S)e CöidóeSoiiAcmt Geallieerden laten in Berlijn de tanden zien Traangas in Berlijn Grensbewaking met tanks en geschut Russische journalist uit Bonn gewezen over Berlijn Beroep van V.S. op Rusland Verenigde Naties over de kwestie Bizerta Nieuw Guinea in geding gebracht Ruimteraket bij de In anderhalf uur rond bleef vlak Nederlanders in Oost-Duitsland in moeilijkheden? Directeur: J F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1961 51ste JAARGANG No. 15406 Ruimteschip bleef onder de wal Telet 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 103003 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mud., 7,50 p. kw„ Franco p.p. Adv. 17 ct p. mm Telefoontjes f 1,50 perialisten steeds weer zullen trach ten ons uit te dagen". Hij deelde mee dat de Russische troepen se dert 13 augustus, de dag van de sluiting van de grens, in staat van paraatheid zijn. Tevoren was een parade gehou den van fabriekswachten met lich te tanks en pantserauto's. De leider van de partij afdeling van Oost-Ber- lijn Verner, zei dat de meeste fa brieksarbeiders na tien dagen dienst in de wachtafdelingen, naar hun fa- Kijkje op het vrije nieuws Het Westen heeft woensdag binnen enkele uren gereageerd op nieuwe Oostduitse beperkende maatregelen voor het verkeer in Berlijn. Ameri kaanse, Britse en Franse troepen zijn gaan patrouilleren langs de 41 km lange sectorgrens tussen Oost- en West-Berlijn. De Britse troepen zijn brieken "zullen terugkeren, uitgerust met pantserafweerkanonnen en de Amerikaanse met tanks en pantserauto's. De tegenmaatregelen hebben ten doel de onschendbaarheid van de grens te verzekeren. Ook het bestuur van West-Berlijn heeft prompt gereageerd door con troleposten in te richten'bij de thans nog bestaande zeven doorgangen in de sectorgrens. De bedoeling van deze posten is, aldus een woordvoerder, „ongewenste personen" te verhinderen West-Berlijn binnen te komen. De Oostberlijnse politie heeft woensdag verscheidene traangasgra naten naar een groep van ongeveer veertig Westberlijners geworpen, die in de Amerikaanse sector nabij de grens met Oost-Berlijn stonden, al dus heeft een woordvoerder van de Westberlijnse politie meegedeeld. De Oostduitse bepalingen houden teiten de waarschuwing gegeven dat Eén van de Westberlijners wierp een in dat Westberlijners zonder specia- men zowel aan de oostelijke als aan granaat terug. Ie pas Oost-Berlijn niet mogen bin- de westelijke zijde op een afstand De Westberlijners stonden te kij- nenkomen. Voor de geallieerden staat van honderd meter van de sector- ken, aldus de politie. De granaten, één doorgang open, voor Westduitsers grens moet blijven. die de grootte van een vuist hebben, twee en voor Westberlijners vier. Ee eeallieerde woordvoerder heeft kunn®n worden opgepakt nadat er .-l-TÜ mee is geworpen, maar dat vereist moed. Verder hebben de oostelijke autori- echter gezegd dat de Amerikaanse De Westduitse regering heeft de correspondent te Bonn van de „Iz- vestia", die als spreekbuis der Rus sische regering wordt beschouwd, doen mededelen dat zijn aanwezig heid in West-Duitsland niet langer als gewenst wordt beschouwd. Er werd geen reden voor deze maatregel opgegeven. Men vermoedt echter dat de uitwijzing van de Rus een Westduitse tegenmaatregel is, die werd genomen in verband met het uit de Sowjet-Unie wijzen, nu twee weken geleden, van de corres pondent te Moskou van de „Frank furter Rundschau". Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 Na de sluiting van de sectorgrens in Berlijn is de lichtkrant op de Pots- Ook om mee te nemen. damer Platz weer in gebruik genomen. Van 19.00 uur af kunnen de Oost- (Advertentie) Berlijners kennisnemen van nieuwsberichten uit het vrije Westen. BTitse en Franse troepen in deze zone van honderd meter patrouille ren en iemand van het bestuur van lYiAiiutA Cnwipf nnta West-Berlijn zei, dat alleen de West- ÏIJLCIIWC uUW ICl IlUld berlijnse autoriteiten verantwoorde- De volkspolitie was helemaal niet blij met de teruggeworpen granaat, aldus de woordvoerder van de poli tie. Het incident speelde zich af toen een Westberlijnse luidsprekerauto naar de grens was gereden om het De kernwapenproeven lijk zijn voor het gebied ten westen van de sectorgrens. De leider van de Oostduitse com- laatste nieuws aan de Oostberlijners munistische partij en staatshoofd van mee te delen. De Westberlijners wa- Het state department heeft gister- Oost-Duitsland, Ulbricht, heeft in ren in de omgeving gaan staan om avond bekendgemaakt, dat de Sow- een korte toespraak op de Stalin- te luisteren. Door de westenwind jet-Unie een nieuwe nota over de allee gezegd: „Wij zullen erin slagen dreef de wolk traangas naar Oost- de vrede te bewaren hoewel de im- Berlijn. kwestie-Brlijn heeft gezonden. De volledige tekst was toen nog niet van de Amerikaanse ambassade in Moskou ontvangen. Amerikaanse ambtenaren meenden dat de nota handelde over de westelijke toegang tot West-Berlijn. De perschef van het Witte Huis deelde mede, dat het ministerie, van buitenlandse zaken president Ken nedy onmiddellijk op de hoogte heeft gesteld van het ontvangen van de nota. Woensdagavond kon echter geen commentaar meer van het Witte Huis worden verwacht, aldus Salinger. Volgens doorgaans welingelichte kringen in Washington beschuldigt de jongste Russische nota, die giste ren in Washington is ontvangen, de Verenigde Staten er van zich in Ber lijn aan provocerende handelingen schuldig te maken, terwijl zij de westelijke luchtcorridors misbruiken voor het vervoer van allerlei agen ten. Van officiële zijde is op de inhoud van de nota nog geen enkele com mentaar geleverd. het debat om tegen de Navo, de V.S. en Engeland te kunnen uitval len. Morozov had weer op de beken de ordinaire manier gescholden. Der gelijke scheldpartijen brengen de op lossing van het vraagstuk geen stap nader, aldus Crowe. De algemene vergadering der V.N. Ned. Nieuw-Guinea in geding. heeft woensdag het debat voortgezet over de ontwerpresolutie, waarin Frankrijk en Tunesië wordt verzocht De Indonesische afgevaardigde bij GEEN DRASTISCHE STAP Van gezaghebbende zijde in Wash ington is vernomen, dat de Verenig de Staten niet voornemens zijn ook maar iets te doen wat als een dras tische stap zou kunnen worden be schouwd in hun reactie op de jonste Oostduitse reisbeperkingen. Hoewel de Amerikaanse regering de nieuwe beperkingen als een ernstige schen ding van de vier-mogendheden-over- eenkomst beschouwt, raken deze niet de vitale belangen van het westen in West-Berlijn en geven zij dus geen aanleiding tot een ultimatum aan de communisten, aldus gezaghebbende Amerikaanse kringen. Geen enkel land dat vastbesloten is de vrijheid van zijn volk te be schermen, kan voor onbepaalde tijd het risico op zich nemen zich te ont houden van proeven met kernwapens, zonder de zekerheid te hebben dat de Sowjet-Unie haar proeven heeft gestaakt. Dit staat in een document, dat gisteren door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is gepubliceerd. Washington doet in de verklaring een beroep op de Sowjet-Unie om „terwille van de mensheid" akkoord te gaan met een verdrag over het staken van de kernproeven. Zoals bekend hebben Engeland en Ameri ka een volledig ontwerpverdrag uit gewerkt en aan de Russen voorge legd. Dezen hebben het tot nu toe steeds verworpen. Als de Sowjet-Unie dit vedrag ver werpt, laadt het een verschrikke lijke verantwoordelijkheid voor de toekomst van de mensheid op zich, aldus de verklaring, die onder de leden van V.N. zal circuleren en die in 35.000 exemplaren door de Ame rikaanse diplomatieke missies over de hele wereld verspreid zal worden. Zoals bekend is Arthur Dean, de voornaamste Amerikaanse onderhan delaar over een