S)e VERWARRING EN ONRUST IN BRAZILIË President Janio Quadros afgetreden LEGER IN STAAT VAN PARAATHEID „ST. PIETER" Strijdkrachten willen Quadros' ontslag niet erkennen Inschrijvingen: Geen oorlog om Berlijn Met pantserwagens naar school! 3- en 5-jarige cursus ZOMERPRIJZEN Zonne-kookstel Directeur: J F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1961 51ste JAARGANG No. Is het niet Berlijn dan is het Brazilië! Telet 2 0 9 3 5 Red 2001 5. 85594 Advert. 3 0 8 2 6 Klachten beior&lns S 3 8 3 9 (tussen 11.30 en 19.00 n.) Giro 10 30 03 Abonn. f 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 1,50 p. kw„ Franco p.p. f 8.-, Adv. 11 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 GEEN TAXI'S MEER IN ZONE-GRENS President Janio Quadros van Brazilië is afgetreden. De voorzitter van de Kamer van afgevaardigden, Ranieri Mazilli, zal voorlopig het presidentschap op zich nemen. Quadros was in januari van dit jaar tot president gekozen met een ongekende meerderheid. In zijn campagne beloofde hij een einde te maken aan de corruptie, en verstrekkende hervormingen in te voeren om de armoede te bestrijden. Hij werd voor 5 jaar gekozen. In een brief aan het congres heeft Quadros gezegd: „Ik ben door de reactie verslagen." Volgens hem zou er geen vrede in Brazilië zijn als hij zou blijven. Hij drong er bij de Brazilianen op aan de orde te handhaven en deelde mee dat Mazilli vrijdag het president schap op zich zal nemen. Het congres heeft het ontslag van de president aanvaard. De gouverneur van de staat Guanabara, Lacerdas, had vrijdag eer der op de dag in een televisietoespraak gezegd, dat de regering van plan was het congres blijvend met reces te laten gaan en bij decreet te regeren. Alle radiozenders van Brazilië zenden elke vijf minuten de tekst van Quadro's brief uit. Quadros bevond zich op het ogenblik van de bekendmaking in Sao Paulo voor besprekingen met gouverneur Pinto. De radio heeft gemeld dat alle eenheden van het leger, de luchtmacht en de staatsmilitie in Sao Paulo in staat van paraatheid zijn. Quadros had zich de reputatie verworven een politiek gematigd en eco nomisch conservatief politicus te zijn in de jaren 1954 tot 1958 toen hij gouverneur van Sao Paulo was. Toen hij president was geworden, deelde hij mee een „onafhankelijk" buitenlands beleid te zullen voeren in alle kwesties, ook die met betrekking tot de Sowjet-Unie en Communistisch- China. Hij zei echter óók dat Brazilië zijn traditionele politiek van samen werking met de Ver. Staten zou handhaven. In Quadros' brief aan het congres werd verder nog gezegd: „De krachten van de reactie zijn tegen mij." Hij zei verder dat zijn geweten hem ver plicht af te treden voor het welzijn van Brazilië. „Ik neem mijn oude functies van professor en advocaat weer op," zo besloot hij zijn brief. van de verschillende staten bijeen. Bijna alle gouverneurs, die beho ren tot de nationale democratische unie de partij van Lacerda heb ben gezegd bereid te zijn Quadros te steunen. De voorzitter van de nationale de mocratische unie, Levy, heeft na een onderhoud met Pinto verklaard: „Wij wensen dat de president zijn ontslag intrekt, maar er is reeds een toe stand ontstaan die juridisch uiterst ingewikkeld is, omdat de medede ling van zijn aftreden reeds in de se naat is voorgelezen en een tijdelijke president in functie is getreden". POLITIEKE MANUPILATIES In Rio de Janeiro vraagt men zich af, of de president is afgetreden om, daartoe geroepen door het volk en het leger, straks een des te steviger positie te kunnen inemen. Quadros heeft iets dergelijks al eerder ge daan, namelijk in de verkiezings strijd om het presidentschap. Hij trok zich