE onbew. 24 11 NICE onbew. 25 19 BERLIJN zw.bew. 19 13 FRANKFORT 1. bew. 24 9 MüNCHEN onbew. 22 8 ZüRICH mist 22 8 GENèVE onbew. 23 8 LOCARNO h.bew. 25 11 WENEN onbew. 23 10 INNSBRUCK onbew. 24 8 BELGRADO onbew. 25 11 ATHENE onbew. 20 ROME onbew. 20 16 AJACCIO onbew. 25 15 MADRID onbew. 35 20 MALLORCA onbew. 29 18 LISSABON onbew. 36 23 PAUZE Morgen: Veertiende zondag na Pinksteren: „Protector noster. Onze Beschermer, zie toe...." (Uit psalm 83). SNAKKEND NAAR HET EINDE. Dominee dr. J. J. Bukses schreef in .,De Waagschaal" over de zondags- preek: „In elk geval is het goed, amen te zeggen op het moment, waarop de kerkgangers het jammer vinden, dat de preek af is, en niet zó lang te preken, dat de hele gehaeente naar het amen zit te snakken". Wanneer dit waar is voor de pro testantse eredienst, waarin de preek de hoofdschotel vormt, hoeveel te meer voor de katholieke, waarbij het offer van het H. Avondmaal het mid delpunt is. Wij zijn er zeker van de bijval en toejuichingen van de Roomse schare te verwerven, als wij stellen, dat voor het tegenwoordig publiek een preek van hóógstens 10 minuten welletjes is. Het is ons opgevallen, dat goede predikanten (en dus ervaren psycho logen) het altijd kort maken. PUZZEL Oplossing 522. Hor. 1. pal, 4. iep, Doorn, 7. L.S., 9. re, 10. Opperdoes, 15. aar, 16. ooi, 17. onderling, 20. Ot, 21. Ee, 22. adder, 24. dok, 25. ent. Vert. 1. polo, 2. Ld, 3. Noor, 4. in, 5. poes, 8. spant, 9. reine, 11. pad, 12. ere, 13. dol, 14. ooi, 17. oord, 18. rode, 19. Gent, 22. A.K., 23. re. PUNT ,Wat Genk je.zou lang haar me staan „Alleen zó kan ik Herbert ertoe brengen met mij naar de „Lohen grin" te gaan.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3