kernstopverdrag, naar Geneve vertrokken. Hij zal trachten de Russen nog een keer te overtuigen van de noodzaak om tot een akkoord te komen. In het document wordt voorts ge zegd, dat de Sowjet-Unie met haar gesloten gemeenschap en haar door geheimhouding omgeven daden, kernproeven kan doen zonder dat ze veel kans loopt dat dit ontdekt wordt. Als de Russen dit Amerikaans- Britse ontwerpverdrag ter beëindi ging van de kernwapenproeven zou den verwerpen, zouden ze de hervat ting van deze proeven uitlokken. Chroesjtsjov, aldus de verklaring, heeft op 21 juni gezegd, dat de Sow jet-Unie nogal wat apparaten heeft ontwikkeld, die beproefd moeten worden. Hij is de enige geweest van alle leiders der grote mogendheden, die dit! verlangen heeft geuit. De proef met de gisteren in Cape Canaveral gelanceerde ruimteraket „Ranger I", waarvan het de bedoe- NIEUW VLECHTWERK AAN IJZEREN GORDIJN onmiddellijk onderhandelingen te De- de V N dr Sukardjo Wirjopsranoto gumen, die moeten leiden tot terug- heeft in het debat over de Jwestie_ trekking van de Franse troepen uit Bizerta het vraagstuk betreflende lunesie. De Brit Colin Crowe ver- Westelijk-Nieuw-Guinea aangeroerd, k aarde dat het scheppen van een Hij herinnerde aan een uitspraak van klimaat, waarin Frankrijk en Tune- ident Soekarno dal kapitaIisme sie met vrucht kunnen onderhande- en communisme naast elkaarP kunnen ïf.' v.an h t A moe' bestaan, maar dat coëxistentie van zijn. Hij twufe de er echter aan of koioniaiisme en nationalisme onmo- de ontwerpresolutie hiertoe zou bij- gelijk is dragen. Uit aijn woorden kon men i Wij |n Indonesië hebben van de opmaken dat Engeland met voor de meedogenloosheid van het imperia- resolutie zal stemmen, als deze ten. ]isme De onwettige [ezet_ minste met geamendeerd wordt. ting van West-Irian door Nederland- r. mï <4 0+ j ii- se strijdkrachten is een koloniaal a n 'J d6 yerklfn?g van zwaard, gericht tegen de republiek de Rus Morozov aantoont dat de idonesië. Het is een bedreigtog van Sowjet-Unie niet oprecht wil dat de vrede.. aldus de afgevIar|igde, Üif tue-a °n£erha?.?ellnSen tussan die zijn steun aan Tunesië toezeide! Frankrijk en Tunesie met succes be- „Nationalisme kan niet worden be kroond worden. Morozov was ver af- streden door handhaving van mili- gedwaald van het onderwerp van -taire bases op buitenlands gebied. Dit is een verouderd denkbeeld, dat steeds weer bewezen heeft ij del te zijn, maar het imperialisme in zijn doodstrijd is nog gevaarlijker, even als een gewonde tijger", aldus dr. Wirjpopranoto. 1 De Nederlandse afgevaardigde, de OOf*MA heer PoIderman zei, dat zijn dele- ddl vIC gatie het betreurde dat Indonesië zaken had aangeroerd, die met de aan de orde zijnde kwestie niets te ling was, dat ze tot een diepte van maken hadden. Hij zou dit voorbeeld meer dan een miljoen kilometer in volgen. de ruimte zou doordringen om daar- Nadat nog het woord was gevoerd na enkele maanden op een hoogte door de afgevaardigde van Tsjecho van bijna 70.000 km te blijven cir- Slowakije, Brazilië, Somaliland en kelen, is in wezen mislukt. De ge- Libanon, werd de zitting verdaagd tot leerden breken zich het hoofd hoe hedenmiddag half 4. het mogelijk is, maar de ruimte werd door „Ranger I" niet bereikt, wel is het apparaat een kring gaan beschrij ven, betrekkelijk dichtbij het aard oppervlak. De ruimtecabine, die verder de ruimte zou worden ingeschoten, heeft zich niet van de raket losgemaakt en draait derhalve in een baan om de aarde. ZOEKT EEN gouden ring voor een dame of heer? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen Het Nederlandse consulaat-generaal in Berlijn heeft meegedeeld berich ten te habben ontvangen, volgens welke buitenlanders in Oost-Duits land moeilijkheden hebben bij het verlaten van het grondgebied. Ook het Zweedse consulaat in Berlijn heeft dergelijke berichten ontvangen. Een woordvoerder van het Neder landse consulaat-generaal verklaarde „onofficiële berichten" te hebben ontvangen van mensen die naar Oost-Berlijn zijn gegaan, dat daar wonende buitenlanders voor bezoe ken aan West-Berlijn dezelfde visa nodig hebben als Oostduitsers. Het consulaat is door de Oostduitse autortieiten niet op de hoogte ge bracht van een dergelijke maatregel. Een Zweedse woordvoerder zei te hebben vernomen dat buitenlanders „enige moeilijkheden" hebben, wan neer zij naar West-Berlijn willen gaan. Men heeft eveneens gehoord dat een buitenlander een Oostduits uitreisvisum is geweigerd. Weer blijft onbestendig De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt méde: Een hogedrukgebied strekt zich van de Azoren via Frankrijk naar Midden-Europa uit. Langs de noord zijde ervan staat een zuidwestelijke luchtstroming, waarin over Engeland een frontensysteem naar het oosten beweegt. De bij dit front behorende regen naderde donderdagmorgen onze kust. Het front zal boven ons land tot stilstand komen en daarom ook morgen aanvankelijk nog plaat selijk enige regen brengen. Later zal het zich in noordoostelijke richting verwijderen onder invloed van een depressie, die over het midden van de Oceaan trekt en die grote activi teit vertoont. Deze depressie trekt naar het zeegebied ten westen van Schotland. Zij zal de wind in onze omgeving morgen doen toenemen uit zuidwestelijke richting en tijdelijk zachtere lucht naar ons land voeren. Aangezien invloeden van depressies blijven overheersen, behoudt het weer een onbestendig karakter. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Zou dit plaatje een beetje symbolisch zijn voor de stemming aan beide kanten van de grens voor de ver scheurde stad Berlijn? Terwijl Amerikaanse soldaten op de voorgrond rustig in het gras liggen en kennelijk in alle rust wachten op de dingen die komen kunnen, maken Oostduitse soldaten zich aan le zonegrens in het district Rudow erg druk bij het bouwen vaneen zeer hechte prikkeldraadversperring...'. Wat is de oorzaak? Geleerden en technici bestuderen nog steeds de signalen van het Ame rikaanse ruimteschip „Ranger I". Zij proberen er achter te komen, waar om het ruimteschip vlakbij de aar de ronddraait, inplaats van 800.000 km in de ruimte door fe dringen zoals de opzet was. Met een Atlas-Agenaraket werd het 307 kilo wegende voertuig de ruimte ingeschoten. Het hele gevaar te moest in een bepaalde positie ko men, opdat de tweede raket ver in de ruimte kon doordringen. Hoewel de tweede trap ontbrandde, bracht hij het ruimteschip niet verder de ruimte in. Raket en ruimteschip, die kennelijk nog aan elkaar vastzitten, gingen rond de aarde draaien. Het geval cirkelt nu in 91 minuten rond de aarde. De kortste afstand tot de aarde is 160 km, de grootste 480 km. Men merkte voor het eerst dat er iets misgegaan was toen het radio contact na het ontbranden van de tweede raketmotor verbroken werd. Later kreeg een opsporingsstation in Californië weer contact met het ruim teschip. Het schip heeft 19.520 elek tronische onderdelen aan boord en heeft een uitrusting om 8 weten schappelijke experimenten uit te voeren, voornamelijk onderzoekingen op het gebied van de kosmische stra lingen, magnetische velden en de stofdeeltjes in de ruimte. (Advertentie, ZON- EN MAANSTANDEN 25 aüg. zon op 5.39, zon onder 19.44. KORRELTJE u Hoogwaterstanden De hoop is slechts de droom van hen die waken. 25 Aug.: v.m. 2.25; n.m. 2.53. Ernstige gezichten in Berlijn Bondskanselier Adenauer is in Berlijn aangekomen voor besprekingen met het stadsbestuur over de Berlijnse crisis. Bij aankomst in Berlijn werd de bondskanselier gereserveerd ontvangen. Op de foto kijken Konrad Ade nauer (links) en burgemeester Willy Brandt, politieke tegenstanders van elkaar, wel bijzonder ernstig.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1