toen plotseling als kandidaat te rug, omdat hij weigerde verplichtin gen op zich te nemen, welke de par tijen van hem vroegen in ruil voor hun steun. De ontslagbrief van Quadros schijnt echter met deze hypotthese in strijd te zijn, Immers, in plaats van het volk uit te nodigen „de straat op te gaan", heeft hij een beroep op de be volking gedaan, de kalmte te bewa ren en aan het werk te blijven. Voorshands is de toestand zo, dat de voorzitter van de Kamer van Af gevaardigden, Ranieri Mazzili, voor lopig het presidentschap waarneemt, aangezien de vice-president, Joao Gou- lart, een bezoek aan het Verre Oosten brengt. Omdat geen taxi's meer de sectorgrens kunnen en mogen passeren, dragen een Westduitse politieman en een Amerikaans M.P. bagage van toeristen die zijn blijven steken, vanaf de grens het vrije westen in... Strijdkrachten willen er niet aan Gouverneur Lacerda heeft in een televisietoespraak van donderdag avond gezegd dat de minister van justitie, Pedrosa Dhorta, hem had verzocht om steun voor „wijzigin gen van instellingen". De minister had er aan toegevoegd dat president Quadros zou aftreden, indien hij geen steun van het congres zou krijgen of het congres niet kon passeren. Quadros wilde, aldus Lacerda, de zaak aan het volk voorleggen en het congres blijvend met reces sturen. De minister had de gouverneur ver zekerd dat twee militaire ministers ermee akkoord gingen -en dat de derde niet was geraadpleegd. Vrijdag heeft gouverneur Lacerda de pers meegedeeld het aftreden van de pre sident te betreuren. Niemand heeft dit gewild, zei hij. De Kamervoorzit ter heeft echter voorlopig het1 pre sidentschap op zich genomen en hij zal alles doen om het recht en de vrede in het land te beschermen. Kardinaal zwijgt In zijn brief aan het Congres zei Quadros nog: „Ik voel mij verplet terd. Duistere machten keren zich op het ogenblik tegen mij. Deze machten hebben tegen mij geïntri- greerd en mij beledigd onder het voorwendsel met mij te willen sa menwerken. Indien ik aan de rege ring zou blijven,, zou ik er niet in slagen de vrede en de rust te hand haven die voor mijn werk noodzake lijk zijn". In de rooms-katholieke kringen te Rio de Janeiro heeft men gewezen op het stilzwijgen van de aartsbis schop van Rio, k> rdinaal Camara. Overigens heeft de rooms-katholieke leider eerder de Athayda opzien ge baard door te schrijven dat hij „in naam van de christelijke gedachte" de door Quadros ingeslagen weg op het gebied van de buitenlandse poli tiek steunt. T egenbetogingen Een menigte heeft zich vrijdag avond voor het gebouw van de arbei derspartij te Rio de Janeiro verza meld en geroepen „Janio ja, Lacerdo neen". In de staten Guanabara, Rio de Ja neiro, Minaus Geraes en Espirito San to zijn de spoorwegarbeiders van de nationale spoowegmaatschappij „Leo- poldina" vrijdagavond in staking ge gaan „om de weg te versperren voor het fascisme, dat het ontslag van Quadros heeft uitgelokt". Kort tevoren was gemeld dat het in Rio en Sao Paulo volkomen rustig was. Wel zonden de bureaus hun per soneel eerder naar huis zodat het in de middaguren drukker op straat was dan gewoonlijk. Hier en daar stonden sprekers, die de bevolking opriepen tot „verdeging van de re publiek". Incidenten deden zich daar bij niet voor. Op het vliegveld Cumbio had Qua dros andermaal een onderhoud met Pinto. Vervolgens begon hij bespre kingen met de minister van Arbeid, Neves, en drie gouverneurs van sta ten. In Sao Paulo zijn de gouverneurs R.K. Middelbare Handelsavondschool Oude Vest 193 Leiden ministeries zijn belast met de lopende zaken. Na het ontslag van het kabinet wordt de mogelijkheid van een te rugkeer naar de macht van president Quadros als uitgesloten geacht, ten minste onder de huidige grondwet. Alle banken en scholen in Brazi lië zijn vandaag gesloten. In de staten Sao Paulo en Rio de Janeiro zijn de wetgevende verga deringen in permanente zitting bijeen. VERKLARING VAN QUADROS. Tijdens een onderhoud met de gou verneur van de staat Minas Geraes, Magalhaes Pinto, op de luchtbasis (Advertentie) Cumbica, heeft president Quadros verklaard niet op zijn ontslag te zul len terugkomen. Ongeveer vierduizend betogers heb ben vrijdag gedemonstreerd voor het kantoor van de socialistische partij in Rio de Janeiro, onder het uitroepen van „Janio ja, Lacerda neen". De po litie slaagde erin de menigte zonder ernstige ongelukken te verspreiden. Voorts hebben enkele honderden GEHELE REGERING QUADROS AFGETREDEN De Braziliaanse strijdkrachten willen de geldigheid van het ontslag van president Quadros niet erken nen. Alle troepen zijn in de kazernes geconsigneerd na de bekendmaking van Quadros' aftreden. Uit de bondshoofdstad, Brasilia" is geifteld, dat in de federale kamer de grootste verwarring heerste. Vele vertegenwoordigers wilden op het zelfde ogenblik het woord nemen. Sommige parlementsleden nemen aan dat de president na een paleis revolutie gedwongen is zijn functies op te geven. Het kabinet van de minister van buitenlandse zaken, Arinos,heeft de pers meegedeeld, dat het congres en niet het leger zich over het ont slag van de president moet uitspre ken. „Wij wensen vurig, dat het congres het ontslag van de president weigert te aanvaarden, want anders zou het land gevaar lopen een chaos te wor den", aldus het kabinet van minister Arinos. Alle ministers van de regering- Quadros zijn afgetreden. Zij dienden hun ontslag in bij de waarnemend president Ranieri Mazzili. De secre tarissen-generaal der verschillende 28, 29 en 30 aug. van 2-4 en 7-9 nur aan de school (AU ver ten tie) JANIO QUADROS, de afgetreden president van Brazilië betogers, merendeel studenten, ge tracht een aanval te doen op de Amerikaanse ambassade in Rio de Janeiro. Zij werden met traansgas- bommen door de politie verspreid. ONTSLAG WORDT ALGEMEEN BETREURD. De dagbladen in Rio de Janeiro hebben speciale edities uitgegeven in verband met het aftreden van pre sident Quadros, dat blijkens de com mentaren door de meeste bladen wordt betreurd. Blijkens deze commentaren zouden alle politici, naar wier oordeel door de bladen werd gevraagd, de wens koesteren dat Quadros op zijn be sluit om af te treden terugkomt. Door de investituur van Mazzili als waarnemend president zal dit echter niet mogelijk zijn. In sommige pers- kringen verwacht men dat vice-presi dent Goulart na zijn installatie als president, zijn ontslag zal indienen. Dit zou de enige manier zijr om nieuwe verkiezingen te kunnen uit schrijven. REACTIE IN WASHINGTON. Het bericht van het ontslag van president Quadros van Brazilië is te Washington als een bom ingeslagen. De ambtenaren van de afdeling La- tijns-Amerika van het ministerie van buitenlandse zaken zijn dadelijk in spoedvergadering bijeengekomen om de gevolgen ervan te bestuderen. Hoewel de Amerikanen er officieel het stilzwijgen over hebben be waard, hebben Amerikaanse leiders het besluit van Quadros één van de hoogste Braziliaanse onderscheidingen aan de Cubaanse minister van in dustrie, Guevara, toe te* kennen, als een belediging beschouwd. Verder was men in Amerikaanse kringen niet ingenomen met het plan van Qua dros zich uit te spreken voor toela ting van communistisch China tot de Verenigde Naties, Chroesjtsjef: in gesprek met Amerikaan Het is wenselijk dat het overleg over Berlijn zo spoedig mogelijk be gint. Dit heeft Chroesjtsjov te Sotsji verklaard in een gesprek met de Amerikaanse journalist Drew Pear son, die intussen naar Moskou is te ruggekeerd. De Russische premier had gezegd, dat hij er zeker van was dat er geen oorlog om Berlijn komt. Als Rus land en de V.S. zij aar zij marche ren, zal er geen oorlog komen. Dan zou geen macht ter wereld een oor log kunnen uitlokken. Wij, Amerika en Rusland, kunnen de wereldvrede waarborgen, zo zou Chroesjtsjov verklaard hebben. Pearson deelde mee, dat de Rus sische premier hem de tekst had- overhandigd van een lange verkla ring van de Russische regering over de manier waarop aan de crisis rond Berlijn een einde gemaakt moet wor den. De tekst zal maandag 28 au gustus in de Sowjet-Unie en de V.S. gepubliceerd worden. Volgens Pearson had Chroesjtsjov zich tijdens het onderhoud in wel willende termen over Kennedy uit gelaten. Chroesjtsjov was echter te leurgesteld wat de resultaten van het overleg tussen hem en Kennedy in Wenen betrof. Pearson zei, dat de Russische pré mier in een bijzonder goede bui ge weest was. De Amerikaanse journa list had twee dagen doorgebracht met Chroesjtsjov en diens gezin van dichtbij leren kennen. ZOEKT een Gero-Cassette van f 40.of f 400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero specialist Twee Britse pantserwagens hebben heden een twaalfjarige Berlijnse schooljongen van zijn woning in de enclave „Eiskeller", ongeveer 800 me ter van de sectorgrens, naar zijn school in West-Berlijn begeleid. Don derdag werd de jongen door de Oost- duitste politie tegengehouden toen hij zich per fiets naar school wilde be geven. NEDERLANDS MEISJE IN BELGIE ONTVOERD? Het onderzoek door de Belgische politie naar de „ontvoering" in Has selt in de nacht van woensdag op donderdag heeft nog geen enkel re sultaat opgeleverd. Overigens is het de politie nog steeds niet duidelijk, of men te doen heeft met een banale liefdesgeschie denis of een werkelijke ontvoering. voor jongens en meisjes KOLEN OLIE C. A. VAN DORP Herensingel 7 Telef. 20988 (Advertentie). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vrij warm (Advertentie) In Rome zijn ter gelegenheid van de conferentie van de Ver enigde Naties over nieuwe energiebronnen zonnekookstel- len in de handel gebracht die veel weg hebben van een para- pluie. Het kookstel bestaat uit een reflector, die door zestien para bolische spiegels wordt ge vormd. In het midden daarvan is een lichtmetalen staaf aan gebracht met aan het andere einde een pan van 23 centime ter. Het geheel weegt niet meer dan drie kilo. De toestellen worden in een fabriek in Den ver (Colorado) vervaardigd. Er zijn reeds een kleine honderd exemplaren van verkocht. Met de toestellen kan een liter wa ter in 22 minuten aan het ko ken gebracht worden. De Bilt, 26 augustus. Het KNMI deelt mede: Boven het vaste land van West- Europa is een hogedrukgebied aan wezig, dat maar weinig van plaats verandert. Ook een depressie bij IJs land is vrijwel stationair geworden. Tussen de twee luchtdruk-syste men in bevindt zich boven Engeland een koufront, dat langzaam in oos telijke richting verplaatst. Dit front kan morgen het noordwesten van Nederland bereiken, zodat daar mo gelijk wat regen kan vallen. Het ziet er naar uit, dat het weer elders in het land onder invloed blijft van het kontinentale hogedrukgebied. Vrij warm weer zal er een gevolg van zijn. ZON- EN MAANSTANDEN 27 aug. zon op 5.42, zon onder 19.40. 28 aug. zon op 5.44, zon onder 19.38. H oogwaters tanden 27 Aug.: v.m. 3.57; n.m. 4.27. 28 Aug.: v.m. 4.43; n.m. 5.13. KORRELTJE Een ledigi brein is de werkplaats van de duivel.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1